Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Κι εγώ ξεκίνησα διατροφή σήμερα.Μετά τη γέννα το παράκανα αρκετά.Επιμονή και υπομονή θέλει!

Καλώς ήρθες στην παρέα όσων προσπαθούν. Καλή αρχή και καλό αποτέλεσμα να έχεις!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Αχ έχει έρθει η ώρα του ψυχολογικού πολέμου με την ζυγαριά... Το μόνο κακό που έκανα είναι ότι χθες για μεσημεριανό έφαγα λίγο τηγανιτό ψάρι που έφτιαξα,αντι για ψητό ή οτιδήποτε άλλο. Σε ποσότητα όμως κανονική. Κατά τα άλλα ήμουν τύπος και υπογραμμός. Ε, η ρουφιανα έδειξε πάλι συν. Βέβαια το προηγούμενο πρωινό ήταν καλή μαζί μου, - 0.4 kg. Στο σύνολο είμαι κάπου 3.7 κιλά κάτω στις 13 μέρες που κάνω δίαιτα, όμως αυτά τα συν με χαλάνε πολύ. Έτσι σήμερα, έφαγα πρωινό και δεκατιανό μαζί, λόγω της απογοήτευσης μου, και συγκεκριμένα, το δεκατιανό που λέω, ήταν δύο φετες ψωμί του τοστ, μια φέτα τυρί του τοστ και λιγάκι ταχίνι. Επίσης για μεσημέρι έφαγα πάλι τηγανητό ψάρι που περισσέψε από χθες. Εντάξει ξέρω ότι δεν μπορεί να δείχνει όλο μείον η ζυγαριά, ειδικά όταν κάποια μέρα το δείχνει μαζεμένα λογικό είναι την επόμενη να δείξει ίσως λίγο πάνω, και ότι ο οργανισμός έτσι είναι, δεν έχει ακρίβεια κλπ, όμως εμένα επειδή τα κιλά είναι πολλά, και θα ήθελα ουτοπικα να έχω πιο γρήγορο αποτελεσμα, μου την σπάει ψυχολογικά.

Ουφ ήθελα να τα γράψω, για να συνεχίσω κανονικά από το απογευμα.

Συνεχίζει κανεις άλλος την προσπάθεια;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσι εγώ το πρωί ζυγίστηκα, ένα διακοσια αυτή την βδομαδα, καλα είμαστε... χτες την άρπαξα και σήμερα συνάχι λαιμός κτλ όποτε αντί για πριζολα σαλάτα που είχα σχέδιο την έβρασα και έριξα στο ζουμί τραχανά και έφαγα. Έφαγα τωρα και το σοκολατακι μου μετά τα κολντ έντ φλου και οκ.. συνεχίζουμε με εναλλαγές αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος. Εγώ μια φορά κάθε Κυριακή ζυγίζομαι, το καθημερινό μου φαίνεται αγχωτικό. Άσε που αν θέλω να κάνω αταξία την κάνω  μετά το ζύγισμα ώστε σε μια βδομαδα να την έχω μαζέψει.. πονηριές. Συνεχιζουμε την προσπάθεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , maroullaki είπε:

Καλησπερα κοριτσι εγώ το πρωί ζυγίστηκα, ένα διακοσια αυτή την βδομαδα, καλα είμαστε... χτες την άρπαξα και σήμερα συνάχι λαιμός κτλ όποτε αντί για πριζολα σαλάτα που είχα σχέδιο την έβρασα και έριξα στο ζουμί τραχανά και έφαγα. Έφαγα τωρα και το σοκολατακι μου μετά τα κολντ έντ φλου και οκ.. συνεχίζουμε με εναλλαγές αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος. Εγώ μια φορά κάθε Κυριακή ζυγίζομαι, το καθημερινό μου φαίνεται αγχωτικό. Άσε που αν θέλω να κάνω αταξία την κάνω  μετά το ζύγισμα ώστε σε μια βδομαδα να την έχω μαζέψει.. πονηριές. Συνεχιζουμε την προσπάθεια 

Μπράβο βρε maroullaki, πολύ καλά τα πας! Και Είσαι πολύ καλή στις εναλλαγές βλέπω! Εγώ αν έτρωγα μπριζόλα με τραχανά, θα έκανα να χωνέψω μέχρι την νύχτα... Πρέπει να τρώω πολύ ελαφρά για νιώσω το αίσθημα της πείνας λίγες ώρες μετά και να αισθάνομαι ότι πάμε καλά. Καλά κάνεις και ζυγιζεσαι μια φορά την εβδομάδα. Το βρίσκω σωστό και με λιγότερο σπάσιμο νεύρων και απογοήτευση σε καθημερινή βάση, η χαρά ξεχνιέται ευκολα. Αλλά δεν αντέχω χάχα! Όσο για τις αταξίες που λες, το ίδιο έκανα κι εγώ παλιότερα. Μέχρι το επόμενο ζύγισμα, έχει περάσει πια! Χαίρομαι πολύ που συνεχίζεις, είσαι παρεακι μου, συνεχίζω κι εγω! Καλή δύναμη σου εύχομαι και γρήγορα περαστικά για το κρυολόγημα σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 2:33 ΠΜ, Youpi είπε:

Καλησπερα!

Λοιπόν κορίτσια (δεν ξέρω αν διαβάζουν και αγόρια) αν δεν έγραφα εδώ, θα είχα σίγουρα σταματήσει ήδη, για να μην πω ότι δεν θα είχα ξεκινήσει καν με την ψυχολογία που είχα...

Δεν άντεξα να μην ζυγίστω το πρωι και ήμουν πάλι στάσιμη. Αλλά επειδή έχω πάρει φόρα και ξέρω πως θα γράψω εδώ τον πόνο μου δεν πτοούμαι! Είπα να αυξήσω λίγο τις θερμίδες κι έφαγα μια μπανάνα αντί για μισή, και προσέθεσα λίγες πατάτες φούρνου στο μεσημεριανό μου. Όμως όλο το απόγευμα ήμουν εκτός σπιτιού και δεν είχα πάρει κάτι μαζί μου, κι έτσι έμεινα κάπου 6 ώρες χωρίς να φάω τίποτα. Έφαγα το βραδινό και μετά από λίγο το ενδιάμεσο γεύμα γιατί πεινούσα. Τι θα βγει απο όλο αυτό δεν ξέρω... Επειδή με επιβράβευσε η φίλη μου η ζυγαριά με τα - 3.3 κιλά που έδειξε τις 6 πρώτες μέρες, δειχνω κι εγώ υπομονή. Να το πάρει απόφαση κι ο οργανισμός μου ότι τέρμα πια το συνεχές τάισμα και τα καλούδια!

Α, επίσης ξεκίνησα το plank! Όταν το πρωτοείδα είπα καλά... Σιγά μην αντέξω εγώ τρία λεπτά. Όμως βρήκα μια εφαρμογή που έχει διακεκομμένα εικοσοδευτερολεπτα, για αρχάριους και σταδιακά γίνεται πιο δύσκολο που μου ταίριαξε καλά (για πρώτη μέρα χάχα). Έκαψα και 28 θερμίδες λοιπόν (!!). Μου θυμησε την ευεξία που νιώθει κανείς όταν κάνει γυμναστική χωρίς να δυσκολευτώ  και μου άρεσε. Και το τρίλεπτο βέβαια είναι κάτι που βρίσκεται μέσα στην μέρα. Να είστε καλά που μου το προτείνατε tzeni και maroullaki!

Αλήθεια tzeni τι κάνεις εσύ; όλα καλά;;

Εχασεσ ηδη 3300?? 

Εισαι αστερι..μην πτοεισαι..κ εγω την 2η φορα εχασα μονο 600 γρ..

Μην κοιτασ μονο τα γραμ..δεσ πωσ νιωθεισ το σωμα σου..τα ρουχα σου..μπορει να σδιγγεισ..να χανεισ λιποσ..δεν πειραζει που δεν πεφτει η ζυγαρια στα γραμμαρια..συνομικα θα το βλεπεισ. 

Αυτην η βδομαδα νονιζω κνγια μενα δεν θα παειντοσο καλα στην μειωση. Εκανα ατασθαλιεσ..ειχα τουα κουμπαρουσ μου κ καταλαβαινετε..βεβαια ειχα ζητησει απο την διατροφ να μου βαλει τα κρατικα το σκ που θα τουσ ειχα εδω..εφαγα κατι παραπανω..αλλα το δικαιουμαι νκμιζω..ετσι για να μην νιωθω πωσ καταπιεζομαι...μια φορα στο τοσο δεν εγινε κ κατι...

Αλλα.απο αυριο θα τα διορθωσω ολα...απλα.πηρα μια ανασα...

Πολυ χαιρομαι που ειδεα αποτελεσμα..3300 ειναι σουπερ..συνεχισε...θα γινουμε στιλακιααα

4 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Καλησπερα κοριτσι εγώ το πρωί ζυγίστηκα, ένα διακοσια αυτή την βδομαδα, καλα είμαστε... χτες την άρπαξα και σήμερα συνάχι λαιμός κτλ όποτε αντί για πριζολα σαλάτα που είχα σχέδιο την έβρασα και έριξα στο ζουμί τραχανά και έφαγα. Έφαγα τωρα και το σοκολατακι μου μετά τα κολντ έντ φλου και οκ.. συνεχίζουμε με εναλλαγές αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος. Εγώ μια φορά κάθε Κυριακή ζυγίζομαι, το καθημερινό μου φαίνεται αγχωτικό. Άσε που αν θέλω να κάνω αταξία την κάνω  μετά το ζύγισμα ώστε σε μια βδομαδα να την έχω μαζέψει.. πονηριές. Συνεχιζουμε την προσπάθεια 

Αχ πολυ χαιρομαι που προσπαθουμε ολεσ μαζι..παιρνω κ εγω θαρροσ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, tzeni82 είπε:

Εχασεσ ηδη 3300?? 

Εισαι αστερι..μην πτοεισαι..κ εγω την 2η φορα εχασα μονο 600 γρ..

Μην κοιτασ μονο τα γραμ..δεσ πωσ νιωθεισ το σωμα σου..τα ρουχα σου..μπορει να σδιγγεισ..να χανεισ λιποσ..δεν πειραζει που δεν πεφτει η ζυγαρια στα γραμμαρια..συνομικα θα το βλεπεισ. 

Αυτην η βδομαδα νονιζω κνγια μενα δεν θα παειντοσο καλα στην μειωση. Εκανα ατασθαλιεσ..ειχα τουα κουμπαρουσ μου κ καταλαβαινετε..βεβαια ειχα ζητησει απο την διατροφ να μου βαλει τα κρατικα το σκ που θα τουσ ειχα εδω..εφαγα κατι παραπανω..αλλα το δικαιουμαι νκμιζω..ετσι για να μην νιωθω πωσ καταπιεζομαι...μια φορα στο τοσο δεν εγινε κ κατι...

Αλλα.απο αυριο θα τα διορθωσω ολα...απλα.πηρα μια ανασα...

Πολυ χαιρομαι που ειδεα αποτελεσμα..3300 ειναι σουπερ..συνεχισε...θα γινουμε στιλακιααα

Αχ πολυ χαιρομαι που προσπαθουμε ολεσ μαζι..παιρνω κ εγω θαρροσ..

 Ειναι ωραίο που προσπαθούμε πολλοί μαζί. Νιώθω πως είμαι σε ομάδα, και κανείς δεν πρέπει να μείνει πίσω! Να σου πω κι εγώ πως δεν πειράζει που έχασες μόνο 600 γρ. αρκεί που είδες μείωση και συνεχίζεις. Ο επιμένων νικά δεν λένε;; Και οι ατασθαλίες στο πρόγραμμα είναι και φυσικά τις δικαιούσαι, ειδικά αφού κατάφερες να μην έχουν διάρκεια. Άλλωστε το αίσθημα της καταπίεσης είναι ότι χειρότερο. Από αύριο ξαναξεκινα όπως πρώτα!  

Όμως έχω μια ερώτηση για το πρόγραμμα που ακολουθείς:η διαιτολόγος σου, σου δίνει συγκεκριμένες μέρες να τρως συγκεκριμένα γεύματα;; Γιατί εγώ δεν κάνω κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι να μου είχε πει κάτι. Γενικά αποφεύγω το ψάρι γιατί δεν με πιάνει καθόλου και πολύ σύντομα πεινάω, και μπορεί επί τρεις συνεχόμενες μέρες να τρώω κοτόπουλο αν με βολεύει. Είναι πολύ λάθος αυτο;; 

Πάντως έχεις δίκιο, παρότι αυτή η εβδομάδα μάλλον θα κλείσει με μικρή απώλεια, στα ρούχα μου όμως νιώθω καλύτερα. Σήμερα έβαλα ένα παντελόνι που δεν μου έκανε καθόλου στην μέση! Εντάξει, εξακολουθώ να είμαι χάλια, όμως είναι ένα βήμα κι αυτό. Ξέρω πως είμαι γκρινιάρα, λιγοψυχη, ανυπομονη και έτοιμη να καταθέσω τα όπλα παρόλα αυτά συνεχίζω. Προς το παρον... Καλή δύναμη σε όλους, παίρνω πολύ θάρρος κι εγώ που τα λέμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Youpi είπε:

 Ειναι ωραίο που προσπαθούμε πολλοί μαζί. Νιώθω πως είμαι σε ομάδα, και κανείς δεν πρέπει να μείνει πίσω! Να σου πω κι εγώ πως δεν πειράζει που έχασες μόνο 600 γρ. αρκεί που είδες μείωση και συνεχίζεις. Ο επιμένων νικά δεν λένε;; Και οι ατασθαλίες στο πρόγραμμα είναι και φυσικά τις δικαιούσαι, ειδικά αφού κατάφερες να μην έχουν διάρκεια. Άλλωστε το αίσθημα της καταπίεσης είναι ότι χειρότερο. Από αύριο ξαναξεκινα όπως πρώτα!  

Όμως έχω μια ερώτηση για το πρόγραμμα που ακολουθείς:η διαιτολόγος σου, σου δίνει συγκεκριμένες μέρες να τρως συγκεκριμένα γεύματα;; Γιατί εγώ δεν κάνω κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι να μου είχε πει κάτι. Γενικά αποφεύγω το ψάρι γιατί δεν με πιάνει καθόλου και πολύ σύντομα πεινάω, και μπορεί επί τρεις συνεχόμενες μέρες να τρώω κοτόπουλο αν με βολεύει. Είναι πολύ λάθος αυτο;; 

Πάντως έχεις δίκιο, παρότι αυτή η εβδομάδα μάλλον θα κλείσει με μικρή απώλεια, στα ρούχα μου όμως νιώθω καλύτερα. Σήμερα έβαλα ένα παντελόνι που δεν μου έκανε καθόλου στην μέση! Εντάξει, εξακολουθώ να είμαι χάλια, όμως είναι ένα βήμα κι αυτό. Ξέρω πως είμαι γκρινιάρα, λιγοψυχη, ανυπομονη και έτοιμη να καταθέσω τα όπλα παρόλα αυτά συνεχίζω. Προς το παρον... Καλή δύναμη σε όλους, παίρνω πολύ θάρρος κι εγώ που τα λέμε.

Προσπαθησε το πολυ 2 μερεσ συνεχομενεσ κρεασ..η οτιδηποτε αλλο..οχι παραπανω..τωρα αν δεν προλαβαινουμε με το μαγειρεμα μια στο τοσο θα γινουν κ καποια λαθακια..αλλα δεν πειραζει..

Λοιπον ψαρι οταν μασ βαζει..μασ βαζει κ 1 φετα ψωμι...για δοκιμασε με ψωμι μηπωσ σε πιανει καλυτερα..επισησ εχει κ σαλατα..

κ εμενα δεν με πιανει πολυ το ψαρι..αλλα επειδη το συνοδευω παντα με μπολικη σαλατα πλεον με χορταινει..κ εννοειται πωσ ειναι μεγαλουτσικεσ οι τσιπουρεσ που φαιρνει ο συζυγοσ...μονο στο ψαρι μασ βαζει ψωμι..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Καλησπέρα σε όλους!

Αχ έχει έρθει η ώρα του ψυχολογικού πολέμου με την ζυγαριά... Το μόνο κακό που έκανα είναι ότι χθες για μεσημεριανό έφαγα λίγο τηγανιτό ψάρι που έφτιαξα,αντι για ψητό ή οτιδήποτε άλλο. Σε ποσότητα όμως κανονική. Κατά τα άλλα ήμουν τύπος και υπογραμμός. Ε, η ρουφιανα έδειξε πάλι συν. Βέβαια το προηγούμενο πρωινό ήταν καλή μαζί μου, - 0.4 kg. Στο σύνολο είμαι κάπου 3.7 κιλά κάτω στις 13 μέρες που κάνω δίαιτα, όμως αυτά τα συν με χαλάνε πολύ. Έτσι σήμερα, έφαγα πρωινό και δεκατιανό μαζί, λόγω της απογοήτευσης μου, και συγκεκριμένα, το δεκατιανό που λέω, ήταν δύο φετες ψωμί του τοστ, μια φέτα τυρί του τοστ και λιγάκι ταχίνι. Επίσης για μεσημέρι έφαγα πάλι τηγανητό ψάρι που περισσέψε από χθες. Εντάξει ξέρω ότι δεν μπορεί να δείχνει όλο μείον η ζυγαριά, ειδικά όταν κάποια μέρα το δείχνει μαζεμένα λογικό είναι την επόμενη να δείξει ίσως λίγο πάνω, και ότι ο οργανισμός έτσι είναι, δεν έχει ακρίβεια κλπ, όμως εμένα επειδή τα κιλά είναι πολλά, και θα ήθελα ουτοπικα να έχω πιο γρήγορο αποτελεσμα, μου την σπάει ψυχολογικά.

Ουφ ήθελα να τα γράψω, για να συνεχίσω κανονικά από το απογευμα.

Συνεχίζει κανεις άλλος την προσπάθεια;;

Κοπέλα μου καλησπέρα, τα κιλακια που έχασες είναι υπεραρκετά για τις 2 εβδομάδες που κανεις διατροφή, οπότε μην απογοητεύσαι.. Να θυμάσαι ότι αν χάνεις πολλά κιλά ίσως αυτό που χάνεις να είναι μυϊκή μάζα κ όχι λίπος. Δεν χρειάζεται να χάνεις παραπάνω.. Όσο για την ζυγαριά με το καθημερινό ζύγισμα λογικό είναι να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Το εβδομαδιαίο είναι πιο αξιόπιστο. Κ μια συμβουλή. Αν θες πάρε μια μεζούρα κ να μετράς μέση κ γοφούς μια φορά το μήνα. Αν φαίνεται ότι χάνεις πόντους είσαι σε καλό δρόμο. Όσο για τις ατασθαλίες να μην πτοεισαι, συνεχίζεις κανονικά. Αυτά που έφαγες για πρωινό μαζί με πρόγευμα δεν ήταν πολλά, μην στεναχωριέσαι. Κ τις μέρες που τρως τηγανιτα επειδή δεν προλαβαίνεις, να τα στραγγίζεις πάνω σε χαρτί κουζίνας για λίγη ώρα κ να μην βαζεις λάδι στη σαλατα σου ούτε το μεσημέρι ούτε το βράδυ για να προσπαθείς να έρχεται σε ισορροπία. Συνέχισε με χαμόγελο κ δύναμη!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2020 at 4:00 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Προσπαθησε το πολυ 2 μερεσ συνεχομενεσ κρεασ..η οτιδηποτε αλλο..οχι παραπανω..τωρα αν δεν προλαβαινουμε με το μαγειρεμα μια στο τοσο θα γινουν κ καποια λαθακια..αλλα δεν πειραζει..

Λοιπον ψαρι οταν μασ βαζει..μασ βαζει κ 1 φετα ψωμι...για δοκιμασε με ψωμι μηπωσ σε πιανει καλυτερα..επισησ εχει κ σαλατα..

κ εμενα δεν με πιανει πολυ το ψαρι..αλλα επειδη το συνοδευω παντα με μπολικη σαλατα πλεον με χορταινει..κ εννοειται πωσ ειναι μεγαλουτσικεσ οι τσιπουρεσ που φαιρνει ο συζυγοσ...μονο στο ψαρι μασ βαζει ψωμι..

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω, δύο μέρες το πολύ το ίδιο φαγητό, τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Εμένα μου είχε βάλει ψωμί και στα όσπρια, στα λαδερά, αλλά όχι στην πρωτεΐνη. Και νομίζω για τα όσπρια καλά έκανε, έφαγα χθες και ήταν ότι πρέπει. Στο ψάρι θα φρόντιζα κι εγώ να πάρω μεγαλούτσικες τσιπούρες αλλά μου έχει βάλει 200 γρ. Αν βάλω και μπόλικη σαλάτα όμως  όπως λες και με μουσταρδα μάλλον καλά θα είναι!

Κι εσύ εβδομαδιαίως ζύγιζεσαι;; μόνο εγώ έχω την αρρώστια να ζυγιζομαι κάθε μέρα;; Ελπίζω να πηγαίνετε καλά οι δύο σας!

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2020 at 6:03 ΜΜ, mama16 είπε:

Κοπέλα μου καλησπέρα, τα κιλακια που έχασες είναι υπεραρκετά για τις 2 εβδομάδες που κανεις διατροφή, οπότε μην απογοητεύσαι.. Να θυμάσαι ότι αν χάνεις πολλά κιλά ίσως αυτό που χάνεις να είναι μυϊκή μάζα κ όχι λίπος. Δεν χρειάζεται να χάνεις παραπάνω.. Όσο για την ζυγαριά με το καθημερινό ζύγισμα λογικό είναι να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Το εβδομαδιαίο είναι πιο αξιόπιστο. Κ μια συμβουλή. Αν θες πάρε μια μεζούρα κ να μετράς μέση κ γοφούς μια φορά το μήνα. Αν φαίνεται ότι χάνεις πόντους είσαι σε καλό δρόμο. Όσο για τις ατασθαλίες να μην πτοεισαι, συνεχίζεις κανονικά. Αυτά που έφαγες για πρωινό μαζί με πρόγευμα δεν ήταν πολλά, μην στεναχωριέσαι. Κ τις μέρες που τρως τηγανιτα επειδή δεν προλαβαίνεις, να τα στραγγίζεις πάνω σε χαρτί κουζίνας για λίγη ώρα κ να μην βαζεις λάδι στη σαλατα σου ούτε το μεσημέρι ούτε το βράδυ για να προσπαθείς να έρχεται σε ισορροπία. Συνέχισε με χαμόγελο κ δύναμη!!

Καλή μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.. Τελικά η εβδομάδα έκλεισε με - 0.8 kg πολύ καλά δηλαδή. Και στο σύνολο, στις 2 εβδομάδες δηλαδή - 3.8 kg. Είμαι πολύ ευχαριστημένη που ο οργανισμός μου χάνει τόσο παρότι έχω μεγαλώσει. Μέχρι στιγμής παρότι βρέθηκα σε πειρασμούς δεν έχω παρεκτραπει καθόλου σε γλυκά ή σε παχυντικα φαγητά. Και κάνω και λίγη γυμναστική, το plank 3 λεπτά και λίγες ασκήσεις με βαράκια για τα χέρια καθημερινά. Υπό άλλες συνθήκες θα είχα εγκαταλείψει την προσπάθεια προ πολλού, εκεί που κόλλησε λίγο η ζυγαριά, που έτσι μου φάνηκε δηλαδή, δεν θα είχα το σθένος να συνεχίσω. Πόσο επιρρεπής ήμουν τελικά και πόσο επίμονη έχω γίνει τώρα. Οι μέρες μέχρι το Πάσχα είναι 66, οι ανάσες κάπου 1.523.000 και συνεχίζουμε ολοταχώς! Ένα πράγμα μόνο δεν μπορώ να αντιμετωπίσω... Κάθε βράδυ ετοιμάζω μια σαλάτα να φάω με λίγη μουστάρδα, cottage τυρί και μια κουταλιά λάδι, αρκετά πικάντικη γεύση και διαιτητική. Η μικρή μου τρώει το φαγητό της αλλά μόλις με δει με την σαλάτα μου, σταματάει και αρχίζει να μου την τρώει!!! Το καλό είναι ότι εμαθε να τρώει μαρουλακι το βραδυ!

Marroulaki πως πας;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Youpi είπε:

Καλή μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.. Τελικά η εβδομάδα έκλεισε με - 0.8 kg πολύ καλά δηλαδή. Και στο σύνολο, στις 2 εβδομάδες δηλαδή - 3.8 kg. Είμαι πολύ ευχαριστημένη που ο οργανισμός μου χάνει τόσο παρότι έχω μεγαλώσει. Μέχρι στιγμής παρότι βρέθηκα σε πειρασμούς δεν έχω παρεκτραπει καθόλου σε γλυκά ή σε παχυντικα φαγητά. Και κάνω και λίγη γυμναστική, το plank 3 λεπτά και λίγες ασκήσεις με βαράκια για τα χέρια καθημερινά. Υπό άλλες συνθήκες θα είχα εγκαταλείψει την προσπάθεια προ πολλού, εκεί που κόλλησε λίγο η ζυγαριά, που έτσι μου φάνηκε δηλαδή, δεν θα είχα το σθένος να συνεχίσω. Πόσο επιρρεπής ήμουν τελικά και πόσο επίμονη έχω γίνει τώρα. Οι μέρες μέχρι το Πάσχα είναι 66, οι ανάσες κάπου 1.523.000 και συνεχίζουμε ολοταχώς! Ένα πράγμα μόνο δεν μπορώ να αντιμετωπίσω... Κάθε βράδυ ετοιμάζω μια σαλάτα να φάω με λίγη μουστάρδα, cottage τυρί και μια κουταλιά λάδι, αρκετά πικάντικη γεύση και διαιτητική. Η μικρή μου τρώει το φαγητό της αλλά μόλις με δει με την σαλάτα μου, σταματάει και αρχίζει να μου την τρώει!!! Το καλό είναι ότι εμαθε να τρώει μαρουλακι το βραδυ!

Marroulaki πως πας;;

Κοριτσι πολύ καλα τα πας!!! Αυτό είναι το σημαντικό, να συνηθίσουμε να μην τρώμε βλακείες και αν φάμε και κάτι άτακτο να μην το κάνουμε συνέχεια. Η κόρη λιγουρεύεται το μαρουλάκι ε, έτσι και της φίλης μου έμαθε να τρώει μπρόκολο και τώρα το ζητάει συνέχεια. Εγώ χτες το πρωί πήγα για δουλεια ψιλοκρυωμενη  με δέκατα και το μεσημέρι χτύπησα 39 και γύρισα σπιτι και σήμερα έκατσα μέσα. Τώρα είμαι σχετικά καλύτερα αλλά μάλλον και αύριο δεν θα βγω έξω. Σήμερα πήρα το απόγευμα ‘ρεπο’ γιατί μέσα στον βήχα είχα και γενεθλια όποτε έφαγα την τουρτιτσα μου... ε μέχρι να ξαναζυγιστω η ζυγαριά θα το χει ξεχάσει, αχαχα, την τουρτα που έμεινε θα την δώσω στην πεθερά μου για να μην έχω και τον πειρασμό μέσα στα μάτια μου ολη μερα αύριο αν μείνω σπιτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Καλή μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.. Τελικά η εβδομάδα έκλεισε με - 0.8 kg πολύ καλά δηλαδή. Και στο σύνολο, στις 2 εβδομάδες δηλαδή - 3.8 kg. Είμαι πολύ ευχαριστημένη που ο οργανισμός μου χάνει τόσο παρότι έχω μεγαλώσει. Μέχρι στιγμής παρότι βρέθηκα σε πειρασμούς δεν έχω παρεκτραπει καθόλου σε γλυκά ή σε παχυντικα φαγητά. Και κάνω και λίγη γυμναστική, το plank 3 λεπτά και λίγες ασκήσεις με βαράκια για τα χέρια καθημερινά. Υπό άλλες συνθήκες θα είχα εγκαταλείψει την προσπάθεια προ πολλού, εκεί που κόλλησε λίγο η ζυγαριά, που έτσι μου φάνηκε δηλαδή, δεν θα είχα το σθένος να συνεχίσω. Πόσο επιρρεπής ήμουν τελικά και πόσο επίμονη έχω γίνει τώρα. Οι μέρες μέχρι το Πάσχα είναι 66, οι ανάσες κάπου 1.523.000 και συνεχίζουμε ολοταχώς! Ένα πράγμα μόνο δεν μπορώ να αντιμετωπίσω... Κάθε βράδυ ετοιμάζω μια σαλάτα να φάω με λίγη μουστάρδα, cottage τυρί και μια κουταλιά λάδι, αρκετά πικάντικη γεύση και διαιτητική. Η μικρή μου τρώει το φαγητό της αλλά μόλις με δει με την σαλάτα μου, σταματάει και αρχίζει να μου την τρώει!!! Το καλό είναι ότι εμαθε να τρώει μαρουλακι το βραδυ!

Marroulaki πως πας;;

Δεν κόλλησε καθόλου η ζυγαριά σου μην αγχώνεσαι, για να πούμε ότι κόλλησε πρέπει να περάσουν 2-3 εβδομάδες ή κ 1 μήνα χωρίς να χαθεί γραμμάριο. 0,8kg σε μια εβδομάδα είναι πολύ καλά, συνέχισε έτσι!!! Όσο για την σαλάτα σου φτιάξε μπόλικη να τρώει οσι θέλει κ η μικρή. Το μαρούλι έχει μηδαμινές θερμίδες, μπορείς να τρως όσο θες να χορτάσεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω, δύο μέρες το πολύ το ίδιο φαγητό, τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Εμένα μου είχε βάλει ψωμί και στα όσπρια, στα λαδερά, αλλά όχι στην πρωτεΐνη. Και νομίζω για τα όσπρια καλά έκανε, έφαγα χθες και ήταν ότι πρέπει. Στο ψάρι θα φρόντιζα κι εγώ να πάρω μεγαλούτσικες τσιπούρες αλλά μου έχει βάλει 200 γρ. Αν βάλω και μπόλικη σαλάτα όμως  όπως λες και με μουσταρδα μάλλον καλά θα είναι!

Κι εσύ εβδομαδιαίως ζύγιζεσαι;; μόνο εγώ έχω την αρρώστια να ζυγιζομαι κάθε μέρα;; Ελπίζω να πηγαίνετε καλά οι δύο 

Εμεισ με τον συζυγο παμε στισ 10 μερεσ κ μασ ζυγιζει τοτε..αλλα πολλεσ φορεσ δεν κρατθεμαι κ ζυγιζοναι στην βδομαδα περιπκυ..

5 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Κοριτσι πολύ καλα τα πας!!! Αυτό είναι το σημαντικό, να συνηθίσουμε να μην τρώμε βλακείες και αν φάμε και κάτι άτακτο να μην το κάνουμε συνέχεια. Η κόρη λιγουρεύεται το μαρουλάκι ε, έτσι και της φίλης μου έμαθε να τρώει μπρόκολο και τώρα το ζητάει συνέχεια. Εγώ χτες το πρωί πήγα για δουλεια ψιλοκρυωμενη  με δέκατα και το μεσημέρι χτύπησα 39 και γύρισα σπιτι και σήμερα έκατσα μέσα. Τώρα είμαι σχετικά καλύτερα αλλά μάλλον και αύριο δεν θα βγω έξω. Σήμερα πήρα το απόγευμα ‘ρεπο’ γιατί μέσα στον βήχα είχα και γενεθλια όποτε έφαγα την τουρτιτσα μου... ε μέχρι να ξαναζυγιστω η ζυγαριά θα το χει ξεχάσει, αχαχα, την τουρτα που έμεινε θα την δώσω στην πεθερά μου για να μην έχω και τον πειρασμό μέσα στα μάτια μου ολη μερα αύριο αν μείνω σπιτι. 

@mairoulaki πολυχρονη βρε!!!! Με υγεια!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Youpi δεν κατάφερα να σου διαβάσω όλα τα ποστσ όμως επειδή με την διατροφη το ψάχνω γενικά θα σου δώσω μερικά τιπσ που ίσως σε βοηθήσουν.

Καταρχήν θα πρέπει να προσέχεις πολύ τους συνδυασμούς που κάνεις, δηλαδή, δεν συνδυάζεις ποτέ κρέας με ρύζι-μαραρόνια-πατάτες, το κρέας πρέπει να συνδυάζεται πάντα με σαλάτα, αν φας ντομάτα δεν θα πρέπει να είναι παραπάνω απο μία την ημέρα, όταν τρως όσπρια πχ φακές δεν συνδυάζονται με φέτα, μπορείς όμως να συνδυάσεις με ένα αβγό βραστό (ποτέ τηγανιτό) χωρίς ψωμί, αν όμως έχεις ρεβίθια μπορείς να φας λίγη φέτα με μία φέτα ψωμί . Αν πεινάς  και έχεις ως γεύμα κοτόπουλο (ψητό χωρίς λάδια και πέτσα) μπορείς να φας λίγο παραπάνω. Από το μεσημεριανό σου θα πρέπει να εξαρτάται και το βραδινό σου, πχ αν το μεσημέρι έφαγες όσπρια το βράδυ μπορείς να φας σαλάτα με καλαμάκι κοτόπουλο, αν έφαγες λαδερό μπορείς να φας σαλάτα με τόνο. Γενικά δεν θέλει καθόλου τηγανιτό η διατροφή, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, και φυσικά θέλει πάρα πάρα πολυ νερό και κίνηση, περπάτημα. Αν θες να φας κάτι γλυκό φάε λίγη μαύρη σοκολάτα.

Μην ζυγίζεσαι κάθε μέρα δεν κάνει, μπορεί την μία ημέρα να έχει κατακράτηση, να περιμένεις περίοδο, να έχεις φάει όσπρια ή μακαρόνια (εγώ για δύο μέρες μετά τα όσπρια όταν ζυγίζομαι φαίνομαι 1 - 1,5 κιλό πάνω).  Προσπάθησε να μην κάνεις παρασπονδίες, ειδικά τώρα που είναι αρχή.

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από την Κυριακή ακολουθώ πιστά το πρόγραμμα διατροφής. Χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι που προσπαθούν!

Εν τω μεταξύ, είναι καλή περίοδος για πρόγραμμα γιατί μέχρι το καλοκαίρι έχουμε πολύ καιρό για να γίνουμε κορμάρες!!:-D 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...