Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@Youpi μου αν δεν το πάρεις πραγματικά απόφαση να χάσεις τα κιλά σου, ότι και να πουμε εμείς εδω δε θα βοηθήσει...  Εγώ προσωπικά είμαι κατά της δίαιτας. Ό,τι και να κάνεις με δίαιτες καποια στιγμη την σταματας και ξαναπαίρνεις. Και υπάρχουν απτα παραδείγματα τόσων και τόσων ανθρώπων που τελικά τα κατάφεραν , ΜΟΝΟ όταν υιοθέτησαν έναν σωστό τρόπο διατροφής..

Σωστή διατροφή χρειάζεσαι και να σου γίνει τρόπος ζωής. Μπορεί να χάνεις σε πιο αργο ρυθμό βάρος από μια δίαιτα ομως θα εχεις υιοθετήσει εναν σωστο τρόπο ζωής.

 Αυτό που λες ότι δεν έχεις χρόνο να φτιάχνεις δύο φαγητά, μπορείς να απαλλαχτεις από αυτό. Μαγειρεύεις υγιεινά για όλη την οικογένεια, για να μάθουν και τα παιδιά σου σε αυτόν τον τρόπο ζωής. Εμένα οι γονείς μου δεν τηγανιζαν ποτέ. Δεν ειχαμε καν τηγάνι. Και δεν μου αρέσουν τα τηγανιτά. Αηδιαζω στη σκέψη και μόνο μιας μελιτζάνας (που είναι υγιεινό λαχανικο) να έχει τηγανιστει και να έχει απορροφήσει ένα σωρό λάδι. 

Επισης Α και το Ω σε τέτοιες καταστάσεις είναι ψυχολογικό . Μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό το κομματι; να μιλήσεις με κάποιον ψυχολογο; Ή να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις κάποιο σχετικο βιβλία;

Οι ψυχολόγοι λένε "Τρώμε πολύ, όταν δεν είμαστε παρόντες στη ζωή μας" Ένας ψυχολόγος μπορεί να σου ξεκλειδώσει διαφορά πράγματα που μπορεί να υποβοσκουν. Να υπάρχουν ασυνείδητα και να είναι ο λόγος που δεν μπορείς να ξεκινήσεις και να τηρήσεις έναν σωστό τρόπο διατροφής ή να ξεσπας την κακή σου ψυχολογία στο φαγητό.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα καταφέρεις, γιατί φαντάζομαι πως όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος και σε ρίχνει πολύ. Θέλει δύναμη και αποφασιστικότητα. Στη ζωή Εξ άλλου τίποτα σημαντικό που ποθούμε πραγματικά, δεν μας έρχεται από μόνο του. Πάλεψε για τον εαυτό σου για την υγεία σου για την αυτοπεποίθησή σου. Και αν τα καταφέρεις θα είσαι δίπλα υπερήφανη και θα απολαύσεις τους καρπούς των κόπων σου. 

 

Είναι αλήθεια πως πρέπει να το πάρω απόφαση. Ευελπιστουσα μήπως κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ εγώ, μου το πει κάποιος που έχει καταφέρει να χάσει πολλά κιλά. Να μου πει πως θα γυρίσει ο διακόπτης, όπως πολύ εύστοχα είπε μια φίλη. Όλες οι απόψεις σας και οι συμβουλές σας με κάνουν να σκέφτομαι θετικά και μου δίνουν θάρρος. Για μένα, έτσι όπως τρέφομαι τώρα, εντελλως ανεξέλεγκτα δηλαδή, οποιαδήποτε αλλαγή προς υγιεινή διατροφή εκλαμβάνεται ως δίαιτα. Και μιλαω για τις ποσότητες μόνο. Η ποιότητα είναι σχετικά καλή, γιατί ως επί το πλείστον μαγειρεύω εγώ,και ποτέ τηγανιτά. Τα γλυκά όμως είναι η αδυναμία μου. Υποτίθεται πως πάντα ξεκινάω με σκοπό οι ποσότητες και η συχνότητα που τρώω να είναι τέτοιες σαν να ήμουν στο φυσιολογικό μου βάρος, όμως για μένα μετά από κάποιον καιρό είναι πολύ κουραστικό. Όμως θα πρέπει να ξεκινήσω, δεν μπορώ να μείνω για πάντα έτσι. Να ξεκινήσω και να καλύψω την διαδρομή που αντέχω μέχρι να φτάσω να  κουραστω. Μέχρι το Πάσχα! Άλλωστε καραδοκεί και το παιδί, δεν μπορώ να τρώω εγώ σοκολάτα και εκείνης να της λέω, όχι, δεν κάνει...

Αυτό που λες για το ψυχολογικό κομμάτι, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι να γνώριζα κάποιον ψυχολόγο που να μπορούσε να με βοηθήσει. Γιατί ναι, τρώω σε μεγάλο βαθμό για συναισθηματικο λόγους που δεν μπορώ να καλύψω με άλλους τρόπους. Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ κάποιος να έχει βοηθηθεί από ψυχολόγο, πραγματικά το έχω ανάγκη.

Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι δυνατές κουβέντες και σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να τις γράψεις για μένα.

Όλα όσα γράφετε τα ξαναδιαβάζω και τα ξαναφέρνω στο μυαλό μου και με βοηθούν πολύ.

Όπως είπα την Τρίτη θα ξεκινήσω. Κι όπως είπε και το maroullaki πιο πάνω, κι εγώ πιστεύω πως όποιος αποφασίζει να ξεκινήσει, ξεκινάει την ίδια στιγμή που το λέει, και όχι απο Δευτέρα, Τρίτη κλπ  ή να βάζει την ταμπέλα της δίαιτας. Όμως όντως θέλω να οργανωθώ και να κάνω τα απαραίτητα ψώνια. Ίσως μπαίνω να γράφω πως πηγαίνω, έτσι για να έχω το αίσθημα της ντροπής ότι κάποιοι ίσως τα διαβάσουν και περιμένουν κι εκείνοι να δουν την εξέλιξη.

 

2 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Θα θελα πολυ να διαβασω ολα τα μνμ αλλα δυστυχωσ δεν προλαβαινω..

Ειμαι μαμα μιασ 27 μηνων κορησ..και μιασ μολισ 3 μηνων .οποτε καταλαβαινεισ..χρονοσ μηδεν..ουτε καν για αυτο το 10λεπτο να κανω κοιλιακουσ για να σφιξει τουλαχιστον λιγο η κοιλια..

Σ αυτην την 2η εγκυνοσυνη πηρα σχεδον 23 κιλα..εχασα τα 12 μετα την γεννα..αλλα τα αλλα ακουνητα..κ ασ ειχα προσπαθησει προσεχοντασ λιγο την διατροφη μου μονη μου..

Τεσπα..επειδη κ εγω ηθελα ενα προγραμμα πηγα σε διατροφολογο..σε 10 μερεσ εχασα τα 2.5...τωρα ειμαι στισ πρωτεσ μερςσ τουσ 2ου 10ημερου κ πιστευω θα χασω κατι ακομη..

Απο.μονη μου δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω..μου εφτιαξε ενα προγραμμα μ αυτα που αγαπαω να τρωω κ χωρισ να μου κανει διαιτα γιατι θηλαζω κ ηδη νιωθω καλυτερα .κ το σημαντικοτερο ειναι πωσ δεν πειναω...

Ξερω πωσ ειναι να μην προλαβαινεισ να φασ..να μην προλαβαινεισ να μαγειρεψεισ..κ να βαζεισ παντα ολουσ τουσ αλλουσ προτεραιοτητα...αλλα πρεπει να μαστε καλα κ εμεισ...κ εκει που νομιζα δεν εχω χρονο..αφηνω κατι δευτερευον..κ κανω κατι σημαντικο για μενα..με φροντιζω οπωσ φροντιζω κ τουσ αλλουσ...

Απο αυτην την βδομαδα εχω στοχο να κανω κ λιγο γυμναστικη...χα..

Αν μπορεισ πηγαινε σε εναν διατροφολογο..θα σου κανει προγραμμα με βαση αυτα που εσεισ καταναλωνεται..δεν ειναι κατι το δτακολο

 

Σε καταλαβαίνω πολύ καλά και από μέρους μου συγχαρητήρια και για τα δύο σου παιδιά και για το ότι κατάφερες να μπεις σε μια σειρά! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Έχω δύο βαράκια στο σπίτι. Μαζί με το πρόγραμμα για το τι θα τρώω, θα ξεκινήσω και λίγο γυμναστική, αν μου βγει και το περπάτημα καλώς. Και αργότερα κοιλιακοι. Μέχρι, και αν μπει γυμναστήριο. Και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες αυτό που βιώνεις.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Youpi είπε:

Είναι αλήθεια πως πρέπει να το πάρω απόφαση. Ευελπιστουσα μήπως κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ εγώ, μου το πει κάποιος που έχει καταφέρει να χάσει πολλά κιλά. Να μου πει πως θα γυρίσει ο διακόπτης, όπως πολύ εύστοχα είπε μια φίλη. Όλες οι απόψεις σας και οι συμβουλές σας με κάνουν να σκέφτομαι θετικά και μου δίνουν θάρρος. Για μένα, έτσι όπως τρέφομαι τώρα, εντελλως ανεξέλεγκτα δηλαδή, οποιαδήποτε αλλαγή προς υγιεινή διατροφή εκλαμβάνεται ως δίαιτα. Και μιλαω για τις ποσότητες μόνο. Η ποιότητα είναι σχετικά καλή, γιατί ως επί το πλείστον μαγειρεύω εγώ,και ποτέ τηγανιτά. Τα γλυκά όμως είναι η αδυναμία μου. Υποτίθεται πως πάντα ξεκινάω με σκοπό οι ποσότητες και η συχνότητα που τρώω να είναι τέτοιες σαν να ήμουν στο φυσιολογικό μου βάρος, όμως για μένα μετά από κάποιον καιρό είναι πολύ κουραστικό. Όμως θα πρέπει να ξεκινήσω, δεν μπορώ να μείνω για πάντα έτσι. Να ξεκινήσω και να καλύψω την διαδρομή που αντέχω μέχρι να φτάσω να  κουραστω. Μέχρι το Πάσχα! Άλλωστε καραδοκεί και το παιδί, δεν μπορώ να τρώω εγώ σοκολάτα και εκείνης να της λέω, όχι, δεν κάνει...

Αυτό που λες για το ψυχολογικό κομμάτι, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι να γνώριζα κάποιον ψυχολόγο που να μπορούσε να με βοηθήσει. Γιατί ναι, τρώω σε μεγάλο βαθμό για συναισθηματικο λόγους που δεν μπορώ να καλύψω με άλλους τρόπους. Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ κάποιος να έχει βοηθηθεί από ψυχολόγο, πραγματικά το έχω ανάγκη.

Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι δυνατές κουβέντες και σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να τις γράψεις για μένα.

Όλα όσα γράφετε τα ξαναδιαβάζω και τα ξαναφέρνω στο μυαλό μου και με βοηθούν πολύ.

Όπως είπα την Τρίτη θα ξεκινήσω. Κι όπως είπε και το maroullaki πιο πάνω, κι εγώ πιστεύω πως όποιος αποφασίζει να ξεκινήσει, ξεκινάει την ίδια στιγμή που το λέει, και όχι απο Δευτέρα, Τρίτη κλπ  ή να βάζει την ταμπέλα της δίαιτας. Όμως όντως θέλω να οργανωθώ και να κάνω τα απαραίτητα ψώνια. Ίσως μπαίνω να γράφω πως πηγαίνω, έτσι για να έχω το αίσθημα της ντροπής ότι κάποιοι ίσως τα διαβάσουν και περιμένουν κι εκείνοι να δουν την εξέλιξη.

 

Σε καταλαβαίνω πολύ καλά και από μέρους μου συγχαρητήρια και για τα δύο σου παιδιά και για το ότι κατάφερες να μπεις σε μια σειρά! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Έχω δύο βαράκια στο σπίτι. Μαζί με το πρόγραμμα για το τι θα τρώω, θα ξεκινήσω και λίγο γυμναστική, αν μου βγει και το περπάτημα καλώς. Και αργότερα κοιλιακοι. Μέχρι, και αν μπει γυμναστήριο. Και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες αυτό που βιώνεις.

Έχεις δοκιμάσει καμία φορά να βάλεις το φαγητό σε λίγο μικρότερο πιάτο από αυτό που βάζεις συνήθως? Να φαίνεται δλδ ότι είναι γεμάτο κ ας είναι μικρότερη ποσότητα... Είναι ένα τρικ για να "ξεγελάσεις" λίγο το μυαλό. Μετά προσπάθησε να τρως πιο αργά απ' ότι συνήθως, να μασάς καλά την τροφή σου  ώστε το γεύμα να διαρκέσει περισσότερο. Αν τρώμε γρήγορα δεν προλαβαίνει ο εγκέφαλος να δώσει σήμα ότι έχουμε χορτάσει κ έτσι τρώμε περισσότερο από αυτό που πρέπει. Κ μπορείς να ξεκινήσεις από τη σαλάτα πρώτα.  Τώρα για τα γλυκά σε καταλαβαίνω γιατί κακά τα ψέματα είναι εθισμός. Λίγη σοκολάτα αν φας από καμιά φορά δεν πειράζει. Στο ίντερνετ πάντως μπορείς να βρεις κάποιες συνταγές που είναι λίγων θερμίδων, πχ μους κακάο. Πάντως το ότι έχεις πιο πολλά κιλά από τα κανονικά είναι θετικό γιατί αν το βάλεις στόχο τα πρώτα κιλά φεύγουν πολύ εύκολα..  Σ εύχομαι να καταφέρεις να χάσεις κιλά κ να γράφεις σε λίγο καιρό πόσο καλά νιώθεις με τον εαυτό σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Είναι αλήθεια πως πρέπει να το πάρω απόφαση. Ευελπιστουσα μήπως κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ εγώ, μου το πει κάποιος που έχει καταφέρει να χάσει πολλά κιλά. Να μου πει πως θα γυρίσει ο διακόπτης, όπως πολύ εύστοχα είπε μια φίλη. Όλες οι απόψεις σας και οι συμβουλές σας με κάνουν να σκέφτομαι θετικά και μου δίνουν θάρρος. Για μένα, έτσι όπως τρέφομαι τώρα, εντελλως ανεξέλεγκτα δηλαδή, οποιαδήποτε αλλαγή προς υγιεινή διατροφή εκλαμβάνεται ως δίαιτα. Και μιλαω για τις ποσότητες μόνο. Η ποιότητα είναι σχετικά καλή, γιατί ως επί το πλείστον μαγειρεύω εγώ,και ποτέ τηγανιτά. Τα γλυκά όμως είναι η αδυναμία μου. Υποτίθεται πως πάντα ξεκινάω με σκοπό οι ποσότητες και η συχνότητα που τρώω να είναι τέτοιες σαν να ήμουν στο φυσιολογικό μου βάρος, όμως για μένα μετά από κάποιον καιρό είναι πολύ κουραστικό. Όμως θα πρέπει να ξεκινήσω, δεν μπορώ να μείνω για πάντα έτσι. Να ξεκινήσω και να καλύψω την διαδρομή που αντέχω μέχρι να φτάσω να  κουραστω. Μέχρι το Πάσχα! Άλλωστε καραδοκεί και το παιδί, δεν μπορώ να τρώω εγώ σοκολάτα και εκείνης να της λέω, όχι, δεν κάνει...

Αυτό που λες για το ψυχολογικό κομμάτι, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι να γνώριζα κάποιον ψυχολόγο που να μπορούσε να με βοηθήσει. Γιατί ναι, τρώω σε μεγάλο βαθμό για συναισθηματικο λόγους που δεν μπορώ να καλύψω με άλλους τρόπους. Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ κάποιος να έχει βοηθηθεί από ψυχολόγο, πραγματικά το έχω ανάγκη.

Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι δυνατές κουβέντες και σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να τις γράψεις για μένα.

Όλα όσα γράφετε τα ξαναδιαβάζω και τα ξαναφέρνω στο μυαλό μου και με βοηθούν πολύ.

Όπως είπα την Τρίτη θα ξεκινήσω. Κι όπως είπε και το maroullaki πιο πάνω, κι εγώ πιστεύω πως όποιος αποφασίζει να ξεκινήσει, ξεκινάει την ίδια στιγμή που το λέει, και όχι απο Δευτέρα, Τρίτη κλπ  ή να βάζει την ταμπέλα της δίαιτας. Όμως όντως θέλω να οργανωθώ και να κάνω τα απαραίτητα ψώνια. Ίσως μπαίνω να γράφω πως πηγαίνω, έτσι για να έχω το αίσθημα της ντροπής ότι κάποιοι ίσως τα διαβάσουν και περιμένουν κι εκείνοι να δουν την εξέλιξη.

 

Σε καταλαβαίνω πολύ καλά και από μέρους μου συγχαρητήρια και για τα δύο σου παιδιά και για το ότι κατάφερες να μπεις σε μια σειρά! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Έχω δύο βαράκια στο σπίτι. Μαζί με το πρόγραμμα για το τι θα τρώω, θα ξεκινήσω και λίγο γυμναστική, αν μου βγει και το περπάτημα καλώς. Και αργότερα κοιλιακοι. Μέχρι, και αν μπει γυμναστήριο. Και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες αυτό που βιώνεις.

Εγώ πάντως θα μπαίνω να διαβάζω το συναίσθημα της χαράς και της ικανοποίησης που θα έχεις. Ήδη ο τρόπος που γράφεις τώρα, σε σχέση με το πρώτο σου μήνυμα είναι φουλ θετικός!! Το πρώτο βήμα για μένα το έκανες ήδη, θα ξεκινήσεις και πάει και το δεύτερο και μετά βήμα βήμα θα προχωράς!! Μόλις η λύση για τα συναισθηματικά δεν θα ναι το φαγητό, θα θα βρεις άλλες λύσεις για αυτά, ίσως και τις πραγματικές. Φιλια, και stay positive... (προπονουμαι στο αγγλικό για την Μύκονο);-)8):wub:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρωτα απ ολα να το παρεις αποφαση. Τα περι χρονου κτλ ειναι απλα δικαιολογιες και το ξερω γιατι το ιδιο εκανα κατα καιρους που επαιρνα κιλα. Εμενα προσωπικα με ριχνει πολυ το να νιωθω οτι εχω παραπανισια κιλα και δεν μπορω να λειτουργησω. Περσι τετοιο καιρο σχεδον αρχισα να παιρνω βαρος κ κατα τον ιουνιο ανακαλυψα οτι εχω hasimoto οποτε η διατροφολογος ηταν μονοδρομος. Την ειχα ξανα στο παρελθον με εκπληκτικο αποτελεσμα. Διατροφη προσαρμοσμενη σε εμενα και φυσικα μαγειρευα και μαγειρευω για ολη την οικογενεια. Απλα για εμενα οι ποσοτητες ειναι συγκεκριμενες. Μια αποφαση ειναι, ολα καλα θα πανε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν δώδεκα χρόνια , όταν πια είχα τρεις κόρες στο δημοτικό  , και τριάντα κιλά παραπάνω στο σύνολο , έχοντας στο μυαλό μου ότι θέλω κάτι να κανω αλλά όχι τι ακριβώς για να χάσω κάποια κιλά , διάβασα το πρωί με τον καφέ ένα χαζοαρθρο που έλεγε ποιο σπορ ταιριάζει σε κάθε ζώδιο  . Στον καρκίνο λοιπόν έλεγε ότι ταίριαζε το κικ μπόξινγκ. Α στα διαλα λέω , εγώ με την κλασσική παιδεία θα πάω να παίξω μπουνιές , έλα όμως που μου γύριζε στο μυαλό....οπότε γράφτηκα σε μια σχολή muay thai που ήταν στην περιοχή μου και με τη συμπαράσταση και την ώθηση κυρίως του δασκάλου μου σε αυτήν την πολεμική τέχνη , έχασα σε ένα χρόνο ,τριάντα κιλά   , δεν έχω κανένα πόνο μέσης  ,αρθρώσεων κλπ και έφτασα σε επίπεδο να κάνω προπόνηση σε μικρά παιδιά στο ανάλογο τμήμα της σχολης.

Τότε καλά τα κάναμε..τώρα να δεις..έκανα το γιο μου που τώρα είναι διομισι και τα δίδυμα που είναι έντεκα μηνών. Κιλά παραπάνω ναι έξι εφτά όμως τα οποία θα τα διωξω με  υγιεινή διατροφή και όχι δίαιτα.και σίγουρα μόλις πάνε και τα δίδυμα διομισι θα πάμε όλοι μαζί για το ρινγκ πάλι.

Οπότε αυτό θα σου πρότεινα εγώ, να βρεις μια δραστηριότητα άθλησης μαζί με την κόρη σου , όχι αναγκαστικά πολεμική τέχνη αν δε σου πάει αλλά κολυμβητήριο , πιλάτες , χορό .. από όσο ξέρω υπάρχουν σχολές που κανουν μαθηματα για παιδάκια και μαμάδες σε ίδια ώρα παράλληλες τάξεις... Για ψαξτο λίγο..θα δεις πόσο καλύτερα θα νιώσεις και μόνο που θα κάνεις κάτι διαφορετικό , εκτός σπιτιού , καλή επιτυχία και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Youpi Είναι πολλοί εκείνοι που πάνε σε ψυχολόγο για να χάσουν τα κιλά. Γιατί αυτό το ξέσπασμα στο φαγητό ειναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το ψυχολογικό. Είναι σαν ένα 2ο στοματικό στάδιο. (Θέλω μονίμως να έχω κάτι στο στόμα μου) Που πρέπει να δει κάποιος γιατί το περναει ..

Πάντως όσο ψαχνεις πως θα το πάρεις απόφαση, σημαίνει πως δεν το έχεις πάρει απόφαση. Πιστεύω όταν το πάρεις πραγματικά απόφαση, θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα πεις τέλος. Αλλάζω... Όπως με το τσιγάρο, έχω γνωρίσει ανθρώπους που κάπνιζαν χρόνια και ξύπνησαν ένα πρωί και δεν ξανακαπνισαν. Και έχω γνωρίσει ανθρώπους που όλο λένε λένε και καπνίζουν "απ'τα κομμένα" μέχρι που το ξανά αρχίζουν κανονικά.

Θεωρείς πως αν έκανες άλλον τρόπο ζωής θα συνεχιζες να σκέφτεσαι συνέχεια αυτό το κομμάτι; Μπορείς να γεμίσεις την καθημερινότητα σου με  άλλες ασχολίες/δραστηριότητες;  

Επίσης αυτό που λες με τα γλυκά, επειδή κι εγώ είμαι γλυκατζου στο σπίτι μου γενικά δεν βάζω γλυκά. Η αν πάρω σοκολάτα εχω αυτοσυγκράτηση και τρώω 2 κομμάτια την ημέρα. Γιατί απλά δε σταματάς να παίρνεις γλυκά; 

 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Έχεις δοκιμάσει καμία φορά να βάλεις το φαγητό σε λίγο μικρότερο πιάτο από αυτό που βάζεις συνήθως? Να φαίνεται δλδ ότι είναι γεμάτο κ ας είναι μικρότερη ποσότητα... Είναι ένα τρικ για να "ξεγελάσεις" λίγο το μυαλό. Μετά προσπάθησε να τρως πιο αργά απ' ότι συνήθως, να μασάς καλά την τροφή σου  ώστε το γεύμα να διαρκέσει περισσότερο. Αν τρώμε γρήγορα δεν προλαβαίνει ο εγκέφαλος να δώσει σήμα ότι έχουμε χορτάσει κ έτσι τρώμε περισσότερο από αυτό που πρέπει. Κ μπορείς να ξεκινήσεις από τη σαλάτα πρώτα.  Τώρα για τα γλυκά σε καταλαβαίνω γιατί κακά τα ψέματα είναι εθισμός. Λίγη σοκολάτα αν φας από καμιά φορά δεν πειράζει. Στο ίντερνετ πάντως μπορείς να βρεις κάποιες συνταγές που είναι λίγων θερμίδων, πχ μους κακάο. Πάντως το ότι έχεις πιο πολλά κιλά από τα κανονικά είναι θετικό γιατί αν το βάλεις στόχο τα πρώτα κιλά φεύγουν πολύ εύκολα..  Σ εύχομαι να καταφέρεις να χάσεις κιλά κ να γράφεις σε λίγο καιρό πόσο καλά νιώθεις με τον εαυτό σου!

Αυτά τα κόλπα τα έχω υπόψιν και τα προσπαθώ να τα τηρώ όταν κάνω δίαιτα. Όταν όμως δεν κάνω, όπως όλον αυτόν τον καιρό δεν κοιτάζω καν σε τι πιάτο θα φάω και πόσο γρήγορα. Τις περισσότερες φορές τρώω βιαστικά ενδιάμεσα από το τάισμα της κόρης μου, και μάλιστα πολύ άτσαλα και νευρικά. Πρέπει όλα αυτά να κοπούν και να βάλω καλύτερες συνήθειες. Όσο για τα γλυκά, αν τυχόν φτιάξω κάτι, εκεί τρώω την μεγαλυτερη ποσότητα μόνη μου... Καλύτερα τα έτοιμα, που είναι συγκεκριμένες ποσότητες! . Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Κι εσένα σου εύχομαι πάντα να πετυχαίνεις όσα προσπαθείς!

15 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Εγώ πάντως θα μπαίνω να διαβάζω το συναίσθημα της χαράς και της ικανοποίησης που θα έχεις. Ήδη ο τρόπος που γράφεις τώρα, σε σχέση με το πρώτο σου μήνυμα είναι φουλ θετικός!! Το πρώτο βήμα για μένα το έκανες ήδη, θα ξεκινήσεις και πάει και το δεύτερο και μετά βήμα βήμα θα προχωράς!! Μόλις η λύση για τα συναισθηματικά δεν θα ναι το φαγητό, θα θα βρεις άλλες λύσεις για αυτά, ίσως και τις πραγματικές. Φιλια, και stay positive... (προπονουμαι στο αγγλικό για την Μύκονο);-)8):wub:

Maroullaki, θα σε σκέφτομαι οπωσδήποτε κάθε φορά που θα τρώω σαλάτα. Και θα είναι συχνά! Ήδη ξεκίνησα την καταγραφή των γευμάτων καθημερινά και τα ψώνια της εβδομάδας. Δούλεψέ το καλά το αγγλικό να καλύψεις κι εμένα. Αν όλα πάνε καλά, το Πάσχα θα κλείσω διπλά ακτοπλοϊκά για το νησί!

4 ώρες πρίν, ZWH είπε:

Πρεπει πρωτα απ ολα να το παρεις αποφαση. Τα περι χρονου κτλ ειναι απλα δικαιολογιες και το ξερω γιατι το ιδιο εκανα κατα καιρους που επαιρνα κιλα. Εμενα προσωπικα με ριχνει πολυ το να νιωθω οτι εχω παραπανισια κιλα και δεν μπορω να λειτουργησω. Περσι τετοιο καιρο σχεδον αρχισα να παιρνω βαρος κ κατα τον ιουνιο ανακαλυψα οτι εχω hasimoto οποτε η διατροφολογος ηταν μονοδρομος. Την ειχα ξανα στο παρελθον με εκπληκτικο αποτελεσμα. Διατροφη προσαρμοσμενη σε εμενα και φυσικα μαγειρευα και μαγειρευω για ολη την οικογενεια. Απλα για εμενα οι ποσοτητες ειναι συγκεκριμενες. Μια αποφαση ειναι, ολα καλα θα πανε.

Η άποψη μου ότι οι διατροφολογοι δεν μπορούν εύκολα να δώσουν λύση σε δύσκολες περιπτώσεις όπως όταν πρέπει να χαθούν πάρα πολλά κιλά. Γιατί δεν μπορούν να καλύψουν το ψυχολογικό κομμάτι που έχει φωλιασει στην ψυχή του παχύσαρκου. Όμως είναι πολύ βοηθητική, τουλάχιστον για μένα απαραίτητη, η συμβολή τους στην προσπάθεια.

Όσο για τις δικαιολογίες που λες, ναι σε ότιδηποτε αναβάλλουμε να κάνουμε υπάρχουν πάντα δικαιολογίες άλλοτε σοβαρές και άλλοτε όχι. Έτσι όπως το έγραψα ακούγεται για καραμπινάτη ελαφριά δικαιολογία, όμως πίστεψε με πως υπάρχουν σοβαρές δυσκολίες που δεν είναι εύκολο να γραφτούν και να αναλυθούν. Σε ευχαριστώ πάντως για το μήνυμά σου!

3 ώρες πρίν, FifitsaReal είπε:

Πριν δώδεκα χρόνια , όταν πια είχα τρεις κόρες στο δημοτικό  , και τριάντα κιλά παραπάνω στο σύνολο , έχοντας στο μυαλό μου ότι θέλω κάτι να κανω αλλά όχι τι ακριβώς για να χάσω κάποια κιλά , διάβασα το πρωί με τον καφέ ένα χαζοαρθρο που έλεγε ποιο σπορ ταιριάζει σε κάθε ζώδιο  . Στον καρκίνο λοιπόν έλεγε ότι ταίριαζε το κικ μπόξινγκ. Α στα διαλα λέω , εγώ με την κλασσική παιδεία θα πάω να παίξω μπουνιές , έλα όμως που μου γύριζε στο μυαλό....οπότε γράφτηκα σε μια σχολή muay thai που ήταν στην περιοχή μου και με τη συμπαράσταση και την ώθηση κυρίως του δασκάλου μου σε αυτήν την πολεμική τέχνη , έχασα σε ένα χρόνο ,τριάντα κιλά   , δεν έχω κανένα πόνο μέσης  ,αρθρώσεων κλπ και έφτασα σε επίπεδο να κάνω προπόνηση σε μικρά παιδιά στο ανάλογο τμήμα της σχολης.

Τότε καλά τα κάναμε..τώρα να δεις..έκανα το γιο μου που τώρα είναι διομισι και τα δίδυμα που είναι έντεκα μηνών. Κιλά παραπάνω ναι έξι εφτά όμως τα οποία θα τα διωξω με  υγιεινή διατροφή και όχι δίαιτα.και σίγουρα μόλις πάνε και τα δίδυμα διομισι θα πάμε όλοι μαζί για το ρινγκ πάλι.

Οπότε αυτό θα σου πρότεινα εγώ, να βρεις μια δραστηριότητα άθλησης μαζί με την κόρη σου , όχι αναγκαστικά πολεμική τέχνη αν δε σου πάει αλλά κολυμβητήριο , πιλάτες , χορό .. από όσο ξέρω υπάρχουν σχολές που κανουν μαθηματα για παιδάκια και μαμάδες σε ίδια ώρα παράλληλες τάξεις... Για ψαξτο λίγο..θα δεις πόσο καλύτερα θα νιώσεις και μόνο που θα κάνεις κάτι διαφορετικό , εκτός σπιτιού , καλή επιτυχία και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

 

Υποκλίνομαι στην μαμά με τα έξι παιδιά που κάνει και πολεμικές τέχνες! Πολύ χρήσιμο και πρακτικό το μήνυμα σου! Μόλις λίγο μεγαλώσει η μικρή θα το έχω στα υπόψιν. Θα ακολουθήσω το σπορ που ταιριάζει στο δικό της ζωδιο και σίγουρα θα μάθουμε και πολεμικές τέχνες, όλοι πρέπει να ξέρουμε. Μέχρι τώρα σκεφτόμουν να την στείλω στο μπαλέτο να αποκτήσει λίγη χάρη...

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

@Youpi Είναι πολλοί εκείνοι που πάνε σε ψυχολόγο για να χάσουν τα κιλά. Γιατί αυτό το ξέσπασμα στο φαγητό ειναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το ψυχολογικό. Είναι σαν ένα 2ο στοματικό στάδιο. (Θέλω μονίμως να έχω κάτι στο στόμα μου) Που πρέπει να δει κάποιος γιατί το περναει ..

Πάντως όσο ψαχνεις πως θα το πάρεις απόφαση, σημαίνει πως δεν το έχεις πάρει απόφαση. Πιστεύω όταν το πάρεις πραγματικά απόφαση, θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα πεις τέλος. Αλλάζω... Όπως με το τσιγάρο, έχω γνωρίσει ανθρώπους που κάπνιζαν χρόνια και ξύπνησαν ένα πρωί και δεν ξανακαπνισαν. Και έχω γνωρίσει ανθρώπους που όλο λένε λένε και καπνίζουν "απ'τα κομμένα" μέχρι που το ξανά αρχίζουν κανονικά.

Θεωρείς πως αν έκανες άλλον τρόπο ζωής θα συνεχιζες να σκέφτεσαι συνέχεια αυτό το κομμάτι; Μπορείς να γεμίσεις την καθημερινότητα σου με  άλλες ασχολίες/δραστηριότητες;  

Επίσης αυτό που λες με τα γλυκά, επειδή κι εγώ είμαι γλυκατζου στο σπίτι μου γενικά δεν βάζω γλυκά. Η αν πάρω σοκολάτα εχω αυτοσυγκράτηση και τρώω 2 κομμάτια την ημέρα. Γιατί απλά δε σταματάς να παίρνεις γλυκά; 

 

Εκτός από το στοματικό στάδιο είναι και στομαχικο. Θέλω μονίμως να είναι το στομάχι μου γεμάτο! Δεν ξέρω γιατί τα περνάω...

Κι όμως το τσιγάρο μπόρεσα και το έκοψα μαχαίρι. Ύστερα από 15 χρόνια που κάπνιζα πάνω από ένα πακέτο. Όχι με την 1η προσπάθεια αλλά κάποια στιγμή τα κατάφερα. Όμως ήταν πι εύκολο γιατί το έβγαλα εντελώς από την ζωή μου. Ενώ το φαγητό δεν μπορείς να το βγάλεις. Αν μου έλεγαν μείωσε τα τσιγάρα σε δύο με τρία την ημέρα, ίσως να μην τα κατάφερνα...

Δεν μπορω να σκεφτώ πως θα μπορούσα να κάνω άλλο τρόπο ζωής. Κάποια μέρα που ήμουν άρρωστη, μου είχε κοπεί η όρεξη. Δεν με ένοιαζε καθόλου να φάω και δεν πειναγα. Μόνο έτσι θα μπορούσα να το κρατήσω. Να μην το σκέφτομαι καθόλου και να μην νιώθω καθόλου πείνα. Καλό δεν θα ήταν;; :-D

Δεν μένω μόνη μου στο σπίτι για να μην υπάρχουν γλυκά. Περιστοιχιζομαι από εγκρατείς!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη , πάρτο απόφαση και άλλαξε ριζικά τα πάντα, ακόμα και τις συνήθειες του παιδιού. Να τρώτε μαζί , ήρεμα , δυόμισι είναι πια , καταλαβαίνει μια χαρά και μπορεί να ακολουθήσει κανόνες...

Εκεί που θα την πας μπαλέτο , ρωτά τι άλλο έχει την ίδια ώρα για ενήλικες ή μάζεψε δύο τρεις μαμάδες ακόμα και ζητήσετε τμήμα μοντέρνου χορού από τη διεύθυνση...κρα κανουνε με την κρίση τώρα για καινούρια τμήματα...

Επίσης μια συμβουλή , μην πέφτεις στη μικρή παγίδα να τρως ότι αφήνει η μικρή.. μια κουταλιά γιαούρτι..μισό μπισκότο μια γωνιά τοστ...λίγο λίγο σε φορτώνουν μες στη μέρα ακόμα και αυτά , αθροιστικά κάθε μέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, FifitsaReal είπε:

Αγάπη , πάρτο απόφαση και άλλαξε ριζικά τα πάντα, ακόμα και τις συνήθειες του παιδιού. Να τρώτε μαζί , ήρεμα , δυόμισι είναι πια , καταλαβαίνει μια χαρά και μπορεί να ακολουθήσει κανόνες...

Εκεί που θα την πας μπαλέτο , ρωτά τι άλλο έχει την ίδια ώρα για ενήλικες ή μάζεψε δύο τρεις μαμάδες ακόμα και ζητήσετε τμήμα μοντέρνου χορού από τη διεύθυνση...κρα κανουνε με την κρίση τώρα για καινούρια τμήματα...

Επίσης μια συμβουλή , μην πέφτεις στη μικρή παγίδα να τρως ότι αφήνει η μικρή.. μια κουταλιά γιαούρτι..μισό μπισκότο μια γωνιά τοστ...λίγο λίγο σε φορτώνουν μες στη μέρα ακόμα και αυτά , αθροιστικά κάθε μέρα.

Χάχα! Πόσο με καταλαβαίνεις! Ναι  έπεσα στην παγίδα! Το κάνω αυτό... Και καλά για να μην πάει χαμένο, για να μην μείνει και τελικά τρώω συνέχεια παραπάνω. Θα το σταματησω. Και δυστυχώς και το παιδί έχει αρχίσει να κάνει βλακειες με το φαγητο. Πολύ φοβάμαι πως αν δεν τις κόψουμε τώρα, θα είναι δύσκολο να μαζευτεί το θέμα μετά...

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εκεί που ετοίμασα το τι θα τρώμε όλη την εβδομάδα, έκανα και λίστα με τα ψώνια που θα έπρεπε να κάνω, προγραμματισα ότι θα ετοίμαζα κάθε βράδυ όλα όσα θα έτρωγα την επόμενη, ότι θα είχα καφέ στο θερμός και άλλες λεπτομέρειες, ξεκίνησα να πάω να ψωνίσω. Έλα όμως που με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν να γυρίσω άρον άρον στο σπίτι γιατί συνέβαινε κάτι έκτακτο. Τα παράτησα όλα και γύρισα. Κι έτσι δεν έχω τα απαραίτητα για να ξεκινήσω... Ουφ! Είναι σίγουρα σωστό να ξεκινήσω φέτος που είναι δίσεκτο έτος;;; Τέλος πάντων, επειδή είπα ότι θα ξεκινήσω, θα ξεκινήσω. Θα φάω μια φέτα του τοστ αντί για δύο, μισή φέτα τυρί με κανονικά λιπαρά κλπ  ακόμη και τίποτα αν χρειαστεί γιατί έναν λόγο τον έχουμε και πρέπει να τον κρατησουμε. Άντε καλή αρχή και καλή δύναμη σε όποιον ακολουθεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και μην αγχώνεσαι, δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ ιδανικές συνθήκες, προχώρα με την απόφαση σου γιατί αυτό μετράει....και σιγα σιγα θα βρεις και τις "καβάτζες" σου για περιπτώσεις σαν την σημερινή, ανάλογα και με το τι υπάρχει συνήθως στο σπίτι, όπως πχ αυγά, καμιά κονσέρβα τόνος, ή και ενα καλαμακι κοτόπουλο απ έξω 

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2020 at 4:49 ΜΜ, maroullaki είπε:

καλή αρχή και μην αγχώνεσαι, δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ ιδανικές συνθήκες, προχώρα με την απόφαση σου γιατί αυτό μετράει....και σιγα σιγα θα βρεις και τις "καβάτζες" σου για περιπτώσεις σαν την σημερινή, ανάλογα και με το τι υπάρχει συνήθως στο σπίτι, όπως πχ αυγά, καμιά κονσέρβα τόνος, ή και ενα καλαμακι κοτόπουλο απ έξω 

Σε ευχαριστώ maroullaki. Έχεις δίκιο που λες ότι δεν θα υπάρξουν ποτέ ιδανικες συνθήκες... Εχθές δεν είχα όσα ήθελα να υπάρχουν σπίτι, σήμερα δεν πρόλαβα να φάω το δεκατιανο μου και το βραδινό το άργησα κατά μια ώρα που σημαίνει ότι πεινούσα αρκετά. Και τώρα που ξενυχταω λόγω της μικρής μου έχω μια πειναααα...Ούτε και πρόλαβα πάλι να ετοιμάσω τα αυριανά γεύματα όπως είχα προγραμματίσει.  Θα μου πεις λεπτομέρειες είναι αυτά και γκρίνιες αλλά θέλω να πω τον πόνο μου νυχτιάτικα! Είμαι λίγο ψείρας κι αν δεν τα έχω όλα όπως τα θέλω, ενοχλουμαι.. Ενώ στην πραγματικότητα οι "καβατζες" κάνουν μια χαρά τη δουλειά όπως λες.. Πάντως σήμερα η ζυγαριά έδειξε μείον ένα κιλό και αυτό είναι θετικό!

Εσύ πως τα πας;;

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Σε ευχαριστώ maroullaki. Έχεις δίκιο που λες ότι δεν θα υπάρξουν ποτέ ιδανικες συνθήκες... Εχθές δεν είχα όσα ήθελα να υπάρχουν σπίτι, σήμερα δεν πρόλαβα να φάω το δεκατιανο μου και το βραδινό το άργησα κατά μια ώρα που σημαίνει ότι πεινούσα αρκετά. Και τώρα που ξενυχταω λόγω της μικρής μου έχω μια πειναααα...Ούτε και πρόλαβα πάλι να ετοιμάσω τα αυριανά γεύματα όπως είχα προγραμματίσει.  Θα μου πεις λεπτομέρειες είναι αυτά και γκρίνιες αλλά θέλω να πω τον πόνο μου νυχτιάτικα! Είμαι λίγο ψείρας κι αν δεν τα έχω όλα όπως τα θέλω, ενοχλουμαι.. Ενώ στην πραγματικότητα οι "καβατζες" κάνουν μια χαρά τη δουλειά όπως λες.. Πάντως σήμερα η ζυγαριά έδειξε μείον ένα κιλό και αυτό είναι θετικό!

Εσύ πως τα πας;;

 

Καλη αρχη..

Θα σου πω καποια πραγματα που βαζει σε εμενα κ τον αντρα μου η διαιτολογοσ να τρωμε..μηπωσ σου δωσω ιδεεσ..( ολα με χαμηλα λιπαρα για βα μην το γραφω συνεχεια.. κ ψωμι πολυσπορο σε φετεσ του τοστ) 

Για πρωινο 2 φετεσ ψωμι με 1 κουταλ του γκυκου φιλαδελφια κ 1 κουτ του γλυκου μαρμελαδα.αλλεσ μερεσ βαζει γαλα 1 κουπα με 3 κουτ σουπασ δηνητριακα..κ λιγο πιο σπανια βαζει βραστο αυγο με 1 φετα ψωμι κ μισο αγγουρι..

Για βραδινο παντα σαλατα 1.5 κουπα( οταν λεμε κουπα ενα τενεκεδακι του γιαουρτιου) με 2 κουτ του γλθκου φιλαδελφια κ ενα παξιμασι μικρο ή αντι για φιλαδελφια με 1 βραστο αυγο.

Στισ σαλατεσ ολα τα αλλα τα ζυγιζεισ..μαρουλι ομωσ μπορεισ να βαλεισ απεριοριστο. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Σε ευχαριστώ maroullaki. Έχεις δίκιο που λες ότι δεν θα υπάρξουν ποτέ ιδανικες συνθήκες... Εχθές δεν είχα όσα ήθελα να υπάρχουν σπίτι, σήμερα δεν πρόλαβα να φάω το δεκατιανο μου και το βραδινό το άργησα κατά μια ώρα που σημαίνει ότι πεινούσα αρκετά. Και τώρα που ξενυχταω λόγω της μικρής μου έχω μια πειναααα...Ούτε και πρόλαβα πάλι να ετοιμάσω τα αυριανά γεύματα όπως είχα προγραμματίσει.  Θα μου πεις λεπτομέρειες είναι αυτά και γκρίνιες αλλά θέλω να πω τον πόνο μου νυχτιάτικα! Είμαι λίγο ψείρας κι αν δεν τα έχω όλα όπως τα θέλω, ενοχλουμαι.. Ενώ στην πραγματικότητα οι "καβατζες" κάνουν μια χαρά τη δουλειά όπως λες.. Πάντως σήμερα η ζυγαριά έδειξε μείον ένα κιλό και αυτό είναι θετικό!

Εσύ πως τα πας;;

 

καλησπέρα, και εγω σειρα καλη δεν εχω βαλει ακομα, τελειωνω αργα και εχω ψιλοκρυωσει κιολας, οποτε εφτιαξα μια κρεατοσουπα και μια με λαχανικα για να φαω μερικες μερες και για πρωι απογευμα καποιο βραστο αυγο, γιαουρτι κτλ. Εχεις δικιο οτι το ξενυχτι ειναι δυσκολο αλλα αν τα καταφερνεις και αντισταθεις τοτε την ημερα θα πας σουπερ. Και γω επειδη ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και ωραριο γιοκ, εκει το χανω πιο πολυ αλλα θα προσπαθησουμε. Λεω να ζυγιστω την Κυριακή......ααααα επισης να πινεις πολλα νερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...