Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Καλη αρχη..

Θα σου πω καποια πραγματα που βαζει σε εμενα κ τον αντρα μου η διαιτολογοσ να τρωμε..μηπωσ σου δωσω ιδεεσ..( ολα με χαμηλα λιπαρα για βα μην το γραφω συνεχεια.. κ ψωμι πολυσπορο σε φετεσ του τοστ) 

Για πρωινο 2 φετεσ ψωμι με 1 κουταλ του γκυκου φιλαδελφια κ 1 κουτ του γλυκου μαρμελαδα.αλλεσ μερεσ βαζει γαλα 1 κουπα με 3 κουτ σουπασ δηνητριακα..κ λιγο πιο σπανια βαζει βραστο αυγο με 1 φετα ψωμι κ μισο αγγουρι..

Για βραδινο παντα σαλατα 1.5 κουπα( οταν λεμε κουπα ενα τενεκεδακι του γιαουρτιου) με 2 κουτ του γλθκου φιλαδελφια κ ενα παξιμασι μικρο ή αντι για φιλαδελφια με 1 βραστο αυγο.

Στισ σαλατεσ ολα τα αλλα τα ζυγιζεισ..μαρουλι ομωσ μπορεισ να βαλεισ απεριοριστο. 

Σε ευχαριστω που μου έγραψες το δικό σου πρόγραμμα. Η αλήθεια είναι ότι το Φιλαδέλφεια ούτε που το είδα σκεφτεί ότι κάνει. Και μου αρέσει πολύ. Εμένα το πρωινό μου είναι πάρα πολύ μονότονο, ένα ποτήρι γάλα, ένα τοστ κι ένα φρούτο (το φρούτο το προσέθεσα μόνη μου γιατί πεινούσα). Το έχω συνηθίσει και με βολεύει. Τα δημητριακά δεν μου αρέσουν. Το κουακερ και η βρώμη λένε ότι σε πιάνουν αλλά δεν μου πάει να φάω βρώμη... Λίγο Φιλαδέλφεια ή μαρμελάδα όπως λες θα ήταν καλό για αλλαγή. Στο βραδινό όμως έχω περισσότερες επιλογες δεν θα άντεχα εκεί μονοτονία. Ή το μισό μεσημεριανό, ή καλαμάκι κοτόπουλο με σαλάτα , ή μισό παξιμάδι με λαδάκι, τυράκι, ντομάτα, ή σαλάτα πράσινη με μια κουταλιά μουστάρδα-γιαουρτι- cottage-λάδι και μια φρυγανιά σπασμένη σαν κρουτον, ή δύο αυγά με αγγούρι, ήενα τοστ με αγγούρι. Αυτό που λες για την σαλάτα νόμιζα ότι ίσχυε το απεριόριστο για όλα τα είδη. Στο μαρούλι πάντως με όλο το ντρεσσινγκ που έγραψα παραπάνω του δίνω και καταλαβαίνει. Μια τεράστια γαβάθα βάζω... Καλά περνάμε δεν μπορώ να πω...!

7 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

καλησπέρα, και εγω σειρα καλη δεν εχω βαλει ακομα, τελειωνω αργα και εχω ψιλοκρυωσει κιολας, οποτε εφτιαξα μια κρεατοσουπα και μια με λαχανικα για να φαω μερικες μερες και για πρωι απογευμα καποιο βραστο αυγο, γιαουρτι κτλ. Εχεις δικιο οτι το ξενυχτι ειναι δυσκολο αλλα αν τα καταφερνεις και αντισταθεις τοτε την ημερα θα πας σουπερ. Και γω επειδη ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και ωραριο γιοκ, εκει το χανω πιο πολυ αλλα θα προσπαθησουμε. Λεω να ζυγιστω την Κυριακή......ααααα επισης να πινεις πολλα νερα

Σημασία έχει να γίνει η αρχή κι ας υπάρχουν ατέλειες. Να προσπαθείς μόνο να μην χάνεις γεύματα με το δύσκολο ωράριο σου. Θυμάμαι όταν δούλευα, έβαζα σε ένα σακουλάκι ξηρούς καρπούς και τους γρατζούναγα έναν έναν όταν υπήρχε η δυνατότητα γιατί αλλιώς με θεριζε η πείνα και κουραζομουν. Αυτό, το να μην αφήνεις να περάσουν πολλές ώρες μεταξύ δύο γευμάτων ήταν κάτι που με βοήθησε πολύ.

Εγώ ζυγιζομαι καθημερινά. Και σήμερα, δεύτερη μέρα το πρωί, έχασα ακόμη 800 γρ. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να το αφήσω κι εγώ για λίγες μέρες... Όσο για τα νερά, έχω βάλει μπουκάλια που χρησιμοποιώ μόνο εγώ. Ο στόχος είναι τα 3 λίτρα καθημερινά και τον φτάνω πάντα. Αυτό που με εκνευρίζει όμως είναι ότι συνέχεια θέλω να πάω τουαλέτα. Ακόμη και όταν είμαι έξω, ακόμη και την νύχτα πολλές φορές και δεν είναι ευχάριστο...

Ελπίζω να έχεις χάσει μέχρι την Κυριακή και να πάρεις θάρρος! Μου αρέσει πολύ η αισιοδοξία σου! Θα προσπαθήσουμε...! Τι πιο σημαντικό! Έβαλα στο κινητό μου μια εφαρμογή αντίστροφης μετρησης. Μέχρι το Πάσχα είναι 79 μέρες! Κοντεύουμε! Χάχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Youpi είπε:

Σε ευχαριστω που μου έγραψες το δικό σου πρόγραμμα. Η αλήθεια είναι ότι το Φιλαδέλφεια ούτε που το είδα σκεφτεί ότι κάνει. Και μου αρέσει πολύ. Εμένα το πρωινό μου είναι πάρα πολύ μονότονο, ένα ποτήρι γάλα, ένα τοστ κι ένα φρούτο (το φρούτο το προσέθεσα μόνη μου γιατί πεινούσα). Το έχω συνηθίσει και με βολεύει. Τα δημητριακά δεν μου αρέσουν. Το κουακερ και η βρώμη λένε ότι σε πιάνουν αλλά δεν μου πάει να φάω βρώμη... Λίγο Φιλαδέλφεια ή μαρμελάδα όπως λες θα ήταν καλό για αλλαγή. Στο βραδινό όμως έχω περισσότερες επιλογες δεν θα άντεχα εκεί μονοτονία. Ή το μισό μεσημεριανό, ή καλαμάκι κοτόπουλο με σαλάτα , ή μισό παξιμάδι με λαδάκι, τυράκι, ντομάτα, ή σαλάτα πράσινη με μια κουταλιά μουστάρδα-γιαουρτι- cottage-λάδι και μια φρυγανιά σπασμένη σαν κρουτον, ή δύο αυγά με αγγούρι, ήενα τοστ με αγγούρι. Αυτό που λες για την σαλάτα νόμιζα ότι ίσχυε το απεριόριστο για όλα τα είδη. Στο μαρούλι πάντως με όλο το ντρεσσινγκ που έγραψα παραπάνω του δίνω και καταλαβαίνει. Μια τεράστια γαβάθα βάζω... Καλά περνάμε δεν μπορώ να πω...!

Σημασία έχει να γίνει η αρχή κι ας υπάρχουν ατέλειες. Να προσπαθείς μόνο να μην χάνεις γεύματα με το δύσκολο ωράριο σου. Θυμάμαι όταν δούλευα, έβαζα σε ένα σακουλάκι ξηρούς καρπούς και τους γρατζούναγα έναν έναν όταν υπήρχε η δυνατότητα γιατί αλλιώς με θεριζε η πείνα και κουραζομουν. Αυτό, το να μην αφήνεις να περάσουν πολλές ώρες μεταξύ δύο γευμάτων ήταν κάτι που με βοήθησε πολύ.

Εγώ ζυγιζομαι καθημερινά. Και σήμερα, δεύτερη μέρα το πρωί, έχασα ακόμη 800 γρ. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να το αφήσω κι εγώ για λίγες μέρες... Όσο για τα νερά, έχω βάλει μπουκάλια που χρησιμοποιώ μόνο εγώ. Ο στόχος είναι τα 3 λίτρα καθημερινά και τον φτάνω πάντα. Αυτό που με εκνευρίζει όμως είναι ότι συνέχεια θέλω να πάω τουαλέτα. Ακόμη και όταν είμαι έξω, ακόμη και την νύχτα πολλές φορές και δεν είναι ευχάριστο...

Ελπίζω να έχεις χάσει μέχρι την Κυριακή και να πάρεις θάρρος! Μου αρέσει πολύ η αισιοδοξία σου! Θα προσπαθήσουμε...! Τι πιο σημαντικό! Έβαλα στο κινητό μου μια εφαρμογή αντίστροφης μετρησης. Μέχρι το Πάσχα είναι 79 μέρες! Κοντεύουμε! Χάχα!

Ναι για την καινούργια βδομαδα θα κανονίσω και τα ενδιάμεσα γεύματα καλύτερα. Έχεις δίκιο όντως είναι καλύτερα να τρώμε σε τακτικές ώρες. Λοιπόν με την αντίστροφη μέτρηση με ‘εφτιαξεσ’ . Θα το κατεβάσω οπωσδήποτε. Αν τις μισες μερες χάνουμε κατά μέσο όρο 200 γραμμάρια την μερα, είναι οχτώ κιλά και τις υπόλοιπες άντε και να μειωθεί και να χάνουμε 100 γραμ την μερα, είναι αλλά τέσσερα κιλά. 12 σύνολο  (at least να μην ξεχνιόμαστε) και μου φαίνεται αρκετά ρεαλιστικό, αν προσθέσουμε και άσκηση και ότι χαθεί να ειναι κυρίως λίπος, τότε σούπερ!!! Πάσχα θα πάρουμε ρεπό αλλά προσοχή τα κουλουράκια είναι σατανικά. Θυμήθηκα που ο διαιτολόγος μου χε πει ότι δυο τρία κουλουράκια είναι σαν το μεσημεριανό γεύμα, μην σε ξεγελάνε και γω τα τρώγα δυο δυο με τον καφέ το προηγούμενο Πάσχα!! Με Αυτό με τις μέρες με έκανες να το δω ακόμα πιο θετικά και πρακτικά, πιστευω το χούμε easily!!! Ελπίζω η μπουμπου να μην σε ξενυχτήσει...καληνύχτα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Ναι για την καινούργια βδομαδα θα κανονίσω και τα ενδιάμεσα γεύματα καλύτερα. Έχεις δίκιο όντως είναι καλύτερα να τρώμε σε τακτικές ώρες. Λοιπόν με την αντίστροφη μέτρηση με ‘εφτιαξεσ’ . Θα το κατεβάσω οπωσδήποτε. Αν τις μισες μερες χάνουμε κατά μέσο όρο 200 γραμμάρια την μερα, είναι οχτώ κιλά και τις υπόλοιπες άντε και να μειωθεί και να χάνουμε 100 γραμ την μερα, είναι αλλά τέσσερα κιλά. 12 σύνολο  (at least να μην ξεχνιόμαστε) και μου φαίνεται αρκετά ρεαλιστικό, αν προσθέσουμε και άσκηση και ότι χαθεί να ειναι κυρίως λίπος, τότε σούπερ!!! Πάσχα θα πάρουμε ρεπό αλλά προσοχή τα κουλουράκια είναι σατανικά. Θυμήθηκα που ο διαιτολόγος μου χε πει ότι δυο τρία κουλουράκια είναι σαν το μεσημεριανό γεύμα, μην σε ξεγελάνε και γω τα τρώγα δυο δυο με τον καφέ το προηγούμενο Πάσχα!! Με Αυτό με τις μέρες με έκανες να το δω ακόμα πιο θετικά και πρακτικά, πιστευω το χούμε easily!!! Ελπίζω η μπουμπου να μην σε ξενυχτήσει...καληνύχτα!

Για μεσημεριανο..το 1ο 10ημερο σεν μασ εβαλε καθολου μακαρονια..( για να παρει μπροσ ο μεταβολισμοσ κ να χασουμε παραπανω τισ 1εσ μερεσ).ψωμι εβαλε μονο μια φετα οταν τρωγαμε τκ ψαρι μονο..στα υπολοιπα οχι ψωμι..

Μασ εβαλε 2 φορεσ κοτοπ φιλετο ψητο με 1 κουπα ρυζι αγριο κ σαλατα.1 φορα αρακα με 1φετα γαλοπουλα κ σαλατα.φακεσ 1.5 κουπα με 2 κουτ τησ σουπασ ρυζι κ σαλατα..2φορεσ ψαρι με ψωμι κ σαλατα.κ φασολακια με σαλατα..κ τισ κυριακεσ που βγαινουμε 1 μεριδδα κρεασ με σαλτα κ 1 φλυτζανι συνοδευτικο..αυτα στο περιπου..

Αα την μεριδα κρεασ / ψαρι την υπολογιζεισ οσο το μεγεθοσ του χεριου σου

Δεκατιανο 1 φρουτο με 7 ξηρουσ καρπουσ αναλατουσ..κ απογευματινο 1 φρουτο( μονο μπαβανα δεν τρωμε ιδιο) με μια σειρα σοκολατα υγειασ...

Δεν πεινασα ποτε..δεν μου λειψε κ το γλυκο γιατι το αντικατ με φρουτο κ λιγη σοκολ..κ στισ μεριδεσ..βαζω λιγη παραπανω σαλατα για αρχη..αυτη ειναι η κλςψια μου..

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Για μεσημεριανο..το 1ο 10ημερο σεν μασ εβαλε καθολου μακαρονια..( για να παρει μπροσ ο μεταβολισμοσ κ να χασουμε παραπανω τισ 1εσ μερεσ).ψωμι εβαλε μονο μια φετα οταν τρωγαμε τκ ψαρι μονο..στα υπολοιπα οχι ψωμι..

Μασ εβαλε 2 φορεσ κοτοπ φιλετο ψητο με 1 κουπα ρυζι αγριο κ σαλατα.1 φορα αρακα με 1φετα γαλοπουλα κ σαλατα.φακεσ 1.5 κουπα με 2 κουτ τησ σουπασ ρυζι κ σαλατα..2φορεσ ψαρι με ψωμι κ σαλατα.κ φασολακια με σαλατα..κ τισ κυριακεσ που βγαινουμε 1 μεριδδα κρεασ με σαλτα κ 1 φλυτζανι συνοδευτικο..αυτα στο περιπου..

Αα την μεριδα κρεασ / ψαρι την υπολογιζεισ οσο το μεγεθοσ του χεριου σου

Δεκατιανο 1 φρουτο με 7 ξηρουσ καρπουσ αναλατουσ..κ απογευματινο 1 φρουτο( μονο μπαβανα δεν τρωμε ιδιο) με μια σειρα σοκολατα υγειασ...

Δεν πεινασα ποτε..δεν μου λειψε κ το γλυκο γιατι το αντικατ με φρουτο κ λιγη σοκολ..κ στισ μεριδεσ..βαζω λιγη παραπανω σαλατα για αρχη..αυτη ειναι η κλςψια μου..

 

περίπου στα ιδια και εμενα ειναι μια διατροφη που ειχα κανει και πιο παλια και θα την εχω για μπουσουλα. εγω απο την τριτη βδομαδα και μετα αντι για 2 ψαρι  1 κρεας, το αλλαζω σε 2 κρεας 1 ψαρι, γιατι βαριεμαι το ψαρι αλλα θελω ενα κρεας το σκ που λες και συ αλλα και ενα κιμα μεσα στην βδομαδα, για ευκολια ζυμωνω μπιφτεκια και τα εχω ετοιμα στην καταψυξη και για αλλες φορες. Οταν τεμπελιαζω να περιμενω να ψηθουν στον φουρνο, τα βαζω στο αντικολλητικο μόνο με λίγο νερό ή στην τοστιερα και τα παταω να ψηθουν γρήγορα, γιαυτο και τα κανω στο σχημα καπως λεπτα για να μην αργουν. Ε σε μαρουλι και τριμμενο λαχανοκαροτο ή και κανα κολοκυθακι βραστο και γω εκλεβα τα βραδια και θα ξανακλεψω, ειδικα οταν κοιμαμαι αργα. Οταν ξαναβρω χρονο και χρηματα για δαιτολογο θα ηθελα να τσεκάρει  και τροφες οπως αβοκαντο, ταχινι ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

περίπου στα ιδια και εμενα ειναι μια διατροφη που ειχα κανει και πιο παλια και θα την εχω για μπουσουλα. εγω απο την τριτη βδομαδα και μετα αντι για 2 ψαρι  1 κρεας, το αλλαζω σε 2 κρεας 1 ψαρι, γιατι βαριεμαι το ψαρι αλλα θελω ενα κρεας το σκ που λες και συ αλλα και ενα κιμα μεσα στην βδομαδα, για ευκολια ζυμωνω μπιφτεκια και τα εχω ετοιμα στην καταψυξη και για αλλες φορες. Οταν τεμπελιαζω να περιμενω να ψηθουν στον φουρνο, τα βαζω στο αντικολλητικο μόνο με λίγο νερό ή στην τοστιερα και τα παταω να ψηθουν γρήγορα, γιαυτο και τα κανω στο σχημα καπως λεπτα για να μην αργουν. Ε σε μαρουλι και τριμμενο λαχανοκαροτο ή και κανα κολοκυθακι βραστο και γω εκλεβα τα βραδια και θα ξανακλεψω, ειδικα οταν κοιμαμαι αργα. Οταν ξαναβρω χρονο και χρηματα για δαιτολογο θα ηθελα να τσεκάρει  και τροφες οπως αβοκαντο, ταχινι ...

Ταχινι με μελινμε ειχε ρωτησει αν τρωω για να μου το βαλει για πρωινο..αλλα τησ σιχα πει να το αφησσι για αρχη φιατι εγω δεν εχω δοκιμασει..θα ρωτησω κ θα σου πω..

Παντωσ με εχει βαλει να κανω μια ασκηση  που λεγεται plank κ κανεο καλη δουλεια λεει..ειναι παθητηκη γυμναστικη..κ μαζευεισ γυρω απονμεση. Απο μπρατσα..οτι πρεπει δηλ για μασ..

Εμενα στην αρζη μου ειπε για 20". Κ μετα για 60..δοκιμασε το..αλλα καντο σωστα μην πιαστει η μεση..παντωσ ευκολο ειναι..θα ηθελα να το κανω παραπανω φορεσ μεσα στη μερα..αλλα δεν μ αφηνουν τα τερατακια μου..η μεγαλη μου με το που με δει στο χαλι..ερχεται κ με καβαλαει..χαχα..αλογακι με κανει..

Yoopi  κ εσυ δοκιμασε το..ενα ενα τα θυμαμαι ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , tzeni82 είπε:

Ταχινι με μελινμε ειχε ρωτησει αν τρωω για να μου το βαλει για πρωινο..αλλα τησ σιχα πει να το αφησσι για αρχη φιατι εγω δεν εχω δοκιμασει..θα ρωτησω κ θα σου πω..

Παντωσ με εχει βαλει να κανω μια ασκηση  που λεγεται plank κ κανεο καλη δουλεια λεει..ειναι παθητηκη γυμναστικη..κ μαζευεισ γυρω απονμεση. Απο μπρατσα..οτι πρεπει δηλ για μασ..

Εμενα στην αρζη μου ειπε για 20". Κ μετα για 60..δοκιμασε το..αλλα καντο σωστα μην πιαστει η μεση..παντωσ ευκολο ειναι..θα ηθελα να το κανω παραπανω φορεσ μεσα στη μερα..αλλα δεν μ αφηνουν τα τερατακια μου..η μεγαλη μου με το που με δει στο χαλι..ερχεται κ με καβαλαει..χαχα..αλογακι με κανει..

Yoopi  κ εσυ δοκιμασε το..ενα ενα τα θυμαμαι ..

ευχαριστω που μοιράζεσαι μας όσα ξέρεις. @Youpi γκουγκλαρε την και συ αυτή την άσκηση plank, υπάρχει σε κανα δυο τρεις εκδοχές. Έχω δει και τα μικρότερα ξαδέρφια μου να την κάνουν και λέει είναι όντως πολύ καλη.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

ευχαριστω που μοιράζεσαι μας όσα ξέρεις. @Youpi γκουγκλαρε την και συ αυτή την άσκηση plank, υπάρχει σε κανα δυο τρεις εκδοχές. Έχω δει και τα μικρότερα ξαδέρφια μου να την κάνουν και λέει είναι όντως πολύ καλη.

Βρε δςν ξερω πωσ να επισυναψω φωτο..αλλιωσ θα εβγαζα ολο το προγραμμα να το δειτε κ να παρετε ιδεεσ..

Εννοειται πωσ προσαρμοζεται τισ ποσοτητεσ. Εγω οταν ξεκινησα ημουν 72.6 κιλα κ 167 υψοσ..( ειχα χασει 12.5 κιλα απο τη γεννα 85 κιλα ειχα φτασει).επειδη θηλαζω οι μεριδεσ μου ειναι πιο χορταστικεσ..αλλιωσ θα εκοβε κ αλλο..

Στο 1ο 10ημερο εχασα τα 2600..τωρα ειμαι στην 8η μερα απο το 2ο 10ημερο κ νιωθω πωσ εχω χασει κατι ακομα..εχω παρει τα πανω μου..κ δεν πειναω....

Εμενα το ψωμι με πονεσε που μου κοψε στην αρχη..αλλα μια συνηθεια ειναξ ολα..κ το γλυκο..ενω δεν ειμαι γλυκατζου εψαχνα μετα μανιασ για γλυκο..κ μου πε πωσ ηταν απο το θηλασμο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ιδέες για πρωινό είναι: γάλα χαμηλών λιπαρών με δημητριακά ολικής, γάλα με φρυγανιές η 1 φέτα ψωμί με ταχίνι κ μέλι ή φυστικοβουτυρο κ μέλι ή αβοκάντο κ μέλι. (Αυτά τα 3 περιεχουν καλά λιπαρά κ σε κρατάνε κ χορτατο.) Το αβοκάντο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ σε αλμυρή εκδοχή όπως με 1 αυγό βραστό ή 1 φέτα gouda light. Μπορείτε να τα συνδυάσετε με φυσικό χυμό πορτοκάλι η σε φρούτο. Το φυστικοβουτυρο θα μπορούσατε να το αλειψετε σε 1 φέτα να κόψετε κομμάτια από μπανάνα κ λίγο μέλι κ αν θέλετε κ λίγα τριμμένα καρύδια. Άλλο πρωινό είναι γιαούρτι με λίγο μέλι κ καρύδια. Η φυσικό χυμό με τοστ γαλοπούλα κ κασέρι. Διάφορες επιλογές για να μην είναι μονότονα τα πρωινά. Όσα αναφέρω σε ψωμιά κλπ να είναι ολικής κ γάλατα κλπ χαμηλών λιπαρών. Τα βράδια μπορείτε να τρώτε τονοσαλατα με μαρούλι κ καλαμπόκι μέσα, ή τοστ κ σαλάτα ή σάντουιτς με gouda κ αυγό ή σάντουιτς τονο. Η ομελέτα σε αντικολλητικό η ακόμα κ στο φούρνο με λαδόκολλα με 1 φέτα ψωμί. Ή 1 φέτα ψωμί 1/4 αβοκάντο σε λωρίδες κ γκούντα (κ μπορείτε να το βάλετε στο φούρνο). Το αβοκάντο το βάζετε κ λίγο λεμονακι να μην μαυρίσει. Μπορείτε επίσης να πάρετε 1 πίτα ολικής (αυτή που βάζουμε στους γύρους) να βάλετε σαλτσα ντομάτας, γαλοπούλα, γκούντα πιπεριές κ μανιτάρια αν θέλετε κ στο φούρνο μέχρι να λιώσει το τυρί. Όλα τα βραδινά να συνδιάζονται με σαλάτα. Αν το μεσημέρι έχετε κρέας/ψάρι/ κοτόπουλο το βράδυ να τρώτε λιγότερη πρωτεινη. Αν έχετε λαδερο/ζυμαρικό το βράδυ να τρώτε περισσότερη πρωτεινη πχ τονοσαλατα η σουβλάκι κοτόπουλο κλπ.

Ότι χρειάζεται κ θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε. Βέβαια η καθεμία σας πρέπει να καταναλώνει διαφορετικές θερμίδες αλλά πάνω κάτω θα ξέρετε πόσο να φάτε για να αδυνατισετε. Αν δεν τα καταφέρετε μπορείτε να απευθυνθείτε κ σε κάποιον διαιτολόγο στην περιοχή σας. Ελπίζω να βοήθησα λίγο :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 2:19 ΠΜ, maroullaki είπε:

Ναι για την καινούργια βδομαδα θα κανονίσω και τα ενδιάμεσα γεύματα καλύτερα. Έχεις δίκιο όντως είναι καλύτερα να τρώμε σε τακτικές ώρες. Λοιπόν με την αντίστροφη μέτρηση με ‘εφτιαξεσ’ . Θα το κατεβάσω οπωσδήποτε. Αν τις μισες μερες χάνουμε κατά μέσο όρο 200 γραμμάρια την μερα, είναι οχτώ κιλά και τις υπόλοιπες άντε και να μειωθεί και να χάνουμε 100 γραμ την μερα, είναι αλλά τέσσερα κιλά. 12 σύνολο  (at least να μην ξεχνιόμαστε) και μου φαίνεται αρκετά ρεαλιστικό, αν προσθέσουμε και άσκηση και ότι χαθεί να ειναι κυρίως λίπος, τότε σούπερ!!! Πάσχα θα πάρουμε ρεπό αλλά προσοχή τα κουλουράκια είναι σατανικά. Θυμήθηκα που ο διαιτολόγος μου χε πει ότι δυο τρία κουλουράκια είναι σαν το μεσημεριανό γεύμα, μην σε ξεγελάνε και γω τα τρώγα δυο δυο με τον καφέ το προηγούμενο Πάσχα!! Με Αυτό με τις μέρες με έκανες να το δω ακόμα πιο θετικά και πρακτικά, πιστευω το χούμε easily!!! Ελπίζω η μπουμπου να μην σε ξενυχτήσει...καληνύχτα!

Πολύ καλά τα σκέφτεσαι με την πρόβλεψη σου για το τι θα χασουμε. Κι εγώ κάπου τόσο τα υπολογιζα, μακάρι να γίνει. Γιατί πάντα κάνω προβλέψεις-στόχους αλλά μένω εκεί! Χαχαχ!

Η αντίστροφη μέτρηση λίγο μου φάνηκε κολλημένη τις πρώτες μέρες, έβλεπα δύο τρεις φορές την μέρα το ίδιο νούμερο και έλεγα πω πω ακόμη στα ίδια είμαστε... αλλά τελικά έχει πλάκα. Και θα σου πω και μια άλλη παρανοϊκή εφαρμογή : επειδή κατέβασα κάνα δυο εφαρμογές αντίστροφης μέτρησης για να δω ποια μου αρέσει περισσότερο, βρήκα μια που μετράει πόσες ανάσες μένουν μέχρι την ημερομηνία που θέλουμε! Εκεί έχει πιο πλάκα. Ξεκίνησα από ένα εκατομμύριο οχτακοσιες πενήντα τόσες χιλιάδες, σήμερα πέσαμε στο ένα εκατομμύριο εφτακοσιες και κάτι χιλιάδες! Βάλτο και αυτό αν θες!

Μου αρέσει το αγγλικό σου! Κeep walking!!!

Κορίτσια ευχαριστώ κι εγώ για όσα γράφετε. Τα διαβάζω με προσοχή και είναι καλές ιδέες. Τζένη82, για εμένα οι δικές σου οι ποσότητες μου φαίνεται μικρές, νομίζω θα πειναγα πολύ. Βέβαια είμαι πολύ περισσότερα κιλά από σένα.  Όμως σαν ποικιλία είναι πολύ καλές. Νομίζω πως έχουμε ανάγκη από εναλλακτικές για να μην ρουτινιαζουμε. Μου άρεσε και η ιδέα για μπιφτέκι στην τοστιέρα από το maroullaki.

Εχθές το πρωί ζυγιστηκα και ήμουν +200 γραμμάρια. Μετά από μια δύσκολη μέρα όμως χθες, με τρεχάματα, και πολύ λίγο φαγητό, όλο εκτός προγράμματος, ζυγιστηκα σήμερα και είχα χάσει ένα ακόμη κιλό, σύνολικα τρία κιλά και κάτι ψιλά από την Τρίτη που ξεκίνησα. Δηλαδή σούπερ! Βεβαια σημερα, το έφερε η στιγμή και έφαγα το δεκατιανο και μετά από μισή μόλις ώρα το γεύμα. Και όχι μόνο η σαλάτα μου ήταν μες στο λάδι (δεν την έφτιαξα εγώ), έφαγα και λίγο γλυκο... Σχεδόν μια πάστα, κάτι λιγότερο... Ήταν γιορτή, δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Ήταν και η χαρά μου που τα πήγα πολύ καλά μέχρι σήμερα, και να αυτά κάνω και το χαλάω! Όμως θα το βάλω στην άκρη και συνεχίζω κανονικά από το απογευμα με μισό ενδιάμεσο γεύμα σαν ποσότητα δηλαδή 7 ξηρούς καρπούς μόνο  και μάλλον και δεύτερο ενδιάμεσο σαν βραδινό δηλαδή γιαούρτι με φρούτο. Πιστεύω αυτό να με συνεφέρει και να μην θυμώσει πολύ η ζυγαριά αύριο.

Να βάλω και +1 μέρα στην αντιστροφή μέτρηση για τιμωρία;;

Το plank δεν έχω προλάβει να το δω ακόμα, θα σας πω εντυπώσεις. Ευχαριστώ που με σκεφτήκατε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Youpi είπε:

Πολύ καλά τα σκέφτεσαι με την πρόβλεψη σου για το τι θα χασουμε. Κι εγώ κάπου τόσο τα υπολογιζα, μακάρι να γίνει. Γιατί πάντα κάνω προβλέψεις-στόχους αλλά μένω εκεί! Χαχαχ!

Η αντίστροφη μέτρηση λίγο μου φάνηκε κολλημένη τις πρώτες μέρες, έβλεπα δύο τρεις φορές την μέρα το ίδιο νούμερο και έλεγα πω πω ακόμη στα ίδια είμαστε... αλλά τελικά έχει πλάκα. Και θα σου πω και μια άλλη παρανοϊκή εφαρμογή : επειδή κατέβασα κάνα δυο εφαρμογές αντίστροφης μέτρησης για να δω ποια μου αρέσει περισσότερο, βρήκα μια που μετράει πόσες ανάσες μένουν μέχρι την ημερομηνία που θέλουμε! Εκεί έχει πιο πλάκα. Ξεκίνησα από ένα εκατομμύριο οχτακοσιες πενήντα τόσες χιλιάδες, σήμερα πέσαμε στο ένα εκατομμύριο εφτακοσιες και κάτι χιλιάδες! Βάλτο και αυτό αν θες!

Μου αρέσει το αγγλικό σου! Κeep walking!!!

Κορίτσια ευχαριστώ κι εγώ για όσα γράφετε. Τα διαβάζω με προσοχή και είναι καλές ιδέες. Τζένη82, για εμένα οι δικές σου οι ποσότητες μου φαίνεται μικρές, νομίζω θα πειναγα πολύ. Βέβαια είμαι πολύ περισσότερα κιλά από σένα.  Όμως σαν ποικιλία είναι πολύ καλές. Νομίζω πως έχουμε ανάγκη από εναλλακτικές για να μην ρουτινιαζουμε. Μου άρεσε και η ιδέα για μπιφτέκι στην τοστιέρα από το maroullaki.

Εχθές το πρωί ζυγιστηκα και ήμουν +200 γραμμάρια. Μετά από μια δύσκολη μέρα όμως χθες, με τρεχάματα, και πολύ λίγο φαγητό, όλο εκτός προγράμματος, ζυγιστηκα σήμερα και είχα χάσει ένα ακόμη κιλό, σύνολικα τρία κιλά και κάτι ψιλά από την Τρίτη που ξεκίνησα. Δηλαδή σούπερ! Βεβαια σημερα, το έφερε η στιγμή και έφαγα το δεκατιανο και μετά από μισή μόλις ώρα το γεύμα. Και όχι μόνο η σαλάτα μου ήταν μες στο λάδι (δεν την έφτιαξα εγώ), έφαγα και λίγο γλυκο... Σχεδόν μια πάστα, κάτι λιγότερο... Ήταν γιορτή, δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Ήταν και η χαρά μου που τα πήγα πολύ καλά μέχρι σήμερα, και να αυτά κάνω και το χαλάω! Όμως θα το βάλω στην άκρη και συνεχίζω κανονικά από το απογευμα με μισό ενδιάμεσο γεύμα σαν ποσότητα δηλαδή 7 ξηρούς καρπούς μόνο  και μάλλον και δεύτερο ενδιάμεσο σαν βραδινό δηλαδή γιαούρτι με φρούτο. Πιστεύω αυτό να με συνεφέρει και να μην θυμώσει πολύ η ζυγαριά αύριο.

Να βάλω και +1 μέρα στην αντιστροφή μέτρηση για τιμωρία;;

Το plank δεν έχω προλάβει να το δω ακόμα, θα σας πω εντυπώσεις. Ευχαριστώ που με σκεφτήκατε!

Χαχαχα πλάκα έχεις που λες για τιμωρία.  σε βλέπω πολύ πιο θετική και αισιόδοξη και τα πηγές και μια χαρα. Μια αταξία δεν πειράζει, ας είμαστε και λίγο ζωηρές. Εγώ τρία παρά κάτι μια βδομαδα, καλα είμαστε προχωραμε

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Χαχαχα πλάκα έχεις που λες για τιμωρία.  σε βλέπω πολύ πιο θετική και αισιόδοξη και τα πηγές και μια χαρα. Μια αταξία δεν πειράζει, ας είμαστε και λίγο ζωηρές. Εγώ τρία παρά κάτι μια βδομαδα, καλα είμαστε προχωραμε

 

Just now, Youpi είπε:

 

Μια χαρά τα πήγες κι εσύ, μπράβο!

Το έχω πάρει θετικά προς το παρόν, με βοηθάει που είμαστε εδώ παρεουλα και έχουμε και μιλάμε και με ειδικούς για καμιά ερωτησουλα. Με χάλασε που έκανα παρασπονδια σήμερα, αλλά θα προσπαθήσω να μην είμαι ζωηρουλα! Ωραία το είπες! Αντε, καλή συνέχεια να έχουμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ πάλι την έκανα την βλακεια μου... Δεν πρόλαβα να φάω δεκατιανο σήμερα και για μεσημεριανό είχα δύο καλαμάκια κοτόπουλο με σαλάτα. Όμως ήταν πολύ μεγάλα τα καλαμάκια, κανονικά έπρεπε να φάω μόνο το ενα, άντε ενάμιση. Αλλά επειδή πεινούσα πολύ και ξέρω ότι το κοτόπουλο δεν με πιάνει γενικά, τα έφαγα και τα δύο... Την σαλάτα δεν την μετρησα, ίσως έφαγα πάνω από μια κούπα ντομάτα, αλλά εντάξει δεν έχω τύψεις για αυτό. Το κοτόπουλο όμως μου έπεσε βαρυ. Ένιωσα ότι φούσκωσα. Άντε να το χωνέψω τώρα... Πότε να ξαναφαω τώρα και τι;; Πάλι ξέφυγε το πρόγραμμα! Πίνω και λίγο καφέ με ελάχιστη ζάχαρη που και που, και δεν ξέρω πότε πεινάω...

Πάντως το πρωί που ζυγιστηκα η ζυγαριά μου φέρθηκε με κατανόηση για το χθεσινό κομμάτι γλυκό που έφαγα. Έγραψε - 100 γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Μωρέ πάλι την έκανα την βλακεια μου... Δεν πρόλαβα να φάω δεκατιανο σήμερα και για μεσημεριανό είχα δύο καλαμάκια κοτόπουλο με σαλάτα. Όμως ήταν πολύ μεγάλα τα καλαμάκια, κανονικά έπρεπε να φάω μόνο το ενα, άντε ενάμιση. Αλλά επειδή πεινούσα πολύ και ξέρω ότι το κοτόπουλο δεν με πιάνει γενικά, τα έφαγα και τα δύο... Την σαλάτα δεν την μετρησα, ίσως έφαγα πάνω από μια κούπα ντομάτα, αλλά εντάξει δεν έχω τύψεις για αυτό. Το κοτόπουλο όμως μου έπεσε βαρυ. Ένιωσα ότι φούσκωσα. Άντε να το χωνέψω τώρα... Πότε να ξαναφαω τώρα και τι;; Πάλι ξέφυγε το πρόγραμμα! Πίνω και λίγο καφέ με ελάχιστη ζάχαρη που και που, και δεν ξέρω πότε πεινάω...

Πάντως το πρωί που ζυγιστηκα η ζυγαριά μου φέρθηκε με κατανόηση για το χθεσινό κομμάτι γλυκό που έφαγα. Έγραψε - 100 γραμμάρια.

ε για να τιμωρηθεις (πλακα το λεω) κοψε κατι απο το βραδυνο

κοιτα να δεις που σε λιγο θα γινουμε φιλες και με την ζυγαρια, αχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , maroullaki είπε:

ε για να τιμωρηθεις (πλακα το λεω) κοψε κατι απο το βραδυνο

κοιτα να δεις που σε λιγο θα γινουμε φιλες και με την ζυγαρια, αχαχαχα

Αχ maroulaki τι καλά που μου απάντησες! Έκοψα από το βραδινό μου και νιώθω μια χαρά τώρα! Έφαγα μόνο σαλάτα, σε περιορισμένη ποσότητα με μια κουταλιά λάδι, λίγη μουστάρδα και cottage. Ήδη άρχισα να πεινάω που σημαίνει ότι το σώσαμε. Αν ξενύχτησω, θα πιω λίγο γάλα και ίσως φάω κανένα μανταρίνι.

Θα έπρεπε και οι ζυγαριές να έχουν τρόπους. Να μην τις πιάνουν κολληματα, τουλάχιστον!

Εσύ κρατάς γερά;;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...