Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ειναι πρώτη φορά που γράφω παρότι διαβάζω εδώ και πολύ καιρό τα μηνύματα που δημοσιευονται.

Είμαι μαμά, εδώ και 2.5 χρόνια, άνω των 40 και με πάρα πολλά παραπανίσια κιλά. Πάντα είχα θέμα με τα κιλά μου, πότε έπαιρνα, πότε έχανα, όμως τώρα έχω φτάσει στα μέγιστα μου, στο απροχώρητο δηλαδή και το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να ξεκινήσω να χάσω βάρος. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος να ψωνίσω ότι χρειάζομαι, να ετοιμάσω ξεχωριστά γεύματα, να γευματισω με ησυχία, γενικά να σκεφτώ και να προσέξω λίγο τον εαυτό μου. Επίσης το πρόγραμμα του παιδιού με εξουθενώνει και πολλές φορές νιώθω ότι χρειάζομαι ενέργεια εδώ και τώρα που σημαίνει πως τρώω ότι ώρα να ναι και ότι να ναι, και αρκετά συχνά τρώω γλυκά.

Νιώθω πάρα πολύ άσχημα, γιατί δεν έχω άνεση στις κινήσεις μου με το παιδί, γιατί η εμφάνιση μου είναι άθλια και δεν θέλω να βρεθώ σε δύσκολη θέση να κάνουν σχόλια τα παιδάκια για την εμφάνιση μου μπροστά στο δικό μου παιδί, και ακόμη γιατί φοβάμαι ότι τις κακές συνήθειες που έχω θα τις ακολουθήσει και το παιδί.

Είμαι σε αδιέξοδο και δεν μπορώ να κάνω κανένα ξεκίνημα, είμαι σίγουρη πως θα αποτυχω. Και η σιγουριά αυτή δεν είναι από ψυχολογικής πλευράς αλλά κυρίως θα για πρακτικούς λόγους. Εκτός όμως από όλα όσα συμβαίνουν και με αποτρέπουν να χάσω βάρος υπάρχει το συναίσθημα ότι το φαγητό είναι μια ευχαρίστηση που μπορώ άμεσα καθολη την διάρκεια της μέρας να έχω, και αυτό είναι που με φοβίζει γιατί είναι τοσμεγαλη συνήθεια για μένα, που νιώθω πως είναι αδύνατο να την απαρνηθω.

Υπάρχει κανείς που να έχει νιώσει τα ίδια και να έχει καταφέρει να ξεφυγει από το τέλμα αυτό;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοπέλα μου καλημέρα. Δεν είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση αλλά η αλήθεια είναι πως νιώθω πολύ άσχημα με τα παραπάνω κιλά που έχω μετά την εγκυμοσύνη και τα οποία δυσκολεύομαι να χάσω. Έχασα τα 8 από αυτά που έπρεπε αλλά μου μένουν αλλά 5-6 και εκεί που πάω καλά όλο και πισωγυρίζω. Δεν είναι πολλά αλλά εμενα με στεναχωρούν πολύ. Βασικα ήταν και οι γιορτες ειχα και μια αποβολή πάλι και το έριξα στο φαΐ.  Αλλά μπήκα πάλι στο προγραμμα τωρα και νιώθω καλυτερα. 

Αυτό που κάνω εγώ και με βοηθάει παντως είναι να μην χάνω γρήγορα παρα μόνο ένα κιλό τον μήνα. Και όντως όταν χάνω έτσι δεν τα ξαναπαίρνω. Αυτό το καταφέρνω με το να κάνω γυμναστική (γυμναστήριο ή Κολυμβητηριο) και να τρώω τα πάντα εκτός όμως από γλυκά και πολύ βαριά (τηγανητά και με πολλά λιπαρά). Τρώω από όλα και χωρίς να νιώθω ότι στερουμαι. Τα γλυκά παίρνει λιγο καιρό να το συνηθίσεις να μην τα τρως αλλά μετά δεν σου λείπουν. Και γυμναστική αν βάλεις προγραμμα δεν θα έχεις θέμα. Στην αρχή λέγε πως θα πας μόνο για περπάτημα. Μετά κάνε και κανένα τρέξιμο ή αν μπορείς γράψου γυμναστήριο. Κάθε φορά θα κανεις και λίγο περισσότερο. 

Σε συμβουλεύω να χάσεις έτσι για να μην νιώθεις στέρηση και επιπλέον για να σου γίνει τρόπος ζωής. Επισης δεν θα χρειάζεται να κανεις ξεχωριστά φαγητά. Τέλος αν χάνεις μόνο ένα κιλό τον μήνα (στην αρχή θα χάνεις ίσως και δυο) δεν θα μπλοκάρεις τον μεταβολισμό σου και δεν θα τα πάρεις πίσω μετά δίπλα, όπως συνηθίζεται. Το μόνο πρόβλημα που έχει αυτή η δίαιτα είναι ότι δεν βλέπεις πολύ άμεσα τα αποτελέσματα αλλά μέσα σε κανα δίμηνο νιώθεις τη διαφορα γιατί νιώθεις πολύ καλυτερα. Μακάρι να σε βοήθησα και να ακολουθήσεις τις συμβουλες μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Καλησπέρα σας.

Ειναι πρώτη φορά που γράφω παρότι διαβάζω εδώ και πολύ καιρό τα μηνύματα που δημοσιευονται.

Είμαι μαμά, εδώ και 2.5 χρόνια, άνω των 40 και με πάρα πολλά παραπανίσια κιλά. Πάντα είχα θέμα με τα κιλά μου, πότε έπαιρνα, πότε έχανα, όμως τώρα έχω φτάσει στα μέγιστα μου, στο απροχώρητο δηλαδή και το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να ξεκινήσω να χάσω βάρος. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος να ψωνίσω ότι χρειάζομαι, να ετοιμάσω ξεχωριστά γεύματα, να γευματισω με ησυχία, γενικά να σκεφτώ και να προσέξω λίγο τον εαυτό μου. Επίσης το πρόγραμμα του παιδιού με εξουθενώνει και πολλές φορές νιώθω ότι χρειάζομαι ενέργεια εδώ και τώρα που σημαίνει πως τρώω ότι ώρα να ναι και ότι να ναι, και αρκετά συχνά τρώω γλυκά.

Νιώθω πάρα πολύ άσχημα, γιατί δεν έχω άνεση στις κινήσεις μου με το παιδί, γιατί η εμφάνιση μου είναι άθλια και δεν θέλω να βρεθώ σε δύσκολη θέση να κάνουν σχόλια τα παιδάκια για την εμφάνιση μου μπροστά στο δικό μου παιδί, και ακόμη γιατί φοβάμαι ότι τις κακές συνήθειες που έχω θα τις ακολουθήσει και το παιδί.

Είμαι σε αδιέξοδο και δεν μπορώ να κάνω κανένα ξεκίνημα, είμαι σίγουρη πως θα αποτυχω. Και η σιγουριά αυτή δεν είναι από ψυχολογικής πλευράς αλλά κυρίως θα για πρακτικούς λόγους. Εκτός όμως από όλα όσα συμβαίνουν και με αποτρέπουν να χάσω βάρος υπάρχει το συναίσθημα ότι το φαγητό είναι μια ευχαρίστηση που μπορώ άμεσα καθολη την διάρκεια της μέρας να έχω, και αυτό είναι που με φοβίζει γιατί είναι τοσμεγαλη συνήθεια για μένα, που νιώθω πως είναι αδύνατο να την απαρνηθω.

Υπάρχει κανείς που να έχει νιώσει τα ίδια και να έχει καταφέρει να ξεφυγει από το τέλμα αυτό;;

δυστυχως με το παιδι ειναι πολυ δυσκολο ... δες μηπως μπορεις να κανεις την διαιτα των μοναδων . υπαρχει στο φεις. μπορει να σε βοηθησει και δεν χρειαζται να ψωνισεις κατι ιδιαιτερο!

3 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Κοπέλα μου καλημέρα. Δεν είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση αλλά η αλήθεια είναι πως νιώθω πολύ άσχημα με τα παραπάνω κιλά που έχω μετά την εγκυμοσύνη και τα οποία δυσκολεύομαι να χάσω. Έχασα τα 8 από αυτά που έπρεπε αλλά μου μένουν αλλά 5-6 και εκεί που πάω καλά όλο και πισωγυρίζω. Δεν είναι πολλά αλλά εμενα με στεναχωρούν πολύ. Βασικα ήταν και οι γιορτες ειχα και μια αποβολή πάλι και το έριξα στο φαΐ.  Αλλά μπήκα πάλι στο προγραμμα τωρα και νιώθω καλυτερα. 

Αυτό που κάνω εγώ και με βοηθάει παντως είναι να μην χάνω γρήγορα παρα μόνο ένα κιλό τον μήνα. Και όντως όταν χάνω έτσι δεν τα ξαναπαίρνω. Αυτό το καταφέρνω με το να κάνω γυμναστική (γυμναστήριο ή Κολυμβητηριο) και να τρώω τα πάντα εκτός όμως από γλυκά και πολύ βαριά (τηγανητά και με πολλά λιπαρά). Τρώω από όλα και χωρίς να νιώθω ότι στερουμαι. Τα γλυκά παίρνει λιγο καιρό να το συνηθίσεις να μην τα τρως αλλά μετά δεν σου λείπουν. Και γυμναστική αν βάλεις προγραμμα δεν θα έχεις θέμα. Στην αρχή λέγε πως θα πας μόνο για περπάτημα. Μετά κάνε και κανένα τρέξιμο ή αν μπορείς γράψου γυμναστήριο. Κάθε φορά θα κανεις και λίγο περισσότερο. 

Σε συμβουλεύω να χάσεις έτσι για να μην νιώθεις στέρηση και επιπλέον για να σου γίνει τρόπος ζωής. Επισης δεν θα χρειάζεται να κανεις ξεχωριστά φαγητά. Τέλος αν χάνεις μόνο ένα κιλό τον μήνα (στην αρχή θα χάνεις ίσως και δυο) δεν θα μπλοκάρεις τον μεταβολισμό σου και δεν θα τα πάρεις πίσω μετά δίπλα, όπως συνηθίζεται. Το μόνο πρόβλημα που έχει αυτή η δίαιτα είναι ότι δεν βλέπεις πολύ άμεσα τα αποτελέσματα αλλά μέσα σε κανα δίμηνο νιώθεις τη διαφορα γιατί νιώθεις πολύ καλυτερα. Μακάρι να σε βοήθησα και να ακολουθήσεις τις συμβουλες μου! 

αχ κοριτσι μου πως σε καταλαβαινω γι ααυτα τα ατιμα 5-6 κιλα !!!

κ εγω που στην εγκυμοσυνη εφτασα 85 κιλα . τωρα μετα απο 15 μηνες ειμαι 61 και σκοπευα να χασω αλλα 5-6 να παω 56 κιλα οπως πριν αλλα ξανα εμεινε εγκυος.. τωρα να δω ποσο θα παρω παλι .. 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Κοπέλα μου καλημέρα. Δεν είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση αλλά η αλήθεια είναι πως νιώθω πολύ άσχημα με τα παραπάνω κιλά που έχω μετά την εγκυμοσύνη και τα οποία δυσκολεύομαι να χάσω. Έχασα τα 8 από αυτά που έπρεπε αλλά μου μένουν αλλά 5-6 και εκεί που πάω καλά όλο και πισωγυρίζω. Δεν είναι πολλά αλλά εμενα με στεναχωρούν πολύ. Βασικα ήταν και οι γιορτες ειχα και μια αποβολή πάλι και το έριξα στο φαΐ.  Αλλά μπήκα πάλι στο προγραμμα τωρα και νιώθω καλυτερα. 

Αυτό που κάνω εγώ και με βοηθάει παντως είναι να μην χάνω γρήγορα παρα μόνο ένα κιλό τον μήνα. Και όντως όταν χάνω έτσι δεν τα ξαναπαίρνω. Αυτό το καταφέρνω με το να κάνω γυμναστική (γυμναστήριο ή Κολυμβητηριο) και να τρώω τα πάντα εκτός όμως από γλυκά και πολύ βαριά (τηγανητά και με πολλά λιπαρά). Τρώω από όλα και χωρίς να νιώθω ότι στερουμαι. Τα γλυκά παίρνει λιγο καιρό να το συνηθίσεις να μην τα τρως αλλά μετά δεν σου λείπουν. Και γυμναστική αν βάλεις προγραμμα δεν θα έχεις θέμα. Στην αρχή λέγε πως θα πας μόνο για περπάτημα. Μετά κάνε και κανένα τρέξιμο ή αν μπορείς γράψου γυμναστήριο. Κάθε φορά θα κανεις και λίγο περισσότερο. 

Σε συμβουλεύω να χάσεις έτσι για να μην νιώθεις στέρηση και επιπλέον για να σου γίνει τρόπος ζωής. Επισης δεν θα χρειάζεται να κανεις ξεχωριστά φαγητά. Τέλος αν χάνεις μόνο ένα κιλό τον μήνα (στην αρχή θα χάνεις ίσως και δυο) δεν θα μπλοκάρεις τον μεταβολισμό σου και δεν θα τα πάρεις πίσω μετά δίπλα, όπως συνηθίζεται. Το μόνο πρόβλημα που έχει αυτή η δίαιτα είναι ότι δεν βλέπεις πολύ άμεσα τα αποτελέσματα αλλά μέσα σε κανα δίμηνο νιώθεις τη διαφορα γιατί νιώθεις πολύ καλυτερα. Μακάρι να σε βοήθησα και να ακολουθήσεις τις συμβουλες μου! 

Καλησπερα

Σε ευχαριστώ για όσα μου έγραψες και για τον χρόνο σου. Είναι πολύ λυπηρό αυτό που έζησες, εύχομαι να προχωρήσεις γρήγορα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορω να μπω σε πρόγραμμα,χάνω τον έλεγχο και δεν το τηρώ. Δεν έχω ισχυρό κίνητρο;; Δεν ξέρω. Στην καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να έχω θέσει αυστηρά το τι θα φάω για μια εβδομάδα για να έχω τον έλεγχο. Αλλά η καθημερινότητα μας είναι τόσο απροδιοριστη που μου φαίνεται αδύνατο κάτι τέτοιο. Μπορεί να βγούμε και να ψωνίσω αλλά μπορεί και να μην βγούμε. Μπορεί να έχω χρόνο να μαγειρέψω αλλά μπορεί και να μην έχω. Μπορεί να ξενυχτισω και να νιώθω πολύ κουρασμενη, μπορεί και όχι. Για να ψωνίσω για μια εβδομάδα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται η οικογένεια θα είναι τεράστιο φόρτωμα και θέλει και αρκετό χρόνο όπως και λεπτομέρεια. Το γυμναστήριο και ακόμη περισσότερο το κολυμβητήριο θα μου έδιναν ενδεχομένως μια ώθηση, αλλά είναι αδύνατον με το παιδί. Δεν έχω κάποιον να μου το κρατάει οπότε δεν μπορώ να βρω το δίωρο πες μιάμιση ώρα και με τα πήγαινε έλα που χρειάζεται και μάλιστα 3 φορές την εβδομάδα. Ούτε καν για περπάτημα με το καρότσι δεν μπορώ να βγω γιατί είμαστε στην φάση που καταργούμε το καρότσι και δεν κάνουμε λοιπόν μεγάλες αποστάσεις.

Είμαι πολύ αρνητική, το ξέρω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Καλησπερα

Σε ευχαριστώ για όσα μου έγραψες και για τον χρόνο σου. Είναι πολύ λυπηρό αυτό που έζησες, εύχομαι να προχωρήσεις γρήγορα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορω να μπω σε πρόγραμμα,χάνω τον έλεγχο και δεν το τηρώ. Δεν έχω ισχυρό κίνητρο;; Δεν ξέρω. Στην καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να έχω θέσει αυστηρά το τι θα φάω για μια εβδομάδα για να έχω τον έλεγχο. Αλλά η καθημερινότητα μας είναι τόσο απροδιοριστη που μου φαίνεται αδύνατο κάτι τέτοιο. Μπορεί να βγούμε και να ψωνίσω αλλά μπορεί και να μην βγούμε. Μπορεί να έχω χρόνο να μαγειρέψω αλλά μπορεί και να μην έχω. Μπορεί να ξενυχτισω και να νιώθω πολύ κουρασμενη, μπορεί και όχι. Για να ψωνίσω για μια εβδομάδα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται η οικογένεια θα είναι τεράστιο φόρτωμα και θέλει και αρκετό χρόνο όπως και λεπτομέρεια. Το γυμναστήριο και ακόμη περισσότερο το κολυμβητήριο θα μου έδιναν ενδεχομένως μια ώθηση, αλλά είναι αδύνατον με το παιδί. Δεν έχω κάποιον να μου το κρατάει οπότε δεν μπορώ να βρω το δίωρο πες μιάμιση ώρα και με τα πήγαινε έλα που χρειάζεται και μάλιστα 3 φορές την εβδομάδα. Ούτε καν για περπάτημα με το καρότσι δεν μπορώ να βγω γιατί είμαστε στην φάση που καταργούμε το καρότσι και δεν κάνουμε λοιπόν μεγάλες αποστάσεις.

Είμαι πολύ αρνητική, το ξέρω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα μου.

 

Καλησπέρα.

Το παιδί τί τρώει; δεν μπορείς να φας παρόμοια; υποθέτω ότι, όπως περιγράφεις την κατάσταση, αν τρώς ότι και το παιδί, θα χάσεις βάρος. Οπότε με ένα μαγείρεμα που υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς γίνεται, θα τρώτε και οι 2! Και να βγαίνετε μαζί για περπάτημα, λίγο λίγο, και το παιδί θα συνηθίσει να περπατάει,και σε εσένα θα κάνει καλό. Επίσης, θα μπορούσες ίσως να πάρεις διάδρομο γυμναστικής ή ελλειπτικό, στο σπίτι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ada32 είπε:

δυστυχως με το παιδι ειναι πολυ δυσκολο ... δες μηπως μπορεις να κανεις την διαιτα των μοναδων . υπαρχει στο φεις. μπορει να σε βοηθησει και δεν χρειαζται να ψωνισεις κατι ιδιαιτερο!

αχ κοριτσι μου πως σε καταλαβαινω γι ααυτα τα ατιμα 5-6 κιλα !!!

κ εγω που στην εγκυμοσυνη εφτασα 85 κιλα . τωρα μετα απο 15 μηνες ειμαι 61 και σκοπευα να χασω αλλα 5-6 να παω 56 κιλα οπως πριν αλλα ξανα εμεινε εγκυος.. τωρα να δω ποσο θα παρω παλι .. 

Εγώ λέω με το καλό να μείνω έγκυος κι αυτή τη φορά να προσέχω. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κρατιόμουν άψογα μέχρι και τον 7ο. Μετά έπαιρνα ένα κιλό κάθε μέρα!! 

Just now, Youpi είπε:

Καλησπερα

Σε ευχαριστώ για όσα μου έγραψες και για τον χρόνο σου. Είναι πολύ λυπηρό αυτό που έζησες, εύχομαι να προχωρήσεις γρήγορα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορω να μπω σε πρόγραμμα,χάνω τον έλεγχο και δεν το τηρώ. Δεν έχω ισχυρό κίνητρο;; Δεν ξέρω. Στην καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να έχω θέσει αυστηρά το τι θα φάω για μια εβδομάδα για να έχω τον έλεγχο. Αλλά η καθημερινότητα μας είναι τόσο απροδιοριστη που μου φαίνεται αδύνατο κάτι τέτοιο. Μπορεί να βγούμε και να ψωνίσω αλλά μπορεί και να μην βγούμε. Μπορεί να έχω χρόνο να μαγειρέψω αλλά μπορεί και να μην έχω. Μπορεί να ξενυχτισω και να νιώθω πολύ κουρασμενη, μπορεί και όχι. Για να ψωνίσω για μια εβδομάδα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται η οικογένεια θα είναι τεράστιο φόρτωμα και θέλει και αρκετό χρόνο όπως και λεπτομέρεια. Το γυμναστήριο και ακόμη περισσότερο το κολυμβητήριο θα μου έδιναν ενδεχομένως μια ώθηση, αλλά είναι αδύνατον με το παιδί. Δεν έχω κάποιον να μου το κρατάει οπότε δεν μπορώ να βρω το δίωρο πες μιάμιση ώρα και με τα πήγαινε έλα που χρειάζεται και μάλιστα 3 φορές την εβδομάδα. Ούτε καν για περπάτημα με το καρότσι δεν μπορώ να βγω γιατί είμαστε στην φάση που καταργούμε το καρότσι και δεν κάνουμε λοιπόν μεγάλες αποστάσεις.

Είμαι πολύ αρνητική, το ξέρω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα μου.

 

Καλε δεν χρειάζεται σου λέω να μαγειρεύεις ξεχωριστά πράγματα. Ότι τρώνε και οι υπόλοιποι! Απλώς θα κόψεις τα γλυκά και τα πολύ πολύ βαριά. Αν πηγαίνεις γυμναστήριο το βράδυ αργά όταν θα κρατάει το παιδί ο σύζυγος;;; Η μαζί με το παιδί περπάτημα. Δουλευεις; Αν όχι το παιδί δεν πει σε κάποιον παιδικό; Κάποια δραστηριότητα; Όσο κανει την δραστηριότητα εσυ να περπατάς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Εγώ λέω με το καλό να μείνω έγκυος κι αυτή τη φορά να προσέχω. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κρατιόμουν άψογα μέχρι και τον 7ο. Μετά έπαιρνα ένα κιλό κάθε μέρα!! 

Καλε δεν χρειάζεται σου λέω να μαγειρεύεις ξεχωριστά πράγματα. Ότι τρώνε και οι υπόλοιποι! Απλώς θα κόψεις τα γλυκά και τα πολύ πολύ βαριά. Αν πηγαίνεις γυμναστήριο το βράδυ αργά όταν θα κρατάει το παιδί ο σύζυγος;;; Η μαζί με το παιδί περπάτημα. Δουλευεις; Αν όχι το παιδί δεν πει σε κάποιον παιδικό; Κάποια δραστηριότητα; Όσο κανει την δραστηριότητα εσυ να περπατάς. 

xaxaxa  εγω μεχρι τον 5 ειχα βαλει 4 κιλα ! μετα πως απο τον 7 εως να γεννησω εβαλα αλλα 26 απορω!!!! :P  αν και απο το νοσοκομειο ,βγηκα 14 κιλα λιγοτερο ! οποτε μπορει να ηταν κ υγρα!


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Καλησπέρα σας.

Ειναι πρώτη φορά που γράφω παρότι διαβάζω εδώ και πολύ καιρό τα μηνύματα που δημοσιευονται.

Είμαι μαμά, εδώ και 2.5 χρόνια, άνω των 40 και με πάρα πολλά παραπανίσια κιλά. Πάντα είχα θέμα με τα κιλά μου, πότε έπαιρνα, πότε έχανα, όμως τώρα έχω φτάσει στα μέγιστα μου, στο απροχώρητο δηλαδή και το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να ξεκινήσω να χάσω βάρος. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος να ψωνίσω ότι χρειάζομαι, να ετοιμάσω ξεχωριστά γεύματα, να γευματισω με ησυχία, γενικά να σκεφτώ και να προσέξω λίγο τον εαυτό μου. Επίσης το πρόγραμμα του παιδιού με εξουθενώνει και πολλές φορές νιώθω ότι χρειάζομαι ενέργεια εδώ και τώρα που σημαίνει πως τρώω ότι ώρα να ναι και ότι να ναι, και αρκετά συχνά τρώω γλυκά.

Νιώθω πάρα πολύ άσχημα, γιατί δεν έχω άνεση στις κινήσεις μου με το παιδί, γιατί η εμφάνιση μου είναι άθλια και δεν θέλω να βρεθώ σε δύσκολη θέση να κάνουν σχόλια τα παιδάκια για την εμφάνιση μου μπροστά στο δικό μου παιδί, και ακόμη γιατί φοβάμαι ότι τις κακές συνήθειες που έχω θα τις ακολουθήσει και το παιδί.

Είμαι σε αδιέξοδο και δεν μπορώ να κάνω κανένα ξεκίνημα, είμαι σίγουρη πως θα αποτυχω. Και η σιγουριά αυτή δεν είναι από ψυχολογικής πλευράς αλλά κυρίως θα για πρακτικούς λόγους. Εκτός όμως από όλα όσα συμβαίνουν και με αποτρέπουν να χάσω βάρος υπάρχει το συναίσθημα ότι το φαγητό είναι μια ευχαρίστηση που μπορώ άμεσα καθολη την διάρκεια της μέρας να έχω, και αυτό είναι που με φοβίζει γιατί είναι τοσμεγαλη συνήθεια για μένα, που νιώθω πως είναι αδύνατο να την απαρνηθω.

Υπάρχει κανείς που να έχει νιώσει τα ίδια και να έχει καταφέρει να ξεφυγει από το τέλμα αυτό;;

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ ήθελα απλά να σου πω ότι πλέον οι διατροφολόγοι διαμορφώνουν ειδικά προγράμματα πάνω στην ρουτίνα κάθε ανθρώπου, τον χρόνο που έχει, καθώς και τις διατροφικές συνήθειες και δίνουν συμβουλές και τιπς που να συνάδουν στον τρόπο ζωής και τις συνήθειες του καθένα. Εσύ θα περιγράψεις τον χρόνο που μπορείς να διαθέσεις για εβδομαδιαία ψώνια και προετοιμασία γευμάτων, καθώς και πότε και τι τρως καθημερινά κι ο ειδικός θα προσαρμόσει ένα πρόγραμμα πάνω στη ζωή σου και στις απαιτήσεις της. Δηλαδή πχ αν εσύ κάθε μεσημέρι τρως στη δουλειά στο εστιατόριο/καντίνα, θα σου πει τι επιτρέπεται να φας και τι όχι. Αν κάνεις ένα κέικ κάθε βδομάδα για σένα και τα παιδιά και τρως μια φέτα το πρωί, θα σου πει πως να το κάνεις πιο υγειινό και με λιγότερες θερμίδες (πχ θα αντικαταστήσεις το λευκό αλεύρι με μαύρο και τη ζάχαρη με μέλι). Επίσης, αν μαγειρεύεις κάθε μια δυο μέρες για την οικογένεια σου, θα πεις τι φαγητά φτιάχνεις κι εκείνος θα σε ενημερώσει πως θα τα παραλλάσεις για να μπορείτε να τρώτε όλοι σωστότερα. Μην φοβάσαι και μην θεωρείς πως θα πρέπει να σαι κάθε μέρα στο σουπερμάρκετ για ψώνια και όλη μέρα στην κουζίνα για προετοιμασία γευμάτων, πλέον οι διατροφολόγοι γνωρίζουν πολύ καλά τους ρυθμούς στους οποίους ζει μια σύγχρονη γυναίκα και οι διατροφές προσαρμόζονται πλήρως. Τέλος οι τιμές τους είναι πολύ νορμάλ (περίπου 20 ευρώ στην αρχή ανά δυο βδομάδες και μετέπειτα ανά τρεις ή μια φορά το μήνα) και πολλοί έρχονται και στο σπίτι σου. Έχεις επισκεφτεί κάποιον; Τέλος, αν θες μας λες, πόσα κιλά έχεις φτάσει και τι ύψος έχεις;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχουν Super Market που μπορείς να παραγγείλεις online και να στα φέρουν σε μέρα και ώρα που επιλέγεις εσύ. Εμένα αυτό με βοηθάει πάρα πολύ, ώστε να μην έχω κουβαλήματα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Εγώ λέω με το καλό να μείνω έγκυος κι αυτή τη φορά να προσέχω. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κρατιόμουν άψογα μέχρι και τον 7ο. Μετά έπαιρνα ένα κιλό κάθε μέρα!! 

Καλε δεν χρειάζεται σου λέω να μαγειρεύεις ξεχωριστά πράγματα. Ότι τρώνε και οι υπόλοιποι! Απλώς θα κόψεις τα γλυκά και τα πολύ πολύ βαριά. Αν πηγαίνεις γυμναστήριο το βράδυ αργά όταν θα κρατάει το παιδί ο σύζυγος;;; Η μαζί με το παιδί περπάτημα. Δουλευεις; Αν όχι το παιδί δεν πει σε κάποιον παιδικό; Κάποια δραστηριότητα; Όσο κανει την δραστηριότητα εσυ να περπατάς. 

Καλά εσυ το τερμάτισες! Χαχα Δεν πειράζει. Αυτή τη φορά θα προσέξεις!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.Όταν είσαι κλεισμένη μέσα με ένα μικρό παιδί, είναι δύσκολο να μπεις σε πρόγραμμμα.Γι’ αυτό έλεγα, αμάν να ξεκινήσω δουλειά, και τώρα που ξεκίνησα, το σκυλομετάνιωσα!:-(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τι τρως περίπου την ημέρα? Ξεχωριστά φαγητά δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις απλά πρόσεχε την ποσότητα. Σαν αρχή αν ξεκινήσεις θα χάνεις αρκετά εύκολα. Ψωμί τρως? Αν ναι προσπάθησε να μην τρως πάνω από 1 φέτα κ να τρως περισσότερη σαλατατ ώστε να χορτάσεις. Λάδι να βάζεις ελάχιστο. Το πρωί να ξεκινάς την μέρα σου με ένα καλό πρωινό ώστε να μην πεινάς μετά υπερβολικά κ τρως ότι βρεις μπροστά σου. Πχ μπορείς να ξεκινήσεις την μέρα σου με γάλα κ δημητριακά. Η γάλα με  ψωμί, ταχίνι κ μέλι. Η ένα τοστ με χυμό πορτοκάλι. Ανά 2-3 ώρες να βάζεις κάτι στο στόμα σου. Σαν πρόγευμα να φας το φρουτακι σου με μια χούφτα ξηρούς καρπούς (όχι αλατισμενους κ τέτοια.) Το μεσημέρι κανονικά το φαγητό σου με σαλάτα, απόγευμα πάλι κάποιο φρούτο, βράδυ κάτι ελαφρύ όπως 2 βραστά αυγά η ομελέτα σε αντικολλητικό τηγανι με λίγο ψωμί κ σαλάτα η κάποια τονοσαλατα η τοστ με σαλάτα, η γιαούρτι με φρυγανιές ή ψωμί ή ρύζι ανακατεμένο ή μαζί με φρούτο, η μικρότερη ποσότητα φαγητού. Μετά το βραδινό μπορείς να φας κάνα 2 φρυγανιές ή ένα μανταρίνι πχ. Φαντάζομαι ότι δεν θες να ξεκινήσεις γιατί η τροφή είναι απόλαυση αλλά πίστεψέ με μεγαλύτερη απόλαυση από το να νιώθεις καλύτερα με το σώμα σου δεν υπάρχει. Απ' τη στιγμή που θα ξεκινήσεις κ θα δεις αποτελέσματα σου δίνει ώθηση να συνεχίσεις.Σ εύχομαι να τα καταφέρεις. Κ αν έχεις ένα παιδάκι είναι πιο εύκολο να το παίρνεις έξω για να περπατάς

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Καλησπέρα σας.

Ειναι πρώτη φορά που γράφω παρότι διαβάζω εδώ και πολύ καιρό τα μηνύματα που δημοσιευονται.

Είμαι μαμά, εδώ και 2.5 χρόνια, άνω των 40 και με πάρα πολλά παραπανίσια κιλά. Πάντα είχα θέμα με τα κιλά μου, πότε έπαιρνα, πότε έχανα, όμως τώρα έχω φτάσει στα μέγιστα μου, στο απροχώρητο δηλαδή και το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να ξεκινήσω να χάσω βάρος. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος να ψωνίσω ότι χρειάζομαι, να ετοιμάσω ξεχωριστά γεύματα, να γευματισω με ησυχία, γενικά να σκεφτώ και να προσέξω λίγο τον εαυτό μου. Επίσης το πρόγραμμα του παιδιού με εξουθενώνει και πολλές φορές νιώθω ότι χρειάζομαι ενέργεια εδώ και τώρα που σημαίνει πως τρώω ότι ώρα να ναι και ότι να ναι, και αρκετά συχνά τρώω γλυκά.

Νιώθω πάρα πολύ άσχημα, γιατί δεν έχω άνεση στις κινήσεις μου με το παιδί, γιατί η εμφάνιση μου είναι άθλια και δεν θέλω να βρεθώ σε δύσκολη θέση να κάνουν σχόλια τα παιδάκια για την εμφάνιση μου μπροστά στο δικό μου παιδί, και ακόμη γιατί φοβάμαι ότι τις κακές συνήθειες που έχω θα τις ακολουθήσει και το παιδί.

Είμαι σε αδιέξοδο και δεν μπορώ να κάνω κανένα ξεκίνημα, είμαι σίγουρη πως θα αποτυχω. Και η σιγουριά αυτή δεν είναι από ψυχολογικής πλευράς αλλά κυρίως θα για πρακτικούς λόγους. Εκτός όμως από όλα όσα συμβαίνουν και με αποτρέπουν να χάσω βάρος υπάρχει το συναίσθημα ότι το φαγητό είναι μια ευχαρίστηση που μπορώ άμεσα καθολη την διάρκεια της μέρας να έχω, και αυτό είναι που με φοβίζει γιατί είναι τοσμεγαλη συνήθεια για μένα, που νιώθω πως είναι αδύνατο να την απαρνηθω.

Υπάρχει κανείς που να έχει νιώσει τα ίδια και να έχει καταφέρει να ξεφυγει από το τέλμα αυτό;;

Καλησπέρα,  εγώ πριν χρόνια είχα μια μεγάλη σχέση και είχα παραμελήσει τον εαυτό μου, τρώγαμε συνέχεια απ έξω, μέχρι που συνολικά πήρα 15 κιλά παραπάνω και δεν μου άρεσα καθόλου μετά από κάποιο διάστημα χωρισαμε και ήρθαν όλα τα καλά στη ζωή μου.....νομίζω πως η μόνη μου διασκέδαση μαζί του ήταν το φαγητό...Ούτε μια μέρα διακοπές δεν είχαμε πάει.. τεσπα λεπτομέρειες...Μόλις χωρίσαμε ήθελα απλά να γίνω αυτή που ήμουν και μόνη μου ξεκίνησα διατροφή με πολλές σαλάτες,  όσπρια, κρέατα, μόνο που δεν έτρωγα πίτσες,κρέπες, καρμποναρες και γλυκά όπως πριν...Μέσα σε 2,5 μήνες είχα χάσει 15 κιλά...βέβαια παίζει ρόλο και η ηλικία, τότε ήμουν 22 χρονών. 

Τώρα για σένα θα είναι λίγο δύσκολο να τα χάσεις,  δεν ξέρω και πόσα κιλά παραπάνω έχεις αλλά λόγω ηλικίας δεν γίνεται να χάσεις όπως ένα 20χρονο.  

Γνώμη μου είναι να το βάλεις εσύ στο μυαλό σου ότι θέλεις να κάνεις διατροφή,  ότι θέλεις να χάσεις κιλά, όλες θέλουμε, δεν υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να είναι χοντρός,  όλοι θέλουμε να τρώμε ότι βρούμε μπροστά μας και να μην παίρνουμε γραμμάριο.....το θέμα είναι να βάλεις στο μυαλό σου το ΜΠΟΡΩ.....Δεν μπορείς να μου λες δεν προλαβαίνω να ψωνίσω τα φαγητά και να μαγειρέψω ιδιαίτερα για μένα λόγω του παιδιού....δλδ να ψωνίσεις μια Σοκολατίνα η ένα πιτόγυρο η μια πίτσα προλαβαίνεις??? Δεν σου κάνω κήρυγμα στα λέω για να τα σκεφτείς εσύ μέσα σου...θα λες Όχι δεν θα φάω μια σοκολάτα, θα πάρω ένα φρούτο και μια μπάρα να φάω,  δεν θα φάω κάτι απ έξω, θα φάω ότι φάει και το παιδί μου και θα δεις πόσο πολύ θα αλλάξει η ψυχολογία σου και η ζωή σου γενικά....Και δεν το κάνεις για να μην δεχτεί μπουλινγκ το παιδί σου, το κάνεις για σένα....να πηγαίνεις για ψώνια στα μαγαζιά και να βρίσκεις ρούχα που να σου αρέσουν  να τα φοράς....δεν σου λέω να πας να δώσεις χρήματα σε διαιτολόγο που μπορεί να μην τα έχεις να τα δώσεις αλλά από μόνη σου να ξεκινήσεις και να πεις όχι σε όλα αυτά που τρως εδώ και καιρό....Όταν βάζεις να φας π.χ. πεινάς πολύ,  κόψε μια σαλάτα βαλτην δίπλα στο φαγητό σου και ξεκινά με την σαλάτα, θα δεις ότι όταν την φας και μετά πας να φας το φαγητό σου ήδη θα νοιώθεις χορτασμενη...Τώρα αν τα κιλά σου είναι πάρα μα πάρα πολλά και νομίζεις ότι με δίαιτες δεν θα καταφέρεις τιποτα...Ίσως να μιλούσες με έναν ειδικό....

Συγγνώμη αν σου ακούστηκα απότομη παραπάνω απλά σου είπα ότι είπα και στον εαυτό που κάποτε και ότι μου είχαν πει και εμένα....έλεγα συνέχεια δεν μπορώ να κάνω δίαιτα και ξέρεις τι γύρισε και μου είπε κάποιος και από τότε το έχω καλά μέσα στο μυαλό μου...Δεν υπάρχει δεν μπορώ....Δεν θέλω υπάρχει!!!!Και όντως σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει δεν μπορώ....το παιδί δεν είναι δικαιολογία,  οι δραστηριότητες του κτλ...βλέπω την αδερφή μου με δύο παιδιά,  μένει μόνη της, δουλεύει δασκάλα,  το μικρό είναι ίσα με το δικό σου και το άλλο πάει δημοτικό,  τα παιδιά και τα δύο έχουν δραστηριότητες και όλη μέρα τρέχει σαν τον Βέγγο...Και όμως πάντα προσέχει τι θα φάει και κάθε βράδυ μαγειρεύει και κανει τις δουλειες του σπιτιου και διαβασμα γιατι κανει ενα μεταπτυχιακο και βοήθεια από κανέναν....οπότε το συμπερασμα είναι πως όλα τα προλαβαίνουμε.....Ένα μεγάλο κείμενο από εμένα, μακάρι να σε βοήθησα και να κάνεις το σωστό για εσένα.....

Χάσε τώρα που μπορείς!!!! Φιλιά!!!

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Εγώ λέω με το καλό να μείνω έγκυος κι αυτή τη φορά να προσέχω. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κρατιόμουν άψογα μέχρι και τον 7ο. Μετά έπαιρνα ένα κιλό κάθε μέρα!! 

Καλε δεν χρειάζεται σου λέω να μαγειρεύεις ξεχωριστά πράγματα. Ότι τρώνε και οι υπόλοιποι! Απλώς θα κόψεις τα γλυκά και τα πολύ πολύ βαριά. Αν πηγαίνεις γυμναστήριο το βράδυ αργά όταν θα κρατάει το παιδί ο σύζυγος;;; Η μαζί με το παιδί περπάτημα. Δουλευεις; Αν όχι το παιδί δεν πει σε κάποιον παιδικό; Κάποια δραστηριότητα; Όσο κανει την δραστηριότητα εσυ να περπατάς. 

Μια κουβέντα είναι να κόψεις τα γλυκά. Αλλά βέβαια απαραίτητο.

Είχα σκεφτεί για γυμναστήριο, το βράδυ όπως λες, αλλα η μικρή ειναι γενικά κολλημένη με μένα. Εγώ την αλλάζω, εγώ την ταΐζω, εγώ την κοιμιζω. Αν είχε σταθερή ώρα ύπνου, θα γινόταν, αλλά δυστυχώς δεν έχει. Άσε που μπορεί να ξυπνήσει μετά από μια ώρα και να κλαίει. Αυτά δεν τα μπορεί ο άντρας μου. Εγώ δεν δουλεύω και το παιδί δεν πηγαίνει παιδικό σταθμό. Είναι σε ηλικία που στις δραστηριότητες απαιτείται η παρουσία μου. Και με το περπάτημα δεν το έχουμε. Αν βγούμε να περπατήσουμε θα κάνουμε πάνω από 200 στάσεις να δούμε οτιδήποτε της φαίνεται πρωτόγνωρο και θέλει να το εξερευνήσει.

Μου φαίνεται πως έχω μια απάντηση για όλα! Η αλήθεια είναι πως όλα γίνονται όταν υπάρχει θέληση αλλά ψάχνω να πιαστώ από κάπου, μια ιδέα ή και περισσότερες για να κάνω την αρχή...

Σε ευχαριστώ για όσα γραφεις

3 ώρες πρίν, rorouli είπε:

Καλησπέρα.

Το παιδί τί τρώει; δεν μπορείς να φας παρόμοια; υποθέτω ότι, όπως περιγράφεις την κατάσταση, αν τρώς ότι και το παιδί, θα χάσεις βάρος. Οπότε με ένα μαγείρεμα που υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς γίνεται, θα τρώτε και οι 2! Και να βγαίνετε μαζί για περπάτημα, λίγο λίγο, και το παιδί θα συνηθίσει να περπατάει,και σε εσένα θα κάνει καλό. Επίσης, θα μπορούσες ίσως να πάρεις διάδρομο γυμναστικής ή ελλειπτικό, στο σπίτι

Το περπάτημα με το παιδί, αν το ήθελε θα ήταν τέλειο, αλλά δεν συνεργάζεται ακόμη. Ο διάδρομος στο σπίτι είναι νομίζω πολύ καλή ιδέα, να σκεφτείς μου χάριζαν ένα πριν ενάμιση χρόνο και δεν τον πήρα σκεπτόμενη πως θα ήταν καλύτερα να πηγαίνω γυμναστήριο να αλλάζω παραστάσεις. Δεν είχα υπολογίσει ότι η μικρή θα είχε αλλά σχέδια...

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ ήθελα απλά να σου πω ότι πλέον οι διατροφολόγοι διαμορφώνουν ειδικά προγράμματα πάνω στην ρουτίνα κάθε ανθρώπου, τον χρόνο που έχει, καθώς και τις διατροφικές συνήθειες και δίνουν συμβουλές και τιπς που να συνάδουν στον τρόπο ζωής και τις συνήθειες του καθένα. Εσύ θα περιγράψεις τον χρόνο που μπορείς να διαθέσεις για εβδομαδιαία ψώνια και προετοιμασία γευμάτων, καθώς και πότε και τι τρως καθημερινά κι ο ειδικός θα προσαρμόσει ένα πρόγραμμα πάνω στη ζωή σου και στις απαιτήσεις της. Δηλαδή πχ αν εσύ κάθε μεσημέρι τρως στη δουλειά στο εστιατόριο/καντίνα, θα σου πει τι επιτρέπεται να φας και τι όχι. Αν κάνεις ένα κέικ κάθε βδομάδα για σένα και τα παιδιά και τρως μια φέτα το πρωί, θα σου πει πως να το κάνεις πιο υγειινό και με λιγότερες θερμίδες (πχ θα αντικαταστήσεις το λευκό αλεύρι με μαύρο και τη ζάχαρη με μέλι). Επίσης, αν μαγειρεύεις κάθε μια δυο μέρες για την οικογένεια σου, θα πεις τι φαγητά φτιάχνεις κι εκείνος θα σε ενημερώσει πως θα τα παραλλάσεις για να μπορείτε να τρώτε όλοι σωστότερα. Μην φοβάσαι και μην θεωρείς πως θα πρέπει να σαι κάθε μέρα στο σουπερμάρκετ για ψώνια και όλη μέρα στην κουζίνα για προετοιμασία γευμάτων, πλέον οι διατροφολόγοι γνωρίζουν πολύ καλά τους ρυθμούς στους οποίους ζει μια σύγχρονη γυναίκα και οι διατροφές προσαρμόζονται πλήρως. Τέλος οι τιμές τους είναι πολύ νορμάλ (περίπου 20 ευρώ στην αρχή ανά δυο βδομάδες και μετέπειτα ανά τρεις ή μια φορά το μήνα) και πολλοί έρχονται και στο σπίτι σου. Έχεις επισκεφτεί κάποιον; Τέλος, αν θες μας λες, πόσα κιλά έχεις φτάσει και τι ύψος έχεις;

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες. Πρέπει να χάσω περίπου 30 κιλά για να είμαι καλά με τον εαυτό μου. Όχι με βάση τους δείκτες. Αν λάβω υπόψη τους δείκτες ίσως είναι και 40 τα κιλά, αλλά ακόμη και 20 να έχανα θα ήμουν πολύ ικανοποιημενη.

Μήπως ξέρεις κάποιον διατροφολόγο που να έχει αποδοχή ή επιτυχίες; να έχει μείνει κάποιος ευχαριστημένος; Είχα επισκεφτεί διατροφολόγο πριν μείνω έγκυος και έχω ακόμη τα προγράμματα που μου είχε δώσει. Με αυτά ξεκινώ οποτε ξεκινώ προσπάθεια παρότι έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Δεν είχα μείνει πολύ ικανοποιημενη από την κοπέλα. Έκανε ένα ραντεβού τον μήνα. Μου είναι απαραίτητο να ξέρω τι πρέπει να φάω την κάθε μέρα γιατί αλλιώς δεν μπορώ να επιβληθω στον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...