Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Εμασ με το κοτοπουλο μασ βαζσι ρυζι αγριο..με το μπιφτεκι νασ βαζει πατατα βραστη..κ επειδη καθε κυρ τρωμε εξω μασ εζει οτι συβοδευτικο θελουμε με το κρεασ   ..

Με τισ φακεσ που ελεγεσ μασ βαζει 2 κουτ ρυζι..εμενα τουλαζιστον αυτο με κανει να νιωθω πιο χορτατη

Αν νιωθεισ εξαντληση μην το παρακανεισ με τισ στερησςισ..σεν κανει..

Εγω πηρα σχοινακι για να κανω στο σπιτι..μοβο που δεν εκανα ποτε μςζρι τωρα..απο αυριο ονωσ λεω βα κανω..γιατι αυτη το 10ηνερο εχασα μονο 300 γρ..

Ααα..κ επιμενςι πολυ με το νςρο...εγω που παραπονιομουν οωσ δεν πηγαινα τουαλετα αυτεσ τισ μςρεσ νου πε  θα σε στςλνει συνεψςια αν το αυξησεισ..( σορρυ για τισ πςριγραφεσ)

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φακές με ρύζι παρότι έχω ακούσει αυτό που λέει κι η mama16 παρακάτω ότι είναι σαν να τρως κρέας. Πρέπει οπωσδήποτε να το φτιάξω μια μέρα. Φαντάζομαι ότι θα χυλωνουν και καλύτερα έτσι!

Το σκοινάκι νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά για χάσιμο βάρους. Εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω, θα τρανταζεται το σπίτι! Χαχχα! Αχ, μην σε πτόησει η μικρή απώλεια! Συνέχισε! Θα τα καταφέρεις! Μην το σκέφτεσαι.

Η τουαλέτα είναι μεγάλο ζητούμενο κατά την διάρκεια της διατροφής. Εγώ που δεν έχω καλή σχέση, προς το παρόν με βοηθάει το νερό και ο καφές με λίγη ζαχαριτσα μετά το πρωινό. Στα δύσκολα όμως τρώω 3 αποξηραμένα δαμάσκηνα μουσκεμενα όλο το βράδυ και πίνω και το ζουμι τους. Οι περιγραφές νομίζω είναι  πολύ σεμνές! Άλλωστε εδώ είμαστε στο "Ιατρικά και Υγεία" οπότε είμαστε σε ιατρικό επίπεδο περιγράφων και επιτρέπεται!

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Δεν υπάρχει κάποιος να σου κρατήσει το παιδί είκοσι λεπτά να βγεις για περπάτημα? Όχι μόνο για γυμναστική αλλά και για σένα, να περάσει ένα εικοσάλεπτο χωρίς να έχεις στο μυαλό σου που είναι το παιδί τι κάνει το παιδί. Να βγεις να ξεφύγει λίγο το μυαλό σου. Ο μπαμπάς του παιδιού δεν μπορεί να την κρατήσει για τοσο λίγο?

Ξαναλέω αυτό είναι σημαντικό όχι τόσο για να ακολουθήσεις το πρόγραμμα διατροφής που θες αλλά για να αδειάσει λίγο το μυαλό σου, να περάσεις λίγο χρόνο μόνη σου.

Καταλαβαίνω πως το λες. Δυστυχώς ο μπαμπάς δεν το χει και πολύ με το παιδί. Ναι, να τους αφήσω 20 λεπτά, αλλά όταν επιστρέψω θα τους βρω να βλέπουν παιδικά στην τηλεόραση και να τρώνε σοκολάτα... Οπότε, προτιμώ να μην τους αφήσω. Αυτά τα χρησιμοποιώ μόνο για δύσκολες καταστάσεις. Πραγματικά θα ήθελα να έχω λίγο χρόνο για τον εαυτό μου, λίγες ώρες την εβδομάδα, αλλά στην πράξη δεν γίνεται. Θα το μετανιώσω και δεν θέλω.

Ε λοιπόν τι είναι η ψυχολογία στον άνθρωπο... Εχθές που ένιωθα αδυναμία, γιατί έχασα τα δύο ενδιάμεσα γεύματα μου, έφαγα το βραδινό μου και μετά επειδή πεινούσα είπα να φάω παραπάνω αλλά τουλάχιστον όχι παχυντικό φαγητά αλλα επιπλέον δύο αυγά και μια φέτα τυρί, και 2 πορτοκάλια. Μετά άρχισα να σκέφτομαι αρνητικα: ότι έτσι αύριο η ζυγαριά πάλι συν θα δείξει και καλύτερα να μην ζυγίσω και απογοητευτώ , ότι γενικά έχω κολλήσει, ότι ναι μεν έχω χάσει αλλά πολύ αργά γίνεται, ότι οι 65 μέρες μέχρι το Πάσχα δεν περνάνε τελικά, ότι το πρωινό μου γεύμα έχει καταντήσει πολύ βαρετό και θα το αλλάξω και πολλά άλλα τετοια... Τελικά το πρωί, δεν άντεξα βέβαια και ζυγιστηκα και ω τι έκπληξη! Έδειξε πλην μισό κιλό! Τι χαρά! Ένιωσα μεγάλη ικανοποίηση με τον εαυτό μου, με την προσπάθεια μου! Το πρωινό μου, μου φάνηκε πεντανοστιμο χωρίς φυσικά να το αλλάξω, οι 65 μέρες, σιγά τι είναι 65 μέρες.. και όλα τα είδα από την θετική τους πλευρά.. Απορώ με τον εαυτό μου, που γενικά είμαι άνθρωπος με θέληση, πόσο παιδιαστικα σκέφτομαι και φερομαι με το θέμα του βάρους μου και του φαγητού! Η γυμναστική σήμερα θα γίνει διπλάσιο χρόνο, όχι μόνο για αυτά που είπατε maroullaki και mama16 αλλά και για τιμωρία στο παιδί που χαζοφερεται μέσα μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Youpi είπε:

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φακές με ρύζι παρότι έχω ακούσει αυτό που λέει κι η mama16 παρακάτω ότι είναι σαν να τρως κρέας. Πρέπει οπωσδήποτε να το φτιάξω μια μέρα. Φαντάζομαι ότι θα χυλωνουν και καλύτερα έτσι!

Το σκοινάκι νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά για χάσιμο βάρους. Εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω, θα τρανταζεται το σπίτι! Χαχχα! Αχ, μην σε πτόησει η μικρή απώλεια! Συνέχισε! Θα τα καταφέρεις! Μην το σκέφτεσαι.

Η τουαλέτα είναι μεγάλο ζητούμενο κατά την διάρκεια της διατροφής. Εγώ που δεν έχω καλή σχέση, προς το παρόν με βοηθάει το νερό και ο καφές με λίγη ζαχαριτσα μετά το πρωινό. Στα δύσκολα όμως τρώω 3 αποξηραμένα δαμάσκηνα μουσκεμενα όλο το βράδυ και πίνω και το ζουμι τους. Οι περιγραφές νομίζω είναι  πολύ σεμνές! Άλλωστε εδώ είμαστε στο "Ιατρικά και Υγεία" οπότε είμαστε σε ιατρικό επίπεδο περιγράφων και επιτρέπεται!

Καταλαβαίνω πως το λες. Δυστυχώς ο μπαμπάς δεν το χει και πολύ με το παιδί. Ναι, να τους αφήσω 20 λεπτά, αλλά όταν επιστρέψω θα τους βρω να βλέπουν παιδικά στην τηλεόραση και να τρώνε σοκολάτα... Οπότε, προτιμώ να μην τους αφήσω. Αυτά τα χρησιμοποιώ μόνο για δύσκολες καταστάσεις. Πραγματικά θα ήθελα να έχω λίγο χρόνο για τον εαυτό μου, λίγες ώρες την εβδομάδα, αλλά στην πράξη δεν γίνεται. Θα το μετανιώσω και δεν θέλω.

Ε λοιπόν τι είναι η ψυχολογία στον άνθρωπο... Εχθές που ένιωθα αδυναμία, γιατί έχασα τα δύο ενδιάμεσα γεύματα μου, έφαγα το βραδινό μου και μετά επειδή πεινούσα είπα να φάω παραπάνω αλλά τουλάχιστον όχι παχυντικό φαγητά αλλα επιπλέον δύο αυγά και μια φέτα τυρί, και 2 πορτοκάλια. Μετά άρχισα να σκέφτομαι αρνητικα: ότι έτσι αύριο η ζυγαριά πάλι συν θα δείξει και καλύτερα να μην ζυγίσω και απογοητευτώ , ότι γενικά έχω κολλήσει, ότι ναι μεν έχω χάσει αλλά πολύ αργά γίνεται, ότι οι 65 μέρες μέχρι το Πάσχα δεν περνάνε τελικά, ότι το πρωινό μου γεύμα έχει καταντήσει πολύ βαρετό και θα το αλλάξω και πολλά άλλα τετοια... Τελικά το πρωί, δεν άντεξα βέβαια και ζυγιστηκα και ω τι έκπληξη! Έδειξε πλην μισό κιλό! Τι χαρά! Ένιωσα μεγάλη ικανοποίηση με τον εαυτό μου, με την προσπάθεια μου! Το πρωινό μου, μου φάνηκε πεντανοστιμο χωρίς φυσικά να το αλλάξω, οι 65 μέρες, σιγά τι είναι 65 μέρες.. και όλα τα είδα από την θετική τους πλευρά.. Απορώ με τον εαυτό μου, που γενικά είμαι άνθρωπος με θέληση, πόσο παιδιαστικα σκέφτομαι και φερομαι με το θέμα του βάρους μου και του φαγητού! Η γυμναστική σήμερα θα γίνει διπλάσιο χρόνο, όχι μόνο για αυτά που είπατε maroullaki και mama16 αλλά και για τιμωρία στο παιδί που χαζοφερεται μέσα μου!

Οταν πχ κανεισ κοτοπ με ρυζι..κρατα 2 κουταλιεσ απο το ρυζι..κ ριξε στισ φακεσ..

Εγω βρε κοριτσια απο το σπιτι μου ειχα μαθει οτι μαγειρευουμε να το κανουμε εκεινη τη στιγμη..η καταψυξη σχεδον αδεια..παντα φρεσκα απο τον χασαπη οτι μαγειρευαμε. το ιδιο κ τα ψαρια..

Αλλα επειδη στο σπιτι δεν εχω βοηθεια απο κανεναν..ο αντρασ μου δουλεειντον χειμωνα μεχρι τισ 6  και κατα τισ 10 με 11 συμμαζευομαστε στα δωματια για υπνο..αν μου περισσεψει φαγητο πλεον βαζω κ καταψυξη..για να μην οω για το καλοκαιρι που χτυπαει 15ωρα κ εγω τα σκ παω για να βοηθησω τουσ δικουσ μου..χαμοσ..

Εχω λιγεσ τυψεισ..αλλα τι να κανω??

Yoopi μια χαρα τα πασ..φτου φτου..συνεχισε ετσι..γιατι τον 1ο καιρο χανονται πιο ευκολα..πιο κετα θα ζοριστουμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φακές με ρύζι παρότι έχω ακούσει αυτό που λέει κι η mama16 παρακάτω ότι είναι σαν να τρως κρέας. Πρέπει οπωσδήποτε να το φτιάξω μια μέρα. Φαντάζομαι ότι θα χυλωνουν και καλύτερα έτσι!

Το σκοινάκι νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά για χάσιμο βάρους. Εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω, θα τρανταζεται το σπίτι! Χαχχα! Αχ, μην σε πτόησει η μικρή απώλεια! Συνέχισε! Θα τα καταφέρεις! Μην το σκέφτεσαι.

Η τουαλέτα είναι μεγάλο ζητούμενο κατά την διάρκεια της διατροφής. Εγώ που δεν έχω καλή σχέση, προς το παρόν με βοηθάει το νερό και ο καφές με λίγη ζαχαριτσα μετά το πρωινό. Στα δύσκολα όμως τρώω 3 αποξηραμένα δαμάσκηνα μουσκεμενα όλο το βράδυ και πίνω και το ζουμι τους. Οι περιγραφές νομίζω είναι  πολύ σεμνές! Άλλωστε εδώ είμαστε στο "Ιατρικά και Υγεία" οπότε είμαστε σε ιατρικό επίπεδο περιγράφων και επιτρέπεται!

Καταλαβαίνω πως το λες. Δυστυχώς ο μπαμπάς δεν το χει και πολύ με το παιδί. Ναι, να τους αφήσω 20 λεπτά, αλλά όταν επιστρέψω θα τους βρω να βλέπουν παιδικά στην τηλεόραση και να τρώνε σοκολάτα... Οπότε, προτιμώ να μην τους αφήσω. Αυτά τα χρησιμοποιώ μόνο για δύσκολες καταστάσεις. Πραγματικά θα ήθελα να έχω λίγο χρόνο για τον εαυτό μου, λίγες ώρες την εβδομάδα, αλλά στην πράξη δεν γίνεται. Θα το μετανιώσω και δεν θέλω.

Ε λοιπόν τι είναι η ψυχολογία στον άνθρωπο... Εχθές που ένιωθα αδυναμία, γιατί έχασα τα δύο ενδιάμεσα γεύματα μου, έφαγα το βραδινό μου και μετά επειδή πεινούσα είπα να φάω παραπάνω αλλά τουλάχιστον όχι παχυντικό φαγητά αλλα επιπλέον δύο αυγά και μια φέτα τυρί, και 2 πορτοκάλια. Μετά άρχισα να σκέφτομαι αρνητικα: ότι έτσι αύριο η ζυγαριά πάλι συν θα δείξει και καλύτερα να μην ζυγίσω και απογοητευτώ , ότι γενικά έχω κολλήσει, ότι ναι μεν έχω χάσει αλλά πολύ αργά γίνεται, ότι οι 65 μέρες μέχρι το Πάσχα δεν περνάνε τελικά, ότι το πρωινό μου γεύμα έχει καταντήσει πολύ βαρετό και θα το αλλάξω και πολλά άλλα τετοια... Τελικά το πρωί, δεν άντεξα βέβαια και ζυγιστηκα και ω τι έκπληξη! Έδειξε πλην μισό κιλό! Τι χαρά! Ένιωσα μεγάλη ικανοποίηση με τον εαυτό μου, με την προσπάθεια μου! Το πρωινό μου, μου φάνηκε πεντανοστιμο χωρίς φυσικά να το αλλάξω, οι 65 μέρες, σιγά τι είναι 65 μέρες.. και όλα τα είδα από την θετική τους πλευρά.. Απορώ με τον εαυτό μου, που γενικά είμαι άνθρωπος με θέληση, πόσο παιδιαστικα σκέφτομαι και φερομαι με το θέμα του βάρους μου και του φαγητού! Η γυμναστική σήμερα θα γίνει διπλάσιο χρόνο, όχι μόνο για αυτά που είπατε maroullaki και mama16 αλλά και για τιμωρία στο παιδί που χαζοφερεται μέσα μου!

Καλή μου δεν πειράζει να ξεφύγεις κάποια φορά, άνθρωποι ειμαστε, εγώ όταν έχω λιγούρες κ τρώω πολύ μετά το επόμενο μου γεύμα προσπαθώ να είναι ελαφρύ για να τα εξισορροπω. Μπράβο πάντως που συνεχίζεις με τη διατροφή σου.. κ μπράβο για το μισό κιλό, βέβαια αν αύριο φαίνεται πχ 200γτ επιπλέον μην απογοητευτείς.. είναι λογικό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2020 at 6:18 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Οταν πχ κανεισ κοτοπ με ρυζι..κρατα 2 κουταλιεσ απο το ρυζι..κ ριξε στισ φακεσ..

Εγω βρε κοριτσια απο το σπιτι μου ειχα μαθει οτι μαγειρευουμε να το κανουμε εκεινη τη στιγμη..η καταψυξη σχεδον αδεια..παντα φρεσκα απο τον χασαπη οτι μαγειρευαμε. το ιδιο κ τα ψαρια..

Αλλα επειδη στο σπιτι δεν εχω βοηθεια απο κανεναν..ο αντρασ μου δουλεειντον χειμωνα μεχρι τισ 6  και κατα τισ 10 με 11 συμμαζευομαστε στα δωματια για υπνο..αν μου περισσεψει φαγητο πλεον βαζω κ καταψυξη..για να μην οω για το καλοκαιρι που χτυπαει 15ωρα κ εγω τα σκ παω για να βοηθησω τουσ δικουσ μου..χαμοσ..

Εχω λιγεσ τυψεισ..αλλα τι να κανω??

Yoopi μια χαρα τα πασ..φτου φτου..συνεχισε ετσι..γιατι τον 1ο καιρο χανονται πιο ευκολα..πιο κετα θα ζοριστουμε..

Γενικά το ρύζι δεν το τρώμε. Μόνο σε γεμιστά, σπανακορυζο, γιουβαρλακια. Γιατί δεν βοηθάει για την τουαλέτα.

Τι να κάνουμε που οι ρυθμοί σήμερα είναι τέτοιοι που μας αναγκάζουν ακόμη και το μαγείρεμα να γίνεται γρήγορα. Να μην εχεις καθολου τυψεις. Στην δική μου οικογένεια από ένα σημείο και μετά, μεγαλώσαμε  με χυτρα ταχυτητας και με πολλή κατάψυξη. Και μια χαρά είμαστε όλοι μας. Ένας ξαδερφος χημικός μου εχει πει πως δεν υφισταται καμία αλλοίωση το φαγητό όταν μπαίνει στην κατάψυξη. Και απόλυτα ακριβές να μην είναι αυτό, σίγουρα δεν είναι για να στεναχωριέται κανείς... Καλά να είσαστε και να εξασφαλίζετε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο για εσάς ετσι που είναι οι ρυθμοί σας.

On 14/2/2020 at 6:25 ΜΜ, mama16 είπε:

Καλή μου δεν πειράζει να ξεφύγεις κάποια φορά, άνθρωποι ειμαστε, εγώ όταν έχω λιγούρες κ τρώω πολύ μετά το επόμενο μου γεύμα προσπαθώ να είναι ελαφρύ για να τα εξισορροπω. Μπράβο πάντως που συνεχίζεις με τη διατροφή σου.. κ μπράβο για το μισό κιλό, βέβαια αν αύριο φαίνεται πχ 200γτ επιπλέον μην απογοητευτείς.. είναι λογικό!

Το καλό είναι ότι δεν έχω ξεφύγει πραγματικά μέχρι στιγμής. Σε θερμίδες δηλαδή. Απλώς,όταν χάνω τα ενδιάμεσα γεύματα, τρώω στο βραδινό περισσότερα πράγματα, στην ίδια φιλοσοφία των τροφών. Δεν ξέρω πότε θα έρθει η στιγμή που θα ξεφύγω χοντρά και θα φάω από τα απαγορευμένα  Και τότε θα πρέπει σε δύο τρία επόμενα γεύματα να φάω ελαφρα για να το εξισορροπησω. Γιατί θα έρθει κι αυτή η στιγμή,το ξέρω...

Τελικά την επόμενη μέρα έδειξε πάλι μείον η καλή μου ζυγαριά. Αισίως έχω χάσει 5 κιλά μέχρι στιγμης!

Marroulaki πως είσαι στην υγεία σου;

Κατάφερες να διατηρήσεις το πρόγραμμα ή σε πιάνει το ρητό της εκκλησίας πως ασθενής και οδοιπόρος αμαρτία ουκ εχουν;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, εγώ σχεδόν ξεκρυωσα. Η προσπάθεια συνεχίζεται, έφαγα πολύ σούπα και τοστ αυτές τις μέρες. Ομως το Σάββατο που είχα συνέλθει καλα την έκανα την αταξία μου χοντρά ( δεν περιγράφω για να μην σας βάζω ιδέες) και σημερα ψαράκι και μπρόκολο, επανήλθα. Σχεδόν ένα κιλό αυτή η βδομαδα, συνεχίζουμε... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maroullaki είπε:

Γεια σας κορίτσια, εγώ σχεδόν ξεκρυωσα. Η προσπάθεια συνεχίζεται, έφαγα πολύ σούπα και τοστ αυτές τις μέρες. Ομως το Σάββατο που είχα συνέλθει καλα την έκανα την αταξία μου χοντρά ( δεν περιγράφω για να μην σας βάζω ιδέες) και σημερα ψαράκι και μπρόκολο, επανήλθα. Σχεδόν ένα κιλό αυτή η βδομαδα, συνεχίζουμε... 

Α εντάξει marroulaki ,αφού επανηλθες το πρόβλημα περιορίστηκε στο ελάχιστο. Μπράβο! Ε, σιγουρα θα ενιωθες και εξαντληση απο την αρρωστια, αμαρτια ουκ έχεις! Παντως να μας περιγράφεις οτι θέλεις, δεν μας βάζεις ιδέες, έχουμε και απο μόνοι μας αμέτρητες!

Καλή εβδομάδα από αύριο και καλή δύναμη μέχρι την άλλη Κυριακη!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έκλεισα τρεις εβδομάδες και η ζυγαριά έδειξε συνολικά μείον 5.3 kg και στην εβδομάδα μείον 1.4 kg. Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη βέβαια. Συνεχίζω και την γυμναστική μου,το  plank πάει καλά,και βαρακια για  τα χέρια. Η ψυχολογία μου είναι καλή αν και έχω ώρες ώρες νεύρα,  μια κούραση υπάρχει και μια γενική ατονία, αλλά τι να κάνουμε... παράπλευρες απώλειες είναι αυτές! 61 μέρες για το Πάσχα!

Εσείς πως πατε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Youpi είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έκλεισα τρεις εβδομάδες και η ζυγαριά έδειξε συνολικά μείον 5.3 kg και στην εβδομάδα μείον 1.4 kg. Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη βέβαια. Συνεχίζω και την γυμναστική μου,το  plank πάει καλά,και βαρακια για  τα χέρια. Η ψυχολογία μου είναι καλή αν και έχω ώρες ώρες νεύρα,  μια κούραση υπάρχει και μια γενική ατονία, αλλά τι να κάνουμε... παράπλευρες απώλειες είναι αυτές! 61 μέρες για το Πάσχα!

Εσείς πως πατε;

Μπραβο βρε κοριτσι..

Αντε ολεσ μαζι να το παλεψουμε!!!

Εμεισ εχουμε ζυγιση σε νια βδομαδα περιπου..ευχομαι να χασω κανα κιλο..αλλα νομιζω κολλησα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Μπραβο βρε κοριτσι..

Αντε ολεσ μαζι να το παλεψουμε!!!

Εμεισ εχουμε ζυγιση σε νια βδομαδα περιπου..ευχομαι να χασω κανα κιλο..αλλα νομιζω κολλησα

Μην κάνεις κακές σκέψεις, σημασια εχει οτι προσπαθείς και αν καπου κολλήσεις, θα σου το διορθώσει ο διαιτολογος σου . Είναι ομως μέρες μέχρι το ζυγισμα. Προσπάθησε να είσαι ακριβής και όπως είπαν και σε μένα τα κορίτσια, αν μπορείς αύξησε λιγο την γυμναστική. Ναι, είμαστε μαζί και το παλεύουμε, θα τα καταφερουμε, δεν παραδινομαστε!

Εμένα λίγο το ξενύχτι τις τελευταίες μέρες, λίγο οι δυσκολίες που έχω με την μικρή, και πολύ η ατονία που νιώθω προφανώς λόγω της αλλαγής στην διατροφή ,με κάνουν συνέχεια να σκέφτομαι...το κακό. Δηλαδή, να, τώρα αν έτρωγα ένα γαλακτομπούρεκο, με το σιροπακι του, πόσο θα ανέβαινα! πόση ενέργεια θα έπαιρνα! Θα πέταγα! Ενώ τώρα είμαι ένα ράκος. Ειναι καποιες μερες που νιώθω αρκετη αδυναμια και δεν κανω ολη την γυμναστικη. Εννοείται πως δεν θα υποκειψω στον πειρασμό, τρώω λιγάκι παραπανω ξηρους καρπους και τυρι απο οτι πρεπει, θα φάω και δύο αυγά για βραδυ και θα συνεχισω κανονικά. Γιατί είπαμε πως προσπαθούμε μαζί και πρέπει να φτάσουμε στο τέλος. Καλή δύναμη σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Μην κάνεις κακές σκέψεις, σημασια εχει οτι προσπαθείς και αν καπου κολλήσεις, θα σου το διορθώσει ο διαιτολογος σου . Είναι ομως μέρες μέχρι το ζυγισμα. Προσπάθησε να είσαι ακριβής και όπως είπαν και σε μένα τα κορίτσια, αν μπορείς αύξησε λιγο την γυμναστική. Ναι, είμαστε μαζί και το παλεύουμε, θα τα καταφερουμε, δεν παραδινομαστε!

Εμένα λίγο το ξενύχτι τις τελευταίες μέρες, λίγο οι δυσκολίες που έχω με την μικρή, και πολύ η ατονία που νιώθω προφανώς λόγω της αλλαγής στην διατροφή ,με κάνουν συνέχεια να σκέφτομαι...το κακό. Δηλαδή, να, τώρα αν έτρωγα ένα γαλακτομπούρεκο, με το σιροπακι του, πόσο θα ανέβαινα! πόση ενέργεια θα έπαιρνα! Θα πέταγα! Ενώ τώρα είμαι ένα ράκος. Ειναι καποιες μερες που νιώθω αρκετη αδυναμια και δεν κανω ολη την γυμναστικη. Εννοείται πως δεν θα υποκειψω στον πειρασμό, τρώω λιγάκι παραπανω ξηρους καρπους και τυρι απο οτι πρεπει, θα φάω και δύο αυγά για βραδυ και θα συνεχισω κανονικά. Γιατί είπαμε πως προσπαθούμε μαζί και πρέπει να φτάσουμε στο τέλος. Καλή δύναμη σε όλους!

αα εσυ εισαι σιγουρα φιλη μου!!, κατι τετοια για γαλακτομπουρεκα ελεγα στον διαιτολογο παλιοτερα και παω στις 3 βδομαδες και την κυριακη μου ειχε βάλει 6 κουταλιες γαλακτομοπουρεκο το απογευμα, τωρα το ψαξα και το βρηκα και γελουσα, αχαχαχαχ, τον ειχα μουρλανει....την υπολοιπη μερα τωρα που το βλέπω ειχα για πρωι 2 φρουτα, δεκατιανο αμυγδαλα, μεσημερι κοτοπουλο στηθος ψητο και μαρουλι, βραδινο αγουροντοματα και κοτατζ και ενα παξιμαδι ολικης.

Και θυμαμαι μου ελεγε αν ειμαι εξω και φαω πχ με το κοτοπουλο ρυζι τοτε να μην φαω παξιμαδι το βραδυ ή αν ξερω οτι θα παω σε σουβλατζιδικο ας πουμε το βραδυ να παρω δυο καλαμακια και μιση πιτα μαυρη αλαδωτη και το μεσημερι να χα φαει την σαλατα με το κοτατζ και το λιγοτερο παξιμαδι, ανταλλαγη δηλαδη μεσα στην μερα.

και γω οταν με κοβει πεινα στην δουλεια κατα τις 10-11 και εχω πχ ενα μηλο, τρωω μια φετα ντιρολο που και που, γιατι αλλιως νομιζω οτι δεν την βγαζω και  μετραω την ωρα μεχρι το μεσημερι...

αυτην την εβδομαδα εχω φτιαξει ενα τυπου γιαουρτογλυκο με ζελε (χωρις εξτρα ζαχαρη) γιαουρτι και αμυγδαλα τριμμενα και το φερα στην δουλεια και τρωω αυτο για δεκατιανο, ειδικα αν για πρωι ηπια μονο καφε

"ανορθόδοξος πόλεμος", αχαχαχαχα αλλα δεν μασαμε (δυστυχως) η μαχη μολις αρχισε!!!!

φιλια σε ολες!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, maroullaki είπε:

αα εσυ εισαι σιγουρα φιλη μου!!, κατι τετοια για γαλακτομπουρεκα ελεγα στον διαιτολογο παλιοτερα και παω στις 3 βδομαδες και την κυριακη μου ειχε βάλει 6 κουταλιες γαλακτομοπουρεκο το απογευμα, τωρα το ψαξα και το βρηκα και γελουσα, αχαχαχαχ, τον ειχα μουρλανει....την υπολοιπη μερα τωρα που το βλέπω ειχα για πρωι 2 φρουτα, δεκατιανο αμυγδαλα, μεσημερι κοτοπουλο στηθος ψητο και μαρουλι, βραδινο αγουροντοματα και κοτατζ και ενα παξιμαδι ολικης.

Και θυμαμαι μου ελεγε αν ειμαι εξω και φαω πχ με το κοτοπουλο ρυζι τοτε να μην φαω παξιμαδι το βραδυ ή αν ξερω οτι θα παω σε σουβλατζιδικο ας πουμε το βραδυ να παρω δυο καλαμακια και μιση πιτα μαυρη αλαδωτη και το μεσημερι να χα φαει την σαλατα με το κοτατζ και το λιγοτερο παξιμαδι, ανταλλαγη δηλαδη μεσα στην μερα.

και γω οταν με κοβει πεινα στην δουλεια κατα τις 10-11 και εχω πχ ενα μηλο, τρωω μια φετα ντιρολο που και που, γιατι αλλιως νομιζω οτι δεν την βγαζω και  μετραω την ωρα μεχρι το μεσημερι...

αυτην την εβδομαδα εχω φτιαξει ενα τυπου γιαουρτογλυκο με ζελε (χωρις εξτρα ζαχαρη) γιαουρτι και αμυγδαλα τριμμενα και το φερα στην δουλεια και τρωω αυτο για δεκατιανο, ειδικα αν για πρωι ηπια μονο καφε

"ανορθόδοξος πόλεμος", αχαχαχαχα αλλα δεν μασαμε (δυστυχως) η μαχη μολις αρχισε!!!!

φιλια σε ολες!!

Marroulaki σου χω πει πόσο σ' αγαπάω;;

Η πρώτη παράγραφος θα γίνει copy paste και imlementetion την δύσκολη ώρα... Ελπίζω να πως θα κρατηθώ για κάποια Κυριακή που θα θεωρήσω πως πρέπει να γιορτασω. Ειναι σημαντικο να κάνεις την ζημια χωρίς να χαλάσεις το πρόγραμμα σου. Πολύ καλός ο διαιτολόγος σου! Αυτές οι λεπτομέρειες που σου έλεγε μου αρέσουν πολύ. Εγώ δεν έχω τόση ακρίβεια στην διατροφή μου, ίσως επειδή είμαι ακόμη ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα. Τα καταγράφω όλα όμως όσα γράφονται εδω και τα έχω στο νου μου όταν διαλέγω τι θα φάω.

Πάντως μου φαίνεται πολύ ζόρικο αυτό που κάνεις. Γιατί μόνο καφέ το πρωί;  Γιατί δεν τρως και ένα τοστ; Και το δεκατιανο μόνο με μηλο; Εμένα μου έλεγε ποτέ να μην τρώω σκέτο φρούτο, να το συνδυάσω πάντα με 7 ξηρούς καρπούς ή ένα γιαούρτι 2%. Όντως αν φάω μόνο μήλο για δεκατιανο,  μετά από μισή ώρα πεινάω πολύ.

Ωραία η συνταγή σου για το γλυκό. Θα αποθηκευτεί και αυτη! Εγώ κάνω το λάθος να τρώω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια γιατί βαριέμαι να προγραμματίζω και να σκέφτομαι τις αλλαγές.  Ετσι τελικά βαριέμαι πολύ με την μονοτονία και κουράζομαι . Δυστυχως το ιδιο λαθος κανω με το παιδι. Δεν εχω εναλλακτικές και σιγουρα βαριεται κι εκεινη,που ειναι και λιγο δυσκολη.

Πολύ ρεαλιστικό αυτό που ειπες για την μάχη που μόλις άρχισε! Να ξέρουμε που βρισκόμαστε κιόλας.. Και με πείσμα να κερδίσουμε! Ναι,δεν μασάμε!!! Χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ταιριάξει σε αυτήν παρέα!!!!   Εντάξει μην νομίζεις ότι είμαι και ρολόι, κάνω και τα δικά μου και πολλά μονότονα γιατί δεν υπάρχει και πάντα χρόνος, όποτε χρειάζεται και επανάληψη για ευκολία. Εγω επειδή με ξέρω ότι δεν μπορώ να αφήνω χωρίς δουλεια τους ζαχαροπλάστες, για αυτό προτιμώ και το χα πει και στο διαιτολόγο, μια στο τόσο να φάω συνειδητά ένα μέτριο γλυκό και να κόψω λίγο από τα υπόλοιπα γεύματα παρά να φριξω αν περάσει κανας μήνας και μετά να ξενερώσω που θα φάω απανωτά και να τα παρατήσω. Εκεί είναι σε εισαγωγικά το κλειδί μου. Το γλυκό είναι σαν ανταμοιβή για να κρατώ ψυχολογία και να σκεφτομαι κρατήσου πας καλα και σε δέκα δεκαπέντε μέρες θα φας και το γλυκάκι σου, χωρίς τύψεις.  Και στο προγραμμα που λες σίγουρα βοηθάει ο διαιτολόγος για εναλλαγές αλλά και μόνοι μας αν με τα ίδια η παρόμοια υλικά σε θερμίδες τα φτιάξουμε λίγο αλλιώς. Όπως το γιαουρτογλυκο που τα χεις τα υλικά όπως το γιαούρτι και τα αμύγδαλα και αν σ αρέσει μια στο τόσο για λιγες μερεσ το τρως και έτσι. Άλλο που αρέσει σε μένα είναι ψητά λαχανικά, όπως μανιτάρια, πιπεριά, κολοκυθάκι σε φέτες με ελάχιστο λάδι. Ψήνεις δυο λαμαρίνες την Κυριακή και έχεις για όλη την βδομαδα ειτε σαν συνοδεία στο μεσημεριανό η για βράδυ με ένα παξιμάδι και λίγο τυρί. Άλλο σαν ψεύτο πίτσα, με μια φέτα ψωμί τοστ, τυράκι, δυο ντοματίνια, λίγη πιπεριά η μια δυο ελιές η λίγη ρίγανη. Τέτοιες μικρό βλακείες για να τρως τα ίδια υλικά αλλιώς, όποτε βέβαια προλαβαίνεις γιατί και η κόρη φαντάζομαι θέλει όλη την προσοχή :x

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απορια βρε κοριτσια..

Αυτη η ατονια ? Να ειναι γενικα απο την αλλαγη διατροφησ?  Η χανουμε κ μυικη μαζα κ γι αυτο??

Εγω σημερα δεν μπορω να παρω τα ποδια μου..

Επισησ αυξησα νερο..πανω απο 3 λιτρα πλεοβ πινω  ..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Εγω εχω απορια βρε κοριτσια..

Αυτη η ατονια ? Να ειναι γενικα απο την αλλαγη διατροφησ?  Η χανουμε κ μυικη μαζα κ γι αυτο??

Εγω σημερα δεν μπορω να παρω τα ποδια μου..

Επισησ αυξησα νερο..πανω απο 3 λιτρα πλεοβ πινω  ..

καλησπερα,

μυικη μάζα νομιζω σιγουρα χανεται, ειδικα αν δεν γινεται αρκετη γυμναστικη και δεν τρωμε αρκετη πρωτεινη

δεν το λες στον διατροφολογο μηπως στην αυξηση λιγο την πρωτεινη, εγω του το χα πει οτι με μια παλαμη μπριζολα ας πουμε την εβδομαδα, δεν την παλευα και εβαλα κιμα ή κρεας και ακομα μια μερα

σε καθε ζυγισμα μετραγε απωλεια λιπους και μυικης μαζας οποτε βλεπαμε περιπου τι ειναι αυτο που χανεται

με το νερο πολυ καλα κανεις γιατι και εμενα συνεχεια μου το τονιζε οτι θελει πολυ νερο 

αν νιωθεις πολυ ατονια δεν του λες μια μερα να σ αφησει να φας "διπλη μεριδα" μπας και παρεις τα πανω, δεν θα ειναι και τοσο μεγαλο φαουλ 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Εγω εχω απορια βρε κοριτσια..

Αυτη η ατονια ? Να ειναι γενικα απο την αλλαγη διατροφησ?  Η χανουμε κ μυικη μαζα κ γι αυτο??

Εγω σημερα δεν μπορω να παρω τα ποδια μου..

Επισησ αυξησα νερο..πανω απο 3 λιτρα πλεοβ πινω  ..

Με διατροφολόγο κάνεις διατροφή? Αν ναι θα φαίνεται στην λιπομετρηση τι χάνεις. Βέβαια όπως είπε κ η @maroullaki αν η δίαιτα δεν συνοδεύεται με γυμναστική θα χάνετε κ η μυϊκή μάζα αλλά να προσέχεις να χάνεται περισσότερο λίπος κ όχι να μένει αυτό στα ίδια. Κάνε αν θες κ εξετάσεις μήπως σου έπεσε αιματοκρίτης κ αν είναι καλός ίσως πρέπει να αυξήσεις θερμίδες αν τρως πολύ λίγες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...