Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω, όταν θηλάζετε γεμίζουν και εσάς τα κοχύλια από το άλλο στήθος που δεν θηλάζει? Μου γεμίζει γάλα μέσα στο 10 λεπτό και αρχίζει με κάθε κίνηση και τρέχει.. είναι λογικό? Περνάει αυτό? Επίσης δώσατε πιπίλα? Έστω και για λίγες ώρες την ημέρα?

Εγώ δεν έχω κοχύλια αλλά συμβαίνει συνέχεια. Την πρώτη φορά είχα τρομάξει κιόλας γτ είχα γεμίσει τα πάντα μπλούζα, κρεβάτι, μωρό :mrgreen:

Εμένα πάντως δεν παίρνει με τίποτα πιπίλα.... Το έχω προσπαθήσει πολλές φορές. Αγόρασα αρχικά Avent, μετά mam, μετά nuk... Δεν θέλει καμία. Αηδιάζει στο φουλ. Μόνο στήθος. Χωρίς αυτό δεν κοιμόμαστε... :roll: 

@Renez Πιπιλοκόριτσο εν δράση :lol:Δυσκολεύτηκαν να σου την κόψουν ε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Κι εμενα με την πιπίλα είναι επιλεκτική! Μια με βοηθάει φουλ γιατί την ηρεμεί και την κοιμίζει και μια την πετάει αμέσως και δεν τη θέλει με τιποτα! 
 

Ο άντρας μου λείπει σχεδόν όλη μέρα από το σπίτι οποτε όταν είναι εδώ (βραδια, κυριακες, αργίες) ασχολείται και βοηθάει πολύ. Αλλάζει πάνες, κοιμίζει, παίζει, ταΐζει με το μπιμπερό αν χρειαστεί, είναι πάντα μαζί μου στο μπανάκι. Είμαι πολύ ικανοποιημένη και δε σας κρυβω ότι ήταν μεγάλο άγχος μου πριν κάνω παιδάκι γιατί πάντα ήθελα ο μπαμπάς να συμμετέχει. Είναι και πολύ ωραίο να βλέπεις μπαμπά και μωρό να δένονται. Εγώ είμαι σίγουρη ότι η μπεμπα θα τον λατρεύει γιατί αυτός θα την κακομαθαινει κι εγώ θα είμαι η αυστηρή.

Εγώ με επιθέματα στο στήθος κορίτσια και κάνουν πολύ καλή δουλεια! Δεν φεύγει τιποτα. Αρκεί να μη φύγουν από τη θέση τους!

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Christinα είπε:

Αχαχαχαχ @Renez έτσι ήταν η αδερφή μου! Εγω αντίχειρα έβαζα μέχρι τα 7 περίπου. Στη μπουμπού έδωσα πιπίλα γτ ήθελε να κοιμάται στο στήθος. Δν γινόταν να τν έχω πάνω μου κ με το άλλο παιδί να ξεροσταλιαζει για λίγη σημασία. Δν τη δίνω πάντα όμως μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί κ κλάψει γτ δν μπορεί. Ειχα πει να μη δώσω αλλά υπέκυψα. Θέλει βέβαια να κοιμάται στην αγκαλιά μ πολλές φορές αλλά θα το δούμε κι αυτό,ήδη σήμερα πηγαμε καλύτερα. Απολαμβάνω κι εγώ αυτές τις αγκαλιές, τις λατρεύω αλλά δν προλαβαίνω. Κ στο αγοράκι μ είχα δώσει αλλά δν ήταν κ φαν της πιπίλας, τη κόψαμε πολύ εύκολα. 

Το ζιζι εμένα δν τρέχει, δν τα βάζω τα κοχύλια. Μόνο όταν θηλάζει από το 1 μπορεί να τρέξει το άλλο ή αν έχω ώρα να τη θηλασω πχ βράδυ κ έχει πρηστει! 

Άσχετο θα πετάξω! Μαλλί βάφουμε τώρα στον θηλασμό? Κομμωτήριο δν έχω χρόνο να πάω κ λέω να τα βάψω μόνη μου,κάνει να τα βαψουμε? Έχει δοκιμάσει καμμία σας βαφή κορρε? Θέλω ένα ζεστό καστανο σοκολατι, ίσως να κοκκινίζει κ λίγο, έχετε καμμία ιδέα?

Τα έβαφα καιρό με Κορρέ 6.3(νομίζω είναι αυτό ακριβώς που θες!)τώρα τα κάνω με system nature 6.1(είναι ένα Τσικ πιο σκούρο)!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Christinα είπε:

Αχαχαχαχ @Renez έτσι ήταν η αδερφή μου! Εγω αντίχειρα έβαζα μέχρι τα 7 περίπου. Στη μπουμπού έδωσα πιπίλα γτ ήθελε να κοιμάται στο στήθος. Δν γινόταν να τν έχω πάνω μου κ με το άλλο παιδί να ξεροσταλιαζει για λίγη σημασία. Δν τη δίνω πάντα όμως μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί κ κλάψει γτ δν μπορεί. Ειχα πει να μη δώσω αλλά υπέκυψα. Θέλει βέβαια να κοιμάται στην αγκαλιά μ πολλές φορές αλλά θα το δούμε κι αυτό,ήδη σήμερα πηγαμε καλύτερα. Απολαμβάνω κι εγώ αυτές τις αγκαλιές, τις λατρεύω αλλά δν προλαβαίνω. Κ στο αγοράκι μ είχα δώσει αλλά δν ήταν κ φαν της πιπίλας, τη κόψαμε πολύ εύκολα. 

Το ζιζι εμένα δν τρέχει, δν τα βάζω τα κοχύλια. Μόνο όταν θηλάζει από το 1 μπορεί να τρέξει το άλλο ή αν έχω ώρα να τη θηλασω πχ βράδυ κ έχει πρηστει! 

Άσχετο θα πετάξω! Μαλλί βάφουμε τώρα στον θηλασμό? Κομμωτήριο δν έχω χρόνο να πάω κ λέω να τα βάψω μόνη μου,κάνει να τα βαψουμε? Έχει δοκιμάσει καμμία σας βαφή κορρε? Θέλω ένα ζεστό καστανο σοκολατι, ίσως να κοκκινίζει κ λίγο, έχετε καμμία ιδέα?

Αγαπούλα εγώ απιβιτα είχα χρησιμοποιήσει στην εγκυμοσύνη ένα καστανό κ έμεινα ευχαριστημένη..βέβαια δεν έχω λευκά για να ξέρω τη κάλυψη του σε περίπτωση που έχεις..

Για το ζυζι κ εγώ το ίδιο ακριβώς!!

Μωρέ εγώ δε τη θεωρώ κακή τη πιπίλα σιγά,πόσοι είχαμε κ τη κόψαμε τι θα πάθουν? Το πολύ πολύ να κάνει κρυφά στη τουαλέτα όντας φαντάρος:D

Το χέρι λένε είναι χειρότερο δυστυχώς λόγω μονλυσεων που παραμονεύουν κ ότι μπορεί να στραβωσουν τα δοντακια..αλλά κ πάλι..τόσα παιδιά έβαζαν..θα κοπεί κάποια στιγμή! 

Ρουφηχτε ελεύθερα!!!!:mrgreen:

1 ώρα πρίν, elenioz είπε:

Εγώ δεν έχω κοχύλια αλλά συμβαίνει συνέχεια. Την πρώτη φορά είχα τρομάξει κιόλας γτ είχα γεμίσει τα πάντα μπλούζα, κρεβάτι, μωρό :mrgreen:

Εμένα πάντως δεν παίρνει με τίποτα πιπίλα.... Το έχω προσπαθήσει πολλές φορές. Αγόρασα αρχικά Avent, μετά mam, μετά nuk... Δεν θέλει καμία. Αηδιάζει στο φουλ. Μόνο στήθος. Χωρίς αυτό δεν κοιμόμαστε... :roll: 

@Renez Πιπιλοκόριτσο εν δράση :lol:Δυσκολεύτηκαν να σου την κόψουν ε; 

Πόνταραν στη ντροπή μου κ όντως αυτό μόνο λειτούργησε στα 3 μου..νομίζω δε μπορείς να το κάνεις με το ζόρι να το κόψει γτ λογικά θα αντιδράει το παιδί..αλλά είναι κ στο παιδί..

Όπως το δικό σου δεν ήθελε έτσι κ ο αδερφός μου μετά..ούτε να τις αγγίξει..

Κ εσενααν η μπεμπουλα σου δε θέλει αστην εννοείται!

Χαχαχαχα χαμουλης από.γαλα ε?! Άντε ρε κορίτσια λένε πως όταν εδραιωθεί ο θηλασμός δεν τρέχει κ δεν σκληραίνει όπως τώρα..να δούμε...

 

πρίν από 36 λεπτά , Vivi8 είπε:

Κι εμενα με την πιπίλα είναι επιλεκτική! Μια με βοηθάει φουλ γιατί την ηρεμεί και την κοιμίζει και μια την πετάει αμέσως και δεν τη θέλει με τιποτα! 
 

Ο άντρας μου λείπει σχεδόν όλη μέρα από το σπίτι οποτε όταν είναι εδώ (βραδια, κυριακες, αργίες) ασχολείται και βοηθάει πολύ. Αλλάζει πάνες, κοιμίζει, παίζει, ταΐζει με το μπιμπερό αν χρειαστεί, είναι πάντα μαζί μου στο μπανάκι. Είμαι πολύ ικανοποιημένη και δε σας κρυβω ότι ήταν μεγάλο άγχος μου πριν κάνω παιδάκι γιατί πάντα ήθελα ο μπαμπάς να συμμετέχει. Είναι και πολύ ωραίο να βλέπεις μπαμπά και μωρό να δένονται. Εγώ είμαι σίγουρη ότι η μπεμπα θα τον λατρεύει γιατί αυτός θα την κακομαθαινει κι εγώ θα είμαι η αυστηρή.

Εγώ με επιθέματα στο στήθος κορίτσια και κάνουν πολύ καλή δουλεια! Δεν φεύγει τιποτα. Αρκεί να μη φύγουν από τη θέση τους!

Ισχύει κ εγώ ήθελα να ασχολείται για πολλούς λόγους..

Κυρίως για τη μεταξύ τους σχέση κ επαφή κ ευτυχώς  το έχουμε πετύχει όσο γίνεται γτ κ.εκεινος δουλεύει 14ωρα σύνολο την ημερα κ υπάρχουν μέρες που είναι πτωμα κ το καταλαβαίνω εννοείται..

Μωρεεε σαν τη μανααααα...κου κου βααα...!!:mrgreen:

Υγ: κ εγώ επιθέματα nuk έχω κ δεν έχω διαρροές..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Αγαπούλα εγώ απιβιτα είχα χρησιμοποιήσει στην εγκυμοσύνη ένα καστανό κ έμεινα ευχαριστημένη..βέβαια δεν έχω λευκά για να ξέρω τη κάλυψη του σε περίπτωση που έχεις..

Για το ζυζι κ εγώ το ίδιο ακριβώς!!

Μωρέ εγώ δε τη θεωρώ κακή τη πιπίλα σιγά,πόσοι είχαμε κ τη κόψαμε τι θα πάθουν? Το πολύ πολύ να κάνει κρυφά στη τουαλέτα όντας φαντάρος:D

Το χέρι λένε είναι χειρότερο δυστυχώς λόγω μονλυσεων που παραμονεύουν κ ότι μπορεί να στραβωσουν τα δοντακια..αλλά κ πάλι..τόσα παιδιά έβαζαν..θα κοπεί κάποια στιγμή! 

Ρουφηχτε ελεύθερα!!!!:mrgreen:

Πόνταραν στη ντροπή μου κ όντως αυτό μόνο λειτούργησε στα 3 μου..νομίζω δε μπορείς να το κάνεις με το ζόρι να το κόψει γτ λογικά θα αντιδράει το παιδί..αλλά είναι κ στο παιδί..

Όπως το δικό σου δεν ήθελε έτσι κ ο αδερφός μου μετά..ούτε να τις αγγίξει..

Κ εσενααν η μπεμπουλα σου δε θέλει αστην εννοείται!

Χαχαχαχα χαμουλης από.γαλα ε?! Άντε ρε κορίτσια λένε πως όταν εδραιωθεί ο θηλασμός δεν τρέχει κ δεν σκληραίνει όπως τώρα..να δούμε...

 

Ισχύει κ εγώ ήθελα να ασχολείται για πολλούς λόγους..

Κυρίως για τη μεταξύ τους σχέση κ επαφή κ ευτυχώς  το έχουμε πετύχει όσο γίνεται γτ κ.εκεινος δουλεύει 14ωρα σύνολο την ημερα κ υπάρχουν μέρες που είναι πτωμα κ το καταλαβαίνω εννοείται..

Μωρεεε σαν τη μανααααα...κου κου βααα...!!:mrgreen:

Υγ: κ εγώ επιθέματα nuk έχω κ δεν έχω διαρροές..

Για το χέρι έχω προσωπική εμπειρία καθώς έβαζα το δάχτυλο στο στόμα (στον υπνο και στον ξύπνιο μου) μέχρι τα 7-8!!!!! Το αποτέλεσμα ήταν όλη η πάνω οδοντοστοιχία να έχει πεταχτεί προς τα έξω από το δάχτυλο και να είναι μονοδρομος τα σιδεράκια τα οποία έκαναν δουλεια αλλά όχι ολική επαναφορά. Καλύτερα πιπίλα από χέρι!!! Το χέρι θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια να κοπεί γιατί δεν είναι κάτι που μπορείς να πάρεις από το παιδί!

Ισχυει ότι σαν τη μανα τιποτα αλλά επειδή έτσι το καθόρισε η φύση! Ευτυχώς που ζούμε στο 2020 και ο άντρας δε δίνει μόνο το σπόρο!!! :D

  • Χαχα 4

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Renez είπε:

Εμένα είναι πιπιλακιας αλλά μόνο όταν θέλει..δλδ όταν νυστάζει δεν τη θέλει..ποτέ το βράδυ..το πρωί που είναι ξύπνιος κ χαζεύει τη πιπιλαει..

Αν πάρεις πάντως να πάρεις τύπου Avent τις οβάλ λένε είναι πολύ καλύτερες ορθοδοντικά αλλά κ στο να μη γίνει σύγχιση θηλών..

Όσο για το γάλα εμένα τρέχει πολύ το βράδυ που θηλάζει πιο αραιά ο μπέμπης κ πρήζεται κ το στήθος φουλ..μες τη μέρα είναι πιο οκ..

Αν μπορείς στείλε μου ένα pm βρε κορίτσι ποιες λες γιατί βλέπω πολλές!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vivi8 said:

Αχ κορίτσια σήμερα ήταν ένα δραμα το βράδυ! Ξύπνησε στις 5 και μέχρι τις 7 παρα μας κορόιδευε!!!!!! Στο στήθος κοιμόταν και μόλις την έπαιρνα αγκαλιά εκλαιγε!!! Κάποια στιγμή λέω του άντρα μου παρτην γιατί θα στην αφήσω και θα πηδήξω από το μπαλκόνι! Είχα βάλει τα κλαματα από τα νευρα μου! Την πήρε ο μπαμπάς, της έβαλε τραγούδια στο κινητό και κοιμήθηκε!!!!!!!!!!!!!! Με κορόιδευε τόση ώρα! Τα νευρα μου κουρέλια...

Ετσι θα είναι υποθετω! Μια μέρα πιο δύσκολη, μια μέρα πιο εύκολη!!

Ναι μωρέ, είναι μικρούλια ακόμα και νομίζω ότι πέρα από τα πονάκια που έχουν ούτε τα ίδια δε ξέρουν τί θέλουν. Εμάς ο δικός μας έχει στάνταρ νυχτερινό πρόγραμμα... το απόγευμα-βραδάκι όσο βλέπουμε τηλεόραση κοιμάται στον καναπέ στην φωλίτσα-κρεβατάκι του δίπλα μας και δε ξυπνάει όση φασαρία και να κάνουμε, αλλά μετά κατά τις 12 μόλις πάμε στο υπνοδωμάτιο να ξαπλώσουμε και τον βάζουμε στο λίκνο του ξυπνάει για τα καλά, το μάτι γαρίδα και κλαίει όλη την ώρα. Τον αλλάζουμε, τον ταίζω, τον κανακεύουμε-κουνάμε μπας και κοιμηθεί, αλλά τίποτα. Μετά τον ξαναλλάζουμε τον ξαναταίζω, πάλι τα ίδια... μέχρι που επιτέλους κατά τις 3-4 κάποια στιγμή ή τον παίρνει επιτέλους ο ύπνος και τον βάζουμε στο λίκνο ή δεν αντέχουμε άλλο και τον παίρνουμε αγκαλιά στο κρεβάτι και κοιμόμαστε όλοι μαζί. Έτσι κι εγώ σαν εσένα προχθές μου έσπασε τα νεύρα και αφού τον κανάκευα από τις 11:30 μέχρι τις 3:00 και αυτός έκλαιγε συνεχώς τον έδωσα στον άντρα μου που προσφέρθηκε να τον περπατήσει/κουνήσει αυτός μπας και ηρεμήσει και του είπα "προσπάθησε αν θες και αν κουραστείς άσε τον δίπλα μας και άφησέ τον να κλαίει, αφού κλαίει έτσι κι αλλιώς ό,τι και να κάνουμε, εγώ δεν αντέχω άλλο"! Χθες πήρα ιδέα από εδώ που το έγραφαν τα κορίτσια και έφερα την φωλίτσα του πάνω στο κρεβάτι μας (μια και μέσα σε αυτήν κοιμάται μια χαρά κατά τη διάρκεια της μέρας) και μας βοήθησε πολύ. Δε ξέρω αν ήταν απλή σύμπτωση, αλλά κοιμήθηκε κατευθείαν μόλις τον έβαλα να ξαπλώσει εκεί (και ήταν και ξύπνιος όταν τον έβαλα, ούτε κούνημα ούτε τίποτα, απλά έβαλα ένα μηχάνημα που κάνει λευκούς ήχους που ξέρω ότι του αρέσουν). Ξύπνησε μετά από 5μιση ώρες (κατά τις 7), τον άλλαξε ο άντρας μου, τον τάισα και τον ξαναέβαλα στη φωλίτσα και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 10:30 που ξυπνήσαμε μια και καλή για πρωί. Ε, σήμερα ήμουν πολύ πιο ξεκουραστη!

 

9 hours ago, Thalia30 said:

Καλησπέρα κορίτσια γέννησα και εγω την προηγουμενη τρίτη στις 20/10 με καισαρική μια πριγκίπισσα 2.690 ❤️❤️ όλα πηγαν καλά δόξα το θεό και την Παρασκευή γυρίσαμε σπίτι μας!! Ήρθε και ο παιδίατρος την Δευτέρα και μας βρήκε μια χαρά!! Να μας ζήσουν τα μωράκια μας σε όσες γεννησαμε και με το καλό σε όσες ακόμα περιμένουν να πάρουν τα πλασματακια τους αγκαλιά!! Δεν υπάρχει αυτό το θαύμα!!

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει η πριγκίπισσά σου!!:wub:

 

1 hour ago, LadyP said:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω, όταν θηλάζετε γεμίζουν και εσάς τα κοχύλια από το άλλο στήθος που δεν θηλάζει? Μου γεμίζει γάλα μέσα στο 10 λεπτό και αρχίζει με κάθε κίνηση και τρέχει.. είναι λογικό? Περνάει αυτό? Επίσης δώσατε πιπίλα? Έστω και για λίγες ώρες την ημέρα?

Εμένα πάντα μου συμβαίνει αυτό και γενικά δηλαδή γεμίζουν τα κοχύλια και τα αδειάζω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Ακόμα και την νύχτα, αφού πρώτα λέρωσα το κρεβάτι μας αρκετές φορές με το γάλα που έβγαινε από τις τρύπες όταν ξάπλωνα, τώρα έχω πολλές χαρτοπετσέτες δίπλα μου και τουλάχιστον μια-δυο φορές τα αδειάζω εκεί κάθε βράδυ γιατί βαριέμαι να σηκώνομαι. Νομίζω μετά το πρώτο 3μηνο σταματάει να τρέχει τόσο το γάλα... θα δούμε και στην πράξη. Ας μας πουν και οι δευτερομανούλες βέβαια!

Εγώ πιπίλα δεν ήθελα να δώσω, ειδικά τόσο νωρίς, κυρίως για να αποφύγω σύγχηση θηλών, αλλά και οδοντικά προβλήματα και να μην πάθει εξάρτηση το μωρό. Μπορεί βέβαια αργότερα να δώσω κι εγώ, αλλά μέχρι τώρα δεν υπήρχε σοβαρός λόγος.

 

27 minutes ago, Irinoula86 said:

διπλα στο κρεβατι εχω βάλει το λικνο.....και για την καλαθουνα δεν ειχα παρει βαση...... την ειχα για πάνω στον καναπέ.....οποτε τωρα που είδα οτι τον βολευειτην βαζω μεσα στο λικνο μεχρι να καταφέρει να κοιμηθεί στο λικνο του.....

 

Να σου ζήσει!!!να ειναι γερή και ευτυχισμενη!!!!

εμενα προς το παρόν δεν με βοηθαει και πολύ με το παιδι..... έχει βασιστεί λίγο στην μαμα μου η οποια είναι στο σπίτι μας και δεν ασχολειται πολύ με τις περιποιησείς του παιδιού..... καλά να τον αφήσω μονο του????νομιζω ότι ούτε καν το σκεφτεται......φοβάται πολύ και οταν το παιρνει το παιδι το καταλαβαινει και κλαιει συνεχεια..... ευελπιστω οτι θα αλλαξει αυτό μολις φύγει η πεθερούλα του!

 

ναι ισχυει.... εγω ακομα δεν εχω παρει κοχυλια και γεμιζουν τα μπλουζακιααααα.....χρειαζονται τα κοχυλια?> η κανουν και τα επιθεματα?

πιπίλα δεν εχω δώσει ακόμα!

δεν θελω η αληθεια ειναι!

πιπιλαει το στηθος κατι το οποίο πρπ να το κοψει και δεν ξερω πως....πιπιλαει δεν τρωει...το κανει μονο για κοιμηθεί....

 

Εγώ πάντα χαιρόμουν να βλέπω ζευγάρια που ασχολούνται και οι δυο με την ανατροφή και την φροντίδα των παιδιών. Θεωρώ ότι πρέπει πάντα να βοηθούν οι μπαμπάδες, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, όσο τους επιτρέπει το πρόγραμμά τους. Ευτυχώς ο δικός μου βοηθάει πολύ όσο είναι σπίτι και καμιά φορά του αφήνω το μωρό για να πάω στον γιατρό ή σουπερμαρκετ και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Απλά φροντίζω να ταίζω το μωρό πριν φύγω και να γυρίσω όσο πιο γρήγορα μπορώ για να προλάβω πριν ξαναπεινάσει, επειδή το θηλάζω αποκλειστικά. 

Τα κοχύλια εμένα μου φαίνονται πολύ χρησιμα σ'αυτήν τη φάση γιατί, εκτός του ότι μαζεύουν το γάλα που τρέχει, κρατάνε την θηλή σε στάση που την αφήνει να παίρνει αέρα και να μην ακουμπάει πουθενά και επίσης την κρατάνε στητή που βοηθάει να έχει το κατάλληλο σχήμα για να μπορεί το μωρό να την πιάσει καλύτερα. Βέβαια είναι ογκώδη και ανυπομονώ να σκληρύνει το στήθος μου και να ρυθμιστεί η παραγωγή γάλακτος για να μην τα χρειάζομαι πια.

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Σήμερα το πηγαμε καλύτερα.. Το φασκιωσαμε και ελαφρως και είδαμε οτι κοιμήθηκε καλύτερα.. 

@Nina13 συγχαρητήρια!!! Μπραβο που όλα πήγα καλα! Να χαίρεσαι το μικρό σου αστέρακι κια γρήγορη ανάρρωση!

@Thalia30 να σου ζήσει η μικρή σου! Γερή και ευτυχισμένη!

Ερώτηση Νο. 2: μετά το τοκετό εχω πολλα αερια τα οποία μάλιστα δε μπορώ να ελεγξω και εχουμε ατύχηματα.. Ρώτησα τον γιατρό μου και μ πε να μην ανησυχώ.. Τουαλέτα έχω πάει.. Έχει καμία αλλη κάτι παρόμοιο?

Πιπίλα έδωσα και γω ενώ στην αρχη ήμουν αρνητική αλλα επέμενε η μαμά μ.. Μου λέει μετά θα βαλει δάχτυλο σα πιπίλα και κόβεται πιο δυσκολα συν τις μολύνσεις. Του τη δίνω αφού φαει κια μέχρι να κοιμηθεί μετά τη φτύνει μόνος του.. 

@Renez ξεχνάς οτι ειμαι αιγόκερως και μου άρεσε το πρόγραμμα :P. Ναι όντως σα να βιαστηκα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!

@Marti καλέ μη Αιγόκερε χαχαχα η αλήθεια είναι σε θέμα προγράμματος μπορώ να σε καταλάβω γτ αν κ δίδυμος με Σκορπιό λόγω του ότι πάντα δούλευα τρελές ώρες/ωράρια μόνο με τήρηση προγράμματος έβγαινε η μέρα κ η δουλειές μου..

Εσύ κοίτα να του έχεις πρόγραμμα κ εκείνο σιγά σιγαααα θα ακολουθήσει..εγώ έτσι του κάνω..από τη πρώτη μέρα σπίτι του έχω μια στάνταρ ρουτίνα,φυσικά δεν την ακολουθούμε πιστά γτ πχ στις 9:30 που τον βάζω εγώ για ύπνο μπορεί να έχει πονακια κ να πάει μια ώρα πιο αργά αλλά πάνω κάτω έχουμε μια ρουτίνα που ευελπιστω όσο μεγαλώνει τόσο να ακολουθεί..

Ζούμε ελπίζοντας παντα:P

Υγ: καλά εντάξει κ αυτό που λέει η μαμά σου δεν ισχύει βεβαια,δεν είναι απαραίτητο αν δε πάρει πιπίλα να βάλει δάχτυλο,πολλά δε χρειάζονται τίποτε από τα δύο αλλααααα παρά ταύτα εμένα με έχει σώσει η πιπίλα!! Πχ ρε συ οταν γκρινιάζει από βλακεία κ θα ήθελε αγκαλιά δίνω πιπίλα κ τελοςςς...!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Το στήθος όντως μέχρι κάποιο μήνα τρέχει δεν θυμάμαι όμως ποιον! Βάζω επιθέματα τις nuk και όλα οκ! 

Οι άντρες είναι μερικοί που το έχουν με τα μωρά και άλλοι που δεν... Θέλουν λίγο σπρώξιμο και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση! Αφήστε τους 1-2 ώρες τα μωρά και πατε για καμία εξωτερική δουλειά και σιγά σιγά όλα θα γίνουν! Κ όσο μεγαλώνουν είναι κ πιο εύκολο, απλα αυτή η φάση μωρών για τους άντρες είναι λίγο άβολη γιατί δεν έχουν το ένστικτο μας και εύκολα τα χάνουν!

Εγώ πιπίλα δεν δινω, ούτε θα δώσω είμαι κατά  για να μην μπω σε διαδικασίες να την κόβω αργότερα! Υπάρχουν και οι εξαρτήσεις κ δεν θέλω να έχω ένα τρίχρονο να κυκλοφορεί με πιπίλα ή να την θέλει για να κοιμηθεί!

Το δάχτυλο που πιπιλανε είναι αναπτυξιακό στάδιο και ξεκινάει περίπου στους 3 μήνες κ αργοτερα πιπιλανε και τα πόδια τους κ πιο μετά τα παιχνίδια τους! Τα ανακαλύπτουν έτσι! Κόβεται μόνο του αρκεί να μην κάνουμε παρεμβασεις, να μην τους παίρνουμε το χέρι από το στόμα κλπ. Περιπτώσεις άνω των 4 χρ που πιπιλανε δάχτυλο συνήθως εκτονωνουν κάποιο άγχος τους με αυτόν τον τρόπο.

  • Μου αρέσει 7

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Το στήθος όντως μέχρι κάποιο μήνα τρέχει δεν θυμάμαι όμως ποιον! Βάζω επιθέματα τις nuk και όλα οκ! 

Οι άντρες είναι μερικοί που το έχουν με τα μωρά και άλλοι που δεν... Θέλουν λίγο σπρώξιμο και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση! Αφήστε τους 1-2 ώρες τα μωρά και πατε για καμία εξωτερική δουλειά και σιγά σιγά όλα θα γίνουν! Κ όσο μεγαλώνουν είναι κ πιο εύκολο, απλα αυτή η φάση μωρών για τους άντρες είναι λίγο άβολη γιατί δεν έχουν το ένστικτο μας και εύκολα τα χάνουν!

Εγώ πιπίλα δεν δινω, ούτε θα δώσω είμαι κατά  για να μην μπω σε διαδικασίες να την κόβω αργότερα! Υπάρχουν και οι εξαρτήσεις κ δεν θέλω να έχω ένα τρίχρονο να κυκλοφορεί με πιπίλα ή να την θέλει για να κοιμηθεί!

Το δάχτυλο που πιπιλανε είναι αναπτυξιακό στάδιο και ξεκινάει περίπου στους 3 μήνες κ αργοτερα πιπιλανε και τα πόδια τους κ πιο μετά τα παιχνίδια τους! Τα ανακαλύπτουν έτσι! Κόβεται μόνο του αρκεί να μην κάνουμε παρεμβασεις, να μην τους παίρνουμε το χέρι από το στόμα κλπ. Περιπτώσεις άνω των 4 χρ που πιπιλανε δάχτυλο συνήθως εκτονωνουν κάποιο άγχος τους με αυτόν τον τρόπο.

Καλημέρα!! Συμφωνώ σε όλα μαζί σου! :)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Renez είπε:

Αγαπούλα εγώ απιβιτα είχα χρησιμοποιήσει στην εγκυμοσύνη ένα καστανό κ έμεινα ευχαριστημένη..βέβαια δεν έχω λευκά για να ξέρω τη κάλυψη του σε περίπτωση που έχεις..

Για το ζυζι κ εγώ το ίδιο ακριβώς!!

Μωρέ εγώ δε τη θεωρώ κακή τη πιπίλα σιγά,πόσοι είχαμε κ τη κόψαμε τι θα πάθουν? Το πολύ πολύ να κάνει κρυφά στη τουαλέτα όντας φαντάρος:D

Το χέρι λένε είναι χειρότερο δυστυχώς λόγω μονλυσεων που παραμονεύουν κ ότι μπορεί να στραβωσουν τα δοντακια..αλλά κ πάλι..τόσα παιδιά έβαζαν..θα κοπεί κάποια στιγμή! 

Ρουφηχτε ελεύθερα!!!!:mrgreen:

Πόνταραν στη ντροπή μου κ όντως αυτό μόνο λειτούργησε στα 3 μου..νομίζω δε μπορείς να το κάνεις με το ζόρι να το κόψει γτ λογικά θα αντιδράει το παιδί..αλλά είναι κ στο παιδί..

Όπως το δικό σου δεν ήθελε έτσι κ ο αδερφός μου μετά..ούτε να τις αγγίξει..

Κ εσενααν η μπεμπουλα σου δε θέλει αστην εννοείται!

Χαχαχαχα χαμουλης από.γαλα ε?! Άντε ρε κορίτσια λένε πως όταν εδραιωθεί ο θηλασμός δεν τρέχει κ δεν σκληραίνει όπως τώρα..να δούμε...

 

Ισχύει κ εγώ ήθελα να ασχολείται για πολλούς λόγους..

Κυρίως για τη μεταξύ τους σχέση κ επαφή κ ευτυχώς  το έχουμε πετύχει όσο γίνεται γτ κ.εκεινος δουλεύει 14ωρα σύνολο την ημερα κ υπάρχουν μέρες που είναι πτωμα κ το καταλαβαίνω εννοείται..

Μωρεεε σαν τη μανααααα...κου κου βααα...!!:mrgreen:

Υγ: κ εγώ επιθέματα nuk έχω κ δεν έχω διαρροές..

Καλέ εμένα γίνονται και τα επιθέματα μούσκεμα... Σαν την κλαραμπελ την αγελάδα νιώθω :lol: Αλλά έχω δει ήδη διάφορα τις τελευταίες μερες οπότε πιστεύω σιγά σιγά θα ησυχάσουμε όλες από αυτό. Μωρέ ήθελα να πάρει γτ τρώει και μετά κάθεται στο στήθος και πιπιλάει μέχρι να την πάρει ο ύπνος κ αν τυχόν την βγάλω την πιάνει υστερία. Αλλά αφού δεν θέλει, δεν την πιέζω! 

Για πες μας για τα σκυλάκια. Έχουν συνηθίσει τον μικρό ;; 

@Eva137 Και εμείς ακριβώς έτσι είμαστε! Κοιμάται πάρα πολύ καλά το απόγευμα (κ χαμός να γίνεται από φασαρία) κ μετά το βράδυ μας παίζει... Αλλά νμζ η φωλίτσα βοηθάει πολύ. Νιώθουν μάλλον πιο περιορισμένα κ ζεστά εκεί μέσα. Εντωμεταξυ δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει καμία αλλά έχω την αίσθηση ότι κοιμάται περίπου τις ίδιες ώρες με τότε που ήταν μέσα στην κοιλίτσα. Τις ώρες που συνήθως ήταν ήσυχη είναι που τώρα πέφτει εντελώς ξερή. Και τις ωρες που έκανε πάρτι από κλωτσιές είναι που γλενταει κ τώρα έξω :mrgreen: 

Πως είστε με το σπίτι πλέον; Τακτοποιηθήκατε πλήρως; 

Καλημέραα!

Επεξεργάστηκαν by elenioz
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλέ εμένα γίνονται και τα επιθέματα μούσκεμα... Σαν την κλαραμπελ την αγελάδα νιώθω :lol: Αλλά έχω δει ήδη διάφορα τις τελευταίες μερες οπότε πιστεύω σιγά σιγά θα ησυχάσουμε όλες από αυτό. Μωρέ ήθελα να πάρει γτ τρώει και μετά κάθεται στο στήθος και πιπιλάει μέχρι να την πάρει ο ύπνος κ αν τυχόν την βγάλω την πιάνει υστερία. Αλλά αφού δεν θέλει, δεν την πιέζω! 

Για πες μας για τα σκυλάκια. Έχουν συνηθίσει τον μικρό ;; 

@Eva137 Και εμείς ακριβώς έτσι είμαστε! Κοιμάται πάρα πολύ καλά το απόγευμα (κ χαμός να γίνεται από φασαρία) κ μετά το βράδυ μας παίζει... Αλλά νμζ η φωλίτσα βοηθάει πολύ. Νιώθουν μάλλον πιο περιορισμένα κ ζεστά εκεί μέσα. Εντωμεταξυ δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει καμία αλλά έχω την αίσθηση ότι κοιμάται περίπου τις ίδιες ώρες με τότε που ήταν μέσα στην κοιλίτσα. Τις ώρες που συνήθως ήταν ήσυχη είναι που τώρα πέφτει εντελώς ξερή. Και τις ωρες που έκανε πάρτι από κλωτσιές είναι που γλενταει κ τώρα έξω :mrgreen: 

Πως είστε με το σπίτι πλέον; Τακτοποιηθήκατε πλήρως; 

Καλημέραα!

Ουυυυ ειδικά ο ένας είναι αυτοκόλλητος:x

Η θηλυκιά δεν κάθεται δίπλα του αλλά μόλις κλάψει ή γκρινιαξει πετάγεται κ τον κοιτάει αν είναι οκ..ο αρσενικός είναι συνέχεια δίπλα του! Όπου βάλω το μωρό τσουπ κ ο μικρός μου!!

Επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση (θετική) ότι πήγε η μαμά μου στις αρχές να τον πάρει αγκαλια κ ενώ την ξέρουν εννοείται μόλις έπιασε το μωρό της γαυγισαν κ ήταν έτοιμα να ορμιξουν αν δε τα σταματαγα..τον προστατεύουν τα σκατιαρικα:x

Ποιες άλλες εδώ είναι με σκυλάκια να μας πουν εμπειρίες????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μετά από 2 μέρες που νομίζω πέρασε το πρώτο αλμα, το κατάλαβα γιατί πεινουσε συνέχεια... Από σήμερα στον πλάι τον βαζω και μπρούμυτα καταλήγει! Με επίβλεψη πάντα αλλά άμα το κάνει τη νύχτα; Το ίδιο μου έκανε κ η κόρη όταν έγινε 1 μήνα και την άφηνα αφού της άρεσε!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Ρε κορίτσια μετά από 2 μέρες που νομίζω πέρασε το πρώτο αλμα, το κατάλαβα γιατί πεινουσε συνέχεια... Από σήμερα στον πλάι τον βαζω και μπρούμυτα καταλήγει! Με επίβλεψη πάντα αλλά άμα το κάνει τη νύχτα; Το ίδιο μου έκανε κ η κόρη όταν έγινε 1 μήνα και την άφηνα αφού της άρεσε!

Αλματακι από τώρα ε?? Αχχχ...

Εμμμ κοίτα να δεις..γτ δεν τον βάζεις ανάσκελα ?? Εγώ τον βάζω ανάσκελα κ το κεφαλάκι στο πλάι..βέβαια πλέον το γυρνάει όπως θέλει εκείνος..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...