Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια είμαι σε σοκ!Μόλις μου έκανε μπουλινγκ ο γιατρός μου επειδη αντιμιλησα στην μαία του.

      Τον εμπιστεύομαι τυφλά κ τον θεωρώ τεράστιο επιστημονα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεχτώ το σημερινό.

      Ξέρετε κάποιον γιατρό που να μπορεί να αναλάβει δίδυμη κύηση στον 6ο μήνα?Έχω κάνει κόπο για αυτά τα παιδιά κ αυτή την στο με έχουν κάνει κ κλαίω.

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, LadyP είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς κάνουμε μέρα παρά μέρα και αυτό γιατί λατρεύει το μπάνιο αλλά όταν τη βγάζω πλανταζει στο κλάμα προσπαθώ γρήγορα γρήγορα να της βάλω κρεμουλες να τη ντύσω κτλ ίσα ίσα που μου την τσιτωνει δυστυχώς. Μέσα στο μπάνιο είναι λες και την έχεις πάει για σπα απόλυτη χαλάρωση! Τοπικά πλενομαστε κάτω από τη βρύση και το προσωπάκι/προγουλακι κάθε πρωί με γάζα και φυσιολογικό ορό!

Α και εμάς τα χέρια μπουνιτσες μάχη γίνεται για να τα καθαρίσουμε και πιάνουν μαυριλες δηλαδή έλεος που της βρίσκει? είμαστε τυχερές ευτυχώς και ακόμα δενςς έχει ενοχλήσει κάτι στο δέρμα ούτε συγκαματα κτλ. Το κακό είναι ότι λόγω υπερπαραγωγής στο γάλα κάνει ζουμια κακα και ακούγονται στο άλλο δωμάτιο έεεε και έχουμε διαρροές χάλια τα φορμακια μας.

 

Αχαχα κι εμας πιανουν χνουδακι οι μπουνιτσες ,ειδικα αν φοράω πουλόβερ. Έχει αρχισει κ τις χαλαρωνει ομως κ τις πλένουμε. Καπως σαν να παει να πιασει πραγματάκια κι οραν κοιμάται στάνταρ κρατάει στο χεράκι τη κουβερτιτσα της. Λεω να της βαλω ενα νανι που εχω λαγουδάκι κ παιρνει μεσα κ θερμοφοριτσα! Διαρροές κι εμεις εχουμε μερικες φόρες! Επίσης δν σταματά να κουνάει τα ποδαράκια οταν την αλλαζω με αποτέλεσμα τα καλτσακια μας να εχουν κανει πατινάζ στη πανα...:shock:

4 ώρες πρίν, Mariamaraki είπε:

Όχι όχι δεν βγάλαμε ακόμα!! Αλλά κοντεύουμε χαχα!!!

Αχ τα γλυκούλικα μεγαλωνουννν

Αχ καλα λεω οτι αρχίσαμε νωρις νωρις με τα δόντια! Η μπούκα μ βάζει καποιες στιγμές τις μπονιτσες με μανία μεσα στο στομα κι οχι οταν πειναει!

2 ώρες πρίν, EugenJen είπε:

Δεν μπορώ να πω ότι έχει κάποια διαφορά, γιατί δεν είναι γκρινιάρικο μωρό,κάνει βέβαια που κ που τις γκρινιτσες της αλλά όχι κάτι τρομερό..το μόνο που μου άλλαξε είναι ότι για κάποιο λόγο μας έγινε λιτοδιαιτη, δεν θέλει να θηλασει, κ με το μπιμπερο τρώει με ζόρι, κάνω δλδ 1 με 1.5 ώρα για να φάει ένα γεύμα..της βαζω τι μπιμπερο στο στόμα κ αυτή με κοιτάει γελάει κ δεν πίνει, :D κοιμάται σερί πλέον βέβαια ξυπνάει στις 6-6.30 το πρωί...

 

Αχ κι η δικια μ η μπεμπα το βραδυ που ξυπνάει δν θελει να φαει πολυ. Νομιζω οτι ξυπνάει για να το παιξει όμορφη! Ολο χαμόγελο, κουβέντα κ τσιριγματα! Με το ενα ματι ανοιχτο είμαι κ με ξετρελαινει η ατιμουλα! Ευγενια μ μια χαρα 3 μηνες που κρατησες τν θηλασμο,δωσε αντλημενο οσο αντέξεις αφου εισαι κ σπιτι, κι εγω ετσι θα κανω! Φιλια στα μπουτινια!

7 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Καλησπέρα!!!

Αχ κορίτσια μου όμορφα ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!! Τότε λέω να το συνεχίσω το καθημερινό μπανάκι σαν ρουτίνα, βλέποντας κ κάνοντας βεβαια, γτ η δικιά μου μιας κ το αναφέρατε ούτε τρελενεται ούτε κλαίει.. τι εννοώ.. όταν τη βάζω δεν κλαιει, δε γελάει μια ουδέτερη κατάσταση.. είναι λίγο σφιγμενουλα.. κ αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν την ακουμπάμε το σώμα κ κυρίως την κοιλιά στο μπανακι πιο πολύ αλλά κάποιες φορές κ στο ντύσιμο/ξεντυμα ανατριχιαζει κ σηκώνει το κορμάκι της ψηλά σαν να τεντώνεται.. τι να ναι είναι άραγε;; 

Μετά το μπάνιο πάλι τις περισσότερες φορές όταν πάμε να την ντύσουμε κλάμα κ κακοοο.. αφού έχει τύχει να την ντύσουμε ορθια, αγκαλιά να φανταστείτε.. οπότε μασαζακι δύσκολο δ κάθεται..  έχει τύχει σε καμία σας;;

Επίσης τελευταία μου βγάλε κ λίγη ξηροδερμια πίσω από το αυτακι της κ λίγο στο φρυδακι..

Καταταλλα τα γνωστά, μεγαλώνουμε κ εμείς, είμαστε 2μιση μηνών.. έχουμε όμως και τη ΓΟΠ (φανερή αλλα και κρυφή, της ανεβαίνει κ κατεβαίνει συνεχώς το γαλατάκι) ταλαιπωρείται λίγο η καημενουλα , συνέχεια είμαστε σε ανάκλιση, την κρατάω όρθια πάντα μετά το φαγητό μισή ώρα, μια ωρα κ κυρίως είμαστε αγκαλιά..

Κάτι ακόμα.. εσάς κοιμούνται το βραδάκι σερί μέχρι το πρωί;; Εμείς ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει.. δλδ κοιμομαστε κατά τις 10-11 συνήθως, μετά ξυπνάμε 2-3 , μετά ξανά 5-6 κ μετα ανά μιάμιση δυωρο μεχρι τις 10:30 συνήθως που ξυπνάμε το πρωί.. μέσα στη μέρα πάλι τρώμε σχετικά συχνά, ανά μιαμιση δύο ώρες..  εσείς; (Θηλάζω αποκλειστικά)

Όσο αφορά τις πάνες κ τα φορμακια και εμείς ένας χαμουλης γιατί έχω έντονη ροή!!

@Nina13 θυμισε μου, εσείς έχετε ΓΟΠ; Τι γνώμη έχεις για το nexium; Ακόμα δε μας είπε ο γιατρός να πάρουμε αν κ έκανε μια νύξη μήπως χρειαστεί..

@Blossombaby κ εμάς μας είπε για ντεπονακι αν ήταν ανήσυχη ή ανέβαζε πυρετό από 38-38.5 κ πάνω.. αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε.. απλά κοιμόταν όλη μέρα και την επόμενη ήταν αρκετά νυσταγμενη..

Σερι δν  το λες αλλα κανει ενα 5ωρο υπνακι συνήθως 9-2 με συν πλην 1 ώρα, χωρις να ειναι στανταρ κ μετα καθε 2-3 ωρες για να θηλασει απο λιγο κ να γελάσει! Απο τις 7 -8 λεμε καλημερα κ μεχρι τις 2 κανουμε 2-3 15λεπτα υπνακια. Μετα κοιμάται το μεσημέρι πολυ, κάθεται ξύπνια 7-9. Δεν εχει πρόγραμμα, στο περιπου! Με τον θηλασμο είναι δυσκολο να μπει πρόγραμμα κ εμενα το 5ωρο υπνακι το κάνει μετα απο 150 γαλα σκονη,ενω με τον θηλασμό πεινάει καθε 2,5 ωρες.

Just now, Eva137 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Κι εμείς εδώ μόνοι μας μάλλον θα κάνουμε γιορτές. Σκεφτόμασταν να πάμε σε κάτι φίλους μας στην Όμαχα τα Χριστούγεννα, αλλά τώρα μου λέει ο άντρας μου ότι σκέφτεται την πολύωρη οδήγηση με το μωρό και φοβάται και τέτοια, οπότε μάλλον εδώ σπίτι μόνους μας μας βλέπω. Ευτυχώς έχουμε τον μπεμπούλη μας!

 

Ναι, εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και καιρό σαλάκια, μπουρμπουλήθρες και χεράκια στο στόμα. Μερικές φορές κουνάει και το κεφάλι του δεξιά-αριστερά για να τρίβεται το χεράκι στα ούλα... αφού στο πίσω-πλάι μέρος του κεφαλιού του έχει κάνει μια οριζόντια γραμμή που δεν έχει τόσα μαλλιά, έχει πλάκα!

 

Καλά διάβασες, εμάς τουλάχιστον έτσι μας είπε ο παιδίατρος, να μην τον κάνουμε μπάνιο συχνά (εκτός αν λερωθεί πολύ βέβαια από κακά ή κάτι άλλο). Ο παιδίατρος της κουμπάρας μου εδώ της είπε ακόμα πιο σπάνια, μία φορά την εβδομάδα και αν. Γενικά πάντως στο εξωτερικό δεν τα κάνουν όλοι τα παιδιά τους μπάνιο κάθε βράδυ όπως έχω ακούσει από όλους τους φίλους μου στην Ελλάδα.

 

Πάλι καλά, νόμιζα ότι είμαι η μόνη! Κι εγώ τον κάνω μπάνιο κάθε 3-4 μέρες και να πω την αλήθεια ούτε τοπικά τον πλένω κάθε φορά που κάνει κακά (που είναι πολλέεεεες φορές τη μέρα, μπορεί και 10). Τον αλλάζω όμως πολύ συχνά (συνήθως αμέσως μόλις λερωθεί), τον καθαρίζω πάρα πολύ καλά με τα waterwipes, οπότε είναι σαν να τον έχω ξεπλύνει καλά, κάθε φορά του βάζω κρέμα μετά, και μάλλον έχει καλό δέρμα γιατί ποτέ δεν έχει κοκκινήσει. 

Ίσως αν του άρεσε το μπάνιο να τον έκανα πιο συχνά, αλλά δε τρελαίνεται κιόλας. Στην αρχή μόνο όταν τον βάζω στο ζεστό νεράκι χαμογελάει, αλλά μετά μέχρι να τον σκουπίσω, να του βάλω λίγο κρεμούλα στα γρήγορα και να τον ντύσω, συνήθως κλαίει και χτυπιέται. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμαστε όλοι πιο συχνά με το μπάνιο, εφόσον δεν είναι και καλό για το δέρμα του έτσι κι αλλιώς.

 

Και του δικού μου τα κακά είναι πάντα νερουλά, δεν το ήξερα ότι μπορεί να φταίει η υπερπαραγωγή για αυτό. Το φυσιολογικό δεν είναι να είναι νερουλά σε αυτήν την ηλικία? Κι εμείς έχουμε διαρροές που και που, αλλά όποτε τον ακούω να τα κάνει τον παίρνω και τον αλλάζω αμέσως, οπότε συνήθως τη γλιτώνουμε. Πάντως εμένα φτου φτου όλα τα λερωμένα φορμάκια του καθαρίζουν μια χαρά στο πλυντήριο (μέχρι στιγμής τουλάχιστον, μετά που θα τρώει και φαγητά μπορεί να αλλάξει η κατάσταση).

 

Κι εμάς μας είπε ο παιδίατρος να πάρουμε acetaminophen αν ανεβάσει πυρετό, αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε τίποτα.

Κι εγω εχω ακούσει οτι ξηραινει το δερμα τους το καθημερινό μπανιο. Ουσιαστικα 3 φορές τη βδομάδα τη κανω μπάνιο κ το πιπι μας το πλενω μετα απο κακά, αλλα οταν ειναι με τη γιαγια μονο μαντηλακια. Βαζουμε κρεμουλα κ δν μ εχει κοκκινισει αν και το φοβομουν που ειναι κοριτσάκι. Εύα μια χαρα θα περάσετε τα 1ά σας Χριστούγεννα με το παιδάκι σας θα ειναι αξέχαστα! Παντως γενικα- κ σίγουρα για σας παραπανω- με στεναχωρεί πολυ που δν θα ερθουν τα αδερφια μας για γιορτες! Η αδερφη μ ελπίζει να έρθει τον Ιανουάριο να δει κ το μωρό κ ειπε στη μαμα να αφησει το δέντρο στολισμένο κ να ετοιμάσει χριστουγεννιάτικό γευμα! Μου λειπει πολυ!

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Christinα said:

Αχαχα κι εμας πιανουν χνουδακι οι μπουνιτσες ,ειδικα αν φοράω πουλόβερ. Έχει αρχισει κ τις χαλαρωνει ομως κ τις πλένουμε. Καπως σαν να παει να πιασει πραγματάκια κι οραν κοιμάται στάνταρ κρατάει στο χεράκι τη κουβερτιτσα της. Λεω να της βαλω ενα νανι που εχω λαγουδάκι κ παιρνει μεσα κ θερμοφοριτσα! Διαρροές κι εμεις εχουμε μερικες φόρες! Επίσης δν σταματά να κουνάει τα ποδαράκια οταν την αλλαζω με αποτέλεσμα τα καλτσακια μας να εχουν κανει πατινάζ στη πανα...:shock:

Αχ καλα λεω οτι αρχίσαμε νωρις νωρις με τα δόντια! Η μπούκα μ βάζει καποιες στιγμές τις μπονιτσες με μανία μεσα στο στομα κι οχι οταν πειναει!

Αχ κι η δικια μ η μπεμπα το βραδυ που ξυπνάει δν θελει να φαει πολυ. Νομιζω οτι ξυπνάει για να το παιξει όμορφη! Ολο χαμόγελο, κουβέντα κ τσιριγματα! Με το ενα ματι ανοιχτο είμαι κ με ξετρελαινει η ατιμουλα! Ευγενια μ μια χαρα 3 μηνες που κρατησες τν θηλασμο,δωσε αντλημενο οσο αντέξεις αφου εισαι κ σπιτι, κι εγω ετσι θα κανω! Φιλια στα μπουτινια!

Σερι δν  το λες αλλα κανει ενα 5ωρο υπνακι συνήθως 9-2 με συν πλην 1 ώρα, χωρις να ειναι στανταρ κ μετα καθε 2-3 ωρες για να θηλασει απο λιγο κ να γελάσει! Απο τις 7 -8 λεμε καλημερα κ μεχρι τις 2 κανουμε 2-3 15λεπτα υπνακια. Μετα κοιμάται το μεσημέρι πολυ, κάθεται ξύπνια 7-9. Δεν εχει πρόγραμμα, στο περιπου! Με τον θηλασμο είναι δυσκολο να μπει πρόγραμμα κ εμενα το 5ωρο υπνακι το κάνει μετα απο 150 γαλα σκονη,ενω με τον θηλασμό πεινάει καθε 2,5 ωρες.

Κι εγω εχω ακούσει οτι ξηραινει το δερμα τους το καθημερινό μπανιο. Ουσιαστικα 3 φορές τη βδομάδα τη κανω μπάνιο κ το πιπι μας το πλενω μετα απο κακά, αλλα οταν ειναι με τη γιαγια μονο μαντηλακια. Βαζουμε κρεμουλα κ δν μ εχει κοκκινισει αν και το φοβομουν που ειναι κοριτσάκι. Εύα μια χαρα θα περάσετε τα 1ά σας Χριστούγεννα με το παιδάκι σας θα ειναι αξέχαστα! Παντως γενικα- κ σίγουρα για σας παραπανω- με στεναχωρεί πολυ που δν θα ερθουν τα αδερφια μας για γιορτες! Η αδερφη μ ελπίζει να έρθει τον Ιανουάριο να δει κ το μωρό κ ειπε στη μαμα να αφησει το δέντρο στολισμένο κ να ετοιμάσει χριστουγεννιάτικό γευμα! Μου λειπει πολυ!

Έτσι είναι, και εμένα μου λείπει πολύ η οικογένειά μου αυτές τις μέρες και μου κακοφαίνεται που δε μπορούμε να έρθουμε Ελλάδα... εδώ δεν τα ζω με τον ίδιο τρόπο τα Χριστούγεννα. Αλλά ειδικά φέτος δε γίνεται διαφορετικά. Ας είμαστε όμως καλά στην υγεία μας και του χρόνου, πρώτα ο Θεός, ελπίζω να είμαστε μαζί με τις οικογένειές μας όλοι (και με τα παιδάκια μας, να μας κάνουν καινούργια κόλπα)!:)

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι άτυχη στο θέμα μπανιο! Το μπανάκι της δεν το θέλει καθολου! Ουρλιάζει όταν τη βάζω μέσα. Μάλλον πρέπει να αγορασω κάποιο στρωματακι πετσετε η κάτι άλλο να την βάζω πάνω γιατί δεν της αρέσει το πλαστικό. Ίσως φοβάται ότι θα πέσει.. την κάνουμε καθημερινά μπανιο στα χέρια στον νιπτήρα. Την ώρα του μπάνιου κάθεται ησυχη αλλά μετά για να βάλουμε πάνα, κρέμες και να ντυθουμε μας ακούει όλη η γειτονιά!! Και να φανταστείτε γενικά είναι ήσυχο παιδί.

Εμενα κοιμάται 11-7 συνήθως. Κάποιες φορές ίσως να ξυπνήσει και μια ενδιάμεση. Μετά ανα δυο ώρες μέχρι τις 11. Μέσα στη μέρα μου κοιμάται κάποια μισαωρα.

Χνουδακια έχει συνέχεια στα χέρια της η γλυκουλα κι εμενα μπουνιτσες και απειρα σαλακια! Αφού φοράμε σαλιαρα για να μη λερωνουμε τα ρούχα μας!

  • Μου αρέσει 4

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Vivi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι άτυχη στο θέμα μπανιο! Το μπανάκι της δεν το θέλει καθολου! Ουρλιάζει όταν τη βάζω μέσα. Μάλλον πρέπει να αγορασω κάποιο στρωματακι πετσετε η κάτι άλλο να την βάζω πάνω γιατί δεν της αρέσει το πλαστικό. Ίσως φοβάται ότι θα πέσει.. την κάνουμε καθημερινά μπανιο στα χέρια στον νιπτήρα. Την ώρα του μπάνιου κάθεται ησυχη αλλά μετά για να βάλουμε πάνα, κρέμες και να ντυθουμε μας ακούει όλη η γειτονιά!! Και να φανταστείτε γενικά είναι ήσυχο παιδί.

Εμενα κοιμάται 11-7 συνήθως. Κάποιες φορές ίσως να ξυπνήσει και μια ενδιάμεση. Μετά ανα δυο ώρες μέχρι τις 11. Μέσα στη μέρα μου κοιμάται κάποια μισαωρα.

Χνουδακια έχει συνέχεια στα χέρια της η γλυκουλα κι εμενα μπουνιτσες και απειρα σαλακια! Αφού φοράμε σαλιαρα για να μη λερωνουμε τα ρούχα μας!

Καλημέρα μανούλες! Καλο σουκου! Πλησιαζουν τα Χριστούγεννα! Τι καλά!

Θα το συνηθίσει το μπανακι μεγαλώνοντας! Κι εγω τις πιο πολλες φορες στον νιπτήρα τη κανω στα χερια. Εχω κι αυτο το πετσετε που λες αλλα δν με βολεύει γτ δν στερεωνεταικαλα το μωρό κ ασε που αργει να στεγνώσει. Στη μπανιεριτσα στο πλαστικο που εχει μεσα στερεωνεται κ χαλαρώνει. Σε λιγο θα χτυπάνε χερακια κ ποδαράκια κ θα μας κανουν μουσκεμα!

Με το ντυσιμο εμενα γκρινιαζει αν το ζιπουνακι η το φορμακι,μπλουζάκι μπαινει απο το κεφάλι! Προτιμάμε αυτα που κουμπονουν πισω η μπροστά! Γουστα απο τωρα!:lol:

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου πολυ χαίρομαι για όλα τα παιδακια σας

Λοιπόν έρχονται Χριστουγεννα ναιιιι

Εμένα κορίτσια είναι σαν να μην έχω δευτερο παιδι. Κλαίει μόνο όταν έχει κάνει κακά και αν πεινασει... Είναι φοβερή η κορη μου... Τέτοια παιδια κάνω δέκα.. Έχουν παθει σοκ όλοι οι συγγενείς μας καθώς ο γιος ήταν το άκρως αντίθετο, έκλαιγε για όλα, όλη μέρα γκρίνια. Τώρα έχει στρωσει κι αυτός.. Επίσης την λατρευει κι εκείνη τον κοιτάει και λιωνει.. Είναι φοβερό το δεσιμο της... Και έμαθε και το όνομα της να λέει, αν και μεγάλο.. Χαχα

Τα φιλιά μουυυ

Σε όσες με ρώτησαν για γοπ θα στείλω μυνηματακι

  • Μου αρέσει 5

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς θα πάμε στους παππούδες για τα γιορτινά τραπέζια αλλά μόνο οικογένεια και θέλω να προλάβω να κάνω και το εμβόλιο της γρίπης για να δώσω αντισώματα στη μικρή! Εμείς έχουμε το πετσετε για βάση στο μπανάκι και μας έχει βολεψει! Έχω πάρει και άλλα 2 ανταλλακτικά πετσετακια ώστε να είναι πλυμένο και σιδερωμενο!  Γενικά εμένα τη αρέσει πολύ να την ντύνω και να την ξεντυνω και μάλλον γαργαλιεται γιατί γελάει απίστευτα εκείνη την ώρα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Αχ πλησιάζουν οι γιορτές , χαμπάρι δεν έχω πάρει ,χθες έβγαλα λίγο με τον μάρσιπο την μικρή ακούγονταν τραγούδια από τα μεγάφωνα στον δρόμο ,ε τότε ένιωσα λίγο γιορτινά!!

@Vivi8 κ εμένα η μικρή το μπανάκι το φοβόταν έκλαιγε κ αναγκαζομουν να την πλένω στο χέρι, της βάζω πλέον μια πετσέτουλα μεγέθους χεριών στην πλατουλα κ κάθεται μια χαρά, ούτε γλυστραει, ούτε τίποτα,!!

@Christinα βγάζεις με θηλαστρο όλα τα γεύματα της;;εάν θυμάμαι καλά είχαμε το ίδιο θηλαστρο το swing, σε εξυπηρετεί;;εμένα άρχισε να μειώνεται η παραγωγή κ έτσι νοίκιασα νοσοκομείακο ξανά

  • Μου αρέσει 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

Αχ πλησιάζουν οι γιορτές , χαμπάρι δεν έχω πάρει ,χθες έβγαλα λίγο με τον μάρσιπο την μικρή ακούγονταν τραγούδια από τα μεγάφωνα στον δρόμο ,ε τότε ένιωσα λίγο γιορτινά!!

@Vivi8 κ εμένα η μικρή το μπανάκι το φοβόταν έκλαιγε κ αναγκαζομουν να την πλένω στο χέρι, της βάζω πλέον μια πετσέτουλα μεγέθους χεριών στην πλατουλα κ κάθεται μια χαρά, ούτε γλυστραει, ούτε τίποτα,!!

@Christinα βγάζεις με θηλαστρο όλα τα γεύματα της;;εάν θυμάμαι καλά είχαμε το ίδιο θηλαστρο το swing, σε εξυπηρετεί;;εμένα άρχισε να μειώνεται η παραγωγή κ έτσι νοίκιασα νοσοκομείακο ξανά

Ναι το swing εχω αλλα δεν αντλώ ολα τα γεύματα. Θηλάζει βραδυ κ πρωί 3-4 φορες, αντλω 3 φορες απο 90ml εως 120ml κ πινει 1 ή 2 σκονη κ κατι συμπληρώματα στα δικα μ. Στο περιπου ολα αυτα. Δν εχω παρατηρησει μείωση  αλλα φανταζομαι δεν αντλεις τοσο συχνα οσο εβαζες το μωρο στο στηθος οποτε ισως γι αυτο μειώνεται. Ειναι τοσο βολικό να εχω αντλημενο να της δινω αλλα τή νυχτα δεν εχω κουράγιο να κανω θήλαστρο οποτε θηλαζει λιγο,δν θελει πολυ συνηθως. Θα ηθελα ομως να κατάφερνα μονο αντλώ καποια στιγμή τουλαχιστον οσο δουλευω απο το σπιτι αν και προβλεπω οτι ιανουαριο θα αποθηλασω.  Μαλλον πρεπει να κανω την καθημερινότητα μου λιγο πιο ευκολη γτ εχω κλαταρει. Για πες για το νοσοκομειακο βλεπεις διαφορα?


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Ναι το swing εχω αλλα δεν αντλώ ολα τα γεύματα. Θηλάζει βραδυ κ πρωί 3-4 φορες, αντλω 3 φορες απο 90ml εως 120ml κ πινει 1 ή 2 σκονη κ κατι συμπληρώματα στα δικα μ. Στο περιπου ολα αυτα. Δν εχω παρατηρησει μείωση  αλλα φανταζομαι δεν αντλεις τοσο συχνα οσο εβαζες το μωρο στο στηθος οποτε ισως γι αυτο μειώνεται. Ειναι τοσο βολικό να εχω αντλημενο να της δινω αλλα τή νυχτα δεν εχω κουράγιο να κανω θήλαστρο οποτε θηλαζει λιγο,δν θελει πολυ συνηθως. Θα ηθελα ομως να κατάφερνα μονο αντλώ καποια στιγμή τουλαχιστον οσο δουλευω απο το σπιτι αν και προβλεπω οτι ιανουαριο θα αποθηλασω.  Μαλλον πρεπει να κανω την καθημερινότητα μου λιγο πιο ευκολη γτ εχω κλαταρει. Για πες για το νοσοκομειακο βλεπεις διαφορα?

Εμένα για κάποιο λόγο η μικρή μείωσε κατά πολύ τον χρόνο που θήλαζε , οπότε κ αυτή πήρε πολύ λίγα γραμμάρια κ μου μείωσε την παραγωγή, οπότε είπαμε με την γιατρο να της δίνω μπιμπερο δικό μου κ σκονη για να παρακολουθούμε πόσο πίνει, 

Με το οικιακό έβγαζα γύρω στα 50μλ , είναι 4 μέρες τώρα που βγάζω με το νοσοκομειακο κ βλέπω έχει αυξηθεί δλδ βγάζω σίγουρα 70 κ μπορει να φτάσω τα 100, βέβαια ταυτόχρονα πίνω μπύρες, και πίνω κ μια σκόνη αϊδουράγκαθου που μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμού,οπότε δεν ξέρω εάν όντως ευθύνεται το νοσοκομείακο για την αύξηση, αλλά στην ομάδα θηλασμου έτσι λένε..Προτιμάς να αντλείς από το να θηλάζεις;; Σαν να έχεις δεύτερο μωρό είναι, ταιζεις το κανονικό κ μετά πρέπει να ταισεις κ το ρομποτακι,:D κ άντε πλυνε αποστειρωσε κλπ κλπ 

Καλά κ εμένα όπως πάει η μικρή την βλέπω να αποθηλαζει, την βάζω στο στήθος κ πατάει τσιριδες άλλο πράγμα..

  • Χαχα 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

Αχ πλησιάζουν οι γιορτές , χαμπάρι δεν έχω πάρει ,χθες έβγαλα λίγο με τον μάρσιπο την μικρή ακούγονταν τραγούδια από τα μεγάφωνα στον δρόμο ,ε τότε ένιωσα λίγο γιορτινά!!

@Vivi8 κ εμένα η μικρή το μπανάκι το φοβόταν έκλαιγε κ αναγκαζομουν να την πλένω στο χέρι, της βάζω πλέον μια πετσέτουλα μεγέθους χεριών στην πλατουλα κ κάθεται μια χαρά, ούτε γλυστραει, ούτε τίποτα,!!

@Christinα βγάζεις με θηλαστρο όλα τα γεύματα της;;εάν θυμάμαι καλά είχαμε το ίδιο θηλαστρο το swing, σε εξυπηρετεί;;εμένα άρχισε να μειώνεται η παραγωγή κ έτσι νοίκιασα νοσοκομείακο ξανά

Πόσες αντλήσεις κάνεις; Πόσα μλ πίνει κ πόσα γεύματα κάνει τη μέρα; Μήπως σου ήρθε περίοδος;

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 είπε:

Πόσες αντλήσεις κάνεις; Πόσα μλ πίνει κ πόσα γεύματα κάνει τη μέρα; Μήπως σου ήρθε περίοδος;

Ααααα ναι ξέχασα να σας το πω!! Αδιαθετησα η αλήθεια είναι! Ξεκινήσαμε από 120μλ  με πολύ ζόρι για να φάει, το κατώτατο δλδ για τα κιλά της κ τώρα δύο μέρες ευτυχώς έχει ανέβει σε 140 , σταθερά 5 γεύματα κάνει..

  • Μου αρέσει 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χάθηκα λίγο γιατί παλεύω να τελειώσω τις εργασίες που έχω.. Κυριακή καλώς εχόντων τελειώνω! 

Σημερα κ μενα έγινε 8 εβδ. Και εδώ κ μια εβδ. Βάζει τη μπουνιά στο στόμα του και τρέχουν σάλια. Πνίγεται κιόλας κν φορά Μπανακι κάνω μέρα παρά μέρα, ωστόσο κ γω πλένω με σκέτο νερό μετά από κάκα κ το πρωί που φορά πιο πολλές ώρες την πανα. Χθες κοιμήθηκε και πρώτη φορά ένα 8ωρο σερί.. Ίδωμεν! Εμένα του άρεσει κάθε φορά όταν του αλλάζω πανα.. Γελάει μιλάει με μένα και με τα 3 λουτρινα! 

 

On 15/12/2020 at 10:20 ΜΜ, Christinα είπε:

Εκει μέσα βάζεις νεράκι κ το ζεσταίνει! Οχι για να το χρησιμοποιήσεις αλλα το νερο αυτό θερμαίνει το αντλημενο γαλα απ το ψυγείο ή το φρέσκο που θα πίνει απ τον χρονο κ μετα. Εγω θερμαινω μερικές φορές κ τα μπιμπερό όταν τα βγαζω απο το ψυγείο για να μν ριξουν τη θερμοκρασία του νερου απο το θερμός που θα φτιαξω το γάλα σκονη. Δεν βραζει αυτό νερο στο μπιμπερό. 

Οκ! Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Εμένα για κάποιο λόγο η μικρή μείωσε κατά πολύ τον χρόνο που θήλαζε , οπότε κ αυτή πήρε πολύ λίγα γραμμάρια κ μου μείωσε την παραγωγή, οπότε είπαμε με την γιατρο να της δίνω μπιμπερο δικό μου κ σκονη για να παρακολουθούμε πόσο πίνει, 

Με το οικιακό έβγαζα γύρω στα 50μλ , είναι 4 μέρες τώρα που βγάζω με το νοσοκομειακο κ βλέπω έχει αυξηθεί δλδ βγάζω σίγουρα 70 κ μπορει να φτάσω τα 100, βέβαια ταυτόχρονα πίνω μπύρες, και πίνω κ μια σκόνη αϊδουράγκαθου που μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμού,οπότε δεν ξέρω εάν όντως ευθύνεται το νοσοκομείακο για την αύξηση, αλλά στην ομάδα θηλασμου έτσι λένε..Προτιμάς να αντλείς από το να θηλάζεις;; Σαν να έχεις δεύτερο μωρό είναι, ταιζεις το κανονικό κ μετά πρέπει να ταισεις κ το ρομποτακι,:D κ άντε πλυνε αποστειρωσε κλπ κλπ 

Καλά κ εμένα όπως πάει η μικρή την βλέπω να αποθηλαζει, την βάζω στο στήθος κ πατάει τσιριδες άλλο πράγμα..

Δν αντλω κατευθείαν μερα τον θηλασμό αλλα μερα απο 2 ωρες στανταρ η οταν δωσω σκόνη. Βασικα επειδη ξερω τι ωρες δουλευω κ δν θα μπορώ να δωσω στηθος αντλώ λιγο πριν φάει για να της δώσουν κ μετα απο κανα 3ώρο- 4ώρο και μερα ανυλω το βράδυ κατα τις 11 -12 που εχω δώσει σκονη. Μερικες φορες αντλω κ το πρωι αν δν εχω ηρεμο χρονο να θηλασει κ φωσω σκόνη ή αν δεν εχει θηλασει πολυ τη νύχτα κ εχω πρηστει. Μ αρεσει ο θηλασμός κ η επαφή με το μωρο παρα πολυ αλλα άπαιτει χρονο ηρεμο που καποιες φορες δν υπάρχει . 

Σου μειωσε τα γευματα ε? Πως πατε τωρα ? Της ανοιξε η ορεξη? Μπυρα απλη άνευ πινεις?


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα! Πρώτη μέρα δουλειά, κ το στήθος παραλιγο να κάνει μπαμ! Όχι βέβαια τόσο χάλια όσο το περίμενα!

Από αύριο θα έχω κ το θηλαστρο μαζί μου κ θα κάνω τουλάχιστον 1 άντληση στη δουλειά. :)

  • Μου αρέσει 10

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! 

Να σας ρωτήσω, πόσο καιρό μετά τη γέννα ξαναέρχεται περίοδος αν θηλάζουμε; Επίσης έχει σχέση αν είναι αποκλειστικός θηλασμός ή μικτη διατροφή; Διάβασα ότι είναι διαφορετικο σε καθε γυναίκα αλλά εσείς τί λέτε από την εμπειρία σας;

Φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο αν ήταν φυσιολογική γέννα ή καισαρική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...