Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρόβλημα με οιστραδιολη πριν την εμβρυομεταφορα


Recommended Posts

Γειά σας σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και ήθελα τις εμπειρίες σας. Μετά από ακύρωση ωοληψιας εκ μέρους του κέντρου τον Ιανουάριο, κάναμε ωοληψια Φλεβάρη. Δεν προχωράμε σε έμβρυομεταφορα λόγω υψηλής προγεστερονης και καταψυχουμε τα 3 έμβρυα που προχώρησαν. Μου λέει ο εξωσωματικος υπομονή για επόμενο κύκλο. Κάνω arvecap με αποτέλεσμα να αδιάθετησω 12/02 με περίοδο 14ημερων γιατί μπλόκαραν τα οιστρογόνα! Με τα πολλά φθάνω Μάρτιο παίρνοντας από 01/03 2x1 cyclacur και μετά 3 ημερησίως με σκοπό την έμβρυομεταφορα την Πέμπτη 19/03.Δευτερα στις 9/03 κάνω στον προσωπικό μου ιατρό υπέρηχο και ορμόνες. Έβγαλε tsh 2.7,ενδομητριο 9χιλ και οιστραδιολη 170.παρασκευη 13/03 με ξαναστελνει για εξετάσεις. Από το ίδιο εργαστήριο τα αποτελέσματα ήταν tsh 3.7 (με χάπι!), οιστραδιολη 130(!) και ενδομητριο 8.8. Και αυτά πίνοντας cyclacur! Ο εξωσωματικος μου είπε να ακυρώσω και πάλι τη διαδικασία χωρίς να μου εξηγεί γιατί έπεσε η οιστραδιολη. Ούτε να επαναλάβω ΔΕΥΤΕΡΑ μήπως έγινε λάθος στο εργαστήριο, ούτε να αυξήσω δόση cyclacur. Μόνο να ακυρώσω και ότι δεν φέρει ευθύνη. Ο προσωπικός μου γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ να αυξήσω δόση και να δούμε πως θα πάει. Ο ενδοκρινολογος μου επίσης μου εξήγησε ότι εφόσον δεν έχω θυρεοειδιτιδα πάρα μόνο παίζει το tsh, δεν μπορεί να αποδοθεί πιθανή αποτυχία στο θυροειδη γιατί δεν είναι κάτι σταθερό. Εν ολίγοις οι προσωπικοί μου ιατροί απορρίπτουν το θέμα tsh ως πρόβλημα και να επαναλάβω εξετάσεις Δευτέρα έχοντας αυξήσει δόση tirosint και cyclacur. Ο εξωσωματικος απτην άλλη πέρα απτο να με ακυρώνει για 3 η φορά στην όλη διαδικασία, δε πρότεινε καμία λύση και δεν μου έλυσε καμία απορία για το τι έγινε. Απέρριψε ασυζητητί τη περίπτωση να μην με κάλυψε η δοσολογία του cyclacur. Ειμαι μπερδεμένη πολύ για το τι να κάνω. Απτή μια δε θέλω να το ρισκάρω και από την άλλη νιώθω ότι ο εξωσωματικος με ακυρώνει ελαφρά τη καρδια. Και δεδομένου ότι μου ακύρωσε τα Χριστούγεννα ωοληψια με την αιτιολογία ότι έπεφτε γύρω πρωτοχρονιά και το προσωπικό μπορεί να κάνει λάθος λόγω ξενυχτιου(!), ανησυχώ μήπως προσπαθεί να με ακυρώσει λόγω φορτωμένου προγράμματος τώρα με κορονοιο. Ποια είναι η γνώμη σας?Ειναι λογικό να πεφτη η οιστραδιολη με χάπια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα σου δώσω σωστές απαντήσεις σε αυτα που ρωτάς, αλλα για μενα ελαφρά τη καρδια θα ηταν αν σε πήγαινε σε μια ετ που θα ειχε την υπόνοια οτι δεν θα πετύχαινε. Τρία λεπτά διαδικασία για τον ίδιο και πολλα χρηματα στην τσέπη του. Θεωρω απο την στάση του οτι θελει να πετύχει.

λογω κορονοϊού δεν θα σε ακυρώσει λόγω φορτωμένου προγράμματος μπορει κάλλιστα να σε  ακυρώσει με την αιτιολογία οτι αν μείνεις εγκυος τωρα και κολλήσεις δεν θα ξέρει τις συνέπειες στο έμβρυο.

 Οσον αφορα την Πρωτοχρονιάτικη ωοληψια, ηταν αστεία η δικαιολογία σαφώς και κακώς σε έβαλε σε οποιαδήποτε διαδικασία απο την στιγμή που έβλεπε οτι θα πέσει τέτοιες μερες που δεν θα ηθελε να ανταποκριθει ο ίδιος.

 Τελος τα δυο cyclacur τη μερα ηταν λίγα σε σχέση με αυτα που έπαιρνα εγω, αλλα κι πάλι ο γιατρος εχει μπροστά του ολες τις παραμέτρους για να αποφασίσει αριθμό.

 Πέρα απ ολα αυτα αν θες γραψε το ονομα του γιατρου σου για να δούμε σχετικές εμπειρίες αν έχουν αλλα κοριτσια.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα σου δώσω σωστές απαντήσεις σε αυτα που ρωτάς, αλλα για μενα ελαφρά τη καρδια θα ηταν αν σε πήγαινε σε μια ετ που θα ειχε την υπόνοια οτι δεν θα πετύχαινε. Τρία λεπτά διαδικασία για τον ίδιο και πολλα χρηματα στην τσέπη του. Θεωρω απο την στάση του οτι θελει να πετύχει.

λογω κορονοϊού δεν θα σε ακυρώσει λόγω φορτωμένου προγράμματος μπορει κάλλιστα να σε  ακυρώσει με την αιτιολογία οτι αν μείνεις εγκυος τωρα και κολλήσεις δεν θα ξέρει τις συνέπειες στο έμβρυο.

 Οσον αφορα την Πρωτοχρονιάτικη ωοληψια, ηταν αστεία η δικαιολογία σαφώς και κακώς σε έβαλε σε οποιαδήποτε διαδικασία απο την στιγμή που έβλεπε οτι θα πέσει τέτοιες μερες που δεν θα ηθελε να ανταποκριθει ο ίδιος.

 Τελος τα δυο cyclacur τη μερα ηταν λίγα σε σχέση με αυτα που έπαιρνα εγω, αλλα κι πάλι ο γιατρος εχει μπροστά του ολες τις παραμέτρους για να αποφασίσει αριθμό.

 Πέρα απ ολα αυτα αν θες γραψε το ονομα του γιατρου σου για να δούμε σχετικές εμπειρίες αν έχουν αλλα κοριτσια.

Σ'ευχαριστω για την άμεση απάντηση.  Την ακύρωση της έμβρυομεταφορας λόγω υψηλής προγεστερονης τον Φλεβαρη μετά την ωοληψια τη δέχτηκα και εγώ με το σκεπτικό ότι προσέχει.Στεναχωρηθηκα πολύ γιατί ήταν η 2η αναβολή αλλά είπα ότι θα κάνω ότι πρέπει να κάνω. 

Μετά την ωοληψια βρέθηκα με 9ωαρια εκ των οποίων τα 7 ώριμα. Από αυτά έφτασαν κατάψυξη 3!Δεδομένου ότι δεν έχω ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος πρόβλημα υγείας και η αμη μου είναι φυσιολογικη, ρώτησα τι έφταιξε και εκεί επίσης δεν έλαβα καμία απάντηση. Απλά κάποιος από το προσωπικό μου είπε ότι καθένας πορεύεται με ότι έχει! 

Η ακύρωση τα Χριστούγεννα σε συνδυασμό με τα παραπάνω και ότι δεν παίρνω καμία απάντηση γιατί έπεσαν τα οιστρογόνα, με έχουν προβληματισει. Δε θεωρώ ότι δε προσέχει ως γιατρός.Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για αυτον προτού του απευθυνθω.

Το ελαφρά τη καρδια αναφέρεται στο ότι νιώθω μια ευκολία στο να με ακυρώνει. Στη παρούσα περίπτωση για παράδειγμα δεν έχω πεισθεί ότι υπάρχει πράγματι πολύ σοβαρος λόγος ακύρωσης. Οχι γιατί θέλω σώνει και καλα να πάω τώρα. Αλλά γιατί δεν πρότεινε καμία λύση μήπως και βελτιωθεί. Δεν εξέτασε καν τη πιθανότητα να υπάρχει λάθος στις εξετάσεις ή να αυξήσουμε την αγωγή. Απλά να ακυρώσω. 

Ίσως φταίει ότι δεν έχω λάβει επαρκείς εξηγήσεις για όσα θέμα έχουν προκύψει εως τώρα. Ίσως έτσι λειτουργούν οι εξωσωματικοι σε αντίθεση με τους προσωπικούς γυναικολόγους.Δε ξέρω γιατί δεν είχα άλλη εμπειρία. Είναι η πρώτη μου εξωσωματική και είμαι γεμάτη ερωτήματα. 

Όνομα δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω μήπως θεωρηθεί δυσφήμιση. Ούτως ή άλλως δεν αποσκοπώ να τον κατηγορήσω απλά στη δική μου περίπτωση δε νιώθω καλυμμένη. Μπορεί να πράττει ιατρικως ορθά και να μην είναι η διαχείριση του σε μένα αυτό που θα ήθελα. Ας μου διευκρινίστει αν μπορώ να αναφέρω όνομα μήπως και άλλες κοπέλες έχουν κάποια άποψη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Κάντυ και να προσθέσω ότι ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό, την εμπειρία του κάθε εξωσωματικού που δεν έχει να κάνει με το αν πιστεύουμε εμείς ότι είναι αρκετή μία τιμή. Μπορεί από τα χρόνια του και τις εμβρυομεταφορές του να ξέρει ότι μία οιστραδιόλη πχ που δεν ανταποκρίνεται σωστά στην αγωγή είναι μια οιστραδιόλη που δεν βοηθάει στον συγκεκριμένο κύκλο. Όχι απαραίτητα ότι αν την ανεβάσεις δεν θα πετύχεις αλλά ότι στατιστικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αποτύχεις. Επίσης ένας απλός γυναικολόγος δεν ξέρει. Ξέρει τι έχει διαβάσει αλλά δεν ξέρει τα πρακτικά και τα στατιστικά. Επίσης οι περισσότεροι για να μην πω όλοι δεν κάθονται να κάνουν ανάλυση του πως και γιατί σε τόσο βάθος γιατί εγώ και εσύ δεν έχουμε το ιατρικό υπόβαθρο όχι να καταλάβουμε αλλά να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται. Κρίνει όχι; Για μένα έχει περισσότερη σημασία από το πάρε χάπια έλα μωρέ θα ανέβει έλα μισή ώρα και τελειώσαμε. Άστα να γίνουν όλα στο χρόνο τους και σωστά. Να έχεις όλες τις πιθανότητες υπέρ σου και όχι μετά δικαιολογίες. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Συμφωνώ με Κάντυ και να προσθέσω ότι ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό, την εμπειρία του κάθε εξωσωματικού που δεν έχει να κάνει με το αν πιστεύουμε εμείς ότι είναι αρκετή μία τιμή. Μπορεί από τα χρόνια του και τις εμβρυομεταφορές του να ξέρει ότι μία οιστραδιόλη πχ που δεν ανταποκρίνεται σωστά στην αγωγή είναι μια οιστραδιόλη που δεν βοηθάει στον συγκεκριμένο κύκλο. Όχι απαραίτητα ότι αν την ανεβάσεις δεν θα πετύχεις αλλά ότι στατιστικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αποτύχεις. Επίσης ένας απλός γυναικολόγος δεν ξέρει. Ξέρει τι έχει διαβάσει αλλά δεν ξέρει τα πρακτικά και τα στατιστικά. Επίσης οι περισσότεροι για να μην πω όλοι δεν κάθονται να κάνουν ανάλυση του πως και γιατί σε τόσο βάθος γιατί εγώ και εσύ δεν έχουμε το ιατρικό υπόβαθρο όχι να καταλάβουμε αλλά να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται. Κρίνει όχι; Για μένα έχει περισσότερη σημασία από το πάρε χάπια έλα μωρέ θα ανέβει έλα μισή ώρα και τελειώσαμε. Άστα να γίνουν όλα στο χρόνο τους και σωστά. Να έχεις όλες τις πιθανότητες υπέρ σου και όχι μετά δικαιολογίες

Η γνώμη σας λοιπόν είναι να ακυρώσω ε? Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. Κυρίως γιατί να μην έχω αμφιβολίες αν επραξα εγώ σωστά σε περίπτωση αποτυχιας. 

Απλά δεν μου αρέσει που δεν έχω λάβει καμία απάντηση στα γιατί. Και όταν αντίδρασω, γιατί δεν συζητάμε απλά μου ανακοινώνει, μου λέει εγώ στη κάνω αλλά δεν αναλαμβάνω ευθύνη. Είναι λίγο μια κατάσταση περίεργη. Ούτε το πρωτόκολλο δεν μου εξήγησε. Απλά μου έδωσε αγωγή! 

Νιώθω ότι απλά κάνω ότι λέει χωρίς να έχω γνώση του γιατί τα κάνω. Και με τόσα που ακούω τριγύρω για τα κέντρα και γιατρούς, δεν είμαι στη φάση να εμπιστευτώ τυφλα κάποιον. Δεν είμαι ιατρός αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να μου εξηγήσει 2 πράγματα. Αν μη τι άλλο μου προκαλεί ανασφάλεια μια τέτοια στάση. 

Τελοσπαντων. Πιθανόν να ακυρώσω παρά το ότι η αναβλητικοτητα άρχισε να με κουράζει. Έχω 6μηνες με μια δοκιμή. Αλλά θα σας ακούσω. Και αν αποτυχω πηγαίνοντας με το δικό του σκεπτικό (μίλησε για επιτυχία 50-60%), να δω τι θα μου πει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ekok είπε:

Σ'ευχαριστω για την άμεση απάντηση.  Την ακύρωση της έμβρυομεταφορας λόγω υψηλής προγεστερονης τον Φλεβαρη μετά την ωοληψια τη δέχτηκα και εγώ με το σκεπτικό ότι προσέχει.Στεναχωρηθηκα πολύ γιατί ήταν η 2η αναβολή αλλά είπα ότι θα κάνω ότι πρέπει να κάνω. 

Μετά την ωοληψια βρέθηκα με 9ωαρια εκ των οποίων τα 7 ώριμα. Από αυτά έφτασαν κατάψυξη 3!Δεδομένου ότι δεν έχω ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος πρόβλημα υγείας και η αμη μου είναι φυσιολογικη, ρώτησα τι έφταιξε και εκεί επίσης δεν έλαβα καμία απάντηση. Απλά κάποιος από το προσωπικό μου είπε ότι καθένας πορεύεται με ότι έχει! 

Η ακύρωση τα Χριστούγεννα σε συνδυασμό με τα παραπάνω και ότι δεν παίρνω καμία απάντηση γιατί έπεσαν τα οιστρογόνα, με έχουν προβληματισει. Δε θεωρώ ότι δε προσέχει ως γιατρός.Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για αυτον προτού του απευθυνθω.

Το ελαφρά τη καρδια αναφέρεται στο ότι νιώθω μια ευκολία στο να με ακυρώνει. Στη παρούσα περίπτωση για παράδειγμα δεν έχω πεισθεί ότι υπάρχει πράγματι πολύ σοβαρος λόγος ακύρωσης. Οχι γιατί θέλω σώνει και καλα να πάω τώρα. Αλλά γιατί δεν πρότεινε καμία λύση μήπως και βελτιωθεί. Δεν εξέτασε καν τη πιθανότητα να υπάρχει λάθος στις εξετάσεις ή να αυξήσουμε την αγωγή. Απλά να ακυρώσω. 

Ίσως φταίει ότι δεν έχω λάβει επαρκείς εξηγήσεις για όσα θέμα έχουν προκύψει εως τώρα. Ίσως έτσι λειτουργούν οι εξωσωματικοι σε αντίθεση με τους προσωπικούς γυναικολόγους.Δε ξέρω γιατί δεν είχα άλλη εμπειρία. Είναι η πρώτη μου εξωσωματική και είμαι γεμάτη ερωτήματα. 

Όνομα δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω μήπως θεωρηθεί δυσφήμιση. Ούτως ή άλλως δεν αποσκοπώ να τον κατηγορήσω απλά στη δική μου περίπτωση δε νιώθω καλυμμένη. Μπορεί να πράττει ιατρικως ορθά και να μην είναι η διαχείριση του σε μένα αυτό που θα ήθελα. Ας μου διευκρινίστει αν μπορώ να αναφέρω όνομα μήπως και άλλες κοπέλες έχουν κάποια άποψη. 

 

Απο τα 7 ωάρια που γράφεις οτι μπήκαν στην κατάψυξη τρία, ποια μερα της ζωής τους μπήκαν; Γιατι αν μπήκαν την πεμπτη μερα ειναι φυσιολογικο και αναμενόμενο σκορ.

 Ναι αλήθεια ειναι οτι πολλοί γιατροι ειναι σοβαροί και μετρημένες κουβέντες λένε. Και αντιλαμβάνομαι οπως τα γράφεις οτι θα ήθελες να εχεις χημεία με τον εξωσωματικο σου. Και ειναι πολυ λογικό το αίτημα σου να αισθάνεσαι καλα με αυτόν. Πολυ συχνά γράφουν κοπέλες οτι δεν τους νοιάζει να γίνουν φίλες με τον γιατρο αλλα να κανει την δουλειά του μια πετυχημένη εξωσωματική. Ομως μετα απο πολυ εμπειρια στο θεμα θα σου πω οτι χρειαζεται τον γιατρο μας να τον νιώθουμε συνοδηπορο σ αυτο το δύσκολο ταξίδι, ο γιατρος μας πρεπει να εχει ενσυναισθηση.

οπως θα διαβάσεις σε πολλα θέματα εδώ μεσα γράφουμε τα ονόματα των γιατρών , χωρις ομως δίπλα χαρακτηρισμούς πχ ο μπιπ μου εκανε αυτο ή εχω τον καλύτερο γιατρο του κόσμου γιατι μου έκανε το αλλο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ekok είπε:

Η γνώμη σας λοιπόν είναι να ακυρώσω ε? Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. Κυρίως γιατί να μην έχω αμφιβολίες αν επραξα εγώ σωστά σε περίπτωση αποτυχιας. 

Απλά δεν μου αρέσει που δεν έχω λάβει καμία απάντηση στα γιατί. Και όταν αντίδρασω, γιατί δεν συζητάμε απλά μου ανακοινώνει, μου λέει εγώ στη κάνω αλλά δεν αναλαμβάνω ευθύνη. Είναι λίγο μια κατάσταση περίεργη. Ούτε το πρωτόκολλο δεν μου εξήγησε. Απλά μου έδωσε αγωγή! 

Νιώθω ότι απλά κάνω ότι λέει χωρίς να έχω γνώση του γιατί τα κάνω. Και με τόσα που ακούω τριγύρω για τα κέντρα και γιατρούς, δεν είμαι στη φάση να εμπιστευτώ τυφλα κάποιον. Δεν είμαι ιατρός αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να μου εξηγήσει 2 πράγματα. Αν μη τι άλλο μου προκαλεί ανασφάλεια μια τέτοια στάση. 

Τελοσπαντων. Πιθανόν να ακυρώσω παρά το ότι η αναβλητικοτητα άρχισε να με κουράζει. Έχω 6μηνες με μια δοκιμή. Αλλά θα σας ακούσω. Και αν αποτυχω πηγαίνοντας με το δικό του σκεπτικό (μίλησε για επιτυχία 50-60%), να δω τι θα μου πει. 

 

 

Η γνώμη μας είναι να ακούσεις αυτά που λέει. Από τη μία πήγες ακούγοντας καλές κριτικές και από την άλλη τον περιμένεις στη γωνία σε ενδεχόμενη αποτυχία. Ακυρώνει λες οκ είναι για το καλό μου, ξανακυρώνει και λες έχεις αμφιβολίες. Είναι η αναμονή που σε εκνευρίζει πιστεύω και το ότι ήθελες άλλη επικοινωνία. Όμως τον διάλεξες για τη δουλειά του όχι για τον χαρακτήρα του ούτε για το αν είναι επικοινωνιακός. Αν δεις όμως ότι πιο πολύ ζορίζεσαι και αποτέλεσμα δεν βλέπεις έχεις κάθε δικαίωμα ανεξαρτήτως του τι θα σου πει ο καθένας (εννοώ εμάς που απλά απαντάμε σε ένα φόρουμ) να αλλάξεις και να βρεις έναν γιατρό που σε καλύπτει και στα υπόλοιπα. Εύχομαι να μη χρειαστείς δεύτερη τρίτη τέταρτη φορά,να είναι η καλή σου και να μπεις στο κομμάτι της εγκυμοσύνης σύντομα. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Απο τα 7 ωάρια που γράφεις οτι μπήκαν στην κατάψυξη τρία, ποια μερα της ζωής τους μπήκαν; Γιατι αν μπήκαν την πεμπτη μερα ειναι φυσιολογικο και αναμενόμενο σκορ.

 Ναι αλήθεια ειναι οτι πολλοί γιατροι ειναι σοβαροί και μετρημένες κουβέντες λένε. Και αντιλαμβάνομαι οπως τα γράφεις οτι θα ήθελες να εχεις χημεία με τον εξωσωματικο σου. Και ειναι πολυ λογικό το αίτημα σου να αισθάνεσαι καλα με αυτόν. Πολυ συχνά γράφουν κοπέλες οτι δεν τους νοιάζει να γίνουν φίλες με τον γιατρο αλλα να κανει την δουλειά του μια πετυχημένη εξωσωματική. Ομως μετα απο πολυ εμπειρια στο θεμα θα σου πω οτι χρειαζεται τον γιατρο μας να τον νιώθουμε συνοδηπορο σ αυτο το δύσκολο ταξίδι, ο γιατρος μας πρεπει να εχει ενσυναισθηση.

οπως θα διαβάσεις σε πολλα θέματα εδώ μεσα γράφουμε τα ονόματα των γιατρών , χωρις ομως δίπλα χαρακτηρισμούς πχ ο μπιπ μου εκανε αυτο ή εχω τον καλύτερο γιατρο του κόσμου γιατι μου έκανε το αλλο.

3ης ημέρας μπήκαν με βραχυ, αν έχω δίκιο, πρωτοκολλο. Δεν ρίσκαραμε για βλαστοκυστες λόγω του μικρού αριθμού. Απλά μου είπαν ότι είναι άριστα. 

Προφανώς είναι το θέμα χημείας. Φίλη δεν θα ήθελα να είμαι με το γιατρό και εννοείται κριτήριο ήταν θα καλά σχόλια που διάβασα. Απλά είδα άλλες κοπέλες περισσότερο ενημερωμένες για το τι έκαναν, γιατί κάνουν ότι κάνουν. Και εγώ αν δεν είχα τον προσωπικό μου γυναικολόγο να μου εξηγεί κάποια πράγματα, θα ήμουν πλήρως ανενημερωτη. Καλά καλά για το πρωτόκολλο που ακολούθησα δεν είμαι σίγουρη. 

Γιαυτό και αυτή την ακύρωση την αντιμετώπισα με επιφύλαξη. Δεν μου είπε γιατί μπορεί να πήγε στραβά η οιστραδιολη. Απέφυγε να μου απαντήσει αν φταίει η αγωγή που μου έδωσε. 

Όπως και να έχει θα δώσω λίγο χρόνο ακόμη. Ευελπιστώ πραγματικά να είναι γιατί είναι τελειομανής και όχι για οποιονδήποτε άλλο λόγο. 

 

3 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Η γνώμη μας είναι να ακούσεις αυτά που λέει. Από τη μία πήγες ακούγοντας καλές κριτικές και από την άλλη τον περιμένεις στη γωνία σε ενδεχόμενη αποτυχία. Ακυρώνει λες οκ είναι για το καλό μου, ξανακυρώνει και λες έχεις αμφιβολίες. Είναι η αναμονή που σε εκνευρίζει πιστεύω και το ότι ήθελες άλλη επικοινωνία. Όμως τον διάλεξες για τη δουλειά του όχι για τον χαρακτήρα του ούτε για το αν είναι επικοινωνιακός. Αν δεις όμως ότι πιο πολύ ζορίζεσαι και αποτέλεσμα δεν βλέπεις έχεις κάθε δικαίωμα ανεξαρτήτως του τι θα σου πει ο καθένας (εννοώ εμάς που απλά απαντάμε σε ένα φόρουμ) να αλλάξεις και να βρεις έναν γιατρό που σε καλύπτει και στα υπόλοιπα. Εύχομαι να μη χρειαστείς δεύτερη τρίτη τέταρτη φορά,να είναι η καλή σου και να μπεις στο κομμάτι της εγκυμοσύνης σύντομα. 

Σ'ευχαριστω πολύ. Πραγματικά είναι η έλλειψη επικοινωνίας το θέμα. Οπως και να έχει θα αφήσω να περάσει και αυτός ο κύκλος. Υπολογίζω να ακυρωθεί και ο επόμενος με όλα όσα γίνονται με κορονοιος οπότε μάλλον για Μάιο. Ίσως καλύτερα που θα είναι και καλοκαιράκι κοντα. 

Τι να πω βρε κορίτσια. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα προκύψει κάτι άλλο την επόμενη φορά 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...