Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ δεν έχω ιδέα καν..δεν πήγαινα για παρακολούθηση στα τυφλά τα έπαιρνα είχα μια γυναικολόγο σκέτο έγκλημα..με έκαψε γενικότερα..το ενδομήτριο σου τέλειο 9,5 είδες;;εγώ θα σου ευχηθώ να αφρατεψαν τα καλύτερα ποιοτικώς αβγά σου.να γονιμοποιηθούν τα καλύτερα να τελειώνεις..

Α καλαααα.με fsh 4 κορίτσι μου είσαι έφηβη μια χαρά θα είναι τα αβγά σου μη φοβάσαι τίποτα...4;;;χαχαχααχα εγώ που είχα 6,9 αν θυμάμαι κ την είχα δει παιδουλα ..είχα κάνει πρώτη φορά εξετάσεις κ είχα πάρει πολύ τα πάνω μου.μια χαρά θα πάει.

Εγω με 65 είμαι κ@λογρια!! Χαχαχα!! 

  • Χαχα 3

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ δεν έχω ιδέα καν..δεν πήγαινα για παρακολούθηση στα τυφλά τα έπαιρνα είχα μια γυναικολόγο σκέτο έγκλημα..με έκαψε γενικότερα..το ενδομήτριο σου τέλειο 9,5 είδες;;εγώ θα σου ευχηθώ να αφρατεψαν τα καλύτερα ποιοτικώς αβγά σου.να γονιμοποιηθούν τα καλύτερα να τελειώνεις..

Α καλαααα.με fsh 4 κορίτσι μου είσαι έφηβη μια χαρά θα είναι τα αβγά σου μη φοβάσαι τίποτα...4;;;χαχαχααχα εγώ που είχα 6,9 αν θυμάμαι κ την είχα δει παιδουλα ..είχα κάνει πρώτη φορά εξετάσεις κ είχα πάρει πολύ τα πάνω μου.μια χαρά θα πάει.

Μακαριι.. τι να πω! Ειμαι αισιοδοξη μεν.. αλλα εχω τις επιφυλαξεις κ τους φοβους μου παραλληλα. Ειναι πααρα πολλα τα χρονια που εκανα ελευθερα (αλλα οχι πολυ συχνα ή στοχευμενα) και δεν εμεινα ποτε νεοτερη. Δεν ξερω αν ειχα ωοθυλακια βεβαια.. και τι γινοταν με αυτα. Ουτε σαλπιγγογραφια ουτε τιποτα δεν ειχα κανει. Τωρα τα εκανα ολα.. και ς ειναι τοσο τελεια σε φαση ανησυχιας  . Ο γιατρος   εκει κολλαει. Οτι πως   με τοσο καλες   εξετασεις   δεν εμεινα ποτε εστω τυχαια. Εγω βεβαια εχω αλλαξει αρκετα πραγματα απο τοτε. Ημουν παχυσαρκη.. και τωρα ειμαι αδυνατη. Επινα καθημερινα.. τωρα καθολου. Καπνιζα 3 πακετα.. ενω τωρα μισο. Θεωρω οτι βοηθουν.. Ή ετσι θελω να πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Μακαριι.. τι να πω! Ειμαι αισιοδοξη μεν.. αλλα εχω τις επιφυλαξεις κ τους φοβους μου παραλληλα. Ειναι πααρα πολλα τα χρονια που εκανα ελευθερα (αλλα οχι πολυ συχνα ή στοχευμενα) και δεν εμεινα ποτε νεοτερη. Δεν ξερω αν ειχα ωοθυλακια βεβαια.. και τι γινοταν με αυτα. Ουτε σαλπιγγογραφια ουτε τιποτα δεν ειχα κανει. Τωρα τα εκανα ολα.. και ς ειναι τοσο τελεια σε φαση ανησυχιας  . Ο γιατρος   εκει κολλαει. Οτι πως   με τοσο καλες   εξετασεις   δεν εμεινα ποτε εστω τυχαια. Εγω βεβαια εχω αλλαξει αρκετα πραγματα απο τοτε. Ημουν παχυσαρκη.. και τωρα ειμαι αδυνατη. Επινα καθημερινα.. τωρα καθολου. Καπνιζα 3 πακετα.. ενω τωρα μισο. Θεωρω οτι βοηθουν.. Ή ετσι θελω να πιστευω....

Ψυχική δυναμη!! Αυτό χρειαζεται. Και εφόσον την έχεις με τόσα πράγματα που έχεις κάνει για τον εαυτό σου σίγουρα θα έρθει και το μωράκι. Στο ευχομαι μέσα απο τη καρδιά μου!!


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Ψυχική δυναμη!! Αυτό χρειαζεται. Και εφόσον την έχεις με τόσα πράγματα που έχεις κάνει για τον εαυτό σου σίγουρα θα έρθει και το μωράκι. Στο ευχομαι μέσα απο τη καρδιά μου!!

Σ ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου.. πραγματικα ανταποδιδω κι ευχομαι ο.τι καλυτερο!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2021 at 9:52 ΠΜ, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Εμείς θα τα πληρώσουμε διότι τα ραντεβού αργούν μπορεί πχ να σου κλείσουν μετά από 3 μήνες και προσωπικά δεν είμαι να χάνω χρόνο. Αν είσαι από Αθήνα θέλεις να μου πεις σε πιο κέντρο είσαι? Και εμείς πάντως σε μικρό κέντρο θα ξεκινήσουμε τα 2 3 ξακουστά εδώ έχουν κοσμοπλημμύρα κάτι που εμένα με ζοριζει.

Κορίτσια μου καλημερα,

συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα λογω δουλειας δεν προλαβαινω.
@Chrussa1982 μαλλον ειμαι λιγο ασχετη,σχετικα με το θεμα γιατι τωρα εχουμε ξεκινησει να συζηταμε το σεναριο εξωσωματικης.Μπορεις να με διαφωτισεις πώς γινεται?Ξερω οτι ο γυναικολογος μου κανει εξωσωματικες.Δε μου χει πει για καποιο κεντρο.Τι εννοεις σε ποιο κεντρο θα παω?Θα με παει αυτος προφανως καπου,οποτε για να κανω τα χαρτια για επιτροπη πρεπει να ξερω πού θα γινει?
 

On 2/4/2021 at 12:29 ΜΜ, Emilly800 είπε:

Despina εξετάσεις για θρομβοφιλια επειδή η αυτοάνοση μορφή πιο πολύ αφορά στην εγκυμοσύνη αυτή μόνο επί εγκυμοσύνης διαγνωσκεται..αυτό που θα κάνεις είναι ένα ραντεβού με αιματολογο που θα σου γράψει κ άλλες εξετάσεις όπως καρυότυπο βιταμίνες αυτοάνοσα γενικότερα κ όταν μείνεις έγκυος όγδοη εβδομάδα θα σε εκτιμήσει ξανά ο αιματολογος..σε εμένα ακόμα κ είκοσι μέρες μετά την αποβολή είχε σβήσει το κάθε ίχνος του συνδρόμου( μαιευτική φωσφολιπιδικο- θρομβοφιλια).γι'αυτό οι περισσότερες γυναίκες που κάνουν εκτός εγκυμοσύνης έλεγχο θρομβοφιλιας δεν βρίσκουν τίποτα..γιατί η κληρονομική δεν είναι συχνή κ η αυτοάνοση βγαίνει αφού μείνεις έγκυος..θα σου βγάλει πακέτο ο αιματολογος ανάλογα με τις ανάγκες σου σε πρώτη φάση.

Ο γυναικολογος μου εγραψε ολες οσες γραφονται.Μου ειπε οτι χωριζονται σε βιοχημικες και μοριακες.Οι μοριακες ειναι αν δεν κανω λαθος 13.Δε γραφονται εννοειται ολες κι ειναι αλλα επιπλεον περιπου 100€.
Ο μοριακος ελεγχος απ'οτι μου ειπε δεν παιζει ρολο αν θα γινει πριν ή μετα την εγκυμοσυνη γιατι ειναι γονιδιακος ελεγχος,οποτε αυτο το εχεις εκ γεννετης.Η αυτοανοση που μου αναφερεις ειναι ο βιοχημικος ελεγχος?
Επισης θα ηθελα να μου πεις εφοσον εχεις κανει την εξεταση αν γινεται με αιμα ή σαλιο(ο μοριακος) και σε ποιο εργαστηριο την εκανες?Σε καποιο εξειδικευμενο ή στο μικροβ.εργαστηριο της γειτονιας(που ναι μεν ειναι αξιοπιστο,αλλα...)

Και κατι αλλο που εμαθα χτες κοριτσια ειναι οτι το Ελενα εχει κεντρο εξωσωματικης και η συγκεκριμενη κοπελα που μου το πε,μου ειπε οτι ο γιατρος θα της παρει μονο 500€.
Εχετε εσεις καθολου εμπειρια απο εκει?Και αν οι τιμες ειναι οντως τοσο μικρες ή παιζουν μετα φακελακια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Makelen είπε:

Σ ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου.. πραγματικα ανταποδιδω κι ευχομαι ο.τι καλυτερο!!

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: με fsh 4 τι δουλειά έχεις εδώ?? Χαχαχαχαχα καλά στα λέει η @Klelia81 είσαι παιδουλα με τέτοια τιμή!!! Πέρα από την πλάκα και τον χαβαλε εύχομαι να πάνε όλα καλά. Που θα πάνε δηλαδή με τόσα αυγουλάκια. Τώρα κάνε σεξ και χαλάρωσε μέχρι την χοριακη. 

Just now, despina. είπε:

Κορίτσια μου καλημερα,

συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα λογω δουλειας δεν προλαβαινω.
@Chrussa1982 μαλλον ειμαι λιγο ασχετη,σχετικα με το θεμα γιατι τωρα εχουμε ξεκινησει να συζηταμε το σεναριο εξωσωματικης.Μπορεις να με διαφωτισεις πώς γινεται?Ξερω οτι ο γυναικολογος μου κανει εξωσωματικες.Δε μου χει πει για καποιο κεντρο.Τι εννοεις σε ποιο κεντρο θα παω?Θα με παει αυτος προφανως καπου,οποτε για να κανω τα χαρτια για επιτροπη πρεπει να ξερω πού θα γινει?
 

Ο γυναικολογος μου εγραψε ολες οσες γραφονται.Μου ειπε οτι χωριζονται σε βιοχημικες και μοριακες.Οι μοριακες ειναι αν δεν κανω λαθος 13.Δε γραφονται εννοειται ολες κι ειναι αλλα επιπλεον περιπου 100€.
Ο μοριακος ελεγχος απ'οτι μου ειπε δεν παιζει ρολο αν θα γινει πριν ή μετα την εγκυμοσυνη γιατι ειναι γονιδιακος ελεγχος,οποτε αυτο το εχεις εκ γεννετης.Η αυτοανοση που μου αναφερεις ειναι ο βιοχημικος ελεγχος?
Επισης θα ηθελα να μου πεις εφοσον εχεις κανει την εξεταση αν γινεται με αιμα ή σαλιο(ο μοριακος) και σε ποιο εργαστηριο την εκανες?Σε καποιο εξειδικευμενο ή στο μικροβ.εργαστηριο της γειτονιας(που ναι μεν ειναι αξιοπιστο,αλλα...)

Και κατι αλλο που εμαθα χτες κοριτσια ειναι οτι το Ελενα εχει κεντρο εξωσωματικης και η συγκεκριμενη κοπελα που μου το πε,μου ειπε οτι ο γιατρος θα της παρει μονο 500€.
Εχετε εσεις καθολου εμπειρια απο εκει?Και αν οι τιμες ειναι οντως τοσο μικρες ή παιζουν μετα φακελακια?

Καλησπέρα κούκλα μου!!! Αν ο γιατρός σου κάνει εξωσωματικές τότε θα σε κατευθύνει εκείνος. Εμένα ο δικός μου δεν κάνει οπότε απευθύνθηκα σε κέντρο με γιατρούς που κάνουν. Από όσο γνωρίζω τα κέντρα σου ετοιμάζουν τον φάκελο με τα χαρτιά που χρειάζεται να υποβάλλεις η σου δίνουν οδηγίες τι ακριβώς θα χρειαστεί να υποβάλλεις σε περίπτωση που περάσεις επιτροπή. Η επιτροπή σου εγκρίνει τα φάρμακα για να τα πάρεις δωρεάν ωστόσο επειδή εγώ θα τα πληρώσω από την τσέπη μου δεν είμαι σίγουρη αν στην επιτροπή πρέπει να δώσεις και το όνομα του γιατρού ( μην σε αγχωνει αυτό ο γιατρός σου θα σου πει). Ξέρω μόνο ότι τα ραντεβού στην επιτροπή είναι μακρινά οπότε κλείσε ένα όταν νιώσεις έτοιμη και μέχρι να πας μιλά και με τον γιατρό σου. Η διαδικασία είναι με ενέσεις και χάπια ανάλογα το πρωτοκολλο που θα επιλέξετε με τον γιατρό σου.

Έχω ακούσει κ εγώ για το Έλενα ότι έχει μονάδα εξωσωματικής αλλά για κόστος και πόσο σύντομα μπορείς να ξεκινήσεις διαδικασία έχω πλήρη άγνοια. Τώρα εμείς ακόμα δεν έχουμε μιλήσει για κόστος αλλά η ξαδέρφη μου που έκανε σε άλλο κέντρο πριν δύο χρόνια έδωσε 400 ευρώ για κάθε ωοληψια και όταν κατάφερε να κάνει βλαστοκυστες η έμβρυο μεταφορά της πήγε 1300. Τώρα βάλε κάτι υπερήχους κάτι εξετάσεις αίματος κάτι covid τεστ μοριακά που ζητάνε κάτι καρδιολογους ανεβαίνει το κόστος. Αν θέλεις και για να μη κουράζουμε τα κορίτσια εδώ μόλις πάω στον κέντρο και μάθω αναλυτικά κόστος και λοιπά θα σου στείλω ένα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση: εξηγειται με καποιον τροπο η τοσο μεγαλη tsh που λετε οτι εχετε; γιατι εμενα ειναι μικρη αφου ηλικιακα ειμαστε ολες   κοντα; το λεω επειδη ειναι ορμονη.. δεν αφορα πχ σαλπιγγες   που μπορει να τυχει κατι διαφορετικο σε καθε μια μας  ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Κορίτσια μου καλημερα,

συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα λογω δουλειας δεν προλαβαινω.
@Chrussa1982 μαλλον ειμαι λιγο ασχετη,σχετικα με το θεμα γιατι τωρα εχουμε ξεκινησει να συζηταμε το σεναριο εξωσωματικης.Μπορεις να με διαφωτισεις πώς γινεται?Ξερω οτι ο γυναικολογος μου κανει εξωσωματικες.Δε μου χει πει για καποιο κεντρο.Τι εννοεις σε ποιο κεντρο θα παω?Θα με παει αυτος προφανως καπου,οποτε για να κανω τα χαρτια για επιτροπη πρεπει να ξερω πού θα γινει?
 

Ο γυναικολογος μου εγραψε ολες οσες γραφονται.Μου ειπε οτι χωριζονται σε βιοχημικες και μοριακες.Οι μοριακες ειναι αν δεν κανω λαθος 13.Δε γραφονται εννοειται ολες κι ειναι αλλα επιπλεον περιπου 100€.
Ο μοριακος ελεγχος απ'οτι μου ειπε δεν παιζει ρολο αν θα γινει πριν ή μετα την εγκυμοσυνη γιατι ειναι γονιδιακος ελεγχος,οποτε αυτο το εχεις εκ γεννετης.Η αυτοανοση που μου αναφερεις ειναι ο βιοχημικος ελεγχος?
Επισης θα ηθελα να μου πεις εφοσον εχεις κανει την εξεταση αν γινεται με αιμα ή σαλιο(ο μοριακος) και σε ποιο εργαστηριο την εκανες?Σε καποιο εξειδικευμενο ή στο μικροβ.εργαστηριο της γειτονιας(που ναι μεν ειναι αξιοπιστο,αλλα...)

Και κατι αλλο που εμαθα χτες κοριτσια ειναι οτι το Ελενα εχει κεντρο εξωσωματικης και η συγκεκριμενη κοπελα που μου το πε,μου ειπε οτι ο γιατρος θα της παρει μονο 500€.
Εχετε εσεις καθολου εμπειρια απο εκει?Και αν οι τιμες ειναι οντως τοσο μικρες ή παιζουν μετα φακελακια?

Όλα με αίμα τα έκανα..δεν ξέρω όλο το πακέτο όπως τα έδωσε πήγα τα έκανα.το μοριακό που ήταν για κοιλιοκάκη,,γίνεται σε εξειδικευμένο υποτίθεται αλλά εμένα η δικιά μου μου πήρε αίμα κ το έστειλε σε άλλο κέντρο..έχω την δικιά μου μικροβιολόγο κ δεν την αλλάζω είναι το γούρι μου.καλα αποτελέσματα κορίτσι μου..

Just now, Makelen είπε:

Μακαριι.. τι να πω! Ειμαι αισιοδοξη μεν.. αλλα εχω τις επιφυλαξεις κ τους φοβους μου παραλληλα. Ειναι πααρα πολλα τα χρονια που εκανα ελευθερα (αλλα οχι πολυ συχνα ή στοχευμενα) και δεν εμεινα ποτε νεοτερη. Δεν ξερω αν ειχα ωοθυλακια βεβαια.. και τι γινοταν με αυτα. Ουτε σαλπιγγογραφια ουτε τιποτα δεν ειχα κανει. Τωρα τα εκανα ολα.. και ς ειναι τοσο τελεια σε φαση ανησυχιας  . Ο γιατρος   εκει κολλαει. Οτι πως   με τοσο καλες   εξετασεις   δεν εμεινα ποτε εστω τυχαια. Εγω βεβαια εχω αλλαξει αρκετα πραγματα απο τοτε. Ημουν παχυσαρκη.. και τωρα ειμαι αδυνατη. Επινα καθημερινα.. τωρα καθολου. Καπνιζα 3 πακετα.. ενω τωρα μισο. Θεωρω οτι βοηθουν.. Ή ετσι θελω να πιστευω....

Ε ναι το ποτάκι λίγο χαλάει τις ωορηξιες..κ εμείς με τον άντρα μου πίναμε ποτάκι το βράδυ συχνά ιδίως με τις Καραντινες αλλά όταν είδα κ αποειδα το έκοψα μαχαίρι κ αυτό κ την ζάχαρη για να κατέβει το τυχερό αβγό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Όλα με αίμα τα έκανα..δεν ξέρω όλο το πακέτο όπως τα έδωσε πήγα τα έκανα.το μοριακό που ήταν για κοιλιοκάκη,,γίνεται σε εξειδικευμένο υποτίθεται αλλά εμένα η δικιά μου μου πήρε αίμα κ το έστειλε σε άλλο κέντρο..έχω την δικιά μου μικροβιολόγο κ δεν την αλλάζω είναι το γούρι μου.καλα αποτελέσματα κορίτσι μου..

για καποιες ομως μου ειπες οτι δεν εχει νοημα πριν την εγκυμοσυνη.Ποιες εννοουσες?
 

Just now, Chrussa1982 είπε:

Η διαδικασία είναι με ενέσεις και χάπια ανάλογα το πρωτοκολλο που θα επιλέξετε με τον γιατρό σου.

Εμενα μου ανεφερε για τα ενεσακια μονο.

 

Just now, Chrussa1982 είπε:

Αν θέλεις και για να μη κουράζουμε τα κορίτσια εδώ μόλις πάω στον κέντρο και μάθω αναλυτικά κόστος και λοιπά θα σου στείλω ένα π.μ.

Ναι,στειλε μου ενα π.μ.Ευχαριστω πολυ.Εμενα μου ειπε 3000 συν τα ενεσακια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Μια χαζη ερωτηση: εξηγειται με καποιον τροπο η τοσο μεγαλη tsh που λετε οτι εχετε; γιατι εμενα ειναι μικρη αφου ηλικιακα ειμαστε ολες   κοντα; το λεω επειδη ειναι ορμονη.. δεν αφορα πχ σαλπιγγες   που μπορει να τυχει κατι διαφορετικο σε καθε μια μας  ..

Όσο πιο μεγαλη είναι η τιμή της fsh δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά σε συνάρτηση και με τις άλλες τιμές πάντα. Πχ έχω χαμηλή ΑΜΗ και fsh 14+ που με τα λεγόμενα του γιατρού μου σημαίνει λίγα αποθέματα ωαρίων κ όχι καλά ποιοτικά. Το όριο είναι κοντά στο 10. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία μας αυτό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Chrussa1982 είπε:

Όσο πιο μεγαλη είναι η τιμή της fsh δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά σε συνάρτηση και με τις άλλες τιμές πάντα. Πχ έχω χαμηλή ΑΜΗ και fsh 14+ που με τα λεγόμενα του γιατρού μου σημαίνει λίγα αποθέματα ωαρίων κ όχι καλά ποιοτικά. Το όριο είναι κοντά στο 10.

Oκ καταλαβα. Και η fsh δεν υπαρχει τροπος να κατεβει;?

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

για καποιες ομως μου ειπες οτι δεν εχει νοημα πριν την εγκυμοσυνη.Ποιες εννοουσες?
 

Εμενα μου ανεφερε για τα ενεσακια μονο.

 

Ναι,στειλε μου ενα π.μ.Ευχαριστω πολυ.Εμενα μου ειπε 3000 συν τα ενεσακια.

Επειδή ο γιατρός σου ξέρει το ιστορικό σου μπορεί να κάνεις μόνο ενέσεις εγώ επειδή δεν έχω πολλά αυγά θα χρειαστώ και χαπακια. Μόλις έχω νέα θα σε ενημερώσω κοριτσάρα!!

Just now, Makelen είπε:

Oκ καταλαβα. Και η fsh δεν υπαρχει τροπος να κατεβει;?

Η fsh καλό είναι να μετριέται πχ 3 κύκλους σερί για να έχεις μια ιδέα του τι παίζει γιατί πχ μια ψηλή fsh μπορεί να σημαίνει όχι καλό κύκλο πχ ενώ τον άλλο μήνα να σου βγει οκ.

Εμένα συγκριτικά με πέρυσι που ήταν 8.9 φέτος πήρε την ανηφόρα τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν πέφτει με φαρμακευτική αγωγή και δεν θα το ρισκάρω να χάσω άλλο χρόνο. Ελπίζω όμως να μη σταθεί εμπόδιο στη προσπάθεια μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Επειδή ο γιατρός σου ξέρει το ιστορικό σου μπορεί να κάνεις μόνο ενέσεις εγώ επειδή δεν έχω πολλά αυγά θα χρειαστώ και χαπακια. Μόλις έχω νέα θα σε ενημερώσω κοριτσάρα!!

Η fsh καλό είναι να μετριέται πχ 3 κύκλους σερί για να έχεις μια ιδέα του τι παίζει γιατί πχ μια ψηλή fsh μπορεί να σημαίνει όχι καλό κύκλο πχ ενώ τον άλλο μήνα να σου βγει οκ.

Εμένα συγκριτικά με πέρυσι που ήταν 8.9 φέτος πήρε την ανηφόρα τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν πέφτει με φαρμακευτική αγωγή και δεν θα το ρισκάρω να χάσω άλλο χρόνο. Ελπίζω όμως να μη σταθεί εμπόδιο στη προσπάθεια μου.

Για την εξωσωματικη δεν νομιζω πως παιζει ρολο. Αλλωστε γι αυτο την κανεις.. για να εχουν εκεινοι τον ελεγχο.. να διαλεξουν καλα ωαρια ή/και να βελτιωσουνε τα ηδη υπαρχοντα. Αν δεν εχετε προβλημα με το σπερμα.. θα γονιμοποιηθουν.. και τσουυυπ! Που κ να μην ειναι πολυ καλο το σπερμα.. κι αυτο το βελτιωνουν! Ποσα σου επιτρεπιυν να βαλεις 2 ή    3;?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Η fsh καλό είναι να μετριέται πχ 3 κύκλους σερί για να έχεις μια ιδέα του τι παίζει γιατί πχ μια ψηλή fsh μπορεί να σημαίνει όχι καλό κύκλο πχ ενώ τον άλλο μήνα να σου βγει οκ

αυτο το παρατηρησα κι εγω.Στον ενα κυκλο ειχα 11 και στον αλλο 7,2.Οποτε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?Τι ισχυει?Μπορει να χει τοσο μεγαλες διακυμανσεις?Επηρεαζεται απο κατι ας πουμε?Δε μπορει ομως καθε μηνα να τρυπιεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Oκ καταλαβα. Και η fsh δεν υπαρχει τροπος να κατεβει;?

η Fsh δειχvει τηv ποιοτητα τωv ωαριωv σου σε καθε κυκλο. Οταv ομως η fsh δειξει εvα μεγαλο vουμερο σημαιvει οτι τα καλα ωαρια σου εχουv αρχισει vα τελειωvουv .

Δεv υπρχουv φαρμακα για vα πεσει η fsh .. γιατι απλα ειvαι τα ωαρια που εχεις. Καποια θα ειvαι καλα αλλα μια μεγαλη fsh δειχvει οτι αυτα που εχουv μειvει καλα ειvαι λιγα κ ο οργαvισμος πια επιλεγει οτι εχει απομειvει. 

Γιαυτο κ σε μικρες ηλικιες εχεις παvτα καλη fsh . 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...