Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Agatte είπε:

Κακώς απογοητευτηκες βρε... Το ότι είδες σήμερα θετικό, δε σημαίνει πως θα γίνει τώρα και η ωορρηξία, αύριο μεθαύριο θα σκάσει το αυγό. Θα πας και για τον υπέρηχο και θα δεις. 

Όσο για μένα... Κορίτσια, άρχισα ήδη να έχω κράμπες και πέταξα και το σπυρί της περιόδου. Δεν παρεκκλίνει ούτε για αστείο. Πάει κι αυτός ο κύκλος. 

Πλάκα κάνεις.. σε ποια μέρα του κυκλου είσαι?


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agatte είπε:

Θα σκάσω με το γιατρό σου... Αύριο πρωί πρωί να τον ξαναπάρεις. Και να τον ρωτήσεις για τα χάπια που παίρνει η @Makelen, αν θα βοηθούσαν στην περίπτωση σου. 

Ο καθένας έχει τη θεωρία του νομιζω. Ο δικός μας μας είπε κάθε μέρα κι αν αντέχουμε και 2 φορές τη μέρα. Το ίδιο δηλαδή με εσάς.. Εμείς βέβαια έχουμε θέμα με το σπερμα και ενώ οι πολύ συχνές επαφές αποδυναμωνουν λίγο το σπερμα, στην περίπτωση. Ας είπε θα βοηθήσουν περισσότερο. 

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Θα σου πω λοιπόν πως δεν το θεωρώ ούτε κανόνα, ούτε εξαίρεση. Είναι πολλές οι παράμετροι που μπορεί να οδηγήσουν σε μια τέτοια κατάσταση. Εμένα πχ έβγαινε 10 μέρες περίπου μικρότερο. Εν τέλει ήταν μια χαρά. Το δεύτερο φαινόταν επίσης μικρότερο, μεγάλωσε, είδαμε καρδιά και στον επόμενο υπέρηχο ήταν νεκρό. Εγώ ας πούμε έχω 2 στα 2. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω πως η δική μου εμπειρία είτε η μία είτε η άλλη, θα είναι ο κανόνας. Το μόνο που μπορώ να πω, ειναι ψυχραιμία, ηρεμία και θετική στάση στο ξεκίνημα της κάθε εγκυμοσυνης. Ξέρουμε όλες μας τι έχουμε να περιμένουμε. Δεν έχουμε καμία εδώ μέσα που να της ήρθαν ευκολα τα πράγματα. Δεν ξέρω την ιστορία σου, φαντάζομαι για να είσαι εδώ μέσα, πέρασες και ίσως περνάς κι εσύ τις δυσκολίες σου. Θα σου ευχηθώ να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς. 

Κι εγώ καταλαβαίνω τι θες να πεις.. Κ η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.. Ο αντίλογος μου βρίσκεται στο ότι, η θετική στάση, σου ρίχνει συννεφο στα μάτια και δεν προσέχεις ίσως.. Στην 1η εγκυμοσύνη μου, είχα αίματακι κ όλοι γύρω μου μου λέγανε ότι δεν ειν τπτ και ότι συμβαίνει συνέχεια.. Το αποτέλεσμα, δεν πρόσεχα δεν ψαχτηκα κ απεβαλα.. Πιθανόν να μην μπορούσα να το αποφύγω, αλλά μετά ένιωθα τύψεις.. Η κουμπάρα μου, μικρότερο το έμβρυο, δεν ειναι τίποτα της έλεγαν, κ της ήρθε κεραμίδα όταν δεν προχώρησε... Ειναι λεπτή η γραμμή, και εδώ διαβάζουν πολλά κορίτσια που δεν ξέρουν... Η τατακι μπορεί να είναι συνηδητοποιημενη κ να ξέρει κ να προσέχει, αλλά υπάρχουν κ άλλα κορίτσια.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Κοριτσια η ποσοτητα που αναφερετε ειναι η συνολικη,σωστα?Οχι ανα ml.
Εμας ειναι 65εκ και εχει πολυ χαμηλη κινητικοτητα και πολλες ατυπες μορφες.Κανουμε θεραπεια με βιταμινες και σωστη διατροφη και τον αλλο μηνα θα επαναλαβουμε το σπερμοδιαγραμμα κι ας ελπισουμε να ηταν τυχαιο γεγονος

Μπερδεύτηκα... Εμάς γράφει 12.500.000/ml. Συνολικό δεν ξέρω αν έγραφε... Δεν θυμάμαι. Το προηγουμενο ήταν 9εκ/ml. Ανέβηκε δηλαδή κατά 3,5 εκ αλλά στην κινητικότητα, δεν είχαμε τρομερή βελτίωση. 15% ζωηρή και μέση και νομίζω το ίδιο ήταν και πριν. 

Just now, Zzeezze είπε:

Κι εγώ καταλαβαίνω τι θες να πεις.. Κ η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.. Ο αντίλογος μου βρίσκεται στο ότι, η θετική στάση, σου ρίχνει συννεφο στα μάτια και δεν προσέχεις ίσως.. Στην 1η εγκυμοσύνη μου, είχα αίματακι κ όλοι γύρω μου μου λέγανε ότι δεν ειν τπτ και ότι συμβαίνει συνέχεια.. Το αποτέλεσμα, δεν πρόσεχα δεν ψαχτηκα κ απεβαλα.. Πιθανόν να μην μπορούσα να το αποφύγω, αλλά μετά ένιωθα τύψεις.. Η κουμπάρα μου, μικρότερο το έμβρυο, δεν ειναι τίποτα της έλεγαν, κ της ήρθε κεραμίδα όταν δεν προχώρησε... Ειναι λεπτή η γραμμή, και εδώ διαβάζουν πολλά κορίτσια που δεν ξέρουν... Η τατακι μπορεί να είναι συνηδητοποιημενη κ να ξέρει κ να προσέχει, αλλά υπάρχουν κ άλλα κορίτσια.. 

Στην ηλικία μας και με τη βιωματική της καθεμιας, δε νομίζω πως μπορεί να μπει το σύννεφο που λες. Δε γίνεται όμως να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε σκεπτόμενεςπως θα ειμαστε στο αρνητικό ποσοστό. Γι' αυτό γίνονται τόσες εξετάσεις, γι' αυτό όλο το ψάξιμο, γι' αυτό και η αγωνία σε κάθε εγκυμοσύνη που ξεκινά. Από τα σύννεφα κατεβήκαμε εδώ και καιρό. Και τα κορίτσια που παλεύουν για το 1ο παιδί, έχουν διαβάσει τόσα που σίγουρα κάτι κράτησαν. Στα 20 λες "δεν θα τύχει σε μενα", στα 40 λες "πώς θα το αποκλείσω από το να τύχει". Καταλαβαίνεις πως το λέω; τα φάγαμε με το κουτάλι. 

Just now, Klelia81 είπε:

Πλάκα κάνεις.. σε ποια μέρα του κυκλου είσαι?

Nope... 21η είμαι. Έχω από το απόγευμα που πονάει η κοιλιά μου, πρηστηκα κιολας και πριν λίγο έπιασα και το σπυρί στο μέτωπο. Εκεί βγαίνει κάθε μήνα, σαν φάρος! Αυτό σημαίνει πως σε 4 περίπου μέρες θα έρθει και η μανδαμ... Και μόλις είδα στο ημερολόγιο πως βάσει ωορρηξιας σε 4 μερες είναι να έρθει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Μπερδεύτηκα... Εμάς γράφει 12.500.000/ml. Συνολικό δεν ξέρω αν έγραφε... Δεν θυμάμαι. Το προηγουμενο ήταν 9εκ/ml. Ανέβηκε δηλαδή κατά 3,5 εκ αλλά στην κινητικότητα, δεν είχαμε τρομερή βελτίωση. 15% ζωηρή και μέση και νομίζω το ίδιο ήταν και πριν. 

Εμεις το καναμε στο Μητερα και ειναι αρκετα αναλυτικο.
Εχουμε 28 εκ/ml.Το προβλημα μας δεν ειναι τοσο η ποσοτητα,οσο η κινητικοτητα και η μορφολογια.Εντος μιας ωρας 23%,εντος 2 ωρων 20% και τυπικες μορφες κατα Tygerberg 1%.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Μπερδεύτηκα... Εμάς γράφει 12.500.000/ml. Συνολικό δεν ξέρω αν έγραφε... Δεν θυμάμαι. Το προηγουμενο ήταν 9εκ/ml. Ανέβηκε δηλαδή κατά 3,5 εκ αλλά στην κινητικότητα, δεν είχαμε τρομερή βελτίωση. 15% ζωηρή και μέση και νομίζω το ίδιο ήταν και πριν. 

Στην ηλικία μας και με τη βιωματική της καθεμιας, δε νομίζω πως μπορεί να μπει το σύννεφο που λες. Δε γίνεται όμως να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε σκεπτόμενεςπως θα ειμαστε στο αρνητικό ποσοστό. Γι' αυτό γίνονται τόσες εξετάσεις, γι' αυτό όλο το ψάξιμο, γι' αυτό και η αγωνία σε κάθε εγκυμοσύνη που ξεκινά. Από τα σύννεφα κατεβήκαμε εδώ και καιρό. Και τα κορίτσια που παλεύουν για το 1ο παιδί, έχουν διαβάσει τόσα που σίγουρα κάτι κράτησαν. Στα 20 λες "δεν θα τύχει σε μενα", στα 40 λες "πώς θα το αποκλείσω από το να τύχει". Καταλαβαίνεις πως το λέω; τα φάγαμε με το κουτάλι. 

Nope... 21η είμαι. Έχω από το απόγευμα που πονάει η κοιλιά μου, πρηστηκα κιολας και πριν λίγο έπιασα και το σπυρί στο μέτωπο. Εκεί βγαίνει κάθε μήνα, σαν φάρος! Αυτό σημαίνει πως σε 4 περίπου μέρες θα έρθει και η μανδαμ... Και μόλις είδα στο ημερολόγιο πως βάσει ωορρηξιας σε 4 μερες είναι να έρθει. 

Εγώ λέω ας μη προδικάζουμε και να περιμένουμε. Μέχρι να έρθει ελπίζουμε φιλενάδα! Μην απογοητεύεσαι απο τώρα.

Καλημέρα σε όλες!!

  • Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Μπερδεύτηκα... Εμάς γράφει 12.500.000/ml. Συνολικό δεν ξέρω αν έγραφε... Δεν θυμάμαι. Το προηγουμενο ήταν 9εκ/ml. Ανέβηκε δηλαδή κατά 3,5 εκ αλλά στην κινητικότητα, δεν είχαμε τρομερή βελτίωση. 15% ζωηρή και μέση και νομίζω το ίδιο ήταν και πριν. 

Στην ηλικία μας και με τη βιωματική της καθεμιας, δε νομίζω πως μπορεί να μπει το σύννεφο που λες. Δε γίνεται όμως να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε σκεπτόμενεςπως θα ειμαστε στο αρνητικό ποσοστό. Γι' αυτό γίνονται τόσες εξετάσεις, γι' αυτό όλο το ψάξιμο, γι' αυτό και η αγωνία σε κάθε εγκυμοσύνη που ξεκινά. Από τα σύννεφα κατεβήκαμε εδώ και καιρό. Και τα κορίτσια που παλεύουν για το 1ο παιδί, έχουν διαβάσει τόσα που σίγουρα κάτι κράτησαν. Στα 20 λες "δεν θα τύχει σε μενα", στα 40 λες "πώς θα το αποκλείσω από το να τύχει". Καταλαβαίνεις πως το λέω; τα φάγαμε με το κουτάλι. 

Nope... 21η είμαι. Έχω από το απόγευμα που πονάει η κοιλιά μου, πρηστηκα κιολας και πριν λίγο έπιασα και το σπυρί στο μέτωπο. Εκεί βγαίνει κάθε μήνα, σαν φάρος! Αυτό σημαίνει πως σε 4 περίπου μέρες θα έρθει και η μανδαμ... Και μόλις είδα στο ημερολόγιο πως βάσει ωορρηξιας σε 4 μερες είναι να έρθει. 

Καλημέρα!!! Να τολμήσω να πω να μην απογοητευτείς από τώρα;; Κάτσε να δούμε αν θα έρθει (ελπίζω να μην κάνει την εμφάνιση της). Όσο για το σπυρί μόνο όταν περιμένεις βγάζεις;

Just now, Klelia81 είπε:

Εγώ λέω ας μη προδικάζουμε και να περιμένουμε. Μέχρι να έρθει ελπίζουμε φιλενάδα! Μην απογοητεύεσαι απο τώρα.

Καλημέρα σε όλες!!

Καλημέρα!!! Ελπίζω να καταφέρεις να μιλήσεις με τον γιατρό σήμερα. Αλλιώς πήγαινε σε άλλον κορίτσι μου να σε κατευθύνει. Ερώτηση άσχετη: είδες καθόλου διαφορά στη ροή τώρα με τα χάπια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Να τολμήσω να πω να μην απογοητευτείς από τώρα;; Κάτσε να δούμε αν θα έρθει (ελπίζω να μην κάνει την εμφάνιση της). Όσο για το σπυρί μόνο όταν περιμένεις βγάζεις;

Καλημέρα!!! Ελπίζω να καταφέρεις να μιλήσεις με τον γιατρό σήμερα. Αλλιώς πήγαινε σε άλλον κορίτσι μου να σε κατευθύνει. Ερώτηση άσχετη: είδες καθόλου διαφορά στη ροή τώρα με τα χάπια;

Καλημερα φιλεναδα. Η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβα να παρω και πολλα. Μονο 4 απο τα 21 που εχει συνολικα αλλα η ροη είναι οπως τον παλιο καλό καιρό. Για να φανταστεις εχθες το πρωί οταν ξύπνησα μπηκα κατευθείαν για ντουζ. Τόσο πολυ ειχα λερωθεί στον υπνο μου. Αυτό πραγματικά είχα να το ζήσω καμιά διετια χαχα!!

  • Χαχα 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Να τολμήσω να πω να μην απογοητευτείς από τώρα;; Κάτσε να δούμε αν θα έρθει (ελπίζω να μην κάνει την εμφάνιση της). Όσο για το σπυρί μόνο όταν περιμένεις βγάζεις;

Καλημέρα!!! Ελπίζω να καταφέρεις να μιλήσεις με τον γιατρό σήμερα. Αλλιώς πήγαινε σε άλλον κορίτσι μου να σε κατευθύνει. Ερώτηση άσχετη: είδες καθόλου διαφορά στη ροή τώρα με τα χάπια;

Καλημέρα Χρυσάκι! Με ξέρεις, με την ελπίδα και τα όνειρα, δεν τα πάω καλά. Είμαι απόλυτα ρεαλιστρια. Τίποτα δεν έχω να περιμένω και το ξέρω κάθε μήνα, απλά οκ, κάνω ότι μπορώ για να πω πως προσπάθησα. Δες τώρα ας πούμε που συγκινήθηκα για τα αυγά μου. Και σήμερα θετικό το προγεστερόνης. Κάνουν κι αυτά την προσπάθειά τους. Άραγε πόσες μέρες μένει ψηλά η προγεστερόνη, πριν πάρει τον κατήφορο;

Ναι κάθε φορά που περιμένω, βγάζω σπυρί και βγάζω μόνο τότε. Και πάντα στο ίδιο σημείο, έτσι; να μη ξεχνιόμαστε. Τυπικά πράματα. Χάχαχα! 

@Klelia81 τι έγινε, τον πήρες τηλέφωνο τον δόκτωρα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Καλημέρα Χρυσάκι! Με ξέρεις, με την ελπίδα και τα όνειρα, δεν τα πάω καλά. Είμαι απόλυτα ρεαλιστρια. Τίποτα δεν έχω να περιμένω και το ξέρω κάθε μήνα, απλά οκ, κάνω ότι μπορώ για να πω πως προσπάθησα. Δες τώρα ας πούμε που συγκινήθηκα για τα αυγά μου. Και σήμερα θετικό το προγεστερόνης. Κάνουν κι αυτά την προσπάθειά τους. Άραγε πόσες μέρες μένει ψηλά η προγεστερόνη, πριν πάρει τον κατήφορο;

Ναι κάθε φορά που περιμένω, βγάζω σπυρί και βγάζω μόνο τότε. Και πάντα στο ίδιο σημείο, έτσι; να μη ξεχνιόμαστε. Τυπικά πράματα. Χάχαχα! 

@Klelia81 τι έγινε, τον πήρες τηλέφωνο τον δόκτωρα; 

Αν ειναι να σου έρθει δεν επρεπε ήδη να έχει παρει τον κατήφορο?

Κλασικά δεν το σηκωνανε και πηγα απο εκεί. Μολις τωρα γυρισα. Μου ειπε πως οι οωθηκες μου ειναι ατροφικές και καλυτερα να μη μπω σε αυτή τη διαδικασια γιατι δεν αξιζει να τις ταλαιπωρησω. Αρα του λεω δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω. Και μου λεει προς το παρον οχι. Αν σε περιπτωση εχω και τον επομενο μηνα περιοδο θα το δουμε. Αυτά. Πάω να κλάψω τώρα.

  • Λυπημένη/-ος 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Αν ειναι να σου έρθει δεν επρεπε ήδη να έχει παρει τον κατήφορο?

Κλασικά δεν το σηκωνανε και πηγα απο εκεί. Μολις τωρα γυρισα. Μου ειπε πως οι οωθηκες μου ειναι ατροφικές και καλυτερα να μη μπω σε αυτή τη διαδικασια γιατι δεν αξιζει να τις ταλαιπωρησω. Αρα του λεω δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω. Και μου λεει προς το παρον οχι. Αν σε περιπτωση εχω και τον επομενο μηνα περιοδο θα το δουμε. Αυτά. Πάω να κλάψω τώρα.

Ο γιατρός σου μου φαίνεται είναι λίγο κοφτος. Δεν μπορεί να μην έχει να προτείνει μια λύση.σε παρακαλώ μην σε παίρνει από κάτω . μήπως να πάρεις μια γνώμη κ από άλλο γιατρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Klelia81 είπε:

Αν ειναι να σου έρθει δεν επρεπε ήδη να έχει παρει τον κατήφορο?

Κλασικά δεν το σηκωνανε και πηγα απο εκεί. Μολις τωρα γυρισα. Μου ειπε πως οι οωθηκες μου ειναι ατροφικές και καλυτερα να μη μπω σε αυτή τη διαδικασια γιατι δεν αξιζει να τις ταλαιπωρησω. Αρα του λεω δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω. Και μου λεει προς το παρον οχι. Αν σε περιπτωση εχω και τον επομενο μηνα περιοδο θα το δουμε. Αυτά. Πάω να κλάψω τώρα.

Καλημερα κοριτσι! Πριν κλαψεις  πρεπει οπωσδηποτε να το ακουσεις κ απο δευτερο γιατρο! Ισως  δεν ειναι καλος  ο συγκεκριμενος  κ θεωρω οτι δεν πρεπει να το ρισκαρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vasiliki2020 είπε:

Ο γιατρός σου μου φαίνεται είναι λίγο κοφτος. Δεν μπορεί να μην έχει να προτείνει μια λύση.σε παρακαλώ μην σε παίρνει από κάτω . μήπως να πάρεις μια γνώμη κ από άλλο γιατρό;

Πήρα και τον δευτερο γιατρό και άφησα πάλι το τηλεφωνο μου να με καλεσει. Ελπιζω συντομα για να μη χαθεί η μέρα.


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Πήρα και τον δευτερο γιατρό και άφησα πάλι το τηλεφωνο μου να με καλεσει. Ελπιζω συντομα για να μη χαθεί η μέρα.

Μακαρι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Καλημερα κοριτσι! Πριν κλαψεις  πρεπει οπωσδηποτε να το ακουσεις κ απο δευτερο γιατρο! Ισως  δεν ειναι καλος  ο συγκεκριμενος  κ θεωρω οτι δεν πρεπει να το ρισκαρεις!!

Ισως δεν κάνουν τα χάπια για την δική μου περιπτωση. Για τις προεμμυνοπαυσιακές γυναικες εννοώ. Δεν ξέρω.. θα περιμενω λιγο ακομα και θα ξανακαλέσω τον δευτερο. Εσύ με ενα χαπι την μέρα εβγαλες 2 οωθηλάκια?


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Ισως δεν κάνουν τα χάπια για την δική μου περιπτωση. Για τις προεμμυνοπαυσιακές γυναικες εννοώ. Δεν ξέρω.. θα περιμενω λιγο ακομα και θα ξανακαλέσω τον δευτερο. Εσύ με ενα χαπι την μέρα εβγαλες 2 οωθηλάκια?

2 χαπια την ημερα για 7 μερες.  Δεν εβγαλα 2 εβγαλα 7 ωοθυλακια! 4 στην αριστερη και 3 στην δεξια. (Δυο ειδαμε στον πρωτο υπερηχο 11η μερα, στον δευτερο ειχαν μεγαλωσει κι αλλα. 7 ωοθυλακια 14η μερα). Απλως    τα 3 στη δεξια ειναι πιο ετοιμα. Αυτα θα ταεκαρουμε σημερα .. και μετα θα δουμε αν γινει γονιμοποιηση αν θα πιαστουν ολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...