Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Αυτή η αναμονή εμένα με τσακίζει. Για αυτό και το έχω ρίξει στην αναισθησία.

Τοξόπλασμα δεν έχω κάνει δε μου ζητήθηκε αλλά δεν έχω κιόλας γάτα!!! 

Προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί όσο περνάνε οι μέρες θα αποτρελαθεις. Και μη ψάχνεις εννοείται για συμπτώματα. Προσωπικά πιστεύω ότι όλα θα σου πάνε περίφημα και ένα πασχαλινό σπορακι θα γραπωθει μέσα σου!!!

Εσύ κορίτσι μου τι κάνεις;; Πες μας τα νέα σου!!

Καλα ειμαι ρε κοριτσακι στην αναμονή. δεν περιμένω να αδιαθετήσω 22 του μηνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσουδια!!! Με έχει πιάσει η άνοιξη τώρα που ο καιρός είναι καλός και δεν μαζεύομαι χαχαχαχα!!!! @Makelen περιμένουμε τα ευχάριστα να πάρει φωτιά η ομάδα μας!!! @Klelia81 μου τελικά τι θα κάνεις με τα χάπια; Κάπου το έχασα (έχω και μια γεροντική αμνησία).

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Lilly28 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; ο γιατρός μου έγραψε να κανω ορμονικές εξετάσεις κ μου είπε να τις κανω μετά την περίοδο. Διαβάζοντας διαφορα κατάλαβα ότι κάθε εξέταση πρεπει να γίνεται συγκεκριμένη μέρα του κύκλου. Τι ισχύει τελικά; τον εμπιστεύομαι βέβαια αλλά θέλω τη γνώμη σας.

Και εμενα ο γυναικολογος με εχει βαλει να κανω προγεστερονη,προλακτινη και αντιμμυλεριο την 18η-19η ημερα του κυκλου(κοντα στην ωορρηξια).Αρα ρωτα ακριβως το γυναικολογο σου τι θελει και μη ρωτας το μικρροβιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, despina. είπε:

Και εμενα ο γυναικολογος με εχει βαλει να κανω προγεστερονη,προλακτινη και αντιμμυλεριο την 18η-19η ημερα του κυκλου(κοντα στην ωορρηξια).Αρα ρωτα ακριβως το γυναικολογο σου τι θελει και μη ρωτας το μικρροβιολογικο.

Βασικά νομίζω ότι θα τον εμπιστευθώ γιατί γιατρός είναι κι επίσης πιθανότατα θα μπορεί να βγάλει συμπέρασμα από τις τιμές τους τη συγκεκριμένη μέρα του κύκλου που θα τα κάνω. Ας πάω και βλέπουμε. Ελπίζω να έχω καλά νέα γιατί με ανησυχεί που δεν καταλαβαίνω πλέον την ωορρηξία. Αυτό το μήνα θα κάνω και τεστάκια.Αν βγάλουν θετικό είναι σίγουρο άραγε ότι κάνουμε ωορρηξία?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lilly28 είπε:

Βασικά νομίζω ότι θα τον εμπιστευθώ γιατί γιατρός είναι κι επίσης πιθανότατα θα μπορεί να βγάλει συμπέρασμα από τις τιμές τους τη συγκεκριμένη μέρα του κύκλου που θα τα κάνω. Ας πάω και βλέπουμε. Ελπίζω να έχω καλά νέα γιατί με ανησυχεί που δεν καταλαβαίνω πλέον την ωορρηξία. Αυτό το μήνα θα κάνω και τεστάκια.Αν βγάλουν θετικό είναι σίγουρο άραγε ότι κάνουμε ωορρηξία?

Ποια μερα του κυκλου σου ειπε δηλ?
Κι εγω τωρα τελευταια δεν καταλαβαινω την ωορρηξια.Ουτε ποναλακια,ουτε υγρα.Κι εχω σταματησει να κανω και τα τεστ γιατι ειναι ακριβα και δεν μου βρηκαν ουτε μια φορα την ωορρηξια.Τα εκανα μια,τα εκανα δυο,χρησιμοποιησα 5-6 νομιζω σε διαφορετικους κυκλους,δεν ειδα αποτελεσμα και ειπα οτι αν ειναι να χαλαω ενα ολοκληρο κουτι για να μου βρισκει την ωορρηξια(αν υποθεσουμε οτι ειναι αξιοπιστα κιολας)αστο,δε συμφερει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 hours ago, Chrussa1982 said:

Αυτή η αναμονή εμένα με τσακίζει. Για αυτό και το έχω ρίξει στην αναισθησία.

Τοξόπλασμα δεν έχω κάνει δε μου ζητήθηκε αλλά δεν έχω κιόλας γάτα!!! 

Προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί όσο περνάνε οι μέρες θα αποτρελαθεις. Και μη ψάχνεις εννοείται για συμπτώματα. Προσωπικά πιστεύω ότι όλα θα σου πάνε περίφημα και ένα πασχαλινό σπορακι θα γραπωθει μέσα σου!!!

Εσύ κορίτσι μου τι κάνεις;; Πες μας τα νέα σου!!

Εντύπωση μου κάνει, η εξέταση για τοξοπλασμα είναι στάνταρ στις προγεννητικες. Είναι σημαντικό να ξέρεις αν έχεις αντισώματα, αν και πλέον το τοξοπλασμα δεν πολυκυκλοφορει, είναι σπάνιο. Και επίσης, δεν έχει απαραίτητα να κάνει με τις γάτες. Εγώ μεγάλωσα με γάτες, έχω καταπιεί άπειρες τρίχες, κοιμόμαστε αγκαλιά κτλ, κι όταν έμεινα έγκυος ήμουν πασιχαρη που τουλάχιστον θα έχω τα αντισώματα του τοξοπλασματος και θα μπορώ να τρώω άφοβα σαλάτες. Αμ δε! Δεν το είχα περάσει. Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι περισσότερο κινδυνεύουμε από τοξοπλασμα από όχι καλά πλυμμενες σαλάτες και κακοψημενα κρέατα. Δεν έτρωγα σχεδόν ποτέ κρέας και σαλάτες έξω. Κατά τα άλλα, με τη γάτα μου αγκαλιά πέρασα όλη την εγκυμοσύνη, απλά δεν άλλαζα την άμμο της εγώ. Αλλά ο γιατρός μου είπε ότι εφόσον δεν βγαίνει έξω και τρέφεται αποκλειστικά με κροκέτες, δεν υπάρχει κίνδυνος. Κι αυτές το κολλάνε από μολυσμένο κρέας. Μια φίλη μου που δεν είχε σχέση με γάτες, είχε τα αντισώματα του τοξοπλασματος, επειδή λέει έτρωγε πολλά ωμά λαχανικά, μάλλον κάποτε το κόλλησε. Σε κάθε περίπτωση, το σημαντικό είναι να μην μολυνθεις όσο είσαι έγκυος, αλλά καλό είναι να ξέρεις κι από τώρα, για να προσέχεις μην κολλήσεις όσο προσπαθείς για εγκυμοσύνη... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Ποια μερα του κυκλου σου ειπε δηλ?
Κι εγω τωρα τελευταια δεν καταλαβαινω την ωορρηξια.Ουτε ποναλακια,ουτε υγρα.Κι εχω σταματησει να κανω και τα τεστ γιατι ειναι ακριβα και δεν μου βρηκαν ουτε μια φορα την ωορρηξια.Τα εκανα μια,τα εκανα δυο,χρησιμοποιησα 5-6 νομιζω σε διαφορετικους κυκλους,δεν ειδα αποτελεσμα και ειπα οτι αν ειναι να χαλαω ενα ολοκληρο κουτι για να μου βρισκει την ωορρηξια(αν υποθεσουμε οτι ειναι αξιοπιστα κιολας)αστο,δε συμφερει!

Μου είπε μετά την περίοδο τώρα τι να σου πω....Θα πάω μετά την περίοδο. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τεστ. Γιατί έχω σταθερό κύκλο και μέχρι πρότινος καταλάβαινα πάντα την ωορρηξία. Θα τα δοκιμάσω και θα δώσω feedback.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lilly28 είπε:

Μου είπε μετά την περίοδο τώρα τι να σου πω....Θα πάω μετά την περίοδο. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τεστ. Γιατί έχω σταθερό κύκλο και μέχρι πρότινος καταλάβαινα πάντα την ωορρηξία. Θα τα δοκιμάσω και θα δώσω feedback.

Ακριβως μετα την περιοδο?Αυτο οντως μου φαινεται λιγο ακυρο.'Η θα πρεπει να σου πει κατα τη διαρκεια της περιοδου ή κοντα στην ωορρηξια.Γιατι ας πουμε η προγεστερονη διχνει την ποιότητα της ωορρηξίας οποτε γινεται μια βδομαδα περιπου μετα την ωορρηξια.Εμενα ας πουμε υπολογισε με βαση εναν υπερηχο που εκανα και ειχα ωορρηξια ποτε πρεπει να την κανω.Αν σου χει ζητησει FSH και LH πρεπει να γινουν την 3η ημερα του κυκλου.Επισης για την προλακτινη θα πρεπει να χεις σηκωθει κανα δυωρο πριν και να κατσεις χαλαρα.Δε ρωτας καλυτερα το γυναικολογο σου απο το να κανεις υποθεσεις?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μου.. δεν νιωθω τιποτα τοσες    μερες  . Ειχα κραμπες  .. οι οποιες   απο χθες   σταματησαν. Αλλα δεν εχω ουτε υγρα.. δεν ποναει ουτε το στηθος   μου.. ουτε υπνηλιες  .. ουτε τιποτα. Δεν λεω απαραιτητα ως   συμπτωματα.. εστω απο την προγεστερονη. Αφηστε οτι μετα απο τοσες   ορμονες   δεν εχω παρει ουτε γραμμαριο. Γιατι δεν νιωθω τιποτα... Και ειδικα το στηθος   .. δεν επρεπε να ποναει..; και πριν την περιδο ποναει. Και απο υγρα;? τιποτα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Βρε κοριτσια μου.. δεν νιωθω τιποτα τοσες    μερες  . Ειχα κραμπες  .. οι οποιες   απο χθες   σταματησαν. Αλλα δεν εχω ουτε υγρα.. δεν ποναει ουτε το στηθος   μου.. ουτε υπνηλιες  .. ουτε τιποτα. Δεν λεω απαραιτητα ως   συμπτωματα.. εστω απο την προγεστερονη. Αφηστε οτι μετα απο τοσες   ορμονες   δεν εχω παρει ουτε γραμμαριο. Γιατι δεν νιωθω τιποτα... Και ειδικα το στηθος   .. δεν επρεπε να ποναει..; και πριν την περιδο ποναει. Και απο υγρα;? τιποτα! 

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι και μην ψάχνεις συμπτώματα γιατί θα τρελαθείς!!! Όπως λένε και τα κορίτσια εδώ που έχουν ήδη παιδιά κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή. Περίοδο λογικά περιμένεις 23/4? Είναι πολύ νωρίς ακόμα...τώρα αυτά που ρωτάς εσύ θα σας τα ρωτάω εγώ σε λίγο καιρό χαχαχαχα. 

Τώρα προγεστερόνη δεν έχω ξαναπάρει για να ξέρω τα συμπτώματα. 

2 ώρες πρίν, Lilly28 είπε:

Μου είπε μετά την περίοδο τώρα τι να σου πω....Θα πάω μετά την περίοδο. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τεστ. Γιατί έχω σταθερό κύκλο και μέχρι πρότινος καταλάβαινα πάντα την ωορρηξία. Θα τα δοκιμάσω και θα δώσω feedback.

Κοριτσάκι εμένα τις ορμονικές που είπε να τις κάνω 2η 3η μέρα περιόδου. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...