Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Faith22 said:

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

      Ναι πέρυσι και για μένα οι χοριακες ήταν πολύ αγχωτικες… έτσι κ αλλιώς ότι είναι να γίνει θα γίνει με η χωρίς … 

Κορίτσια μία ερώτηση από τις εμπειρίες της χοριακής σας


Recommended Posts

Καλησπέρα Κορίτσια!

έχω μία ερώτηση, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε!

Έίμαι 40 ετών, και έκανα εξωσωματική, με βλαστοκύστες 5 ημερών(για τρίτη φορά) πριν 1,5 εβδομάδα.

Την 7η μέρα, δεν άντεξα και πήγα και έκανα ανάλυση αίματος για χοριακή.Βγήκε 23 και χάρηκα πολύ.

Την 9η μέρα, που ήταν και η καθορισμένη ημερομηνία χοριακής, μου εβγαλε τιμή 32,6.

Ο γιατρός μου είπε ξανά σε 2 μέρες να καπνω ανάλυση.

Κανονικά όμως, η χοριακή μου την δεύτερη φορά δεν θα έπρεπε να διπλασιαστεί και να φτάσει τα 45-46;

Έχει καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία;

Θεωρητικά, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, πρέπει σήμερα να μπαίνω στην 4η εβδομάδα. Απλά άρχισα να χάνω τις ελπίδες μου πάλι, για αυτό ρωτάω, αν έχει κάποια από εσάς, κάποια παρόμοια εμπειρία.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Chrisi21 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια!

έχω μία ερώτηση, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε!

Έίμαι 40 ετών, και έκανα εξωσωματική, με βλαστοκύστες 5 ημερών(για τρίτη φορά) πριν 1,5 εβδομάδα.

Την 7η μέρα, δεν άντεξα και πήγα και έκανα ανάλυση αίματος για χοριακή.Βγήκε 23 και χάρηκα πολύ.

Την 9η μέρα, που ήταν και η καθορισμένη ημερομηνία χοριακής, μου εβγαλε τιμή 32,6.

Ο γιατρός μου είπε ξανά σε 2 μέρες να καπνω ανάλυση.

Κανονικά όμως, η χοριακή μου την δεύτερη φορά δεν θα έπρεπε να διπλασιαστεί και να φτάσει τα 45-46;

Έχει καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία;

Θεωρητικά, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, πρέπει σήμερα να μπαίνω στην 4η εβδομάδα. Απλά άρχισα να χάνω τις ελπίδες μου πάλι, για αυτό ρωτάω, αν έχει κάποια από εσάς, κάποια παρόμοια εμπειρία.

Ευχαριστώ πολύ !

ειναι νωρις ακομη,κ αναγκαστικα πρεπει να περιμενεις κ αλλο.να μην απογοητευεσαι απο τωρα.αρκει κ μια αυξηση 60%,καμια φορα διπλασιαζεται στις 72ωρες η χοριακη

μηπως ειχες κανει μια ενεση που βοηθαει στην εμφυτευση;εχω ακουσει περιπτωσεις,κ μπορει να βγαλει θετικη χοριακη χωρις να εισαι,αλλα δ θυμαμαι πως την λενε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vikib είπε:

ειναι νωρις ακομη,κ αναγκαστικα πρεπει να περιμενεις κ αλλο.να μην απογοητευεσαι απο τωρα.αρκει κ μια αυξηση 60%,καμια φορα διπλασιαζεται στις 72ωρες η χοριακη

μηπως ειχες κανει μια ενεση που βοηθαει στην εμφυτευση;εχω ακουσει περιπτωσεις,κ μπορει να βγαλει θετικη χοριακη χωρις να εισαι,αλλα δ θυμαμαι πως την λενε

Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα, για να δω τί θα βγάλει η επόμενη εξέταση.

Κάνω κάποιες ενέσεις προγεστερώνης, λέγονται Prelutex.Αλλά δεν ξέρω αν εννοείς αυτές.

Πάντως, γεγονός είναι ότι από την 7η στην 9η μέρα , μετά την εμβρυομεταφορά, περίμενα από το 23 να πάει λίγο πιο ψηλά.Και αυτό με έχει ρίξει λιγάκι.

Θα δούμε την Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Chrisi21 είπε:

Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα, για να δω τί θα βγάλει η επόμενη εξέταση.

Κάνω κάποιες ενέσεις προγεστερώνης, λέγονται Prelutex.Αλλά δεν ξέρω αν εννοείς αυτές.

Πάντως, γεγονός είναι ότι από την 7η στην 9η μέρα , μετά την εμβρυομεταφορά, περίμενα από το 23 να πάει λίγο πιο ψηλά.Και αυτό με έχει ρίξει λιγάκι.

Θα δούμε την Δευτέρα!

οχι δ εννοω αυτες

καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις τις οβιτρελ; Οι ενέσεις αυτες ουσιαστικά ειναι β χοριακη Και ανιχνεύονται έως ξαι 10 ημερες απο την ληψη του φαρμάκου.. σε περιπτωση που εχεις κανει τέτοια ένεση ενδεχομένως η πρώτη σου χοριακη να εχει αυτη την τιμη απο την ένεση όποτε δεν εχεις λόγο ανησυχίας.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Mommy39 είπε:

Μηπως εννοεις τις οβιτρελ; Οι ενέσεις αυτες ουσιαστικά ειναι β χοριακη Και ανιχνεύονται έως ξαι 10 ημερες απο την ληψη του φαρμάκου.. σε περιπτωση που εχεις κανει τέτοια ένεση ενδεχομένως η πρώτη σου χοριακη να εχει αυτη την τιμη απο την ένεση όποτε δεν εχεις λόγο ανησυχίας.. 

Πάντως, κατά την γνώμη σας κορίτσια, 9 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά με βλαστοκύστες 5 μερών, η τιμή χοριακής 33, είναι σε φυσιολογική κάτάσταση, ή την βλέπετε χαμηλή;

Έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrisi21 είπε:

Πάντως, κατά την γνώμη σας κορίτσια, 9 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά με βλαστοκύστες 5 μερών, η τιμή χοριακής 33, είναι σε φυσιολογική κάτάσταση, ή την βλέπετε χαμηλή;

Έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά

μαλλον η οβιτρελ ειναι.αλλα δ εχω προσωπικη εμπειρια απο εξωσωματικη,οποτε δ ξερω ποσο αναμενομενη ειναι η τιμη. στη φυσικη συλληψη δ εχει σημασια ποσο χαμηλα ξεκιναει,αλλα να αυξανεται επαρκως 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Chrisi21 said:

Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα, για να δω τί θα βγάλει η επόμενη εξέταση.

Κάνω κάποιες ενέσεις προγεστερώνης, λέγονται Prelutex.Αλλά δεν ξέρω αν εννοείς αυτές.

Πάντως, γεγονός είναι ότι από την 7η στην 9η μέρα , μετά την εμβρυομεταφορά, περίμενα από το 23 να πάει λίγο πιο ψηλά.Και αυτό με έχει ρίξει λιγάκι.

Θα δούμε την Δευτέρα!

Χρυσή καταρχάς έχεις μια θετική χοριακη!! Και μόνο που ανέβηκε είναι πάρα πολύ αισιόδοξο! Σε πολλά άρθρα γράφει να αυξάνεται κάθε 48 ώρες έστω 60%. Μην στεναχωριέσαι καθόλου λοιπόν. Θα φανεί η εξέλιξη της. Κάνε υπομονή και είμαι σίγουρη ότι θα πάει καλά. Το 22 είναι η χρονιά μας!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...