Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Θα γεννήσω κλεισμένη 38. Εγώ κλείνω 38η ημέρα Κυριακή. Ραντεβού θα κλείσουμε στον τελευταίο υπέρηχο οπότε δεν ξέρω ακριβώς μέρα. Πάντως 38+ και πριν κλείσω την 39η. 

Όχι δεν θα μας τσεκαρει από κάτω δεν χρειάζεται αφού θα πάμε για καισαρική. Εμένα απλά με τσεκαρει με υπέρηχο και λόγω ιστορικού τσεκαρει κολπικά από την β επιπέδου και μετά κάθε φορά τον τράχηλο μην έχουμε κάτι απρόοπτο. Ως τώρα αν και έχω συσπάσεις και το μωρό είναι πολύ χαμηλά είναι καλά ο τράχηλος, δεν δείχνει δείγμα για  πρόωρο τοκετό. 

Πολύ καλά, μπράβο! Εγώ θα γεννησω 38 ακριβως :-) αρχες Δεκεμβρη ειπες εσυ ε? Αχ τι καλα, κοντευεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Τα μωρα τα αλλαζουν και τα πλενουν οι μαιες στο μαιευτηριο 

Δεν θελω να επιμεινω...αλλα και μενα η γιατρος δεν μου ειχε πει για γευμα μεσα στη νυχτα απλα επειδη το ειχα διαβασει λεω ας το δοκιμασω. Και με τη φρυγανια τυρι επιασε. Και της το ειπα και μου ειπε οκ, το συνεχιζεις. Ναι, το γαλα δυστυχως αφαιρεσε το, εχει αποδειχθει οτι σε ανεβαζει. Κανα γλυκο με στεβια τρως?

Σοκολάτα υγείας με στέβια τρώω

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Κι εγώ έχω πάρα πολλά νεύρα γενικά. Νιώθω συνέχεια κούραση, πονάω παντού στα κόκκαλα της μέσης ,στους γοφούς, δεν μπορώ να κοιμηθώ πλέον από τον πόνο, αφού βλέπω ακόμα και στον ύπνο μου ότι πονάω και ξυπνάω με πόνους. Έχω και ένα δίχρονο που τρέχω από πίσω του και περνάει φάση που αντιδρά και αυτό, αποκτά προσωπικότητα, ξυπνάει ακόμα και πολλές φορές το βράδυ, γενικά περνάει δύσκολη φάση. Προσπαθώ κι εγώ να κάνω υπομονή και έχω αγχωθεί πως θα ανταπεξέλθω με δύο παιδιά τόσο μικρής διαφοράς αφού και ο μικρός μου είναι δύσκολος ακόμα. Ανυπομονώ να γεννήσω γιατί δεν αντέχω άλλο αλλά από την άλλη είμαι αρκετά αγχωμένη πως θα ανταπεξέλθω ειδικά τα βράδια που θα ξυπνάνε και τα δύο.

Κορίτσια είναι κάποια κοπέλα που να πηγαίνει για δεύτερη καισαρική; Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι κι αυτό και αγχώνομαι. Τώρα που έχω την πρώτη εμπειρία φοβάμαι πιο πολύ από τη πρώτη φορά. Είχα καλή εμπειρία την πρώτη φορά απλά επειδή είχα πάθει κρίση πανικού στο χειρουργείο νομίζω ότι τώρα φοβάμαι πιο πολύ από την πρώτη γέννα.

Καλησπέρα και από μένα! 

Δεν φαντάζεσαι πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω..! Έχω απίστευτες αϋπνίες και έχω τη μικρή (16 μηνών) που βγάζει δοντάκια και τα βράδια δεν κοιμόμαστε. 

Εγώ έκλεισα μασάζ εγκυμοσύνης για το Σάββατο, γιατί είναι τόσο έντονοι οι πόνοι στα χέρια, τη μέση και τα γόνατα, που δεν με αφήνουν να κοιμηθώ. Ελπίζω να είναι ανακουφιστικο! 

Εμένα η πρώτη μου καισαρική ήταν με ολική νάρκωση, οπότε, ναι μεν είχα καισαρική, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην καισαρική..! Οπότε ξέρω ότι τώρα θα πάω ξανά για καισαρική, αλλά δεν έχω καμία ιδέα για το τι γίνεται. Αυτό με τρομάζει πολύ. Πονάει? Νιώθεις κάτι κατά τη διάρκεια της επέμβασης? Καταλαβαίνεις όλα όσα γίνονται γύρω σου?! Πρέπει να γίνει πρόκληση σπασμων και στην καισαρική ή αυτό το πέρασα επειδή την πρώτη φορά πήγαινα για Φ.τ?! Αν κάποια μπορεί να μου απαντήσει, θα το εκτιμούσα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Καλησπέρα και από μένα! 

Δεν φαντάζεσαι πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω..! Έχω απίστευτες αϋπνίες και έχω τη μικρή (16 μηνών) που βγάζει δοντάκια και τα βράδια δεν κοιμόμαστε. 

Εγώ έκλεισα μασάζ εγκυμοσύνης για το Σάββατο, γιατί είναι τόσο έντονοι οι πόνοι στα χέρια, τη μέση και τα γόνατα, που δεν με αφήνουν να κοιμηθώ. Ελπίζω να είναι ανακουφιστικο! 

Εμένα η πρώτη μου καισαρική ήταν με ολική νάρκωση, οπότε, ναι μεν είχα καισαρική, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην καισαρική..! Οπότε ξέρω ότι τώρα θα πάω ξανά για καισαρική, αλλά δεν έχω καμία ιδέα για το τι γίνεται. Αυτό με τρομάζει πολύ. Πονάει? Νιώθεις κάτι κατά τη διάρκεια της επέμβασης? Καταλαβαίνεις όλα όσα γίνονται γύρω σου?! Πρέπει να γίνει πρόκληση σπασμων και στην καισαρική ή αυτό το πέρασα επειδή την πρώτη φορά πήγαινα για Φ.τ?! Αν κάποια μπορεί να μου απαντήσει, θα το εκτιμούσα. 

Γεια σου κοπέλα μου. Δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ φυσικά, δεν καταλαβαινεις καν τι σου κανουν, πραγματικα. Νιωθεις μονο σαν τρανταγμα, σαν να "χορευει" η κοιλιτσα σου απο μονη της. Δεν καταλαβαινεις τι κανουν, δε νιωθεις καν αγγιγμα. Δεν γινεται καμια προκληση στην καισαρικη, δεν θα περασεις ξανα κατι τετοιο. Εμενα ο γιατρος και η ομαδα του συζητουσαν για τα μαγαζια της νυχτερινης Αθηνας, γελουσαν κλπ, το κλιμα ηταν σα να πηγαν για καφε. Εγω εβλεπα μονο τη μαια μου διπλα μου και μιλουσαμε, μπροστα φυσικα δεν βλεπεις κατι, υψωνουν ενα σεντονι.

Υ.Γ. Όλα αυτα στα περιγραφει ενας πολυ πολυ αγχωδης ανθρωπος ιδιως με τα θεματα υγειας. Οπότε εμπιστέψου με. Εμένα το αγχος μου ειναι το κατα ποσο θα ποναω μετα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Καλησπέρα και από μένα! 

Δεν φαντάζεσαι πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω..! Έχω απίστευτες αϋπνίες και έχω τη μικρή (16 μηνών) που βγάζει δοντάκια και τα βράδια δεν κοιμόμαστε. 

Εγώ έκλεισα μασάζ εγκυμοσύνης για το Σάββατο, γιατί είναι τόσο έντονοι οι πόνοι στα χέρια, τη μέση και τα γόνατα, που δεν με αφήνουν να κοιμηθώ. Ελπίζω να είναι ανακουφιστικο! 

Εμένα η πρώτη μου καισαρική ήταν με ολική νάρκωση, οπότε, ναι μεν είχα καισαρική, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην καισαρική..! Οπότε ξέρω ότι τώρα θα πάω ξανά για καισαρική, αλλά δεν έχω καμία ιδέα για το τι γίνεται. Αυτό με τρομάζει πολύ. Πονάει? Νιώθεις κάτι κατά τη διάρκεια της επέμβασης? Καταλαβαίνεις όλα όσα γίνονται γύρω σου?! Πρέπει να γίνει πρόκληση σπασμων και στην καισαρική ή αυτό το πέρασα επειδή την πρώτη φορά πήγαινα για Φ.τ?! Αν κάποια μπορεί να μου απαντήσει, θα το εκτιμούσα. 

Όχι κορίτσι μου δεν πονάει καθόλου. Απλά έχεις ένα σεντόνι μπροστά από το στήθος και κάτω να μην βλέπεις και απλά ακούς. Το μωρό βγαίνει στα πρώτα πέντε λεπτά και το υπόλοιπο 40λεπτο σε καθαρίζουν κυρίως και σε ράβουν. Απλά καταλαβαίνεις λίγο σαν κάτι να γίνεται όπως γουργουριζει η κοιλιά του να το πω , κάπως έτσι. Εμένα πιο πολύ με τρόμαξε ότι άκουγα θορύβους και φανταζόμουν πράγματα. Αλλά μην φοβάσαι είναι πολύ γρήγορη διαδικασία και το μωρό βγαίνει πολύ γρήγορα και το βλέπεις και ηρεμείς.

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

, Καλησπέρα κορίτσια! Γύρισα από υπερηχογράφημα 34+2 σήμερα το μωράκι εκεί που την περασμένη φορά είχε πέσει εκατοστιαία θέση γιατί είχε βάλει λίγο βάρος , σήμερα ανέβηκε πάλι πολύ γιατί πήρε πολύ βάρος αυτές τις δύο εβδομάδες που είχαμε να το δούμε. Έφτασε 2300. Είμαι πολύ χαρούμενη και μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Πήρε 550 γραμμάρια σε δύο εβδομάδες. @Rafaela_123σε ταγκάρω να πάρεις θάρρος.  Τώρα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα δηλαδή 35η, 36η, 37η και 38η γεννάω με το καλό.

Ααα μπράβο πήρε μπρος το μωράκι σου!!! Εσυ ποσό έβαλες σε αυτες τις 2 εβδομάδες;; Κ εγώ θα πάω στις 35 ξανά κ μετά κάθε εβδομάδα ως να γεννήσω που δε ξέρω ποτέ θα γεννήσω γιατί πάμε φυσιολογικά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Ααα μπράβο πήρε μπρος το μωράκι σου!!! Εσυ ποσό έβαλες σε αυτες τις 2 εβδομάδες;; Κ εγώ θα πάω στις 35 ξανά κ μετά κάθε εβδομάδα ως να γεννήσω που δε ξέρω ποτέ θα γεννήσω γιατί πάμε φυσιολογικά! 

Αχ άσε εγώ τον τελευταίο μηνα έχω βάλει κιλά. Τώρα φαντάσου μέσα σε δύο εβδομάδες πήρα 2 κιλα! Συνολικά τώρα 34+3 είμαι στα +10. Και έχω ακόμα τέσσερις εβδομάδες μέχρι τη γέννα. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Αχ άσε εγώ τον τελευταίο μηνα έχω βάλει κιλά. Τώρα φαντάσου μέσα σε δύο εβδομάδες πήρα 2 κιλα! Συνολικά τώρα 34+3 είμαι στα +10. Και έχω ακόμα τέσσερις εβδομάδες μέχρι τη γέννα. 

Καλε μια χαρά είσαι!!! Κ εγώ έβαλα 9 ως τώρα! Τη τελευταία φορά που το μωρό έβαλε 400 γρ είχα βάλει 1 κιλό κ σκεψου τα 400 είναι το μωρό! Έτσι λένε τώρα το βάρος που βάζουμε το 1/2 είναι του μωρού! Άρα μην αγχώνεσαι…κιλά είναι θα φύγουν! Κ εγώ την εβδομάδα π δεν έβαλε πολλά το μωρό δεν εβαλα ούτε κ εγώ…δεν ξέρω άμα παίζει ρολο η γιατρος μ είπε είναι του πλακούντα θέμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Καλε μια χαρά είσαι!!! Κ εγώ έβαλα 9 ως τώρα! Τη τελευταία φορά που το μωρό έβαλε 400 γρ είχα βάλει 1 κιλό κ σκεψου τα 400 είναι το μωρό! Έτσι λένε τώρα το βάρος που βάζουμε το 1/2 είναι του μωρού! Άρα μην αγχώνεσαι…κιλά είναι θα φύγουν! Κ εγώ την εβδομάδα π δεν έβαλε πολλά το μωρό δεν εβαλα ούτε κ εγώ…δεν ξέρω άμα παίζει ρολο η γιατρος μ είπε είναι του πλακούντα θέμα 

Κι εγώ τώρα που το λες όταν το μωρό είχε βάλει ελάχιστο δεν είχα πάρει κι εγώ βάρος. Εσείς τι έχετε δει με τον πλακούντα; Πάντως μην ανησυχείς γιατί κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχε μεγάλο θέμα το μωρό με το βάρος λόγω του πλακούντα και λόγω ότι είχα αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες το μωρό 37 εβδομάδων έφτασε 2500. Υπήρξε διάστημα που δεν έβαζε τίποτα και διάστημα που έβαλε απότομα και όταν στο τέλος δεν έβαζε τίποτα είχε φτάσει ήδη 2500. Πιστεύω όλα καλά θα πάνε και θα δεις σίγουρα στον επόμενο υπέρηχο θα έχει βάλει περισσότερο βάρος.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κι εγώ τώρα που το λες όταν το μωρό είχε βάλει ελάχιστο δεν είχα πάρει κι εγώ βάρος. Εσείς τι έχετε δει με τον πλακούντα; Πάντως μην ανησυχείς γιατί κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχε μεγάλο θέμα το μωρό με το βάρος λόγω του πλακούντα και λόγω ότι είχα αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες το μωρό 37 εβδομάδων έφτασε 2500. Υπήρξε διάστημα που δεν έβαζε τίποτα και διάστημα που έβαλε απότομα και όταν στο τέλος δεν έβαζε τίποτα είχε φτάσει ήδη 2500. Πιστεύω όλα καλά θα πάνε και θα δεις σίγουρα στον επόμενο υπέρηχο θα έχει βάλει περισσότερο βάρος.

Στην τροφοδότηση του μωρού είναι θέμα πλακούντα το οποίο δε μπορείς να κανεις κάτι εκτος από πρόληψη ασπιρίνη ή και ενεσεις, γιατί είναι στο σχηματισμό του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ίσως σε άλλη εγκυμοσύνη να μη το έχω! 
 

Κ εγώ πιστεύω ότι θα φτάσουμε τα 2500!! 
 

Κορίτσια χθες έφαγα λαχανικά βραστά μπρόκολο κουνουπίδι καροτο κολοκυθάκι Κ λίγο σπανάκι κ όλο το βράδυ νόμιζα ότι έφαγα πέτρες! Ακόμα κ τώρα νιώθω βαριά!!! Με πειραξανε τα λαχανικά αυτά; Άσε που μετά δεν ενιωθα ούτε κ το μωρό πολύ ελάχιστα δεν ξέρω νομίζω είναι κ το έντερο μου καπως μάλλον μ έπιασε πάλι η δυσκοιλιότητα έχω 2 μερες να ενεργηθώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Στην τροφοδότηση του μωρού είναι θέμα πλακούντα το οποίο δε μπορείς να κανεις κάτι εκτος από πρόληψη ασπιρίνη ή και ενεσεις, γιατί είναι στο σχηματισμό του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ίσως σε άλλη εγκυμοσύνη να μη το έχω! 
 

Κ εγώ πιστεύω ότι θα φτάσουμε τα 2500!! 
 

Κορίτσια χθες έφαγα λαχανικά βραστά μπρόκολο κουνουπίδι καροτο κολοκυθάκι Κ λίγο σπανάκι κ όλο το βράδυ νόμιζα ότι έφαγα πέτρες! Ακόμα κ τώρα νιώθω βαριά!!! Με πειραξανε τα λαχανικά αυτά; Άσε που μετά δεν ενιωθα ούτε κ το μωρό πολύ ελάχιστα δεν ξέρω νομίζω είναι κ το έντερο μου καπως μάλλον μ έπιασε πάλι η δυσκοιλιότητα έχω 2 μερες να ενεργηθώ 

Ναιιιι εμένα ας πούμε το σπανάκι με πειράζει παααρα πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη σε σημείο να έχω δυσπεψία μια μέρα και να κάνω ακόμα και διάρροιες. Σίγουρα σε πειράξε κάτι από αυτά πιστεύω..


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Στην τροφοδότηση του μωρού είναι θέμα πλακούντα το οποίο δε μπορείς να κανεις κάτι εκτος από πρόληψη ασπιρίνη ή και ενεσεις, γιατί είναι στο σχηματισμό του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ίσως σε άλλη εγκυμοσύνη να μη το έχω! 
 

Κ εγώ πιστεύω ότι θα φτάσουμε τα 2500!! 
 

Κορίτσια χθες έφαγα λαχανικά βραστά μπρόκολο κουνουπίδι καροτο κολοκυθάκι Κ λίγο σπανάκι κ όλο το βράδυ νόμιζα ότι έφαγα πέτρες! Ακόμα κ τώρα νιώθω βαριά!!! Με πειραξανε τα λαχανικά αυτά; Άσε που μετά δεν ενιωθα ούτε κ το μωρό πολύ ελάχιστα δεν ξέρω νομίζω είναι κ το έντερο μου καπως μάλλον μ έπιασε πάλι η δυσκοιλιότητα έχω 2 μερες να ενεργηθώ 

Σιγουρα σε πειραξαν αυτα που εφαγες. Εγω με κολοκυθακια βραστα για βραδινο εκανα εμετο μεσα στη νυχτα...ειδικα το σπανακι να ξερεις ειναι βαρυ για το εντερο. Φαε ενα πιτογυρο κι αν σε πειραξει να μη με λενε Αννα! Χαχαχαχαχα. Σε τετοιες περιπτωσεις πινε χαμομηλακι. Και για τη δυσκοιλιοτητα δαμασκηνα αποξηραμενα, ακτινιδια, τυροπιτα-μιλκο στην αναγκη. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Annie4 είπε:

Σιγουρα σε πειραξαν αυτα που εφαγες. Εγω με κολοκυθακια βραστα για βραδινο εκανα εμετο μεσα στη νυχτα...ειδικα το σπανακι να ξερεις ειναι βαρυ για το εντερο. Φαε ενα πιτογυρο κι αν σε πειραξει να μη με λενε Αννα! Χαχαχαχαχα. Σε τετοιες περιπτωσεις πινε χαμομηλακι. Και για τη δυσκοιλιοτητα δαμασκηνα αποξηραμενα, ακτινιδια, τυροπιτα-μιλκο στην αναγκη. 

Αχ μην λες τυρόπιτα…. :lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Sisii είπε:

Αχ μην λες τυρόπιτα…. :lol:

Αχ συγγνωμη!!! Ονειρευομαι κι εγω...πιο πολυ μου λειπουν αυτα παρα τα γλυκα. Σισσυ εσενα το μωρο στο βαρος ειναι οκ η εχει παραπανω λογω ζαχαρου? Δε σε εχω ρωτησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...