Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , maro3 είπε:

Καλησπέρα !! Πρώτα από όλα εύχομαι σε όλους τα καλύτερα... Με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας!! Καλώς σας βρήκα!!!Ήρθε για τον αντρούλη μου και εμένα ο σημαντικός μας μήνας, η έμβρυομεταφορά κατεψυγμένων  Βλαστοκυστών!! Καλή επιτυχία σε όλους μας λοιπόν μέσα από την καρδιά μου!! 

Πολύ πολύ καλή επιτυχία εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!! Όλα να πάνε καταπληκτικά ❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 21 λεπτά , maro3 είπε:

Καλησπέρα !! Πρώτα από όλα εύχομαι σε όλους τα καλύτερα... Με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας!! Καλώς σας βρήκα!!!Ήρθε για τον αντρούλη μου και εμένα ο σημαντικός μας μήνας, η έμβρυομεταφορά κατεψυγμένων  Βλαστοκυστών!! Καλή επιτυχία σε όλους μας λοιπόν μέσα από την καρδιά μου!! 

Καλή επιτυχία!!!! Να πάνε όλα τέλεια!!!🌟🌟🌟🌟

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Soho24 είπε:

Πολύ πολύ καλή επιτυχία εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!! Όλα να πάνε καταπληκτικά ❤

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ!!!!!! Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσένα!!! ❤

πρίν από 12 λεπτά , Liony είπε:

Καλή επιτυχία!!!! Να πάνε όλα τέλεια!!!🌟🌟🌟🌟

Ευχαριστούμε τόσο πολύ!!!! Τα πιο όμορφα και σε εσένα!!! ❤

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Soho24 είπε:

Έτσι σκέφτομαι κι εγώ, δεν ξέρω τι έκβαση θα είχε πιθανή εμβρυομεταφορά και πόσα ωάρια θα παίρναμε αν θα έπρεπε να επιστρέψουμε στις διεγέρσεις μετά από 5-6 μήνες. Από άποψη ηλικίας είμαι στα κόκκινα, κυρίως στο θέμα της ποιότητας. Εκκρεμεί και προεμφυτευτικός, ο οποίος αναμένω να έχει κάποιες απώλειες. Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου. Τον εκτιμώ σαν άνθρωπο, οπότε θα τον εμπιστευτώ.

Γιατί δεν κάνεις ωοληψια σε φυσικό κύκλο για τους επόμενους 2 μήνες? Ή έστω τροποποιημενο με χαπι μονο? Μετά από 3 διεγερσεις σε ηλικία 40~42, με καλή ΑΜΗ και ορμονικο προφίλ (το πρόβλημα το είχαμε στο σπερμα) απ όπου προεκυψαν 10 καλές έως αριστες βλαστοκυστες με αποτελεσμα μια μηδενική χοριακη, μια παλινδρομη λογω χρωμοσωμικης και ευτυχώς την τωρινή μου εγκυμοσυνη μετά από προεμφυτευτικο θεωρώ πλέον ότι η φύση ξερει καλύτερα να διαλέγει και πιθανόν το ένα ωαριο του μήνα να είναι ποιοτικότερο.

Στατιστικά και εφόσον κάνεις προεμφυτευτικο καλό είναι να έχεις 6 και περισσότερες βλαστοκυστες για βιοψια, δυστυχώς τα ποσοστά ευπλοειδων ωαριων μετά τα 41 είναι πολύ μικρά, τύπου 15%. Και εγώ λίγο πριν τα 42 έκανα προεμφυτευτικο μετά από διεγερση και ήταν 1 στα 6 εμβρυα γερό. Και μια φίλη ίδιας ηλικίας 0 στα 3 μετά από προεμφυτευτικο, επίσης με καλή ΑΜΗ και καλό ορμονολογικο προφίλ για την ηλικία της.

Αν δεν έκανες προεμφυτευτικο και είναι η πρώτη σου εμβρυομεταφορα θα σου έλεγα πάντως να την προχωρήσεις άμεσα και με τις 4 βλαστοκυστες. Αν πετύχει θα είσαι τυχερή και δε θα επιβαρύνεις παραπάνω τον οργανισμο σου, αν όχι ξαναπροσπαθεις από Σεπτέμβριο, δε θα κάνουν 3 μήνες τόση μεγάλη διαφορά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Fay_ said:

Όχι δεν έχω μιλήσει με το γιατρό και ούτε έχω τη δύναμη να ξανά προσπαθήσω νομίζω ή τουλάχιστον έτσι τα σκέφτομαι τώρα 😢

@Fay_ κορίτσι μου την καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί την έχω νιώσει στο πετσί μου. ΌΛΕΣ μας την έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Δείξε μου μία εδώ μέσα που δεν έχει δυσκολευτεί, που δεν έχει πέσει και φάει τα μούτρα της, που δεν έχει νιώσει την καρδιά της να σκίζεται στα δυο. Είμαι 36 - 7 ωάρια την 1η φορά, 4 την 2η, δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα από τα συνολικά 3 κατάλληλα... πάπαλα, zero, nada. 

Όπως σου είπαν τα άλλα κορίτσια, πάρε το χρόνο σου να ξεσπάσεις, αλλά μην το βάζεις κάτω, όποιος και αν είναι ο δρόμος για σένα. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία σου, αν θες και έχεις κουράγιο, διάθεση, γράψε μας. Υποθέτω ότι έχετε αποκλείσει ζητήματα σπέρματος (θέλω να πω μην τα ρίχνουμε μόνο στα ωάρια, μπορεί να φταίει και το σπέρμα), υποθέτω επίσης ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και παίρνεις κάποια συμπληρώματα με βάση τις οδηγίες του γιατρού σου. Με τι πρωτόκολλο πήγες; έχεις δοκιμάσει άλλα; Επιμένω πάντως - ο γιατρός τι λέει; δεν πρέπει να δώσει κάποιες γνώμες για το τι έφταιξε, και κάποιες κατευθυντήριες; πχ φυσικούς για επόμενη προσπάθεια; Ότι θες, εδώ είμαστε όλες! ❤️ 

6 hours ago, Σποράκι said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι τεράστια η απογοήτευση και τώρα φαίνονται όλα μαύρα. Θα γίνει όμως και η χαρά θα είναι τεράστια. Να ξέρεις ότι μου έχει τύχει δυο φορες να μη γονιμοποιηθούν αμεσως και στη συνέχεια προχώρησαν κανονικά. Σήμερα είχα και εγώ ωοληψια σε φυσικό κύκλο και από τώρα τρέμω για το αυριανό τηλεφώνημα 🙄

@Σποράκι μου καλή επιτυχίαααααααααααααααααα!!! 💓

2 hours ago, Soho24 said:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα ολοκληρώθηκε η διαδικασία της 2ης διέγερσης, από την οποία πηραμε δυο βλαστοκύστες 5ης ημέρας άριστης ποιότητας, και μία 6ης ημέρας μέτριας ποιότητας (ΒΒ). Έχω άλλη μία βλαστοκύστη από την 1η μου διέγερση τον Φεβρουάριο. Αναμένω να επιστρέψει ο γιατρός μου από το εξωτερικό την επόμενη εβδομάδα για να συζητήσουμε από κοντά, στο μεταξύ θα εκτιμούσα όμως και τη δική σας άποψη. Έχει κολλήσει το μυαλό μου και επιθυμώ διακαώς και 3η διέγερση μετά από κανένα τρίμηνο. Είμαι 42 ετών και νιώθω την ανάγκη να μαζέψω 2-3 βλαστοκύστες ακόμη. Ποια η άποψή σας? Είναι υπερβολή να προχωρήσω σε τρεις διεγέρσεις σε βάθος επτά μηνών? 

μπράβο! να και μερικά ευχάριστα νέα να γελάσει το χειλάκι μας! Όπως σου είπε το @Σποράκι ίσως να είναι προτιμητέο να μαζέψεις λίγα ακόμα πριν πας για εμβρυομεταφορά. Εγώ σκεφτόμουν ότι θα ήθελα ιδανικά 6 βλαστοκύστες πριν προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά (3 φορές επί 2 την φορά). Λέμε τώρα γιατί έτσι όπως πάω δεν βλέπω να τις μαζεύω, σίγουρα όχι σύντομα... Καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις!!!

2 hours ago, Nima21 said:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Έχει κάνει ο σύντροφος σας ορμονικές εξετάσεις και ενώ τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά, είδατε βελτίωση; εκανε ο δικος μου επαναληπτικές και ενώ τον Σεπτέμβριο ειχε υψηλή προλακτίνη και λίγο χαμηλή τεστοστερόνη, ξαναέκανε τωρα και ενω έφτιαξαν αυτες οι δυο, οι fsh, lh και οιστραδιόλη εκτοξεύτηκαν πολυ.. και εχω ανησυχησει! Ο ουρολόγος του ειπε οτι μάλλον ειναι λαθος η μετρηση της fsh, οτι δεν μπορει να εχει αυξηθει τοσο.. γενικα ξεκαθαρη απαντηση δεν εχουμε παρει ακομα . Παιρνει προφερτιλ και σερπαφαρ εδω και ενα μηνα.. και Νοεμβριο θελουμε να κανουμε εξωσωματική.. αλλά αγχωνομαι μηπως αντι να φτιαξει το σπερμα χειροτερεψει κι αλλο; Εκανε κ επεμβαση κιρσοκηλης τον περασμενο Νοεμβριο και φοβαμαι μηπως το χειροτερεψε το θεμα μας.. αν εχει καποια αναλογη εμεπιρια ή ξερει τι παιζει με αυτες τις ορμονες και αν αυξομειώνονται ετσι ας με ενημερωσει! Ευχαριστώ!!

αυτά τα profertil, serpafar κλπ είναι αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη αντίστοιχα, σωστά; αυτά - πάντα με βάση την δική μας εμπειρία και χωρίς να είμαι γιατρός - είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνα για την εκτόξευση των τιμών αυτών, με βάση όσα μας είπε ο δικός μας γιατρός όταν το έπαθε ο σύζυγος μου, που του είχε δώσει σχήμα θεραπείας με αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη και η FSH και η LH (καθώς και οι τιμές του συκωτιού, SGOT, SGPT, και ουρικό οξύ) ήταν όχι απλά πάνω από τα όρια, αλλά στο Θεό! Πόσο καιρό τα παίρνει ο σύζυγος σου; Μιλήστε με το γιατρό μήπως τα κόψει για λίγο καιρό να πέσουν οι τιμές (εμείς αυτό κάναμε). Μην αγχώνεσαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , MarGe2022 είπε:

@Fay_ κορίτσι μου την καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί την έχω νιώσει στο πετσί μου. ΌΛΕΣ μας την έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Δείξε μου μία εδώ μέσα που δεν έχει δυσκολευτεί, που δεν έχει πέσει και φάει τα μούτρα της, που δεν έχει νιώσει την καρδιά της να σκίζεται στα δυο. Είμαι 36 - 7 ωάρια την 1η φορά, 4 την 2η, δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα από τα συνολικά 3 κατάλληλα... πάπαλα, zero, nada. 

Όπως σου είπαν τα άλλα κορίτσια, πάρε το χρόνο σου να ξεσπάσεις, αλλά μην το βάζεις κάτω, όποιος και αν είναι ο δρόμος για σένα. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία σου, αν θες και έχεις κουράγιο, διάθεση, γράψε μας. Υποθέτω ότι έχετε αποκλείσει ζητήματα σπέρματος (θέλω να πω μην τα ρίχνουμε μόνο στα ωάρια, μπορεί να φταίει και το σπέρμα), υποθέτω επίσης ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και παίρνεις κάποια συμπληρώματα με βάση τις οδηγίες του γιατρού σου. Με τι πρωτόκολλο πήγες; έχεις δοκιμάσει άλλα; Επιμένω πάντως - ο γιατρός τι λέει; δεν πρέπει να δώσει κάποιες γνώμες για το τι έφταιξε, και κάποιες κατευθυντήριες; πχ φυσικούς για επόμενη προσπάθεια; Ότι θες, εδώ είμαστε όλες! ❤️ 

@Σποράκι μου καλή επιτυχίαααααααααααααααααα!!! 💓

μπράβο! να και μερικά ευχάριστα νέα να γελάσει το χειλάκι μας! Όπως σου είπε το @Σποράκι ίσως να είναι προτιμητέο να μαζέψεις λίγα ακόμα πριν πας για εμβρυομεταφορά. Εγώ σκεφτόμουν ότι θα ήθελα ιδανικά 6 βλαστοκύστες πριν προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά (3 φορές επί 2 την φορά). Λέμε τώρα γιατί έτσι όπως πάω δεν βλέπω να τις μαζεύω, σίγουρα όχι σύντομα... Καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις!!!

Αχ σε ευχαριστώ πολύ αγαπημένη! Άντε να δούμε…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maro3 said:

Καλησπέρα !! Πρώτα από όλα εύχομαι σε όλους τα καλύτερα... Με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας!! Καλώς σας βρήκα!!!Ήρθε για τον αντρούλη μου και εμένα ο σημαντικός μας μήνας, η έμβρυομεταφορά κατεψυγμένων  Βλαστοκυστών!! Καλή επιτυχία σε όλους μας λοιπόν μέσα από την καρδιά μου!! 

καλή επιτυχία και μια θετικότατη χοριακάρα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, στα δικά μου νέα... ο γιατρός έπειτα από την αποτυχημένη 2η διέγερση μου ζήτησε να με δει λίγες μέρες μετά και να κάνουμε έναν υπέρηχο και συνάντηση για τα επόμενα βήματα. Υποπτευόταν ότι λόγω που βγάζω αρκετά ωάρια αλλά δεν εμφανίζονται όλα ενιαία και δεν μεγαλώνουν το ίδιο, ότι θα έβλεπε και άλλα. Όντως, στον υπέρηχο είδε άλλα 5 μεγάλα και στρουμπουλά... 😶 Μου είπε λοιπόν ότι προτείνει να κάνουμε το dual stim (dual trigger? δεν είμαι σίγουρη) πρωτόκολλο όπου ουσιαστικά ξεκινάμε την διέγερση την 2η μέρα του κύκλου, προχωράμε, κάνουμε την 1η ωοληψία, και μετά από 5 μέρες ξεκινάμε 2η διέγερση και έπειτα κάνουμε την 2η ωοληψία (και ας έχει έρθει στο μεταξύ η επόμενη περίοδος).

Για πείτε - το έχει κάνει καμιά σας αυτό ή είμαι σπάνια ιατρική περίπτωση, να μπω στο βιβλίο γκίνες για ρεκόρ γκαντεμιάς;;;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , MarGe2022 είπε:

@Fay_ κορίτσι μου την καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί την έχω νιώσει στο πετσί μου. ΌΛΕΣ μας την έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Δείξε μου μία εδώ μέσα που δεν έχει δυσκολευτεί, που δεν έχει πέσει και φάει τα μούτρα της, που δεν έχει νιώσει την καρδιά της να σκίζεται στα δυο. Είμαι 36 - 7 ωάρια την 1η φορά, 4 την 2η, δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα από τα συνολικά 3 κατάλληλα... πάπαλα, zero, nada. 

Όπως σου είπαν τα άλλα κορίτσια, πάρε το χρόνο σου να ξεσπάσεις, αλλά μην το βάζεις κάτω, όποιος και αν είναι ο δρόμος για σένα. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία σου, αν θες και έχεις κουράγιο, διάθεση, γράψε μας. Υποθέτω ότι έχετε αποκλείσει ζητήματα σπέρματος (θέλω να πω μην τα ρίχνουμε μόνο στα ωάρια, μπορεί να φταίει και το σπέρμα), υποθέτω επίσης ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και παίρνεις κάποια συμπληρώματα με βάση τις οδηγίες του γιατρού σου. Με τι πρωτόκολλο πήγες; έχεις δοκιμάσει άλλα; Επιμένω πάντως - ο γιατρός τι λέει; δεν πρέπει να δώσει κάποιες γνώμες για το τι έφταιξε, και κάποιες κατευθυντήριες; πχ φυσικούς για επόμενη προσπάθεια; Ότι θες, εδώ είμαστε όλες! ❤️ 

@Σποράκι μου καλή επιτυχίαααααααααααααααααα!!! 💓

μπράβο! να και μερικά ευχάριστα νέα να γελάσει το χειλάκι μας! Όπως σου είπε το @Σποράκι ίσως να είναι προτιμητέο να μαζέψεις λίγα ακόμα πριν πας για εμβρυομεταφορά. Εγώ σκεφτόμουν ότι θα ήθελα ιδανικά 6 βλαστοκύστες πριν προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά (3 φορές επί 2 την φορά). Λέμε τώρα γιατί έτσι όπως πάω δεν βλέπω να τις μαζεύω, σίγουρα όχι σύντομα... Καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις!!!

αυτά τα profertil, serpafar κλπ είναι αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη αντίστοιχα, σωστά; αυτά - πάντα με βάση την δική μας εμπειρία και χωρίς να είμαι γιατρός - είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνα για την εκτόξευση των τιμών αυτών, με βάση όσα μας είπε ο δικός μας γιατρός όταν το έπαθε ο σύζυγος μου, που του είχε δώσει σχήμα θεραπείας με αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη και η FSH και η LH (καθώς και οι τιμές του συκωτιού, SGOT, SGPT, και ουρικό οξύ) ήταν όχι απλά πάνω από τα όρια, αλλά στο Θεό! Πόσο καιρό τα παίρνει ο σύζυγος σου; Μιλήστε με το γιατρό μήπως τα κόψει για λίγο καιρό να πέσουν οι τιμές (εμείς αυτό κάναμε). Μην αγχώνεσαι!

Το θυμάμαι που το είχες γράψει και σε είχα ρωτήσει! Το ουρικο του και λοιπες τιμες στις γενικες αιματος έστρωσαν και ειναι μια χαρά! Προσωπικά πιστεύω οτι το serpafar την εκανε τη δουλειά, γιατι παρολο που το παιρνουν γυναικες του το σύστησε άφοβα μισο χαπι την ημερα για να βοηθήσει στο σπερμα. Αλλά οντως διαβασα οτι αυξανει fsh και lh.. οι γιατροί λενε οτι εφόσον το παίρνει απο 6 Μαϊου μόνο, είναι δύσκολο να πρόλαβε να τις αυξήσει τόσο και να κάνει σίγουρα επαναληπτικό..τώρα καθε οργανισμός ειναι διαφορετικος. Προσωπικά εύχομαι να φταιει το χαπι και να μην ειναι κάτι άλλο.. όντως στη χειρότερη το σταματάει και συνεχίζει με τις προφερτίλ.. αν δεν του επηρεασει τις γενικες αιματος που ειναι καλες τωρα τουλαχιστον να πουσαρει το σπερμα που το χρειαζομαστε! Σε ευχαριστώ πολύ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, στα δικά μου νέα... ο γιατρός έπειτα από την αποτυχημένη 2η διέγερση μου ζήτησε να με δει λίγες μέρες μετά και να κάνουμε έναν υπέρηχο και συνάντηση για τα επόμενα βήματα. Υποπτευόταν ότι λόγω που βγάζω αρκετά ωάρια αλλά δεν εμφανίζονται όλα ενιαία και δεν μεγαλώνουν το ίδιο, ότι θα έβλεπε και άλλα. Όντως, στον υπέρηχο είδε άλλα 5 μεγάλα και στρουμπουλά... 😶 Μου είπε λοιπόν ότι προτείνει να κάνουμε το dual stim (dual trigger? δεν είμαι σίγουρη) πρωτόκολλο όπου ουσιαστικά ξεκινάμε την διέγερση την 2η μέρα του κύκλου, προχωράμε, κάνουμε την 1η ωοληψία, και μετά από 5 μέρες ξεκινάμε 2η διέγερση και έπειτα κάνουμε την 2η ωοληψία (και ας έχει έρθει στο μεταξύ η επόμενη περίοδος).

Για πείτε - το έχει κάνει καμιά σας αυτό ή είμαι σπάνια ιατρική περίπτωση, να μπω στο βιβλίο γκίνες για ρεκόρ γκαντεμιάς;;;

 

Για 2η διέγερση μέσα στον ίδιο κύκλο πρώτη φορά ακούω…με φυσικό τρόπο Μού έχει τύχει. Να κάνω δηλαδή ωοληψία και μετά από μία εβδομάδα να βρίσκουμε στον υπέρηχο και κάποιο άλλο να πάρουμε. Με ορμόνες όμως…; Ας απαντήσουν κι άλλες…μου προξένησε την περιέργεια αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

@Fay_ κορίτσι μου την καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί την έχω νιώσει στο πετσί μου. ΌΛΕΣ μας την έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Δείξε μου μία εδώ μέσα που δεν έχει δυσκολευτεί, που δεν έχει πέσει και φάει τα μούτρα της, που δεν έχει νιώσει την καρδιά της να σκίζεται στα δυο. Είμαι 36 - 7 ωάρια την 1η φορά, 4 την 2η, δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα από τα συνολικά 3 κατάλληλα... πάπαλα, zero, nada. 

Όπως σου είπαν τα άλλα κορίτσια, πάρε το χρόνο σου να ξεσπάσεις, αλλά μην το βάζεις κάτω, όποιος και αν είναι ο δρόμος για σένα. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία σου, αν θες και έχεις κουράγιο, διάθεση, γράψε μας. Υποθέτω ότι έχετε αποκλείσει ζητήματα σπέρματος (θέλω να πω μην τα ρίχνουμε μόνο στα ωάρια, μπορεί να φταίει και το σπέρμα), υποθέτω επίσης ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και παίρνεις κάποια συμπληρώματα με βάση τις οδηγίες του γιατρού σου. Με τι πρωτόκολλο πήγες; έχεις δοκιμάσει άλλα; Επιμένω πάντως - ο γιατρός τι λέει; δεν πρέπει να δώσει κάποιες γνώμες για το τι έφταιξε, και κάποιες κατευθυντήριες; πχ φυσικούς για επόμενη προσπάθεια; Ότι θες, εδώ είμαστε όλες! ❤️ 

@Σποράκι μου καλή επιτυχίαααααααααααααααααα!!! 💓

μπράβο! να και μερικά ευχάριστα νέα να γελάσει το χειλάκι μας! Όπως σου είπε το @Σποράκι ίσως να είναι προτιμητέο να μαζέψεις λίγα ακόμα πριν πας για εμβρυομεταφορά. Εγώ σκεφτόμουν ότι θα ήθελα ιδανικά 6 βλαστοκύστες πριν προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά (3 φορές επί 2 την φορά). Λέμε τώρα γιατί έτσι όπως πάω δεν βλέπω να τις μαζεύω, σίγουρα όχι σύντομα... Καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις!!!

αυτά τα profertil, serpafar κλπ είναι αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη αντίστοιχα, σωστά; αυτά - πάντα με βάση την δική μας εμπειρία και χωρίς να είμαι γιατρός - είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνα για την εκτόξευση των τιμών αυτών, με βάση όσα μας είπε ο δικός μας γιατρός όταν το έπαθε ο σύζυγος μου, που του είχε δώσει σχήμα θεραπείας με αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη και η FSH και η LH (καθώς και οι τιμές του συκωτιού, SGOT, SGPT, και ουρικό οξύ) ήταν όχι απλά πάνω από τα όρια, αλλά στο Θεό! Πόσο καιρό τα παίρνει ο σύζυγος σου; Μιλήστε με το γιατρό μήπως τα κόψει για λίγο καιρό να πέσουν οι τιμές (εμείς αυτό κάναμε). Μην αγχώνεσαι!

Δυστυχώς έχουμε θέμα και με το σπερμα. Ο γιατρός όμως κάθε φορά ρίχνει το φταίξιμο στην ποιότητα των ωαρίων.. τώρα τι να πω κ εγω. Έχω δοκιμάσει 2 φορές φυσικό κύκλο, μια φορά διέγερση όπου πήραμε μόνο 3 και τώρα αυτή την φορά πήρα μόνο σερπαφαρ και πήραμε αυτά τα 2. Τις προηγούμενες φορές γονιμοποιούνταν αλλά δεν προχωρούσαν τώρα ούτε που γονιμοποιήθηκαν. Συμπληρώματα παίρνω από το Γενάρη.
Να σε ρωτήσω σε τέτοιες περιπτωσεις επικοινωνεί από μόνος του ο γιατρός σου μαζί σου για τα επόμενα βήματα; Εμένα ας πούμε δεν με καλεί αν δεν τον αναζητήσω εγω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Fay_ είπε:

Δυστυχώς έχουμε θέμα και με το σπερμα. Ο γιατρός όμως κάθε φορά ρίχνει το φταίξιμο στην ποιότητα των ωαρίων.. τώρα τι να πω κ εγω. Έχω δοκιμάσει 2 φορές φυσικό κύκλο, μια φορά διέγερση όπου πήραμε μόνο 3 και τώρα αυτή την φορά πήρα μόνο σερπαφαρ και πήραμε αυτά τα 2. Τις προηγούμενες φορές γονιμοποιούνταν αλλά δεν προχωρούσαν τώρα ούτε που γονιμοποιήθηκαν. Συμπληρώματα παίρνω από το Γενάρη.
Να σε ρωτήσω σε τέτοιες περιπτωσεις επικοινωνεί από μόνος του ο γιατρός σου μαζί σου για τα επόμενα βήματα; Εμένα ας πούμε δεν με καλεί αν δεν τον αναζητήσω εγω..

Λυπαμαι και εγω παρά πολύ…

εγω δεν θα σου πω να μην τα παρατήσεις αλλα θα σου πω να προσπαθήσετε μέχρι εκεί που αντέχετε. Και αν δεν αντέχετε άλλο..σκεφτείτε άλλες λύσεις..αν είναι να χάσουμε τον εαυτό μας και τη σχέση δεν ξέρω αν έχει και κάποιο νόημα..παρε χρόνο και δες το με την ησυχία σου..

Και στη δικη μας περίπτωση ενώ το πρόβλημα είναι το σπερμα το ρίχνουν στα ωάρια που οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές (αλλα δεν υπάρχει εξέταση για τη ποιότητα) με το σκεπτικό ότι εχουμε βελτιώσει κάποιος σημαντικούς παράγοντες στο σπερμα (κατακερματισμό) και κάνουμε μικρογονιμοποιηση. 
εγω ειχα πάρει τον γιατρό για το αρνητικό αποτέλεσμα χοριακης και περίμενα να με πάρει. Όταν δεν με πήρε άμεσα, τον ξαναπήρα και έπειτα πηγα για υπερηχο και να δούμε το παρακάτω. 
καλο κουραγιο ευχομαι 💕

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, στα δικά μου νέα... ο γιατρός έπειτα από την αποτυχημένη 2η διέγερση μου ζήτησε να με δει λίγες μέρες μετά και να κάνουμε έναν υπέρηχο και συνάντηση για τα επόμενα βήματα. Υποπτευόταν ότι λόγω που βγάζω αρκετά ωάρια αλλά δεν εμφανίζονται όλα ενιαία και δεν μεγαλώνουν το ίδιο, ότι θα έβλεπε και άλλα. Όντως, στον υπέρηχο είδε άλλα 5 μεγάλα και στρουμπουλά... 😶 Μου είπε λοιπόν ότι προτείνει να κάνουμε το dual stim (dual trigger? δεν είμαι σίγουρη) πρωτόκολλο όπου ουσιαστικά ξεκινάμε την διέγερση την 2η μέρα του κύκλου, προχωράμε, κάνουμε την 1η ωοληψία, και μετά από 5 μέρες ξεκινάμε 2η διέγερση και έπειτα κάνουμε την 2η ωοληψία (και ας έχει έρθει στο μεταξύ η επόμενη περίοδος).

Για πείτε - το έχει κάνει καμιά σας αυτό ή είμαι σπάνια ιατρική περίπτωση, να μπω στο βιβλίο γκίνες για ρεκόρ γκαντεμιάς;;;

 

Το ακούω πρώτη φορά να σου πω την αλήθεια μου αλλά εγώ ειδικά μετά από ενέσεις ή χάπια ξαναπάω για υπέρηχο 5-6 μέρες μετά την ωοληψια και αν έχω και άλλο ωράριο με ξαναβάζει για ωοληψια χωρίς να ξαναπάρω φάρμακα. Αυτά τα πέντε που είδε γιατί δεν στα παίρνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...