Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Λυπαμαι και εγω παρά πολύ…

εγω δεν θα σου πω να μην τα παρατήσεις αλλα θα σου πω να προσπαθήσετε μέχρι εκεί που αντέχετε. Και αν δεν αντέχετε άλλο..σκεφτείτε άλλες λύσεις..αν είναι να χάσουμε τον εαυτό μας και τη σχέση δεν ξέρω αν έχει και κάποιο νόημα..παρε χρόνο και δες το με την ησυχία σου..

Και στη δικη μας περίπτωση ενώ το πρόβλημα είναι το σπερμα το ρίχνουν στα ωάρια που οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές (αλλα δεν υπάρχει εξέταση για τη ποιότητα) με το σκεπτικό ότι εχουμε βελτιώσει κάποιος σημαντικούς παράγοντες στο σπερμα (κατακερματισμό) και κάνουμε μικρογονιμοποιηση. 
εγω ειχα πάρει τον γιατρό για το αρνητικό αποτέλεσμα χοριακης και περίμενα να με πάρει. Όταν δεν με πήρε άμεσα, τον ξαναπήρα και έπειτα πηγα για υπερηχο και να δούμε το παρακάτω. 
καλο κουραγιο ευχομαι 💕

Σ ευχαριστώ για τα λόγια σου κοπέλα μου! Καλή επιτυχία στη διέγερση σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια καλησπέρα. Εχω κ εγω δυο ερωτήσεις.

Πρωτη.....αν έχει κανει καποια εμβρυομεταφορά με ενα φρεσκο κ ενα κατεψυγμένο εμβρυο μαζι κ αν πετυχε φυσικα....

Και δευτερη....μετά από ληψη σερπαφαρ ή φεμαρα στον ιδιο κυκλο γίνεται εμβρυομεταφορά ή είναι προτιμότερο στον επόμενο; Ρωταω μονο για το αν υπάρχει το φάρμακο στον οργανισμό για μέρες μετα και δεν είναι καλο να γίνει και εμβρυομεταφορά...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , winspert είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εχω κ εγω δυο ερωτήσεις.

Πρωτη.....αν έχει κανει καποια εμβρυομεταφορά με ενα φρεσκο κ ενα κατεψυγμένο εμβρυο μαζι κ αν πετυχε φυσικα....

Και δευτερη....μετά από ληψη σερπαφαρ ή φεμαρα στον ιδιο κυκλο γίνεται εμβρυομεταφορά ή είναι προτιμότερο στον επόμενο; Ρωταω μονο για το αν υπάρχει το φάρμακο στον οργανισμό για μέρες μετα και δεν είναι καλο να γίνει και εμβρυομεταφορά...

Αν είναι οκ το ενδομητριο σου δεν νομίζω να επηρεάζει το φάρμακο κάπου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , winspert είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εχω κ εγω δυο ερωτήσεις.

Πρωτη.....αν έχει κανει καποια εμβρυομεταφορά με ενα φρεσκο κ ενα κατεψυγμένο εμβρυο μαζι κ αν πετυχε φυσικα....

Και δευτερη....μετά από ληψη σερπαφαρ ή φεμαρα στον ιδιο κυκλο γίνεται εμβρυομεταφορά ή είναι προτιμότερο στον επόμενο; Ρωταω μονο για το αν υπάρχει το φάρμακο στον οργανισμό για μέρες μετα και δεν είναι καλο να γίνει και εμβρυομεταφορά...

Καλησπέρα είχα κάνει Εγω πέρυσι βαλαμε

ενα κατεψυγμένο και ένα φρέσκο είχα πάρει σερπαφαρ η φεμαρα είχαμε εμφύτευση , άσχετα που μετά απο εβδομάδες κατέληξε σε παλλινδρομη … το σερπαφαρ λεπταινει το ενδομήτριο Εμενα δεν θυμάμαι ποσο ήταν αλλά γενικά έχω παχύ …καλή επιτυχία ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nels είπε:

Γιατί δεν κάνεις ωοληψια σε φυσικό κύκλο για τους επόμενους 2 μήνες? Ή έστω τροποποιημενο με χαπι μονο? Μετά από 3 διεγερσεις σε ηλικία 40~42, με καλή ΑΜΗ και ορμονικο προφίλ (το πρόβλημα το είχαμε στο σπερμα) απ όπου προεκυψαν 10 καλές έως αριστες βλαστοκυστες με αποτελεσμα μια μηδενική χοριακη, μια παλινδρομη λογω χρωμοσωμικης και ευτυχώς την τωρινή μου εγκυμοσυνη μετά από προεμφυτευτικο θεωρώ πλέον ότι η φύση ξερει καλύτερα να διαλέγει και πιθανόν το ένα ωαριο του μήνα να είναι ποιοτικότερο.

Στατιστικά και εφόσον κάνεις προεμφυτευτικο καλό είναι να έχεις 6 και περισσότερες βλαστοκυστες για βιοψια, δυστυχώς τα ποσοστά ευπλοειδων ωαριων μετά τα 41 είναι πολύ μικρά, τύπου 15%. Και εγώ λίγο πριν τα 42 έκανα προεμφυτευτικο μετά από διεγερση και ήταν 1 στα 6 εμβρυα γερό. Και μια φίλη ίδιας ηλικίας 0 στα 3 μετά από προεμφυτευτικο, επίσης με καλή ΑΜΗ και καλό ορμονολογικο προφίλ για την ηλικία της.

Αν δεν έκανες προεμφυτευτικο και είναι η πρώτη σου εμβρυομεταφορα θα σου έλεγα πάντως να την προχωρήσεις άμεσα και με τις 4 βλαστοκυστες. Αν πετύχει θα είσαι τυχερή και δε θα επιβαρύνεις παραπάνω τον οργανισμο σου, αν όχι ξαναπροσπαθεις από Σεπτέμβριο, δε θα κάνουν 3 μήνες τόση μεγάλη διαφορά.

Δεν έχω συζητήσει με το γιατρό μου καθόλου μέχρι στιγμής τους φυσικούς κύκλους. Θα το θίξω για να ακούσω την άποψή του. Οικονομικά δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να κάνω φυσικούς σε αναμονή για επόμενη διέγερση. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες, ήταν πολύ χρήσιμες και σίγουρα θα τις συνεκτιμήσω. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, πολλές ευχές και με το καλό να καλωσορίσεις το μωρό σου ❤

3 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

@Fay_ κορίτσι μου την καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί την έχω νιώσει στο πετσί μου. ΌΛΕΣ μας την έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Δείξε μου μία εδώ μέσα που δεν έχει δυσκολευτεί, που δεν έχει πέσει και φάει τα μούτρα της, που δεν έχει νιώσει την καρδιά της να σκίζεται στα δυο. Είμαι 36 - 7 ωάρια την 1η φορά, 4 την 2η, δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα από τα συνολικά 3 κατάλληλα... πάπαλα, zero, nada. 

Όπως σου είπαν τα άλλα κορίτσια, πάρε το χρόνο σου να ξεσπάσεις, αλλά μην το βάζεις κάτω, όποιος και αν είναι ο δρόμος για σένα. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία σου, αν θες και έχεις κουράγιο, διάθεση, γράψε μας. Υποθέτω ότι έχετε αποκλείσει ζητήματα σπέρματος (θέλω να πω μην τα ρίχνουμε μόνο στα ωάρια, μπορεί να φταίει και το σπέρμα), υποθέτω επίσης ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και παίρνεις κάποια συμπληρώματα με βάση τις οδηγίες του γιατρού σου. Με τι πρωτόκολλο πήγες; έχεις δοκιμάσει άλλα; Επιμένω πάντως - ο γιατρός τι λέει; δεν πρέπει να δώσει κάποιες γνώμες για το τι έφταιξε, και κάποιες κατευθυντήριες; πχ φυσικούς για επόμενη προσπάθεια; Ότι θες, εδώ είμαστε όλες! ❤️ 

@Σποράκι μου καλή επιτυχίαααααααααααααααααα!!! 💓

μπράβο! να και μερικά ευχάριστα νέα να γελάσει το χειλάκι μας! Όπως σου είπε το @Σποράκι ίσως να είναι προτιμητέο να μαζέψεις λίγα ακόμα πριν πας για εμβρυομεταφορά. Εγώ σκεφτόμουν ότι θα ήθελα ιδανικά 6 βλαστοκύστες πριν προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά (3 φορές επί 2 την φορά). Λέμε τώρα γιατί έτσι όπως πάω δεν βλέπω να τις μαζεύω, σίγουρα όχι σύντομα... Καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις!!!

αυτά τα profertil, serpafar κλπ είναι αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη αντίστοιχα, σωστά; αυτά - πάντα με βάση την δική μας εμπειρία και χωρίς να είμαι γιατρός - είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνα για την εκτόξευση των τιμών αυτών, με βάση όσα μας είπε ο δικός μας γιατρός όταν το έπαθε ο σύζυγος μου, που του είχε δώσει σχήμα θεραπείας με αντιοξειδωτικά και κλομιφαίνη και η FSH και η LH (καθώς και οι τιμές του συκωτιού, SGOT, SGPT, και ουρικό οξύ) ήταν όχι απλά πάνω από τα όρια, αλλά στο Θεό! Πόσο καιρό τα παίρνει ο σύζυγος σου; Μιλήστε με το γιατρό μήπως τα κόψει για λίγο καιρό να πέσουν οι τιμές (εμείς αυτό κάναμε). Μην αγχώνεσαι!

Κατάφερα να χαρώ μετά από δύο μέρες, αρχικά έπεσα λίγο γιατί ελπίζαμε σε κάτι καλύτερο αυτή τη φορά. Καταλαβαίνω ότι στην ηλικία μου δεν μπορώ να περιμένω θαύματα και ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος από την αρχή οτι οι 2 βλαστοκύστες είναι το καλό σενάριο. Οπότε προχωράω προσγειωμένα και μάλλον πρέπει να νιώθω ευγνωμοσύνη για αυτά που πήραμε. Κι εγώ προς 3η διέγερση τείνω. 

Το πρωτόκολλο που αναφέρεις ούτε εγώ το εχω ακούσει ποτέ, αλλά εγώ είμαι και σχετικά καινούρια στην εξωσωματική. Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Το πόσο εύχομαι να σου πάει καλά δεν περιγράφεται!! 🥰

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, maro3 είπε:

Καλησπέρα !! Πρώτα από όλα εύχομαι σε όλους τα καλύτερα... Με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας!! Καλώς σας βρήκα!!!Ήρθε για τον αντρούλη μου και εμένα ο σημαντικός μας μήνας, η έμβρυομεταφορά κατεψυγμένων  Βλαστοκυστών!! Καλή επιτυχία σε όλους μας λοιπόν μέσα από την καρδιά μου!! 

Όλα να πάνε υπέροχα, καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια από νωρίς νωρίς !! Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης 11 μέρες μετά την ετ με 3 ημερων έμβρυα και φαίνεται μια αχνή γραμμουλα. Την έχω βάλει και στο προφίλ. Πώς σας φαίνεται;;;  🙏Να υπήρχε άραγε από την αρχή αυτή η γραμμουλα....;; Και να μη σημαίνει τίποτα... ; Η σημαίνει κάτι άραγε;;

  • Καλή τύχη! 3
  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 6
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλημέρα κορίτσια από νωρίς νωρίς !! Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης 11 μέρες μετά την ετ με 3 ημερων έμβρυα και φαίνεται μια αχνή γραμμουλα. Την έχω βάλει και στο προφίλ. Πώς σας φαίνεται;;;  🙏Να υπήρχε άραγε από την αρχή αυτή η γραμμουλα....;; Και να μη σημαίνει τίποτα... ; Η σημαίνει κάτι άραγε;;

Εμένα μου φαίνεται θετικότατο πάντως...! Συγχαρητήρια, καλούς διπλασιασμούς!!!!

 

πρίν από 32 λεπτά , Andreas81 είπε:

Περιμένωντας την γυναίκα μου που μόλις μπήκε για ωοληψία. Αγωνία και άγχος.Ένατη φορά. Προσευχηθείτε για εμάς. 

Ολόψυχα σας εύχομαι καλή επιτυχία!!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 hours ago, Katiamaxiking said:

Γεια σας κορίτσια!

μηπως έχει καμια meriofert των 75 ui γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην τις βρω…

έχουν έλλειψη και αυτές; εγώ έχω μια βδομάδα που περιμένω από το φαρμακοποιό να μου βρει ovitrelle, δεν υπάρχουν πουθενά!

11 hours ago, Fay_ said:

Δυστυχώς έχουμε θέμα και με το σπερμα. Ο γιατρός όμως κάθε φορά ρίχνει το φταίξιμο στην ποιότητα των ωαρίων.. τώρα τι να πω κ εγω. Έχω δοκιμάσει 2 φορές φυσικό κύκλο, μια φορά διέγερση όπου πήραμε μόνο 3 και τώρα αυτή την φορά πήρα μόνο σερπαφαρ και πήραμε αυτά τα 2. Τις προηγούμενες φορές γονιμοποιούνταν αλλά δεν προχωρούσαν τώρα ούτε που γονιμοποιήθηκαν. Συμπληρώματα παίρνω από το Γενάρη.
Να σε ρωτήσω σε τέτοιες περιπτωσεις επικοινωνεί από μόνος του ο γιατρός σου μαζί σου για τα επόμενα βήματα; Εμένα ας πούμε δεν με καλεί αν δεν τον αναζητήσω εγω..

Στην 1η ωοληψία, ήταν Σάββατο πρωί. Το μεσημέρι που είχα γυρίσει σπίτι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου πει τι θα γινόταν στα επόμενα βήματα. Γύρω στις 15.30 με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι και να μου πει ότι τα 5 ήταν ακατάλληλα για γονιμοποίηση. Την άλλη μέρα το μεσημέρι στις 12.00 (Κυριακή), με πήρε ο ίδιος ο γιατρός μου (και ιδιοκτήτης της κλινικής) για να μου πει ότι τελικά δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα. Εκτίμησα πολύ το γεγονός ότι ενώ ήταν Κυριακή με πήρε ο ίδιος και όχι η εμβρυολόγος, ότι είχε στενοχωρηθεί και αυτός, και με καθυσύχασε ότι θα βρούμε σίγουρα καλά ωάρια σε επόμενη προσπάθεια. Μου έκλεισε ραντεβού για 3 μέρες μετά, όπου πήγαμε και συζητήσαμε αναλυτικά, μου έδωσε πρόσθετα συμπληρώματα και οδηγίες για ενδοκρινολόγο. Στην 2η ωοληψία, είχα ήδη μάθει πριν φύγω από το κέντρο ότι τα 3 από τα 4 ήταν άδεια, και ότι θα έβαζαν το 4ο για γονιμοποίηση. Το μεσημέρι με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι. Την άλλη μέρα το μεσημέρι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου εξηγήσει ακριβώς τι έγινε και την ανώμαλη/ανευπλουιδική εικόνα που παρουσίαζε το ούτε-καν-έμβρυο, και μόλις τελείωσε μου έδωσε τον γιατρό μου, ο οποίος πάλι μου εξήγησε και μου έκλεισε ραντεβού για 5 μέρες μετά (πήγαμε, μου έκαναν υπέρηχο και συζητήσαμε μαζί με την συνεργάτη του το νέο πρωτόκολλο dual stim που θεωρεί ότι μάλλον είναι κατάλληλο για την περίπτωση μου, με ρώτησε αν έχω απορίες, αν συμφωνώ με την προσέγγιση και του είπα την αλήθεια - δεν ξέρω από αυτά, δεν είμαι γιατρός, αν αυτός λέει ότι αυτός είναι ο καταλληλότερος τρόπος να προχωρήσουμε, τον εμπιστεύομαι). 

Θεωρώ απαράδεκτο με τόσα λεφτά που πληρώνουμε να μην μας παίρνουν τηλέφωνο να μας εξηγήσουν τι έγινε, να μας καθησυχάσουν και να μας δώσουν οδηγίες για τα επόμενα βήματα. Εσύ ξέρεις πως νιώθεις με τον γιατρό σου - τον εμπιστεύεσαι; σου εξηγεί αναλυτικά τουλάχιστον όταν τον αναζητήσεις; 

10 hours ago, Σποράκι said:

Το ακούω πρώτη φορά να σου πω την αλήθεια μου αλλά εγώ ειδικά μετά από ενέσεις ή χάπια ξαναπάω για υπέρηχο 5-6 μέρες μετά την ωοληψια και αν έχω και άλλο ωράριο με ξαναβάζει για ωοληψια χωρίς να ξαναπάρω φάρμακα. Αυτά τα πέντε που είδε γιατί δεν στα παίρνει;

κατάλαβα Σποράκι μου, είμαι ένα θαύμα της φύσης! μοναδική περίπτωση! Το αποφάσισα - θα δωρίσω αυτό το κορμί στην επιστήμη!!! 🤣

Δεν τα πήρε γιατί όταν κάναμε το ραντεβού είχαν περάσει 6-7 μέρες από την ωοληψία και αυτά είχαν προχωρήσει πολύ (ήταν 26 το ένα, 21 το άλλο, κανα δυο στο 17-18, κάτι τέτοιο θυμάμαι) και μου είπε ότι δεν θα μπορούσαν να τα πάρουν τώρα, δεν έχει νόημα...

Πάντως το έψαξα, λέγεται duo stim πρωτόκολλο και είναι σχετικά νέο πρωτόκολλο για poor responders σαν και του λόγου μου, όπου φαίνεται από τα ως τώρα δεδομένα ότι τα ωάρια του β γύρου έχουν πιο πολλές πιθανότητες να δώσουν ευπλοιδικά έμβρυα...

Εν τω μεταξύ σήμερα πήγα για εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος, και λέω δεν χτυπάω μια ΑΜΗ ακόμα; την τελευταία την είχα κάνει τον Σεπτέμβρη και επειδή έχουμε πάρει πολύ κουβά τους τελευταίους μήνες, λέω κάτσε να δω μπας και έχει πέσει πολύ. Όχι ότι μπορώ να κάνω τίποτα για να την αλλάξω αν έχει πέσει, αλλά τουλάχιστον να ξέρω! δεν μου αρέσει η άγνοια 🤣 

 

9 hours ago, Soho24 said:

Δεν έχω συζητήσει με το γιατρό μου καθόλου μέχρι στιγμής τους φυσικούς κύκλους. Θα το θίξω για να ακούσω την άποψή του. Οικονομικά δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να κάνω φυσικούς σε αναμονή για επόμενη διέγερση. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες, ήταν πολύ χρήσιμες και σίγουρα θα τις συνεκτιμήσω. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, πολλές ευχές και με το καλό να καλωσορίσεις το μωρό σου ❤

Κατάφερα να χαρώ μετά από δύο μέρες, αρχικά έπεσα λίγο γιατί ελπίζαμε σε κάτι καλύτερο αυτή τη φορά. Καταλαβαίνω ότι στην ηλικία μου δεν μπορώ να περιμένω θαύματα και ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος από την αρχή οτι οι 2 βλαστοκύστες είναι το καλό σενάριο. Οπότε προχωράω προσγειωμένα και μάλλον πρέπει να νιώθω ευγνωμοσύνη για αυτά που πήραμε. Κι εγώ προς 3η διέγερση τείνω. 

Το πρωτόκολλο που αναφέρεις ούτε εγώ το εχω ακούσει ποτέ, αλλά εγώ είμαι και σχετικά καινούρια στην εξωσωματική. Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Το πόσο εύχομαι να σου πάει καλά δεν περιγράφεται!! 🥰

σε ευχαριστώ κορίτσι μου για τις ευχές σου, τόσο πολύ! Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά  💓

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andreas81 said:

Περιμένωντας την γυναίκα μου που μόλις μπήκε για ωοληψία. Αγωνία και άγχος.Ένατη φορά. Προσευχηθείτε για εμάς. 

καλή επιτυχία, και με το καλό να πάρετε εμβρυάκια από αυτήν την προσπάθεια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , MarGe2022 είπε:

έχουν έλλειψη και αυτές; εγώ έχω μια βδομάδα που περιμένω από το φαρμακοποιό να μου βρει ovitrelle, δεν υπάρχουν πουθενά!

Στην 1η ωοληψία, ήταν Σάββατο πρωί. Το μεσημέρι που είχα γυρίσει σπίτι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου πει τι θα γινόταν στα επόμενα βήματα. Γύρω στις 15.30 με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι και να μου πει ότι τα 5 ήταν ακατάλληλα για γονιμοποίηση. Την άλλη μέρα το μεσημέρι στις 12.00 (Κυριακή), με πήρε ο ίδιος ο γιατρός μου (και ιδιοκτήτης της κλινικής) για να μου πει ότι τελικά δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα. Εκτίμησα πολύ το γεγονός ότι ενώ ήταν Κυριακή με πήρε ο ίδιος και όχι η εμβρυολόγος, ότι είχε στενοχωρηθεί και αυτός, και με καθυσύχασε ότι θα βρούμε σίγουρα καλά ωάρια σε επόμενη προσπάθεια. Μου έκλεισε ραντεβού για 3 μέρες μετά, όπου πήγαμε και συζητήσαμε αναλυτικά, μου έδωσε πρόσθετα συμπληρώματα και οδηγίες για ενδοκρινολόγο. Στην 2η ωοληψία, είχα ήδη μάθει πριν φύγω από το κέντρο ότι τα 3 από τα 4 ήταν άδεια, και ότι θα έβαζαν το 4ο για γονιμοποίηση. Το μεσημέρι με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι. Την άλλη μέρα το μεσημέρι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου εξηγήσει ακριβώς τι έγινε και την ανώμαλη/ανευπλουιδική εικόνα που παρουσίαζε το ούτε-καν-έμβρυο, και μόλις τελείωσε μου έδωσε τον γιατρό μου, ο οποίος πάλι μου εξήγησε και μου έκλεισε ραντεβού για 5 μέρες μετά (πήγαμε, μου έκαναν υπέρηχο και συζητήσαμε μαζί με την συνεργάτη του το νέο πρωτόκολλο dual stim που θεωρεί ότι μάλλον είναι κατάλληλο για την περίπτωση μου, με ρώτησε αν έχω απορίες, αν συμφωνώ με την προσέγγιση και του είπα την αλήθεια - δεν ξέρω από αυτά, δεν είμαι γιατρός, αν αυτός λέει ότι αυτός είναι ο καταλληλότερος τρόπος να προχωρήσουμε, τον εμπιστεύομαι). 

Θεωρώ απαράδεκτο με τόσα λεφτά που πληρώνουμε να μην μας παίρνουν τηλέφωνο να μας εξηγήσουν τι έγινε, να μας καθησυχάσουν και να μας δώσουν οδηγίες για τα επόμενα βήματα. Εσύ ξέρεις πως νιώθεις με τον γιατρό σου - τον εμπιστεύεσαι; σου εξηγεί αναλυτικά τουλάχιστον όταν τον αναζητήσεις; 

κατάλαβα Σποράκι μου, είμαι ένα θαύμα της φύσης! μοναδική περίπτωση! Το αποφάσισα - θα δωρίσω αυτό το κορμί στην επιστήμη!!! 🤣

Δεν τα πήρε γιατί όταν κάναμε το ραντεβού είχαν περάσει 6-7 μέρες από την ωοληψία και αυτά είχαν προχωρήσει πολύ (ήταν 26 το ένα, 21 το άλλο, κανα δυο στο 17-18, κάτι τέτοιο θυμάμαι) και μου είπε ότι δεν θα μπορούσαν να τα πάρουν τώρα, δεν έχει νόημα...

Πάντως το έψαξα, λέγεται duo stim πρωτόκολλο και είναι σχετικά νέο πρωτόκολλο για poor responders σαν και του λόγου μου, όπου φαίνεται από τα ως τώρα δεδομένα ότι τα ωάρια του β γύρου έχουν πιο πολλές πιθανότητες να δώσουν ευπλοιδικά έμβρυα...

Εν τω μεταξύ σήμερα πήγα για εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος, και λέω δεν χτυπάω μια ΑΜΗ ακόμα; την τελευταία την είχα κάνει τον Σεπτέμβρη και επειδή έχουμε πάρει πολύ κουβά τους τελευταίους μήνες, λέω κάτσε να δω μπας και έχει πέσει πολύ. Όχι ότι μπορώ να κάνω τίποτα για να την αλλάξω αν έχει πέσει, αλλά τουλάχιστον να ξέρω! δεν μου αρέσει η άγνοια 🤣 

 

σε ευχαριστώ κορίτσι μου για τις ευχές σου, τόσο πολύ! Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά  💓

Είναι θετικό πως του έχεις εμπιστοσύνη, χωρίς εμπιστοσύνη στον γιατρό δεν πάμε πουθενά! Την αμη μωρέ τι την κάνεις? Πέσει δεν πέσει δεν σ αφορά στην παρούσα φάση. Ένα νούμερο είναι. 

4 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλημέρα κορίτσια από νωρίς νωρίς !! Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης 11 μέρες μετά την ετ με 3 ημερων έμβρυα και φαίνεται μια αχνή γραμμουλα. Την έχω βάλει και στο προφίλ. Πώς σας φαίνεται;;;  🙏Να υπήρχε άραγε από την αρχή αυτή η γραμμουλα....;; Και να μη σημαίνει τίποτα... ; Η σημαίνει κάτι άραγε;;

Θετικότατο! Με μια καλή χοριακη! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

έχουν έλλειψη και αυτές; εγώ έχω μια βδομάδα που περιμένω από το φαρμακοποιό να μου βρει ovitrelle, δεν υπάρχουν πουθενά!

Στην 1η ωοληψία, ήταν Σάββατο πρωί. Το μεσημέρι που είχα γυρίσει σπίτι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου πει τι θα γινόταν στα επόμενα βήματα. Γύρω στις 15.30 με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι και να μου πει ότι τα 5 ήταν ακατάλληλα για γονιμοποίηση. Την άλλη μέρα το μεσημέρι στις 12.00 (Κυριακή), με πήρε ο ίδιος ο γιατρός μου (και ιδιοκτήτης της κλινικής) για να μου πει ότι τελικά δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα. Εκτίμησα πολύ το γεγονός ότι ενώ ήταν Κυριακή με πήρε ο ίδιος και όχι η εμβρυολόγος, ότι είχε στενοχωρηθεί και αυτός, και με καθυσύχασε ότι θα βρούμε σίγουρα καλά ωάρια σε επόμενη προσπάθεια. Μου έκλεισε ραντεβού για 3 μέρες μετά, όπου πήγαμε και συζητήσαμε αναλυτικά, μου έδωσε πρόσθετα συμπληρώματα και οδηγίες για ενδοκρινολόγο. Στην 2η ωοληψία, είχα ήδη μάθει πριν φύγω από το κέντρο ότι τα 3 από τα 4 ήταν άδεια, και ότι θα έβαζαν το 4ο για γονιμοποίηση. Το μεσημέρι με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι. Την άλλη μέρα το μεσημέρι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου εξηγήσει ακριβώς τι έγινε και την ανώμαλη/ανευπλουιδική εικόνα που παρουσίαζε το ούτε-καν-έμβρυο, και μόλις τελείωσε μου έδωσε τον γιατρό μου, ο οποίος πάλι μου εξήγησε και μου έκλεισε ραντεβού για 5 μέρες μετά (πήγαμε, μου έκαναν υπέρηχο και συζητήσαμε μαζί με την συνεργάτη του το νέο πρωτόκολλο dual stim που θεωρεί ότι μάλλον είναι κατάλληλο για την περίπτωση μου, με ρώτησε αν έχω απορίες, αν συμφωνώ με την προσέγγιση και του είπα την αλήθεια - δεν ξέρω από αυτά, δεν είμαι γιατρός, αν αυτός λέει ότι αυτός είναι ο καταλληλότερος τρόπος να προχωρήσουμε, τον εμπιστεύομαι). 

Θεωρώ απαράδεκτο με τόσα λεφτά που πληρώνουμε να μην μας παίρνουν τηλέφωνο να μας εξηγήσουν τι έγινε, να μας καθησυχάσουν και να μας δώσουν οδηγίες για τα επόμενα βήματα. Εσύ ξέρεις πως νιώθεις με τον γιατρό σου - τον εμπιστεύεσαι; σου εξηγεί αναλυτικά τουλάχιστον όταν τον αναζητήσεις; 

κατάλαβα Σποράκι μου, είμαι ένα θαύμα της φύσης! μοναδική περίπτωση! Το αποφάσισα - θα δωρίσω αυτό το κορμί στην επιστήμη!!! 🤣

Δεν τα πήρε γιατί όταν κάναμε το ραντεβού είχαν περάσει 6-7 μέρες από την ωοληψία και αυτά είχαν προχωρήσει πολύ (ήταν 26 το ένα, 21 το άλλο, κανα δυο στο 17-18, κάτι τέτοιο θυμάμαι) και μου είπε ότι δεν θα μπορούσαν να τα πάρουν τώρα, δεν έχει νόημα...

Πάντως το έψαξα, λέγεται duo stim πρωτόκολλο και είναι σχετικά νέο πρωτόκολλο για poor responders σαν και του λόγου μου, όπου φαίνεται από τα ως τώρα δεδομένα ότι τα ωάρια του β γύρου έχουν πιο πολλές πιθανότητες να δώσουν ευπλοιδικά έμβρυα...

Εν τω μεταξύ σήμερα πήγα για εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος, και λέω δεν χτυπάω μια ΑΜΗ ακόμα; την τελευταία την είχα κάνει τον Σεπτέμβρη και επειδή έχουμε πάρει πολύ κουβά τους τελευταίους μήνες, λέω κάτσε να δω μπας και έχει πέσει πολύ. Όχι ότι μπορώ να κάνω τίποτα για να την αλλάξω αν έχει πέσει, αλλά τουλάχιστον να ξέρω! δεν μου αρέσει η άγνοια 🤣 

 

 

 αντε βρε κοριτσι μου τι ωραια που βρέθηκε μια διέξοδος που μακάρι να ξεπεράσεις τα εμπόδια, να είναι αυτή η λύση που θα σε φέρει πιο κοντά στην επιθυμία σου!!!!❤️

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...