Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλημέρα κορίτσια από νωρίς νωρίς !! Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης 11 μέρες μετά την ετ με 3 ημερων έμβρυα και φαίνεται μια αχνή γραμμουλα. Την έχω βάλει και στο προφίλ. Πώς σας φαίνεται;;;  🙏Να υπήρχε άραγε από την αρχή αυτή η γραμμουλα....;; Και να μη σημαίνει τίποτα... ; Η σημαίνει κάτι άραγε;;

Εγώ θετικότατο το βλέπω κορίτσι!! συγχαρητηρια!! Καλημέρα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, MarGe2022 είπε:

έχουν έλλειψη και αυτές; εγώ έχω μια βδομάδα που περιμένω από το φαρμακοποιό να μου βρει ovitrelle, δεν υπάρχουν πουθενά!

Στην 1η ωοληψία, ήταν Σάββατο πρωί. Το μεσημέρι που είχα γυρίσει σπίτι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου πει τι θα γινόταν στα επόμενα βήματα. Γύρω στις 15.30 με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι και να μου πει ότι τα 5 ήταν ακατάλληλα για γονιμοποίηση. Την άλλη μέρα το μεσημέρι στις 12.00 (Κυριακή), με πήρε ο ίδιος ο γιατρός μου (και ιδιοκτήτης της κλινικής) για να μου πει ότι τελικά δεν γονιμοποιήθηκε τίποτα. Εκτίμησα πολύ το γεγονός ότι ενώ ήταν Κυριακή με πήρε ο ίδιος και όχι η εμβρυολόγος, ότι είχε στενοχωρηθεί και αυτός, και με καθυσύχασε ότι θα βρούμε σίγουρα καλά ωάρια σε επόμενη προσπάθεια. Μου έκλεισε ραντεβού για 3 μέρες μετά, όπου πήγαμε και συζητήσαμε αναλυτικά, μου έδωσε πρόσθετα συμπληρώματα και οδηγίες για ενδοκρινολόγο. Στην 2η ωοληψία, είχα ήδη μάθει πριν φύγω από το κέντρο ότι τα 3 από τα 4 ήταν άδεια, και ότι θα έβαζαν το 4ο για γονιμοποίηση. Το μεσημέρι με πήρε ο γιατρός που έκανε την ωοληψία να με ρωτήσει πως είμαι. Την άλλη μέρα το μεσημέρι, με πήρε η εμβρυολόγος να μου εξηγήσει ακριβώς τι έγινε και την ανώμαλη/ανευπλουιδική εικόνα που παρουσίαζε το ούτε-καν-έμβρυο, και μόλις τελείωσε μου έδωσε τον γιατρό μου, ο οποίος πάλι μου εξήγησε και μου έκλεισε ραντεβού για 5 μέρες μετά (πήγαμε, μου έκαναν υπέρηχο και συζητήσαμε μαζί με την συνεργάτη του το νέο πρωτόκολλο dual stim που θεωρεί ότι μάλλον είναι κατάλληλο για την περίπτωση μου, με ρώτησε αν έχω απορίες, αν συμφωνώ με την προσέγγιση και του είπα την αλήθεια - δεν ξέρω από αυτά, δεν είμαι γιατρός, αν αυτός λέει ότι αυτός είναι ο καταλληλότερος τρόπος να προχωρήσουμε, τον εμπιστεύομαι). 

Θεωρώ απαράδεκτο με τόσα λεφτά που πληρώνουμε να μην μας παίρνουν τηλέφωνο να μας εξηγήσουν τι έγινε, να μας καθησυχάσουν και να μας δώσουν οδηγίες για τα επόμενα βήματα. Εσύ ξέρεις πως νιώθεις με τον γιατρό σου - τον εμπιστεύεσαι; σου εξηγεί αναλυτικά τουλάχιστον όταν τον αναζητήσεις; 

κατάλαβα Σποράκι μου, είμαι ένα θαύμα της φύσης! μοναδική περίπτωση! Το αποφάσισα - θα δωρίσω αυτό το κορμί στην επιστήμη!!! 🤣

Δεν τα πήρε γιατί όταν κάναμε το ραντεβού είχαν περάσει 6-7 μέρες από την ωοληψία και αυτά είχαν προχωρήσει πολύ (ήταν 26 το ένα, 21 το άλλο, κανα δυο στο 17-18, κάτι τέτοιο θυμάμαι) και μου είπε ότι δεν θα μπορούσαν να τα πάρουν τώρα, δεν έχει νόημα...

Πάντως το έψαξα, λέγεται duo stim πρωτόκολλο και είναι σχετικά νέο πρωτόκολλο για poor responders σαν και του λόγου μου, όπου φαίνεται από τα ως τώρα δεδομένα ότι τα ωάρια του β γύρου έχουν πιο πολλές πιθανότητες να δώσουν ευπλοιδικά έμβρυα...

Εν τω μεταξύ σήμερα πήγα για εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος, και λέω δεν χτυπάω μια ΑΜΗ ακόμα; την τελευταία την είχα κάνει τον Σεπτέμβρη και επειδή έχουμε πάρει πολύ κουβά τους τελευταίους μήνες, λέω κάτσε να δω μπας και έχει πέσει πολύ. Όχι ότι μπορώ να κάνω τίποτα για να την αλλάξω αν έχει πέσει, αλλά τουλάχιστον να ξέρω! δεν μου αρέσει η άγνοια 🤣 

 

σε ευχαριστώ κορίτσι μου για τις ευχές σου, τόσο πολύ! Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά  💓

Απορώ με το κουράγιο σου και τη δύναμη να παρακολουθείς αυτή την εξέταση, εγώ ούτε να το συζητήσω για να την ξανακάνω. Μακάρι αυτό να είναι το χρυσό σου πρωτόκολλο, εγώ πιστεύω πολύ στην δεύτερη φάση του κύκλου απλά θεωρώ ότι όλοι οι γιατροί πρέπει να κάνουν υπέρηχο για να μην τα χάνουν, λίγοι το κάνουν και σε μερικές από εμάς είναι πολύτιμο ακόμα και το ένα που θα υπάρχει!

5 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλημέρα κορίτσια από νωρίς νωρίς !! Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης 11 μέρες μετά την ετ με 3 ημερων έμβρυα και φαίνεται μια αχνή γραμμουλα. Την έχω βάλει και στο προφίλ. Πώς σας φαίνεται;;;  🙏Να υπήρχε άραγε από την αρχή αυτή η γραμμουλα....;; Και να μη σημαίνει τίποτα... ; Η σημαίνει κάτι άραγε;;

Συγχαρητήρια, με το καλό και η χοριακή σου!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marmaki είπε:

Καλημέρα!

Έχω μόνο μια, την χρειάζεσαι άμεσα;

Ευχαριστω πολυ!!την Τρίτη θα μάθω αν θα μπορέσω τελικά να τις βρω..χρειάζομαι 8.. θα σου στείλω τη Τρίτη αν είναι!!

@MarGe2022 εγω βρήκα ovitrelle. Τη Τρίτη που θα πάω να την παραλάβω θα ρωτήσω αν έχουν και θα σου πω. Πάντως οι meriofert 75 είναι σε έλλειψη και η εταιρία στέλνει μόνο σε φαρμακεία του εοπυ και τους παρακαλέσαμε να στείλουν και στο στρατιωτικό που τις παίρνω εγω 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katiamaxiking είπε:

Ευχαριστω πολυ!!την Τρίτη θα μάθω αν θα μπορέσω τελικά να τις βρω..χρειάζομαι 8.. θα σου στείλω τη Τρίτη αν είναι!!

@MarGe2022 εγω βρήκα ovitrelle. Τη Τρίτη που θα πάω να την παραλάβω θα ρωτήσω αν έχουν και θα σου πω. Πάντως οι meriofert 75 είναι σε έλλειψη και η εταιρία στέλνει μόνο σε φαρμακεία του εοπυ και τους παρακαλέσαμε να στείλουν και στο στρατιωτικό που τις παίρνω εγω 

@MarGe2022 Καλησπέρα κ μένα στη Θεσσαλονίκη ο φαρμακοποιός μου μου βρήκε ovitrelle θα την έχω από βδομάδα, πήρα κ τυχαία κάποια φαρμακεία τηλέφωνο κ βρήκα κ σε ένα άλλο. Θα βρεις λίγο ψάξιμο θέλει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια...23/5 μετέφερα δυο άριστες βλαστοκυστες. Ήταν η 6η μου ετ. Προχθές έπρεπε να πάω για χοριακη αλλά δεν έχω βρει ακόμα το κουράγιο..Φοβάμαι τοσο πολύ ακόμα μια αποτυχία και το αναβάλλω διαρκώς. Αίμα δεν έχω δει, έχω κάτι πονάκια ανα διάστηματα και πρήξιμο στο στήθος ειδικά τις βραδινές ωρες...έχω καμία ελπίδα λέτε ή να προετοιμάζομαι για το μηδενικό;😢

  • Ευχή 8
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ana21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...23/5 μετέφερα δυο άριστες βλαστοκυστες. Ήταν η 6η μου ετ. Προχθές έπρεπε να πάω για χοριακη αλλά δεν έχω βρει ακόμα το κουράγιο..Φοβάμαι τοσο πολύ ακόμα μια αποτυχία και το αναβάλλω διαρκώς. Αίμα δεν έχω δει, έχω κάτι πονάκια ανα διάστηματα και πρήξιμο στο στήθος ειδικά τις βραδινές ωρες...έχω καμία ελπίδα λέτε ή να προετοιμάζομαι για το μηδενικό;😢

Θα σου πω αυτό που ξέρεις και εσυ, δεν υπάρχουν συμπτώματα με όλα αυτά τα φάρμακα. Μπορεί να μη νιώθεις τίποτα και να είσαι έγκυος, όπως και το αντίθετο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, όλος ο κόπος μας κρίνεται μέσα από τη χοριακή αλλά δεν μπορείς να το αναβάλεις άλλο, πρέπει να πας. Εμένα με κουράζουν και τα φάρμακα. Μέσα από τη καρδιά μου να έχεις ευχάριστα, πήγαινε να το κάνεις…🥰

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τα φώτα σας…

Απευθύνομαι σε όσες από εσάς έχετε κάνει λαπαροσκόπηση μήτρας: ποιες αντενδείξεις υπάρχουν κατ’ εσάς; Πόνος, άσκοπη, παρενέργειες…κάτι; 

 

1 hour ago, Ana21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...23/5 μετέφερα δυο άριστες βλαστοκυστες. Ήταν η 6η μου ετ. Προχθές έπρεπε να πάω για χοριακη αλλά δεν έχω βρει ακόμα το κουράγιο..Φοβάμαι τοσο πολύ ακόμα μια αποτυχία και το αναβάλλω διαρκώς. Αίμα δεν έχω δει, έχω κάτι πονάκια ανα διάστηματα και πρήξιμο στο στήθος ειδικά τις βραδινές ωρες...έχω καμία ελπίδα λέτε ή να προετοιμάζομαι για το μηδενικό;😢

Να πας…γρήγορα..η μοναδική εξέταση που θα σου εξασφαλίσει απαντήσεις!!! Με το καλό!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ana21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...23/5 μετέφερα δυο άριστες βλαστοκυστες. Ήταν η 6η μου ετ. Προχθές έπρεπε να πάω για χοριακη αλλά δεν έχω βρει ακόμα το κουράγιο..Φοβάμαι τοσο πολύ ακόμα μια αποτυχία και το αναβάλλω διαρκώς. Αίμα δεν έχω δει, έχω κάτι πονάκια ανα διάστηματα και πρήξιμο στο στήθος ειδικά τις βραδινές ωρες...έχω καμία ελπίδα λέτε ή να προετοιμάζομαι για το μηδενικό;😢

Φυσικά και έχεις ελπίδες, τις πρώτες μέρες τα οποιαδήποτε συμπτώματα είναι καθαρά από τα φάρμακα, άρα το πώς νιώθεις δεν μπορεί να σου πει για το αν έχεις πετύχει. Πήγαινε για χοριακη τρέχοντας.... Το απόγευμα η αυτιού το πρωί και μην ταλαιπωρείσαι άδικα. Και μη φοβάσαι!!!! Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Αυτός ο φόβος μας κυριεύει αλλά πρέπει να τον πολεμάμε!! Σου εύχομαι να έχεις δύναμη!!

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Δευτέρα πάμε για ωοληψια με 9 ωοθυλακια, ε2 1417 & prg 3.0 nmol/L (συν κάποια ακόμα που δεν τα έγραψε σημείωσε τα μεγαλύτερα). 
@maro3 πολύ καλή επιτυχία στην ετ σας 🫶🏼

@Fay_ φαντάζομαι τον πόνο σου, άου στέλνω όμως μια μεγάλη αγκαλιά κ όλη μου την θετική σκέψη για δύναμη ! Πάρε τον χρόνο σου ανασυγκροτήσου & όλα θα γίνουν 🤞🏻

@Σποράκι είχες νεότερα από την ωοληψια; Εύχομαι τα καλύτερα !!!!🤍🤍🤍

@MarGe2022 δεν γνωρίζω καθόλου για πρωτόκολλο που σου πρότεινε ο γιατρός, οοοομως μου ακούγεται πολύ λογικό για κάποιο λόγο ! Εύχομαι ότι κ αν επιλέξεις να αποδώσει το πολυπόθητο !!! Μεγάλη αγκαλιά ♥️

@Marjie θετικότατο μου φαίνεται !! Καλούς διπλασιασμούς θα ευχηθω !!!!

@Andreas81 οι προσευχές μας μαζί σας !!!!! Πήγαν όλα καλά ;;;🫶🏼🤞🏻

@Ana21 πάρε μια ανάσα και πήγαινε κάνε την εξέταση ! Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη κ δεν θα παρατηνεις το άγχος !! Σου εύχομαι ολόψυχα να δεις ένα πολύ πολύ μεγάλο νούμερο !!♥️

  • Μου αρέσει 5
  • Καλή τύχη! 3
  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Σποράκι είπε:

Άντε με το καλό, όλα φαίνονται ότι πάνε τέλεια. Εγώ είχα ευχάριστα σήμερα, γονιμοποιήθηκαν και τώρα προσεύχομαι να γίνουν βλαστοκυστες 🥰

Μα τι ευχάριστα νέα !!!! Άντε μπράβο εμβρυακια δυνατά να γίνετε όμορφες βλαστόκύστες !!!!!!

ευχαριστω πολύ !!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας 🫶🏼🙏🏼

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Katiamaxiking said:

Ευχαριστω πολυ!!την Τρίτη θα μάθω αν θα μπορέσω τελικά να τις βρω..χρειάζομαι 8.. θα σου στείλω τη Τρίτη αν είναι!!

@MarGe2022 εγω βρήκα ovitrelle. Τη Τρίτη που θα πάω να την παραλάβω θα ρωτήσω αν έχουν και θα σου πω. Πάντως οι meriofert 75 είναι σε έλλειψη και η εταιρία στέλνει μόνο σε φαρμακεία του εοπυ και τους παρακαλέσαμε να στείλουν και στο στρατιωτικό που τις παίρνω εγω 

ευχαριστώ πολύ, μόλις με πήραν από το φαρμακείο ότι την βρήκαν!

8 hours ago, Neverstop said:

Είναι θετικό πως του έχεις εμπιστοσύνη, χωρίς εμπιστοσύνη στον γιατρό δεν πάμε πουθενά! Την αμη μωρέ τι την κάνεις? Πέσει δεν πέσει δεν σ αφορά στην παρούσα φάση. Ένα νούμερο είναι. 

δεν αντέχω την άγνοια, θέλω να ξέρω, θέλω κάπου να αποδίδω τις αποτυχίες αλλιώς θα το χάσω! 

8 hours ago, Alex@ said:

 αντε βρε κοριτσι μου τι ωραια που βρέθηκε μια διέξοδος που μακάρι να ξεπεράσεις τα εμπόδια, να είναι αυτή η λύση που θα σε φέρει πιο κοντά στην επιθυμία σου!!!!❤️

 

μακάρι να είναι αυτό το πρωτόκολλο που θα μου ταιριάξει... ευχαριστώ πολύ, και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα ❤️❤️

51 minutes ago, TaxAgg said:

Κορίτσια Δευτέρα πάμε για ωοληψια με 9 ωοθυλακια, ε2 1417 & prg 3.0 nmol/L (συν κάποια ακόμα που δεν τα έγραψε σημείωσε τα μεγαλύτερα). 

@MarGe2022 δεν γνωρίζω καθόλου για πρωτόκολλο που σου πρότεινε ο γιατρός, οοοομως μου ακούγεται πολύ λογικό για κάποιο λόγο ! Εύχομαι ότι κ αν επιλέξεις να αποδώσει το πολυπόθητο !!! Μεγάλη αγκαλιά ♥️

@Ana21 πάρε μια ανάσα και πήγαινε κάνε την εξέταση ! Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη κ δεν θα παρατηνεις το άγχος !! Σου εύχομαι ολόψυχα να δεις ένα πολύ πολύ μεγάλο νούμερο !!♥️

@TaxAgg  9!!!! τέλειααααααααααααααα! καλή επιτυχία ρε κοριτσάρα, δεν ξέρεις πόσο χάρηκα!!! σε ευχαριστώ για τις ευχές!

@Ana21 ότι σου είπαν όλα τα κορίτσια... μια βαθιά ανάσα και πήγαινε. Ότι μπορούσες να κάνεις, το έχεις κάνει ως τώρα. Τώρα απλά θα πάρεις το αποτέλεσμα και ελπίζουμε μέσα από την καρδιά μας να είναι θετικότατο! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Σποράκι είπε:

Άντε με το καλό, όλα φαίνονται ότι πάνε τέλεια. Εγώ είχα ευχάριστα σήμερα, γονιμοποιήθηκαν και τώρα προσεύχομαι να γίνουν βλαστοκυστες 🥰

Μπραβο @Σποράκι να είναι τα τυχερά σου αυτά! 

  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Σποράκι said:

Άντε με το καλό, όλα φαίνονται ότι πάνε τέλεια. Εγώ είχα ευχάριστα σήμερα, γονιμοποιήθηκαν και τώρα προσεύχομαι να γίνουν βλαστοκυστες 🥰

πωπωπω και άλλα τέλεια νέα σήμερα, μπράβο @Σποράκι μου δεν ξέρεις πόσο χάρηκα!!! Όλα καλά να πάνε!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...