Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Μανούλες τον Ιούλιο 2024


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Μίλησα χτες με τον γιατρό για την καμπύλη.Όντως στα 50γρ. θέλουν μέχρι το 140.  Οπότε εγώ που έχω 149 είναι τσιμπημένο αλλά θα κάνω σε δύο εβδομάδες των 75 γρ για να δούμε σίγουρα. Οπότε πάλι διατροφή για 2 εβδομάδες τουλάχιστον. Και όχι τίποτα άλλο μου έχει αυξηθεί και η όρεξη τώρα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 350
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, anast. είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Μίλησα χτες με τον γιατρό για την καμπύλη.Όντως στα 50γρ. θέλουν μέχρι το 140.  Οπότε εγώ που έχω 149 είναι τσιμπημένο αλλά θα κάνω σε δύο εβδομάδες των 75 γρ για να δούμε σίγουρα. Οπότε πάλι διατροφή για 2 εβδομάδες τουλάχιστον. Και όχι τίποτα άλλο μου έχει αυξηθεί και η όρεξη τώρα τελευταία.

Τουλάχιστον δεν είσαι πολύ πάνω από το όριο. Εγώ πήγα χθες σε διατροφολόγο και βγάλαμε διατροφή. Εντωμεταξυ ακόμα να μου νιώθουν οι αναγουλες εμένα καμία όρεξη για φαγητό και μπήκα σήμερα 14η βδομάδα. Ελπίζω να σταματήσουν άμεσα να μην με πάει σαν κάποιες που έχω ακούσει σερί σε όλη την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχώς δεν είμαι πολύ υψηλά. Αλλά γιατί δεν μου έκανε εξαρχής των 75 να ξεμπερδεύω; 

Εγώ ήμουν από τις τυχερές όσον αφορά τις αναγούλες.Σταμάτησαν την 10η εβδομάδα. 

Εύχομαι να σταματήσουν και σε εσένα σύντομα! 🙏

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, anast. είπε:

Ναι ευτυχώς δεν είμαι πολύ υψηλά. Αλλά γιατί δεν μου έκανε εξαρχής των 75 να ξεμπερδεύω; 

Εγώ ήμουν από τις τυχερές όσον αφορά τις αναγούλες.Σταμάτησαν την 10η εβδομάδα. 

Εύχομαι να σταματήσουν και σε εσένα σύντομα! 🙏

Τι ελπίζω γιατί την παλεύω άλλο όταν μαγειρεύω είναι το χειρότερο μου γίνομαι χάλια. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2024 at 8:54 ΠΜ, Mar122 είπε:

Τι ελπίζω γιατί την παλεύω άλλο όταν μαγειρεύω είναι το χειρότερο μου γίνομαι χάλια. 

Σε καταλαβαίνω! Αυτό με το μαγείρεμα και τις μυρωδιές το είχα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/1/2024 at 5:54 ΜΜ, Mar122 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε πως είστε? Εγώ έχω μέρες να ζυγιστώ, με τόσο που τρώω νομίζω υποσυνειδητα το αποφευγω)) Η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά.. Την προηγουμένη εβδομάδα που πήγα στο γιατρό ήμουν 16 εβδομάδες και το μωρό μ ζυγιζε 150 γραμμάρια!)) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κορίτσια ! γεννάω και γω πρώτα ο θεός ιούλιο ! μεθαύριο μπαίνω στον 5ο μήνα και περιμενω να έρθει ο Μάρτιος για την β επιπέδου με τρόμο μπορώ να σας πω! να σας ρωτησω υην καμπύλη σακχάρου ποτέ την κάνατε;

επισης  έτυχε σε κανένα κορίτσι με άψογη αυχενικη να βγάλει κακή β επιπέδου; εχω αγχωθεί τρομερά επειδή έκατσα 15η εβδομάδα και κοίταξα τις καμπύλες του μωρού μ, δεν ήταν όλες στα πράσινα και δεν με είχαν ενημερώσει ότι ακόμα δεν κοιτάζουμε καμπύλες… αλλά όπως και να χει εμένα μ κάτσε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

καλημερα κορίτσια ! γεννάω και γω πρώτα ο θεός ιούλιο ! μεθαύριο μπαίνω στον 5ο μήνα και περιμενω να έρθει ο Μάρτιος για την β επιπέδου με τρόμο μπορώ να σας πω! να σας ρωτησω υην καμπύλη σακχάρου ποτέ την κάνατε;

επισης  έτυχε σε κανένα κορίτσι με άψογη αυχενικη να βγάλει κακή β επιπέδου; εχω αγχωθεί τρομερά επειδή έκατσα 15η εβδομάδα και κοίταξα τις καμπύλες του μωρού μ, δεν ήταν όλες στα πράσινα και δεν με είχαν ενημερώσει ότι ακόμα δεν κοιτάζουμε καμπύλες… αλλά όπως και να χει εμένα μ κάτσε 

Καλημέρα! Καλώς ήρθες! Με το καλό το μωράκι σου! 

Εγώ έκανα την μικρή καμπύλη στην 15η εβδομάδα αλλά επειδή είχα δει λίγο υψηλό το ζαχαρο στις αιματολογικές εξετάσεις. Βέβαια μετά από διατροφή το ζάχαρο νηστείας έφτιαξε αλλά βγήκε λίγο υψηλή η μέτρηση στην 1η ώρα οπότε θα κάνω το Σάββατο επαναληπτική των 75 γρ.και μετά θα δούμε τι θα γίνει.

Β επιπέδου δεν εχω κάνει ακόμα αλλά να σου πω την αλήθεια προς το παρόν δεν το σκέφτομαι. Είχα αγχωθεί αρκετά μέχρι να γίνει η αυχενική οπότε αφού βγήκε καλή προσπαθώ να μην αγχώνομαι.

Ποιες καμπύλες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , anast. είπε:

Καλημέρα! Καλώς ήρθες! Με το καλό το μωράκι σου! 

Εγώ έκανα την μικρή καμπύλη στην 15η εβδομάδα αλλά επειδή είχα δει λίγο υψηλό το ζαχαρο στις αιματολογικές εξετάσεις. Βέβαια μετά από διατροφή το ζάχαρο νηστείας έφτιαξε αλλά βγήκε λίγο υψηλή η μέτρηση στην 1η ώρα οπότε θα κάνω το Σάββατο επαναληπτική των 75 γρ.και μετά θα δούμε τι θα γίνει.

Β επιπέδου δεν εχω κάνει ακόμα αλλά να σου πω την αλήθεια προς το παρόν δεν το σκέφτομαι. Είχα αγχωθεί αρκετά μέχρι να γίνει η αυχενική οπότε αφού βγήκε καλή προσπαθώ να μην αγχώνομαι.

Ποιες καμπύλες; 

άρα είναι ο καιρός μου για καμπύλη σακχάρου; ειμαι 17+ , ειχα 81 σάκχαρο στις εξετάσεις 

οταν μ κάνει τον υπερηχο του μήνα ο γιατρός βαζει σε διαγράμματα τις μετρήσεις του και βγάζει κάτι καμπύλες! ε και γω σα χαζή έκατσα και τις μελέτησα και τον εβγαλα τον γιο μου τρανσφορμερ!!!! ε μετά μ είπε ότι δεν τα κοιτάζουμε αυτά γιατί είναι μικρό! αλλά μ έχει μείνει η φοβία γιατί εχω ήδη μια διακοπή στο ιστορικό μ λόγω κακής αυχενικής!ειχα πάει 15+3 και ο μικρός ήταν 145gr ! εσυ για πες έχεις μάθει τι περιμένεις; πως κυλά η εγκυμοσυνη σ; δουλεύεις ή ξεκουράζεσαι ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Angot είπε:

άρα είναι ο καιρός μου για καμπύλη σακχάρου; ειμαι 17+ , ειχα 81 σάκχαρο στις εξετάσεις 

οταν μ κάνει τον υπερηχο του μήνα ο γιατρός βαζει σε διαγράμματα τις μετρήσεις του και βγάζει κάτι καμπύλες! ε και γω σα χαζή έκατσα και τις μελέτησα και τον εβγαλα τον γιο μου τρανσφορμερ!!!! ε μετά μ είπε ότι δεν τα κοιτάζουμε αυτά γιατί είναι μικρό! αλλά μ έχει μείνει η φοβία γιατί εχω ήδη μια διακοπή στο ιστορικό μ λόγω κακής αυχενικής!ειχα πάει 15+3 και ο μικρός ήταν 145gr ! εσυ για πες έχεις μάθει τι περιμένεις; πως κυλά η εγκυμοσυνη σ; δουλεύεις ή ξεκουράζεσαι ; 

Μια χαρά είναι το ζάχαρό σου! Αν δεν έχεις θέμα με τις  αιματολογικές του μήνα συνήθως καμπύλη ζητούν νομίζω στις 24 εβδομάδες.

Ααα..κατάλαβα...να σου πω την αλήθεια και εμένα πρώτη φορά μου έκανε αυτές τις μετρήσεις όταν ήμουν 14 και 6. Εμένα τότε ήταν 100 γρ. Κοίτα και εγώ έκατσα και τα κοίταξα λίγο αλλά δεν κατάλαβα ότι όλα πρέπει να είναι στο πράσινο αλλά σε έναν καλό Μ.Ο. 

Από τη στιγμή βέβαια που ο γιατρός σου σου λέει ότι όλα είναι οκ..δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι.. Σίγουρα αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε.

Έχω βγει σε άδεια γιατί από τον 2ο μήνα είχα αποκόλληση οπότε ήμουν ξάπλα ..τώρα δειλά δειλά μπορώ να πάω μια βόλτα αλλά και αυτό σε ήπιο ρυθμο.

Εσύ δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , anast. είπε:

Μια χαρά είναι το ζάχαρό σου! Αν δεν έχεις θέμα με τις  αιματολογικές του μήνα συνήθως καμπύλη ζητούν νομίζω στις 24 εβδομάδες.

Ααα..κατάλαβα...να σου πω την αλήθεια και εμένα πρώτη φορά μου έκανε αυτές τις μετρήσεις όταν ήμουν 14 και 6. Εμένα τότε ήταν 100 γρ. Κοίτα και εγώ έκατσα και τα κοίταξα λίγο αλλά δεν κατάλαβα ότι όλα πρέπει να είναι στο πράσινο αλλά σε έναν καλό Μ.Ο. 

Από τη στιγμή βέβαια που ο γιατρός σου σου λέει ότι όλα είναι οκ..δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι.. Σίγουρα αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε.

Έχω βγει σε άδεια γιατί από τον 2ο μήνα είχα αποκόλληση οπότε ήμουν ξάπλα ..τώρα δειλά δειλά μπορώ να πάω μια βόλτα αλλά και αυτό σε ήπιο ρυθμο.

Εσύ δουλεύεις;

ααα να ξεκουράζεσαι τότε , ποτέ έχεις πήτ ; εγώ δουλευω μέχρι ώρας , είναι ήσυχη η εγκυμοσυνη μου ! σταματώ κανονικά τέλος Απριλίου με αρχές μαΐου !

ε ούτε εμένα μ το είπε , αχχαχαχα μόνη μ το εβγαλα το συμπέρασμα , μόνη μ αγχωθηκα .. γενικά όλα μόνη μ!  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

ααα να ξεκουράζεσαι τότε , ποτέ έχεις πήτ ; εγώ δουλευω μέχρι ώρας , είναι ήσυχη η εγκυμοσυνη μου ! σταματώ κανονικά τέλος Απριλίου με αρχές μαΐου !

ε ούτε εμένα μ το είπε , αχχαχαχα μόνη μ το εβγαλα το συμπέρασμα , μόνη μ αγχωθηκα .. γενικά όλα μόνη μ!  

ΠΗΤ έχω 11 Ιουλίου...Εσύ;

Σε καταλαβαίνω και εγώ στο 1ο τρίμηνο τα έψαχνα πολύ αλλά αποφάσισα τώρα να χαλαρώσω λίγο όσο είναι εφικτό...χαχα

Η αυχενική σου έχει βγει καλή;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , anast. είπε:

ΠΗΤ έχω 11 Ιουλίου...Εσύ;

Σε καταλαβαίνω και εγώ στο 1ο τρίμηνο τα έψαχνα πολύ αλλά αποφάσισα τώρα να χαλαρώσω λίγο όσο είναι εφικτό...χαχα

Η αυχενική σου έχει βγει καλή;

ειχα 10/7 πριν την αυχενικη αλλά μας βγήκε λίγο πιο μεγάλο το μπεμπέ και με πήγε 6/7 ! σε ποιο μαιευτηριο είσαι;   η αυχενική μου βγήκε 1,5 με πιθανότητες 21:~8000

13:19000

21:20000 μου είπε ότι είναι μια χαρά δε χρειάζεται τπτ άλλο ! 

το έχεις νιώσει το μπεμπακι σ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Angot είπε:

ειχα 10/7 πριν την αυχενικη αλλά μας βγήκε λίγο πιο μεγάλο το μπεμπέ και με πήγε 6/7 ! σε ποιο μαιευτηριο είσαι;   η αυχενική μου βγήκε 1,5 με πιθανότητες 21:~8000

13:19000

21:20000 μου είπε ότι είναι μια χαρά δε χρειάζεται τπτ άλλο ! 

το έχεις νιώσει το μπεμπακι σ;

Κ εγώ 15 Ιουλίου είχα αλλά και εμένα είναι 4 μέρες μεγαλύτερο και με έβαλε 11Ιουλίου.

Ε μια χαρά είναι η αυχενική σου..Πόσο χρονών είσαι;

Εμένα είναι λίγο μικρότερες αλλά για την ηλικία μου μου είπε ο γιατρός ότι είναι όπως πρέπει. Στο Ιασώ είμαι!

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το έχω νιώσει και δεν ξέρω πως θα το καταλάβω κιόλας...😆

Χτες είχα μια μικρή ενόχληση αλλά δεν ξέρω αν ήταν το έντερο ή το μωρό..Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anast. είπε:

Κ εγώ 15 Ιουλίου είχα αλλά και εμένα είναι 4 μέρες μεγαλύτερο και με έβαλε 11Ιουλίου.

Ε μια χαρά είναι η αυχενική σου..Πόσο χρονών είσαι;

Εμένα είναι λίγο μικρότερες αλλά για την ηλικία μου μου είπε ο γιατρός ότι είναι όπως πρέπει. Στο Ιασώ είμαι!

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το έχω νιώσει και δεν ξέρω πως θα το καταλάβω κιόλας...😆

Χτες είχα μια μικρή ενόχληση αλλά δεν ξέρω αν ήταν το έντερο ή το μωρό..Εσύ;

α κοιτα σύμπτωση χαχαχχα , εγώ ειμαι 33 και θα γεννήσω στο Μητερα!  να άπω βέβαια ότι εγώ το θέμα τύχης το εχω ψηλά ότι ηλικια  και να σαι ! κοίταξε να δεις  εγώ από χθες νιώθω συχνά ντούκου ντούκου κανονικά στο χέρι μ! θεωρητικά είναι το μωρο αλλά ξέρω κ γω … 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...