Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Ανακοίνωση Το όνομα του μωρού μας


admin

Recommended Posts

δε ξερω τι να κανουμε. παντωσ σκεφτομαι κ τι θα ακουσω απο το κοσμο αλλα κ απο του παππουδεσ για το αν βγαλουμε ασχετα ονοματα.ξερω οτι δε πρεπει να με νοιαζει αυτο αλλα μενουμε σε χωριο κ ο κοσμοσ μιλαει πολυ κ χωρια απο αυτο δε ξερουμε κ κανεναν που να εχει δωσει ασχετο ονομα στα παιδια του.ασε που δε θελω να στεναχωρησω κανεναν αλλα να μου πεισ κ που στεναχωριομαστε τοσο καιρο εγω κ ο αντρσ μου ειναι καλυτερα;τελικα εσυ tsenoulini αποφασισεσ για το πρωτο κ ψαχνεισ για δευτερο;μπραβο σου μακαρι να το βρισκα κ εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι τους το χαμε ξεκαθαρίσει νωρίς νωρίς ότι θα βγάλουμε άσχετα ονόματα κ όσο κ να γκρινιάζει η πεθερά μου κ να με θάβει κυριολεκτικώς στον πεθερό μου όλη μέρα αυτή είναι η απόφασή μας κ όπως θέλουν ας το πάρουν.η πρώτη θα πάρει το όνομα της γιαγιάς του αγαπημένου μου που την λάτρευε κ μας έκατσε κουτί κ το σπάνιο κ ωραίο όνομα...για την δεύτερη ακόμη το σκεφτόμαστε...:P:p πάντως έχω προσέξει ότι τα παλιά χρόνια (π.χ. στην εποχή του πατέρα μου) δεν ήταν τόσο υπερβολικά τα πράγματα για το όνομα...ο πατέρας μου π.χ. δεν έχει το όνομα κανενός παππού του...μόνο ένας εγγονός πήρε το όνομά του κ οι υπόλοιποι 6 ξάδερφοι του όλοι έχουν διαφορετικό όνομα...ενώ οι τωρινοί γονείς έχουν τόσες απαιτήσεις...επίσης, εμείς στην Λευκάδα (από Λευκάδα κατάγομαι) έχουμε το έθιμο τα πρώτα 2 να παίρνουν ονόματα απ'τον πατέρα κ το 3ο κ το 4ο απ'τη μάνα...οπότε από μένα δεν έχουν καμιά απαίτηση οι δικοί μου..όχι ότι θα πέφτανε ποτέ σε τέτοιες απρέπειες..!!

Link to comment
Share on other sites

τυχερη εισαι.εμενα η μαμα μου γκρινιαζει λιγο.δε θελει ασχετο ονομα .βεβαια λεει οτι ειναι δικη μασ επιλογη αλλα δε καταλαβαινει για το ασχετο ονομα. κ εγω αναρωτιεμαι αν η μαμα μου δε καταλαβαινει που ειναι βολικοσ ανθρποσ τι θα γινει με τουσ αλλουσ;

Link to comment
Share on other sites

εε..εντάξει εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το πολύ λίγο να γκρινιάξουν στην αρχή αλλά μετά από κάνα 2μηνο θα χουν ξεχαστεί όλα...άλλωστε ένα όνομα δεν αλλάζει την αγάπη τους για το εγγονάκι τους...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα η αγαπη δεν αλλαζει αλλα μηπωσ μεινει πικρια;οσο δεν ηθελα να δημιουργηθει θεμα με το ονομα τησ μπεμπασ τοσο δημιουργειται.αστα βραστα μακαρι να υπηρχε τροποσ να μεινουν ολοι ευχαριστημενοι,κ πιο πολυ το μπεμπακι μου με οποιο ονομα αποφασισουμε μη μασ βριζει οταν μεγαλωσει.ο αντρασ μου παντωσ ακομα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κλείσει τα αυτιά μου σε αυτό το θέμα, κι εγώ κι ο άντρας μου.

Η μοναδική που ακόμα ασχολείται με αυτό το θέμα είναι η πεθερά μου(οποία έκπληξις...:roll:) η οποία ότι και να πούμε για το μωρό θα αρχίσει :"ωραίο το Μαριλένα σαν όνομα..." (εκείνη Μαρία-όπως κι εγώ και Ελένη η μαμά μου) επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται να βγει το δικό της όνομα. Για αγόρι εννοείται ότι επιμένει με το στανιό να βγάλουμε τον πεθερό μου κάτι που δεν πρόκειται επίσης να συμβεί.

Εγώ εν τω μεταξύ είμαι στον πέμπτο μήνα, τον άντρα μου αποφασίσαμε πώς θα ονομάσουμε το μπεμπάκι (Βικτώρια για κορίτσι και Μάξιμος για αγόρι) αλλά δε λέμε τίποτα ακόμα γιατί θέλουμε να βγούμε πρώτα πέρα με το καλό.

Ευτυχώς που ο άντρας μου δεν είναι καν της παράδοσης με τα ονόματα και συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό.

Είσαι πολύ τυχερή σε αυτό το θέμα.

Εμένα, δυστυχώς ο άντρας μου είναι της παράδοσης και θέλει να δώσουμε το όνομα του πατέρα του, αλλά αργότερα (λόγω κάλου στον εγκέφαλο) δε δέχεται με τίποτα να δώσουμε το όνομα κάποιου από των δικών μου. Εγώ δε θέλω να δώσω το όνομα του πεθερού μου.

Το μωρό μας είναι 4,5 μηνών, θέλουμε σε 4 περίπου μήνες να το βαφτίσουμε και άκρη δεν έχουμε βγάλει.

Δεν μπορούσα να φανταστώ τι μπορεί να κάνει ένα όνομα...

Οταν σκέφτομαι να ενδώσω και προσπαθω να φανταστώ να φωνάζω το παιδί με αυτό το όνομα, δε μου βγαίνει με τίποτα. Ασ' τα να πάνε...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Εγώ κορίτσια ήθελα να την βγάλω Δανάη που είναι προτώτυπο και πολύ εύηχο όνομα.Όταν ήμουν ακόμα έγκυος το συζήτησα με τον αρραβωνιαστικό μου και ήταν κάπως τελικά θα την βγάλουμε Κυριακή(της πεθεράς μου)Αρχισα και το συνηθίζω όμως ψάχνω για κανα ωραίο υποκοριστικό

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο lefteraki

Καλησπέρα!!Εγώ κορίτσια ήθελα να την βγάλω Δανάη που είναι προτώτυπο και πολύ εύηχο όνομα.Όταν ήμουν ακόμα έγκυος το συζήτησα με τον αρραβωνιαστικό μου και ήταν κάπως τελικά θα την βγάλουμε Κυριακή(της πεθεράς μου)Αρχισα και το συνηθίζω όμως ψάχνω για κανα ωραίο υποκοριστικό

Εμένα τον πεθερό μου τον λένε Γιάννη. Δυστυχώς τα ωραία υποκοριστικά είναι όνειρο για μένα. Ομως σκέφτομαι να τον φωνάζω Ιωάννη, όπως μου πρότειναν κάποια κορίτσια από εδώ και μου φάνηκε καλή ιδέα,

Τώρα, για το Κυριακή, μπορείς να τη φωνάζεις Σάντυ (από το Sunday).


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραίο είναι το χω σκεφτει κι αυτό!Δεν έχω και πολλες επιλογές γιατί είναι 1 όνομα δεν είναι διπλό να μπορώ να το συνδυάσω και δεν θέλω να ξεφύγω και πολύ!!!Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είσαι πολύ τυχερή σε αυτό το θέμα.

Εμένα, δυστυχώς ο άντρας μου είναι της παράδοσης και θέλει να δώσουμε το όνομα του πατέρα του, αλλά αργότερα (λόγω κάλου στον εγκέφαλο) δε δέχεται με τίποτα να δώσουμε το όνομα κάποιου από των δικών μου. Εγώ δε θέλω να δώσω το όνομα του πεθερού μου.

Το μωρό μας είναι 4,5 μηνών, θέλουμε σε 4 περίπου μήνες να το βαφτίσουμε και άκρη δεν έχουμε βγάλει.

Δεν μπορούσα να φανταστώ τι μπορεί να κάνει ένα όνομα...

Οταν σκέφτομαι να ενδώσω και προσπαθω να φανταστώ να φωνάζω το παιδί με αυτό το όνομα, δε μου βγαίνει με τίποτα. Ασ' τα να πάνε...

Τι είναι αυτό το πράγμα, βρε παιδί μου, με τα ονόματα...δε μπορώ να φανταστώ πώς νιώθεις, ειδικά που ο άντρας σου δε δέχεται και κουβέντα επάνω στο ζήτημα.

Από την άλλη να δημιουργήσεις ένταση μέσα στο σπιτικό σου για το όνομα; Όσο το σκέφτομαι τόσο δε μου βγάζει καμία λογική αυτό...

Δε σ' αρέσει κιόλας το όνομα ή απλά δε θέλεις να βγάλεις το όνομα του πεθερού σου;


No one will ever know the strength of my Love for you. After all you're the only one who knows what my Heart sounds like from the inside...

dev201pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το πράγμα, βρε παιδί μου, με τα ονόματα...δε μπορώ να φανταστώ πώς νιώθεις, ειδικά που ο άντρας σου δε δέχεται και κουβέντα επάνω στο ζήτημα.

Από την άλλη να δημιουργήσεις ένταση μέσα στο σπιτικό σου για το όνομα; Όσο το σκέφτομαι τόσο δε μου βγάζει καμία λογική αυτό...

Δε σ' αρέσει κιόλας το όνομα ή απλά δε θέλεις να βγάλεις το όνομα του πεθερού σου;

Δεν ξέρω αν είναι λόγω του ότι έχει το συγκεκριμένο όνομα ο πεθερός μου, αλλά δε μου αρέσει καθόλου αυτό το όνομα.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Εγώ κορίτσια ήθελα να την βγάλω Δανάη που είναι προτώτυπο και πολύ εύηχο όνομα.Όταν ήμουν ακόμα έγκυος το συζήτησα με τον αρραβωνιαστικό μου και ήταν κάπως τελικά θα την βγάλουμε Κυριακή(της πεθεράς μου)Αρχισα και το συνηθίζω όμως ψάχνω για κανα ωραίο υποκοριστικό

giati?to Kyriaki einai panermofo alla kai akougetai kai omorfa...alliws ti ypokoristiko?Kiki?Koula? (exei mia 8eia o antras mou.asto.....Koula me ta ola tis!!)enw to onoma olokliro einai poly wraio!

i Hliaxtida proteine to Sandy...ok den einai tou goustou mou alla to Kyriaki me to Sandy kata ti gnwmi mou apexei parasaskas!!!

9sygnwmi fili Hliaxtida!)

emeis perimenoume to prwto mas...an einai agoraki 8a parei to onoma Manwlis pou einai kai to onoma twn 2 pappoudwn..dystyxws o enas (mpampas mou) "efyge" mia ebdomada molis ma8ame gia tin egkimosini kai o deuteros (pe8eros mou) einai sto "parapente" na fygei mias kai paleuei me ton karkino se 5 simeia apo to kalokairi..

twra an einai koritsaki 8a doume...mallon A8anasia tis pe8eras mou.


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω νεα.ο αντρασ μου αποφασισε να την πουμε τελικα ευδοξια την μικρη απλα θελει να το ανακοινωσει πρωτα στη μαμα του για να κοψει αντιδραση,εγω περιμενω πωσ κ πωσ να τησ το πει για να το ανακοινωσουμε κ στη δικη μου που πλεον νομιζει οτι ουτε καν σκεφτομαστε το ονομα τησ,θα πηδηξει απο τη χαρα τησ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...