Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Ανακοίνωση Το όνομα του μωρού μας


admin

Recommended Posts

Μπορείτε να βάλετε ένα που να σας αρέσει και το Ευδοξία σαν δεύτερο, όπως π.χ. Μελίνα - Ευδοξία, ή Δανάη - Ευδοξία, έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι, εσείς θα τη φωνάζετε με το πρώτο και η μαμά σου θα τη λέει που και πού και Ευδοξία. Εμείς πάντως κάτι τέτοιο θα κάνουμε, που έχουμε ανάλογο προβλημα. Ετσι κι αλλιώς και να βγάλεις κάποιο υποκοριστικό κατά πασα πιθανότατα δε θα θυμίζει το Ευδοξία, αφού είναι δύσκολο όνομα για υποκοριστικά.
Γενικά έχω παρατηρήσει οτι ακολυγοντε καλύτερα ονόματα που έχουν κοινά γράμματα μεταξύ τους, όπως π.χ. το Δανάη που έχει δ όπως το Ευδοξία.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιοι δε θέλουν διπλα ονόματα; Αν εννοείς τον παπά, εμείς θα κάνουμε το εξής Θα πάμε πριν τη βάφτιση στο ληξιαεχείο και θα δηλώσουμε και τα 2 ονόματα, ενώ κατά τη διαρκεια της βάφτισης θα ακουστεί μόνο το ένα. Έτσι σε όλα τα επισημα εγγραφα και στη ταυτότητα θα έχει και τα 2 αλλά θα είναι βαφτισμένη μόνο με το ένα(με ααυτό που γιορτάζει, μια και το άλλο δεν έχει γιορτή). Δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο μπορεί να ακούγεται. Το έχω διαβάσει και εγώ από αλλές κοπέλες που τοκάναν και έτσι πηρα την ιδέα. Βέβαια είναι πλέον πολύ παπάδες που δεν έχουν πρόβλημα με τα διπλά ονόματα. Εμένα στις σαράντα μέρες όταν με ρώτησε ο παπάς, επειδή με είδε οτι είχα αμφιβολίες για το όνομα μου είπε αν θες αργότερα έλα να βάλουμε και δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι δε θέλουν διπλα ονόματα; Αν εννοείς τον παπά, εμείς θα κάνουμε το εξής Θα πάμε πριν τη βάφτιση στο ληξιαεχείο και θα δηλώσουμε και τα 2 ονόματα, ενώ κατά τη διαρκεια της βάφτισης θα ακουστεί μόνο το ένα. Έτσι σε όλα τα επισημα εγγραφα και στη ταυτότητα θα έχει και τα 2 αλλά θα είναι βαφτισμένη μόνο με το ένα(με ααυτό που γιορτάζει, μια και το άλλο δεν έχει γιορτή). Δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο μπορεί να ακούγεται. Το έχω διαβάσει και εγώ από αλλές κοπέλες που τοκάναν και έτσι πηρα την ιδέα. Βέβαια είναι πλέον πολύ παπάδες που δεν έχουν πρόβλημα με τα διπλά ονόματα. Εμένα στις σαράντα μέρες όταν με ρώτησε ο παπάς, επειδή με είδε οτι είχα αμφιβολίες για το όνομα μου είπε αν θες αργότερα έλα να βάλουμε και δεύτερο.

ο σύζυγός της δεν θέλει 2...αλλιώς τον παπά τον τουμπάρεις εύκολα...!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jenoulini από τη δική σου λίστα ψηφίζω Εμμέλια!

αχ σ' ευχαριστώ για την απάντηση...εχουμε αγχωθεί πριν καν έρθει...τόσο τρελοκομεία είμαστε...! :D κ σαν δεύτερο ποιο θα λεγες?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και το Βαλέρια μου αρέσει πολύ, αλλά το Εμέλλεια το βάζω πρώτο γιατι είναι πιό πρωτότυπο, πιό εύηχο, ακούγεται πιό ελληνικό και έχει και ωραία ιστορία η αγία που το φέρει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ που το ψαχνετε για μενα.εμεισ ακομα δεν εχουμε αποφασισει ,βεβαια εγω ψιλοκουραστηκα και το αφησα στον αντρα μου μιασ κ αυτοσ ειναι που κολλαει πιο πολυ κ δεν αποφασισει καποιο ονομα.εγω τουλαχιστον τεινω προσ τα καπου,εκεινοσ δε ξερει τι θελει..ετσι τον αφησα να το σκεφτει κ να τα ξαναπουμε!εκεινοσ το ζητησε,αλλα ελα που εγω δε μπορω να περιμενω κ πολυ γιατι με εχει φαει η αγωνια,θελω να βρουμε επιτελουσ ενα ονομα για το αγγελακι μασ.αλλα πολυ φοβαμαι πωσ οτι κ να αποφασισουμε θα χουμε ιστοριεσ απο πολλουσ κ κυριωσ απο πεθερα.το καλο ειναι οτι ειναι ο αντρασ μου μαζι μου !παντωσ οτι ιδεα σας ερχεται την λετε.κ καθε συμβουλη ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει τα αυτιά μου σε αυτό το θέμα, κι εγώ κι ο άντρας μου.

Η μοναδική που ακόμα ασχολείται με αυτό το θέμα είναι η πεθερά μου(οποία έκπληξις...:roll:) η οποία ότι και να πούμε για το μωρό θα αρχίσει :"ωραίο το Μαριλένα σαν όνομα..." (εκείνη Μαρία-όπως κι εγώ και Ελένη η μαμά μου) επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται να βγει το δικό της όνομα. Για αγόρι εννοείται ότι επιμένει με το στανιό να βγάλουμε τον πεθερό μου κάτι που δεν πρόκειται επίσης να συμβεί.

Εγώ εν τω μεταξύ είμαι στον πέμπτο μήνα, τον άντρα μου αποφασίσαμε πώς θα ονομάσουμε το μπεμπάκι (Βικτώρια για κορίτσι και Μάξιμος για αγόρι) αλλά δε λέμε τίποτα ακόμα γιατί θέλουμε να βγούμε πρώτα πέρα με το καλό.

Ευτυχώς που ο άντρας μου δεν είναι καν της παράδοσης με τα ονόματα και συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό.


No one will ever know the strength of my Love for you. After all you're the only one who knows what my Heart sounds like from the inside...

dev201pfs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω κλείσει τα αυτιά μου σε αυτό το θέμα, κι εγώ κι ο άντρας μου.

Η μοναδική που ακόμα ασχολείται με αυτό το θέμα είναι η πεθερά μου(οποία έκπληξις...:roll:) η οποία ότι και να πούμε για το μωρό θα αρχίσει :"ωραίο το Μαριλένα σαν όνομα..." (εκείνη Μαρία-όπως κι εγώ και Ελένη η μαμά μου) επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται να βγει το δικό της όνομα. Για αγόρι εννοείται ότι επιμένει με το στανιό να βγάλουμε τον πεθερό μου κάτι που δεν πρόκειται επίσης να συμβεί.

Εγώ εν τω μεταξύ είμαι στον πέμπτο μήνα, τον άντρα μου αποφασίσαμε πώς θα ονομάσουμε το μπεμπάκι (Βικτώρια για κορίτσι και Μάξιμος για αγόρι) αλλά δε λέμε τίποτα ακόμα γιατί θέλουμε να βγούμε πρώτα πέρα με το καλό.

Ευτυχώς που ο άντρας μου δεν είναι καν της παράδοσης με τα ονόματα και συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό.

με το καλό!!πολύ όμορφα ονόματα...ειδικά το Βικτώρια!!!:)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ που το ψαχνετε για μενα.εμεισ ακομα δεν εχουμε αποφασισει ,βεβαια εγω ψιλοκουραστηκα και το αφησα στον αντρα μου μιασ κ αυτοσ ειναι που κολλαει πιο πολυ κ δεν αποφασισει καποιο ονομα.εγω τουλαχιστον τεινω προσ τα καπου,εκεινοσ δε ξερει τι θελει..ετσι τον αφησα να το σκεφτει κ να τα ξαναπουμε!εκεινοσ το ζητησε,αλλα ελα που εγω δε μπορω να περιμενω κ πολυ γιατι με εχει φαει η αγωνια,θελω να βρουμε επιτελουσ ενα ονομα για το αγγελακι μασ.αλλα πολυ φοβαμαι πωσ οτι κ να αποφασισουμε θα χουμε ιστοριεσ απο πολλουσ κ κυριωσ απο πεθερα.το καλο ειναι οτι ειναι ο αντρασ μου μαζι μου !παντωσ οτι ιδεα σας ερχεται την λετε.κ καθε συμβουλη ευπροσδεκτη

σοφή λύση....πάντως το Εύη είναι πολύ όμορφο...εξάλλου μπορεί να κάνετε κ δεύτερη...κ να βγάλετε τη δεύτερη Μελίνα...!

Link to comment
Share on other sites

θα σκασω κοριτσια. ακομα τιποτα με το ονομα.αρχισαν να μασ ρωταν κιολασ πωσ θα την πουμε κ εγω λεω δε ξερω αλλα δε με πολυ πιστευουν.ο αντρασ μου μου λεει οτι ειναι σε δυσκολη θεση και δε μπορει να αποφασισει που να του πω οτι κ ημαμα μου μου ειπε οτι θελει πολυ να ακουσει το ονομα τησ κ οτι δε πολυκαταλαβαινουν οτι ο αντρασ μου σκεφτεται κ θελαι να βγαλουμε ασχετο ονομα οχι μονο για τη μπεμπα αλλα και για τα υπολοιπα παιδια που θα ερθουν.αν δε το καταλαβαινει η μαμα μου τοτε τι θα πουν οι αλλοι;εχω σκασει .βεβαια το παιζουν ανετοι οι παππουδεσ οτι κ καλα θελουμε το ονομα μασ αλλα κ παλι δικη σασ αποφαση ειναι...βοηθεια ρε κοριτσια....

Link to comment
Share on other sites

θα σκασω κοριτσια. ακομα τιποτα με το ονομα.αρχισαν να μασ ρωταν κιολασ πωσ θα την πουμε κ εγω λεω δε ξερω αλλα δε με πολυ πιστευουν.ο αντρασ μου μου λεει οτι ειναι σε δυσκολη θεση και δε μπορει να αποφασισει που να του πω οτι κ ημαμα μου μου ειπε οτι θελει πολυ να ακουσει το ονομα τησ κ οτι δε πολυκαταλαβαινουν οτι ο αντρασ μου σκεφτεται κ θελει να βγαλουμε ασχετο ονομα οχι μονο για τη μπεμπα αλλα και για τα υπολοιπα παιδια που θα ερθουν.αν δε το καταλαβαινει η μαμα μου τοτε τι θα πουν οι αλλοι;εχω σκασει .βεβαια το παιζουν ανετοι οι παππουδεσ οτι κ καλα θελουμε το ονομα μασ αλλα κ παλι δικη σασ αποφαση ειναι...βοηθεια ρε κοριτσια....

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως άκυρα ονόματα θα βγάλουμε κ το χουμε ξεκαθαρίσει απ'την αρχή....αν βγάλετε όμως της μάνας σου μετά θα θέλει να βγάλετε κ κάποιον απ'τους δικούς του...οπότε καλύτερα να επιλέξετε κάποιο άσχετο που να σας αρέσει...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...