Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Ανακοίνωση Το όνομα του μωρού μας


admin

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες. Εγω ακομα δεν ξερω τι φυλο ειναι , γενναω τον Ιουλιο.Θα παρει το ονομα της πεθερας μου Γεωργιος ή Γεωργια. Αλλα επειδη το ΄μαθα οτι ειμαι εγγυος στις 8 Νοεμβρη που ειναι των Αγγελων θα βαλουμε δευτερο Αγγελος ή Αγγελικη..Με το καλο να αγκαλιασετε τα μωρακια σας :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Κατ αρχην, θα ηθελα να σας πω οτι ειμαι καινουργια στο φορουμ, οποτε συγχωρεστε με αν κανω καποιο λαθος.(Το έχω βάλει νομίζω και αλλού ) Σε λιγους μηνες θα βαφτισουμε τη κορουλα μας Φεβρονια. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχω σκεφτει να τη φωναζω Υβόνη ( Φεβρόνη - Υβόνη). Νομίζετε οτι ταιριάζει ή μήπως έχει δίκιο ο άντρας μου που λέει να βάλουμε και τα δύο μαζί, για να μην έρχεται το παιδί σε δύσκολη θέση όταν θα το ρωτούν από που βγαίνει το όνομά σου. Τέλος αν έχετε ιδέες για κάποιο άλλο όμορφο υποκοριστικό του Φεβρωνία. Αν και το Υβόνη είναι το αγαπημένο μου όνομα

Αλλη μια ιδέα μου είναι να βάλω και το Ελένη και να τη φωνάζω Φεβριαλένα, από το Φεβρωνία Ελένη.

Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εγώ έχω κοριτσάκι και γενναω τον ιανουάριο. Θέλουμε να το βγάλουμε Ηλέκτρα αλλα θέλει να βγει η πεθερά μου που την λένε Μαρίνα. Μήπως να με βοηθήσετε να βγει ένας συνδυασμός αυτών των δυο ονομάτων αν δώσω και τα δυο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα!

Εμείς δεν έχουμε ακόμα μωράκι αλλά τα ονόματα τα έχουμε αποφασίσει. Βλέπετε έχω κάνει τάμα για το μωρό μας, όποτε κ αν έρθει.

Έτσι αν είναι κορίτσι θα την ονομάσουμε Ειρήνη Κωνσταντίνα και θα τη φωνάζουμε Ειρήνα.

Αν είναι αγόρι θα το ονομάσουμε Μάριο Χρυσοβαλάντη και θα τον φωνάζουμε Μάριο.

Είναι η πρώτη φορά που το ανακοινώνω και νιώθω πολύ ευτυχισμένη!:D

Κατ'αρχην σου ευχομαι ολοψυχα να σου ερθει το μπεμπακι σου!!!!!Πιστευω κ εγω παρα πολυ στην Αγια Ειρηνη κ στην Παναγια!Και ευχομαι να ερθει γρηγορα , με το καλο λοιπον!!!!

Στην διαρκεια της δευτερης εγκυμοσυνης μου ειχαμε κατεβει στην Αθηνα για βολτα κ πριν γυρισουμε επισκεφτηκαμε τη μονη της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντου.Προσευχηθηκα για υγεια για το γιο μου τον μεγαλο για το μωρακι στην κοιλιτσα μου (ημουν στον 6ο μηνα) κ για μια ξαδερφη μου να κανει κ εκεινη μπεμπακι!!!(αργουσε κ δεν ειχαν προβλημα)

Στο γυρισμο μας τρακαρε ενα αυτοκινητο (κ τα δυο αυτοκινητα ΧΑΛΙΑ!!) Ως εκ θαυματος κανεις μας δεν επαθε τιποτα ουτε ο αλλος οδηγος!

Οποτε στο νοσοκομειο οσο μου εκαναν υπερηχο εταξα τα μπεμπη μου και εμεις θα τον ονομασουμε ΜΑΡΙΟ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ (τη μαμα μου κ Παναγια κ την Αγια Ειρηνη)θα τον βαφτισουμε το καλοκαιρι τωρα ειναι 5,5 μηνων.

κ θα τον φωναζουμε Μαριο!!!!!

Α!!κ η ξαδελφη μου σε 2 μηνες γενναει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Στα δύο μας αγγελούδια θα δώσουμε τα ονόματα : Φίλιππος και Αιμίλιος!

Ήταν ονόματα που άρεσαν στον άντρα μου και μένα αλλά και που νομίζουμε πως ταιριάζαν στα μωρά μας από τότε που ήταν στην κοιλίτσα μου!!!! :P

  • Μου αρέσει 1

as1cJLNoXn-0000NzA5OTRkfDY0MWR8RmlsaXBwb3MgYW5kIEVtaWxpb3MgYXJl.gif

Διπλή κούραση, διπλό όνειρο, διπλή ευτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας,

θελω την βοηθεια σας,προκειται να βαφτισουμε το αγορακι μας σε λιγο καιρο

Δημητρη Αντωνη αλλα δεν μπορουμε να βρουμε ενα συνδιασμο αυτων των ονοματων....

οποιος εχει καμια καλη ιδεα ας μου πει.... ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
γεια σε ολουσ. ειμαι νεο μελοσ και εδω και λιγο καιρο ψαχνουμε ονομα με τον αντρα για τη μπουμπου μασ που ερχεται το πολυ σε 2 εβδομαδεσ. βασικα εγω ψαχνω υποκοριστικα για το ονομα ευδοξια.ειτε μονο του ειτε σε συ νδυασμο με κατι αλλο.πχ σκεφτηκα ευδοξια-αννα=ευηανννα αλλα στον αγαπημενο μου δε πολυαρεσε.θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σασ και τισ ιδεεσ σασ.

αν της εδινες κ δεύτερο ονομα που να εληγε σε -ίνα (π.χ. Μαρίνα) κ να την φωνάζατε Ευίνα ή Εβίνα?προτιμώ με β πάντως...οπως κ να την πείτε πάντως να σας ζήσει το μπουμπουκάκι σας....:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. η μικρη ειναι τωρα 2,5μηνων και ακομα χωρισ ονομα.το σκεφτηκα για δυο κι εγω αλλα ο παπασ δεχεται μονο ενα κ επισησ ο αντρουλησ μου δε θελει δυο.τυωρα ειμαστε σε διλημμα για το ευδοξια που ειναι η μαμα μου κ σε ασχετο οπωσ μελινα που μασ αρεσει.εγω ομωσ κολλαω γιατι αν κ δε τρελαινομαι για μτο ευδοξια θελω να την πουμε ετσι για τη μαμα μου γιατι ειναι η μονη που μασ σταθηκε παρα πολυ.αλλα δε θελω να χαλασωκ χατηρι στον αντρα μου κ δε ξερουμε πωσ θα αποφασισουμε.....βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. η μικρη ειναι τωρα 2,5μηνων και ακομα χωρισ ονομα.το σκεφτηκα για δυο κι εγω αλλα ο παπασ δεχεται μονο ενα κ επισησ ο αντρουλησ μου δε θελει δυο.τυωρα ειμαστε σε διλημμα για το ευδοξια που ειναι η μαμα μου κ σε ασχετο οπωσ μελινα που μασ αρεσει.εγω ομωσ κολλαω γιατι αν κ δε τρελαινομαι για μτο ευδοξια θελω να την πουμε ετσι για τη μαμα μου γιατι ειναι η μονη που μασ σταθηκε παρα πολυ.αλλα δε θελω να χαλασωκ χατηρι στον αντρα μου κ δε ξερουμε πωσ θα αποφασισουμε.....βοηθεια....

το Εύα ή το Εύη δεν σας αρέσουν?:confused:

Υ.Γ.αχ μπορείς να με βοηθήσεις κ μένα στο δικό μου θέμα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θελω την βοηθεια σας,προκειται να βαφτισουμε το αγορακι μας σε λιγο καιρο

Δημητρη Αντωνη αλλα δεν μπορουμε να βρουμε ενα συνδιασμο αυτων των ονοματων....

οποιος εχει καμια καλη ιδεα ας μου πει.... ευχαριστωωω

Δημαντώνης?:idea: είναι δύσκολο ομολογώ....αν φωνάζεται με το ένα απ τα 2? δεν βοηθάω κ πολύ ε?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας είμαι κι εγώ καινούριο μέλος και περιμένω το κοριτσάκι μου σε 1,5 εβδομάδα περίπου. Σκέφτομαι να την ονομάσω Μέλλι ή Αμέλλια ή Αμαριέλλα από το συνδυασμό των ονομάτων Αμαλία και Μαρκέλλα. Ποιο σας αρέσει πιο πολύ? Εαν έχετε και καμια καλύτερη ιδέα ευπρόσδεκτη!!!:rolleyes:

το Αμμέλια φυσικά....ειναι τόσο γλυκό....!να σου ζήσει το μικρούλι σου!!:)

Link to comment
Share on other sites

να θέσω κ γω το δικό μου θέμα?με τον καλό μου εχουμε αρραβωνιαστεί κ σκεφτόμαστε από τώρα(!) ονοματάκια για τα παιδάκια μας...για αγοράκι έχουμε αποφασίσει μα για κοριτσάκι ειμαι πολύ αναποφασιστη...ετσι λοιπόν είπα να πάρω κ τη γνώμη σας κ να ψηφισετε τα 2 αγαπημένα σας απο την εξης λίστα: Βαλέρια Δανάη Χριστιάννα Αλίκη Εβελίνα Νεφέλη Μαρίλια Ηλιάνα Καλυψώ Ιωάννα Μαρίζα Φένια Βεατρίκη (της αγαπημένης μου γιαγιάς) Ισμήνη Ήριννα Αγγελική Φοίβη Λουίζα Ιόλη Εμμέλεια Νάντια Κατερίνα Γλαύκη Ηδύλη Κορίνα (της γιαγιάς του δικού μου που της είχε αδυναμία) Μαρίνα κ Ειρήνη?τα αγαπημένα του καλού μου ειναι τα Κορίνα Φένια Καλυψώ κ Ισμήνη....μα εμένα το Φένια κ Ισμήνη δεν μου πολυαρέσουν...τα υπόλοιπα είναι στην δικιά μου λίστα....περιμένω ψηφοφορία....φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να σασ ερθει το παιδακι. βεβαια θα αλλαξετε αρκετεσ φορεσ γνωμη για το ονομα.οπωσ κ να χει εμενα μαρεσει το μαριλια και το κορινα.το πιο πιθανο να αποφασισεισ οταν με το καλο κρατησεισ στην αγκαλια σου το μπεμπακι σου!εγω και ευδοξια να τη βγαλουμε ευη θελω να τη λεμε.αλλα ο καλοσ μου κολλαει κ δε μπορουμε να αποφασισουμε γιατι δε θελει να χαλαστει κανεισ με το ονομα . τι να κανω δε ξερω...

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να σασ ερθει το παιδακι. βεβαια θα αλλαξετε αρκετεσ φορεσ γνωμη για το ονομα.οπωσ κ να χει εμενα μαρεσει το μαριλια και το κορινα.το πιο πιθανο να αποφασισεισ οταν με το καλο κρατησεισ στην αγκαλια σου το μπεμπακι σου!εγω και ευδοξια να τη βγαλουμε ευη θελω να τη λεμε.αλλα ο καλοσ μου κολλαει κ δε μπορουμε να αποφασισουμε γιατι δε θελει να χαλαστει κανεισ με το ονομα . τι να κανω δε ξερω...

μια άλλη επιλογή είναι το Βιβή ή Βίβιαν αν δεν του αρέσει το Εύη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε ένα που να σας αρέσει και το Ευδοξία σαν δεύτερο, όπως π.χ. Μελίνα - Ευδοξία, ή Δανάη - Ευδοξία, έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι, εσείς θα τη φωνάζετε με το πρώτο και η μαμά σου θα τη λέει που και πού και Ευδοξία. Εμείς πάντως κάτι τέτοιο θα κάνουμε, που έχουμε ανάλογο προβλημα. Ετσι κι αλλιώς και να βγάλεις κάποιο υποκοριστικό κατά πασα πιθανότατα δε θα θυμίζει το Ευδοξία, αφού είναι δύσκολο όνομα για υποκοριστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...