Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

τι κάνετε;τι καλό ετοιμάζετε;;

χτες φάγαμε πέστροφες!έκανα και τα κουλκουράκια πορτοκαλιού τα νηστισιμα,αλλά μόνο κουλουράκια που δε βγήκαν!:tongue: σαν ψωμοκούλουρα!:P:p:p:p θα σας βάλω μετά φωτο!επιδέχονται γέμιση ή επικάλυψη σοκολάτας ή μαρμελάδας!

σήμερα θα κάνω τορτελίνια για μας και πεσκανδρίτσα για το μικιό!

όσο για τα τσουρέκια,δεν πειράζει βρε κουρκουμπίνι,μην κάθεσαι τώρα να κάνεις άλλα!!εγώ είμαι σε δίλημμα,να κάνω ή όχι!αν αποφαασίσω πάντως να κάνω θαναι με τη βοήθεια του αρτοπαρασκευαστή!και δεν το είχα σημειώσει αυτό που είχατε δώσει!εσύ Νίνα νομίζω;;δε θυμάμαι!!!για δώκετέ το μου!:P:p:p:p

καλημέεεεεεεεερααααααααααααααα

αχ καθισα και εκανα η ερμη αλλα ειπαν οτι βγηκαν παρα πολυ ωραια. μυρισαν και καταπληκτικα εινια η αληθεια. εκανα τη συνταγη του ακη. δεν το δοκιμασα ακομα αυτο που κρατησα σπιτι.

εγώ θέλω να κάνω ενα γλυκό για τη μέρα του Πάσχα να το πάμε στη γιαγιά!αλλά τι;;;;

θέλω κάτι άγλυκο κατά βάση,αν γίνεται θα μου πεις γλυκο άγλυκο!:tongue: όσο γίνεται τέλος πάντων!έχουμε τον παππού που προσέχει τη διατροφή του!

ελα μου ντε;;;

εγω νομιζω οτι ολα τα γλυκα μπορεις να τα κανεις σχετικα αγλυκα. απλα βαζεις λιγοτερη ζαχαρη. πρεπει να ενια και κατι που να το τρωνε. δηλαδη αν κανεις κατι με γιαουρτι, με ζελε, ταρτα, μιλφειγ κτλ πρεπει να ειναι μεσα στα γουστα τους και να το θεωρουν γλυκο.πχ μπορει να θεωρουν γλυκο μονο τα σιροπιαστα η τη σοκολατα.

εγω σκεφτηκα να κανω την λεμονοταρτα με σοκολατα του ακη για να παω το πασχα στην πεθερα μου. καλο; η να κανω κατι αλλο; με ενοχλει καπως η μπισκοτενια βαση με το βιταμ. μετα σκεφτηκα το σιροπιαστο ινδοκαρυσο αλλα τετοιο ειχε περυσι η πεθερα μου. να κανω κατι αλλο. και τομιλφειγ τωρα που το ειπα δεν εινια ασχημη ιδεα.

και για σενα με τον διαβητικο παππου ειναι καλη επιλογη γιατι δεν εχει και ζαχαρη και αμυλο (πχ κεικ), γλιτωνει το ενα σκελος του διαβητη.

πού είστε καλέ;;;;;

χρωστάω φώτος:

τα τορτελίνια:

dsc6056fixed.jpg

και τα ψωμοκούλουρα :P

dsc6058fixed.jpg

ωραια τα τορτελινια βρε παιδι μου.

τα ψωμοκουλουρα δεν τα πολυκαταλαβα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οντως κοριτσια ολες εξαφανιστηκαμε.

εγω τακτοποιησα και χειμερινα καλοκαιρινα.

για σημερα τηγανισα γλωσσες και εχουν και για αυριο τα παιδια. για αυριο εχουμε μακαρονια.

μεγαλη παρασκευη θα ερθει η νονα του μικρου. σκεφτηκα κουλουρακια με ταχινι, κορμο με χαλβα. απο αρμυρο τι μπορω να προσφερω; μεγαλη παρασκευη νηστευουμε και το λαδι υποτιθεται. μηπως να αρκεστω σε αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα!! δεν χαθήκαμε εντελώς... για λίγο μόνο... ας όψεται ο καλός καιρός και οι υποχρεώσεις από δω και από κει... κάναμε και την πρώτη μας βουτιά χτες:P... η θάλασσα υπέροχη κορίτσια!! ειδικά άμα την κοιτάς από την παραλία! γιατί εννοείται ότι δεν μπήκα... την απόλαυσα με τον καφεδάκο μου και το αντιηλιακό μου!:P πολύ κρύα!!!

Και για να έρθουμε στο ψητό της υπόθεσης... τελικά έφτιαξα με τις φράουλες ένα τιραμισού φράουλας και όσες περισσέψαν, σκέφτηκα να τις βάλω κατάψυξη, όπως μου πρότεινα ένα κοριτσάκι από δω, αλλά τελικά τις φάγαμε!

Θέλω να σας δείξω τον νεροχύτη, όταν τέλειωσα το γλυκό... είναι αξιοπρόσεκτος!

αλλά το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό και

008udq.jpg

πολύ δροσερό

016bci.jpg

ntemiii ευχαριστώ για την συνταγή ... αλλά πώς την κάνεις χωρίς κρέμα γάλακτος?

Link to comment
Share on other sites

Νίνα,τέλειο!!!!μπράβο!!αυτό λέω να κάνω κι εγώ για τη μέρα του Πάσχα!

αλλά χωρίς κρέμα μόνο με το ζελέ και άνθος φραουλα

σήμερα εχουμε κοτόπουλο λαχανικά για το μικιό

κι εμείς από τη μανούλα αρακά

οπότε πάμε βόοοολτααα

Νίνα,μετά το Πάσχα θα πάμε κι εμείς θάλασσα!!δε νομίζω να μπω όμως!:P:p


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!!!!! τι κάνουν τα μαγεριά σας;;;;:P

κουρκουμπίνι,η συνταγή λέει ότι είναι κουλουράκια αλλά βγήκαν πολύ ψωμένια!οπότε τα βαφτίζω ψωμοκούλουρα!:P τα τρώμε σιγα σιγά μικροί μεγάλοι!!!:P

δεν πιστεύω νακατσες να κάνεις κι άλλα τσουρέκια!

για γλύκο μάλλον αυτό που έκανε η Νίνα αλλα το διαιτητικό του!θα δω όμως γιατι έχω κι άλλα υπόψιν!μιλφέιγ λες εσύ!έχεις καμιά καλή συνταγή;

Νίνα,καταγωγή έχω από Ηράκλειο Κρήτης αλλά μένω Ιωάννινα τα τελευταία 13 χρονια!όχι ένεκα του έρωτος αρχικά!για σπουδές ήρθα,δεν 'ηξερα κιόλας τότε και την πάτησα!χααχχαχ

ravT,τι φτιάχνεις εσύ;τι καλό;

τελικά γυρίσαμε από καφε κοιμήθηκε το μικιό κι εγώ έκανα δυο αυγά μάτια και σαλάτα μαρουλι φρέσκο κρεμμυδάκι και ντομάτα

κάτι γρήγορο έως ότου έρθει ο σύζυξ με το δεμα από την πατρίδα!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο μαγειροπαρεάκι

Εγώ από την παρασκευή κανω δουλειές για το σπίτι, χαλιά ντουλάπια γενική μπαλκόνια κ ρούχα αλλαγή κ έχω φτύσει αίμα που χρόνος για μαγειρικές , τα βασικά κ απλά έκανα.

Το Σάββατο πήρα σκάρους μικρούς από τη λαική κ βγήκαν εξαιρετικά στο τηγάνι {φώτο μετά} φάγαμε μια γρήγορη πίτσα το βράδυ κ χτες έψησε ο χαζμπαντ μπιφτέκια πεθερίδιου....ασχολίαστο θα δείτε φώτο μετά.

Σήμερα ταπεινά μακαρονάκια με την αγαπημένη μου σάλτσα {έτοιμη αυτή τη φορά, παίρνω πάντα από αυτήν δυο μπουκαλάκια να κάθονται στο ντουλάπι για ώρα ανάγκης όπως σήμερα}

Θα σας διαβάσω κ θα επιστρέψω με φώτος

υγ Νίνα βγάλε την τεράστια φώτο έχει ξεχειλώσει η σελίδα

Link to comment
Share on other sites

ναι καλε εκατσα και εκανα. εκανα τη συνταγη του ακη η οποια εινια για ενα κιλο αλευρι. αβαλα και στην καταψυξη. την τιγκαρισα και αυτην.

ακομα προβληματιζομαι για το γλυκο.

για μιλφειγ ειχε βαλει το καλαμαρακι εδω μια συνταγη.

το φραουλογλυκο παντως πολυ εντυπωσιακο μου φανηκε.

τωρα κανω αρακα για μας, τα μικρα εχουν γλωσσες απο χθες. τους εκανα και κουσκουσακι με κιμα.

και εμεις σημερις μακαρονια με σαλτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


α,ξέχασα!έχω αρκετά χόρτα τσιγαρισμένα έτοιμα για πίτα!

οκ μια πίτα θα κάνω!τα άλλα τι μπορώ να τα κάνω;;;πείτε καμιά ιδέα!

είδα χτες αυτή τη συνταγή κ θα την κάνω λίαν συντόμως

http://www.alphatv.gr/Microsites/Ti-tha-fame-simera-mama/sintages/%CE%A8%CE%91%CE%A1--%CE%A8%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%9F-%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%A9-%CE%A3%CE%95-%CE%A3%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9A----28-04-2013.aspx

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σας παραδίδω το γλυκό της mykelly!

Γλυκό ψυγείου

Υλικά

1,5 πακέτο πτι μπερ σπασμένα με τα χέρια

1,5 κούπα γάλα

200 γρ κουβερτούρα κομμάτια

3 κουταλιές κορν φλάουρ

2 κρέμες στιγμής κακάο

600 ml γάλα

1 morfat creamy που θα το έχουμε παγωμένο στο ψυγείο

4 κουτ. Σούπας ζάχαρη άχνη

4 κουτ. Σούπας κονιάκ

Βάση.

Σε ένα κατσαρολάκι βάζουμε το γάλα να ζεσταίνεται. Όταν κάψει αλλά πριν αρχίσει να βράζει προσθέτουμε τα κομμάτια κουβερτούρας, κλείνουμε τη φωτιά και ανακατεύουμε να λιώσουν. Μόλις λιώσουν ξαναβάζουμε το κατσαρολάκι στο μάτι και όταν δούμε φουσκαλίτσες προσθέτουμε το κορν φλάουρ και ανακατεύουμε συνεχώς με το σύρμα ώσπου να γίνει μια σχετικά παχύρευστη κρέμα. Το βγάζουμε από το μάτι και προσθέτουμε τα τριμμένα μπισκότα. Τα ανακατεύουμε καλά έτσι ώστε να βραχούν καλά παντού. Στρώνουμε αυτό το μείγμα σε αρκετά μεγάλο ταψάκι γιατί βγαίνει μπόλικο και το αφήνουμε να κρυώσει.

Μέση.

Χτυπάμε το γάλα με τη σκόνη των φακελακίων. Την απλώνουμε με μαρίζ πάνω από τη βάση με τα μπισκότα.

Top.

Χτυπάμε το morfat creamy για έξι λεπτά με το μίξερ, ενώ κατά τη διάρκεια προσθέτουμε το κονιάκ και την ζάχαρη άχνη. Αφού σιγουρευτούμε ότι το ταψάκι που έχουμε στρώσει τα υπόλοιπα έχει κρυώσει καλά, στρώνουμε και την σαντιγύ. Πασπαλίζουμε με τρούφα και αφήνουμε στο ψυγείο για 2 ώρες τουλάχιστον πριν το κόψουμε.

το επόμενό μου γλυκάκι!:P

και αυτό το γλυκό πολύ ωραία ιδέα!

να ρωτήσω mykelly,από άνθος αραβοσίτου έχω να ξεφορτωθώ μία κακάο και μία φράουλα όχι στιγμής αυτές γίνεται να τις ξεφορτωθώ κάνοντας αυτό το γλυκό;χαχαχαχαχε καλή μου mykelly;χαχχαχ


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

τέλεια ιδέα!!!γιατί έχω και ψάρια!ας αδειάσει και λίγο η κατάψυξη!

και φαντάζομαι βάζω ό,τι ψαρι θέλω έτσι;;)

αύριο θα το κάνω και θα σας βάλω φώτο!

τα χόρτα ταχω έτοιμα!βάζω και το ψάρι κι έτοιμο!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

τέλεια ιδέα!!!γιατί έχω και ψάρια!ας αδειάσει και λίγο η κατάψυξη!

και φαντάζομαι βάζω ό,τι ψαρι θέλω έτσι;;)

αύριο θα το κάνω και θα σας βάλω φώτο!

τα χόρτα ταχω έτοιμα!βάζω και το ψάρι κι έτοιμο!;)

Ναι ρε συ, κ εγώ έχω λίγα ραδίκια κ σπανάκια ζεματισμένα στη κατάψυξη κ ψάρι σιγά ότι έχεις αρκεί να ναι φέτα για να το γεμίσεις όπως λέει

Εμένα χτες που το έβλεπα μου άρεσε πολύ η ιδέα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...