Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

μαγειροκοριτσα καλη σας μερα και χρονια πολλα. μετα θα πω αναλυτικα ις ευχες μου.

εχω μερες να γραψω αλλα εκανα πολλες δουλειες και εγω και μαγειρεματα ανκαι θα παε στην οεθερα μου αυριο για φαγητο.

τα αυγα μας, δεν εμφανισα την κοτουλα αυγουλιερα γιατι ηταν δωρο αι δεν ηθελα να συγχωρεθει πριν την ωρα της, ας μεγαλωσουν λιγο ακομα τα μικρα

357k.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μαγειρεψα και ρεβυθια, γιουβαρλακια, μπιφτεκια και ειχαμε και τουρλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σας ενα μεγαλο ευχαριστω, ολες που με βοηθησατε και με κατατοπισατε τοσο με τη χυτρα. ντεμακι μου, νινα, ραβΤ, καλαμαρακι και γλθκια συμφορουμιτισσα με το ιδιο σετακι χυτρες πραγματικα σας ευχαριστω. και να σας πω και τις εντυπωσεις μου.

ναι εχετε δικιο, πρπει να παιξω για να τη μαθω, οπως καθε απλη κατσαρολα και οπως και καθε ηλεκτρικη συσκευη. μεχρι τωρα καταλαβα οτι πρεπει να το βαζω να εχει πιεση δυο και το ματι της κουζινας να εινια στο ενα. (εχω μεχρι 3 και εινια οπως της ντεμης).

εντυπωσιατηκα με τα ρεβυθια τα χθεσινα. εγιναν πολυ μαλακα και αφρατα, ουτε με 4 ωρες βρασιμο δεν θα γινονταν. αντε ελπιζω να τα βγαλει τα λεφτα της.

επισης καλαμαρακι μαλλον τελικα η 4λιτρη εινια πολυ βολικη. ακομα δεν δοκιμασα την 8λιτρη βεβαια αλλα αυτο καταλαβα η τοσο αρχαρια στη χυτρα.

και τωρα να σχολιασω τα υπεροχα καλουδια σας και να σας πω και τις ευχες μου

Link to comment
Share on other sites

μπράβο κουρκουμπίνι!!!!

τελικά της Μπαρμπαρήγου έκανες;

για δώσε συνταγή και για τα κουλουράκια!;)

εγώ χρωστάω φώτο από τη χορτόπιτα

τα πρωτα τσουρεκια που εκανα ηταν απο μια συνταγη που μου εδωσε μια συναδελφος πριν χρονια στη σαντορινη (εκει υπηρετησα οργανικα) και ειναι ευκολη σχετικα χωρις πολλα φουσκωματα και ξεφουσκωματα κτλ.

τα δευτερα που εκανα ηταν του ακη

τα εκανα χωρις μιξερ. ακομα δεν δοκιμασα αλλα στην πεθερα μου που πηγα για των βαιων το τσακισαν και ειπαν οτι ηταν θεικο

http://www.sintagespareas.gr/sintages/koulourakia-me-taxini.html

τα κουλουρακια ηταν αυτα

http://www.sintagespareas.gr/sintages/koulourakia-me-taxini.html

αλλα δεν εβαλα μαχλεπι, εβαλα ξυσμα πορτοκαλιου και σταγονες κουβερτουρας. εγιανα πολυ νοστιμα. τα εχουμε τσακισει.

της μπαρμπαριγου κανω τα νηστισιμα και οταν καναμε και τη γνωστη διαιτα στον μικρο μου ειχε λυσει τα χερια.... εινια πολυ νοστιμα και δεν ειναι μπελαλιδικα. μ΄αρεσουν και εινια και διαιτητικα;);)

Καλημέρα κορίτσια:P

Ευχαριστώ πολύ Ntemiii και kourkoumpini για τα καλά σας λόγια... ο Μάης δεν ήταν τίποτα φοβερό, απλούστατος θα έλεγα... ο σύζυγος μου είπε γιατί δεν έβαλα πιο πολλά χρωματιστά λουλούδια, αλλά εγώ προτίμησα τα λευκά λουλουδάκια... η πλάκα ήταν ότι αυτά τα λουλουδάκια τα άσπρα μυρίζουν κρεμμύδι...πρέπει να είναι άγρια κρεμμύδια:tongue:

:P:p:p:p:p:p:p

Ntemiii η συνταγή είναι της Αργυρώ, εδώ θα την βρεις: http://www.argiro.gr/search

kourkoumpini καλά μαγειρέματα!!:P εγώ την χύτρα την χρησιμοποιώ ως εξής: στα όσπρια, τα οποία δεν προβράζω, γύρω στα 10΄ στο 5, αφού σηκωθεί η βαλβίδα (η θερμοκρασία τελεικιάζει στο 9), τα κρέατα γύρω στα 15΄ με τον ίδιο τρόπο και τα πράσινα (φασολάκια, αρακά, κ.τ.λ.) 7΄. Αλλά ποτέ μετά από το μαγείρεμα, δεν πατάω την βαλβίδα για να βγει ο αέρας... το αφήνω πάνω στο μάτι και παίρνει την ώρα του μέχρι να φύγει όλος ο ατμός. Θα κάνεις τα πειράματα σου βέβαια στην αρχή, μέχρι να την μάθεις.

Ολες εχετε δικιο, πρπει να τη μαθω. ε μεχρι στιγμης εκανα 3 πειραματα και αρχισα να καταλαβαινω..

σας ευχαριστω παρα πολυ

Έτοιμα και τα κόκκινα αυγά.

Και του χρόνου κορίτσια, να είμαστε όλες καλά!!

026mzr.jpg

πολυ ωραια τα αυγουλακια σου και του χρονου με υγεια...

Καλημέρα κορίτσια

Πολύ ωραία πράγματα φτιάξατε!!!

Εγώ έτρεχα με τις δουλειές στο σπίτι, να μαζευτούμε λίγο κ ετοιμαζόμουν να φύγουμε σημερα για χαλκιδική στη μανούλα μου οπότε ψευτοτρώγαμε εως σήμερα.

Χρωστάω φώτος από τα λιγα που έφτιαξα

έφτιαξα κ κουλουράκια , μου έδωσε τη συνταγή της γιαγιάς της μια φίλη κ βγήκαν θεικά, τριφτά μαλακά αφράτα κ πεντανόστιμα!!

20130502_103830_zpsebd8c861.jpg

κ με τα αυγουλάκια μας

20130502_104015_zpscd1800ce.jpg

Και η πιατελίτσα για την μανούλα μου κ το σακουλάκι για την θεία μου

20130502_110848_zpscda84fe8.jpg

Αυτά τα λίγα :rolleyes: φεύγουμε σήμερα οπότε θα κουτσομπαίνω να σας θαυμάζω

Καλό Πάσχα κ Καλή Ανάσταση σε όλες κ στις οικογένειες σας :D

μπραβο καλαμαρακι, και του χρονου, πολυ ωραια ολα σου τα καλουδια.

εγω δεν εκανα κουλουρακια φετος. δεν πειραζει του χρονου με υγεια. αλλα απο αυτα θα μας τη δωσεις τη συνταγη.;););) τη ζυμη αυτη για παραδειγμα την εκανες στον αρτοπαρασκευαστη;

φαινονατι θεικα.

Καλημέρα σας κυρίες μου! Λοιπόν, μιας και συνήθως βαριέμαι να ανεβάζω φωτογραφίες, μέρες που είναι είπα να κάνω την υπέρβαση :-P

Λεμονόπιτα της τεμπέλας

DSCN0788_640x480_zps94e1aaee.jpg

Καλαθάκι για δώρο

DSCN0771_640x480_zpsc0b5eb0c.jpg

Και αυτό για τον νονό

DSCN0749_360x480_zpse7d9e294.jpg

Ότι απέμεινε απ τα φετινά πασχαλινά κουλουράκια

DSCN0824_640x480_zps8814f493.jpg

Τα τσουρεκάκια μου

DSCN0818_640x480_zps8a26ff64.jpg

και τα αυγουλάκια μου βαμμένα με χρώματα ζαχαροπλαστικής

DSCN0821_640x480_zpsa01a85e3.jpg

Ntemiiii να διαβάσει η γιαγιά μου ότι βάφεις αυγά Μεγάλη Παρασκευή, να την πιάσει η καρδιά της χοχοχο

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα μαγειροκόριτσα με υγεία στις οικογένειές σας!

μπραβο ραβτ, ολα τελεια. και του χρονου με υγεια να εισαι καλα και να ξανακανεις....

να σας ευχηθω ολες χρονια πολλα, καλη ανασταση, καλο πασχα να εχουμε με υγεια για ολες μας και τις οικογενειες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια:P

Μπήκα να σας ευχηθώ!

Καλή Ανάσταση σε όλους, Καλό Πάσχα να περάσουμε, να προσέχετε στους δρόμους όσοι φύγετε και να χαιρόμαστε όλοι τις οικογένειες μας και όσους αγαπάμε:tongue:

Φιλιά και καλά τσουγκρίσματα:tongue:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου!!!καλή ανάσταση!!να περάσετε καλά!!να έχετε υγεία,ευτυχία και οικογενειακή αρμονία!!!και του χρόνου ναμαστε καλά να κάνουμε περισσότερα καλούδια!!!

dsc6295fixed.jpg

dsc6297fixed.jpg

dsc6302fixed.jpg


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!:P

Χρόνια πολλά!Χριστός Ανέστη!Ό,τι καλύτερο για τις οικογένειές σας!:P

περιμένω να ξυπνήσουν να φύγουμε διήμερο να κάνουμε κανένα μπάνιο!έχει αφόρητη ζέστη!

τα καλούδια μου εντυπωσίασαν!ευχαριστώ που με...παρασύρατε...!:P

φιλάκια!τα λέμε από Τετάρτη με νέα κουζινομαγειρέματα!!!!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρυσομαγείρισσες αγαπημένες

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & οτι επιθυμείτε! Υγεία, ευτυχία και πολλά χαμόγελα!

Υ.Γ. Σας διαβάζω πάντα! :P

Αληθώς Ανέστη! και χρόνια πολλά για χτες συνονόματη:P να μας χαίρονται όσοι μας αγαπάνε:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μαρίτα μου,τα φαγητά μου είναι που τις αναδεικνύουν!!!!!:P:p:p:p:p

πέρα από την πλάκα,είμαι άσχετη με τη φωτογραφία!!μου αρέσει μόνο να βλέπω φωτογραφίες!;)

ο σύζυγος έμπλεξε μαζί μου και τον βάζω και τραβάει!!:P:p:p:p και μετά τρώει και το πιάτο!!!:P:p:p γιατι ταμείον μείον!:P:p

ένεκα της δουλειάς!!;)

Και βεβαια ειναι και τα φαγητα σου κοριτσι αλλα οι φωτο του άντρα σου ειναι ολα τα λεφτά!!!:D

Πολλά συγχαρητηρια να του δωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη Χρόνια Πολλά στο μαγειροπαρεάκι

Γυρίσαμε κ εμείς χτες, συμμάζεψα τα λίγα που είχαμε κ ευτυχώς τώρα καθισιό εως την Δευτέρα που δουλεύω ξανά. Φρόντισα κ έκανα όλες τις ανοιξιάτικες δουλειές μου πριν φύγω, ρουχα τράμπα, πλύσιμο σιδέρωμα, χαλιά μάζεμα, μπαλκόνια παντζούρια ντουλάπια πατάρια γενική κ το σπίτι λάμπει κ εγώ μαζί του που δεν κουνάω δαχτυλάκι χε χε

Για σήμερα έφτιαξα από την αγία κατάψυξη μπιφτεκάκια με πατατούλες

photo-2013-05-07-15-35-39-751_zps0eeb2063.jpg

Και επιτέλους μου έφτιαξε ο χαζμπαντ τον αρτοπαρασκευαστή κ έφτιαξα ψωμάκι, μου παραφούσκωσε αλλά μάλλον θα φταίει η νέα ξηρή μαγιά που πήρα.

photo-2013-05-07-15-37-49-30_zpsb77fa2ec.jpg

Εφτιαξα κ ένα ωραίο ελαφρύ γλυκάκι για την μέρα της Λαμπρής αλλά θα μου το φέρει η μητέρα μου σήμερα, σαν τη λέμον παι της τεμπέλας αλλά με σάλτσας φρέσκιας φράουλας από πάνω!! Εγινε πολύ ελαφρύ κ νοστιμότατο!Φώτο αργότερα

Για αύριο μάλλον θα φτιάξω γεμιστά κολοκυθάκια χωρίς κιμά όμως.

Θα επανέλθω να σχολιάσω τα καλούδια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


που είστε καλέ όλες;;;;;;;

το ψαράκι με τα χόρτα!πολύ νόστιμο τελικά καλαμαράκι!οπότε θα επαναληφθεί!;) σ'ευχαριστώ πολύ!!!

περιμένω και τη δική σου φώτο!!!!:P

dsc6237ht.jpg

Πολύυυυυυ ωραίο σου βγήκε!! Τέλειο θα το δοκιμάσω κ εγώ!

Sorry κοπελιά, δεν ξέρω πώς γίνεται τόσο τεράστια η φώτο... μόλις την έβγαλα;)

στις επιλογές όταν τις ανεβάζεις δοκίμασε να επιλέξεις μικρότερη ανάλυση φωτογραφίας

μεγειροκοριτσα χαθηκαε και παλι. λιγο οι δουλειες, λιγο η ζεστη.....

καλο μηνα να εχουμε.... εγω το μαη τον επιασα τελικα στο μπαλκονι που ξεβοτανισα την αρμπαροριζα.....

Εγώ τον έπιασα κάνοντας τις ανοιξιάτικες δουλειές στο σπίτι....χαχαχα

α ξεχασα κελε να σας πω, πηραμε τις χυτρες.....

χθες τις πηραμε, ακομα δεν μαγειρεψα, αλλα το βραδυ επλυνα το καπακι και τη μικρη την κατσαρολα και την εβρασα με νερο οπως ελεγαν οι οδηγιες. σημερα πηρα και κρεας και θελω να μαγειρεψω να δοκιμασω. αλλα πισω στα φαγητα εχει μερικα ενδεικτικα αλλα δεν λεει πχ φασολακια αρακας κτλ, λεει μονο λαχανο και κουνουπιδι, καροτο, πατατες και τα κρεατα. δεν εχει χρονους για οσπρια.

Θα σου γράψω ενδεικτικά χρόνους που λέει η δικιά μου η φισλερ , έχω κ εγώ στα μάτια μέγιστο 3 κ χαμηλότερη το 0.5.

Εγώ μόλις αρχίζει κ σφυρίζει το κατεβάζω στο 2 ενώ το είχα στο 3 κ μετράω χρόνο.

Κρέας

Αρνί 15-20 λεπτά

Κιμάς 5-8 λεπτά

Μοσχάρι 25-30 λεπτά

Νουά 30-40 λεπτά

Χοιρινό 25 λεπτά

Λαχανικά

Αγκινάρες 7-9 λεπτά

Καρότα 5-7 λεπτά

Πατάτες 6-8 λεπτά

Φασολάκια 5-7 λεπτά

Κότα/Ψάρι

Κοτόπουλο 25-30 λεπτά

Κότα ολόκληρη 30-35 λεπτά

Χταπόδι 30 λεπτά

Ψάρι ολόκληρο 6-8 λεπτά

Ψάρι φιλέτο 3-4 λεπτά

Όσπρια/Ρύζι

Ρεβύθια 25-30 λεπτά

Ρύζι 8-10 λεπτά

Φάβα 15-20 λεπτά

Φακές 12-20 λεπτά

Φασόλια 20-25 λεπτά

μπραβο καλαμαρακι, και του χρονου, πολυ ωραια ολα σου τα καλουδια.

εγω δεν εκανα κουλουρακια φετος. δεν πειραζει του χρονου με υγεια. αλλα απο αυτα θα μας τη δωσεις τη συνταγη.;););) τη ζυμη αυτη για παραδειγμα την εκανες στον αρτοπαρασκευαστη;

φαινονατι θεικα.

Επειδή δεν είναι δικιά μου η συνταγή θα ρωτήξω, λέω μήπως παρεξηγηθεί αν κ δεν το νομίζω, κ θα την ποστάρω αμέσως.

κορίτσια μου!!!καλή ανάσταση!!να περάσετε καλά!!να έχετε υγεία,ευτυχία και οικογενειακή αρμονία!!!και του χρόνου ναμαστε καλά να κάνουμε περισσότερα καλούδια!!!

Χρονια πολλά κοπελιά αλλά μας ξεχείλωσες τη σελίδα :tongue:

Χρυσομαγείρισσες αγαπημένες

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & οτι επιθυμείτε! Υγεία, ευτυχία και πολλά χαμόγελα!

Υ.Γ. Σας διαβάζω πάντα! :P

Χρόνια πολλά κ για την ονομαστική σου εορτή

μας διαβάζεις αλλά δεν μας ποστάρεις τα καλούδια σου :tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

χρωσταω φωτογραφιες

η παστα φλωρα

355ya.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τσουρεκι απο την πρωτη δοση που εκανα

356ug.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και οπως φαινεται ο μεγαλος θελει να το τυλιξει

και τα σημερινα ταχινικουλουρακια

350tu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

βγηκα πολυ νοστιμα

Καλησπέρα κορίτσια:P

Καλό μήνα και καλή πρωτομαγιά!!!

Μόλις έψησα τα νηστίσιμα τσουρέκια και ανυπομονώ να τα δοκιμάσω... μου έχουν σπάσει τη μύτη με τη μυρωδιά... αλλά αν δεν μυρίσει και λίγο τσουρέκι το σπίτι, το Πάσχα δεν το νιώθεις..

019ga.jpg

Έφτιαξα και τον Μάη μου και είμαι κομπλέ για σήμερα

dsc01754z.jpg

pitat.jpg
Καλημέρα σας κυρίες μου! Λοιπόν, μιας και συνήθως βαριέμαι να ανεβάζω φωτογραφίες, μέρες που είναι είπα να κάνω την υπέρβαση :-P

Λεμονόπιτα της τεμπέλας

DSCN0788_640x480_zps94e1aaee.jpg

Καλαθάκι για δώρο

DSCN0771_640x480_zpsc0b5eb0c.jpg

Και αυτό για τον νονό

DSCN0749_360x480_zpse7d9e294.jpg

Ότι απέμεινε απ τα φετινά πασχαλινά κουλουράκια

DSCN0824_640x480_zps8814f493.jpg

Τα τσουρεκάκια μου

DSCN0818_640x480_zps8a26ff64.jpg

και τα αυγουλάκια μου βαμμένα με χρώματα ζαχαροπλαστικής

DSCN0821_640x480_zpsa01a85e3.jpg

Ntemiiii να διαβάσει η γιαγιά μου ότι βάφεις αυγά Μεγάλη Παρασκευή, να την πιάσει η καρδιά της χοχοχο

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα μαγειροκόριτσα με υγεία στις οικογένειές σας!

κορίτσια μου!!!καλή ανάσταση!!να περάσετε καλά!!να έχετε υγεία,ευτυχία και οικογενειακή αρμονία!!!και του χρόνου ναμαστε καλά να κάνουμε περισσότερα καλούδια!!!

dsc6295fixed.jpg

dsc6297fixed.jpg

dsc6302fixed.jpg

Πολύ όμορφα όλα τα καλούδια σας κορίτσια !!!

Μπράβο σας :tongue::D

Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα το οκ για τη συνταγή

Κουλουράκια της γιαγιάς της Ρ.

Υλικά

7 αυγά

300γρ ζάχαρη,

2κγ μαγειρική σόδα

1 φακ. αμμωνία

2 βανίλιες

ένα φλυτζάνι γάλα χλιαρό(γύρω στα 200γρ)

250γρ βούτυρο (έβαλα αγελαδινό)

και περίπου 1 με 1,5 κιλό αλεύρι γοχ

Εκτέλεση

Χτυπάς αυγά με ζάχαρη.

Μετά προσθέτεις σόδα, αμμωνία, βανιλιες κ γάλα χλιαρό.

Μετά μισό κιλό αλεύρι, το μισό βούτυρο κ ανακατεύεις στο μιξερ.

Είναι ώρα να αφήσεις το μίξερ και να βάλεις χέρι...

Ζυμώνεις προσθέτοντας αλεύρι και βούτυρο, το οποίο πρώτα πασαλείβεις στα χέρια σου για να αρχίσει να ξεκολλάει και η ζύμη.

Τώρα εγώ έκανα το εξής γιατί δεν μπορώ τόοοοοοσα αυγά

Εβαλα μόνο 3 αυγά κ συμπλήρωσα λίγο τα χαμένα υγρά με γάλα κ έβαλα μόνο μισό φακελάκι αμμωνία. Επίσης ξεκίνησα με 1 κιλό αλεύρι κ στο τέλος συμπλήρωσα τελικά άλλα 240γρ. Την ζύμη τη δούλεψα μόνο στο μίξερ χωρίς δαχτυλάκια παρά μόνο στο τέλος χε χε κ βγήκε άριστη τριφτή αφράτη κ μαλακή οχι σαν μπισκότο.

Ακόμη κ αυτά που έχω εδώ σπίτι μου, τα άφησα κλειστά σε μπισκοτιέρα, εως κ σήμερα παραμένουν άψογα! Εγώ την έγραψα ήδη στα κοιτάπια μου :tongue:;)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!Χριστός Ανέστη!Να είμαστε όλοι πολύ πολύ καλά και κυρίως τα παιδάκια μας!Σας διαβάζω συστηματικά και θαυμάζω όσα κάνετε αλλά διανύω ένα αρκετά δύκολο και πιεσμένο διάστημα αλλά τελειώνει στις 18-19 Μαϊου, οπότε και θα είμαι πιο άνετη να ασχοληθώ με την κουζίνα!Να είστε όλες πολύ πολύ καλά!!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα το οκ για τη συνταγή

Κουλουράκια της γιαγιάς της Ρ.

Υλικά

7 αυγά

300γρ ζάχαρη,

2κγ μαγειρική σόδα

1 φακ. αμμωνία

2 βανίλιες

ένα φλυτζάνι γάλα χλιαρό(γύρω στα 200γρ)

250γρ βούτυρο (έβαλα αγελαδινό)

και περίπου 1 με 1,5 κιλό αλεύρι γοχ

Εκτέλεση

Χτυπάς αυγά με ζάχαρη.

Μετά προσθέτεις σόδα, αμμωνία, βανιλιες κ γάλα χλιαρό.

Μετά μισό κιλό αλεύρι, το μισό βούτυρο κ ανακατεύεις στο μιξερ.

Είναι ώρα να αφήσεις το μίξερ και να βάλεις χέρι...

Ζυμώνεις προσθέτοντας αλεύρι και βούτυρο, το οποίο πρώτα πασαλείβεις στα χέρια σου για να αρχίσει να ξεκολλάει και η ζύμη.

Τώρα εγώ έκανα το εξής γιατί δεν μπορώ τόοοοοοσα αυγά

Εβαλα μόνο 3 αυγά κ συμπλήρωσα λίγο τα χαμένα υγρά με γάλα κ έβαλα μόνο μισό φακελάκι αμμωνία. Επίσης ξεκίνησα με 1 κιλό αλεύρι κ στο τέλος συμπλήρωσα τελικά άλλα 240γρ. Την ζύμη τη δούλεψα μόνο στο μίξερ χωρίς δαχτυλάκια παρά μόνο στο τέλος χε χε κ βγήκε άριστη τριφτή αφράτη κ μαλακή οχι σαν μπισκότο.

Ακόμη κ αυτά που έχω εδώ σπίτι μου, τα άφησα κλειστά σε μπισκοτιέρα, εως κ σήμερα παραμένουν άψογα! Εγώ την έγραψα ήδη στα κοιτάπια μου :tongue:;)

Την ίδια συνταγή έκανα κι εγώ από την ίδια φίλη και βγήκαν ΑΨΟΓΑ!! Δεν υπάρχουν πια για να σας έλεγα πώς δείχνουν τώρα, είναι πια παρελθόν. Εγώ ακολούθησα την αρχική συνταγή :P

Κορίτσια μου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και από εμένα :P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...