Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

α ξεχασα κελε να σας πω, πηραμε τις χυτρες.....

χθες τις πηραμε, ακομα δεν μαγειρεψα, αλλα το βραδυ επλυνα το καπακι και τη μικρη την κατσαρολα και την εβρασα με νερο οπως ελεγαν οι οδηγιες. σημερα πηρα και κρεας και θελω να μαγειρεψω να δοκιμασω. αλλα πισω στα φαγητα εχει μερικα ενδεικτικα αλλα δεν λεει πχ φασολακια αρακας κτλ, λεει μονο λαχανο και κουνουπιδι, καροτο, πατατες και τα κρεατα. δεν εχει χρονους για οσπρια.

με υγεία!!!

εγώ κάνω το εξής,ό,τι φαγητό και να κλείσω στη χυτρα τοχω σε υψηλή θερμοκρασία μόλις αρχίσει να σφυρίζει κατεβάζω στο μισό και ψήνω κρεατικά για μια ωρίτσα και λαχανικά μισή ωρίτσα

φακές φασόλια κλπ δεν κάνω στη χυτρα γιατι παρατήρησα ειδικά με τις φακές ότι μου πετάνε ρίζες

πρέπει αν παίξεις λίγο μαζί της!;):P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια ώρα το κρέας στη χύτρα και δεν το τρως κιμά; :-P

Κουρκουμπίνι σίγουρα είναι θέμα και της κάθε χύτρας αλλά μια επιλογή έχεις. Να τσεκάρεις. Η ώρα μετράει απ την ώρα που σηκώνεται η βαλβίδα. Η δική μου χύτρα λέει πως όταν σηκωθεί η βαλβίδα και φανεί η πρώτη γραμμούλα, κατεβάσεις θερμοκρασία στο μισό. πχ εμένα είναι 12 αρι το μάτι και κατεβάζω στο 6. Από εκείνη τη στιγμή μετράω και τον χρόνο. Όσπρια 20-25 λεπτά,αρακάς και φασολάκια κατεψυγμένα 7 λεπτά, φρέσκα περίπου 10-12 λεπτά, κρέας 25 λεπτά. Μόλις περάσει ο χρόνος σβήσε το μάτι και άσε να πέσει η βαλβίδα μόνη της. Παίζει ρόλο κι αυτό καθώς συνεχίζεται για λίγα λεπτά ακόμα ο βρασμός. Άνοιξε και τσέκαρε αν έβρασαν στον επιθυμητό βαθμό. Αν όχι, ξαναβάλτα. Εγώ πάντα τελειώνω το φαγητό με ανοιχτό καπάκι, δηλαδή σαν συμβατική κατσαρόλα, ώστε να δέσει η σάλτσα γιατί δεν βάζω ελάχιστο νερό αλλά πχ στο κρέας θέλω να σκεπάζεται με υγρά. Καλή αρχή. Σας αφήνω και αρχίζω τρέξιμο. Το απόγευμα έχει τσουρέκια και αυγά.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:P

Ευχαριστώ πολύ Ntemiii και kourkoumpini για τα καλά σας λόγια... ο Μάης δεν ήταν τίποτα φοβερό, απλούστατος θα έλεγα... ο σύζυγος μου είπε γιατί δεν έβαλα πιο πολλά χρωματιστά λουλούδια, αλλά εγώ προτίμησα τα λευκά λουλουδάκια... η πλάκα ήταν ότι αυτά τα λουλουδάκια τα άσπρα μυρίζουν κρεμμύδι...πρέπει να είναι άγρια κρεμμύδια:tongue:

Ntemiii η συνταγή είναι της Αργυρώ, εδώ θα την βρεις: http://www.argiro.gr/search

kourkoumpini καλά μαγειρέματα!!:P εγώ την χύτρα την χρησιμοποιώ ως εξής: στα όσπρια, τα οποία δεν προβράζω, γύρω στα 10΄ στο 5, αφού σηκωθεί η βαλβίδα (η θερμοκρασία τελεικιάζει στο 9), τα κρέατα γύρω στα 15΄ με τον ίδιο τρόπο και τα πράσινα (φασολάκια, αρακά, κ.τ.λ.) 7΄. Αλλά ποτέ μετά από το μαγείρεμα, δεν πατάω την βαλβίδα για να βγει ο αέρας... το αφήνω πάνω στο μάτι και παίρνει την ώρα του μέχρι να φύγει όλος ο ατμός. Θα κάνεις τα πειράματα σου βέβαια στην αρχή, μέχρι να την μάθεις.

Έτοιμα και τα κόκκινα αυγά.

Και του χρόνου κορίτσια, να είμαστε όλες καλά!!

026mzr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Πολύ ωραία πράγματα φτιάξατε!!!

Εγώ έτρεχα με τις δουλειές στο σπίτι, να μαζευτούμε λίγο κ ετοιμαζόμουν να φύγουμε σημερα για χαλκιδική στη μανούλα μου οπότε ψευτοτρώγαμε εως σήμερα.

Χρωστάω φώτος από τα λιγα που έφτιαξα

μικροί σκάροι τηγανητοί

IMG_20130428_132022_zps79f05a49.jpg

Μπουγιουρντί καυτερότατο

20130428_144644_zps2a13ec9c.jpg

έφτιαξα κ κουλουράκια , μου έδωσε τη συνταγή της γιαγιάς της μια φίλη κ βγήκαν θεικά, τριφτά μαλακά αφράτα κ πεντανόστιμα!!

20130502_103830_zpsebd8c861.jpg

κ με τα αυγουλάκια μας

20130502_104015_zpscd1800ce.jpg

Και η πιατελίτσα για την μανούλα μου κ το σακουλάκι για την θεία μου

20130502_110848_zpscda84fe8.jpg

Αυτά τα λίγα :rolleyes: φεύγουμε σήμερα οπότε θα κουτσομπαίνω να σας θαυμάζω

Καλό Πάσχα κ Καλή Ανάσταση σε όλες κ στις οικογένειες σας :D

Link to comment
Share on other sites

δε μου γίνεται κιμάς,ισα ίσα που κρατάει κιόλας!

η κουζίνα έχει από 1-3 ξεκινάω στο 3 και μόλις σηκωθεί η βαλβίδα κατεβάζω στο μισό (έχει μισο ενα εναμιση δυο δυομιση τρία)

αν έχει 9 και το βάζεις στο 6 σαφώς και θέλει λιγότερη ώρα!

ούτε εγώ την πιέζω,την αφήνω να βγάλει μόνη της τον αέρα

επομενως είναι και θέμα κουζίνας

εγώ όποτε προσπάθησα να ψήσω κρέας σε πιο υψηλή θερμοκρασία τοκαψα!χαχα

μπορεί ναναι και θέμα χύτρας

γι'αυτό είπα να παίξεις λίγο κουρκουμπίνι!;)

καλαμαράκι συγχαρητηρια!!!και του χρονου ναστε καλα!

εγώ δε θα βάψω αυγά,δεν τρώει η μικρή κι επίσης θα λείπουμε

και για τα τσουρεκια το σκ'εφτομαι γιατι φτιάχνει πολύ ωραία η γιαγιά και δεν τα τρώει κανείς παρά μόνο εγώ κι εκείνη!:P:p:p


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 έχει η κουζίνα μου και το βάζω στο 6, δηλαδή στο μισό. Και μετά την απάντηση της Νίνας, είμαι ακόμα πιο βέβαιη πως το κουρκουμπινάκι πρέπει να "παίξει" για να βρει την τελειότητα. Είναι θέμα χύτρας. Μη πω και μοντέλου κάθε εταιρίας.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

τελικά θα βάψω και αυγά θα κάνω και τσουρέκια και μια λεμονόπιτα!:P:p:p:p

μέχρι την Κυριακή θαναι όλα έτοιμα!!!

επηρεαστηκα από τις φώτος σας!!

θα βάψω τα αυγά κίτρινα και πράσινα με χρωματα ζαχαροπλαστικής που μου περίσσεψαν όταν έκανα το τουρτοκεικ των γενεθλιων και τα τσουρέκια θαναι νηστίσιμα!όσο για τη λεμονόπιτα εννοείται της τεμπέλας!!!:P

η κόρη μου εχει και γιορτή τη μέρα του Πάσχα όπως και η γιαγιά!και λέω οπωσδήποτε ναχω κι εγώ κάτι!τι θα πει ο κόσμος!:tongue::tongue::tongue::tongue::P:p:p:p

αναμένετε φώτος

η 1η έρχεται σε λίγο με τη χορτόπιτα.........


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

εντάξει αυτό δεν είναι δίκαιο!!!έρχεστε πετάτε τις φώτος μας αναστατώνετε!και φεύγετε!!!:P:p:p:p:p

λοιπόν,βράζω αυγά να βάψω με κίτρινο και πράσινο χρώμα ζαχαροπλαστικής

και έχω και τα τσουρέκια να φουσκώνουν

τη λεμονόπιτα ή το απόγευμα ή αύριο


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κυρίες μου! Λοιπόν, μιας και συνήθως βαριέμαι να ανεβάζω φωτογραφίες, μέρες που είναι είπα να κάνω την υπέρβαση :-P

Λεμονόπιτα της τεμπέλας

DSCN0788_640x480_zps94e1aaee.jpg

Καλαθάκι για δώρο

DSCN0771_640x480_zpsc0b5eb0c.jpg

Και αυτό για τον νονό

DSCN0749_360x480_zpse7d9e294.jpg

Ότι απέμεινε απ τα φετινά πασχαλινά κουλουράκια

DSCN0824_640x480_zps8814f493.jpg

Τα τσουρεκάκια μου

DSCN0818_640x480_zps8a26ff64.jpg

και τα αυγουλάκια μου βαμμένα με χρώματα ζαχαροπλαστικής

DSCN0821_640x480_zpsa01a85e3.jpg

Ntemiiii να διαβάσει η γιαγιά μου ότι βάφεις αυγά Μεγάλη Παρασκευή, να την πιάσει η καρδιά της χοχοχο

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα μαγειροκόριτσα με υγεία στις οικογένειές σας!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας κυρίες μου! Λοιπόν, μιας και συνήθως βαριέμαι να ανεβάζω φωτογραφίες, μέρες που είναι είπα να κάνω την υπέρβαση :-P

Λεμονόπιτα της τεμπέλας

DSCN0788_640x480_zps94e1aaee.jpg

Καλαθάκι για δώρο

DSCN0771_640x480_zpsc0b5eb0c.jpg

Και αυτό για τον νονό

DSCN0749_360x480_zpse7d9e294.jpg

Ότι απέμεινε απ τα φετινά πασχαλινά κουλουράκια

DSCN0824_640x480_zps8814f493.jpg

Τα τσουρεκάκια μου

DSCN0818_640x480_zps8a26ff64.jpg

και τα αυγουλάκια μου βαμμένα με χρώματα ζαχαροπλαστικής

DSCN0821_640x480_zpsa01a85e3.jpg

Ntemiiii να διαβάσει η γιαγιά μου ότι βάφεις αυγά Μεγάλη Παρασκευή, να την πιάσει η καρδιά της χοχοχο

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα μαγειροκόριτσα με υγεία στις οικογένειές σας!

μπράβο σου κορίτσι!!και του χρόνου ναστε καλα!!!

οκ,συνεννοημένες είμαστε μάλλον!λεμονόπιτα,αυγά με χρώμα ζαχαροπλαστικής!:P:p:p

τα αυγά πολύ ωραία!

οι γιαγιάδες ας κάνουν τη δουλειά τους κι εμείς τη δικιά μας!;)

θα σας βάλω κι εγώ αργότερα όλα μαζι!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια:P

Γεμίσαμε όμορφες φωτογραφίες και χρώματα:tongue: ... πολύ όμορφα!! ανέβηκε η διάθεση στο φουλ!

Μου αρέσει Ntemiii που σε παρασύραμε:tongue: και θα βάψεις αυγουλάκια... παλιοπαρέα είμαστε τελικά:tongue:

Εγώ σήμερα έκανα δεύτερη δόση με τσουρέκια γιατί δεν έφτασαν... μόλις ξεφουρνίστηκε... αλλά είπα να κάνω ένα μόνο τσουρέκι με την δόση και βγήκε ένα τεράστιο:P ... σαν φραντζόλα είναι.. χα χα χα πολύ γέλιο έχει:P

Link to comment
Share on other sites

pitat.jpg

Ntemii να σε ρωτήσω κάτι άσχετο; Τι φωτογραφική μηχανή έχεις που βγαίνουν τόσο ζωντανές οι φωτό; Είναι η μηχανή σου καλή ή έχεις ταλέντο στη φωτογραφια εσύ;

Ελπίζω να μη σε κούφανα αλλά έχω πάθει πλάκα με τις φωτό σου, για πες μάρκα μηχανής:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια:P

Γεμίσαμε όμορφες φωτογραφίες και χρώματα:tongue: ... πολύ όμορφα!! ανέβηκε η διάθεση στο φουλ!

Μου αρέσει Ntemiii που σε παρασύραμε:tongue: και θα βάψεις αυγουλάκια... παλιοπαρέα είμαστε τελικά:tongue:

Εγώ σήμερα έκανα δεύτερη δόση με τσουρέκια γιατί δεν έφτασαν... μόλις ξεφουρνίστηκε... αλλά είπα να κάνω ένα μόνο τσουρέκι με την δόση και βγήκε ένα τεράστιο:P ... σαν φραντζόλα είναι.. χα χα χα πολύ γέλιο έχει:P

ναι ρε γμτ!που έμπλεξα!!!!:tongue: και βγαίνουν και τέλεια έτσι;θα δείτε μετα!

να σου πω,κι εγώ αν αφεθώ όλα σήμερα θα τα φάω!!!!:tongue:


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ntemii να σε ρωτήσω κάτι άσχετο; Τι φωτογραφική μηχανή έχεις που βγαίνουν τόσο ζωντανές οι φωτό; Είναι η μηχανή σου καλή ή έχεις ταλέντο στη φωτογραφια εσύ;

Ελπίζω να μη σε κούφανα αλλά έχω πάθει πλάκα με τις φωτό σου, για πες μάρκα μηχανής:D

Μαρίτα μου,τα φαγητά μου είναι που τις αναδεικνύουν!!!!!:P:p:p:p:p

πέρα από την πλάκα,είμαι άσχετη με τη φωτογραφία!!μου αρέσει μόνο να βλέπω φωτογραφίες!;)

ο σύζυγος έμπλεξε μαζί μου και τον βάζω και τραβάει!!:P:p:p:p και μετά τρώει και το πιάτο!!!:P:p:p γιατι ταμείον μείον!:P:p

ένεκα της δουλειάς!!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...