Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλησπέρα :) καινούργια στην παρέα σας!!!!! αχχχχ χρυσοχερες μου εχω ερωτήσεις!! καμία συνταγή για πιπεριές καυτερες τουρσι υπάρχει;; και επισης εχω μια τεράστια γλυκιά κολοκύθα....πως τη συντηρω;;; και καμία δοκιμασμένη συνταγή;;; ευχαριστωωωωω παρά πολύ!!!!

Καλώς την!!

Η μαμά μου ναυτάκι την κόβει σε κομμάτια κ την βάζει στην κατάψυξη για να έχει να μας φτιάχνει γλυκιά κολοκυθόπιτα μιαμμμ μιαμμμμμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Εύγε kalamaraki, κάνε να έχεις! γιατί ο χειμώνας έρχεται βαρύς! μου ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ πρωινιάτικα και έχω σαλτάρει:twisted: πάρε χαράτσι να βάλεις και στην τσέπη!!

Τέλοσπάντων ας αλλάξω κουβέντα γιατί δεν θα φερθώ πολύ κόσμια... σήμερα έκανα κοτόπουλο μπυράτο με πατάτες, καρότα και μανιτάρια

7jfe.jpg

και αυτό είναι ότι απέμεινε από την χθεσινή καρμπονάρα χι χι χι

pu02.jpg

Sailor_moon καλώς ήρθες στην παρέα μας:tongue:... συνταγές για κολοκύθες ξέρω λίγες... θα ψάξω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ Νίνα τέλειο το κοτόπουλο! Τα μανιτάρια δε φαίνονται βρε παιδί μου. Τα έβαλες απ'την αρχή;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μμμμ Νίνα τέλειο το κοτόπουλο! Τα μανιτάρια δε φαίνονται βρε παιδί μου. Τα έβαλες απ'την αρχή;

Ναι τα έβαλα από την αρχή... είναι αυτά τα καφετιά που βλέπεις κάτω αριστερά και λίγα δεξιά... τα έχω κόψει στα τέσσερα, γιατί μου φάνηκαν μεγάλα, αλλά τελικά συρρικνώθηκαν!:D

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκόριτσα!καλησπέρα!πώς είστε;

καλαμαράκι,από βδομάδα ανάμενε!:wink: ελπίζω κι εμείς!:D

σήμερα είχα κρεας από προχτες και έκανα δύο συνοδευτικά με αγκινάρες μιας και είχα πολλές!;) ρυζάκι με αγκινάρες και αγκινάρες σαγανάκι!τέλεια!

εχω κι άλλες αγκινάρες!πείτε καμιά άλλη ιδέα!

και θέλω να κάνω χαλβά με λεμόνι και ψωμί ολικής στον αρτοπαρασκευαστή!

το απόγευμα θα πάμε για τσιμπι τσίμπι και θα πάρω και τα υλικά!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εύγε kalamaraki, κάνε να έχεις! γιατί ο χειμώνας έρχεται βαρύς! μου ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ πρωινιάτικα και έχω σαλτάρει:twisted: πάρε χαράτσι να βάλεις και στην τσέπη!!

Τέλοσπάντων ας αλλάξω κουβέντα γιατί δεν θα φερθώ πολύ κόσμια... σήμερα έκανα κοτόπουλο μπυράτο με πατάτες, καρότα και μανιτάρια

7jfe.jpg

και αυτό είναι ότι απέμεινε από την χθεσινή καρμπονάρα χι χι χι

pu02.jpg

Sailor_moon καλώς ήρθες στην παρέα μας:tongue:... συνταγές για κολοκύθες ξέρω λίγες... θα ψάξω και θα σου πω.

τελεια νινακι....

μαγειροκόριτσα!καλησπέρα!πώς είστε;

καλαμαράκι,από βδομάδα ανάμενε!:wink: ελπίζω κι εμείς!:D

σήμερα είχα κρεας από προχτες και έκανα δύο συνοδευτικά με αγκινάρες μιας και είχα πολλές!;) ρυζάκι με αγκινάρες και αγκινάρες σαγανάκι!τέλεια!

εχω κι άλλες αγκινάρες!πείτε καμιά άλλη ιδέα!

και θέλω να κάνω χαλβά με λεμόνι και ψωμί ολικής στον αρτοπαρασκευαστή!

το απόγευμα θα πάμε για τσιμπι τσίμπι και θα πάρω και τα υλικά!;)

τι χαλβας εινια αυτος ντεμακι;

εμεις σημερα φαγαμε ααυρο ψητο στο φουρνο...

με τις αγκιναρες δεν μπορω να σε βοηθησω.

αλλα να σου πω για το τραιφλ που ειχα κανει οτι δεν ειχα βαλει μορφατ χτυπημενο οπως σου εγραψα αλλα κρεμα ζαχαροπλαστικης ετοιματζιδικη (δεν πειραζει εινια ωραιοτατη του γιωτη για τετοιες ωρες βιασυνης) και απο πανω γλασο σοκολατας για διακοσμηση

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκόριτσα!καλησπέρα!πώς είστε;

καλαμαράκι,από βδομάδα ανάμενε!:wink: ελπίζω κι εμείς!:D

σήμερα είχα κρεας από προχτες και έκανα δύο συνοδευτικά με αγκινάρες μιας και είχα πολλές!;) ρυζάκι με αγκινάρες και αγκινάρες σαγανάκι!τέλεια!

εχω κι άλλες αγκινάρες!πείτε καμιά άλλη ιδέα!

και θέλω να κάνω χαλβά με λεμόνι και ψωμί ολικής στον αρτοπαρασκευαστή!

το απόγευμα θα πάμε για τσιμπι τσίμπι και θα πάρω και τα υλικά!;)

αααααααα για πες τις αγκινάρες σαγανάκι για πεςςςςς ενδιαφέρον ακούγεται!!

από το στόμα σου....άντε να δούμε! Εχω σκυλοβαρεθεί σπίτι :roll::roll:

αγκιναρες αλα πολιτα με πατατες καροτα ανηθο και λεμονι

Μιαμμμμμμμ καιρό έχουμε να το φτιάξουμε!

Καλημέρα!

Εύγε kalamaraki, κάνε να έχεις! γιατί ο χειμώνας έρχεται βαρύς! μου ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ πρωινιάτικα και έχω σαλτάρει:twisted: πάρε χαράτσι να βάλεις και στην τσέπη!!

Τέλοσπάντων ας αλλάξω κουβέντα γιατί δεν θα φερθώ πολύ κόσμια... σήμερα έκανα κοτόπουλο μπυράτο με πατάτες, καρότα και μανιτάρια

7jfe.jpg

και αυτό είναι ότι απέμεινε από την χθεσινή καρμπονάρα χι χι χι

pu02.jpg

Sailor_moon καλώς ήρθες στην παρέα μας:tongue:... συνταγές για κολοκύθες ξέρω λίγες... θα ψάξω και θα σου πω.

απ παπαπαπαπππαπα να χαθείς! Και τα δυο ωραιότατα αλλά η καρμπονάρα μου κλείνει το μάτι πονηρά!

Εγώ σήμερα έκανα ταπεινά φασολάκια. Μου φερε κ ο πατέρας μου σταφύλια από το χωρίο ξινά....κ τα έκανα σήμερα μαρμελάδα γέμισα δυο μεγάλα βάζα δυο κιλά...να δω πότε θα τη φάμε :roll::rolleyes:

Μου φερε κ αρκετά αχλάδια από το δεντράκι της θειας μου στο σπίτι της κ θα τα κάνω μάλλον μια τάρτα αχλαδιού απόψε

Για αύριο σκέφτομαι να κάνω κοτόπουλο με πατάτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ άτιμα μαγειροκόριτσαααααααααααα που δεν προλαβαίνω πολλά πολλά αυτό το διάστημα!

Προλαβαίνω ξε-προλαβαίνω, σήμερα η κόρη αιτήθηκε παστίτσιο και δεν μπορούσα να μην υπακούσω. Το καλό με αυτό το φαγητό, είναι πως αύριο δεν έχει μαγείρεμα!

Φέτος δεν ξέρω αν θα καταφέρω να φτιάξω ντοματοχυμό (πελτέ μια χρονιά έκανα και το μετάνιωσα. Δε μπορώ να περιμένω να λιαστεί) αλλά χθες αγοράσαμε τα όσπρια της χρονιάς ακριβώς στο τσακ. Μόλις χθες φάγαμε τα τελευταία περυσινά φασόλια. Φέτος πήρα φασόλια και φασόλια μαυρομάτικα, ενώ φακές έχω από πέρυσι υπεραρκετές και για φέτος μιας και τα καμάρια μου δεν τις προτιμάνε. Σήμερα που είδα τιμή φασολιών γίγαντες στο σουπερ μαρκετ μετάνιωσα που δεν πήρα και 1 - 1,5 κιλό γίγαντες... Ίσως πεταχτώ πάλι, να πάρω και κάμποσα σκόρδα να κάνω πολτό σκόρδου να χω.

Τώρα που το καλοσκέφτομαι θα στείλω τον πεθερό λαϊκή την Παρασκευή μήπως βρει ντομάτες για σάλτσα σε καλή τιμή και θα βρω ένα απόγευμα και για σάλτσα. Θα καταψύξω και τον δυόσμο μου (αν και έχω φρέσκο σχεδόν όλο τον χρόνο), θα αποξηράνω και βασιλικό να χω για τον χειμώνα και όταν προφτάσω και συμμαζέψω το υπόγειο θα πάω να αγοράσω και ένα τσουβάλι αλεύρι γιατί έλεος με το σουπερ κάθε τρεις και λίγο.

Φέτος τον χειμώνα θα προσπαθήσω να προσθέσω νέα φαγητά στη διατροφή μας καθώς πατέρας και κόρη τρώνε πλέον ελάχιστα πράγματα και πιέζομαι πολύ. Τόσο πολύ που υπάρχουν μέρες που βαριέμαι να μαγειρέψω. Ένα απ τα φαγητά θα είναι οι αγκινάρες αλά πολίτα που αναφέρθηκε παραπάνω. Γενικά ψάχνω πιάτα άνευ κρέατος γιατί σ αυτά δεν δυσκολεύομαι. Τα τρώνε. Απλά και σε αυτά ακόμα, πρέπει να κάνω υγιεινές προσθήκες όπως μελιτζάνες μαζί με το κοκκινιστό μοσχάρι κ.α.

Αυτάαααααααααα (τώρα μου θυμίζω λίγο τις λίστες με τα ΘΑ που κάναμε παιδιά με το τέλος του καλοκαιριού...)


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Τάρτα αχλάδι

photo-2013-09-04-22-01-55-103_zps57777196.jpg

Την έβγαλα πριν είκοσι λεπτά, θα την κόψω αύριο όμως :rolleyes:

Πανεύκολη κ γρήγορη με τρια υλικά

1 φύλλο σφολιάτας

100γρ μέλι

αχλάδια

40 λεπτά στους 180 αντιστάσεις πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Τάρτα αχλάδι

photo-2013-09-04-22-01-55-103_zps57777196.jpg

Την έβγαλα πριν είκοσι λεπτά, θα την κόψω αύριο όμως :rolleyes:

Πανεύκολη κ γρήγορη με τρια υλικά

1 φύλλο σφολιάτας

100γρ μέλι

αχλάδια

40 λεπτά στους 180 αντιστάσεις πάνω κάτω

Πω πω πω! με τον πρωινό μου καφέ, θα ήταν ότι έπρεπε ένα κομμάτι!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα τη φτιάξω! Τέτοια γλυκά μ'αρέσουν (να φτιάχνω): εύκολα και με λίγα απλά υλικα.

Το μέλι απλά το περιχύνεις στα αχλάδια; Πότε το βάζεις;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

καλέ τι καλούδια!!!!!πω πω!μιαμ μιαμ!!!στειλτε τίποτις!!!!!

αγκινάρες σαγανάκι από chef on air!έχεις όλες τις συνταγές online και κάποιες πραγματικά είναι καλές!

σήμερα συνοδευτιικά έχω βασικό ψάχνω!χαααχαχ

έχω βέβαια και μερικά κανελόνια!οπότε ή σημερα ή αύριο θα έχουμε τα λεγόμενα μαζέματα!

ήθελα κι εγώ να κάνω ένα γλυκο!η τάρτα με τα αχλαδια πόσο διατηρείται καλαμαράκι;γιατί αύριο πιθανότερο να φύγουμε


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...