Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Με συγκίνησες τρελοκόριτσο. Τι απίστευτα συναισθήματα...Καλή τύχη Angot μας, όλα θα πάνε καλά. Θα ευχηθώ να παραμείνεις στο σπιτάκι σου κι άλλες εβδομάδες και μετά να γυρίσεις σπίτι σου με το αφράτο καρβελάκι σας. Τα πήγες πολύ καλά κορίτσι μου 🥲

      πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς 54 η δεύτερη χοριακη...Δεν είμαι καθόλου καλά,όμως πρέπει να σταθώ στα πόδια μου και να συνεχίσω την προσπάθεια.Ενα ακόμα έχουμε στην κατάψυξη και ελπίζω να πιάσει .Θα κάνω μια μεγάλη αγκαλιά την κόρη μου και θα συνεχίσω!

      Καλή επιτυχία σε όλες ❤️ 

      Λυπάμαι τόσο πολύ. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για να επεξεργαστείς τη θλίψη σου. Σου στέλνω αγκαλιά ❤

      • Ευχαριστώ 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

έχω ακριβώς τον ίδιο!πέρυσι τον πήρα!τώρα νομίζω τον ειχε σε άσπρο;

κι εγώ νομίζω πως φέτος θαναι χειρότερα τα πράγματα!που ήσουνα φέτος εσυ;

Ναι ναι σε άσπρο, δώρο μανούλας για τα επερχόμενα γενέθλια μου :mrgreen::mrgreen: αφού την έπρηξα να δεν δουλεύει ο δικός μου κ τι θα κάνω...κ δεν φτιάχνει αυτό κ δεν κάνει εκείνο ...χαχαχαχα είδε κ απόειδε κ μου λέει πάρτον χαχαχαχα

Πέρυσι ήμουν δυτική Θεσσ, ενώ 11 χρόνια μονίμως ανατολική θεσσ....από λάθος του διευθυντή της ανατολικής που ζήτησε μεν πιστώσεις από δευτεροβάθμια δίχως να ζητήσει θέσεις για αναπληρωτές κ η δευτεροβάθμια τον έγραψε κ δεν του έστειλε... άντε να δούμε φέτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι ναι σε άσπρο, δώρο μανούλας για τα επερχόμενα γενέθλια μου :mrgreen::mrgreen: αφού την έπρηξα να δεν δουλεύει ο δικός μου κ τι θα κάνω...κ δεν φτιάχνει αυτό κ δεν κάνει εκείνο ...χαχαχαχα είδε κ απόειδε κ μου λέει πάρτον χαχαχαχα

Πέρυσι ήμουν δυτική Θεσσ, ενώ 11 χρόνια μονίμως ανατολική θεσσ....από λάθος του διευθυντή της ανατολικής που ζήτησε μεν πιστώσεις από δευτεροβάθμια δίχως να ζητήσει θέσεις για αναπληρωτές κ η δευτεροβάθμια τον έγραψε κ δεν του έστειλε... άντε να δούμε φέτος.

είναι πολύ καλός!κι ας είναι μαύρος εμένα!χαχα!άντε να μου λες κι εμένα συνταγές!;)

11 χρόνια;;;;;και αδιόριστη καλέ;;;έλεος!:eek:

εγώ πάω δλδ για 6η χρονιά και παραπονιέμαι;είναι δυνατόν;;το κλείνω!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

"Στην κουζίνα ολοταχώς" ή αλλιώς "το αμαρτωλό καφέ"...

Το μιλφέιγ Κωνσταντινίδη το έφτιαξα κι εγώ και ήταν τέλειο. Νομίζω η κρέμα κάνει τη διαφορά σε σχέση με τα άλλα. Έχει γίνει το αγαπημένο μου γλυκό, γιατί είναι κι εύκολο.

Τα κανελόνια εγώ τα κάνω συνήθως με κιμά και κρέμα γάλακτος αλλά τα βράζω ελαφρώς, γιατί με βοηθάει στο γέμισμα.

Πείτε καμιά ιδέα για σαλάτα, αλλά σας παρακαλώ όχι με εξεζητημένα υλικά, απλή και υγιεινή, όχι μαγιονέζες. Προσπαθώ να το ράψω, σε 2 μήνες έχω βάφτιση και πρέπει να αγοράσω φόρεμα....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κυρίες μου! Μη κοιτάτε που δεν γράφω, σας διαβάζω. Στις διακεκομμένες διακοπές μας το ρίξαμε το μαγείρεμά μας αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Προχθες έκανα κάτι καινούργιο, κοτόπιτα τύπου σουφλέ http://www.sintagespareas.gr/sintages/kotopita-teleia.html?c=166058#166058 αλλά με το φύλλο express, όχι με σφολιάτα. Έκανε θραύση σε οικογενειακό τραπέζι.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μπονζούρ

Για σήμερα δεν μαγείρεψα γιατί έχουμε κανελόνια από χτες

Για βραδινό χτες έφτιαξα αυγά στο πήλινο που είδα στην Ψυχούλη το απόγευμα κ ήταν θεϊκά!!! Είχε ψωμάκι κάτω κάτω βουτηγμένο στο γάλα, πιπεριά Φλωρίνης ψιλοκομμένη, τριμμένο κασεράκι κ ψιλοκομμένο αλλαντικό έβαλα βραστή γαλοπούλα και από πάνω έσπασα τα αυγουλάκια. Σε προθερμασμένο στους 230 για 10 λεπτά κάτω κάτω στο τελευταίο ράφι για να μείνει ο κρόκος μελάτος.

Με τη μικρή το τσακίσαμε χε χε

photo-2013-08-29-21-28-28-130_zps4e5547d6.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπονζούρ

Για σήμερα δεν μαγείρεψα γιατί έχουμε κανελόνια από χτες

Για βραδινό χτες έφτιαξα αυγά στο πήλινο που είδα στην Ψυχούλη το απόγευμα κ ήταν θεϊκά!!! Είχε ψωμάκι κάτω κάτω βουτηγμένο στο γάλα, πιπεριά Φλωρίνης ψιλοκομμένη, τριμμένο κασεράκι κ ψιλοκομμένο αλλαντικό έβαλα βραστή γαλοπούλα και από πάνω έσπασα τα αυγουλάκια. Σε προθερμασμένο στους 230 για 10 λεπτά κάτω κάτω στο τελευταίο ράφι για να μείνει ο κρόκος μελάτος.

Με τη μικρή το τσακίσαμε χε χε

photo-2013-08-29-21-28-28-130_zps4e5547d6.jpg

Πω πω πω! φαίνεται πολύ καλό! σίγουρα θα το κάνω:P

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα βλεπω επιστραψατε σιγα σιγα ολες...

καλα εμας ακομα οι αποσπασεις..... τουλαχιστον βγαλαν μια ανακοινωση της κακιας ωρας που με καλυπτει ως συζυγο ενστολου οτι πρεπει να παρουσιαστω στις 5 του μηνα. ελπιζω μεχρι τοτε να βγουν...

στα μαγειρικα μας τωρα.

ντεμακι παντα χρυσοχερα.....

καλαμαρακι καλη επανοδο. το μιλφειγ θεικο φαινεται οπως παντα. ακομα δεν αξιωθηκα να το κανω. τεσπα.

αρνικολ μαζι εχουμε να μιλησουμε απο το παρεντς οταν ησουν εγκυος στο τριτο... καλε εκανες κια τεταρτο; να τα χαιρεστε...

εγω χθες απο τα νευρα και την αγωνια μου εκανα πολλα με φωτγραφικα ενσταντε...

σημερα επλυνα τα ψαρια τα χθεσινα απο τη λαικη ακι τα εβαλα καταψυξη και εκανα και το κοτοπουλο στη χυτρα με λεμονι και ριγανη. δεν εβαλα μπυρα, εβαλα μισο κουτακι σοδα του φαγητου.

εδω τα χρωστουμενα μπιφτεκια με σαλτσα και ρυζακι σπυρωτο

kzx6.th.jpg

χρωστουμενες μπριζολες χυτρατες με πατατες φουρνου

knhd.th.jpg

και μελιτζανες λευκες σαντορινιες τηγανισμενες

qh4t.th.jpg

οι οποιες εγιναν πιτσα μελιτζανα αλλα χωρις αλλαντικα, με φετα και τυρακι λαιτ

pid0.th.jpg

χθες εκτος απο την πιτσα μελειτζανα εκανα και πατατες με κολοκυθακια στη χυτρα. αφου επεσε η βαλβιδα εριξα κρεμα γαλακτος και τυρι φετα και το αφησα λιγο να παρει μια βραση ξανα

5hjv.th.jpg

εγινε πολυ νοστιμο τελικα. το ενεπνευσθην απο το κολοκυθακι στο φουρνο και απο το αλλιωτικο μπριαμ που κανετε εσεις με το γιαουρτι

εκανα επισης τυροπιτα

p3hk.th.jpg

και μια ψευτομπουγατσα

fmx8.th.jpg

d913.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κουρκουμπινι τα εκανα τσακ μπαμ! ουτε εγω δεν το καταλαβα...χαχα

αχ ζηλευω τα φαγητα σου! μακαρι να μπορουσα κι εγω... αλλα που θα παει καποια στιγμη θα φυγω απ τη δουλεια και θα εχωχρονο να δημιουργησω.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

μπραβο, χαρα στο κουραγιο σας... να τα χαιρεστε.

καλα εχω γινει εξπερ στο χρονο μαγειρεματος. τα κανω ολα ταυτοχρονα. αλλα τελειωνοιυν αμεσως τα ατιμα. :evil::evil::evil::evil:

σημερα φαγαμε γεμιστα απο καταψυξη και το υπολοιπο τουρλου... και το βραδυ τυροπιτα με σαλατουλα.

και ετσι μειναμε με λιγη τυροπιτα και λιγη μπουγατσα. οποτε για αυριο η θα βρασω κανενα μακαρονι η θα κατεβασω κατι απο καταψυξη....

καλαμαρακι και ντεμακι ηθελα και εγω απεγνωσμενα τον αρτοπαρασκευαστη του λιντλ. η χυτρα με βολεψε απιστευτα και ειπα τελικα να τον δοκιμασω. πηγα και πεμπτη πρωι και βρηκα και κομματια, αλλα ημουν με το καροτσι και δεν μπορουσα να το παρω.. ο χαζμπαντ εχει σοβαρες αντιρρησεις. λεει οτι δεν θα με βολεψει και δεν θα εχουμε που να τον βαλουμε. (μεταξυ μας σε αυτο εχει δικιο).

δεν τον πηρα ομως γιατι σκεφτηκα τα επικειμενα εισιτηρια για σαντορινη.

αμαν πια... μας γανιασαν. η ανακοινωση με παινει λογω ενστολου συζυγου αλλα και παλι τιποτα δεν εινια σιγουρο. μας εσκασαν πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παιδιά, εγώ τον αρτοπαρασκευαστή δεν θα τον έπαιρνα για έναν και μόνο λόγο: το ψωμί που κάνει μου θυμίζει ψωμί του τοστ. Έφτιαχνε η συνυφάδα μου και με το ζόρι το έτρωγα. Το μόνο θετικό είναι ότι ξέρεις τι βάζεις και η ευκολία βέβαια. Κατά τ'άλλα δεν το θεωρώ ψωμί...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

"Στην κουζίνα ολοταχώς" ή αλλιώς "το αμαρτωλό καφέ"...

Το μιλφέιγ Κωνσταντινίδη το έφτιαξα κι εγώ και ήταν τέλειο. Νομίζω η κρέμα κάνει τη διαφορά σε σχέση με τα άλλα. Έχει γίνει το αγαπημένο μου γλυκό, γιατί είναι κι εύκολο.

Τα κανελόνια εγώ τα κάνω συνήθως με κιμά και κρέμα γάλακτος αλλά τα βράζω ελαφρώς, γιατί με βοηθάει στο γέμισμα.

Πείτε καμιά ιδέα για σαλάτα, αλλά σας παρακαλώ όχι με εξεζητημένα υλικά, απλή και υγιεινή, όχι μαγιονέζες. Προσπαθώ να το ράψω, σε 2 μήνες έχω βάφτιση και πρέπει να αγοράσω φόρεμα....

Ναι όντως η κρέμα του είναι που είναι τόσο σατινέ κ ελαφριά!

Κανελόνια τα έκανε η μητέρα μου με κιμά κ σάλτσα αλλά μας έπεφταν πάντα βαριά κ για αυτό είπα να τα κάνω με σπανάκι {εξαρχής έτσι ξεκίνησα στο να κοροϊδέψω τη μικρή να φάει κ με τη συνταγή αυτή αρέσει σε όλους κ χωρίς κρέμες γάλακτος ;)

Σαλατούλες πολλές όρεξη να έχεις

Αγαπημένη μου είναι η ρόκα,ντάκος ντομάτα λίγο μέλι λάδι μπαλσάμικο κ ελιές

επίσης τονοσαλάτα ντομάτα ντάκο τόνο κ ρίγανη

πατατοσαλάτα με πατάτα αυγό κρεμ.φρέσκο πίκλες κάπαρι κ μια κ.σ. μαγιονέζα κ δυο κ.σ. γιαούρτι λάδι

Επίσης καβουροσαλάτα {με σουρίμι}

Οι υπόλοιπες που ξέρω δεν είναι για δίαιτα

Εχει κ εδώ πολλές ιδέες http://www.sintagespareas.gr/sintages/category/salates.html

Καλημέρα κυρίες μου! Μη κοιτάτε που δεν γράφω, σας διαβάζω. Στις διακεκομμένες διακοπές μας το ρίξαμε το μαγείρεμά μας αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Προχθες έκανα κάτι καινούργιο, κοτόπιτα τύπου σουφλέ http://www.sintagespareas.gr/sintages/kotopita-teleia.html?c=166058#166058 αλλά με το φύλλο express, όχι με σφολιάτα. Έκανε θραύση σε οικογενειακό τραπέζι.

Ωραίοοο....πως μου ξέφυγε! Στα υπόψιν γιατί κ εγώ αυτό το φύλλο κάνω μόνο :rolleyes::mrgreen:

α, καλαμαρακι μεγεια τον αρτοπαρασκευαστη βρε... ξεχασα να σου το πω:oops::oops::oops:.

Ευχαριστώ κοριτσάρα, τον ήθελα καιρό να αντικαταστήσω τον παλιό του μπαμπάκα μου κ πετάω τώρα χε χε μια χαρά τον καθάρισα τον δούλεψα κ έβγαλα κ μικρό καρβελάκι για δοκιμή.

Απόψε θα κάνω το γνωστό μου ελαιόψωμο

Σήμερα έβγαλα μπιφτέκια Palladin {θεικά τρυφερά τέτοιο μαγικό ο το κρίθινο κουλούρι κ το νερό χε χε} έτοιμα ζυμωμένα από την άγια κατάψυξη κ γέμισα μερικά με κασέρι μερικά με φέτα κ ντομάτα κ τα έψησε ο χαζμπαντ στη ψησταριά. Κ έβαλα στη σαλάτα μας φρέσκο ψιλοκομμένο δύοσμο κ πολύυυυυ μου άρεσε!

photo-2013-09-01-18-02-33-243_zps12cf1ef6.jpg

Αύριο θα έρθει ο μπαμπάς μου από το χωριό κ δεν ξέρω τι να φτιάξω για να φάμε....θα δω:roll::roll::-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλαμαράκι, τονοσαλάτα και πατατοσαλάτα μ'αρέσουν! Ευχαριστώ!

Ρε παιδιά, έφτιαξα μαρμελάδα και μου έσφιξε. τη ζέστανα σε κατσαρολάκι με νερό και μαλάκωσε ελαφρώς, αλλά πάλι έσφιξε με το που κρύωσε! Λυπάμαι τον κόπο μου και το ρεύμα που έκαψα... τι να έκανα λάθος; μήπως έπρεπε να το αφήσω να βράσει λιγότερο;μάλλον ε;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

επανήλθαμε από σκ!και αναμένουμε το επόμενο!;)

κουρκουμπίνι,πολύ λίγα έκανες βρε!:tongue::D δεν ειχες χρόνο μάλλον ε;:tongue::D ε δεν πειράζει βρε κορίτσι!την επόμενη φορά!:tongue::D:D:D:D:D

καλαμαράκι,θέλω να τα δοκιμάσω άμεσα!μαλακωνουν αρκετά τα κανελόνια οντας άβραστα πριν το φούρνισμα;

σήμερα θα κάνω λεμονάτο χοιρινό ή μοσχάρι,ό,τι καλύτερο βρω

και θα κάνω πάλι τυροσαλάτα αλλά με ένα πιο παραδοσιακό γιαούρτι!γιατί έβαλα τοταλ και στο παγωτό και στην τυροσαλάτα!στο παγωτό ταιριάζει γάντι στην τυροσαλάτα ομως για μένα όχι!δε ξέρω εσείς τι βάζετε!

έχω πιτούλες ωραίες και κεικ από την πεθερούλα οπότε δε χωράει κάτι άλλο μέσα στηνεβδομάδα!;)

θα πάρω όμως τα υλικά για τα κανελόνια ώστε να τα κάνω για αύριο!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

επανήλθαμε από σκ!και αναμένουμε το επόμενο!;)

κουρκουμπίνι,πολύ λίγα έκανες βρε!:tongue::D δεν ειχες χρόνο μάλλον ε;:tongue::D ε δεν πειράζει βρε κορίτσι!την επόμενη φορά!:tongue::D:D:D:D:D

καλαμαράκι,θέλω να τα δοκιμάσω άμεσα!μαλακωνουν αρκετά τα κανελόνια οντας άβραστα πριν το φούρνισμα;

σήμερα θα κάνω λεμονάτο χοιρινό ή μοσχάρι,ό,τι καλύτερο βρω

και θα κάνω πάλι τυροσαλάτα αλλά με ένα πιο παραδοσιακό γιαούρτι!γιατί έβαλα τοταλ και στο παγωτό και στην τυροσαλάτα!στο παγωτό ταιριάζει γάντι στην τυροσαλάτα ομως για μένα όχι!δε ξέρω εσείς τι βάζετε!

έχω πιτούλες ωραίες και κεικ από την πεθερούλα οπότε δε χωράει κάτι άλλο μέσα στηνεβδομάδα!;)

θα πάρω όμως τα υλικά για τα κανελόνια ώστε να τα κάνω για αύριο!

Μπονζούρ μαντάμ!

Ναι βρε....μια χαρά μαλακώνουν , εξάλλου δεν τα βάζεις χωρίς υγρό {γάλα,νερό ή σάλτσα} για αυτό γεμίζουμε το ταψάκι με υγρό εως τα κανελόνια για να το απορροφήσουν όσο βράζουν κ τώρα πια τα κανελόνια δεν χρειάζονται προβράσιμο το γράφει κ στο κουτάκι πάνω ;)

Πάρε ρικότα από τον ΑΒ....θα με θυμηθείς ;)

Στην τυροσαλάτα βάζω στραγγιστό σακούλας γιαούρτι που παίρνω χύμα από τη λαική από έναν τυροκόμο, μια χαρά μου κάθεται εμένα τουλάχιστον, δεν βάζω κ πολύ μια δυο κ.σούπας. Το τυρί φέτα είναι αυτό που κάνει τη διαφορά , εμείς τρώμε κατσικίσιο

Εγώ σήμερα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω....θα έρθει κ ο μπαμπάς μου...

Εχω λίγες μελιτζάνες ....θα δω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...