Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Cafe Ιουλίου 2013


crochetmania

Recommended Posts

Τι να σου πω βρε κούκλα μου αλλιώς τα ξέρω εγώ είμαι 15+2 πάντα άλλαζα μήνα σύμφωνα με την ΠΗΤ 5/7 κάθε 5 του μήνα.

Αν και να σου πω με συμφέρει ο δικός σου τρόπος γιατί με την κοιλάρα που έκανα διστάζω να λέω ότι μόλις μπήκα στον τέταρτο.

Δεν ξέρω βρε Νατάσα μου. και εγώ έχω μπερδευτεί ... πάντως κ οι φίλες μου που πάνε σε άλλους γιατρούς, βάση αυτού του προγράμματος δουλεύουν. Ας μπούνε και τα άλλα κορίτσια να μας πουν εάν τους βγαίνει σωστά... Α που να δεις και την δική μου την κοιλούμπα...... ολοι μου λένε 6-7... αλλα να είμαι ειλικρινής κάνω κάτι γουρουνιές.... όνειρο.... πριν απο λιγο έφαγα δυο φέτες τσουρέκι με ζαμπον κ κασέρι κ 2 μπολάκια παγωτό καΪμάκι ή όπως το λένε οι μουσουλμάνοι γείτονες μου ... ντουντουρμά! :P :p :P


XKqxiAb.jpgXKqxp2.png

29TYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εισαι σίγουρη? γιατι εγώ σήμερα ειμαι 15 εβδομάδες, 5 ημέρες κ ο γιατρός μου μου είπε οτι την τρίτη κλείνω τον τέταρτο κ 12 φεβρουαρίου κλείνω τον πέμπτο. μου είπε να μπαίνω εδώ.... http://christospappas.gynaikologos-thessaloniki.gr/page/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82

κοριτσια το εχω γραψει καιποιο πανω οι γιατροι μετρουν την εγκυμοσυνη απο την τελευταια περιοδοα οχι απο την συληψη οποτε ειναι 4 εβδομαδων + 2 βδομαδες (απο την τελευταια περιοδο) πρωτος μηνας!!!! 6 εβδομαδων μεχρι 10 δευτερος μηνας 11-14 εβδομαδων τριτος μηνας και 15-18 τεταρτος μηνας!!! ετσι οπως τα μετρατε δεν βγαινουν οι μηνες....... εμενα παντως ο γιατρος μου μου λεει οτι την 14 εδομαδα μπαινω στον τεταρτο και 18 εβδομαδων στον πεμπτο και 22 εβομαδων που γινεται η β επειπεδου κλεινουμε 5ο μηνα και μπαινουμε εκτο ετσι οπως τα υπολογιζετε εσεις β επιπεδου κανουμε οταν κλεινουμε τον 6ο ποια????


79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σας πήρε λίγο το μάτι μου και πετάχτηκα από το καφέ του Μαίου για να σας στείλω από το site (θα μου πείτε υπάρχουν άλλα 10 sites με άλλες 10 διαφορετικές εκδοχές!)

http://neoigoneis.weebly.com/sigmaepsilon-piomicroniota940-epsilonbetadeltaomicronmu940deltaalpha-mu942nualpha-taurho943muetanuomicron-epsilon943mualphaiota.html

Όντως, υπάρχουν αδικαιολόγητα πολλές γνώμες, και εννοώ ΚΑΙ ιατρικές, για το πώς μετριέται η διάρκεια της εγκυμοσύνης! Τόσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένας κοινός τρόπος μέτρησης???

Πάντως πράγματι (αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς) η έναρξη της κύησης μετριέται, αρχικά, από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου (ΤΕΡ) + 40 εβδομάδες=πιθανή ημερομηνία τοκετού (ΠΗΤ). Μετά, με τους διάφορους υπερήχους (κυρίως μετά την αυχενική) διορθώνουν την παραπάνω ηλικία κύησης, με βάση την υπερηχογραφική ηλικία του εμβρύου.

Αλλά ακόμα και οι γιατροί που λένε στις εγκύους τον παλιό καλό τρόπο μέτρησης για αλλαγή μήνα= ΠΗΤ και προς τα πίσω (ΠΗΤ 4.7? αλλάζεις μήνα κάθε 4 του κάθε μήνα), να ξέρετε ότι οι ίδιοι, ιατρικά, μετράνε σε εβδομάδες. Γι' αυτό και δεν θα δείτε σε καμία αυχενική, β' επιδέδου κτλ να γράφουν "5ος μήνας"! Γράφει πάντα "εβδομάδα κύησης"! Γιατί κάποιοι μήνες εγκυμοσύνης-όπως και κάποιοι πραγματικοί μήνες-έχουν 4 εβδομάδες και κάποιοι άλλοι 5!

Σας έπρηξα? Είναι το πρώτο μου και όλη μέρα "μελετάω" στο ιντερνετ!!!

Καλή συνέχεια σε όλεςςςςςς!!!!:shock:


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. Αύριο μπαίνω στη 13η εβδομάδα και είμαι πολύ χαλια με ναυτιες και εμετούς μόνο το βράδυ όμως.......ότι φάω μετά τις 3 τ μεσημέρι το στομάχι μου ίσα που το ανέχετε. Σήμερα μέχρι και με το νερό είχα θέμα.....όλοι μ λένε ότι μόλις νιώσω το παιδί θα σταματήσουν αλλά όπως αντιλαμβάνεστε δεν έχω πολύ υπομονή ακόμη...... Από τη μία βέβαια με ηρεμεί γιατί ο νους μου πάει όλο στο κακό μιας κ ούτε κοιλιά έχω ακόμη ούτε τπτ...αλλά κ πάλι με ταλαιπωρεί...εσείς???

:confused:


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τα αποτελέσματα έτσι να είναι και η papp a όσο για την αυπνία μιλάμε για πολύ σπάσιμο είχα στο πρώτο και τώρα από την άλλη θα είσαι προετοιμασμένη για τα ξενύχτια με το μωράκι.

Καλημέρα,ευχαριστώ πολύ και η αλήθεια είναι πως έχω ακόμη μία μικρή αγωνία, όσο για την αϋπνία σωστό και αυτό δεν το είχα σκεφτεί.Αυτό πάει να πει θετική προσέγγιση των πραγμάτων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους κι ένα αγόρι, βρε κορίτσια, στη παρέα.

Κι εμένα ξεκίνησαν οι αϋπνίες αλλά ευτυχώς βλέπω τα κουράγια μου να έχουν πάρει τα πάνω τους. Σήμερα πήγαμε για βόλτα και περπάτησα σχεδόν μισή ώρα για πρώτη φορά μετά από μήνες χωρίς να κουραστώ στα 5 λεπτά. Και μετά γύρισα σπίτι και μαγείρεψα και ΔΕΝ κατέρρευσα. Πρωτοφανές :)

Εν τω μεταξύ βλέπω ότι όλα καλά νέα ακούμε τώρα τελευταία! Μπράβο, έτσι να πάμε μέχρι τον Ιούλιο!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά ευτυχώς έχει βελτιωθεί.Νίωθω πιο ξεκούραστη και δεν λαχανιάζω με το παραμικρό.:D Καλή συνέχεια να χουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

εισαι σίγουρη? γιατι εγώ σήμερα ειμαι 15 εβδομάδες, 5 ημέρες κ ο γιατρός μου μου είπε οτι την τρίτη κλείνω τον τέταρτο κ 12 φεβρουαρίου κλείνω τον πέμπτο. μου είπε να μπαίνω εδώ.... http://christospappas.gynaikologos-thessaloniki.gr/page/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82

Δεν γίνεται αυτό που λες μετράς εντελώς λάθος.Εγώ έχω

μπεί στον 6ο και είμαι 24 εβδομάδων και εσύ 16 εβδομάδων μπαίνεις

στον 5ο?????Με τίποτα!

Κάτι άλλο θα σου είπε ο γιατρός σου σίγουρα!

Μην βιάζεσαι...θα περάσει ο καιρός!!!

Έχεις άλλες 2 εβδομάδες για να κλείσεις τον 4ο.


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σας πήρε λίγο το μάτι μου και πετάχτηκα από το καφέ του Μαίου για να σας στείλω από το site (θα μου πείτε υπάρχουν άλλα 10 sites με άλλες 10 διαφορετικές εκδοχές!)

http://neoigoneis.weebly.com/sigmaepsilon-piomicroniota940-epsilonbetadeltaomicronmu940deltaalpha-mu942nualpha-taurho943muetanuomicron-epsilon943mualphaiota.html

Όντως, υπάρχουν αδικαιολόγητα πολλές γνώμες, και εννοώ ΚΑΙ ιατρικές, για το πώς μετριέται η διάρκεια της εγκυμοσύνης! Τόσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένας κοινός τρόπος μέτρησης???

Πάντως πράγματι (αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς) η έναρξη της κύησης μετριέται, αρχικά, από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου (ΤΕΡ) + 40 εβδομάδες=πιθανή ημερομηνία τοκετού (ΠΗΤ). Μετά, με τους διάφορους υπερήχους (κυρίως μετά την αυχενική) διορθώνουν την παραπάνω ηλικία κύησης, με βάση την υπερηχογραφική ηλικία του εμβρύου.

Αλλά ακόμα και οι γιατροί που λένε στις εγκύους τον παλιό καλό τρόπο μέτρησης για αλλαγή μήνα= ΠΗΤ και προς τα πίσω (ΠΗΤ 4.7? αλλάζεις μήνα κάθε 4 του κάθε μήνα), να ξέρετε ότι οι ίδιοι, ιατρικά, μετράνε σε εβδομάδες. Γι' αυτό και δεν θα δείτε σε καμία αυχενική, β' επιδέδου κτλ να γράφουν "5ος μήνας"! Γράφει πάντα "εβδομάδα κύησης"! Γιατί κάποιοι μήνες εγκυμοσύνης-όπως και κάποιοι πραγματικοί μήνες-έχουν 4 εβδομάδες και κάποιοι άλλοι 5!

Σας έπρηξα? Είναι το πρώτο μου και όλη μέρα "μελετάω" στο ιντερνετ!!!

Καλή συνέχεια σε όλεςςςςςς!!!!:shock:

Θα συμφωνήσω μαζί σου εγώ το πάω βάση ΠΗΤ και δεν ψάχνω όλη την ώρα τα ημερολόγια κάθε 5 του μηνός αλλάζω μήνα και τέλος


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το εχω γραψει καιποιο πανω οι γιατροι μετρουν την εγκυμοσυνη απο την τελευταια περιοδοα οχι απο την συληψη οποτε ειναι 4 εβδομαδων + 2 βδομαδες (απο την τελευταια περιοδο) πρωτος μηνας!!!! 6 εβδομαδων μεχρι 10 δευτερος μηνας 11-14 εβδομαδων τριτος μηνας και 15-18 τεταρτος μηνας!!! ετσι οπως τα μετρατε δεν βγαινουν οι μηνες....... εμενα παντως ο γιατρος μου μου λεει οτι την 14 εδομαδα μπαινω στον τεταρτο και 18 εβδομαδων στον πεμπτο και 22 εβομαδων που γινεται η β επειπεδου κλεινουμε 5ο μηνα και μπαινουμε εκτο ετσι οπως τα υπολογιζετε εσεις β επιπεδου κανουμε οταν κλεινουμε τον 6ο ποια????

Πάνω κάτω το ίδιο πράγμα λέμε απλά εσύ το μετράς με της εβδομάδες και εγώ με ημερομηνία την Β επιπέδου θα την κάνω ακριβώς 22 εβδομάδων 4 μέρες πριν κλείσω τον 5ο.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου εγώ το πάω βάση ΠΗΤ και δεν ψάχνω όλη την ώρα τα ημερολόγια κάθε 5 του μηνός αλλάζω μήνα και τέλος

Συμφωνώ 100%..!!!!! ;)

ΠΗΤ= Την ίδια ημερομηνία κάθε μήνα γίνεται η αλλαγή του μήνα μας.


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου έδωσε κολπικά υπόθετα κ μία κολπική αλοιφή μου αύξησε το μαγνήσιο αν κ οι πόνοι είναι εντερικοί...κ μου είπε οτι θα φύγει. τι να πώ ελπίζω να μην ξανα δώ αίμα γιατί οσο κι αν γνωρίζω τι είναι, κάθε φορά φοβάμαι πολύ....

Βρε κορίτσια για πείτε μου ποσα κιλά βάλατε μεχρι τώρα ???

Άντε με το καλό βρε κορίτσι!!!Καταλαβαίνω την αγωνία σου κάθε φορά που βλέπεις αίμα γι'αυτό ρώτησα πότε θα σταματήσει.

Μέχρι στιγμής έχω πάρει μόνο 1 κιλό και προσέχω απίστευτα γιατί δε θέλω πάλι να πάρω 20 κιλά.Κι όχι τίποτα άλλο αλλά 1μήνα πριν γεννήσω θα βαφτίσω κ δεν θέλω να είμαι τόφαλος, να φαίνομαι όμορφη στις φωτό αχαχαχαχαχα


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Geia sas k apo mena sorry gia ta greeklish apla den exw ellhnikous xarakthres sto tablet mou. 1h fora egkyos me pit 24/07/2013. Ola prwtognwra k tromaktika, polles nayties k emetoi.. ayxenikh ekana xtes me kala apotelesmata apla perimenw k thn papp-A th deytera. Ouf. . .

A PO kila exw parei hdh 3!!!! Sas eyxomai Oles mia kalh egkymosynh....

A AAA exete dialexei maieythrio h einai polu nwris akoma????

Με το καλό στους 9!!!Όσο για το μαιευτήριο θα πας εκεί που είναι ο γιατρός σου.Εκτός κι αν εννοείς ότι είναι σε δημόσιο ή ιδιωτικό γιατί παίζει ο γιατρός να είναι και στα 2.


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aλεξια καλως μας ηρθες!!! με το καλο και το δικο σου το μωρακι,Μπραβο που η αυχενικη σου ηταν καλη,καλα αποτελασματα και στο Papp-A

βρε κοριτσια εγω την αυχενικη θα την κανω στο Λητω η αυχενικη με Την Papp-A Βγαινουν σε 1 ωρα και τα παιρνω κατευθειαν και παω γυναικολογο Εσας γιατι αργουν τοσο??

Αλεξια μου εμενα ο γυναικολογος μου ξεγγεναει Λητω οποτε οπως και στον γιο μου θα γεννησω παλι στο λητω

Ουφ κοριτσια εχω τρελαθει 2 μερες τωρα στις καουρες....... Εσεις εχετε??? χθες απο τισ 3.30 το βραδυ μεχρι τισ 6 δεν μπορουσα να κοιμηθω!!! τελικα ιπια ενα ποτηρι γαλα και ηρεμησα καπως στον Γιο μου δεν ειχα τετοια.... και αναρωτιεμαι αν απο τωρα εχω καουρες μετα τι θα κανω........

Στην 1η εγκυμοσύνη είχα τρελές καούρες κ έτρωγα τσίχλα κ μου περνούσε κάπως.Κι είχαν ξεκινήσει από νωρίς από τον 3ο αν θυμάμαι καλά!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια μου την τρίτη κλείνω τον τέταρτο και έχω πάρει είδη 3,5 κιλά. ενώ είναι καλά τα κιλά που πήρα.... ουτε πολλά αλλα ούτε και λίγα... μου είπε οτι το μωρό είναι 107γρ κ οτι είναι λίγο... δέν είναι ευχαριστημένη κ οτι φταίω εγώ... καμία διευκρίνηση όμως.... εσείς που έχετε κ άλλα παιδάκια τη λέτε??? θυμάστε ποσα κιλάκια ήταν το μωρό σας στον τέταρτο???

Τι εννοεί φταις εσύ?Δεν στο προσδιόρισε?Όσο για το ότι δεν τρως καλά αυτό έχει επίπτωση σ'εσένα κι όχι στο μωρό.Ότι είναι να πάρει το μωρό θα το πάρει,εσύ θα έχεις θέμα μετά.Θα'λεγα κι εγώ να πάρεις δεύτερη γνώμη.


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ έστω κ καθυστερημένα καλή χρονιά! Μετά από σχετική μικρή ταλαιπωρία ίωση στην αρχή και μετά ένας φρονιμήτης που αποφάσισε να βγεί τώρα , όλα καλά. Την Παρασκευή έκανα τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας και τα αποτελέσματα ήταν ευτυχώς πολύ καλά. Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της Papp A.Με σχετική βεβαιότητα 99% όπως είπε κ η εμβρυολόγος κάθως κάναμε ενδοκολπικά τον υπέρηχο ,περιμένουμε αγοράκι. Κατα τ άλλα την υπνηλία που είχα διαδέχτηκε η αϋπνία...χαχαχα.

2013.png

Καλέ το πρώτο μας αγοράκι!!!Με το καλό κούκλα!!!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...