Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ιουλίου 2013


crochetmania

Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι μανούλες!!

Μαράκι δεν θυμάμαι απο ποιο μήνα,νομίζω μετά τον 8ο,ή κάνω λάθος.Κι εμάς η τότε παιδίατρος κατά ήταν,αλλά η Χρυσάνθη έκατσε αρκετά στην στράτα!

Εμείς έχουμε μπούκωμα μέρες τώρα,σάλια απο τα δόντια και απίστευτη γκρίνια,μόνο αγκαλιά και πέρα δώθε θέλει αυτό το παιδί μου πια!πάνε οι μέρες που άραζε όλη μέρα στο ρηλάξ,χαχα!

Είσαι τυχερή που είχες και κάποιες μέρες στο ρηλάξ. Εμένα από την πρώτη μέρα είναι αγκαλίτσας και φυσικά όχι καθισμένοι. Πρέπει συνέχεια βόλτες να πηγαίνουμε για να μην βαριέται και γκρινιάζει. Βέβαια ταλαιπωρείται πολύ εδώ και καιρό απ'τα δοντάκια. Τα δύο κάτω τα έβγαλε 4 1/2 μηνών (όπως η Αθηνά) και τώρα έχουν σκάσει μύτη το ένα πάνω και το παραδιπλανό του. Περίεργο που εμφανίστηκε το πλαϊνό πριν το μπροστινό και τόσο νωρίς κιόλας. Μήπως δεν το είδα καλά... Πάντως ταλαιπωρούνται πολύ τα καημένα με τα δοντάκια.

Στράτα απ' ότι διάβασα από 6 μηνών επιτρέπεται. Οι περισσότεροι είναι εναντίον, εγώ όμως θα την χρησιμοποιήσω, αφού η Αθηνά ούτε προβλήματα αντιμετώπισε αλλά της άρεσε πάρα πολύ. Ανυπομονώ να την πάρω για να ελεθερωθούν λίγο τα χέρια μου. Μου΄χει αλλάξει τα φώτα και είναι και μεγαλόσωμο παιδί.


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα μανούλες!!Εμένα Μαράκι ήταν ως 4 μηνών σε ένα ρηλάξ ή στην κούνια του ολη μέρα,4μιση έβγαλε και εμένα τα δυο δοντάκια και απο κεινη τη μέρα γίναμε ένα!χαχα! μιλάμε βάζει κάτι κλάμματα με το που πας να τον αφήσεις κάτω...με το φαγητό τα πάει καλά ως τώρα,του χω δώσει φρούτα,λαχανικά το μεσημέρι,φρούτα με κουάκερ το απογευμα ή ξανά φαί,ο,τι βρίσκω κάνω!Να σας πω το γιαουρτάκι απο ποτε το επιτρέπουν εσάς?


8yrVp3.png

https://www.facebook.com/MommysCake

special sweets for special events!

WAy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!Εμένα Μαράκι ήταν ως 4 μηνών σε ένα ρηλάξ ή στην κούνια του ολη μέρα,4μιση έβγαλε και εμένα τα δυο δοντάκια και απο κεινη τη μέρα γίναμε ένα!χαχα! μιλάμε βάζει κάτι κλάμματα με το που πας να τον αφήσεις κάτω...με το φαγητό τα πάει καλά ως τώρα,του χω δώσει φρούτα,λαχανικά το μεσημέρι,φρούτα με κουάκερ το απογευμα ή ξανά φαί,ο,τι βρίσκω κάνω!Να σας πω το γιαουρτάκι απο ποτε το επιτρέπουν εσάς?

Εμένα από τον 7ο μου είπε γιαούρτι. Μπράβο του που είναι φαγανούλης. Εμένα νομίζω πως έχει κάνει την νύχτα ημέρα, αφού το βράδυ θηλάζει καμμιά φορά και κάθε μία ώρα ενώ την ημέρα υπάρχουν φορές που κάνει ώρες χωρίς να πεινάσει. Ίσως γι'αυτό δεν τρώει το φρούτο το πρωί. Γιατί είναι χορτασμένος απ'το βράδυ. Παρόλο που του το δίνω κατά τις 11:00. Βέβαια δεν δικαιολογείται το ότι δεν τρώει ούτε τα λαχανικά του το μεσημέρι... Δεν ξέρω τι να κάνω. Καμμιά ιδέα κορίτσια?


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανουλίτσες! Χαθήκατε...

Στράτα τελικά από 6 μηνών επιτρέπεται. Εμείς τον βάζουμε για λίγα λεπτά γιατί από μόνος του δεν αντέχει πολύ. Βγήκαν και 3 δοντάκια πάνω. Δεν ξέρω γιατί 3 κι όχι 2...

Φρούτα κ λαχανικά/κοτόπουλο εξακολουθεί να μην τρώει παρά μόνο 3-4 κουταλίτσες. Το ρυζάλευρο του αρέσει ευτυχώς. Για μπουσούλημα όυτε λόγος ακόμα. Στηρίζεται στα χέρια και κλωτσάει με τα πόδια αλλά ακόμα δεν έχει σηκωθεί στα γόνατα. Διάβαζα ότι τώρα όπου να ΄ναι συμβαίνει κι αυτό αν κ η πρώτη μου μπουσούλησε 8 μηνών. Θα δούμε.

Τα υπόλοιπα μωράκια της παρέας πώς πάνε;


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλάκια!!Που είστε καλέ??Ελάτε να εμψυχώσουμε την ομάδα!!(και τις ταλαίπωρες μάνες που το παιδί τους θέλει ολη μέρα αγκαλιά!!!)

Δεν ξέρω εσάς,αλλά εμένα ο μικρός μου χει βγει πολύ ζόρικος!Ολη την ώρα αγκαλιά,κοιμάται πια ελάχιστα μες στην ημέρα,το βράδυ κάπου 10 κοιμάται και ξυπνάει 6 λες και έχει ξυπνητήρι(δε μιλάω καθολου βέβαια,γιατι πριν λίγο καιρό με τα δόντια ξύπναγε δέκα φορές!).Απο δόντια έχουμε τα δυο κάτω και δύο πάνω που έσκασαν μύτη χτες.

Απο θηλασμό δεν μπορώ να πω οτι ελάττωσε γεύματα,αλλά ώρα,δηλ θηλάζει 5-10 λεπτά πια κάθε φορά.Φαί τρώει λαχανικά,μοσχάρι,φρούτα,κρέμα,κοτόπουλο δεν δοκιμάσαμε ακόμα,θα το φάμε κι αυτο!Μέχρι και τραχανά έφαγε αυτό το παιδί!

Τι άλλα εσείς?


8yrVp3.png

https://www.facebook.com/MommysCake

special sweets for special events!

WAy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aντζούλα οι δυό μας μείναμε; Μα πού πήγατε οπλες;

Κι εμείς από αγκαλιές άλλο τίποτα. Μου ΄χει βγει η πλάτη. Θηλασμούς συνεχίζει κανονικά και εξακολουθεί να μην τρώει ούτε φρούτα, ούτε λαχανικά με κοτόπουλο ή μοσχάρι. Μόνο ρυζάλευρο το βράδυ. Τον ζύγισα σήμερα κ δεν έχει πάρει τίποτα εδώ κ δυό βδομάδες... Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν συνεχίσει θα μιλήσω στην γιατρό.


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μανούλες!

και εγώ εδώ είμαι, αλλά έχω πήξει με τα μπομπιράκια μου και δεν προλαβαίνω ούτε λέξη να γράψω.

από τη μια οι στερεές τροφές, από την άλλη κάνουν κακάκια τους 2-3 φορές την ημέρα, έτσι ή θα ταΐζω ή θα καθαρίζω.

ο μπέμπης έχει βγάλει 2 δοντάκια, κάθεται με υποστήριξη και τρώει φρουτόκρεμα (με λίγο ρυζάλευρο μέσα), κοτόπουλο ή μοσχαράκι με λαχανικά και το απόγευμα το ρυζάλευρο του, θηλάζει περίπου 3-4 φορές την ημέρα, και ενώ μου κοιμότανε από τις 21.30 έως τις 5.30-6.00 εδώ και τρεις ημέρς ξυπνάει κάθε 1 ώρα με κλάματα, μάλλον πονάνε τα δοντάκια του.

η μπέμπα έχει βγάλει 1 δοντάκι, κάθεται χωρίς υποστήριξη 4-5 λεπτά, τρώει ελάχιστη φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο ή φαριν λακτέ (40-80γρ) θηλάζει ελάχιστες φορές μέσα στη μέρα και εδώ και 2 εβδομάδες δεν τρώει με τη καμμία κρεατόσουπα ή χορτόσουπα. Ενώ της άρεσε αρχικά, απο τότε που κόλλησε γαστρεντερίτιδα με την πρώτη κουταλιά αναγουλιάζει, τουλαχιστον πίνει αρκετό γάλα έστω ξένο. Το βράδυ ξυπνάει κάθε τρεις ώρες, εκτος τις τελευταίες 3 ημέρες που κοιμάται 21.30 με 4.30-5.00.

και τα 2 βλασταράκια μου κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί να κοιμηθούν 2-3 φορές από 15 με 20 λεπτά τη φορά.

οι καλύτερες στιγμές μας είναι το πρωί που καθόμαστε και οι τέσσερις στο κρεβάτι και τα δύο μωρά κοιτάζουν το ένα το άλλο και γελάνε και προσπαθεί ο ένας να πιάσει τον άλλο.

αυτά είναι τα δικά μας νέα. φιλάκια


JQdCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lydia χάρηκα με τα νεάκια σας. Να ΄ναι πάντα καλά όλα τα μωράκια! Τι όμορφα που πρέπει να είναι αυτά τα πρωινά στο κρεβάτι που λες! Μοναδικές στιγμές! Πρέπει να τις χαρούμε όσο μπορούμε αυτές τις ηλικίες γιατί περνάνε γρήγορα.

Εμένα έβγαλε και το τέταρτο δοντάκι πάνω. Τώρα δηλ. έχει συνολικά 6. Πολύ βιαστικός! Να δούμε αν ηρεμήσει λίγο τώρα γιατί μας έχει αλλάξει τα φώτα το καημένο. Κρύωσε κιόλας και ταλαιπωρείται πολύ. Ελπίζω να περάσει σύντομα...


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεεερα!!!!!!!!!

Χαθηκαμε βρε κοριτσια! Πως ειστε τι κανετε?

Ειχα αρρωστο τον αντρα μου με ιωσει και μετα κολλησε η μπεμπα και απο μενα περασε ξοφαλτσα ευτυχώς!!

Απο φαγητα εμεις τρωμε πλεον τα παντα, εκτος απο ψαρι και αυγο!

Το πρωι τα φρουτα της, μηλο, αχλαδι, μπανανα, πορτοκαλι, μανταρινι.

Το μεσημέρι τρωι λαχανικα με μοσχαρακι ή κοτοπουλο.

Το απογευμα γιαουρτακι.

Δοντια ομως δεν εχει βγαλει ουτε για δειγμα!! Βεβαια την ενοχλουν φαινεται αλλα τιποτα ακομα!

Επισης δεν λεει να μπουσουλιση! Δεν της αρεσει καθολου μπρουμυτα

Ειχαμε παει παιδιατρο την Δευτερα για το τελευταίο Εμβόλιο μεχρι να γινει 1ος. Βεβαια δεν το εκανε γιατι ηταν στην αναρρωση απο τον πυρετο.

Μια χαρα την βρηκε. Εχει φτασει τα 9,050 και 75 εκατοστα.

Πλεον λεει μαμα, κανει ντα-ντα, κουνια μπελα, πλαθει κουλουρακια, χτυπαει παλαμακια, χορευει οταν ακουει μουσική! Ποσο γρηγορα μεγαλωνουν!! Θυμάμαι που την ειχα στην κουνια με το περιστρεφόμενο και δεν μπορουσε να πιασει και μονο χτυπαγε με τα χερακια της! Τωρα αν την εχω κοντα σε τραπεζι γινεται χαμος!!

Ζηταει περπατημα τωρα και μου εχει βγει η μεση.

Το βραδυ μου τα αλλαξε τωρα και ξυπναει να φαει κατα τις 2-3. Ισως ειναι αλμα αναπτυξης τι να πω.

Ουφ σας επριξα αλλα ειχα τοσο καιρο να σας γραψω!!

Κοριτσια γερα να ειναι τα δοντακια σας! Βλεπω σχεδον ολα εχουν βγαλει!! Καλα μασουληματα!!

Συγνωμη αν ξεχασα να σχολιασω κατι αλλα οπου να 'ναι ξυπναει και τρεχω γραφοντας στο κινητο!

Με την πρωτη ευκαιρία θα ξαναμπω!

Φιλια σε ολες ξεχωριστά!!!!!!! :tongue:


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου βρε Νικάκι! Τέλεια η μπουμπού σου από ανάπτυξη! Μπράβο της! Εμένα τίποτα από αυτά. Μόνο που φαίνεται ότι ετοιμάζεται να μπουσουλήσει. Το παλεύει οπότε αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρει. Επίσης τραβιέται από τα δίχτυα του πάρκου για να σηκωθεί αλλά συνήθως πέφτει και νευριάζει. Λεξούλες καθόλου, μόνο τα δικά του, και καθόλου παλαμάκια και τέτοια. Θέλει να πιάνει ότι βρίσκει μπροστά του και φυσικά να τα βάζει όλα στο στόμα. Δοντάκια 4 πάνω και 2 κάτω και ετοιμάζεται και για άλλα απ'ότι φαίνεται. Τρελαίνεται να χορεύουμε αλλά βαριέται τα πάντα πολύ εύκολα και μας έχει συνέχεια στην τσίτα να βρίσκουμε καινούρια πράγματα να τον απασχολούμε. Το βράδυ μου αλλάζει τα φώτα αφού ξυπνάει και ανά ώρα κάποιες φορές. Τον βάζω στο στήθος και κοιμάται αμέσως αλλά και μόνο που ξυπνάω είναι πολύ κουραστικό.

Άντε βρε κορίτσια, μη χάνεστε!


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρακι δεν εχει στρωσει ακομα στον υπνο ή κανει πισωγυρίσματα??

Εμενα ποτε κοιμαται σερι ποτε ξυπναει.. τωρα κοιμαται 9 χωρις να φαει (τελευταίο γευμα 10 τρωει )

Ξεκιναμε αυγο εμεις. Εχει βαρεθεί τα ιδια και τα ιδια στο φαει και το κουβεντιασαμε με την παιδιατρο και λεει κροκο μελατο ανα 3 μερες, ή πριν ή μετα το φαει.


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !

Ειμαι νέα στο φόρουμ και ειμαι και εγω μανουλα Ιουλιου 2013! Εχω ένα αγορακι που είναι πολύ αγκαλιτσας! Βλέπω τα μωράκια σας ειναι πολύ δραστήρια!!! Να σας ζήσουν τα ζουζουνια και καλό κουράγιο σε όλες! :D

Link to comment
Share on other sites

Nikaki ποτέ δεν έστρωσε με τον ύπνο. Κάποια στιγμή έκανε κ 5ωρα αλλά εδώ κ καιρό ξυπνάει πάλι ανα 2ωρο ακόμα κ 1 ώρα... Θα στρώσει κάποια μέρα , πού θα πάει!

Mommy K καλώς ήλθες! Να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου!


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nikaki ποτέ δεν έστρωσε με τον ύπνο. Κάποια στιγμή έκανε κ 5ωρα αλλά εδώ κ καιρό ξυπνάει πάλι ανα 2ωρο ακόμα κ 1 ώρα... Θα στρώσει κάποια μέρα , πού θα πάει!

Mommy K καλώς ήλθες! Να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου!

Σε ευχαριστω πολύ! Καλως σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

mommy K καλως ηρθες!!!! Να σου ζησει το αγορακι σου!!!!

Ωχ βρε μαρακι ακομα?? Εχεις προσπαθήσει να κοψεις το βραδινο γαλα? Μπορει να ξυπναει απο συνηθεια.Πιπιλα παιρνει? Εγω παλευω με την πιπιλα 4-5 φορες το βραδυ που γρινιαζει επειδή της εφυγε και ξανακοιμαται.


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...