Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλυτερα να γελας Σαντι μου απο το να εχεις νευρα!!!! Και του χρονου κοριτσακι να ειστε καλ ανα στολισετ εκ παλι!

Αρετουλα κ εσυ γεννεθλιαζεις την Κυριακη? Πες μου ως ειμαστε κ συνομιλικες κιολας!!!

Μπά πρέπει να είσαι μικρότερη... εγώ είμαι 33-34 και την Κυριακή έχω γιορτή.

Να σου πω εγω πειραζει που δεν καταλαβα τιποτα για την τουρτα? Κ η σαντιγυ που λες θα το κανεις με φυτικη φανταζομαι ε? Κ την κρεμα με γαλα σογιας?

Ναι με φυτική κρέμα θα τη φτιάξω τη σαντιγύ και η κρέμα κάστανο νομίζω ότι είναι πουρές κάστανο που είχα παραγγείλει από το Άγιο Όρος. δεν είμαι και σίγουρη...

Να σου εξηγήσω τι εννοώ σχετικά τις τούρτες: Αντί να φτιάξω μία με διπλή στρώση παντεσπάνι και κρέμα, θα κάνω 2 τούρτες με μία στρώση παντεσπάνι και μία κρέμα. Για να φτάσει για όλους... έχω να δώσω σε αρκετό κόσμο...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια.

Πέρασε μια βδομάδα, μια σκοτεινή, μουντή, βουβή βδομάδα. Το κουράγιο έλειπε, η διάθεση ανύπαρκτη, ο αναστεναγμός έγινε φίλος......

Εύχομαι να μην ξανάρθει τέτοια βδομάδα ποτέ και για κανέναν.

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί Εβιράκι μου!

Αυτή τη στιγμή κορίτσια ρίχνει το πρώτο χιόνι για φέτος έξω.

Καλό χειμώνα λοιπόν!

Καλησπερα κι απο μενα!

Ελπιζω αυτη η καινουρια εβδομαδα να φερει τις αλλαγες που ολες εχουμε αναγκη!

Μωρέ και περισσότερο καιρό να πάρει δεν θα μας χαλάσει! Αρκεί να αλλάξει η ψυχολογία μας!

Χρονια Πολλα σε οσες εχετε Κατερινες που γιορταζουν σημερα!

Κι εγώ θα στείλω ευχές ετεροχρονισμένα αλλά χθες δεν είχα μυαλό για τέτοια!

Αγγελικη καλως ηρθες! Σε σκεφτομουν κι ελεγα σε προλαβε η βροχη στο χωριο κι οχι τα κρυα. Τι να ηταν αραγε χειροτερο; Μας εδωσες και το κινητρο της επανεκκινησης ευχαριστουμε.

Μωρέ άμα έχει κρύα ντύνεσαι και μπορείς να κάνεις εξωτερικές δουλειές. Η βροχή δεν υποφέρεται!

Εμεις αναρρωνουμε γενικως. Εχω αρκετο βηχα ακομη αν και εχει ελαττωθει. Εκανα και τις εξετασεις στη μικρη και την κατατρυπησαν την κακομοιρα για να μπορεσουν να της παρουν αιμα. Την ειχα ξυπνησει απο τις 6μιση και τελειωσαμε στις 10. Όταν γυριζαμε μου ζητησε να μην της ξανακανουμε ποτε τετοιες εξετασεις. Εν τω μεταξυ μου ειπαν οτι σε τοσο μικρα παιδια μονο στο Παιδων μπορουν και κανουν αιμοληψια και σκεφτηκα αν προωθησουν την ιδιωτικη υγεια πόσο οργανωμενα θα ειναι τα πραγματα για τις ειδικες καταστασεις που δεν φερνουν και τα φοβερα κερδη; Τελοσπαντων...

Αχου μωρέ το πουλάκι μου! Τραυματική εμπειρία σε τέτοιες ηλικίες αν αυτός που σου παίρνει αίμα είναι για τα μπάζα. Όσο για την΄κατάσταση που επικρατεί στα δημόσια νοσοκομεία δεν θα το σχολιάσω γιατί φουντώνω.

Τελικα το εφτιαξα το κέικ, χθες εφτιαξα κουνελι κοκκινιστο που περισσεψε και σημερα και φαγαμε κι εφτιαξα και μια χορτοπιτα που πολυ την ειχα αχτι. Ήταν λιγο αναλατη αλλα τι να κανουμε. Επισης το φυλλο δεν ηταν δικο μου γιατι εχω πολυ μικρη κουζινα και δεν μπορουσα να μεταφερω τα πραγματα που εχω στο τραπεζι για να ανοιξω φυλλο καθως σηκωθηκε τωρα ο μπομπιρας και πειραζει τα παντα. Γενικα τα κεφια ειναι στο πατωμα, εχω αρκετα νευρα -πραγμα παραξενο για μενα γιατι γενικα δεν νευριαζω ευκολα- και πιεζομαι πολυ απο διαφορες καταστασεις και μου τη δινει.

Σήμερα καλύτερα είναι τα πράγματα?

Φιλια σε όλες

Σήμερα το βραδάκι είχαμε συνάντηση γονέων στο σχολείο. Μόνο που δεν ήταν καθόλου σημαντική κι αν το ήξερα δε θα έφευγα από τη ζέστη του σπιτιού έξω στο χιόνι και στο κρύο τώρα που η κατάστασή μου ακόμη δεν είναι καλή.

Αχ αν το ήξερες θα είχες καθήσει στην ζεστασιά σου!

Μας ενημέρωσαν δύο εκπαιδευτικοί (δεν ξέρω ακριβώς αν είναι βιολόγοι ή με άλλη ειδικότητα) που δεν είναι καθηγητές του σχολείου μας, για το μάθημα σεξουαλικής αγωγής που θα κάνουν αύριο στα παιδιά. Βασικά, θα είναι μόνο για μία μέρα και μάλιστα το πληρώνουμε κιόλας.

Τουλάχιστον να είναι κάποιου επιπέδου γιατί αν είναι σαν αυτά που γίνονται εδώ τσάμπα τα λεφτά σας!

Σκυλοβαρέθηκα, δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα, έβηχα και με κοιτούσαν όλοι και γενικά έχασα την ώρα μου.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!

Να'μαι κι εγώ.... Μετά από τόσο καιρό! Είχα πρόβλημα με τον λογαριασμό μου και δεν μπορούσα να μπω με τίποτα!

Χαίρομαι που σας βρίσκω καλά! Οι ιώσεις και τα σχετικά είναι μεν κουραστικά κι εκνευριστικά αλλά δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Εμείς σε γενικές γραμμές είμαστε καλά! Ταλαιπωρούμαστε με διάφορα αλλά αφού είναι περαστικά τα προσπερνάμε και λέμε Δόξα Το Θεό!

Το κορίτσι μου μεγάλωσε και πάει νηπια!

Αυτααα..... Ελπίζω ότι θα τα λέμε συχνά από δω και πέρα!

μακάρι Ελενάκι μου!

Γεια σου Εβιράκι!!!

Μακάρι η ευχή σου να πιάσει....

Κι εγώ πέρασα και περνάω αυτή την εβδομάδα... Ο πόνος της ψυχής είναι αβάσταχτος...

Είναι, αλλά ο χρόνος είναι μεγάλος γιατρός τελικά...

Αμήν Παναγία μου!:(

Καλημέρα, τι κάνετε; Χρόνια πολλά στους Στέλιους και τις Στέλλες, γιορτάζει μία από τις κουμπάρες μου, η νονά του Δημητράκη, ο οποίος εξελίσσεται σε μεγάλο ταλιμπάν...;)

Χρόνια Πολλά στην κουμπαρούλα σου και σε όλες τις Στελίτσες και τους Στέλιους!

Αγγελικούλα, είσαι καλύτερα σήμερα; Βάλε μπρος σιγά-σιγά με το στρώσιμο για να ζεσταθείτε αλλά και να σου φύγει το άγχος, σε λίγο άλλωστε θα σου ζητήσει ο μιικρός να στολίσετε και το δέντρο. Εμένα μου ζήτησαν αλλά αντιστέκομαι (ακόμα):rolleyes:.

Χθες στρώσαμε με τον άντρα μου το παιδικό δωμάτιο και σήμερα έχει σειρά το σαλόνι και η τραπεζαρία.

Πάω να ετοιμαστώ να φύγω, θα τα πούμε αργότερα. Καλημέρα, φιλενάδες μου, πόσο χαίρομαι που σας έχω!

Κι εμείς χαιρόμαστε κορίτσι που έχουμε η μία την άλλη!

Αγγελική στο χωριό χάθηκες εσύ τόσες μέρες? πώς και έτσι? το ετοιμάζετε για τα Χριστούγεννα? τα χαλιά είναι μεγάλη ιστορία... και κούραση πολύ! καλό κουράγιο!

Μπα, δουλειές κάναμε που έπρεπε να γίνουν πριν πίασουν τα κρύα. Εξωτερικές με υδραυλικές εγκαταστάσεις κλπ.

Την Κυριακή έφτιαξα μανταρινόπιτα, που πήγα στους γονείς μου και φάγαμε... έγινε πολύ ζουμερή και γλυκιά. Ιδού το απότέλεσμα να σας φτιάξω την μέρα:

1dch.jpg

Φαίνεται νοστιμότατο! ¨Εχουμε το ίδιο πυρεξάκι!!

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Στον αγυριστο να παει η παλιοβδομαδα που μας περασε κ σε κανεναν να μην ξαναερθει τετοια ποτε ....

Μακάρι τζενάκι!

Εγω για σημερα εφτιαξα φασολακια λαδερα με πατατουλες κ λιγο κολοκυθακι μεσα κ εκαν ακ ενα κεικ με χυμο πορτοκαλι για να τρωει ο συζυγος για πρωινο .

Με χυμό πορτοκάλι ε? Έχω καιρό να φτιάξω τέτοιο κέικ και μου έδωσες ιδέα!

Ο γιος μου ηθελε χτες να στολισουμε αλλα του υποσχεθηκα πως θα το κανουμε την Κυριακη.Εχω κ τα γεννεθλια μου τοτε κ λεω να κανω μια μικρη τουρτιτσα να φτιαξουμε κ το δεντρο μας να χαρουνε λιγο ....

Πολύ καλά το σκέφτηκες!

Αγγελικη πακετο τα χαλια κ εγω ελεγα αρχες Δεκεμρβ να εστρωνα αλλα μετα απο τις προβλεψεις της ΕΜΥ αναθερωρησα κ εστρωσα. Τα πατωματα πλεον ειναι παγωμενα αφου χωρις παντοφλα ακομα κ καλτσες να φορας κρυωνεις κ τα απιδια ολη μερα κατω δεν λεει

Κυρίως για τα παιδιά το έκανα που έχουν πάρει διαζύγιο με τις παντόφλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Νίνα, μα πώς μας τη βάζεις μέσα στα μούτρα μας την μανταρινόπιτα, μας το έστειλες και σε επανάληψη, να την εμπεδώσουμε:eek:...σα δε ντρέπεσαι λέω γώ, πειρασμέ.... δεν το κόβω να είναι νηστίσιμη ε;:rolleyes::D

Σωστά! Δεν το σκέφτηκα ότι την έστειλε δύο φορές για να την θυμόμαστε!!!

Αχ όχι πρώτη φορά νηστεύω από την αρχή της Σαρακοστής, συνήθως νήστευα μόνο την τελευταία εβδομάδα πριν από τα Χριστούγεννα. Και τώρα δεν ξέρω αν θ'αντέξω, θα προσπαθήσω όμως. Δεν με πειράζει καθόλου όμως:cool:... εκτός αν μου χώνουν καμιά μανταρινόπιτα στη μούρη.:lol:

Ξεκίνα την προσπάθεια εσύ και όπως κυλίσει!

Τζένη κι εγώ έχω γιορτή την Κυριακή! Και ο Μιχάλης μου το Σάββατο γενέθλια. Μια και μου το θυμίσατε λέω να φτιάξω μια νηστίσιμη τούρτα (Νίνα ζήλια σου:wink:). Έχω σκεφτεί αυτή τη συνταγή για το παντεσπάνι και επειδή δε θα φτάσει ένα σκέφτομαι αντί να κάνω 2 στρώσεις να κάνω μια ακι αν φτιάξω 2 τούρτες, δηλ: βάση-παντεσπάνι και κρέμα από πάνω. Ενδιάμεσα στη μία λέω να βάλω μαρμελάδα και από πάνω άσπρη κρέμα και στην άλλη παντεσπάνι-κρέμα κάστανο και σαντιγί με γεύση μόκα. Κάπως έτσι, μήπως σας μπέρδεψα;

http://www.haitogloubros.com/el/recipes/fasting_cake.htm

Γειά σου Ελένη, καιρό είχες να μπείς όντως! Να μπαίνεις τώρα έτσι;

Σαββατοκύριακο εορταστικών εκδηλώσεων λοιπόν έρχεται! Μας χρειάζεται νομίζω!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 ωραία ιδέα ο αρακάς αλλα λεω για αυριο φασολάκια λογω τετάρτης! αφου δεν κραταμε 40 μερες νηστεια τουλαχιστον να κρατησουμε τετ-παρ.!!

Έχω φτιάξει το σακουλάκι του κιλού οπότε θα μείνει και για αύριο! ;)

εγω λέω να στολισω σημερα μ εχει πιασει μια διάθεση δημιουργιας και διακοσμησης!!

Να το κάνεις αφού έχεις και την όρεξη!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τζένη κι εγώ έχω γιορτή την Κυριακή! Και ο Μιχάλης μου το Σάββατο γενέθλια.

Πω πω γιορτές μαζεμενες!!!! Τέλεια!!!

Γειά σου Ελένη, καιρό είχες να μπείς όντως! Να μπαίνεις τώρα έτσι;

Θα μπαίνω Αρετή μου!

Πήρε το μάτι μου και την Ελένη και πολύ χάρηκα!

Κι εγώ Αγγελική μου!

Στον αγυριστο να παει η παλιοβδομαδα που μας περασε κ σε κανεναν να μην ξαναερθει τετοια ποτε ....

Μακαρι!

Γεια σου Ελενη , να χαιρεσαι την κορουλα σου! Συνομολικη με τον γιο μου ειναι !

Αλήθεια, νηπιάκι; Να τον χαίρεσαι!

Ο γιος μου ηθελε χτες να στολισουμε αλλα του υποσχεθηκα πως θα το κανουμε την Κυριακη.Εχω κ τα γεννεθλια μου τοτε κ λεω να κανω μια μικρη τουρτιτσα να φτιαξουμε κ το δεντρο μας να χαρουνε λιγο ....

Κι εγώ για Κυριακή είπα να στολίσουμε, για να δούμε...

Γενεθλιάζεις κιόλας οπότε θα στολίσετε με εορταστική διάθεση!

Χτες έκανα ρεβύθια κοκκινιστά και σήμερα θα φάμε κουνελάκι στιφάδο.

Τι ωραίο φαγάκι....

ΦΩΤΕΙΝΗ763, genny, eleni2008 (κάπου σε θυμάμαι εσένα..) τα φιλιά μου!

Φιλάκια!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα!

Ελενη μου χαρηκα πολυ που σε ξαναδιαβασα! Αντε να τα λεμε συχνοτερα τωρα. Μας ελειψες οπως κι αλλες κοπελες βεβαια... Μεγαλωσε η κορουλα σου εγινε δεσποινιδα του νηπιου! Να τη χαιρεσαι!

Εβιρακι μου κι εγω ξεχασα να σου ξαναματαευχηθω περαστικα αλλα χθες εγραφα κι ημουν λιγο στον κοσμο μου. Πολυ σας ταλαιπωρει αυτη η ιωση βρε παιδακι μου! Καλα για τη μικρη Εβιρινα δεν το συζητω ιωση μετα την ιωση; Θα την τσακισε την κακομοιρα.

Αγγελικη σιχαινομαι τις υδραυλικες εργασιες σε μερη με βροχη. Κι εγω ειχα στρωσει νωρις για τα παιδια αφου η μικρη παντοφλες δεν και ο μικρος ολο και τριγυρναει κι αυτος. Τωρα η μικρη ζητα να στολισουμε το δεντρο της και ειπα μηπως το κανουμε αυτο το ΣΚ. Περισυ με την αλλαγη στον τοπο διαμονης στολισαμε κυριολεκτικα παραμονη Χριστουγεννων.

Σαντιμπελ σε ποιο μερος της Γερμανιας ησουν; (αν θες να πεις)

Αρετουλα μπραβο που κανεις και νηστεια. Εγω βαριεμαι. Δεν ηξερα οτι 1/12 γιορταζει το ονομα σου. Εχω φιλη Αρετη αλλα δεν το γιορταζει ποτε. Καλες οι 2 τουρτες (ειστε και καμποσοι εσεις) ισως με λιγο παχυ παντεσπανι για να δειχνει καλή σε μεγεθος (αν καταλαβα καλα τι θες να κανεις). Να χαιρεσαι και την κουμπαρα σου!

Νινα δεν ειναι φωτογραφιες αυτες! Ειναι προμελετημενο εγκλημα! Δε μας λυπασαι; Γεια στα χερια σου!

Τζενη εσυ αντεχεις μετα απο τετοιες φωτογραφιες να συνεχιζεις διαιτα;

Σημερα ηθελα να κανω κατι γρηγορο γιαυτο εφτιαξα κοτοσουπα. Θελω να φτιαξω και μηλοπιτακια αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω. Αγγελικη σε ιδιωτικο μικροβιολογικο πηγα, συνεργαζομενο με τον ΕΟΠΥΥ και μου ειπαν καλυτερα στο Παιδων και αυτο ειναι που μου εκανε εντυπωση. Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα δυστυχως δεν μπορειτε να βοηθησετε. Απλα σας προειδοποιω οτι θα με ανεχεστε για λιγο καιρο με αυτη τη διαθεση.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Γειά σου Φωτεινούλα!

Αγγελικη σιχαινομαι τις υδραυλικες εργασιες σε μερη με βροχη.

Εγώ να δεις αλλά το περισσότερο ζόρι το τράβηξε ο σύζυξ! Εγώ ασχολιόμουν και με άλλα πράγματα εντός σπιτιού κι όποτε χρειαζόταν κάποια βοήθεια με φώναζε!

Κι εγω ειχα στρωσει νωρις για τα παιδια αφου η μικρη παντοφλες δεν και ο μικρος ολο και τριγυρναει κι αυτος. Τωρα η μικρη ζητα να στολισουμε το δεντρο της και ειπα μηπως το κανουμε αυτο το ΣΚ. Περισυ με την αλλαγη στον τοπο διαμονης στολισαμε κυριολεκτικα παραμονη Χριστουγεννων.

Ε οπότε στολίστε φέτος νωρίς για να το ευχαριστηθείτε!

Αρετουλα μπραβο που κανεις και νηστεια. Εγω βαριεμαι. Δεν ηξερα οτι 1/12 γιορταζει το ονομα σου. Εχω φιλη Αρετη αλλα δεν το γιορταζει ποτε.

Ούτε κι εγώ το γνώριζα! Θα το σημειώσω για να το ξέρω τώρα!

Σημερα ηθελα να κανω κατι γρηγορο γιαυτο εφτιαξα κοτοσουπα. Θελω να φτιαξω και μηλοπιτακια αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω. Αγγελικη σε ιδιωτικο μικροβιολογικο πηγα, συνεργαζομενο με τον ΕΟΠΥΥ και μου ειπαν καλυτερα στο Παιδων και αυτο ειναι που μου εκανε εντυπωση.

Κοίτα ίσως στο Παίδων είναι καλύτερα γιατί εκεί επειδή έχουν να κάνουν μόνο με παιδιά εχουν τον τρόπο τους! Σε άλλα πράγματα είναι χύμα, τέλος πάντων, θα το αφήσω εδώ...

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα δυστυχως δεν μπορειτε να βοηθησετε. Απλα σας προειδοποιω οτι θα με ανεχεστε για λιγο καιρο με αυτη τη διαθεση.

Μην ανησυχείς και εδώ θα είμαστε για να σε ακούμε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΕΙΝΗ763

ήσουν και συ γερμανια?

εμεις μεναμε σε ένα χωριο μια ωρα εξω απο φρανκφουρτ και εικοσι λεπτακια κοντα στη μανχαιμ! μπιρσταντ λεγοταν!:D

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

ναι ναι εχω πολυ όρεξη για στολισμα! ηδη ξεκινησα!!;););)

εγω τελικα για σημερα έκανα γαριδομακαροναδα!! πηρα ιδεα απο τις συνταγες παρεας!!!:P


1iRrp3.png?WKdQoeYE9HgWp2.png?bynEc7PS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω πάρα πολύν καιρόν να γράψω σε αυτό το καφέ, αλλά, τα πρόσφατα γεγονότα με τάραξαν υπερβολικά και θέλησα να έρθω σε επαφή μαζί σας...ελπίζω να μην ενοχλώ. Σας διαβάζω πού και πού και χαίρομαι πάντα να μαθαίνω νέα σας.

Θα σας κάνω ένα σύντομο update στα δικά μας:

Ο μικρός μου γιος πάει πλέον προνήπια σε παιδικό σταθμό κι έχει τρομερή πρόοδο στο λόγο του (είχε αργήσει αρκετά να μιλήσει). Πλέον έχει τρομερή ευφράδεια και είναι και πολύ φλύαρος! Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο παιδικό και θα προσπαθήσω, πρώτα ο Θεός, να τον αφήσω εκεί και για τα νήπια.

Ο μεγάλος μου είναι στη Β' Δημοτικού, από τους καλύτερους στην τάξη του. Είχαμε ένα ψιλοθεματάκι με την κοινωνικοποίησή του στο σχολείο τα προηγούμενα χρόνια, αλλά φέτος το ξεπέρασε εντελώς και μου έχει φύγει ένα πολύ μεγάλο βάρος. Από το καλοκαίρι μου ζητούσε επίμονα να τον γράψω αγγλικά και το έκανα, αλλά αμφιταλαντεύομαι για το κατά πόσον ήταν ορθή η απόφασή μου. Εγώ τη θυμόμουν πολύ πιο εύκολη την Aj. Πάντως το παιδί περνάει πολύ καλά εκεί και όταν τον ρώτησα μήπως παρακουράζεται και θέλει να διακόψουμε, αντέδρασε τόσο έντονα, που το άφησα τελείως. Αντικειμενικά, μου φαίνονται υπερβολικές οι εξωσχολικές του δραστηριότητες (αγγλικά, μπάσκετ, θέατρο και κατηχητικό), αλλά δε θέλει να διακόψει τίποτα και ο άντρας μου λέει, καλύτερα εκεί, παρά στον καναπέ να βλέπει τηλεόραση. Τι να πω, θα δείξει.

Τώρα που έχουν μπει τα παιδιά σε μια σειρά, δουλεύω κι εγώ με περισσότερη διάθεση. Μάλιστα, πλέον πιάνομαι συχνά-πυκνά με την κουζίνα και έχω ειδικευτεί στα σιροπιαστά γλυκά, γιατί είναι η μεγάλη μου λατρεία και στην πόλη μου δεν τα βρίσκεις πουθενά να αξίζουνε. Αν δεν τις έχετε δοκιμάσει, σας προτείνω, με κλειστά μάτια, τις παρακάτω συνταγές:

Μπακλαβάς με φυστίκι αιγίνης του Παρλιάρου

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpaklabas-me-fistiki-aiginis.html

Φλογέρες με ινδοκάρυδο και καρύδι

http://www.sintagespareas.gr/sintages/flogeres-me-indokarido-tis-konstantinas.html

Από όσα έχω φτιάξει, ήταν τα πιο πετυχημένα. Η πεθερά απαιτεί επανάληψη των φλογερων για τα Χρστούγεννα και θα κάνω αυτό, μαζί με μια πουτίγκα για τον μεγάλο μου, τον ιδιότροπο. Επίσης, λέω φέτος να πειραματιστώ με δικά μου μελομακάρονα, κουραμπιέδες και βασιλόπιτα. Κάθε δοκιμασμένα επιτυχημένη συνταγή, ευπρόσδεκτη!


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου.

Χρόνια πολλά στη Στέλλα και στο Στέλλιο.

Σήμερα έφτιαξα μαυρομάτικα φασόλια κοκκινιστά.

Γεια σας κορίτσια!!!!

Να'μαι κι εγώ....

Καλώς την Ελένη μας. Μας έλειψες βρε κορίτσι. Σε χάσαμε για πολύ καιρό.

Χαίρομαι που σας βρίσκω καλά! Οι ιώσεις και τα σχετικά είναι μεν κουραστικά κι εκνευριστικά αλλά δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Ύστερα απ' όσα έχουν συμβεί, αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε όλες.

Το κορίτσι μου μεγάλωσε και πάει νηπια!

Κοπελίτσα πλέον.

Αυτααα..... Ελπίζω ότι θα τα λέμε συχνά από δω και πέρα!

Εμείς θα το χαρούμε πάρα πολύ.

Γεια σου Εβιράκι!!!

Μακάρι η ευχή σου να πιάσει....

Κι εγώ πέρασα και περνάω αυτή την εβδομάδα... Ο πόνος της ψυχής είναι αβάσταχτος...

Πόσο σε καταλαβαίνω κι εγώ και τα άλλα κορίτσια.

Εμείς κάναμε πριν από κανένα μήνα και έχει χάμηλό αιματοκρίτη η μικρή.

Προς το παρόν κάνουμε διατροφή!

Τι σας είπε, να της αυξήσετε το σίδηρο;

Τυχεροί!!!! Αρχισε να μυρίζει Χριστούγεννα εκεί Εβιρι;

Χριστούγεννα μυρίζει από τα μαγαζιά που έχουν στολίσει εδώ και καιρό. Εγώ προς το παρόν το φοβάμαι που ξεκίνησε τόσο νωρίς. Ίσως επειδή ακόμα είμαστε άρρωστοι και δεν είναι καλό να περπατάμε με τα χιόνια έξω, αλλά κι επειδή αν ξεκινάει από τώρα μάλλον θα κάνει πολύ βαρύ χειμώνα φέτος.

Εβιρί μου, τι πράγμα είναι αυτό βρε παιδί μου, ακόμα να αναρρώσεις πλήρως;!

Αν πάω κι εγώ όπως η Εβιρίνα, τότε θα μου πάρει σίγουρα ένα μήνα.

Και η Εβιρίνα νέα ίωση; Τη στέλνεις σχολείο τώρα;

Ναι κανονικά πηγαίνει. Μόνο στο μπάσκετ δεν έχει εμφανιστεί 3 βδομάδες.

Ελπίζω ο Έβιρος τουλάχιστον να είναι καλά.

Κι όμως ούτε κι εκείνος είναι καλά. Ο τριήμερος πυρετός του πέρασε και για μια βδομάδα ήταν καλά. Την Κυριακή όμως άρχισε και το δικό του μπούκωμα και βήχας. Αισθάνεται βάρος στο στήθος από τα φλέγματα και ατονία.

Βρε ούτε ένας καλά εδώ μέσα!!!!!!!!!!!!

Πωπω πόσο παράξενα μου ακούγονται τα συστήματά τους.... άκου να πληρώσεις για να διδαχθεί το παιδί σεξ. αγωγή.

Πιθανολογώ ότι πληρώνουμε επειδή αυτοί που το δίδαξαν δεν είναι καθηγητές του σχολείου. Εμφανίστηκαν σήμερα μόνο και δε θα ξανάρθουν. Μάλλον πάνε από σχολείο σε σχολείο.

Τώρα βέβαια σαν να θυμάμαι ότι είχαν κάνει κάτι τέτοιο και σε μας στο Γυμνάσιο χωρίς πληρωμή βέβαια, αλλά φυσικά έγινε η ώρα του παιδιού, αφού τα μπουμπούκια του σχολείου χλεύαζαν...

Και στη δική μου γενιά στο γυμνάσιο ο βιολόγος είχε προσπαθήσει ο καημένος να το προσεγγίσει επιστημονικά το θέμα, αλλά.......σιγά μη μπορέσει να μας βάλει σε καλούπι.

Καλημέρα, φιλενάδες μου, πόσο χαίρομαι που σας έχω!

Κι εμείς που σε έχουμε στην παρέα μας.

Eviri σας ήρθε το πρώτο χιόνι! ωραία! ελπίζω να είσαι πολύ καλύτερα αυτή τη βδομάδα και να σου φτιάξει το κέφι, παρά τις συγκεντρώσεις που σου σπάνε τα νεύρα...

Για να δούμε Νίνα μου. Σ' ευχαριστώ πάντως.

Την Κυριακή έφτιαξα μανταρινόπιτα, που πήγα στους γονείς μου και φάγαμε... έγινε πολύ ζουμερή και γλυκιά. Ιδού το απότέλεσμα να σας φτιάξω την μέρα:

Τι τέλεια, λαχταριστή μανιταρόπιτα είναι αυτή; Τρέχουν τα σάλια μου.

Εβιρκαι μου αγχωθηκα που σε διαβασα... ακομα ταλαιπωρειτσε τοσο πολυ βρε κοριτσι πωπωωωω τι ταλαπωρια ουτ ενα κοιμηθεις δεν θ αμποριες καλα καλα κ εσυ κ η μικρη ... Αντε να τελειωσει να ησυχασετε βρε κοριτσι.

Εγώ ξυπνάω από το βήχα ή από το μπούκωμα (το οποίο όμως είναι καλύτερα τις 2 τελευταίες μέρες), ενώ η Εβιρίνα ευτυχώς δεν ξυπνάει ούτε από το ένα, ούτε από το άλλο.

Καλα για τους Γερμανους ολα να τα περιμενει κανεις, εκει τα παντα πληρωνονται ....

Όπως το λες είναι.

Μωρε που να το ξερες κ εσυ τι θα γινοταν εκει αλλιως σιγα μην πηγαινες.

Μέχρι να μάθω τα τερτίπια θα επιστρέψουμε στην Ελλάδα.

Έχω σκεφτεί αυτή τη συνταγή για το παντεσπάνι και επειδή δε θα φτάσει ένα σκέφτομαι αντί να κάνω 2 στρώσεις να κάνω μια ακι αν φτιάξω 2 τούρτες, δηλ: βάση-παντεσπάνι και κρέμα από πάνω. Ενδιάμεσα στη μία λέω να βάλω μαρμελάδα και από πάνω άσπρη κρέμα και στην άλλη παντεσπάνι-κρέμα κάστανο και σαντιγί με γεύση μόκα. Κάπως έτσι, μήπως σας μπέρδεψα;

http://www.haitogloubros.com/el/recipes/fasting_cake.htm

Ειδικά αυτή με το κάστανο θα βγει όνειρο. Προσωπικά τουλάχιστον, τρελαίνομαι για κρέμες με γεύση κάστανο. Ο Χαϊτόγλου κάποτε μου είχε στείλει ένα βιβλιαράκι μικρό με συνταγές που ήταν όλες απίθανες. Δεν ξέρω που να βρίσκεται άραγε. Ίσως και να υπάρχει σε κάποιο ντουλάπι στην Αθήνα.

ARNIKOL χίλλια μπράβο για τις 40 μερες νηστείας! εγω για τις 40 μερες όλο το πάω απο πάσχα καλοκαιρι και μετα χριστουγεννα!!! μονο μια φορα το κανα σε πασχα!! απο κει και περα μονο δικαιολογιες!!!

Ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσεις. Η νηστεία των Χριστουγέννων είναι πολύ εύκολη γιατί επιτρέπεται το ψάρι κάθε μέρα (εκτός Τετάρτης και Παρασκευής) μέχρι τις 17/12. Είναι και ακριβώς 40 μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα. Ενώ το Πάσχα είναι μόνο δύο οι φορές που επιτρέπεται το ψάρι 25/03 και των Βαΐων και πολύ σπάνια είναι 40 οι μέρες νηστείας. Συνήθως είναι πολύ περισσότερες. Το τελευταίο Πάσχα ήταν 49 μέρες για την ακρίβεια

Eviri

ακομα ταλιπωρηστε απο αυτη την ιωση? αντε λιγο ακομη έμεινε και θα φυγει που θα πάει πια!! περαστικα κοριτσι!!

Σ' ευχαριστώ πολύ.

γερμανια μενεις?

Τα τελευταία δύο χρόνια.

και γω πριν πολλλλλλα χρονια!

Πόσα χρόνια έμεινες στη Γερμανία;

καναμε και μεις θυμαμαι μαθημα σεξουαλικης αγωγης στο σχολειο! αν μπορεις να το πεις μαθημα γιατι τα αγορια σ αυτη την ηλικια είναι ανωριμα παντου!!

Σ' εμάς τα χώρισαν σε κορίτσια και αγόρια και τους μίλησαν μόνο για τα γνωρίσματα του δικού τους φύλου.

Καλό χειμώνα λοιπόν!

Ευχαριστούμε. Επίσης και σε σας όλες στην Ελλάδα τώρα που ξεκινάει δειλά-δειλά.

Εβιρακι μου κι εγω ξεχασα να σου ξαναματαευχηθω περαστικα αλλα χθες εγραφα κι ημουν λιγο στον κοσμο μου. Πολυ σας ταλαιπωρει αυτη η ιωση βρε παιδακι μου!

Αν μου εύχεσαι μέχρι να γίνω καλά, τότε θα βαρεθείς να γράφεις τα ίδια και τα ίδια. Μου φαίνεται ότι αυτή η ίωση ήρθε για να μείνει.

Καλα για τη μικρη Εβιρινα δεν το συζητω ιωση μετα την ιωση; Θα την τσακισε την κακομοιρα.

Ευτυχώς όχι ακριβώς, απλά ξανάρχισε να γίνεται το συνάχι και ο βήχας όπως τις πρώτες μέρες. Μόνο αυτό της εμφανίστηκε.

Θελω να φτιαξω και μηλοπιτακια αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω.

Αν εννοείς από άποψη χρόνου πάω πάσο. Αν εννοείς από άποψη ικανότητας, τότε είμαι σίγουρη ότι μπορείς με άνεση. Εσύ έχεις φτιάξει πρόσφατα πολύ ωραία πράγματα και σου είπανε και μπράβο.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα δυστυχως δεν μπορειτε να βοηθησετε. Απλα σας προειδοποιω οτι θα με ανεχεστε για λιγο καιρο με αυτη τη διαθεση.

Φωτεινή μου στο πρόγραμμα είναι κι αυτό. Ένας άνθρωπος δεν είναι δυνατόν να είναι πάντα χαρούμενος, θα έχει και τα σκαμπανεβάσματά του. Εμείς θα σε καταλάβουμε.

Τουλάχιστον να είναι κάποιου επιπέδου γιατί αν είναι σαν αυτά που γίνονται εδώ τσάμπα τα λεφτά σας!

Θα έλεγα πως ήταν κατανοητότατο σαν μάθημα και καλού επιπέδου.

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω πάρα πολύν καιρόν να γράψω σε αυτό το καφέ,

Αχ βρε Αγγελίνα μου. Πόσο καιρό έχουμε να σε δούμε!!!!!!!!! Επιτέλους ξανάγραψες.

αλλά, τα πρόσφατα γεγονότα με τάραξαν υπερβολικά και θέλησα να έρθω σε επαφή μαζί σας...ελπίζω να μην ενοχλώ.

Το ίδιο κάναμε κι εμείς εδώ η μία με την άλλη. Απορώ πώς σου πέρασε η ιδέα ότι ίσως και να υπάρξει ενόχληση από σένα.

Ο μικρός μου γιος πάει πλέον προνήπια σε παιδικό σταθμό κι έχει τρομερή πρόοδο στο λόγο του (είχε αργήσει αρκετά να μιλήσει). Πλέον έχει τρομερή ευφράδεια και είναι και πολύ φλύαρος! Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο παιδικό και θα προσπαθήσω, πρώτα ο Θεός, να τον αφήσω εκεί και για τα νήπια.

Χαίρομαι πολύ για την πρόοδο του μικρού.

Ο μεγάλος μου είναι στη Β' Δημοτικού, από τους καλύτερους στην τάξη του.

Πάντα τέτοια να μαθαίνετε.

Αντικειμενικά, μου φαίνονται υπερβολικές οι εξωσχολικές του δραστηριότητες (αγγλικά, μπάσκετ, θέατρο και κατηχητικό), αλλά δε θέλει να διακόψει τίποτα και ο άντρας μου λέει, καλύτερα εκεί, παρά στον καναπέ να βλέπει τηλεόραση. Τι να πω, θα δείξει.

Εφόσον μόνος του ο γιος σου τα επέλεξε όλ' αυτά, τότε έχει απόλυτο δίκιο ο άντρας σου. Θα ήταν άδικο για το παιδί αν του φορτώνατε εσείς όλες αυτές τις δραστηριότητες. Άσε που σ' αυτά που κάνει έχει πιθανότητες να αναπτύξει και καλύτερες παρέες που θα τον επηρεάσουν θετικά αργότερα στην εφηβεία.

Μπακλαβάς με φυστίκι αιγίνης του Παρλιάρου

Φλογέρες με ινδοκάρυδο και καρύδι

Ευχαριστούμε για τις συνταγές Αγγελίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα που αυξάνεται σιγά -σιγά! Ας είστε καλά βρε κορίτσια κι ας γράφετε σπάνια εδώ!

Αγγελίνα μου, χάρηκα με τα νέα σου: το σχολείο μας ωφέλησε κι εμάς πάρα πολύ. Μπορεί φέτος να πληρώνουμε σε ιδιωτικό (αφού απορριφθήκαμε από το πρόγραμμα) αλλά δεν το μετανιώνουμε, τα μεγάλα μου έχουν ξετρίψει πάαααρα πολύ. Μέχρι και Αγγλικά κάνουν, υποτυπώδη βέβαια, αλλά μια πρώτη επαφή την έχουν. Τα δουλεύουν πολύ τα παιδιά στο συγκεκριμένο σταθμό και, αν είμαστε καλά και του χρόνου, θα στείλω και τη Γεωργία μου. Α! Εντάξει για τις δραστηριότητες, μπορεί να είναι αρκετές, αλλά μην κόψει το κατηχητικό. Από ποια ηλικία τον άρχισες; Σκέφτομαι του χρόνου να στείλω το Χρήστο, να έχει κλείσει τα 6. Σωστή η άποψη του συζύγου.

Όσο για τις συνταγές, αφού πήρες τα εύσημα απ'την πεθερά, τι άλλο θέλεις;! Φαίνονται όντως πολύ λαχταριστές!

Λοιπόν, για σήμερα έφτιαξα το κλασικό -πλέον- κουνουπιδάκι γιαχνί. Δεν έκανα πολλά χθες, γιατί ήρθε η νονά της Γεωργίας μου και ήπιαμε τσαγάκι (μήπως ακούγομαι σαν γιαγιά;) και μιλήσαμε, γελάσαμε, χαλαρώσαμε. Ωραία περάσαμε!

Αυτά τα νέα μου. Θα τα πούμε αργότερα! Φιλιά σε όλες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Αυξανόμαστε, όπως λέει και η ΑΡΝΙΚΟΛ και είναι πολύ όμορφα:P

Μπαίνω στα γρήγορα και ενημερώνω για συνταγή της μανταρινόπιτας... ήταν της Αργυρώς, την έκανε την προηγούμενη βδομάδα. μπείτε εδώ: http://www.argiro.gr και πατήστε. Τι εννοείτε ότι την έβαλα 2 φορές? πώς το έκανα αυτό, δεν ξέρω!

Θα μπω αργότερα, για περισσότερα σχόλια.

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια σε ότι κάνετε:tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Αχ τι καλα που μεγαλωνει η παρεουλα μας!

Αγγελινα καλως ηρθες κ παλι ! Να χαιρεσαι τα ζουζουνακια σου! Αφου αρεσει στο παιδι μην το σταματατε.Αν στην πορεια δειτε πως κουραζεται κ του βγαινει ασχημα με γκρινια κλπ τοτε το συζητατε παλι.Κ ναι συμφωνω με το συζυγο καλυτερα να κανει κατι δημιουργικο παρα τηλεοραση.Κ εγω ελεγα οτι ειοναι πολλες οι φορες πυ ο γιος μου παει προπονηση αλλα τελικα ειναι μια χαρα γιατι οσο κ να τον απασχολουμε στο σπιτι με παιχνιδια κλπ πολλες φορες αφοσιωνεται στην τηλεοραση κ δεν ηξεκολαει με τιποτα , ενω το καλοκαιρι πχ που ειματσε καθε απογευμα εξω ουτε καν την ζηταει.

Σαντιμπελ μου κ του χρονου να ειστε καλα να στολισετε κ παλι! Πολυ ωραιο φαγητο εκανες!

Αγγελικουλα μου κατσε τωρα ομως να ξεκουραστεις λιγο γιατι θα καταερευσεις οπως πας!

Φωτεινη μου προσπαθω η ερμη να αντισταθω.Αυτο το 15ημερο δεν τα πηγα τοσο καλα -800 γρ μονο γιατι ειχαμε τραπεζωματα κ γιορτες κλπ αλλα αυτη ειναι λεει πολυ ευχαριστημενη μαζι μου απο μετρησεις κλπ.Λεω να το παω λιγο πιο δυναμικα μεχρι τα Χριστουγεννα γιατι τοτε δεν μπορεις να κρατηθεις..

Αρετη μου τα 34 κλεινω την Κυριακη! Για πειτε καμια ιδεα για τουρτα ....

Χτες δεν ειχα γυμναστηριο το απθγευμα κ δουλειες σπιτιου κ το εριξα στο μαγειρεμα ετσι σημερα που θελω να ψιλοκαθαρισω λιγο κ εγω κ γυμν να μην εχω κ μαγειρεμα.Εφτιαξα γιουβαρλακια σουπα κ μελιτζανες στο φουρνο με ντοματα κ φετα.

Το απογευμα θελω να κοψω κ σαλατα λαχανο καροτο να εχουμε.

Τα λεμε κ αργοτερα κοριτσια

φιλια πολλα

Φωτεινη ,Εβιρακι πως ειστε σημερα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα!

εγω σημερα λόγω τεταρτης θα κανω τα φασολάκια μου!

εχουμε και καιρό να τα φαμε και θα χρειαστουμε κανα 3 φετες ψωμι ο καθενας με το βουτα - βουτα!!:tongue::tongue::tongue:

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

χι χι και του χρόνου Αγγελικη μου! να σαι καλα!!:D

Αγγελίνα_2

γεια σου Αγγελίνα και απο μενα!

για τις δραστηριοτητες του γιου θα συμφωνησω με τις προλλαλισες και τον συζυγο είναι ωραιο το παιδι να εχει πολλες δραστηριοτητες σε αυτη την ηλικια και να του αρεσουν!! γεμιζει εμπειριες, αναμνησεις και σιγουρα διαπλαθει σωστα το χαρακτηρα του απο μια τηλεοραση !!

όσο για τις συνταγες σου είναι και για μας τα αγαπημενα γλυκα μας αλλα δεν επειχήρησα ποτε να μπω σ αυτα τα μονοπάτια δημιουργιας!

αλλα πραγματικα ειδικά τις φλογερες θα τις επειχηρησω μεσα στις γιορτες!!

για τα μελομακαρονα εχω μια συνταγη απο τις συνταγες παρεας αλλα μπηκα να στην έστελνα μηπως σου άρεσε αλλα εχουν βαλει τόσες πολλες αι είναι αδυνατον να την βρω! είμαι σιγουρη όμως πως θα βρεις την καλυτερη!!;)

Eviri

και μας , μας χωριζαν όταν μιλουσαμε για τα εσωτερικα θεματα όπως αρρωστιες σωστη πληση και τα κυρια χαρακτηριστικα του τελος πάντων αλλα για τις κοινες παθησεις τυπου ειτζ μας μιλουσαν κοινα!!

η αληθεια είναι οτι μπορει να κοροιδευεις αλλα ανοιγεις διαπλατα τα αυτια σου να μαθεις! σου φαινονται τόσο περιεργα όλα σε αυτη την ηλικια!!:rolleyes:

ARNIKOL

μ αρεσει πολυ αυτο το φαγητάκι σου!:)

ggeny

μα αρεσουν πολυ οι μελιτζανες στο φουρνο!! τελειο φαγητακι!:)


1iRrp3.png?WKdQoeYE9HgWp2.png?bynEc7PS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...