Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα Ιωαννα μου!!!!

Το ιδιο φαγακι εχουμε μονο που εμεις αγαπαμε ζυμαρικο!!!!!!!!!

κι εμεις ειμαστε του μακαρονιου αλλα χτες παστιτσιο σημερα μακαρονια δεν λεει

Το ξένο βοηθά όντως να πέσει ο ίκτερος, όχι όμως να κόψεις το μητρικό! Εγώ του έδινα συνδιαστικά ξένο και μητρικό και του έπεσε με λίγο πιο αργό ρυθμο.

εμενα μου ειχαν πει να το κοψω και μαλιστα βαλανε το γυναικολογο να με παρει να μου το πει σαν να ειχα κανει εγκλημα που εδινα δικο μου

ggeny καλυτερα θα ειναι να κανεις παστιτσιο που τρωγεται απ ολους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αγγελικη Οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο ειχε 9,8 αλλα η εκει παιδιατρος απλα μου το ανεφερε χωρις να μου πει για επανεξεταση...ηλιο....συχνο ταισμα....κτλ....αυτο που μου ειπε ηταν "Ειναι λιγο κιτρινουλης...αλλα τωρα που βλεπω και εσενα...το χρωμα σου πηρε"(ειμαι λιγο ασπρο-μπεζ-κιτρινη λογω χαμηλου αιματοκριτη...και εκει ημουν και φρεσκοχειρουργημενη).

Ευχαριστω για τις μαγειροιδεες!!!!

Φιλια ???Ευχαριστως του δινω οσα θες!!!

Καλημέρα...χτες κόλαση...εμετοι και διαρροιες απο την ωρα που σας εγραψα μεχρι τωρα, το στομαχι μου, βομβα...ποναω παιδια ανακατευομαι. Και η Χριστινα τα ιδια...σημερα εχει λαπα με μπολικο λεμονι και υπνο. Σας φιλώ

Και παλι περαστικα!!!ΩΧ...απο τα cupcakes και το Εβιροραβανι στο λαπα....δυσκολο!!!!!!!!

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε!!

Καλημερα Τζενακι!!!!!!

Πφφφφ δεν εχω χυτρα....σε ευχαριστω για τις ιδεες!!!

Θα ριξω και μια ματια στο αλλο το καφε....

Εγω το Σαββατο εφτιαξα παστιτσιο κ το βραδυ επειδη ηρθαη φιλοι εφτιαξα κ συκωταρια τηγανιτη κ μια σαλατα με κοτοπουλο που ειχα απο την προηγουμενη μαζι με μπεικον,μαρουλι,καλαμποκι ,παρμεζανα κ κρουτον κ σως λαδιξυδι μουσταρδα.Γινεται πολυ ωραια. Χτες με εφαγε η κουζινα .Εφτιαξα 2 δοσεις τυροπιτακια κουρου κ τα εβαλα στην καταψυξη για το αλλο σαββατο που ειναι το παρτυ του μικρου γιατι δεν θελω να τα εχω ολα τελευταια μερα,δεν προλαβαινω κιολας με δυο παιδια κ ο αντρας μου δουλευει κιολας Σαββατα.Για το μεσημερι εφτιαξα λαυρακια ψητα με πατατοσαλατα κ μπροκολο καροτο κ ψαροσουπα με πεσκανδριτσα για τον μικρο κ μετα το απογευμα τους εφτιαξα κ φαγαμε ρυζογαλο.Επειδη τις καθημερινες δεν θελω να τρωω κ πολυ χρονο με την κουζινα κ δεν προλαβαινω κιολας εβρασα χτες χωριατικο κοτοπουλο να το εχω ετοιμο γαι σουπα για μεσοβδομαδα κ ζυμωσα τον κιμα να ειναι ετοιμος να κανω σημερα γυρνωντας σουτζουκακια.Τους εψησα κ λιγα τυροπιτακια που κρατησα το βραδυ κ μια χαρα φαγανε.Σημερα εχει μεινει παστιτσιο απο το Σαββατο για τους 2 μεγαλους αντρες κ ψαροσουπα για τον μικρο.

Τζενακι μου...τι ειναι ολα αυτα??/πωπωπωπω.....Οντως σε εφαγε η κουζινα...αλλα σιγουρα ειναι τοσο νοστιμα οσο ακουγονται!!!!!Καλα κανουμε και σε λεμε χρυσοχερα τελικα!!!

Κοριτσια για το παρτυ τι λετε να καω παστιτσιο η την συνταγη που σας εγραψα που μοιαζει με την πιτα του βσοκου της Σμουρφιτας ( το κρεας στο πυρεξ με πουρε)?

Προτινω πιτα του βοσκου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να τρωω μακαρονια καθε μερα???????χαχαχαχα!!!!ακομα και νεροβραστα!!!

αφου εισαι του μακαρονιου για πες καμμια καλη συνταγη για τορτελινια. Εχω αυτα πε το τυρι μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Αγγελικη τα πιτσιρικια λατρευουν τα παρκα και τα ζωακια οποτε σιγουρα ενθουσιαστηκε ο πιτσιρικος σου! Ωραιο το χταποδακι!

Νικο περαστικα! Αντι για coca cola μπορεις να πιεις και στιμενο λεμονι. Ειναι λιγο ξυνουτσικο αλλα την ιδια δουλεια κανει. Σημερα και αυριο σιγουρα λαπα και τις επομενες μερες ελαφρια. Τα πιτσιρικια κολλησαν κι εκεινα;

Ricola πως πηγε η σημερινη μετρηση; Γενικα παντως στα μαιευτηρια ακους οτι θελεις. Ακου να σου πουν για το χρωμα σου!!!! Εμενα στην αιθουσα ωδινων με ρωτουσε γιατρος απο την ομαδα του γιατρου μου γιατι ποναω!!! Του απαντησα "εσυ γιατι λες;" (καταλαβα οτι αλλο εννοουσε αλλα ακουστηκε τοσο βλακωδες εκεινη τη στιγμη)

Τζενη παλι με την κουζινα ησουν αγκαλια! Εγω ψηφιζω πιτα του βοσκου σαν πιο πρωτοτυπο! Η μια αντισταση μου κοστισε 40 ευρω. Συμφερει η αλλαγη της σε σχεση με την αγορα νεας κουζινας. Απλα απ'οτι καταλαβαινω προτιμουν να κανουν τμηματικα τις δουλειες ωστε να μην τους χρωσταει ο κοσμος. Εχουν και οι μαστορες αρκετα φεσια πια.

Νινα πως πηγε με την αλλαγη; Απολαυσε τις περιποιησεις των αλλων αυτες τις μερες. Το αξιζεις!

Δε θυμαμαι αλλα να σχολιασω.

Εδω βρεχει. Ειναι το ρημα που θα διαβαζετε απο μενα μεχρι τον Απριλιο. Εδω δεν καταλαβαινουμε πολλους σεισμους μονο αυτους που ειναι πανω απο 3. Απο αυριο θα βρισκομαι στην αλλη πλευρα του νησιου τα πρωινα λογω δουλειας οπότε θα σας πω και περισσοτερα. Τα παιδια μου λενε ολοι πως ειναι ενταξει. Η μικρη δεν εχει αναφερει τιποτα. Τωρα τι να σας πω. Η πορεια θα δειξει. Παντως οτι τα αφησα μακρια ειναι ο,τι δυσκολοτερο εχω ζησει στη ζωη μου. Και δεν ημουν πολυ κολλημενη μαζι τους. Τα ειχα μαθει να μενουν και στη γιαγια ωστε να μπορουσα να λειψω ΣΚ να παω στον αντρα μου τοτε που ημαστε μακρια παλι. Αλλα τωρα ειναι διαφορετικα γιατι δεν ξερω πότε θα μπορεσω να ειμαι ξανα κοντα τους. Ολες τις αλλες φορες το χρονικο διαστημα που ελειπα ηταν μικρο και οριοθετημενο.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Ricola πως πηγε η σημερινη μετρηση;Αργα το απογευματακι θα παμε για τη μετρηση.Θα μπω να σας πω.Να μην εχει πολυ κινηση,κοσμο και να εχει κανει ο καλος μου καποιες δουλιτσες που θελει!

Γενικα παντως στα μαιευτηρια ακους οτι θελεις. Ακου να σου πουν για το χρωμα σου!!!! Εμενα στην αιθουσα ωδινων με ρωτουσε γιατρος απο την ομαδα του γιατρου μου γιατι ποναω!!! Του απαντησα "εσυ γιατι λες;" (καταλαβα οτι αλλο εννοουσε αλλα ακουστηκε τοσο βλακωδες εκεινη τη στιγμη)

Οντως....Οτι να ναι!!!!

Εδω βρεχει. Ειναι το ρημα που θα διαβαζετε απο μενα μεχρι τον Απριλιο. Εδω δεν καταλαβαινουμε πολλους σεισμους μονο αυτους που ειναι πανω απο 3. Απο αυριο θα βρισκομαι στην αλλη πλευρα του νησιου τα πρωινα λογω δουλειας οπότε θα σας πω και περισσοτερα. Τα παιδια μου λενε ολοι πως ειναι ενταξει. Η μικρη δεν εχει αναφερει τιποτα. Τωρα τι να σας πω. Η πορεια θα δειξει. Παντως οτι τα αφησα μακρια ειναι ο,τι δυσκολοτερο εχω ζησει στη ζωη μου. Και δεν ημουν πολυ κολλημενη μαζι τους. Τα ειχα μαθει να μενουν και στη γιαγια ωστε να μπορουσα να λειψω ΣΚ να παω στον αντρα μου τοτε που ημαστε μακρια παλι. Αλλα τωρα ειναι διαφορετικα γιατι δεν ξερω πότε θα μπορεσω να ειμαι ξανα κοντα τους. Ολες τις αλλες φορες το χρονικο διαστημα που ελειπα ηταν μικρο και οριοθετημενο. Φιλια

Ειναι δυσκολο πολυ και για σενα και για τα παιδια σου!!!!Οτι και να σου πουμε εμεις εδω...δε θα αλλαξει κατι σε αυτα που νιωθεις!!!!:(Μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι του μακαρονιου για πες καμμια καλη συνταγη για τορτελινια. Εχω αυτα πε το τυρι μεσα!!!

Με καρμποναρα ειναι τελεια!!!!Με σαλτσα alla vodka επισης....αλλα και σκετα με λιγο βουτηρακι και μπολικο τυρακι τριμμενο!

επισης αν σου αρεσουν οι σουπες...δοκιμασε τα σε σουπιτσα....με οτι λαχανικα εχεις....με ζωμο...

Link to comment
Share on other sites

Με καρμποναρα ειναι τελεια!!!!Με σαλτσα alla vodka επισης....αλλα και σκετα με λιγο βουτηρακι και μπολικο τυρακι τριμμενο!

επισης αν σου αρεσουν οι σουπες...δοκιμασε τα σε σουπιτσα....με οτι λαχανικα εχεις....με ζωμο...

δεν τρελενομαι για καρμποναρα, δεν μου αρεσει πολυ η κρεμα γαλακτος. Η σαλτσα που λες πως γινεται? αν εχεις χρονο πες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Καλή εβδομάδα Φωτεινούλα!

Εδω βρεχει. Ειναι το ρημα που θα διαβαζετε απο μενα μεχρι τον Απριλιο.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα του Ιονίου και της Δυτικής Ελλάδας!!!

Εδω δεν καταλαβαινουμε πολλους σεισμους μονο αυτους που ειναι πανω απο 3. Απο αυριο θα βρισκομαι στην αλλη πλευρα του νησιου τα πρωινα λογω δουλειας οπότε θα σας πω και περισσοτερα. Τα παιδια μου λενε ολοι πως ειναι ενταξει. Η μικρη δεν εχει αναφερει τιποτα. Τωρα τι να σας πω. Η πορεια θα δειξει. Παντως οτι τα αφησα μακρια ειναι ο,τι δυσκολοτερο εχω ζησει στη ζωη μου. Και δεν ημουν πολυ κολλημενη μαζι τους. Τα ειχα μαθει να μενουν και στη γιαγια ωστε να μπορουσα να λειψω ΣΚ να παω στον αντρα μου τοτε που ημαστε μακρια παλι. Αλλα τωρα ειναι διαφορετικα γιατι δεν ξερω πότε θα μπορεσω να ειμαι ξανα κοντα τους. Ολες τις αλλες φορες το χρονικο διαστημα που ελειπα ηταν μικρο και οριοθετημενο.

Φιλια

Έχεις δίκιο! Σαββατοκύριακα θα έρχεσαι Αθήνα να τα βλέπεις?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα κι εγω αλα κρεμ θα σου ελεγα αλλα αφου δε σου αρεσει η κρεμα γαλακτος ακυρο. Δεν ξερω κατι αλλο δυστυχως (ειμαι απο τα ατομα με τις πιο φτωχες ιδεες εδω μεσα)

Αγγελικη σιγουρα θα ανεβω αυτο το Σκ λογω τριημερου. Απο κει και περα θα δουμε αναλογα με τα δρομολογια του ΚΤΕΛ και την κατασταση στη δουλεια. Για το οικονομικο κομματι δεν σχολιαζω οπως ολοι ετσι κι εμεις.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπν πρωτη μερα διαιτας. Για το μεσημερι θα ψησω στο τηγανι με τη σχαρα (καταλαβατε ελπιζω) λουκανικα που ειχα παρει για τον αντρα μου το ΣΚ αλλα δεν τα εφαγε κι εχω βγαλει και κοτοπουλο να το κανω ψητο για αυριο και μεθαυριο ισως. Θα δειξει. Το πηρα ζεστα για να εχω κι ενα στοχο μεσα σε ολα. Για να δουμε ποσο θα αντεξω.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις τους πειρασμούς στο σπίτι πιστεύω ότι μιά χαρά θα τα καταφέρεις Φωτεινή!

Το τριήμερο με τα σαρακοστιανά μπορεί να ξεφύγεις αλλά μετά θα ξαναμπείς στο πρόγραμμά σου !


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

δεν τρελενομαι για καρμποναρα, δεν μου αρεσει πολυ η κρεμα γαλακτος. Η σαλτσα που λες πως γινεται? αν εχεις χρονο πες μου

Να παρει και αυτη κρεμα γαλακτος εχει....αλλα δεν εχει εντονη τη γευση της

Υλικα

1 μεγαλι κρεμμυδι

1 μικρη κρεμα γαλακτος

70γρ μπεικον(δεν εχω βαλει ποτε)\

1 κ.σ βουτυρο

1/2 χυμο ντοματας

μαιντανος-αλατι-πιπερι

μισο ποτηρι λικερ βοτκα

Εκτελεση

1.Κοβω κρεμμυδι,μπεικον,μαιντανο

2.Λιωνω το βουτυρο και σωταρω το 1

3.Προσθ βοτκα και αφηνω να εξατμιστει

4.Προσθ κρεμα γαλακτος,αφηνω να παρει μια βραση και προσθ χυμο αλατι πιπερι.

5.Βραζω 15 λεπτα και προσθετω τα βρασμενα ζυμαρικα

6.πασπαλιζω με φρεσκο μαιντανο

Ειναι ιδανικη για τορτελινι!

Την εχω χρονια τη συνταγη και ουτε καν θυμαμαι που την βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπν πρωτη μερα διαιτας. Για το μεσημερι θα ψησω στο τηγανι με τη σχαρα (καταλαβατε ελπιζω) λουκανικα που ειχα παρει για τον αντρα μου το ΣΚ αλλα δεν τα εφαγε κι εχω βγαλει και κοτοπουλο να το κανω ψητο για αυριο και μεθαυριο ισως. Θα δειξει. Το πηρα ζεστα για να εχω κι ενα στοχο μεσα σε ολα. Για να δουμε ποσο θα αντεξω.

Καλη αρχη λοιπον!!!

Να θυμασαι οι πρωτες μερες ειναι οι ζορικες...μετα ολα φτιαχνουν!!!!!

(Σου μιλαει ο ανθρωπος με υψος 1,73 που ειχε φτασει τα 81 κιλα και καταφερε να πεσει και να μεινει στα 63)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω κεφια και ενεργεια για κουζινα!!!

Για σημερα κοτοπουλο με πιπεριες και μακαρονι απο χθες....

Βρηκα και μια συνταγη για τσακ μπαμ ψωμι χωρις ζυμωμα....ειναι στο φουρνο....περιμενω αποτελεσματα!

Επισης ετοιμασα γιατη καταψυξη κιμα σαλτσα....

Και ενα ταψι μπιφτεκια για αυριο μεθαυριο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...