Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Καλό μήνα! Καλές διακοπές σε όσους ξεκινάνε τώρα και καλή δύναμη σε όσους γυρίζουν τώρα.

Σήμερα από φαί έχουμε φασολάκια με λίγο κοτόπουλο, χτες παιδάκια κοτόπουλου με πατάτες και σαλάτα και προχτές τηγανιτές πατάτες, καθώς πήγαμε θάλασσα και δεν προλάβαινα για κάτι άλλο:D Η θάλασσα ήταν καταπληκτική το Σάββατο και τελικά για όποιον μπορεί, είναι καλύτερη επιλογή από την Κυριακή. Χτες είχαμε πάει σε φίλους στην Εύβοια, όπου περάσαμε πολύ όμορφα, αλλά γυρίζοντας είχε τρελή επιστροφή:mad:... είχα ξεχάσει τι γίνεται τις Κυριακές από εκεί!;)

Γεια σας κορίτσια μου.

Σας χαιρετώ από τα πάτρια εδάφη πλέον. Φτάσαμε τα χαράματα της Πέμπτης μετά από πολύ κούραση με αρκετές αναταράξεις πάνω από περίπου την Αυστρία ή λίγο πριν. Καλώς την!:D Σας ταρακούνησε η Αυστρία,ε?

Κατά τα άλλα μας περίμενε το κοριτσάκι μας που την αφήσαμε ξάγρυπνη ενώ την επόμενη μέρα δούλευε (στην πρακτική που κάνει). Χτες ήρθαν να μας χαιρετίσουν οι πρώτοι συγγενείς και σήμερα αναμένονται κι άλλοι.

Ίσως σήμερα να κάνουμε το πρώτο μας μπάνιο, θα αποφασίσουμε σε λίγο. Να πάτε, να πάτε! Δεν παλεύεται αλλιώς η ζέστη!:)

Αυτά τα λίγα για σήμερα και θα τα πούμε και τις επόμενες μέρες.

Εύχομαι να είστε σε διακοπές ή να κοντεύετε να πάτε και να περνάτε πάντα όμορφα και ξεκούραστα.

Και εσύ να περάσεις όμορφα και να χορτάσεις τους αγαπημένους σου επιτέλους!!:tongue:

Φιλιά πολλά σε όλες.

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλό μήνα!

1η μέρα στην δουλειά σήμερα και προσπαθώ να βρω τους ρυθμούς μου... Ωωω επιστροφή κιόλας?:eek: Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις υπόλοιπο άδειας ή έστω να είναι ήσυχα στην δουλειά.:)

Διάβασα στα πεταχτά τα νέα σας και χάρηκα που είστε όλες καλά!

Εβιράκι καλώς ήρθες στην πατρίδα! Θα κανονίσουμε να τα πούμε από κοντά...

Εγώ πέρασα ωραία και ξεκούραστα στις διακοπές μου. Ήμασταν Εύβοια και την Παρασκευή ανεβάσαμε τα παιδιά Γιάννενα. Πολύ στεναχωριέμαι με την φωτιά στην Λίμνη... κάηκε ένα πανέμορφο δάσος .... :(Και εγώ στενοχωρήθηκα πάρα πολύ! Έχουμε κάνει κάμπινγκ απίστευτο εκεί και πολλές βόλτες, επίσης. Όταν άκουγα για την φωτιά, με έπιανε ένας κόμπος στο στομάχι, σκεφτόμενη την ομορφιά αυτού του δάσους που θα εξαφανιστεί:(

Εχω λίγη δουλίτσα κι επανέρχομαι ....

Καλημέρα και καλό μήνα!

Εβιρι καλώς ορισες στα πατρια εδάφη! Ευχομαι να περασετε ωραια, να ξεκουραστειτε και κυριως να ευχαριστηθείτε την παρεα των αγαπημένων σας προσώπων και κυρίως της μεγαλης Εβιρινας.

Αγγελική καλως ορισες κι εσυ! Εχεις κι αλλη άδεια τον Αυγουστο; Κι εγω λυπαμει για τα μερη που κάηκαν ειναι πολύ ωραια...

Αστερακι ολα καλά με το θεμα του αυτοκινήτου; Ευχομαι να μην εχετε αλλες αναποδιες στις διακοπες και να περασετε ωραια.

Νινα μπραβο που βρηκες τοσο γρηγορα τους ρυθμους σου. Εγω θελω να τους χασω και να μην τους ξαναβρω....χα χα θα έχεις τους λόγους σου!;) Θα κρατησω καποιες μερες και για το χειμώνα μηπως μπορεσω και παρω αδεια στις γιορτες αλλά και για οτιδηποτε εκτακτο συμβει. Θα ηθελα να μπορουσα να παρω περισσοτερες μερες για να ειμαι ειλικρινής γιατι αισθανομαι οχι απλώς κουρασμένη αλλά εξαντλημένη αλλά δυστυχως δεν γινεται διαφορετικά. Το νησί το καλοκαιρι οταν δουλευεις το βλέπεις με αλλο ματι... Έχεις δίκιο!;)

Η μικρη αρχισε να ξαναμειωνει το φαγητο και πιστευω πλέον οτι ειναι καθαρα ψυχολογικός ο παραγοντας. Τουλάχιστον συνεχιζει ακομα να δοκιμάζει από διαφορα φαγητα. Τις προηγουμενες μέρες είχαμε διαφορα φαγητα, σουφλέ, μακαρόνια με κιμά, μπριζολες πανε με πατατες και τζατζικι. Ειναι κι η ανηψια μου εδω και το μακαρονι παει συννεφο (δεν τρωει σχεδον τιποτε αλλο). Ωραία παρέα θα κάνουν τα δυό τους!:eek:

Φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Κοριτσια γεια σας! χαθηκα!

Καλως ηρθες Εβιρι ελπιζω να τα πουμε απο κοντα.

Στη δουλεια υπηρξαν πολυ ασχημα γεγονοτα, μειναμε χωρις ρευμα 10 μερες, τωρα λειτουργουμε με γεννητρια και περιμενω να ερθει η Παρασκευη να κλεισουμε να ησυχασουμε. Οι διακοπες μου ακυρωθηκαν οποτε θα ειμαι Αθηνα. Επειδη δεν λειτουργουν ολοι οι υπολογιστες δεν μπορω να μπαινω. Αν κανονισετε κατι παρτε με στο κινητο. Σας φιλω ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είναι λίγος καιρός που δεν έχω μπει στο φόρουμ. Μπήκα μόνο λίγες φορές για να δω για το εσπα για τους παιδικους και γενικά είμαι λίγο στο κόσμο μου.

Σήμερα έφτιαξα φακες.Το παιδι μου με το ζόρι τις δοκίμασε στην αρχή.Ειχε πάρει και έτρωγε κάτι φρυγανιες που πήρα εγώ για τη δίαιτα που είναι με πίτουρο σικαλης και δεν ήθελε να φαει τίποτα άλλο. Άλλο και τούτο παλι:rolleyes:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά.

Φωτεινή, υπόλοιπο άδειας έχω αλλά θα πάρω μία εβδομάδα όταν ξεκινήσουν τα σχολεία μιάς και ο μικρούλης μου ξεκινάει δημοτικό! Και κάποιες άλλες μερές θα πάρω στις γιορτές.

Νινάκι αυτό με την επιστροφή τις Κυριακές το ζούμε τα τελευταία χρόνια όταν τα παιδιά είναι στην Εύβοια. Αλλά φέτος φεύγαμε μεσημεράκι, γύρω στις 12 δηλαδή, οπότε ερχόμασταν άνετα.

Ιωαννάκι εννοείς ότι σας κόψανε το ρεύμα λόγω χρεών? Θα σου τηλεφωνήσω...

Κακαό το ζουζούνι σου αποφάσισε να κάνει παρεούλα στην μανούλα που προσπαθεί να κάνει δίαιτα!

Πολλά φιλιά και στο υπόλοιπο παρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!! Έχω ένα θέμα με τη διατροφή από τη στιγμή που είμαι έγκυος προσέχω τα πάντα αποφεύγω το κρέας γιατί υπάρχει πιθανότητα για τοξοπλασμα και δεν τρώω μόνο και μόνο επειδή φοβάμαι.

Σήμερα έφτιαξα φακές με καροτακι και πατατουλα.

Δώστε καμιά ιδέα.... απο φαγακια


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λένια και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Το καλοκαίρι είναι εποχή που βρίσκεις άφθονα λαχανικά οπότε και μπορείς να κάνεις αρκετά φαγάκια. Γεμιστά, μελιτζάνες στον φούρνο ή στην κατσαρόλα, μπριάμ, φασολάκια... Πάντως εγώ όταν ήμουν έγκυος έτρωγα κρέας, απλά φρόντιζα να το μαγειρέψω καλά. Απέφευγα να τρώω κρεατικά έξω. Μπορείς να φτιάξεις και κάποιο σουφλέ ζυμαρικών επίσης αν βαρεθείς τα πολλά λαδερά.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λένια και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Το καλοκαίρι είναι εποχή που βρίσκεις άφθονα λαχανικά οπότε και μπορείς να κάνεις αρκετά φαγάκια. Γεμιστά, μελιτζάνες στον φούρνο ή στην κατσαρόλα, μπριάμ, φασολάκια... Πάντως εγώ όταν ήμουν έγκυος έτρωγα κρέας, απλά φρόντιζα να το μαγειρέψω καλά. Απέφευγα να τρώω κρεατικά έξω. Μπορείς να φτιάξεις και κάποιο σουφλέ ζυμαρικών επίσης αν βαρεθείς τα πολλά λαδερά.

Σε ευχαριστώ για της ιδέες που μου έδωσες πολύ ενδιαφερουσες αλλά πιο πολύ το σουφλέ με ξεσήκωσε λατρεύω τα ζυμαρικά

Τώρα πρόσεξα το τικεράκι σου... περιμένεις τριδυμάκια?

Ναι τριδυμακια!!!


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να είσαι καλά κορίτσι μου και να έχεις μία καλή εγκυμοσύνη!

Όσο για ιδεές είμαι σίγουρη ότι θα σου δώσουν και τα υπόλοιπα κορίτσια της παρέας...

Σε ευχαριστώ!!!!


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Έχω ένα θέμα με τη διατροφή από τη στιγμή που είμαι έγκυος προσέχω τα πάντα αποφεύγω το κρέας γιατί υπάρχει πιθανότητα για τοξοπλασμα και δεν τρώω μόνο και μόνο επειδή φοβάμαι.

Σήμερα έφτιαξα φακές με καροτακι και πατατουλα.

Δώστε καμιά ιδέα.... απο φαγακια

Με το καλό τα τρίδυμα και σου:D

Λένα μου δε πρέπει να αποφεύγεις ούτε το κρέας ούτε τα λαχανικά στην εγκυμοσυνη.Γιατι έχεις τόσο άγχος για το τοξοπλασμα;Αν το κρέας ψηθεί καλά δεν υπάρχει φόβος.Εγω και μαρουλι έτρωγα στην εγκυμοσυνη αλλά το έπλενα και το άφηνα στο νερό μαζί με ξύδι για ένα τέταρτο (ότι κάνω και τώρα βασικα).Θα έλεγα ότι από λαχανικά είναι πιο πιθανό να κολλήσεις τοξοπλασμα πάρα από κρέας οπότε καλύτερα πρόσεξε αυτό και απέφευγε λάχανο - μαρουλι για καλό και για κακό.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Λενια καλώς ήρθες στην παρεα, καλή εγκυμοσυνη να εχεις και με το καλό να έρθουν τα τριδυμακια σου! Πιστευω οτι στην εκγυμοσυνη χρειαζεται μια ισορροπημενη διατροφη, γιατι να μην τρως κρεας καλομαγειρεμενο; Εκτος απο λαδερα και ζυμαρικά υπαρχουν και διαφορες πιτες ή και κεφτεδακια απο αλλα υλικα (κολοκυθοκεφτεδες, ρεβυθοκεφτεδες κλπ) και φυσικά ψαρι (δεν ξερω αν το φοβασαι κι αυτο για αλλους λογους).

Κακάο τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε! Η κορη σου συμπαραστεκεται στην προσπαθεια της μανουλας για διαιτα;

Ιωαννα τι ειναι αυτα που τραβατε; Εκοψαν το ρευμα λογω χρεων; Τουλάχιστον θα κατσεις αρκετα και θα ηρεμησεις απο την ολη κατασταση.

Αχ Αγγελική κι εμενα πρωτακι φετος η μεγαλη. Ήδη εχω κανει κρουση οτι θελω να εχω αδεια την ημέρα του αγιασμου.

Νινα εμενα τα παιδια μου την τελευταια εβδομαδα δεν θελουν να πανε στη θαλασσα για μπανιο! Ειναι αναποδα ή οχι; Θα μου το ζητανε οταν αρχισουν οι βροχες να δειτε.

Χτες γιουβαρλάκια και μπαμιες ο,τι ηθελε ο καθενας. Σημερα γιγαντες.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει μπιφτέκια κοτόπουλου με πατατούλες στον φούρνο. Δεν νομίζω ότι θα ξαναμαγειρέψω μέσα στην εβδομάδα καθώς είμαστε τα 2 μας με τον άντρα μου κι έχει μείνει φαγάκι και από χτες αλλά σίγουρα θα μείνει και από το σημερινό.

Λένια όπως είδες και η Φωτεινή σου έδωσε κάποιες ιδέες. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια για το καλομαγειρεμένο κρέας. ¨Οσο για μαρούλι και λάχανο, έτσι κι αλλιώς δεν είναι και η εποχή τους οπότε μπορείς να τα αποφεύγεις.

Κακάο όντως το συκώτι είναι από τις τροφές που αποφεύγονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης όπως και ο τόνος, αν θυμάμαι καλά.

Φωτεινή τα τέκνα σου φαίνεται έχουν χορτάσει αρκετά την θάλασσα και γι΄αυτό απέχουν! Άστα να τους λείψει λιγάκι αρκεί να μην το ξαναθυμηθούν τον Σεπτέμβρη!!!!

Φιλάκια σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...