Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα παρεακι καλό μήνα κ καλή εβδομάδα να έχουμε!

Cacao να χαίρεσαι το αστερακι σου να είναι καλότυχο κ ευτυχισμένο πάντα!

Να είσαι κ συ πάντα καλά κ να τς διοργανώσεις κ αλλά παρτυ :P

Σαββατοκύριακο ημασταν εξοχικό ηρθαν φίλοι μας με τα παιδακια τους ψησαμε φαγαμε πήγαμε για μπάνιο ήταν υπέροχα :P

Για χθες κ σήμερα μπριαμ.

Αγγελική το ίδιο πρόβλημα έχουμε εάν δεν φαγωθούν τα γλυκά δεν έχει ύπνο :tongue:

Με το καλό να έρθετε Εβιρακι.

Φιλία σε όλο το παρεακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ευχαριστώ κορίτσια!Και μιας και μπηκα στη παρέα σας θα πάραμεινω:D

Μόνο που εγώ μετά το χαρούμενο διάλειμμα αυτών των ημερών θα συνεχίσω τη δίαιτα οπότε θα έχω πολύ λιτό διαιτολόγιο και μαγειρεμα:rolleyes:

Σήμερα το μενού εχει μπιφτέκια και μάλλον θα τα φάω σκέτα με σαλάτα. Από βδομάδα που θα σταματήσει η μικρή από τον παιδικό θα πρέπει να μαγειρεύω περισσότερο.Προς το παρόν τρώει εκεί και μπορώ να κάνω τη δίαιτα με την υσηχια μου χωρίς πολλούς πειρασμους:D

Αγγελική2 εγώ συνηθως δίνω και σε άλλους όταν φτιάχνω γλυκά κλπ γιατί αλλιώς τα τρώω όλα.Μου αρέσει όμως και η διαδικασία του να φτιάξω κάτι οπότε από το να μη κάνω τίποτα συνήθως φορτώνω φίλους και τη μητέρα μου με διαφορά.Τωρα λόγω διαιτας θα αργήσω να ξαναφτιάξω γλυκακια:-(


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Κακάο μου, μπορώ να σου δώσω την διεύθυνσή μου και να στέλνεις και σε μένα γλυκά για να μην μπάινεις στον πειρασμό!!! :tongue:

Αν είσαι κοντά σου κάνω και παράδοση δεν έχω πρόβλημα :lol::lol::lol:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσακια τι κανετε;

κακαο να την χαιρεστε την κορουλα !! Χρυσοχερα κ εσυ, μπραβο για ολα οσα εκανες !!! Αξια !! Ασε εμγαλη ιστορια τα γλυκα κ εγω αν τα εχω σπιτι συνεχως τσιμπολογαω !

Να σε ρωτησω,την τουρτα την εβαλες ψυγειο; δεν σου ιδρωσε η ζαχαροπαστα;

Αστερακι τι καλα ! παρεουλα,μπανακια ,ψησιμο σουπερ !!!

Αγγελικη μου αντε κ στο επομενο μπανακι το αλλο ΣΚ !!! Οντως η θαλασσα αυτο το ΣΚ ηταν τελεια ! Τι κανουν τα παιδια;Ποτε θα πατε με την αδεια; Υπαρχει πιθανοτητα να ερθουν φιλοι 8-20 Αυγουστου εκει, αν ερθουμε να τους δουμε κ εισαι εκει θα σε παρω τηλ!

Φωτεινη μου τι να πω για τα παιδια μας ,ειναι πονεμενη ιστορια ...Εμενα εχει τωρα γεννεθλια κ θα κανουμε το παρτυ του σχολειου αφου στο σπιτι το καναμε προκαταβολικα κ μου λεει μαμα θελω να μου φτιαξεις τουρτα σοκολατα αλλα να ξερεις οτι εγω δεν θα φαω. Γιατι τον ρωταω ετσι μου απανταει χωρις λογο ...

Ιωαννακι ωραιο που ειναι το παστιτσακι ,λαχταριστο !!!

Εβιρακι ευχζριστουμε για τους χαιρετισμους, να ανταποδωσεις αν ξαναμιλησετε !

νινακι που χαθηκες; μπανιαριζεσαι;

Εμεις το Σαββατο το μεσημερι ειχαμε γαυρακι κ κολιους ψητους με συνοδεια κολοκυθακια τηγανιτα,αγγουροντοματα απευθειας απο το μπαξε κ αμπελοφασουλα.Το βραδυ ψησαμε καλαμακια κ σεφταλιες με πιτουλες κ τηγανιτες πατατες.

Την Κυριακη κανελονια με κιμα κ εκανα κ μια δοση παγωτο.

Χτες φαγαμε απο τα κανελονια της Κυριακης κ σημερα μελιτζανες κ πιπεριες με σαλτσα.

Για αυριο κ μεθαυριο μαλλον εβγαλα το πρωι λιγο αρνακι που ειχα να το κανω γιουβετσι με κολοκυθακια.

Χτες εκανα κ μπισκοτακια για το παρτυ του μικρου στο σχολειο κ το απογευμα θα κανω το παντεσπανι για την τουρτα κ θα προετοιμασω την μους για την γεμιση.Αυριο το πρωι θα κανω κ το σιροπι κ το απογευμα θα μου μεινει μονο η συναρμολογηση κ το στολισμα. Θα την κανω κλασικη χωρις ζαχαροπαστα γιατι στο σχολειο ειναι κ μικρα παιδακια ,εχει κ ζεστη κ δεν τραβιεται νομιζω τωρα ειναι πιο βαρυα.

Αλλες φορες επαιρνα παρασταση κ πηγαινε χαμενη,ενα σκασμο χρηματα για ενα λεπτο.Χτες πηγα στο παιχνιδαδικο κ πηρα πολυ ωραια playmobil πειρατες κ θα τα ευχαριστηθει κιολας μετα ο μικρουλης μου !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Με έχουν πιάσει οι ζέστες και δε την παλεύω ιδιαίτερα... μπάνιο δεν προλάβαμε να πάμε γιατί ήταν φουλ το Σ/Κ με δουλειές...ήρθε και ο μηνιαίος μπελάς και με αποτελείωσε σήμερα!;)

Έχω μέρες να μπω και έχετε γράψει πάρα πολλά... τι να πρωτοσχολιάσω? Δεν το έχω και το θέμα με την μνήμη:D

Είδα ότι μπήκε στην παρέα μας άλλη μία μαγείρισσα..cacao καλώς ήλθες και καλά μαγειρέματα... είσαι πιο πολύ του γλυκού και μοιράζεις γλυκά, έμαθα:P... μην με ξεχάσεις και εμένα!:P

Από φαί να δούμε τι θα θυμηθώ: σουβλάκια κοτόπουλου με πίτες το Σάββατο, γαριδομακαρονάδα την Κυριακή, χτες φασολάκια με πατάτες και σήμερα παπουτσάκια.

Θα μπω αργότερα, αν μπορέσω, να σας διαβάσω πιο καλά.

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσακια τι κανετε;

κακαο να την χαιρεστε την κορουλα !! Χρυσοχερα κ εσυ, μπραβο για ολα οσα εκανες !!! Αξια !! Ασε εμγαλη ιστορια τα γλυκα κ εγω αν τα εχω σπιτι συνεχως τσιμπολογαω !

Να σε ρωτησω,την τουρτα την εβαλες ψυγειο; δεν σου ιδρωσε η ζαχαροπαστα;

Εμενα εχει τωρα γεννεθλια κ θα κανουμε το παρτυ του σχολειου αφου στο σπιτι το καναμε προκαταβολικα κ μου λεει μαμα θελω να μου φτιαξεις τουρτα σοκολατα αλλα να ξερεις οτι εγω δεν θα φαω. Γιατι τον ρωταω ετσι μου απανταει χωρις λογο ...!!!

Χτες εκανα κ μπισκοτακια για το παρτυ του μικρου στο σχολειο κ το απογευμα θα κανω το παντεσπανι για την τουρτα κ θα προετοιμασω την μους για την γεμιση.Αυριο το πρωι θα κανω κ το σιροπι κ το απογευμα θα μου μεινει μονο η συναρμολογηση κ το στολισμα. Θα την κανω κλασικη χωρις ζαχαροπαστα γιατι στο σχολειο ειναι κ μικρα παιδακια ,εχει κ ζεστη κ δεν τραβιεται νομιζω τωρα ειναι πιο βαρυα.

Αλλες φορες επαιρνα παρασταση κ πηγαινε χαμενη,ενα σκασμο χρηματα για ενα λεπτο.Χτες πηγα στο παιχνιδαδικο κ πηρα πολυ ωραια playmobil πειρατες κ θα τα ευχαριστηθει κιολας μετα ο μικρουλης μου !

Σ ευχαριστω ggeny!Λοιπον επειδη κι εγω τη ζαχαροπαστα τη φοβομουν εφτιαχνα παντα την επικαλυψη που γινεται απο μαρςμελλοους.Ομως φετος ειπα θα παρω κατι ετοιμο γτ δεν επαιζε με τη μικρη να μπορεσω να κανω δουλεια.Περισι δεινοπαθησαμε μεχρι να τελειωσω.Κι επειδη ηθελα και εντονα χρωματα δεν θα μου εβγαιναν οποτε πηρα της renshaw ετοιμη.Κι εγω τη φοβομουν αλλα εμεινε μια μερα στο ψυγειο χωρις να τη βαλω σε κουτι επειδη ηταν μεγαλη και χωρουσε ισα ισα στο ραφι του ψυγειου και δεν επαθε τιποτα.Για διακοσμηση εγω πηρα ζαχαρωτο με την Πιπυ Φακιδομυτη.Το εβαλα οταν εβγαλα τη τουρτα απο το ψυγειο γτ αυτο μπορει και να χαλουσε πραγματικα.Ολα μια χαρα ηταν κι εμενα με αγχωνε η ζαχαροπαστα στο ψυγειο και τωρα σκεφτομαι ποσο υπερβολικη ημουν.

Εγω εχω μια καψα με τη διακοσμηση της τουρτας.Θελω οτι εχει επανω να τρωγεται:rolleyes: Οπως οταν ημουν μικρη περιμενα πως και πως να φαω το ζαχαρωτο:P.Δεν εχω χρονο ομως για να κατσω να φτιαξω απο ζαχαροπαστα μονη μου.Οταν μεγαλωσει λιγο η μικρη θα αρχισω τις δημιουργιες!

Γιατι δε θελει να φαει τη τουρτα καλε;:shock:Αν δεν του αρεσει με σοκολατα μηπως να του εφτιαχνες κατι αλλο;Εγω συνηθως σοκολατα φτιαχνω με γεμιση απο σαντυγι και νουτελα.Αρεσει πολυ και σε μικρους και σε μεγαλους.Κανω και τη βουτυροκρεμα με νουτελα και γινεται κολαση:rolleyes::rolleyes:

Εσυ τι βαλεις για επικαλλυψη;Ειχα παρει μια φορα ενα ωραιο προιον της Betty Crocker νομιζω ηταν για επικαλυψη με σοκολατα και ηταν παρα πολυ ωραιο.Και γρηγορο;). Στα δικα μου γενεθλια τετοιο θα παρω σιγα μη κανω υπερπαραγωγη τουρτα παλι:tongue:

Να τα εκατοστησει και να τον χαιρεστε!!Τα ποσα κλεινει;

Εγω να σου πω την αληθεια δεν εφτιαξα τιποτα αλλο για το παιδικο τους πηγα τη Δευτερα 10 κομματακια μικρα απο τη τουρτα μας.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Cacao τι χρυσοχέρα εισαι κι εσυ! Για γραψε τη συνταγη για τη βουτυροκρεμα με νουτελα ακουγεται ενδιαφερουσα. Εγω εχω αδυναμια στις τουρτες, παστες κλπ. και ιδιαιτερα στη σοκολάτα. Τα υπολοιπα γλυκα δεν με νοιαζουν αν ειναι σπιτι. Κανεις διαιτα ε; Κοιτα μπορεις να μαγειρευεις κανονικά αποφευγοντας καποια υλικά πχ κρεμες γαλακτος, υπερβολικές σαλτσες κλπ και να τρως οτι και η υπολοιπη οικογενεια. Αλλιως μπορεις να μαγειρευεις για εσενα για 2 ημερες και να γλιτωσεις τον πολυ μπελα. Βγαινε και με τη μικρουλα σου βολτα, κυνηγα την ειναι φοβερη γυμναστικη (στο λεω απο προσωπικη πειρα). Καλη επιτυχία!

Νινα υπομονη με τη ζεστη! Καλοκαιρι ειναι και θα περασει!

Τζενη θελω κι εγω να φτιαξω κανελλονια να στειλω και στον αντρα μου. Καλά που μου το θυμησες.

Αστερακι βλέπω ωραια περασατε κι εσεις!

Ιωαννα ελα εδω που ειμαι εγω και δεν θα βαριεσαι καθολου. Εδω εχει τρελλαθει ο κοσμος.

Εβιρι ωραια ακουγονται τα κολοκυθακια του Καρδιναλίου. Θα δω αν τα έχεις ανεβασει στο μπλογκ σου.

Χτες ειχαμε γιουβαρλάκια λεμονατα. Η κορη προκειμενου να παει για μπανιο το απογευμα δοκιμασε ενα ολοκληρο γιουβαρλακι!

Φιλια σε ολο το παρεακι!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει φακές. Ίσα που πρόλαβα να τις μαγειρέψω χτες καθώς γύρισα σπίτι στις 9 το βράδυ! Και όχι εξαιτίας της δουλειάς αλλά λόγω των τραγικών μέσων μαζικής μεταφοράς. Αφού αν πετύχαινα ελεγκτή χτες και μου έλεγε ότι έχει λήξει το εισητήριό μου θα τον έδερνα!

Σήμερα πάω κομμωτήριο να γίνω λίγο άνθρωπος!

Κοριτσια αν ποτε συναντηθουμε θα σας φερω γλυκακια εννοειται;)

Καποια τυχερη ομως ειδα μενει πειραια που κατεβαινω συχνα:-P

Για ποιά να λέει άραγε???? :rolleyes:

Φωτεινή είδες τελικά που το κορίτσι σου με ένα καλό δόλωμα τρώει?

Κορίτσια έχω λίγη δουλίτσα, θα τα ξαναπούμε σε λίγο....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει φακές. Ίσα που πρόλαβα να τις μαγειρέψω χτες καθώς γύρισα σπίτι στις 9 το βράδυ! Και όχι εξαιτίας της δουλειάς αλλά λόγω των τραγικών μέσων μαζικής μεταφοράς. Αφού αν πετύχαινα ελεγκτή χτες και μου έλεγε ότι έχει λήξει το εισητήριό μου θα τον έδερνα!

Σήμερα πάω κομμωτήριο να γίνω λίγο άνθρωπος!

Για ποιά να λέει άραγε???? :rolleyes:

Σήμερα κατέβηκα πειραια το πρωί κι ακόμα είχα τούρτα στο ψυγειο:lol:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Cacao τι χρυσοχέρα εισαι κι εσυ! Για γραψε τη συνταγη για τη βουτυροκρεμα με νουτελα ακουγεται ενδιαφερουσα. Εγω εχω αδυναμια στις τουρτες, παστες κλπ. και ιδιαιτερα στη σοκολάτα. Τα υπολοιπα γλυκα δεν με νοιαζουν αν ειναι σπιτι. Κανεις διαιτα ε; Κοιτα μπορεις να μαγειρευεις κανονικά αποφευγοντας καποια υλικά πχ κρεμες γαλακτος, υπερβολικές σαλτσες κλπ και να τρως οτι και η υπολοιπη οικογενεια. Αλλιως μπορεις να μαγειρευεις για εσενα για 2 ημερες και να γλιτωσεις τον πολυ μπελα. Βγαινε και με τη μικρουλα σου βολτα, κυνηγα την ειναι φοβερη γυμναστικη (στο λεω απο προσωπικη πειρα). Καλη επιτυχία!

Σ ευχαριστω!Ασε αυτές τις μέρες που έφαγα διαφορα (και που δεν ήταν και πολλά σε ποσοτητα) αποσυντονιστηκα τελείως.Σημερα για να μη φαω τελικά έφτιαξα ένα τοστ:|Πιστεύω θα επανέλθω σε λίγες μέρες στο πρόγραμμα μου.Ναι μεν δε τρώω παχυντικα αλλά δεν κάνω και σωστά τη διατροφή.Μου κάνει πολύ κακό να σταματάω τη δίαιτα έστω και για 1-2 μέρες.Μεσα μου βαθιά δεν θέλω να κάνω διαιτα και μου βγαινει:tongue:

Λοιπόν για τη βουτυροκρεμα που με ρωτάς θα μπορούσα να σου δώσω τη συνταγη αλλά αφού είναι από τις συνταγές της παρέας θα σου βάλω καλύτερα το λινκ.Εκει έχουν σχολιάσει κιόλας όσοι το έφτιαξαν και αυτό μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

https://www.sintagespareas.gr/sintages/boutirokrema-noutelas-nutella-buttercream.html


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπονζουρ!

Πως μου ειστε;

Αγγελικη μου δεν ηταν το δολωμα. Γενικά καταλαβε μαλλον οτι πρεπει να δοκιμαζει απ'ολα. Χτες ειχαμε μπριαμ κι εφαγε 3 πηρουνιες. Δεν με νοιαζει η ποσοτητα σε αυτη τη φαση αλλα το γεγονος οτι ξεκινησε να δοκιμαζει. Βεβαια το μετωπο στην περιπτωση μου ειναι διπλο γιατι κραταω με πολυ μεγαλη προσπαθεια τη γιαγια να μην της φτιαξει κατι ξεχωριστο γιατι δεν θα φαει το κακομοιρο. Μεχρι στιγμης ειμαστε σε καλό δρομο.

Cacao ευχαριστω πολυ για τη συνταγη. Δειχνει πολυ καλή. Οντως το να ξαναμπεις σε προγραμμα ειναι ενα θεμα παντοτε αλλά πιστευω οτι με λιιιγη προσπαθεια θα τα καταφερεις.

Χτες οπως ανεφερα και παραπανω ειχαμε μπριαμ. Για σημερα διαφορα περισσευματα. Το βραδυ εφτιαξα κρεπες που ηθελε ο μικρος.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή καλό αυτό.... Εμένα ακόμη δεν τρώει σχεδόν τίποτα....ότι και να έχω προσπαθήσει.

Άρχισα να μαγειρεύω πάλι :).

Σήμερα κοτόπουλο κινέζικο με noodles κι εχθές σπανακόρυζο. Προχθές μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα και για αύριο φασόλια μαυρομάτικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...