Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει φασολάκια.

Cacao κανόνισε να έρθεις Πειραιά την Τρίτη προς το μεσημεράκι. Θα έχω επιστρέψει από την ανοσοθεραπέια μου κα κάποιες εξετάσεις που πρέπει να κάνω οπότε θα το έχω ανάγκη το γλυκό!!!!

Φωτεινή το έχουμε ξαναπεί ότι οι παππούδες δεν καταλάβαινουν από κανόνες στο φαγητό! Το κακόμοιρό το κοριτσάκι σου που τρώει μόνο 3 κουταλιές φαγητό και μετά λοιμοκτονεί.... τς τς τς τς τς .... τι μάνα άπονη και άκαρδη είσαι εσύ!

Αφροδιτάκι μπαίνεις κι εσύ σε πρόγραμμα μαγειρικής ξανά. Εύγε!!!

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο παρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα κοριτσια! Σημερα τρωμε κεφτεδακια, εγω με αναμεικτο ρυζι και το παιδι με πατατες τηγανιτες. Εχτες ειχε μεινει παστιτσιο. Ξερετε πως μπορει να περασε ο αυχενας μου που ποναει περιπου 2 βδομαδες επειδη με χτυπησε το a/c? Οι κρεμες δεν κανουν και θαυματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Σημερα τρωμε κεφτεδακια, εγω με αναμεικτο ρυζι και το παιδι με πατατες τηγανιτες. Εχτες ειχε μεινει παστιτσιο. Ξερετε πως μπορει να περασε ο αυχενας μου που ποναει περιπου 2 βδομαδες επειδη με χτυπησε το a/c? Οι κρεμες δεν κανουν και θαυματα

Ιωάννα περαστικά καταρχήν! Μήπως να φορούσες και φουλάρι όσο αυτό είναι εφικτό με την ζέστη? Και πάρε και κανένα αντιφλεγμονώδες τύπου ponstan, όχι κάτι πιό βαρύ για αρχή τουλάχιστον.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει φασολάκια.

Cacao κανόνισε να έρθεις Πειραιά την Τρίτη προς το μεσημεράκι. Θα έχω επιστρέψει από την ανοσοθεραπέια μου κα κάποιες εξετάσεις που πρέπει να κάνω οπότε θα το έχω ανάγκη το γλυκό!!!!

Φωτεινή το έχουμε ξαναπεί ότι οι παππούδες δεν καταλάβαινουν από κανόνες στο φαγητό! Το κακόμοιρό το κοριτσάκι σου που τρώει μόνο 3 κουταλιές φαγητό και μετά λοιμοκτονεί.... τς τς τς τς τς .... τι μάνα άπονη και άκαρδη είσαι εσύ!

Αφροδιτάκι μπαίνεις κι εσύ σε πρόγραμμα μαγειρικής ξανά. Εύγε!!!

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο παρεάκι μας!

Θα κανονισουμε οταν θα εχω φρεσκα γλυκα:tongue:Μπαγιατικη τουρτα θα σου δωσω;;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα δε θα μαγειρευα γτ θα εφευγα για μια δουλεια τωρα το πρωι με τη κουμπαρα μου και μετα εκει για φαγητο αλλα δε το βλεπω.Ακομα περιμενω τηλ και θα στησω και τη κοπελα που θα πηγαιναμε.Και νηστικη θα μεινω (να δω τι θα φτιαξω τωρα τελευταια στιγμη) και θα στησω τη κοπελα(ρεζιλι):roll:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσακια τι κάνετε;

Φωτεινη μου αυτο που κανει η κορη σου ειναι πολυ μεγαλο βημα προοδου κ ειμαι σιγουρη πως πια ειναι θεμα χρονου να αρχισει να τρωει απο ολα οσα της αρεσουν κ ας μην ειναι κ μεγαλες ποσοτητες! Μπραβοοο!! προσπαθησε τωρα πιο πολυ μην στα χαλασουν οι παπουδογιαγιαδες !!!

Αγγελικη μου τραβας ζορια κ εσυ στην δοτυλεια ε; Ωραια κ τα φασολακια ! Εμενα ο συζυγος μου εβγαλε ξαφνικα ιδιοτροπιες. Μια τα φασολακια,μια οι μπαμπιες την αλλη το μπριαμ ελεος !!

Ιωαννακι εγω περσυ που επαθα ψηξη στην πλατη με εντριβες με αρνικα μου περασε !! Τα φαγακια σου ολα λαχταριστα !!!

Νινακι το ιδιο μπελα εχουμε κ τωρα με την ζεστη τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα !!! Τα ζηλεψα τα παπουτσακια σου !

κακαο ο μικρος δεν εχει θεμα με την σοκολατα γενικα εχει θεμα με το να δοκιμαζει φαγητα κ γλυκα.Γλυκα βασικα δεν εχει φαει καθολου δεν θελει να δοκιμασει καν.Το μονο που εχει φαει ειναι μιραντα μπισκοτακια κ εχει δοκιασει πριν κανα μηνα λιγο παγωτο.... Πολυ μυστηριος ασε.

Που λες εγω διαβαζα πως δενκανει η ζαχαροπαστα στο ψυγειο κ απο την αλλη εβλεπα ενα σωρο δημοσιευσεις με τουρτες με κρεμα ζαχαροπλαστικης μεσα κ πραγματικα δεν ηξερα τι να κανω γι αυτο σε ρωτησα.

Συνηθως κανω 2 τουρτες μια που ειναι κεικ με γεμιση και επικαλυψη αντι βουτυροκρεμας αυτη την κρεμα της betty crocker κ απο πανω την ζαχαροπαστα κ το σχεδιο που θελω κ μια "κανονικη" με κρεμες κλπ αλλα ειναι πολυ μεγαλος κοπος κ διπλα εξοδα.

Τωρα για το παιδικο εκανα τουρτα σοκολατινα κ απο εξω την εκανα νησι εβαλα κρεμα γαλακτος χτυπημενη σε σαντιγυ κ την χρωματισα μπλε. Για το νησι για χωμα ετριψα μπισκοτο.Πολυ ωραια εγινε.

Πρεπει καποια στιγμη να κανω μια μικρη δοκιμαστικη σε ασχετη στιγμη να πειστω αν και τωρα που μου το λες κ εσυ μαλλον θα το τολμησω !!! Τα παρουσιαζουν κ πολυ τραγικα στα φορουμς κ εχω τρομοκρατηθει λιγο !!

Για σημερα δεν μαγειρεψα ειχε μεινει κρεας με κολοκυθακια.Για το βραδυ θα κανω κανα μεζεδακι μιας κ περιμενουμε παρεα.

Link to comment
Share on other sites

κακαο ο μικρος δεν εχει θεμα με την σοκολατα γενικα εχει θεμα με το να δοκιμαζει φαγητα κ γλυκα.Γλυκα βασικα δεν εχει φαει καθολου δεν θελει να δοκιμασει καν.Το μονο που εχει φαει ειναι μιραντα μπισκοτακια κ εχει δοκιασει πριν κανα μηνα λιγο παγωτο.... Πολυ μυστηριος ασε.

Που λες εγω διαβαζα πως δενκανει η ζαχαροπαστα στο ψυγειο κ απο την αλλη εβλεπα ενα σωρο δημοσιευσεις με τουρτες με κρεμα ζαχαροπλαστικης μεσα κ πραγματικα δεν ηξερα τι να κανω γι αυτο σε ρωτησα.

Συνηθως κανω 2 τουρτες μια που ειναι κεικ με γεμιση και επικαλυψη αντι βουτυροκρεμας αυτη την κρεμα της betty crocker κ απο πανω την ζαχαροπαστα κ το σχεδιο που θελω κ μια "κανονικη" με κρεμες κλπ αλλα ειναι πολυ μεγαλος κοπος κ διπλα εξοδα.

Τωρα για το παιδικο εκανα τουρτα σοκολατινα κ απο εξω την εκανα νησι εβαλα κρεμα γαλακτος χτυπημενη σε σαντιγυ κ την χρωματισα μπλε. Για το νησι για χωμα ετριψα μπισκοτο.Πολυ ωραια εγινε.

Πρεπει καποια στιγμη να κανω μια μικρη δοκιμαστικη σε ασχετη στιγμη να πειστω αν και τωρα που μου το λες κ εσυ μαλλον θα το τολμησω !!! Τα παρουσιαζουν κ πολυ τραγικα στα φορουμς κ εχω τρομοκρατηθει λιγο !!

Για σημερα δεν μαγειρεψα ειχε μεινει κρεας με κολοκυθακια.Για το βραδυ θα κανω κανα μεζεδακι μιας κ περιμενουμε παρεα.

Καλυτερα που δε πολυτρωει γλυκα.Περιττες θερμιδες ειναι εδω που τα λεμε.Κι ακομα κι αν δεν εχει πχ προβλημα βαρους μπορει αργοτερα να εχει και οι συνηθειες και αδυναμιες δεν κοβονται.Συν τα προβληματα υγειας που μπορει να επιδεινωσουν.Κι εμενα δεν δοκιμαζει ευκολα αλλα ειναι μικρουλα.Γλυκα τρωει της αρεσουν και εγω δεν της πολυεδινα αλλα μας φορτωνει ο παππους μιλαμε συνεχεια ολο βλακειουλες.Καλυτερα να φαει ενα σπιτικο γλυκο παρα ολα αυτα τα ετοιματζιδικα.

Πολυ ωραια ακουγεται η τουρτα με το νησι και τη θαλασσα.Μου ηρθαν στο μυαλο εικονες απο παραλιες:rolleyes:

Αυτη την επικαλυψη που λες ειχα παρει μια φορα και ειχα βαλει σε δικη μου τουρτα και ηταν τελεια.Δεν προσθεσα κατι αλλο απο πανω.Στα δικα μου γενεθλια συνηθως φτιαχνω spongecake και δεν το σιροπιαζω.Κατι σαν κεικ ας πουμε που βαζω γεμιση και επικαλυψη.

Κανε μια δοκιμη με τη ζαχαροπαστα.Εγω το ρισκαρα τωρα στα γενεθλια αλλα καλυτερα δες το σε φαση που θα φτιαξεις κατι για μεταξυ σας.Μια χαρα βγηκε απο το ψυγειο και ουτε καν την ειχα σε κουτι(αν χωρουσε θα την εβαζα).Τελικα ναι τα λενε λιγο τραγικα.Ισως για καλυτερα;;Δε ξερω αν παιζει και ρολο το ειδος της ζαροπαστας, μαρκα κλπ.Τη φτιαχνεις μονη σου;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Κακάο είναι πολύ εκνευριστικό και αγενές να σε στήνουν και χωρίς να το θες να φαίνεσαι κι εσύ ασυνεπής! Τι να πω βρε παιδί μου!

Τζενάκι κι εγώ διαβάζω διάφορα από τα φόρουμς αλλά τελικά κάνω τους δικούς μου πειραματισμούς για να πειστώ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κακάο είναι πολύ εκνευριστικό και αγενές να σε στήνουν και χωρίς να το θες να φαίνεσαι κι εσύ ασυνεπής! Τι να πω βρε παιδί μου!

Τζενάκι κι εγώ διαβάζω διάφορα από τα φόρουμς αλλά τελικά κάνω τους δικούς μου πειραματισμούς για να πειστώ!

Ειναι.Κι εμενα δεν μ αρεσουν αυτα αλλα επειδη μου κανει χαρη που θα με παει μεχρι εκει δε μπορω να της πω και τιποτα:?

Τελικα μιλησαμε στο τηλ και θα ερθει απλα θα παμε καθυστερημενα.Αντε να δουμε...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο με αυτα που γραφετε θα θελω επεξηγηση, εχετε φυγει απο τα απλα καθημερινα φαγητα και γλυκα. Τελικα μαλλον δεν το εχω με τη ζαχαροπλαστικη καθολου.

Φωτεινη χαρηκα πολυ που η κορη σου δοκιμαζει, ολα καλα θα πανε αν δεν ανακατευτουν οι παππουδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κι από μένα σε όλα τα κορίτσια.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μοσχαράκι ψητό της κατσαρόλας με πουρέ.

Διανύουμε πολύ όμορφες μέρες έξω, αλλά εγώ μπάφιασα εδώ όλο τα ίδια και τα ίδια.

Βρε κορίτσια να σας πω ότι τον τελευταίο καιρό κόλλησα με το Καρά σεβντά, τι ωραία σειρά είναι αυτή!!!!!!! Θαύμασα, εκτός από την πλοκή και τους όμορφους σε εμφάνιση ηθοποιούς, τον τρόπο που παρουσιάζουν τη χώρα τους στα πλάνα καθώς και το σύνολο του έργου. Ξύπνησαν αυτοί και κάνουν σωρειδόν εξαγωγές σήριαλ και μάλιστα τα πλασάρουν με τον καλύτερο τρόπο.

Μακάρι να βάζαμε κι εμείς το ξυπνητήρι να βγούμε από το λήθαργο.

Εβιράκι ευχαριστούμε πολύ για τα χαιρετίσματα του Νίκου μας! Χαίρομαι που είναι καλά, αν και θα χαιρόμουν περισσότερο να μας έγραφε τα νέα του.

Ελπίζω να μπει κάποια στιγμή.

Εβιρι αντε σε λιγο καιρο ερχεστε. Ελπιζω να περασετε πολυ καλυτερα απο περσι. Περσι δεν ηταν με το ποδι?

Ευχαριστώ Ιωάννα μου, ναι πέρσι ήταν κι ελπίζω φέτος να είναι καλά.

Με το καλό να έρθετε Εβιρακι.

Σ' ευχαριστώ πολύ Αστεράκι μου.

Ευχαριστώ κορίτσια!Και μιας και μπηκα στη παρέα σας θα πάραμεινω:-D

Φυσικά και θα παραμείνεις. Είσαι και τόσο χρυσοχέρα που επιβάλλεται.

Αγγελική2 εγώ συνηθως δίνω και σε άλλους όταν φτιάχνω γλυκά κλπ γιατί αλλιώς τα τρώω όλα.

Κάπως πρέπει να γειτονέψουμε δε γίνεται αλλιώς.

Εβιρακι ευχζριστουμε για τους χαιρετισμους, να ανταποδωσεις αν ξαναμιλησετε !

Ευχαρίστως θα του τα πω.

Από φαί να δούμε τι θα θυμηθώ: σουβλάκια κοτόπουλου με πίτες το Σάββατο, γαριδομακαρονάδα την Κυριακή, χτες φασολάκια με πατάτες και σήμερα παπουτσάκια.

Νινάκι μου κοίτα τι παθαίνει κάποιος που διαβάζει γρήγορα τα γραφόμενα, τη μακαρονάδα τη διάβασα γαϊδουρομακαρονάδα και μετά άρχισα να γελάω με τον εαυτό μου.

Κοριτσια αν ποτε συναντηθουμε θα σας φερω γλυκακια εννοειται:wink:

Περιμένω να γράψεις μέρα και ώρα.

Εβιρι ωραια ακουγονται τα κολοκυθακια του Καρδιναλίου. Θα δω αν τα έχεις ανεβασει στο μπλογκ σου.

Σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου

Χτες ειχαμε γιουβαρλάκια λεμονατα. Η κορη προκειμενου να παει για μπανιο το απογευμα δοκιμασε ενα ολοκληρο γιουβαρλακι!

Αυτό δεν είναι δοκιμή, αυτό είναι τρελό φαγοπότι.

Για ποιά να λέει άραγε???? :rolleyes:

χαχαχα

Ξερετε πως μπορει να περασε ο αυχενας μου που ποναει περιπου 2 βδομαδες επειδη με χτυπησε το a/c? Οι κρεμες δεν κανουν και θαυματα

Εγώ θα σου συνιστούσα θερμά επιθέματα όπως οι κομπρέσες αυτές που έχουν το μπλε ζελέ μέσα. Τις ζεσταίνεις στο φούρνο μικροκυμάτων και τις ακουμπάς στον αυχένα πάνω από ένα πανί. Ειδικά σε συνδυασμό με κάποια θερμαντική αλοιφή θα δεις διαφορά. Στο ντους επίσης, να βάζεις το ζεστό νερό αρκετή ώρα πάνω στον αυχένα.

Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει μακαρονάδα ορφανή. Χτες γύρισα σπίτι από την δουλειά και ήμουν πολύ κουρασμένη και δεν μαγείρεψα κάτι. Και σαν να μην έφτανε αυτό σήμερα το πρωί ξύπνησα με πονοκέφαλο.

Εβιράκι δεν έχω δει καθόλου αυτήν την σειρά που λες. Δεν ξέρω καν τι ώρα την προβάλει. Αλλά από διαφημιστικά σποτ που έχω δει φαίνεται προσεγμένη δουλειά.

Κορίτσια θα επανέλθω αργότερα.....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν εχω προλάβει να σας διαβάσω γινεται πανικός σημερα εδω.

Για σημερα λιγα τορτελίνια με κρεμα γαλακτος που εμειναν απο χτες και καμια στραπατσαδα μαλλον.

Φιλια και καλό ΣΚ


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Που χαθηκατε ολες; Καλοπερνατε;

Εγω μια απο τα ιδια. Τρελο πηξιμο στη δουλεια.

Το ΣΚ ειχαμε παστιτσιο και χτες ομελετα με διαφορα μεσα. Για σημερα η κορη ζητησε σουπα κι ειπαμε να της κανουμε το χατηρι.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Χτες έγραψα ένα κατεβατό και κατά λάθος πάτησα ένα πλήκτρο και τα έχασα όλα!:mad: Μετά το έκλεισα και ησύχασα!

Τι κάνετε? πώς είστε?

Φαντάζομαι πως πλατσουρίσατε το Σ/Κ. Και εμείς τα καταφέραμε αυτή την φορά... το απολαύσαμε πολύ! Ευτυχώς που πολλοί θεωρούν ότι ο Σχοινιάς είναι μόνο το Καράβι, οπότε νομίζουν ότι γίνεται χαμός και βρωμιά και όλα τα σχετικά... έτσι περνάμε τέλεια εμείς που είμαστε μόνιμοι λουόμενοι της περιοχής:P

Χτες κορίτσια παραλίγο να πάθω αλλεργικό σοκ! Καθάριζα αγριόχορτα από τα δέντρα μας και άρχισα να φταρνίζομαι πολύ... δεν έδωσα σημασία, συνέχισα και μετά από λίγο έκλεισε ο λαιμός μου! Βράχνιασα! Ευτυχώς μου πέρασε μετά από καμία ώρα και γλύτωσα την σχετική ένεση!:eek:

Από φαί αυτές τις μέρες έκανα σαρδέλες και κουτσομούρες με βλήτα, σουβλάκια, κοτόπουλο κοκκινιστό με μακαρόνια και σήμερα αν προλάβω γεμιστά.

Φωτεινή δύσκολη εποχή στη δουλειά? Τουλάχιστον προλαβαίνεις να ρίξεις καμία βουτιά το απόγευμα με τα παιδιά?;)

Ιωάννα ελπίζω να έχει περάσει ο αυχένας σου πια. Πάντως θα σου έλεγα τα ίδια που σου είπε η Εβίρι και επιπλέον να προσέχεις πολύ μετά την ζεστή κομπρέσα, τα ρεύματα του αέρα.

Εβίρι είδες τι κάνουν οι Τούρκοι με τα έργα τους? Εδώ μόνο κάποιες μαγειρικές εκπομπές ταξιδεύουν στα όμορφα μέρη μας... ποιός θα τα δει αυτά? Λίγες μέρες σου έμειναν και έρχεσαι... λες να σε δούμε?:D

Αγγελική σήμερα έχεις τη θεραπεία και μετά το καφεδάκι το καθιερωμένο? :P

Ιωάννα ούτε εγώ τα έχω καλά με τόσο εξηζητημένες συνταγές ζαχαροπλαστικής που λένε τα κορίτσια... απλά γλυκάκια και γρήγορα θέλω.:D

Ξέχασα να σας πω ότι έφτιαξα ένα γλυκάκι ψυγείου, νομίζω αρκετά υγιεινό.. είναι μπισκοτογλυκό ψυγείου με γιαούρτι... το τσακίσαμε!

Φιλιά σε όλους.:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...