Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χτες είχα πάει για γενικότερο επανέλεγχο σχετικά με την αλλεργία μου. Μου πήραν αίμα, έκανα δερματολογικά τεστ και έκανα και σπιρομέτρηση. Από τις πρώτες ενδείξεις ο αλλεργιολόγος είναι πολύ πολύ ευχαριστημένος γιατί έχω θεαματική βελτίωση με μόλις ένα χρόνο ανοσοθεραπείας! Θα περιμένουμε αρχές Σεπτέμβρη να βγουν και οι άπειρες αιματολογικές που κάναμε και θα μου πει τι πορεία θα ακολουθήσουμε τότε.

Χτες το μενού μας είχε φακές και σήμερα κοτόπουλο κοκκινιστό με ότι συνοδευτικό αποφασίσουν τα παιδιά.

Φωτεινή πως πάει η δουλειά?

Νινάκι χτες δεν ήπια το καθιερωμένο καφεδάκι καθώς έμεινα κάμποσο στο νοσοκομείο. Αλλά ήπια ένα στα γρήγορα εκεί και μετά πήγα και ψώνισα πέδιλα στον μικρούλη μου.

Ιωάννα όλα καλά με τον αυχένα σου?

Πολλά φιλία σε όλο το μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρες!

Αγγελική είναι πολύ ενθαρρυντικό που πάει τόσο καλά η θεραπεία σου! Άντε να γλιτώσεις επιτέλους. Μία χαρά μου ακούγεται και ο σύντομος καφές μετά ψώνιων:D

Χτες κορίτσια η κουζίνα μου έπαθε σοκ! Μαζί με μένα φυσικά! Χτύπαγα στο μούλτι ντομάτα με κρεμμύδι και με το που το κλείνω, ανοίγει και το καπάκι του! Φανταστείτε τι έγινε στην κουζίνα! Δεν σας λέω τίποτα άλλο! Τελικά της πάει και το κόκκινο, σκέφτηκα όταν είδα το τοίχο με την ντομάτα:P Το πήρα στο αστείο φυσικά... τι άλλο να έκανα?:mad: Και μετά η γέμιση των γεμιστών δεν έφτανε, αφού η μισή πήγε βόλτα και συμπλήρωσα... τουλάχιστον άξιζε τον κόπο.

Σήμερα δεν είμαι καθόλου στα κέφια μου... πρέπει να ασχοληθώ με κάτι ενδιαφέρον, να ξεφύγει το μυαλό. Κάτι σκέφτηκα...

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

Αγγελικη μπραβο που πας καλυτερα, να ηρεμησεις κιολας.

Νινα μπορω να το φανταστω γιατι το εχω παθει. Καιρος ν αλλαξεις χρωμα!!

Εωγ αυτε τις μερες ειχα βαψιματα, τελειωσε ολο το εξω σπιτι, κουραστηκα βεβαια γιατι γιναν ολα χαλια. Εχτες εβγαλα κι εναν φρονιμητη γιατι παραλληλα με τα βαψιματα ειχα και πονοδοντο. Ο αυχενας δεν περασε, εχω ραντεβου την αλλη βδομαδα στον ορθοπεδικο.

Σημερα θα φαμε φακες αν τα καταφερω γιατι στομα δεν ανοιγει.

Η δουλεια κλεινει ενα μηνα απο 5/8 εως 5/9 και θα ειμαστε και απληρωτοι

ΑΥτα τα λιγα τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσακια μιυ τι κάνετε;

Αγγελικη πολυ ευχαριστα τα ιατρικα νεα σου !!!! Πιανει τοπο που λενε η θεραπεια !!! Μπραβο !!

Νινακι φανταζομαι την αντιδραση σου οταν εγινε το συμβαν ..... το χειριστηκες πολυ καλα , τι αλλο να εκανες ...το παιρνεις στην πλακα μετα δεν εχεις κ αλλη επιλογη .

Ιωαννακι ευχαριστο οτι θα κανεις ενα μηνα διακοπες αλλα αν πληρωνοσουν κιολας θα ηταν ακομη καλυτερα γιατι κ διακοπες χωρις λεφτα δεν γινονται ...

Εμεις σημερα κ χτες φαγαμε γεμιστα.Για αυριο εχω βγαλει απο καταξυψη σουτζουκακια κ λεω να τα καλω στο φουρνο.Εχω δει στις μαγειρο-ομαδες στο φβ μια συνταγη που κανουν με μπιφτεκια ομως εναλλαξ στο ταψι με φετες πατατας -μελιτζανας-ντοματας κ πολλες φορες βαζουν κ πιπερια κ επισης ριχνουν κ σαλτσα ντοματας κ φαινεται πολυ ωραιο.Εγω αφου εχω τα σουτζουκακια ετοιμα θα βαλω αυτα κ θα βαλω φετες ντοματα,πατατα,μελιτζανα,πιπερια κ σαλτσα κ μετα στο τελος λεω να βαλω κ λιγο τυρακι θα δω.

θα σας πως αυριο τα αποτελεσματα.

Αγγελικη ποτε παιρνεις αδεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!Είχα λίγες μέρες να μπω στο φόρουμ και δε σας διάβασα. Σήμερα εμείς λείπαμε το πρωι και δε μαγειρεψαμε.Μιας και η μικρη μου κοιμηθηκε μολις γυρισαμε θα φτιάξω τωρα μια ομελέτα στο αντικολλητικο που της αρέσει πολύ κι εγώ δεν θα φάω τίποτα γτ τσάκισα κατι βλακειες.Ισως κανένα φρούτα κι και πιο αργά σαλατα.Αχχχχχ


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι από Δευτέρα είμαι αδειούχος!!!!

Κακάο εγώ αυτές τις ατασθαλίες δεν μπορώ να τις κόψω γι΄αυτό και δεν μπάινω σε πρόγραμμα! Το μόνο που κάνω είναι να περιορίζω τις βλακειούλες, αλλά κι αυτό όχι πάντα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι από Δευτέρα είμαι αδειούχος!!!!

Κακάο εγώ αυτές τις ατασθαλίες δεν μπορώ να τις κόψω γι΄αυτό και δεν μπάινω σε πρόγραμμα! Το μόνο που κάνω είναι να περιορίζω τις βλακειούλες, αλλά κι αυτό όχι πάντα!

Σε νιωθω.Ουφφφ!

Εμένα η τούρτα με κατέστρεψε καλά είχα μπει σε πρόγραμμα και δεν με ενοιαζε καν.Θα ξαναμπώ όμως που θα πάει.Ισως και αύριο αν το πάρω απόφαση και έχω όλα τα απαραίτητα στο ψυγείο γτ είναι κι αυτό ένα θεμα:roll:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου.

Πώς πάει η ζέστη σε σας; Πώς πάνε τα μπάνια;

Έφτιαξα φασολάκια τσαουλιά με πιπεριές μέσα. Τα έφτιαχνα και με έφτιαχναν. Περίμενα τόσο καιρό μήπως και τα βάλουν σε προσφορά αλλά αφού δεν τα έβαλαν και τα πήρα με την κανονική τους τιμή, 7 ευρώ το κιλό. Εγώ πήρα 500 γρ. γιατί έτσι κι αλλιώς δεν τα τρώει η μικρή Εβιρίνα.

Η ανισορροπία του καιρού θα μας στείλει έγκλειστους στο τέλος. Την Κυριακή καήκαμε από τη ζέστη των 34 βαθμών γιατί ήμασταν σε εξωτερικό περιβάλλον σε πάνινες τέντες από κάτω οι οποίες πολλαπλασίαζαν τη θερμοκρασία. Σας πληροφορώ ότι σήμερα έχει 18 βαθμούς και βρέχει. Προχτές κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα και σήμερα κλείνουμε και τις χαραμάδες. Schön.

Η Κυριακή ήταν πολύ ωραία για ένα ακόμα λόγο. Το πρωί πήγαμε στη Θεία Λειτουργία σε Εκκλησία λίγο πιο έξω από τη Στουτγκάρδη και μετά έγινε η τελετή των αποκαλυπτηρίων του αγάλματος του Καποδίστρια στην αυλή της. Την αποκάλυψη την έκανε ο άντρας μου, ακολούθησε κατάθεση στεφάνου (από τον ίδιο και από άλλους) και μετά εκφώνησε και ένα σύντομο λόγο όπως επίσης έκαναν άλλοι δύο ομιλιτές.

Εβιράκι δεν έχω δει καθόλου αυτήν την σειρά που λες. Δεν ξέρω καν τι ώρα την προβάλει. Αλλά από διαφημιστικά σποτ που έχω δει φαίνεται προσεγμένη δουλειά.

Σου συνιστώ να μην τη δεις γιατί το πιο πιθανό είναι να κολλήσεις και αυτό δεν είναι σωστό καλοκαιριάτικα.

Όπως λες είναι πολύ προσεγμένη σε όλους τους τομείς. Γι' αυτό όχι μόνο μου αρέσει αλλά τη ζηλεύω κιόλας.

Αμ το άλλο.....επειδή έχω αγωνία να δω τι θα γίνει παρακάτω κάθομαι στο ίντερνετ και πολλές φορές ξενυχτάω βλέποντας τα παρακάτω επεισόδια. Αυτό δεν το έχω ξανακάνει ποτέ για έργο. Αποβλακώθηκα.

Φαντάζομαι πως πλατσουρίσατε το Σ/Κ.

Κι εγώ Νίνα πλατσουρίζω ειδικά τη Δευτέρα και σήμερα Τετάρτη που έβρεχε.

Χτες κορίτσια παραλίγο να πάθω αλλεργικό σοκ! Καθάριζα αγριόχορτα από τα δέντρα μας και άρχισα να φταρνίζομαι πολύ... δεν έδωσα σημασία, συνέχισα και μετά από λίγο έκλεισε ο λαιμός μου! Βράχνιασα! Ευτυχώς μου πέρασε μετά από καμία ώρα και γλύτωσα την σχετική ένεση!:eek:

Ωχ αμάν!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock:

Τι πήγε να σου τύχει βρε Νινάκι!!!! Καλά και πώς πέρασε μόνο του χωρίς κάποιο φάρμακο;

Λίγες μέρες σου έμειναν και έρχεσαι... λες να σε δούμε?:-D

Αυτό θα το κανονίσουμε σίγουρα. Έχουμε χρόνο μέχρι τις 09/09 γιατί θα φύγω ξανά στις 10/09.

Χτες είχα πάει για γενικότερο επανέλεγχο σχετικά με την αλλεργία μου. Μου πήραν αίμα, έκανα δερματολογικά τεστ και έκανα και σπιρομέτρηση. Από τις πρώτες ενδείξεις ο αλλεργιολόγος είναι πολύ πολύ ευχαριστημένος γιατί έχω θεαματική βελτίωση με μόλις ένα χρόνο ανοσοθεραπείας! Θα περιμένουμε αρχές Σεπτέμβρη να βγουν και οι άπειρες αιματολογικές που κάναμε και θα μου πει τι πορεία θα ακολουθήσουμε τότε.

Μπράβο βρε Αγγελική μου, πολύ ευχάριστα τα νέα σου. Εύχομαι σύντομα να γίνει μακρινό παρελθόν η αλλεργία.

Χτες κορίτσια η κουζίνα μου έπαθε σοκ! Μαζί με μένα φυσικά! Χτύπαγα στο μούλτι ντομάτα με κρεμμύδι και με το που το κλείνω, ανοίγει και το καπάκι του! Φανταστείτε τι έγινε στην κουζίνα! Δεν σας λέω τίποτα άλλο! Τελικά της πάει και το κόκκινο, σκέφτηκα όταν είδα το τοίχο με την ντομάτα:-P Το πήρα στο αστείο φυσικά... τι άλλο να έκανα?:mad: Και μετά η γέμιση των γεμιστών δεν έφτανε, αφού η μισή πήγε βόλτα και συμπλήρωσα... τουλάχιστον άξιζε τον κόπο.

Σι κοκκινάκι!!!!!!!!!

Καλά που δεν ήρθε κανείς στην κουζίνα εκείνη την ώρα. Θα χρειαζόταν αρκετός κόπος να τον πείσεις ότι δεν έσφαξες κανένα.

Εσύ να είσαι καλά δεν πειράζει.

Σήμερα δεν είμαι καθόλου στα κέφια μου... πρέπει να ασχοληθώ με κάτι ενδιαφέρον, να ξεφύγει το μυαλό. Κάτι σκέφτηκα...

Πε το μας και μας :-D

Εχτες εβγαλα κι εναν φρονιμητη γιατι παραλληλα με τα βαψιματα ειχα και πονοδοντο. Ο αυχενας δεν περασε, εχω ραντεβου την αλλη βδομαδα στον ορθοπεδικο.

Να πω περαστικά για το φρονιμήτη. Όσο για τον αυχένα αφού δεν πέρασε μετά από τόσες μέρες θα πει ότι δεν είναι ψύξη αλλά κάποιο αυχενικό ζήτημα.

Εχω δει στις μαγειρο-ομαδες στο φβ μια συνταγη που κανουν με μπιφτεκια ομως εναλλαξ στο ταψι με φετες πατατας -μελιτζανας-ντοματας κ πολλες φορες βαζουν κ πιπερια κ επισης ριχνουν κ σαλτσα ντοματας κ φαινεται πολυ ωραιο.

Θα πρέπει να είναι πολύ ωραία. !!!!!

Εγω αφου εχω τα σουτζουκακια ετοιμα θα βαλω αυτα κ θα βαλω φετες ντοματα,πατατα,μελιτζανα,πιπερια κ σαλτσα κ μετα στο τελος λεω να βαλω κ λιγο τυρακι θα δω.

Μωρέ θα το κάνεις απίθανο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα έχω μαγειρέψει μελιτζάνες στην κατσαρόλα με φέτα.

Έβιράκι ο καιρός σας είναι σκέτη σχιζοφρένεια! Άντε, δεν αργούν οι μέρες που θα έρθεις στα πάτρια εδάδη να έρθετε στα ίσια σας!

Φαντάζομαι πόσο θα καμάρωσες τον αντρούλη σου στην εκδήλωση των αποκαλυπτηρίων!

Πολλά φιλάκια και σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Αγγελικη πολυ καλά τα νεα με την ανοσοθεραπεια! Ευχομαι επιτελους να σταματησει η ταλαιπωρια σου με αυτο το θεμα. Ξεκιναει η αδειουλα σου ε; Θα παρεις και τον Αυγουστο ή μονο τωρα;

Ιωαννα περαστικά με το φρονιμητη! Εχω βγαλει κι εγω και ξερω την ταλαιπωρια. Δεν μπορουσα να φαω 3-4 μερες (στη δικη μου περιπτωση αυτο δεν ειναι και κακό βεβαια). Καλά εκανες κι εκλεισες ραντεβου σε ορθοπεδικο για τον αυχενα αφου δεν εχει περασει ακομη. Όσο για τις διακοπες καλά να περασεις αλλά το οτι δεν θα πληρωθειτε δεν ειναι κι οτι καλύτερο.

Νινα ολες το έχουμε παθει αυτο. Τι σκεφτηκε το μυαλουδακι σου παλι να δημιουργησει;

Τζενη πολυ ωραιο ακουγεται το φαγητο αυτο. Ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι κολαση. Αδειουλα πότε θα πάρεις;

Εβιρι το ειχα διαβασει για τον καιρο. Ειχα διαβασει μαλιστα πως το ΣΚ περιμένουν στις Άλπεις να χιονισει!!!! Τι να πει κανεις πια... Καλά την τιμη στα φασολακια δεν τη σχολιαζω. Ουτε χαβιαρι να αγοραζες. Εγω δεν την εχω δει καθολου αυτη τη σειρα ουτε και το τρέιλερ. Γενικά δεν βλεπω τηλεοραση γιατι δεν προλαβαινω (και γιατι τα παιδια θελουν να δουν τα δικά τους). Ωραια πρεπει να ήταν την Κυριακή στην εκδήπωση που πηγατε! Και συγκινητικά.

Στο θεμα μας τωρα: χτες ειχαμε γεμιστα κι εχουν περισσεψει και για σημερα. Η κορη μου εφαγε μια ντοματα γεμιστη. Εχει αρχισει να ηρεμει και η γιαγια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα !!!

Εβιρακι μου πολυ χαρηκα που σε διαβασα !!! Μπραβο για τον αντρα σου !! Να τονκαμαρωνετε παντα !!! Οσο για τον καιρο τι να πω ,απορω πραγματικα πως αντεχετε !!! 7 ευρω τα φασολακια? τα τρως κ σε τρωνε .

Αγγελικη πολυ ωραιο το φαγακι σου !! 25 εχω κατι σεμιναρια κοντα σου γι αυτο σε ρωτησα μηπως πιναμε κανα καφε στο σχολασμα.

Το εφτιαξα το φαγακι χτες, ωραιαο ηταν οχι ομως τιποτα ιδιεταιρο.Σαν το μπριαμ που κανουμε με τα κεφτεδακια/μπιφτεκακια.Μονο η διαταξη τωνλαχανικων αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...