Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Bluee19 είπε:

      Συναγωνίστριες εύχομαι σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με υγεία !!! 
      Στις εγκυολες μας να έχουν μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσουν τα θαύματακια τους στην αγκαλιά τους!!! Και σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμη προσπαθούμε σύντομα να έρθει και σε εμάς το θαύμα 🙏🏼

       

      καλή ανάσταση κορίτσι μ ! εσωτερική και εξωτερική! το επόμενο πάσχα να χεις  μια κοιλιτσα τούρλα! 

      • Λουλούδια 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα παρεάκι!

Ιωαννα μου να χαιρεσαι το παλικαράκι σου! Να είναι παντα γερό! Καλά κάνεις και εισαι καλά. Ευχομαι ολα να πανε κατ'ευχήν.

Καρμάκι κανεις κι εσύ ωραιους συνδυασμούς! Για το κέικ δεν μπορω να καταλάβω τι φταιει. Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι δεν χρειάζεται το μείγμα να ειναι πολύ σφιχτό αν καταλαβαινεις τι εννοω.

Τι κάνει η υπόλοιπη παρεούλα;

Χτες ειχαμε λαχανοντολμάδες. Περισσεψαν και για σημερα 2 μεριδες. Εγω θα παρω κατι στη δουλεια και θα βολευτω. Η κορη ετσι κι αλλιως δεν δοκιμάζει. Θα περάσει το μεσημέρι. Για το βραδυ θα δουμε.

Φιλια και καλό ΣΚ.

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε;το μενου ειχε χτες μοσχαρακι κοκκινιστο με πατατουλες κ σημερα φακες

17 hours ago, Karmaki είπε:

Για ακόμα μια φορά ενω ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα δεν μου φουσκωσε το κεικ :(  Η γευση του παρόλα αυτα είναι πολύ ωραία .

Χμμμ μηπως ο φουρνος σου θελει λιγο παραπανω ανεβασμα κ οχι σφηχτο μειγμα...κανε πειραματα θα το πετυχεις...οπως εγω δεν μπορω να πετυχω το ζυμαρι στην πιτσα...μια φουσκωνει πολυ μια καθεται τι να πω....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

Χαθηκα κοριτσακια αλλα δεν προλαβαινω ανασα να παρω.

Καρμακι σδοκιμασε να αλλαξεις μαρκα αλευρι . Επισης αυτο που κανει το κεικ να καθεται ειναι αν ανοιγεις το φουρνο,ειδικα στην αρχη κ αν το τρυπας να δεις αν ψηθηκε κ του φυγει ο αερας.Θελει να ανοιγεις το φουρνο εκει στο 40-45 λεπτο που υπολογιζεις οτι εγινε κ δοκιμαζεις με ενα λεπτο καλαμακι-οδοντογλυφιδα.

Ιωαννακι μου να το χαιρεσαι το παλικαρακι σου ! γερο κ τυχερο να ειναι ! Δεν πειραζει που δεν θα κανετε μεγαλο παρτυ,θα εχει πολυ αγαπη κ ανθρωπους που τον νοιαζονται πραγματικα.Οσο για σενα ,κρατα γερα !!!! 

Κοριτσια εγω δεν το μαγειρευω το κουνελι,παααρα πολυ σπανια τυπου μια φορα το χρονο κ τοτε το κανω στιφαδο.Εμεις το τρωμε κ οι δυο τα παιδια ομως δεν, με τιποτα.

Φωτεινη μην το ξαναπεις αυτο, κανενας δεν ειναι αχρηστος ολοι ειναι πολυ καλοι καπου !!!  Ωραιο φαγητο οι λαχανοντολμαδες !!! Θα κανω την ερχομενη εβδομαδα , τις γιορτες που ειχα κανει εφαγε κ ο μεγαλος , ο μικρος δεν το συζητη καν.

Αγγελικη,Νινα,Εβιρι,Λιανα τι κανετε;

Εμεις σημερα τρωμε περισυεματα,χτες μπεκρη μεζε με ρυζι ο συζυγος,κοτοπουλο με πατατες ο μεγαλος,τραχανα ο μικρος κ εγω σπανακορυζο.

Σημερα εχει γεννεθλια ο συζυγος κ του εκανα μια κατασπρη τουρτα που του αρεσει σε αντιθεση με τους περισσοτερους δεν ειναι της σοκολατας , προτιμαει τα γλυκα με κρεμες.

Μπορει να ερθουν κ λιγοι φιλοι για ευχες αλλα δεν θα κανω φαγητο μονο ποτο κ την τουρτα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Επιτέλους άλλαξε ο καιρός και είδαμε λίγο ήλιο... σαν να είναι επιτέλους οι Αλκυονίδες! Αγγελική τις μελετήσαμε και ήρθαν!

Από φαγητά αυτές τις μέρες έκανα μπουτάκια κοτόπουλου με πατάτες στο φούρνο, γεμιστά, πλευρώτους με μπαλσάμικό και μουστάρδα και μπισκότα με βρώμη και ταχίνι.

On 1/2/2017 at 8:02 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα! Πως ειστε;

Λιανα περαστικά στη μικρουλα σου! Πως ειναι σημερα; Σε ευχαριστω για το σουφλέ. Σου πεφτω λιγο μακρια αλλά ο λόγος σου με χόρτασε που λένε.

Αγγελική χαιρομαι που δεν ταλαιπωρήθηκε ο μικρος. Το κουνελι γενικά Ζακυνθο και Κεφαλονιά το μαγειρευουν αρκετα. Εμένα παντως μου αρεσει απλά κοκκινιστό κι οχι στιφαδο. Εδω εχουν και μια αλλη συνταγη που τη λένε "λαγωτό" αλλά εχει αρκετο σκορδο μέσα και δεν με ξετρελαίνει κι ουτε την εχω μαθει.

Τζενη καθε φορα που σε διαβαζω νοιωθω ακαμάτρα στην κουζινα... Μπραβο σου κοπέλα μου. 

Νινα πως τα περνάς;

Ιωαννα σε σκέφτομαι. Αντέχεις;

Μαριουλα που χαθηκες; Εβιρι δωσε το παρον. Καρμάκι όλα εντάξει;

Εμεις χτες ειχαμε τελικά ρεβυθια στο φουρνο με λουκάνικα τα οποία περισσεψαν και για σημερα αφου η γιαγια υπολόγισε παλι ποσοτητα για ενα λόχο και θα συμπληρώσουμε με μια ομελέτα.

Φιλια

Φωτεινή καλά είμαι... λίγο με συνεχή αγωνία τον τελευταίο καιρό, λόγω περίεργων συνθηκών στη δουλειά του συζύγου... θα δούμε πώς θα πάει. Τώρα δε με τον καλό καιρό, ετοιμάζομαι για κηπουρικές εργασίες. Το κουνέλι εγώ μία φορά το έκανα στιφάδο και είδα ότι άδικος ο κόπος, γιατί ουσιαστικά κοκκινιστό είναι με πολλά κρεμμυδάκια... για αυτό και το κάνω πλέον κατευθείαν κοκκινιστό και τελειώνει η υπόθεση. Χα χα το έχουν οι μεγάλοι άνθρωποι να μαγειρεύουν πολλές ποσότητες!

On 1/2/2017 at 9:26 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μπριζόλες χοιρινές στον φούρνο. Έχουν μείνει και φασολάκια από χτες οπότε ο καθένας τρώει ότι θέλει.

Νινάκι το εκμέκ είναι από τα αγαπημένα γλυκά του μπαμπά μου. Εμένα για να είμαι ειλικρινής δεν μου πολυαρέσουν τα άσπρα γλυκά. Όχι ότι δεν θα τα φάω αλλά αν έχω να επιλέξω ανάμεσα σε άσπρο ή σοκολατένιο μάντεψε ποιό θα φάω! 

Λιάνα έχουμε μια συνάδελφο που λέει ότι γλυκό που δεν έχει σοκολάτα δεν είναι γλυκό. Νομίζω ότι ο άντρας σου θα συμφωνεί απόλυτα!

Φωτεινή στιφάδο ούτε κι εγώ τρώω με ολόκληρα κρεμμύδια. Αλλά αν το φτιάξεις με τα κρεμμύδια περασμένα στο μούλτι βγαίνει μία πηχτή σαλτσούλα μούρλια! 

Που είστε οι υπόλοιπες? 

Μωρέ και εγώ της σοκολάτας είμαι, αν θυμάσαι καλά, αλλά όταν θέλεις να περιποιηθείς τους ανθρώπους σου και αυτοί τρώνε λευκά γλυκά, υποκύπτω... δε με χάλασε πάντως η άσπρη κρέμα. Έτσι το κάνω και εγώ πλεόν το στιφάδο!

On 2/2/2017 at 1:41 ΜΜ, ioanna81 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Εχω χασει επεισοδια απο αυτα που γραφετε, ευχομαι ολες να ειστε καλα. Χτες φαγαμε μπριζολες χοιρινες κρασατες με ρυζι, σημερα κανει η μαμα κρεατοσουπα που θα φαμε σημερα κι αυριο.

Αυριο εχουμε τα γεννεθλια του παλικαριου μας, θα κανουμε 2 τουτοκεικ για το σχολειο και στο σπιτι θα ερθουν οι γονεις μου και η αδερφη μου και ενας φιλος του και η τουρτα εχει θεμα skooby doo. Οπως καταλαβαινετε παρτυ δεν μπορουμε να κανουμε αλλα δεν πειραζει καλα να ειμαστε.

Εγω ειμαι ακομα στη δουλεια δεν ξερω μεχρι ποτε ουτε ηρθε ξανα κανεις να μας μιλησει, εξαλλου εμεις δεν ξαναμιλαμε με κανεναν εχουμε βαλει δικηγορο. Να σας πω το περιεργο? Ειμαι καλα, εχω το σχετικο μου αγχος αλλα ακομα δεν εχουν καταφερει να μου κοψουν το γελιο. Οποτε αντεχω!!!!

Τα φιλια μου σε ολες!!!

Να τον χαίρεσαι και από δω! Να είναι πολύχρονος, γερός και ευτυχισμένος... και εσύ πάντα χαμογελαστή, για να είστε καλά και οι δυό. Όσο για πάρτυ, καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να του κάνεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έρθουν και αυτές οι μέρες...να είστε καλά και όλα θα διορθωθούν!

23 hours ago, Karmaki είπε:

Γειά σας κορίτσια ! Να ευχηθω και εγω με τη σειρα μου αν και καθυστερημένα  στη Νινα να τα εκατοστησει με υγεια. Και επίσης για αυριο για τα γενέθλια του μικρού της Ιωάννας. Γερό και καλότυχο!

Νίνα πολυ ενδιαφερον το εκμεκ με τη φρυγανια!Καλοδεχουμενη η συνταγη για να τη δοκιμάσουμε! Τι ωραια φαγητάκια διαβασα, μιαμ μιαμ!

Εγω τι να σας πω, τις τελευταιες μερες πεινάω συνεχεια, δεν εχω ξαναζησει τετοιο πραγμα! Λοιποοοον, το φαγακι σημερα ηταν απλο,εκανα μια πρασοπιτα, εβρασα μακαρονακια και κοκκινισα το στηθος κοτοπουλου που ειχα φυλαξει στην καταψυξη. Τσιγαρισα κρεμμυδάκι,ελαχιστο σκορδο κ ενα λεπτοκομμενο καροτακι,εριξα το κοτοπουλο που το ειχα κοψει μπουκιτσες μικρες να ροδισει και εσβησα με λιγο κοκκινο κρασι. Πολτοποίησα 2 μεγαλες ντοματες ολοκληρες στο μουλτι λιγο νερακι, λίγο πελτέ για να κοκκινίσει ωραια το φαγακι και τα εριξα μεσα να βρασουν καλα. Απο μπαχαρικα μονο αλατι,πιπερι, φυλλο δάφνης κ ενα δυο γαρυφαλλα. 

Τωρα ο αντρας μου ζητησε κεικ.Το πεθυμησε πολύ!Τοσα και τοσα κανω βρε κοριτσια ομως καποιες φορες τα μισα κεικ μου βγαινουν αποτυχιες !Ειναι το αδυνατο μου σημειο..ψαχνω να βρω που κανω λάθος αλλά μάταια.Θα σας γράψω να σας πω αν εφαγε τελικα ή αν έμεινε με τη χαρά στα δόντια! :)

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχούλες.. να είσαι καλά! Την συνταγή στη χρωστάω. Και εγώ με το κέικ δεν το έχω και πολύ... πάντα κάτι στραβό μου πάει... ίσως επειδή δεν βάζω φαρίνα και χρησιμοποιώ κανονικό αλεύρι με μπέικιν...δεν ξέρω... οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

 

32 minutes ago, ggeny είπε:

Kαλησπέρα

Χαθηκα κοριτσακια αλλα δεν προλαβαινω ανασα να παρω.

Καρμακι σδοκιμασε να αλλαξεις μαρκα αλευρι . Επισης αυτο που κανει το κεικ να καθεται ειναι αν ανοιγεις το φουρνο,ειδικα στην αρχη κ αν το τρυπας να δεις αν ψηθηκε κ του φυγει ο αερας.Θελει να ανοιγεις το φουρνο εκει στο 40-45 λεπτο που υπολογιζεις οτι εγινε κ δοκιμαζεις με ενα λεπτο καλαμακι-οδοντογλυφιδα.

Ιωαννακι μου να το χαιρεσαι το παλικαρακι σου ! γερο κ τυχερο να ειναι ! Δεν πειραζει που δεν θα κανετε μεγαλο παρτυ,θα εχει πολυ αγαπη κ ανθρωπους που τον νοιαζονται πραγματικα.Οσο για σενα ,κρατα γερα !!!! 

Κοριτσια εγω δεν το μαγειρευω το κουνελι,παααρα πολυ σπανια τυπου μια φορα το χρονο κ τοτε το κανω στιφαδο.Εμεις το τρωμε κ οι δυο τα παιδια ομως δεν, με τιποτα. Εγώ το κάνω κάπου κάπου, γιατί έχω διαβάσει ότι είναι από τα πιο υγιεινά κρέατα... εντωμεταξύ, το χοιρινό το έχουμε ψιλοκαταργήσει τελευταία και κάνω διάφορα άλλα κρέατα.

Φωτεινη μην το ξαναπεις αυτο, κανενας δεν ειναι αχρηστος ολοι ειναι πολυ καλοι καπου !!!  Ωραιο φαγητο οι λαχανοντολμαδες !!! Θα κανω την ερχομενη εβδομαδα , τις γιορτες που ειχα κανει εφαγε κ ο μεγαλος , ο μικρος δεν το συζητη καν.

Αγγελικη,Νινα,Εβιρι,Λιανα τι κανετε;

Εμεις σημερα τρωμε περισυεματα,χτες μπεκρη μεζε με ρυζι ο συζυγος,κοτοπουλο με πατατες ο μεγαλος,τραχανα ο μικρος κ εγω σπανακορυζο. 4 διαφορετικά φαγητά! Πότε πρόλαβες βρε θηρίο; Μήπως τους κακομαθαίνεις;:-D

Σημερα εχει γεννεθλια ο συζυγος κ του εκανα μια κατασπρη τουρτα που του αρεσει σε αντιθεση με τους περισσοτερους δεν ειναι της σοκολατας , προτιμαει τα γλυκα με κρεμες. Να τον χαίρεσαι!! Πολύχρονος και πάντα αγαπημένοι!

Μπορει να ερθουν κ λιγοι φιλοι για ευχες αλλα δεν θα κανω φαγητο μονο ποτο κ την τουρτα. Να περάσετε υπέροχα!:-D

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μαγειροπαρεάκι!

Σήμερα τρώμε καρμπονάρα. 

Καρμάκι τα κέικ τα ψήνεις με αντιστάσεις ή στον αέρα? Εγώ τέτοια θέματα είχα όταν τα έψηνα στον αέρα. Από τότε όμως που κατήργησα τον αέρα ευχαριστιόμαστε κέικ! 

Φωτεινούλα έχετε κι εσείς ηλιάκο σήμερα?

Λιάνα καλό Σαββατοκύριακο!

Τζενάκι να τα εκατοστήσει ο αντρούλης σου! Καλά να περάσετε το βράδυ!

Ιωαννάκι κι εσύ να χαίρεσαι το αντράκι σου! 

Νινάκι ελπίζω τα πράγματα να βελτιωθούν στην δουλειά του αντρούλη σου! 

Πολλά φιλάκια και στην υπόλοιπη μαγειροπαρεούλα μας και καλό Σαββατοκύριακο!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλησπέρα μαγειροπαρεάκι!

Σήμερα τρώμε καρμπονάρα. 

Καρμάκι τα κέικ τα ψήνεις με αντιστάσεις ή στον αέρα? Εγώ τέτοια θέματα είχα όταν τα έψηνα στον αέρα. Από τότε όμως που κατήργησα τον αέρα ευχαριστιόμαστε κέικ! 

Φωτεινούλα έχετε κι εσείς ηλιάκο σήμερα?

Λιάνα καλό Σαββατοκύριακο!

Τζενάκι να τα εκατοστήσει ο αντρούλης σου! Καλά να περάσετε το βράδυ!

Ιωαννάκι κι εσύ να χαίρεσαι το αντράκι σου! 

Νινάκι ελπίζω τα πράγματα να βελτιωθούν στην δουλειά του αντρούλη σου! 

Πολλά φιλάκια και στην υπόλοιπη μαγειροπαρεούλα μας και καλό Σαββατοκύριακο!

Καλησπέρα σε όλες!Σας ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές!Θα τις βαλω κατω, θα κανω αλλη μια προσπάθεια και ελπιζω να είναι επιτυχής.

Ναι Αγγελικη μου αέρα τα ψήνω. Αυτη τη φορά ακολουθησα  τη συνταγη του Άκη για κεικ μαρμπέ,εβλεπα  και το βίντεο. Ζυγισα τις ποσότητες και η αληθεια ειναι πως οντως βγηκε αρκετα σφιχτο το μίγμα. (Ετσι ηταν και εκεινου στο βιντεο αλλα του βγήκε λες και ηταν ετοιμο να μπει σε βιτρίνα). Στα ζυμαρια δεν εχω πρόβλημα, αλλα στα κεικ μια ζωή αθτο το προβλημα.

Σήμερα είναι ημέρα τεμπελιάς :) Καλο Σαββατοκυριακο και καλα να περασετε οτι και αν κάνετε !!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Βρήκα την συνταγή του εκμέκ με φρυγανιές για την karmaki και την επικολλώ. Εγώ δεν έβαλα την σαντιγί. 

Υλικά για ένα ταψί 28 επί 35 
 
12 φρυγανιές
4 κουταλιές της σούπα λικέρ
κανέλα
100 γρ. αμύγδαλα χωρίς φλούδα χοντροκομμένα
 
 
Για την κρέμα :
 
1 λίτρο γάλα
8 κουταλιές σούπας κορν φλάουερ
2 κρόκους αυγών
1 βανίλια
ξύσμα από 1 λεμόνι
Για το σιρόπι
 
1 κούπα ζάχαρη
1 1/2 κούπα νερό
Για την σαντιγί 
 
500 γρ. κρέμα γάλακτος  35% λιπαρά
3 κουταλιές της σούπας ζάχαρη άχνη
1 βανίλια
Πως το κάνουμε 
 
Ετοιμάζουμε την κρέμα . Κρατάμε ένα φλιτζάνι από το γάλα στην άκρη και το υπόλοιπο το βάζουμε να βράσει σε μια κατσαρόλα μαζί με την ζάχαρη , την βανίλια και το ξύσμα . Μόλις αρχίσει να κοχλάζει , διαλύουμε το κορν φλάουερ μέσα στο κρύο γάλα που έχουμε κρατήσει και το προσθέτουμε στην κατσαρόλα. Ανακατεύουμε συνεχώς με σύρμα μέχρι να πήξει. Μόλις πήξει η κρέμα την κατεβάζουμε από την φωτιά και ρίχνουμε τους κρόκους των αυγών . Ανακατεύουμε πολύ γρήγορα. Καλό θα είναι να περάσουμε από μια σήτα ή σουρωτήρι το μείγμα πριν το βάλουμε πάνω στην τάρτα για να φύγουν τυχών υπολείμματα . Αφήνουμε στην άκρη την κρέμα να κρυώσει.
Ετοιμάζουμε το σιρόπι . Βράζουμε το νερό με την ζάχαρη σε χαμηλή φωτιά για 10- 12  λεπτά.
Στρώνουμε τις φρυγανιές στον πάτο του ταψιού . Τις σιροπιάζουμε με το ζεστό σιρόπι. Μόλις ρουφήξουν το σιρόπι τις πασπαλίζουμε με κανέλα* και τις ραντίζουμε με το λικέρ μαστίχα. ( εναλλακτικά, αν δεν έχουμε λικέρ μαστίχα, μπορούμε να βάλουμε λίγη κοπανισμένη μαστίχα μέσα στο σιρόπι) .
Απλώνουμε την κρέμα πάνω στις φρυγανιές .
Ετοιμάζουμε την σαντιγί . Χτυπάμε την κρέμα με την άχνη ζάχαρη και τη βανίλια μέχρι να γίνει παχύρρευστη σαντιγί. Την απλώνουμε πάνω στην κρέμα.
Καβουρδίζουμε σε ένα τηγάνι τα αμύγδαλα για 3-4 λεπτά. Τα χοντροκόβουμε και πασπαλίζουμε την επιφάνεια του γλυκού.
Παγώνουμε στο ψυγείο για 1-2 ώρες και σερβίρουμε!
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Νινα ευχαριστουμε για τη συνταγη! Ελπίζω να πανε ολα καλά στη δουλεια του αντρουλη σου!

Τζενη να χαιρεσαι τον αντρουλη σου! Κι ο δικος μου δεν ειναι των γλυκών γενικά και δεν του αρεσει καθολου η σοκολάτα! Κοριτσι μου με εσενα αλλά και καποιες αλλες απο το θεμα δεν συγκρινομαι ουτε με σφαιρες.

Καρμακι χρειαζονται κι οι μερες τεμπελιας.

Αγγελικη εχει αυξηθει η θερμοκρασια εδω. Πότε εχει ηλιο, ποτε συννεφια, ριχνει και τις ψιχαλες του να μην ξεχνιομαστε αλλά καμια σχεση με το προηγουμενο διαστημα.

Λιανα ουτε εγω τα πηγαινα καλά με την πιτσα αλλά βρηκα στις συνταγες της παρεας μια συνταγη που λεγεται ζυμη αφρατη σαν της P**** H** και με αυτην το εχω πετυχει.

Λοιπον στα μαγειρικά μας: Σαββατο μεσημερι τορτελινια με κρεμα γαλακτος που ζητησε ο γιος και ψαρι για τους παππουδες, Σαββατο βραδυ πηραμε σουβλάκια (τονωσαμε λιγο την τοπική αγορά εν μέσω κρισης), και Κυριακή κανελονια. Εφτιαξα και μηλοπιτακια. Για σημερα εχουν περισσεψει κι απο τις δυο μερες κι ετσι θα βολευτουμε το μεσημερι. Το τι περασα με την κορη για το φαγητο δεν λέγεται. Δεν παλευεται πλέον η κατασταση. 

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα.

Τζενακι να χαιρεσαι τον αντρουλη σου!!!

Φωτεινη πραγματικα ερχονται στιγμες που αγχωνομαι για το φαγητο της κορης σου, πραγματικα δεν ξερω τι λυση μπορουμε να προτεινουμε

Στα μαγειρικα ειχαμε θαυματα, το Σαββατο το παιδι μου ζητησε ψαρι να φαει, ναι ναι καλα ακουτε, οποτε ετρεξα στον ψαρα. Την κυριακη ελειπε οποτε εκανα μακαρονια με κιμα για σημερα απο τα οποια εφαγα κι εγω εχτες. Αυτα τα ολιγα! Εχτες γενικα δεν εκανα τιποτα, προσπαθω να φτιαξω ενα παζλ και με δυσκολευει. Περασε απιστευτα γρηγορα η ωρα με αυτη την ασχολια

Χαιρομαι που ειστε ολες καλα και απο μενα τα πατε καλυτερα στη μαγειρικη, βαριεμαι πολυ τον τελευταιο καιρο να κανω οποιαδηποτε δουλεια. Εχω να τακτοποιησω ενα μικροκαυγαδακι στη δουλεια και τα λεμε μετα. Φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κοριτσάκια τι κάνετε;

καλη εβδομαδα να εχουμε !!

Σας ευχαριστω γαι τις ευχες σας κ εσεις να χαιρεστε αυτους που αγαπάτε.

Νινακι περισυεματα των προηγουμενων ημερων ηταν τα περισσοτερα,δεν τα εφτιαξα ολα την ιδια μερα !! 

Αγγελικη εχεις δίκο,τελικα στις αντιστασεις ψηνονται καλυτερα τα φαγητα νομιζω, δεν ξεραινονται. Το παρατηρηση κ στα τυροπιτακια στο αερα ναι μεν ψηνινται πιο γρηγορα αλλα τα ξηραινει.

Φωτεινη να δουμε ποσο θα τραβηξει αυτο το θεμα με τα παιδια μας κ εγω ωρες ωρες δυσανασχετω τοσο πολυ , καταλαβαινεις εσυ φανταζομαι. Καλα κανατε κ πηρατε σουβλακια , τι θα κανουν κ αυτοι με τα μαγαζια κλεφτες θα γινουν. Για την συνατγη της πιτσας που εγραψες , δοκιμασε την να την κανεις αν θες κ με σοδα αντι για σπραιτι κ απλα βαλε λιγη ζαχαρη, δεν γινεται τοσο πολυ γλυκια.

Το Σαββατο εκανα γιναντες, ειχα παρα πολυ καιρο να κανω κ τους ευχαριστηθηκαμε ( οι μεγαλοι). Εκανα κ φακες αλλα εφαγε μονο ο μικρος, ο μεγαλος βουτηξε λιγο ψωμι στην σαλτσα απο τα φασολια κ μετα εφαγε ντακο σαλατα.

Χτες μοσχαρακι κοκκινιστο με τηγανιτες πατατες κ μπροκολο κ σημερα κοτοπουλο με μπαμιες.Εβρασα κ χορτα απο το χωριο ετσι θα εχουμε κ σαλατα ευκολη.

Για αυριο εχει μεινει μοσχαρακι,για συνοδευτικο θα ρωτησω μετα τους δυσκολους πελατες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια σημερα ειχε ωραια μερα κ πηγα με την μικρη μ βολτουλα...Σαββατο εφτιαξα κατι προχειρα σαντουιτσ για μας κ τραχανα για την μικρή γιατι ημασταν εξω για δουλειες Κυριακη αρνακι με ρυζι στην γαστρα κ σημερα μακαρόνια

Εγω μονο αντιστασεις ψηνω 

Karmaki μαλλον ο αερας φταιει για το κεικ το ψηνει απ εξω κ μεσα οχι

Φωτεινη θα την δω αυτη την συνταγη μηπως την πετύχω

ggeny να χαιρεσαι τον αντρα σου...κανει την εξαίρεση με τα ασπρα γλυκα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην μαγειροπαρεα και καλη εβδομαδα!! Χαθηκα για λιγο χαλασε το κινητο κ δεν ειχα χρονο να καθομαι στον πσ.. Σας διαβασα στα γρηγορα...

φωτεινη μου ειδα που προσεξες οτι ελειψα <3

καρμακι τι προβλημα αντιμετωπισεις γλυκια μου με το κεικ? Εγω ψηνω στους 180 ΠΑΝΤΑ σε αντιστασεις με ΚΑΛΑ προθερμασμενο φουρνο και ΠΟΤΕ δεν ανοιγουμε τον φουρνο πριν  το 40λεπτο αν κανεις αυτα τα τρια βηματα δεν παιζει να μην σου φουσκωσει ;)

Εμεις σημερα φαγαμε μοσχαρακι κοκκινιστο με πουρε!

  • Μου αρέσει 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εδω βρεχει φυσικά από χτες το μεσημέρι κατα διαστηματα.

Μαριουλα τι ωραια που σε ξαναδιαβάσαμε! Όλα καλά;

Λιανα εγω την παραλλαγή που λεει η Τζενη την εχω διαβασει αλλά δεν την έχω κανει. Δοκιμασε την.

Κοριτσια κι εγω ως επι το πλειστον στις αντιστασεις ψηνω. 

Τζενη υπομονη κι εσυ με τον μικρο σου. Πόσο σε καταλαβαινω δεν λέγεται.

Ιωαννα έφαγε ο μικρος ψαρακι; Πως αντεδρασε; Με την μικρη δεν μπορω να κανω τιποτα γιαυτο μην αγχωνεσαι κι εσυ. Απλώς τα λέω για να τα πω καπου. Δεν ειναι μονο που δεν τρωει. Αυτο θα το διαχειριζόμουν. Ειναι οι φωνες που βαζει την ωρα του φαγητου. Το Σαββατο το μεσημερι επι μιαμιση ωρα εκλαιγε, τσιριζε, φωναζε για να μην φαει. Αυτο με καταβαλει και ταυτοχρονα με νευριαζει. Αν δεν περασει αυτη η φαση δεν μπορει να γινει τιποτα, το εχω παρει αποφαση. Λατρευω να φτιαχνω παζλ. Με ηρεμουν πολύ.

Χτες το βραδυ εφτιαξα πιτσα με πιτες για σουβλακι. Για σημερα ζητησε η μικρη μπιφτεκια και οι παππουδες θα φτιαξουν σουπιτσα γιαυτους. Εγω θα τσιμπησω κατι στη δουλεια γιατι δεν θα προλάβω να φαω σπιτι.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...