Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερααα επιτελους ηλιος...εμεις σημερα αρνι με ρυζι στη γαστρα

Αγγελικη ερχομαι εγω να σιδερωσω...μ αρεσει δεν εχω θεμα..είμαι παραξενη ε;το μαζεμα ομως το βαριεμαι χαχα..το σκούπισμα δε μ αρεσει...εχω κ εγω σιδερο το απογευμα ομως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; πώς πάνε τα κέφια;

Εμείς είχαμε ένα δύσκολο Σ/Κ, με νοσοκομεία και μεγάλη ψυχολογική πίεση... τώρα όλα καλά (σχετικό αυτό πάντα...) και τελικά λέω ότι πρέπει να περνάμε καλά όποτε μπορούμε, γιατί όλα μπορούν να ανατραπούν ανά πάσα στιγμή...

Την Τσικνοπέμπτη τελικά φάγαμε έξω... μπριζολάκια και κοτοπουλάκια για το σύζυγο, που κάνει διατροφή...εντωμεταξύ ανακαλύπτω καινούργια φαγητά τώρα με την διατροφή που κάνουμε λόγο χοληστερίνης... χτες έκανα πατάτες στο φούρνο, με καρότα, μανιτάρια, κρεμμύδι και μπρόκολο λεμονάτες και ήταν πολύ νόστιμες! Σήμερα φασολάκια με μανιτάρια με σάλτσα μουστάρδας.

Φωτεινή, liana να χαιρόσαστε τα παιδάκια σας και πάντα ευτυχισμένα! Άργησα λίγο, αλλά τα κατάφερα:-D

Αγγελική έρχομαι και εγώ για σίδερο... αν με "λαδώσεις με κανένα καλό γλυκάκι! Τα χό!ρτα τα μαζέψαμε από το βουνό... άγρια! Και έγιναν κάτι χορτοπιτάκια, που δε σου λέω τίποτα!

liana να υποθέσω ότι το ρύζι το βάζεις μαζί στη γάστρα με το κρέας; φαντάζομαι αφού ψηθεί λιγάκι το αρνί;

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κορίτσια τι ώρα θα να σας περιμένω? Γλυκάκι δεν προλαβαίνω να σας φτιάξω αλλά έχουμε ένα εξαιρετικό ζαχαροπλαστείο κοντά μας που κάνει τέλεια γλυκά! Ακούω παραγγελίες!!!!

Νινάκι ελπίζω όλα να είναι περαστικά! Και όπως είπες μόνο αν κινδυνέψουμε μπορούμε να εκτιμήσουμε αυτά που μας προσφέρει η ζωή...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πως τα περνατε;

Νινα μου εύχομαι να ειναι ολα περαστικά! Για τα υπολοιπα έχεις απόλυτο δικιο.

Λιανα κι εγω την ιδια απορια με τη Νινα είχα για το ρυζι.

Αγγελικη τι εγινε με το βουνο; Εγινε λοφος;

Οι δυο προηγουμενες μερες ηταν λιγο παραξενες για εμενα. Με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι δεν μου δινουν για ακομα μια φορα μεταθεση και τα ακουσε ο καημένος που μου μετεφερε την ειδηση. Οπότε ξαναμαναεκανα νεα αίτηση. Παντως δεν υπάρχουν ελπίδες ουτε γιαυτη τη χρονια. 

Για σημερα φακες αφου το ζητησε η κορη. Για να δουμε τι θα γινει. Ο μιρκος συνηλθε και τρωει και εμενα ακομα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Φωτεινη και Λιανα καπως καθυστερημενα τα λεω αλλα να χαιρεστε να παιδακια σας γερα να ειναι παντα!

Κριμα βρε Φωτεινη με αυτη τη μεταθεση, πολυ κριμα. Ευχομαι πραγματικα με την νεα αιτηση να εχεις θετικο αποτελεσμα.

Αγγελικη που το ειδες το μαλλι? Δεν εχω βαλει καμμια φωτο που να φαινεται. Κι εμενα με κουρασε πολυ ο χειμωνας και μου ριχνει και την ψυχολογια, ειχα 2 μερες αδεια και ανεπνευσα, ειχε και σχετικα καλο καιρο!

Νινα περαστικα να ειναι! Δυστυχως μονο αν περασουμε ενα σοκ τετοιο μπορουμε να καταλαβουμε οτι σημασια στη ζωη εχουν τα μικρα πραγματα!

Αυτες τις μερες εχουμε φαει γαυρο, καλαμαρακια, χορτα, μακαρονια με κιμα, hot dog, σημερα εχουμε τηγανια κοτοπουλου με ρυζι.

Σε ολες ευχομαι να εχετε μια ομορφη μερα. Δυστυχως βλεπω οτι χανομαστε σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα φιλες μου τι κανετε;

Εχω πολυ καιρο να σας γραψω ουτε κ εγω θυμαμαι απο ποτε.Τρεχω στην δουλεια κ τωρα μετα τν παραιτηση του συναδελφου θα τρεχω ακομα περισσοτερο ...τραγικη κατασταση μην σας τα γραφω συνεχως κ σας κουραζω.

Φωτεινουλα κ Λιανα να τα χαιρεστε τα παιδακια σας, γερα κ τυχερα να ειναι στη ζωη τους!

Φωτεινουλε μου μην απελπιζεσαι , το ξερω μια κουβεντα ειναι κ ειναι δυσκολο αυτο που περνατε αλλα αιτηση στην αιτηση θα εγκριθει που θα παει.

Ιωαννακι μεγεια το μαλλι !! 

Αγγελικη βαλε το σιδερο στην πριζα κ ερχομαι !!!

Νινακι μου μακαρι η περιπετεια που περασατε να ειναι ως εδω,  υγεια κ ολα τα αλλα γινονται .

Σημερα πατατες με λουκανικα στο φουρνο,χτες φασολακια κ προχτες κοκορα με ρυζι.

Αφροδιτακι ωραιο το μενου σου, πως εναι τωρα η κορη σου,συνηλθε;

Γιωτακι στο τρεξιμο κ εσεις, κουραγιο ρε κοριτσι !!! 

Σας φιλω ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...φακες σημερα

Νινα κ ggeny ευχαριστω για τις ευχες

Το αρνακι κοριτσια...το ψηνω στη γαστρα...κ μολις ειναι σχεδόν ετοιμο ριχνω το ρυζι μεχρι να τραβηξει το ζουμι..κ να γινει...γινεται νοστιμο..να το δοκιμασετε

Οι υπολοιπες που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεακι 

Χρόνια πολλά Φωτεινή  για το αστερακι σου γέρο κ καλότυχο να είναι .Μου είπε μία φίλη για αυτό το βιβλίο ο τίτλος για μία άλλη προσχολική διατροφη  εκδόσεις Πατάκη την βοήθησε πολύ στο θέμα φαγητου.Ελπιζω η αίτηση αυτή που θα κάνεις να έχει θετική απάντηση :)

Νινα περαστικά κ αγύριστα να είναι τίποτα στη ζωή δεν είναι δεδομένο οπότε καλό είναι να τα εκτιμάμε όλα αυτό ισχύει για όλους αλλά μόνο όταν περνάμε δύσκολα το θυμόμαστε.

Μεγεία τα μαλλακια Ιωάννα ωραία τα φαγητάκια σου.Ο μικρός καλά;;

Αγγελική έχω κ γω πολύ σίδερο να το φέρω να τα κάνουμε παρέα πιο εύκολα θα περάσει η ώρα  έχει κ ωραίο καιρό ότι πρέπει για σιδερο:shock:

Μαγειρικά τώρα χθες φακές σήμερα κοτόπουλου με πουρέ κ για αυριο.

Για καθαρα Δευτέρα τι κανονίζεται;;;

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια τι κάνουν;;

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στο μαγειροπαρεάκι!

Φακές έχει το μενού μας σήμερα και για άυριο μάλλον φασολάκια.

Φωτεινή το βουνό χαμήλωσε αλλά ακόμη λόφο δεν το λες... Έχω να μαζέψω και 2 πλυντήρια που στεγνώνουν οπότε...

Ελπίζω η επόμενη αίτηση να έχει θετική απάντηση για σένα.

Ιωάννα είδα μία φωτογραφία σου που έβαλες πρόσφατα στο φέις και  μου φάνηκαν πιό κοντά τα μαλλιά σου. Έκανα λάθος προφανώς!!

Αστεράκι πάρε και την Τζένη και ελάτε για σίδερο. Τζενάκι να ετοιμάσω κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες?

Λιάνα θα το φτιάξω έτσι όπως λες το αρνάκι στην γάστρα. Δεν το είχα σκεφτεί...

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους καλησπέρα κι από μένα.

Δε συνειδητοποίησα ότι έχω τόσο πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ. Δεν ξέρω πώς τα καταφέρνω έτσι και με απορροφούν άλλα πράγματα ώστε να μη φτάνουν εντελώς οι ώρες της ημέρας. Έχουμε αρχίσει και τις ετοιμασίες για την επιστροφή μας, βέβαια όχι με πακετάρισμα αλλά με διάφορα που πρέπει να προηγηθούν. 

Διάβασα κάποια πράγματα από όσα γράψατε αλλά είναι τόσα πολλά. Βρήκα άσκοπο να ξεκινήσω σχολιασμό από τόσα μηνύματα πίσω κι έτσι επέλεξα την αρχή της εβδομάδας, τη Δευτέρα.

Να καλωσορίσω όμως τα δύο κορίτσια τη Μαριούλα και την Καρμάκι που είναι τα πιο καινούργια της παρέας. Ελπίζω να μην ξεχνάω κι άλλη κοπέλα.

Κάποια παιδάκια είχαν γενέθλια, αν θυμάμαι καλά της Φωτεινής και της Λιάνας. Εύχομαι να τα εκατοστήσουν τα παιδάκια σας με υγεία και και να είναι πάντα χαρούμενα και τυχερά.

Σήμερα φάγαμε πέννες με σπανάκι και φέτα που είχε μείνει από χτες μαζί με λίγο ψάρι και πατάτες για τη μικρή.

 

On 21/2/2017 at 9:00 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Έχω τον ¨Ολυμπο για σιδέρωμα κι ελπίζω να προλάβω να κάνω λίγο σήμερα το απόγευμα. Μήπως υπάρχει καμία εθελόντρια να την κεράσω καφέ και γλυκάκι και να μου σιδερώσει??? :-)

Εγώ πολύ ευχαρίστως θα βοηθούσα γιατί μου αρέσει το σιδέρωμα.

 

On 21/2/2017 at 11:19 ΠΜ, Nina-Tom είπε:

Εμείς είχαμε ένα δύσκολο Σ/Κ, με νοσοκομεία και μεγάλη ψυχολογική πίεση... τώρα όλα καλά (σχετικό αυτό πάντα...) και τελικά λέω ότι πρέπει να περνάμε καλά όποτε μπορούμε, γιατί όλα μπορούν να ανατραπούν ανά πάσα στιγμή...

Ωχ, τι νοσοκομεία, τι πάθατε Νίνα μου; Ελπίζω να είναι όλα καλά σήμερα. Περαστικά εύχομαι!!!!!

 

On 21/2/2017 at 0:40 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Ωραία κορίτσια τι ώρα θα να σας περιμένω? Γλυκάκι δεν προλαβαίνω να σας φτιάξω αλλά έχουμε ένα εξαιρετικό ζαχαροπλαστείο κοντά μας που κάνει τέλεια γλυκά! Ακούω παραγγελίες!!!!

Εγώ θέλω απ' όλα ό,τι υπάρχει στη βιτρίνα του και στα ράφια του. .

 

14 hours ago, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Οι δυο προηγουμενες μερες ηταν λιγο παραξενες για εμενα. Με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι δεν μου δινουν για ακομα μια φορα μεταθεση και τα ακουσε ο καημένος που μου μετεφερε την ειδηση. Οπότε ξαναμαναεκανα νεα αίτηση. Παντως δεν υπάρχουν ελπίδες ουτε γιαυτη τη χρονια. 

Ποιος ξέρει Φωτεινή μου, ίσως να υπάρξει κι άλλη ευκαιρία που να μην είναι ακόμη ορατή. Μακάρι να υπάρξει κάποιο νέο μέσα στην ίδια χρονιά.

 

13 hours ago, ioanna81 είπε:

Σε ολες ευχομαι να εχετε μια ομορφη μερα. Δυστυχως βλεπω οτι χανομαστε σιγα σιγα

Συμβαίνει κι αυτό Ιωάννα μου, αλλά το παλεύουμε όσο μπορούμε.

 

13 hours ago, ggeny είπε:

Εχω πολυ καιρο να σας γραψω ουτε κ εγω θυμαμαι απο ποτε.Τρεχω στην δουλεια κ τωρα μετα τν παραιτηση του συναδελφου θα τρεχω ακομα περισσοτερο ...τραγικη κατασταση μην σας τα γραφω συνεχως κ σας κουραζω.

Φαντάζομαι την κούρασή σου!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας ξανά!

Εβιρι τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε! Εμπαινα και στο μπλογκ σου και ενοιωθα οτι κρατουσα μια επαφη μαζι σου. Αρχισαν τα διαδικαστικά για την επιστροφή ε;

Τζενη τι να πω. Δεν υπάρχει περιπτωση να ερθει καποιος αλλος για βοηθεια ε; Με εκνευριζει αυτη η κατασταση παντως που ξεζουμιζουν τους ανθρωπους στις δουλειες λες και θα κερδισουν περισσοτερο. Δεν λεω να καθεσαι αλλά οχι και να δουλευεις για 10 άτομα. 

Αστερακι το εχω διαβασει εδω και 3-4 χρόνια αυτο το βιβλιο καθώς και αλλα γιαυτο το θεμα. Το μεγαλύτερο προβλημα όμως ειναι οτι εμπλεκομαστε αρκετα ατομα στο θεμα φαγητου και δεν εχουμε ολοι τις ιδιες απόψεις. Οπότε τζιφος.... και κουραση και νευρα.

Ιωαννα κι εμενα με κουρασε ο χειμώνας φετος αλλά λογω δουλειας δεν βιαζομαι να ερθει και το καλοκαιρι. Ωραια ειναι η ανοιξη κι εδω την καταλαβαινουμε. 

Αγγελική εγω ειμαι κομματι μακρια για να σε βοηθησω στο σιδερο οπως καταλαβαινεις. Πως ειναι ο μικρος αλήθεια;

Ευχαριστω και για τις ευχες σας για την νεα αιτηση. Δυστυχως τα μηνυματα που εχω ειναι πολύ αρνητικα. Και με πνιγει η αδικια γιατι οσους θελουν τους μεταθετουν ενω για εμενα ισχυουν ολες οι δεσμευσεις που μπορουν να σκεφτουν. Πρεπει να αντεξω αλλά νοιωθω πλέον πως τα ψυχικά αποθεματα μου εξαντλουνται. Βεβαια θα βρω δυναμεις γιατι τα παιδια δεν μου φταινε σε τιποτα. Συν τοις αλλοις εχει αρχισει να με κουραζει το υπερβολικο κουτσομπολιο της επαρχιας. Δεν μπορω να κουνηθω κι ακουω ΤΑ σενάρια. Και μερικά γινονται και πολύ προσβλητικά. Προς το παρον τα προσπερνάω κυρίως για χαρη των παιδιών.

Στο θεμα μας τωρα αφου τα ειπα και ξαλάφρωσα σημερα θα φτιαξουμε φασολάδα για να παω στον αντρα μου οπότε μαλλον θα βολευτουμε κι εμεις εκτος κι αν η γιαγια αποφασισει κατι αλλο. Αυριο έρχομαι Αθηνα για τριημερο. Οι Αθηναιοι θα εκδραμουν στις εξοχες κι εγω θα κανω το αντιθετο χαχα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Φασολάκια έχει το μενού μας σήμερα, όπως σας είχα πει ήδη από χτες. 

Τελικά αποφασίσαμε να πάμε στο χωριό για 3ήμερο οπότε για αύριο θα φτιάξει η πεθερά μου μία μακαρονάδα για να φάνε τα παιδιά.

Εβιράκι πολύ χάρηκα που διάβασα νέα σου! Αρχίσατε τα διαδικαστικά της επιστροφής ε? Τουλάχιστον είναι τρέξιμο για πολύ καλό σκοπό! 

Φωτεινή δυστυχώς αν δεν έχεις μέσο δεν υπάρχει αξιοκρατία στο δημόσιο. Τι να πω βρε κορίτσι μου ... υπομονή. Ελπίζω να περάσετε όμορφα με τον αντρούλη σου στην πρωτεύουσα! 

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!!!

Εβιρι ποσο χαρηκα που σε διαβασα!!!! Αντε με το καλο να ερθεις.

Για σημερα τρωμε οτι εμεινε απο το χθεσινο και δεν θα μαγειρεψω αφου δεν θα εχω το παιδι κι αυριο θα φαει στο σχολειο. Το βραδυ εγω θα βολευτω με κανα αυγο.

Εχω παρει ζωγραφικη αγχολυτικη και ασχολουμε για να μην πεσω στα ηρεμιστικα, φτιαχνω μανταλα, ειναι κυκλικα μοτιβα ινδικα, ιαπωνικα και βγαινουν πολυ ωραια! Ετσι περναει και η ωρα στη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χτες ειχε εδω υπεροχη μέρα.

Αγγελικη μου να περασετε ωραια στο χωριο. Λενε για βροχες αλλά θα εχει καλή θερμοκρασια.

Ιωαννα καλά κάνεις και ασχολεισαι με τη ζωγραφική για να περναει η ωρα. Δεν σε ζαλίζουν αυτα τα σχεδια; 

Για σημερα εμεινε απο χτες και ρυζι με μπιφτεκια που τελικά εφτιαξε η γιαγια μπας και φαει η κορη (που δεν...) οπότε θα βολευτουμε. Το απογευμα ταξιδευω και δεν το πιστευω.

Καλό τριήμερο ευχομαι σε ολο το παρεακι! Καλά να περασετε και να γεμισετε μπαταριες!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μακαρονάκια ορφανά.

Το βραδάκι θα ξεκινήσουμε για το χωριό, πρώτα ο Θεός! 

Καλό ταξίδι σε όσες ταξιδέψετε με τις οικογένειές σας, να περάσετε όμορφα!

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...