Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια παλι χαλια καιρο εχουμε...με ποναει κ ο λαιμος ....Θέλω ηλιοοο

Χτες φαγαμε στους δικους μου εψησε ο μπαμπας μ στα καρβουνα μπριζολες κ κοτόπουλο σημερα εχω κ τα ψητα θα φτιαξω κ κριθαράκι ...εφτιαξα κ ενα κεικ κακαο

Φωτεινη εχετε γενεθλια;κ η μικρη μ την Πεμπτη

Ιωαννα περαστικα με το βηχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Kαλημερα παρεακι!

Χάθηκα λίγο είχαμε πολλά ,βάλαμε φυσικό αέριο οπότε καταλαβαίνετε τι γινόταν σπίτι κοιμομασταν στη μαμά μου με την μικρή για λίγο μέχρι να μαζέψουμε το σπίτι οι υποχρεώσεις  κ οι δουλειές έτρεχαν φυσικά ευτυχώς αποφύγεις είμαστε μία χαρά βέβαια από χθες με πονάει η μέση μου κ σήμερα έχει λίγο ξάπλα καμία δουλειά φαγητό ευτυχώς εχω μπιφτέκια ψαριού με σαλάτα γενικά αυτές τις μέρες φαγαμε κολοκυθοσουπα τορτελινια αλά κρεμ κοκκινιστό με πουρέ ένα κέικ καπ και το λέει το αστερακι μου του Παρλιάρου φανταστικό σουφλέ λαχανικών αυτά θυμάμαι .

Περαστικα στους αρρωστουλιδες ελπίζω να είστε όλες.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2017 at 11:59 ΠΜ, Nina-Tom είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Ησυχία βλέπω αυτές τις μέρες στο παρεάκι.

Liana ο σύζυγος δεν είναι καθόλου του γλυκού και επιπλέον μόλις έμαθε τα αποτελέσματα της χοληστερίνης,  δεν τα άγγιξε... αφού και από τα κρουασανάκια, με το ζόρι έφαγε ένα, γιατί τον πίεσα να δοκιμάσει έστω, να μου πει την γνώμη του. Πρασόπιτα παίζει πολύ γενικώς... είναι και η εποχή τους!

Φωτεινή μου η χοληστερίνη μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών, όπως κληρονομική, λόγω διατροφής, άγχους. Δυστυχώς υπάρχει κληρονομικότητα και πολύύύ άγχος. Οπότε θέλουμε τουλάχιστον να αποκλείσουμε την περίπτωση της διατροφής, αν και δεν πιστεύω ότι παίζει καθόλου ρόλο στην περίπτωση μας. Αλλά πριν αρχίσουμε χάπια, πρέπει να το προσπαθήσουμε. Ο μικρός γιατί είναι σε δίαιτα; λόγω ίωσης;

Από φαγητό χτες είχαμε φασολάδα, που μου χύλωσε απίστευτα, παρέα με γαύρο μαρινάτο και άλλα παρελκόμενα, ενώ σήμερα μακαρονάδα με κουνέλι που είχα στην κατάψυξη κοκκινιστό. 

Καλό Σαββατοκύριακο, αν δεν τα ξαναπούμε!

 

Aχχχχ λατρευω το κουνελι!!! Και κοκκινιστο μαρεσει πολυ κ τηγανιτο γιαμι γιαμιιι

On 10/2/2017 at 0:19 ΜΜ, Karmaki είπε:

Γεια σας μαγειροπαρεούλα! Αναστήθηκα σήμερα ευτυχώς, εχει 2 μερες ημουν χαλια απο πονοκεφαλο και ανακατοσουρες οποτε απο την  εξάντληση καταλαβαινετε πως δεν ειχα κουραγιο ουτε να κουνηθώ :)

Στα φαγητάκια μας, Πριν πέσω τ'ανάσκελο είχα φτιάξει αρακά λεμονάτο. Μετά την εβγαζα με φιδέ λόγω στομαχιού που μου εφτιαχνε ο άντρας μου. Σήμερα φτιάχνω φακές κυπριακές, τις λεγόμενες μουτζέντρα (συνήθως τις κλασικές ελληνικες προτιμω αλλα μετα την ταλαιπωρια θελω να αποφυγω το σκορδο και τα ζουμια) . Οι κυπριακές για να σας δωσω μια εικόνα ειναι με υφη σαν του ρυζοτο (λιγο πιο στεγνες). Αρχικα τις βραζουμε μονες τους με λιγη δαφνη κ ζωμο λαχανικων,Στην πορεια προσθετουμε ρυζακι και βραζουν καλά μαζι μεχρι να πιουν εντελώς το νερο. Στο τέλος μπαίνει λίγο τσιγαρισμένο κρεμμυδακι και τριμμένο καροτο. Οταν κρυωσει καλά -οφειλω να πω πως μου αρεσει πιο πολυ-  προσθετω πολλες φορες κομμάτια ντοματας, ψιλοκομμενο μαρούλι,αγγουράκι κοκ. και την τρώω σαν σαλάτα. Συνοδευτικό εχω λίγα τυροπιτάκια κ λίγα πιτσάκια για να μην γκρινιαζει ο συζυγος που τις τρώει με δυσκολία σκετες.

Οσον αφορα τις συμβουλες σας για το φουρνο κ το κεικ, σπάνια ψηνω στις αντιστάσεις και ισως ειναι μεγα λάθος! Οποτε απο εδω και μερα θα δουλεψω με τις αντιστασεις οπως και εσεις.

Ευχομαι να περασετε ενα όμορφο σαββατοκύριακό! Προς το παρόν σας χαιρετώ και καθομαι να ανατρεξω στα προηγούμενα μηνύματά σας που δεν ειχα κουράγια να διαβάσω !

 

Καρμακι μ περαστικα σου! Οι φακες νοστιμες ακουγονται κ ετσι αλλα δεν τις εχω δοκιμασει ποτε.. :/

On 10/2/2017 at 0:33 ΜΜ, ggeny είπε:

καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

Εγω κλασικα εδω χωμενη στο γραφειο κ δυστυχως η κατασταση θα χειροτερεψει κ αλλο μιας κ παραιτηθηκαν κ αλλοι 2 . Τωρα δεν εχουμε ουτε 3ο ουτε κουκο ,με λιγα λογια μειναμε 2 ατομα ....

Στα μαγερικα ουτε θυμαμαι απο ποτε εχω να γραψω, μακαρονια με κιμα χτες,σπανακορυζο σημερα.

Φιλακια πολλα σε ολες

Τζεννη καλο κουραγιοοο

On 10/2/2017 at 2:40 ΜΜ, YOTOU είπε:

καλησπερα κοριτσια! χρονια κ ζαμανια εχω να γραψω αλλα πραγματικα δεν την παλευω. ολη μερα τρεχω!

απο μαγειρικα φαγαμε τηγανια χοιρινη με λουκανικα κ πατατες τηγανιτες την κυριακη, γιγαντες την δευτερα, γεμιστα την τριτη, τεταρτη γεμιστα κ γιγαντες που περισεψαν, μακαρονια με κοκκινιστο κρεας την πεμπτη κ σημερα κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο. αυριο σκευτομαι να φτιαξω η φακες η αυγα με πατατες θα δειξει αναλογως τα κεφια μου.

ειχα κ τα δυο μου παιδια αρρωστα, η μεγαλη εκατσε 2 εβδ στο σπιτι, αλλα την περασε ελαφρια, μονο βηχα κ μυξα αλλα παρα πολυ πραγμα, η μικρη την περασε πολυ βαρια, με βροχιτιδα αντιβιωση εισπνεομενα κτλ κτλ κτλ. τουλαχιστον τωρα ειναι καλα!

δεν σας εχω διαβασει κ εχω χασει επεισοδια. ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

Περαστικα στα ζουζουνια!

On 13/2/2017 at 8:43 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα παρεάκι και καλή εβδομάδα! Πως τα πατε με το κρύο;

Γιωτα σε σκεφτομουν οτι εχεις καιρο να μπεις. Περαστικά σας! Αυτο το διμηνο ειναι φουλ απο ιώσεις. Υπομονή.

Καρμακι για φακορυζο έχω ακουσει αν και δεν φτιαχνω. Τις φακες οπως λες δεν τις ξερω. Ενδιαφερουσες ακουγονται. Υπομονη με τα συμπτώματα της εγκυμοσυνης.

Τζενη τι να πω για τη δουλεια. Μου φαινεται την υπερκοπωση δεν την γλιτώνεις. Τραγικο παντως αυτο που συμβαινει με τις δουλειες στη χωρα μας. 

Αγγελικη σε χασαμε. Ο μικρος καλά;

Νινα οντως το άγχος ειναι σημαντικος παραγοντας. Ευχομαι ολα να πανε καλά. Ο μικρος δεν εχει συνέλθει πλήρως απο τη γαστρεντεριτιδα που περασε και μας συστησανε ακομα πιο αυστηρη διαιτα. Ο κακομοιρης συνεργαζεται αλλά πεινάει.

Λιανα τι νέα;

Ιωάννα, Εβιρι, Αστερακι, Μαριουλα τι κάνετε;

Στα μαγειρικά μας τωρα: Σαββατο μεσημερι πατατες τηγανητες με λουκάνικα, το βραδυ ειχαμε παει σε κατι γενεθλια και φαγαμε εκει. Κυριακή μοσχαρακι στη γαστρα με πατατες. Επίσης εφτιαξα και διαφορα για άλλες μερες και τα εβαλα καταψυξη γιατι δεν βολευομαι αλλιως. Αυτην την εβδομαδα θα ασχοληθω με τις τουρτες που θα φτιαξω για τον μικρο καθως την αλλη εβδομαδα ειναι τα γενεθλια του. 

Φιλια

Αχ τι τελεια! Τι εχεις σκοπο να φτιαξεις για τα γεννεθλια? :)

23 hours ago, Liana1984 είπε:

Καλημέρα κοριτσια παλι χαλια καιρο εχουμε...με ποναει κ ο λαιμος ....Θέλω ηλιοοο

Χτες φαγαμε στους δικους μου εψησε ο μπαμπας μ στα καρβουνα μπριζολες κ κοτόπουλο σημερα εχω κ τα ψητα θα φτιαξω κ κριθαράκι ...εφτιαξα κ ενα κεικ κακαο

Φωτεινη εχετε γενεθλια;κ η μικρη μ την Πεμπτη

Ιωαννα περαστικα με το βηχα

Με το καλο τα γεννεθλια της μικρης :)

Καλημερα κοριτσια! Εδω σημερα εχει παρα πολυ κρυο...εγω εδψ κ τρεις μερες εχω ενα μπουκωμα στην μυτη δεν την παλευω..

Για φαγητο σημερα ετοιμαζω κοτοπουλο αλακρεμ :) με πατατουλες τηγανιτες

  • Μου αρέσει 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στο μαγειροπαρεάκι!

Ό μικρός επιτέλους είναι καλά. Η προηγούμενη εβδομάδα πέρασε με υψηλό πυρετό για δύο μέρες και δέκατα τις υπόλοιπες. Και πάνω που ανάρωσε απόψε ξύπνησε 2 φορές από το αυτί του. Αν υποψιαστώ ότι του το γύρισε σε ωτίτιδα θα σαλτάρω! Πάντως για την ώρα δεν έχει παραπονεθεί ξανά για το αυτί του κι ελπίζω να μην το κάνει...

Σήμερα τρώμε γιουβαρλάκια.

Κορίτσια θα διαβάσω τα νέα σας και θα γράψω αργότερα ... για την ώρα επιστρέφω στην δουλειά.

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Χρόνια πολλά σήμερα στους εορτάζοντες! :-D

Τι κάνετε; Επιτέλους είδαμε λίγο ήλιο σήμερα εδώ... ελπίζω και στα υπόλοιπα μέρη, να λιαστήκατε λίγο.

Σήμερα είχαμε γίγαντες, ενώ τις άλλες μέρες λαχανοντολμάδες, ψαρόσουπα και θέλω πολύ να κάνω ένα κέικ κακάο που είδα σήμερα στο σεφ στον αέρα.. το είδε καμία σας; Μου έτρεχαν τα σάλια... έχουμε και εγκυμονούσα εδώ:-D karmaki, μην διαβάζεις εσύ!

 

4 hours ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

 

 

10 hours ago, asteraki2014 είπε:

Kαλημερα παρεακι!

Χάθηκα λίγο είχαμε πολλά ,βάλαμε φυσικό αέριο οπότε καταλαβαίνετε τι γινόταν σπίτι κοιμομασταν στη μαμά μου με την μικρή για λίγο μέχρι να μαζέψουμε το σπίτι οι υποχρεώσεις  κ οι δουλειές έτρεχαν φυσικά ευτυχώς αποφύγεις είμαστε μία χαρά βέβαια από χθες με πονάει η μέση μου κ σήμερα έχει λίγο ξάπλα καμία δουλειά φαγητό ευτυχώς εχω μπιφτέκια ψαριού με σαλάτα γενικά αυτές τις μέρες φαγαμε κολοκυθοσουπα τορτελινια αλά κρεμ κοκκινιστό με πουρέ ένα κέικ καπ και το λέει το αστερακι μου του Παρλιάρου φανταστικό σουφλέ λαχανικών αυτά θυμάμαι .

Περαστικα στους αρρωστουλιδες ελπίζω να είστε όλες.

 

 

Καλώς την!:-D Με γεια το αέριο! Η μέση, με τις δουλειές που είχες στο σπίτι, δεν θέλει και πολύ να ζοριστεί... βάλε εκεί που ξαπλώνεις κάτι ζεστό, ίσως θερμοφόρα.... θα σε ανακουφίσει.

On 13/2/2017 at 11:26 ΠΜ, Liana1984 είπε:

Καλημέρα κοριτσια παλι χαλια καιρο εχουμε...με ποναει κ ο λαιμος ....Θέλω ηλιοοο Κάποιος σε άκουσε και βγήκε ο ήλιος... εδώ τουλάχιστον! εκεί;

Χτες φαγαμε στους δικους μου εψησε ο μπαμπας μ στα καρβουνα μπριζολες κ κοτόπουλο σημερα εχω κ τα ψητα θα φτιαξω κ κριθαράκι ...εφτιαξα κ ενα κεικ κακαο Μιαμ, μιαμ για όλα!

Φωτεινη εχετε γενεθλια;κ η μικρη μ την Πεμπτη

Ιωαννα περαστικα με το βηχα

 

4 hours ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλό μεσημέρι στο μαγειροπαρεάκι!

Ό μικρός επιτέλους είναι καλά. Η προηγούμενη εβδομάδα πέρασε με υψηλό πυρετό για δύο μέρες και δέκατα τις υπόλοιπες. Και πάνω που ανάρωσε απόψε ξύπνησε 2 φορές από το αυτί του. Αν υποψιαστώ ότι του το γύρισε σε ωτίτιδα θα σαλτάρω! Πάντως για την ώρα δεν έχει παραπονεθεί ξανά για το αυτί του κι ελπίζω να μην το κάνει...

Σήμερα τρώμε γιουβαρλάκια.

Κορίτσια θα διαβάσω τα νέα σας και θα γράψω αργότερα ... για την ώρα επιστρέφω στην δουλειά.

Αχ βρε Αγγελική, φέτος οι ιώσεις δεν έχουν αφήσει άνθρωπο ήσυχο. Μακάρι να μην προχωρήσει σε ωτίτιδα.

 

Ιωάννα, εμένα μου είχε μείνει ένας ξερόβηχας από την τελευταία ίωση και τελικά πήγα ωριλά, που μου έδωσε ένα σπρέι... ευτυχώς ηρέμησα αμέσως με αυτό.

Φωτεινή τι έχεις στο νου σου για τις τούρτες; 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εδω εχει κρυο αλλά τουλάχιστον χτες εβγαλε και ηλιο. Ελπίζω και σημερα γιατι πραγματικά μου εφτιαξε τη διαθεση!

Αγγελική περαστικά του ακομα μια φορα. Ελπίζω να μην του το γυρισει σε ωτιτιδα.

Αστερακι μεγεια το φυσικο αεριο. Ξεκουρασε τη μεση σου οσο μπορεις. Καταλαβαινω την ανακατωσουρα των μαστορεματων. Την μισω.

Λιανα τσικνισατε λιγο νωριτερα; Καλε πως τα γραφεις αυτα ανερυθριαστα; Κοντα κοντα εχουν τα παιδακια μας γενεθλια. Εμενα εχει την Κυριακη.

Νινα εγω ειδα μια συνταγη για ενα κεικ σοκολατας αρκετα ρευστο και μου εχει καρφωθει στο μυαλο να το φτιαξω. Περιμενω να επανελθει ο μικρος στα κανονικα του για να μη ζηλευει ο κακομοιρης.

Μαριουλα περαστικά σου. Πως εισαι σημερα;

Λοιπον για τις τουρτες ο μικρος διαλεξε γευση σοκολατα και φραουλα οπότε θα του κανω το χατηρι. Το παντεσπανι θα ειναι με κακαο. Θα φτιαξω μια μικρη για τον παιδικο και μια μεγαλυτερη για εμας. Ο στολισμος για τον παιδικο θα ειναι ζωακια της ζουγκλας που ζητησε και η αλλη του σπιτιου θα ειναι με την ομαδα τους καθως μαζι με τον μικρο σβηνει κερακι και ο μπαμπας του οπότε ειπα να ειναι κοινη η τουρτα. Για φαγητο μαλλον θα βγουμε εξω με παρεουλα και στο σπιτι θα ειναι λιγο δυσκολα.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι κανετε?

Αγγελικη πραγματικα ευχομαι να μην γυρισει σε ωτιτιδα, δυσκολα τον εχετε περασει το χειμωνα.

Νινα οταν το κανεις περιμενω καλεσμα!!!

Φωτεινη μια χαρα τουρτιτσες θα κανεις! Τον παιδεψε η γαστρεντεριτιδα τον μικρο ε? Η κορη τι κανει?

Λιανα τα μακαρονια ειναι αγαπημενο φαγητο μικρων και μεγαλων!!

Αστερακι πολυ ξεκουραστα περασατε βλεπω. Ειναι καλο ομως το φυσικο αεριο.

Κοριτσια δεν μπορω να προσαρμοστω με αυτη τη μορφη που εχει το φορουμ, με χαλαει πολυ.

Οι υπολοιπες της παρεας τι κανετε?

Σημερα τρωμε κοτοπουλο ρολο με ρυζι. Το κρυο καλα κρατει και τα λουλουδια μου καταστραφηκαν. Ν ανοιξει ο καιρος και πρεπει να πεταξω αρκετες γλαστρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ χτες κ σημερα εχει ηλιοοοοο επιτελουςςς...αλλαζει η διαθεση...φτιαχνω φασολαδα τώρα να βγούμε βολτα μετα

Αγγελικη ενταξει ο μικρος με το αυτι του;

Νινα ευτυχως με ακουσετο ο ηλιος κ βγηκε χαχα

Φωτεινη χαχα ναι καναμε τσικνοκυριακη εμεις...ψησαμε νωριτερα...κοντα εχουν τα μικρα μας γενέθλια ναι...ωραιες οι τουρτες σας...εμεις θα εχουμε σοκολατινα με ολη την παρεα τουDisney

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Γλύκανε ο καιρός και έχει έναν ωραίο ηλιάκο, που δεν μπορώ όμως να απολάυσω στην υπόγα που δουλεύω! :mad:

Τελικά ο μικρός έχει θεματάκι με το αυτί του. Τον πόνεσε χτες το απόγευμα την ώρα που διαβάζαμε αλλά και κατά τις 4,30 τα ξημερώματα. Δεν έχει κάνει πυρετό μέχρι στιγμής. Του δίνω αναλγητικά και σταγονίτσες και σε λίγο θα μιλήσω με τον παιδίατρο. 

Σήμερα τρώμε αρακά. 

Θα προσπαθήσω να μπω και πιο μετά για σχολιασμό....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.

Περίοδος δύσκολη έως το τέλος της άνοιξης για εμένα, πότε μαγειρεύω με πρόγραμμα, πότε όχι. Τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα τρώμε σουβλάκια για βραδινό :)

Λοιπόν το μενού μας έχει ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ - σπαγγέτι με κοκκινιστό μοσχάρι

ΚΥΡΙΑΚΗ - φάγαμε έξω λόγω βόλτας

ΔΕΥΤΕΡΑ - κοκκινιστό από το Σάββατο με ρύζι μπασμάτι

ΤΡΙΤΗ - αρακάς

ΤΕΤΑΡΤΗ - σήμερα φαγητό από την μαμά μου, λαχανοντολμάδες

ΠΕΜΠΤΗ - κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - φακές και σπιτική πίτσα το βράδυ

ΣΑΒΒΑΤΟ - μάλλον ότι έχει μείνει (αν έχει μείνει) με αυγά τηγανιτά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτακι μια χαρα σε βρισκω κ εγω ολο λεω θα μαγειρευω με προγραμμα το κανω για λιγο κ μετα σταματαω...

Εμεις ειχαμε φακουλες σημερα και τηγανιτα ψαρακια!


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα κ απο μενα! Εμεις αυτες τις μερες φαγαμε: σαββατο φακες κ το βραδυ πιτσα που εφτιαξα,  ειχαν ερθει η κολλητη μου κ κουμπάρα κ περασαμε πολυ ωραια.  Κυριακη μπριζολες κ πατατες τηγανιτες,  εφτιαξα κ ενα κεικ το τσακισαμε ιδιως η μικρή! Το βραδυ φαγαμε πατάτες με αυγό η μεγαλη κ εμεις τοστακια.  Δευτέρα φασολακια με μοσχαρι,  τριτη τα παιδια περισευματα απο αλλες μερες κ εμεις χορτα με πατατες κ λουκανικα.  Σημερα μακαρονια με κοκκινη σαλτσα κ τωρα εφτιαξα γιγαντες κ σπανακορυζο για τις επομενες μέρες καθως πεμπτη κ Παρασκευή ειναι δύσκολες μερες για μενα. Περισεψε σπανακι κ καλλιν αυριο θα το κανω σπανακοπιτα.  Παω να σας διαβασω κ να σχολιασω!  Φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Σούπερ μέρα σήμερα... φουλ ήλιος και κάπως πιο καλή θερμοκρασία. Η χαρά της μπουγάδας!

Σήμερα φάγαμε κριθαράκι κοκκινιστό, με λίγο κρεατάκι για μένα και βραστό μπρόκολο, από τον κήπο μας! Αύριο δεν έχει μαγείρεμα... λέμε να το τσικνίσουμε έξω.. ίσως φτιάξω λίγα χορτοπιτάκια, με χόρτα που μαζέψαμε σήμερα με την πεθερούλα...

12 hours ago, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα! Κι εδω εχει κρυο αλλά τουλάχιστον χτες εβγαλε και ηλιο. Ελπίζω και σημερα γιατι πραγματικά μου εφτιαξε τη διαθεση!

Αγγελική περαστικά του ακομα μια φορα. Ελπίζω να μην του το γυρισει σε ωτιτιδα.

Αστερακι μεγεια το φυσικο αεριο. Ξεκουρασε τη μεση σου οσο μπορεις. Καταλαβαινω την ανακατωσουρα των μαστορεματων. Την μισω.

Λιανα τσικνισατε λιγο νωριτερα; Καλε πως τα γραφεις αυτα ανερυθριαστα; Κοντα κοντα εχουν τα παιδακια μας γενεθλια. Εμενα εχει την Κυριακη.

Νινα εγω ειδα μια συνταγη για ενα κεικ σοκολατας αρκετα ρευστο και μου εχει καρφωθει στο μυαλο να το φτιαξω. Περιμενω να επανελθει ο μικρος στα κανονικα του για να μη ζηλευει ο κακομοιρης. Ναι, έχεις δίκιο.. κρίμα θα είναι για το παιδί. Αυτή που είδα, ήταν κέικ αφράτο με κακάο και σάλτσα σοκολάτας με φρούτα του δάσους από πάνω... καταλαβαίνεις για τι μιλάω!!

Μαριουλα περαστικά σου. Πως εισαι σημερα;

Λοιπον για τις τουρτες ο μικρος διαλεξε γευση σοκολατα και φραουλα οπότε θα του κανω το χατηρι. Το παντεσπανι θα ειναι με κακαο. Θα φτιαξω μια μικρη για τον παιδικο και μια μεγαλυτερη για εμας. Ο στολισμος για τον παιδικο θα ειναι ζωακια της ζουγκλας που ζητησε και η αλλη του σπιτιου θα ειναι με την ομαδα τους καθως μαζι με τον μικρο σβηνει κερακι και ο μπαμπας του οπότε ειπα να ειναι κοινη η τουρτα. Για φαγητο μαλλον θα βγουμε εξω με παρεουλα και στο σπιτι θα ειναι λιγο δυσκολα.

Πολύ ωραίο το πρόγραμμα με τις τούρτες. Περιμένουμε φώτο στο φέις!

Φιλια

 

10 hours ago, Liana1984 είπε:

Καλημερα κ χτες κ σημερα εχει ηλιοοοοο επιτελουςςς...αλλαζει η διαθεση...φτιαχνω φασολαδα τώρα να βγούμε βολτα μετα

Αγγελικη ενταξει ο μικρος με το αυτι του;

Νινα ευτυχως με ακουσετο ο ηλιος κ βγηκε χαχα Ναι!!:-D

Φωτεινη χαχα ναι καναμε τσικνοκυριακη εμεις...ψησαμε νωριτερα...κοντα εχουν τα μικρα μας γενέθλια ναι...ωραιες οι τουρτες σας...εμεις θα εχουμε σοκολατινα με ολη την παρεα τουDisney Σούπερ!

 

 

5 hours ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Περίοδος δύσκολη έως το τέλος της άνοιξης για εμένα, πότε μαγειρεύω με πρόγραμμα, πότε όχι. Τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα τρώμε σουβλάκια για βραδινό :) Δεν πειράζει βρε κορίτσι... κλέφτες θα γίνουν και αυτοί οι άνθρωποι;:-D

Λοιπόν το μενού μας έχει ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ - σπαγγέτι με κοκκινιστό μοσχάρι

ΚΥΡΙΑΚΗ - φάγαμε έξω λόγω βόλτας

ΔΕΥΤΕΡΑ - κοκκινιστό από το Σάββατο με ρύζι μπασμάτι

ΤΡΙΤΗ - αρακάς

ΤΕΤΑΡΤΗ - σήμερα φαγητό από την μαμά μου, λαχανοντολμάδες

ΠΕΜΠΤΗ - κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - φακές και σπιτική πίτσα το βράδυ

ΣΑΒΒΑΤΟ - μάλλον ότι έχει μείνει (αν έχει μείνει) με αυγά τηγανιτά

 

10 hours ago, ioanna81 είπε:

Καλημερα τι κανετε?

Αγγελικη πραγματικα ευχομαι να μην γυρισει σε ωτιτιδα, δυσκολα τον εχετε περασει το χειμωνα.

Νινα οταν το κανεις περιμενω καλεσμα!!! ΟΚ!:-D

Φωτεινη μια χαρα τουρτιτσες θα κανεις! Τον παιδεψε η γαστρεντεριτιδα τον μικρο ε? Η κορη τι κανει?

Λιανα τα μακαρονια ειναι αγαπημενο φαγητο μικρων και μεγαλων!!

Αστερακι πολυ ξεκουραστα περασατε βλεπω. Ειναι καλο ομως το φυσικο αεριο.

Κοριτσια δεν μπορω να προσαρμοστω με αυτη τη μορφη που εχει το φορουμ, με χαλαει πολυ. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά διαφορετικό και δυσκολεύει. Σήμερα ανακάλυψα πως να απαντάω και να κάνω παράθεση μετά. Και πιστεύω ότι πολλοί έχουν διακόψει το γράψιμο, για αυτό το λόγο.

Οι υπολοιπες της παρεας τι κανετε?

Σημερα τρωμε κοτοπουλο ρολο με ρυζι. Το κρυο καλα κρατει και τα λουλουδια μου καταστραφηκαν. Ν ανοιξει ο καιρος και πρεπει να πεταξω αρκετες γλαστρες Ίσως μερικά θέλουν απλά κλάδεμα... αλλά φέτος τους άλλαξε τα φώτα η παγωνιά:mad:... και εγώ περιμένω να κρατήσει λίγο ο ήλιος, να δω τι σώζεται και τι όχι!

Καλή σας νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λιανα μου να χαιρεσαι την κορουλα σου! Να ειναι πολύχρονη, γερη, ευτυχισμένη και τυχερή!

Αφροδιτακι τι ωραια που σε ξανακουσαμε! Κανε κοριτσι μου οτι μπορεις, υγεια πανω απ'ολα να έχετε και ολα γινονται! Και τα σουβλακια μια χαρα ειναι!

Αγγελικη πως παει το παιδι; Αχ σε καταλαβαινω με την υπογα...

Μαριουλα βολευει πολύ το προγραμμα.

Ιωαννα δεν μπορω να σε βοηθησω με τα λουλουδια, δεν το εχω καθολου με την κηπουρικη. Ο μικρος πως ειναι;

Γιωτα μια χαρα τα φαγητακια σου! Πως τα πατε με το μαγαζι; Συνεχιζεις το φουλ προγραμμα κι εκει;

Νινα σε καταλαβαινω απόλυτα για το κέικ. 

Λοιπον χτες ειχαμε κουνουπιδι με ψαρι και μπιφτεκια για τα πιτσιρικια. Εφαγε και η κορη. Για σημερα το μεσημερι αλλα και για αυριο γιουβαρλάκια και το βραδυ κατι θα φτιαξουμε για να τιμησουμε την Τσικνοπέμπτη.

Φιλια και καλά να περασετε σημερα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...