Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Βροχερός ο καιρός σήμερα και δεν μου αρέσει καθόλου! Ωραίος ήταν ο ηλιάκος 2-3 μέρες!

Σήμερα ο μικρός αρρώστησε για καόμη μία φορά! Έκανε΄ένα 37,5 το βράδυ και το πρωί ενώ ήταν καλά και πήγε σχολείο κατά τις 10 μας τηλεφώνησαν και πήγε η πεθερά μου και τον πήρε γιατί τον πονούσε το κεφάλι. Τελικά ανέβασε ένα 38,5 και περιμένούμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. Ο φετινός χειμώνας μας πάει $#%#%#^& ! Άντε να φύγει μπας και έρθουμε στα ίσια μας!

Σήμερα τρώμε μπιφτέκια γεμιστά με πατατούλες στον φούρνο. Χτες φάγαμε σπανακόρυζο.

Καρμάκι κάνε μία δοκιμή να φτιάξεις το κέικ στις αντιστάσεις. Από ότι διάβασα οι περισσότερες χρησιμοποιούμε αντιστάσεις.

Νινάκι ευχαριστούμε για την συνταγή! 

Φωτεινή υπομονή με τα τερτίπια της κόρης σου στο φαγητό. Προσπάθησε να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και όταν την πιάνει το πείσμα να την αφήνεις να μην φάει. Ίσως σου ζητήσει αργότερα που θα πεινάσει. Αυτό γίνεται τουλάχιστον με τον δικό μου τον γιό που κατά καιρούς τα κάνει κάτι τέτοια.

Ιωάννα λατρεύω τα παζλ. Όταν ήμουν έγκυος στον Χρήστο έφτιαξα ένα τεράστιο το οποίο και κορνιζάρισα και το έχω στο σαλόνι. 

Τζενάκι γίγαντες μάλλον θα μαγειρέψω αύριο για την Πέμπτη. Εγώ δεν τους τρώω αλλά οι υπόλοιποι δεν έχουν θέμα οπότε τους φτιάχνω κατά καιρούς.

Λιάνα ο καιρός ήταν πολύ ωραίος το Σαββατοκύριακο! Καλά κάνατε λοιπόν και βολτάρατε με την κορούλα σου!

Μαριούλα το κινητό το έφτιαξες ή πήρες καινούριο? Να πούμε μεγειά?

Φιλάκια στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αγγελικη μου πηρα καινουριο ενα homtom με 70 ευρω απλα για να κανω τη δουλεια μου :) περαστικα στον μικρο σου!

Φωτεινη μ ποσο ειναι η μικρη σου? Αχχχ μου τα κανε κ μενα ο δικος μ οταν ηταν πιο μικρουλης! Πρεπει να ενημερωσω κ τις ημερομηνιες στην υπογραφη μου δειχνει πως ο μικρος μ ειναι δυο ετων ενω ειναι 4++

Κοτοπουλακι λεμονατο σημερα με πατατουλες!

Σημερα φαγαμε....αυριο τι μαγειρευουμε οεο????


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μεχρι στιγμης ο ουρανος ειναι καθαρος αλλά εχει τρομερη υγρασία. Α να σας πω και κατι άλλο: σας ειδα στον υπνο μου σημερα. Οχι με τα προσωπα σας, αλλά λέγαμε τα ονοματά μας. Ημαστε σε κοινη αυλή και προετοιμαζαμε φαγητα και σαλάτες ολες παρεουλα! Μην το σχολιασετε ξέρω οτι δεν παω καλά...

Λιανα, Μαριουλα η μικρη σε 1,5 μήνα γινεται 7 και δεν τρωει απο τα 2 περιπου.

Αγγελική το έχω δοκιμάσει κι αυτο αλλά δεν έχει πιασει. Που θα παει θα περασει κι αυτο. Περαστικά στον μικρο σου! Πως ειναι σήμερα; Παντως οντως ο φετεινος χειμώνας ειναι κάπως.

Στα μαγειρικά μας σήμερα έχουμε φακες που υπάρχουν ηδη έτοιμες στην κατάψυξη. Θα βρασουμε και λίγο κοτοπουλο για τον μικρο που κατοπιν εντολής της παιδιατρου πρεπει να κανει αυστηρη διαιτα γιατι τον ενοχλεί ακομα λιγο η κοιλίτσα του.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι κανετε?

Αγγελικη περαστικα στο αγορακι σου! Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθει

Μου τη δινει και μενα η συννεφια κι αυτο το χαζο ψιλοβροχο που εχει. Σημερα τρωμε κοκκινοστο με πουρε. Εχτες το παιδι εφαγε παλι ψαρι, τσιπουρα. Μια χαρα το εφαγε, δεν ειπε τιποτα ουτε σχολιασε απλα το εφαγε

Κοριτσια η Εβιρι που ειναι? Εχει καιρο να φανει

Φωτεινη μια χαρα ονειρο ειδες χαχαχα!!!

Μαριουλα ποσο καιρο εχω να φαω λεμονατο κοτοπουλο, θα μπει στο προγραμμα

Βρε παιδια ελεος, ολη μερα καθομαι και μολις μπω να γραψω καποιος ερχεται, τι στο καλο πια? ουτε να παρακολουθουσαν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; Η βροχή μας έχει κουράσει πια.. και τα ξύλα τελειώνουν πάλι... το κρύο πότε θα φύγει;;; οεο!

Από φαΐ να θυμηθώ πού είχαμε μείνει... έχω κάνει μπρόκολο με σολομό και γαύρο μαρινάτο, ρύζι με μανιτάρια και δεν θυμάμαι προς το παρόν άλλα... ααα και τυροπιτάκια τύπου κρουασάν, από τα οποία περίσσεψε λίγη ζύμη και έκανα σκέτα, έλιωσα σοκολάτα, έριξα από πάνω και τα απόλαυσα το πρωί με τον καφέ. Ο σύζυγος ούτε που άγγιξε, αλλά δεν με χάλασε.. χα χα η μονοφαγού!:-D

Ιωάννα χαίρομαι που το χαμόγελο δεν φεύγει από τα χείλη σου, παρόλα τα θέματα σου. Έτσι σε θέλω. Όσο για το ψαράκι, δεν σχολιάζω, μην το γρουσουζέψω!:-)

Φωτεινή ευχάριστο όνειρο είδες! Το μαγειροπαρεάκι!:-D Τι καλύτερο;!

Αγγελική περαστικά στο παιδί. Ο φετεινός χειμώνας είναι όντως ζόρικος... ελπίζω να καλυτερέψει...ή να τελειώνει γρήγορα έστω!

marioula με γεια το κινητό.Ελπίζω να μην έχασες τα δεδομένα στο παλιό... είναι το χειρότερο που σκέφτομαι ότι μπορεί να πάθω και όλο σκέφτομαι ότι τουλάχιστον πρέπει να αποθηκεύσω στο λαπτοπ κάποια στιγμή τα τηλέφωνα.

Η Εβίρι όντως χάθηκε. Αλλά οι συνταγές της στο μπλογκ "ζωγραφίζουν". Μάλλον δεν προλαβαίνει να μπαίνει. Και το asteraki χάθηκε, τώρα που το σκέφτομαι...:?

Προέκυψε και το εξής θέμα, πάνω στο φαγητό: σε προηγούμενες εξετάσεις βρέθηκε λίγο τσιμπημένη η χοληστερίνη του συζύγου, οπότε και κόψαμε αρκετά πράγματα, μήπως και πέσει. Τώρα που έκανε πάλι εξέταση, είχε ανέβει! Αν είναι δυνατόν, με τέτοια διατροφή που κάνουμε! Τέσπα, θα συνεχίσουμε με πιο αυστηρή διατροφή, του τύπου χορτοφαγική, για να καταλάβετε, και λίγα ψαράκια μόνο. Άντε να δούμε τι θα τρώμε τώρα;! Εγώ βέβαια δεν θα ακολουθήσω κατά γράμμα, αφού δεν έχω θέμα. 

Φιλιά σε όλες!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κανετε;εμεις σημερα πρασοπιτα απο τη μαμα μου

Φωτεινη χαχα ωραιο το ονειρο που ειδες

Μαριουλα με γεια το κινητο

Νινα τα κρουασανακια σου τα ζηλεψα...μιαμ...κ ο συζυγος δεν τα αγγιξε;πως μπορεσε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρασκευή σήμερα με πολύ αερα και φυσικά βροχή!

Αγγελική ο μικρος πως παει; 

Μαριουλα μου εχει λειψει ο μουσακάς. Πεφτω και μακρια για να στειλεις ενα κομματι...

Νινα μπορει ο οργανισμος να "γενναει" τη χοληστερινη και μονο η διαιτα να μην αρκει. Το ξέρω απο κάτι συγγενεις μου που το έχουν απο μικροι. Προβλέπω εσύ να γινεσαι σαν τον Όσιο Ονούφριο αν ακολουθησεις την αυστηρη του διατροφή. Μπράβο παντως στην αυτοσυγκράτηση του που δεν άγγιξε τα κρουασαν.

Ιωαννα ειναι ο νομος του Μέρφι. Πως παει;

Λιανα ωραια η πρασοπιτα! Γενικά φτιαχνετε ωραιες πιτες στην περιοχή σας

Οντως χαθηκαν ορισμένα κοριτσια...

Εμεις σήμερα χόρτα με ψαρακια. Ο μικρος επειδη ειναι σε διαιτα ονειρευεται συνεχεια φαγητα που θα του φτιαξω οταν γινει καλά.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Ησυχία βλέπω αυτές τις μέρες στο παρεάκι.

Liana ο σύζυγος δεν είναι καθόλου του γλυκού και επιπλέον μόλις έμαθε τα αποτελέσματα της χοληστερίνης,  δεν τα άγγιξε... αφού και από τα κρουασανάκια, με το ζόρι έφαγε ένα, γιατί τον πίεσα να δοκιμάσει έστω, να μου πει την γνώμη του. Πρασόπιτα παίζει πολύ γενικώς... είναι και η εποχή τους!

Φωτεινή μου η χοληστερίνη μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών, όπως κληρονομική, λόγω διατροφής, άγχους. Δυστυχώς υπάρχει κληρονομικότητα και πολύύύ άγχος. Οπότε θέλουμε τουλάχιστον να αποκλείσουμε την περίπτωση της διατροφής, αν και δεν πιστεύω ότι παίζει καθόλου ρόλο στην περίπτωση μας. Αλλά πριν αρχίσουμε χάπια, πρέπει να το προσπαθήσουμε. Ο μικρός γιατί είναι σε δίαιτα; λόγω ίωσης;

Από φαγητό χτες είχαμε φασολάδα, που μου χύλωσε απίστευτα, παρέα με γαύρο μαρινάτο και άλλα παρελκόμενα, ενώ σήμερα μακαρονάδα με κουνέλι που είχα στην κατάψυξη κοκκινιστό. 

Καλό Σαββατοκύριακο, αν δεν τα ξαναπούμε!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαγειροπαρεούλα! Αναστήθηκα σήμερα ευτυχώς, εχει 2 μερες ημουν χαλια απο πονοκεφαλο και ανακατοσουρες οποτε απο την  εξάντληση καταλαβαινετε πως δεν ειχα κουραγιο ουτε να κουνηθώ :)

Στα φαγητάκια μας, Πριν πέσω τ'ανάσκελο είχα φτιάξει αρακά λεμονάτο. Μετά την εβγαζα με φιδέ λόγω στομαχιού που μου εφτιαχνε ο άντρας μου. Σήμερα φτιάχνω φακές κυπριακές, τις λεγόμενες μουτζέντρα (συνήθως τις κλασικές ελληνικες προτιμω αλλα μετα την ταλαιπωρια θελω να αποφυγω το σκορδο και τα ζουμια) . Οι κυπριακές για να σας δωσω μια εικόνα ειναι με υφη σαν του ρυζοτο (λιγο πιο στεγνες). Αρχικα τις βραζουμε μονες τους με λιγη δαφνη κ ζωμο λαχανικων,Στην πορεια προσθετουμε ρυζακι και βραζουν καλά μαζι μεχρι να πιουν εντελώς το νερο. Στο τέλος μπαίνει λίγο τσιγαρισμένο κρεμμυδακι και τριμμένο καροτο. Οταν κρυωσει καλά -οφειλω να πω πως μου αρεσει πιο πολυ-  προσθετω πολλες φορες κομμάτια ντοματας, ψιλοκομμενο μαρούλι,αγγουράκι κοκ. και την τρώω σαν σαλάτα. Συνοδευτικό εχω λίγα τυροπιτάκια κ λίγα πιτσάκια για να μην γκρινιαζει ο συζυγος που τις τρώει με δυσκολία σκετες.

Οσον αφορα τις συμβουλες σας για το φουρνο κ το κεικ, σπάνια ψηνω στις αντιστάσεις και ισως ειναι μεγα λάθος! Οποτε απο εδω και μερα θα δουλεψω με τις αντιστασεις οπως και εσεις.

Ευχομαι να περασετε ενα όμορφο σαββατοκύριακό! Προς το παρόν σας χαιρετώ και καθομαι να ανατρεξω στα προηγούμενα μηνύματά σας που δεν ειχα κουράγια να διαβάσω !

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

Εγω κλασικα εδω χωμενη στο γραφειο κ δυστυχως η κατασταση θα χειροτερεψει κ αλλο μιας κ παραιτηθηκαν κ αλλοι 2 . Τωρα δεν εχουμε ουτε 3ο ουτε κουκο ,με λιγα λογια μειναμε 2 ατομα ....

Στα μαγερικα ουτε θυμαμαι απο ποτε εχω να γραψω, μακαρονια με κιμα χτες,σπανακορυζο σημερα.

Φιλακια πολλα σε ολες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! χρονια κ ζαμανια εχω να γραψω αλλα πραγματικα δεν την παλευω. ολη μερα τρεχω!

απο μαγειρικα φαγαμε τηγανια χοιρινη με λουκανικα κ πατατες τηγανιτες την κυριακη, γιγαντες την δευτερα, γεμιστα την τριτη, τεταρτη γεμιστα κ γιγαντες που περισεψαν, μακαρονια με κοκκινιστο κρεας την πεμπτη κ σημερα κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο. αυριο σκευτομαι να φτιαξω η φακες η αυγα με πατατες θα δειξει αναλογως τα κεφια μου.

ειχα κ τα δυο μου παιδια αρρωστα, η μεγαλη εκατσε 2 εβδ στο σπιτι, αλλα την περασε ελαφρια, μονο βηχα κ μυξα αλλα παρα πολυ πραγμα, η μικρη την περασε πολυ βαρια, με βροχιτιδα αντιβιωση εισπνεομενα κτλ κτλ κτλ. τουλαχιστον τωρα ειναι καλα!

δεν σας εχω διαβασει κ εχω χασει επεισοδια. ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια εδω βρεχει παλι...χτες εφτιαξα κοτοπουλο λεμονατο με πουρε κ σημερα αυγουλακια γιατι εχω καθαριοτητα εχω κ τη μικρη στη μαμα μου

Μαριουλα μας αρεσει πολυ ο μουσακας

Φωτεινη κριμα ο μικρουλης θελει να φαει....ναι απο πιτες ο τι θες εμεις εδω

Καρμακι υπομονη θα περασουν σιγα σιγα...αυτες τις φακες πρωτη φορα της ακουω ωραιες μου φαινονται...γενικα μ αρεσει να δοκιμαζω φαγητα

YOTOU  με δυο παιδακια λογικο να τρεχεις...ωχ αμαν αυτες οι αρρωστιες να ερθει το καλοκαιρι...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι και καλή εβδομάδα! Πως τα πατε με το κρύο;

Γιωτα σε σκεφτομουν οτι εχεις καιρο να μπεις. Περαστικά σας! Αυτο το διμηνο ειναι φουλ απο ιώσεις. Υπομονή.

Καρμακι για φακορυζο έχω ακουσει αν και δεν φτιαχνω. Τις φακες οπως λες δεν τις ξερω. Ενδιαφερουσες ακουγονται. Υπομονη με τα συμπτώματα της εγκυμοσυνης.

Τζενη τι να πω για τη δουλεια. Μου φαινεται την υπερκοπωση δεν την γλιτώνεις. Τραγικο παντως αυτο που συμβαινει με τις δουλειες στη χωρα μας. 

Αγγελικη σε χασαμε. Ο μικρος καλά;

Νινα οντως το άγχος ειναι σημαντικος παραγοντας. Ευχομαι ολα να πανε καλά. Ο μικρος δεν εχει συνέλθει πλήρως απο τη γαστρεντεριτιδα που περασε και μας συστησανε ακομα πιο αυστηρη διαιτα. Ο κακομοιρης συνεργαζεται αλλά πεινάει.

Λιανα τι νέα;

Ιωάννα, Εβιρι, Αστερακι, Μαριουλα τι κάνετε;

Στα μαγειρικά μας τωρα: Σαββατο μεσημερι πατατες τηγανητες με λουκάνικα, το βραδυ ειχαμε παει σε κατι γενεθλια και φαγαμε εκει. Κυριακή μοσχαρακι στη γαστρα με πατατες. Επίσης εφτιαξα και διαφορα για άλλες μερες και τα εβαλα καταψυξη γιατι δεν βολευομαι αλλιως. Αυτην την εβδομαδα θα ασχοληθω με τις τουρτες που θα φτιαξω για τον μικρο καθως την αλλη εβδομαδα ειναι τα γενεθλια του. 

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Το Σαββατο φαγαμε κεφτεδακια με πατατες και το βραδυ εκανα hot dog. Την Κυριακη ειχε μεινει κιμας και εκανα παλι κεφτεδακια γιατι ειχα ξεχασει να τον βαλω καταψυξη και το βραδυ πηραμε σουβλακια και πιτσες επειδη ειχαν ερθει οι δικοι μου και η αδερφη μου με τον γαμπρο μου. Σημερα τρωμε μακαρονια με σαλτσα με λουκανικα.

Περαστικα σε οσους νοσουν! Εγω ενα βηχα που εχω 8 μερες δεν λεει να περασει. Κοριτσια δεν την παλευω αλλο με τον καιρο, καταστραφηκαν και σχεδον ολες μου οι γλαστρες απο τη συνεχομενη παγωνια.

Τι κανετε γενικως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...