Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!

Πως τα περνάτε; Εδω καλά χτες δεν εβρεχε και σημερα δεν εχει ξεκινησει ακομα. Παντως πρωι και βραδυ εχει χαμηλες θερμοκρασιες.

Νινα η ξυλόσομπα δινει ωραια θαλπωρη. Ειναι και φουρνος η δικια σας αν θυμαμαι καλά; Το ψωμι το λάτρεψαν τα παιδια και πλέον πρεπει να το βαλω στο προγραμμα να το φτιαχνω. Όντως εχεις αδυνατισει πολύ και καθως εισαι και ψηλή φαινεται ακομα περισσοτερο. Θες να σου δωσω τίποτα; Έχω αρκετο περισσευμα...

Καρμακι ωραιες ακουγονται οι ελιωτες. Δεν εχω παει Κυπρο αλλα διαφορα φαγητα που εχω δοκιμάσει ειναι πολύ ωραια. 

Βλέπω ειχε σουξε το κοτόπουλο τις προηγουμενες μέρες. Λογικό αφου όπως και να το κάνεις ειναι νόστιμο.

Μαριουλα νησιώτισσα κι εσύ; Κι εγω. Μενω Κεφαλονια.

Χτες ειχαμε σουπα που περισσεψε απο προχτες. Προχτες η κορη μου δεν εφαγε κι αρχισε τα δικά της και χτες την έφαγε. Τι να πω... Για σημερα ζητησε παλι μακαρονια. Δεν ξετρελάθηκα αλλά τι να κανουμε...

Τα υπόλοιπα κορίτσια που ειναι; Ιωαννα πως εισαι; Τζενη που χαθηκες; Όλα καλά; Εβιρι πως παει η έρευνα;

Φιλια

  • Μου αρέσει 2

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα τι κανετε? Τον βαρεθηκα αυτο τον καιρο, ποτε θα ερθει το καλοκαιρακι? γιατι κραταει τοσο λιγο?

Σημερα τρωμε φακες, χτες ειχαμε ρολο κοτοπουλο και μακαρονια. Εκανα κι ενα κεικ να εχουμε για τον καφε και το σχολειο. Καλυτερα μην με ρωτατε τι κανω γιατι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Δεν παει καλα η χρονια! Τουλαχιστον απο υγεια κραταμε ακομα, μονο τα ψυχοσωματικα εχουν μεινει.

Εχει μια σκοτεινια εδω και ψιλοβρεχει που μου σπαει τα νευρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

Να καλοσωρισω κ εγω τα νεα μελη, καλα μαγειρεματα κοριτσια κ με το καλο το διδυμακια !!

Εγω εχω πηξει στην δουλεια ,σπιτι μετα τρεξιμο με τα παιδια ανασα δεν παιρνω.

Μαγειρικα το Σαββατο φαγαμε σνιτσελ με πατατες τηγανιτες,την Κυριακη μουσακα ,την Δευτερα παλι μουσακα,την Τριτη κοτοπουλο με πουρε στο φουρνο, Τεταρτη φασολια χαντρες κ σημερα σπανακορυζο.Για αυριο εχει μεινει απο ολα μια μεριδα καλη κ δεν φτιαχνω τπτ,αντε να κανω λιγα καμαρονια το βραδυ να φαει κ ο μικρος.

Εκανα κ ζαμπονοτυροπιτακια την Κυριακη κ επειδη η ζυμη μου βγηκε πολυ αφησα την μιση στο ψυγειο.Χτες την εβγαλα κ ειχαν αμιφοβολιες να την φτιαξω λουκανικοπιτακια η οχι,τελικα τολμησα κ ηταν τελεια ! κοριτσια εγω νομιζα πως θα ειχε ξινησει αλλα ηταν ωραιοτατη.Αλλη φορα θα κανω ολη την δοση κ θα την χωριζω σε σακουλακια στην καταψυξη να τα εχω ετοιμα μονο για γεμιστα οποτε θελω.

 

Αγγελικη μεγιες μεγειες !!

 

Φωτεινη πως εισαι; Ιωαννακι ενταξει το εντερο;

 

Νινακι κ η μαμα μου τα ιδια παραπονα εχει με την σομπα, ναι μεν εχει πολυ ζεστη αυτο το καθαρισμα κ η βρωμα με τα ξυλα ειναι λιγο κουραστικο αλλα τι να κανουμε ολα εχουν το τιμημα τους.Εχει πλακα πολλες φορες οταν παει να βαλει ξυλο κ της πεφτει απο τα χερια κ γεμιζει ο τοπος ειναι ολο νευρα !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα θα κάνω χορτόσουπα με λουκάνικο... δεν ξέρω πώς θα βγει, γιατί βλέπω να την κάνουν με μπέικον συνήθως. Χτες έκανα μπισκοτάκια με βρώμη και ταχίνι, τραγανά τραγανά.

Τζένη το φαντάστηκα ότι θα έχεις πήξει... να προσέχεις όμως και τον εαυτό σου, όχι μόνο τους άλλους! Αχ αυτό με τα ξύλα της σόμπας, όντως είναι από τα χειρότερα... μόλις να έχω σφουγγαρίσει και τσουπ, πέφτει το ξύλο! τα νεύρα μου! Η δε στάχτη παντού σε όλο το σαλόνι... αλλά η ζέστη που βγάζει είναι φοβερή... όπως είπες όλα έχουν το τίμημα τους:?

Αγγελική με γεια το μαλλί! Εγώ κούρεμα γενικώς αποφεύγω το χειμώνα... κρυώνει ο σβέρκος μου! :-D

Ιωάννα μη μιλάς για ψυχοσωματικά! Χτυπάς ευαίσθητες χορδές... ωραίο το ρολό κοτόπουλου... έχω χρόνια να το κάνω.

Φωτεινή τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει απίστευτη πείνα... έτσι έβαλα ένα κιλό... στείλε μου άλλο ένα:-D Η σούπα μάλλον της αρέσει την δεύτερη μέρα... να μεστώσει λίγο! Η σόμπα μου δεν έχει φούρνο μαζί... αλλά τελευταία έχω ψήσει πεινιρλί μέσα, σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο και έγινε φοβερό.

Μαριούλα εγώ Αθήνα μένω, προς τα βόρεια προάστεια. Για πες σε ποιο νησί είσαι, να ζουλέψουμε!

Καρμάκι μην φανταστείς ότι έχω μεγάλο περιβόλι... ένα μικρούλι είναι και τα τελευταία 2 χρόνια βάζω λίγα πραγματάκια... έτσι για να λέμε ότι τρώμε μερικά αγνά λαχανικά. Δεν μας είπες: πώς είναι η εγκυμοσύνη σου... έχεις ανακατωσούρες; τα έχεις ακούσει τα ζουζούνια σου;

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Σήμερα τρώμε μακαρονάκια για να συνοδέψουμε το κοκκινιστό κοτόπουλο που τελικά δεν φαγώθηκε χτες. 

Καρμάκι είμαι σίγουρη πως θα έχουν αλλάξει πάρα πολλά από τότε που ήμουν εκεί. Αλλά είμαι επίσης σίγουρη ότι δεν έχει χάσει τίποτα από την ομορφιά του το νησί σας!

Ιωάννα βάστα γερά βρε κοριτσάκι  μου! Την υγεία σας να έχετε και δεν μπορεί κάτι καλό θα γίνει!

Φωτεινή πολύ κρύο κάνει κι εδώ. Ειδικά να φυσάει και το βοριαδάκι παγώνεις!

Τζένη έχεις γίνει κι εσύ Βέγγος! Κοίτα να προσέχεις λιγάκι τον εαυτό σου όμως γιατί αυτό συνήθως το ξεχνάμε όλες!

Πολλές καλημέρες και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!

 

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Nina-Tom είπε:

Καλημέρα!

Σήμερα θα κάνω χορτόσουπα με λουκάνικο... δεν ξέρω πώς θα βγει, γιατί βλέπω να την κάνουν με μπέικον συνήθως. Χτες έκανα μπισκοτάκια με βρώμη και ταχίνι, τραγανά τραγανά.

Τζένη το φαντάστηκα ότι θα έχεις πήξει... να προσέχεις όμως και τον εαυτό σου, όχι μόνο τους άλλους! Αχ αυτό με τα ξύλα της σόμπας, όντως είναι από τα χειρότερα... μόλις να έχω σφουγγαρίσει και τσουπ, πέφτει το ξύλο! τα νεύρα μου! Η δε στάχτη παντού σε όλο το σαλόνι... αλλά η ζέστη που βγάζει είναι φοβερή... όπως είπες όλα έχουν το τίμημα τους:?

Αγγελική με γεια το μαλλί! Εγώ κούρεμα γενικώς αποφεύγω το χειμώνα... κρυώνει ο σβέρκος μου! :-D

Ιωάννα μη μιλάς για ψυχοσωματικά! Χτυπάς ευαίσθητες χορδές... ωραίο το ρολό κοτόπουλου... έχω χρόνια να το κάνω.

Φωτεινή τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει απίστευτη πείνα... έτσι έβαλα ένα κιλό... στείλε μου άλλο ένα:-D Η σούπα μάλλον της αρέσει την δεύτερη μέρα... να μεστώσει λίγο! Η σόμπα μου δεν έχει φούρνο μαζί... αλλά τελευταία έχω ψήσει πεινιρλί μέσα, σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο και έγινε φοβερό.

Μαριούλα εγώ Αθήνα μένω, προς τα βόρεια προάστεια. Για πες σε ποιο νησί είσαι, να ζουλέψουμε!

Καρμάκι μην φανταστείς ότι έχω μεγάλο περιβόλι... ένα μικρούλι είναι και τα τελευταία 2 χρόνια βάζω λίγα πραγματάκια... έτσι για να λέμε ότι τρώμε μερικά αγνά λαχανικά. Δεν μας είπες: πώς είναι η εγκυμοσύνη σου... έχεις ανακατωσούρες; τα έχεις ακούσει τα ζουζούνια σου;

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Δεν εχει σημασια το μεγεθος στο περιβολακι νινάκι μου. Φανταζομαι την ικανοπποιηση που παιρνεις οταν εχεις τα προιοντα που εσυ καλλιέργησες. Πραγματικα υπεροχο! Εχω και εγω στην αυλη μου ενα ωραιο χαμηλο περβαζάκι (3 μετρα μηκος φαντασου) ξεκινησα με μυρωδικα καθε λογης αλλα τα εσκαψαν τα σκυλια μου! Οποτε δε ρισκαρω καν να βαλω κατι αλλο :)

Οσον αφορα την κυηση πριν λιγο επεστρεψα απο την αυχενικη και ηταν ολα πολυ καλα. Ενα αγορακι και ενα κοριτσακι φαινονται προς το παρον :) Με ταλαιπωρει το στομαχι ναι,κ κανω κ κανενα εμετουλη αλλα οπως βλεπετε ευτυχως δεν εχει επηρεαστει η ορεξη μου !!!!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2017 at 4:49 ΜΜ, Liana1984 είπε:

Τι κανετε κοριτσια...εμεις Κυριακη Δευτέρα φαγαμε μακαρονια με κιμα κ σημερα κοτόπουλο στο φούρνο με πατατες και σως μουσταρδας

Απο ποιο νησί είσαι;εγω απο Θεσσαλία

Απο την καλυμνο :)

On 25/1/2017 at 2:52 ΜΜ, Karmaki είπε:

Μπαμπας απο αθηνα μαμα απο κυπρο Κοριτσια μου.Μεγαλωσα στην Αθηνα και στα 20 μου χρονια ηρθαμε κυπρο,αρχιζε και η κριση και φυγαμε οσο ηταν νωρις. Ερχομαστε βεβαια πολυ συχνα. Καλά ειναι και τα φαγάκια εδώ ναι, ειδικα καποια παραδοσιακά.

Νινα εχεις το δικο σου περιβολάκι; Ποσο σε ζηλευω !!!Μπραβο σου!!  Ελιωτές ειναι χωριάτικα πιτακια πασπαλισμενα με σουσαμακι γεμιστά με ελιά, κρεμμυδακι,δυοσμο (καμια φορα εγω βαζω και ελαχιστη φετουλα μεσα γιατι την αγαπω).Σε σχήμα σαν κρουασανακια :) Χαλούμια κανουμε και σπιτικά ,η κουμπάρα μου δηλαδή!Ευχαριστως να σας στείλω! 

Αγγελικούλα Χαιρομαι που σου αρεσε, αν και μετα απο τοσα χρονια λογικα εχουν γινει τοοοοσες αλλαγες που αν ερθεις δεν θα την αναγνωριζεις !χιχιχι 

Πεντανοστιμες πρεπει να ειναι οι ελιωτες γιαμι γιαμιιι 

 

 

  • Μου αρέσει 3

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..κ εδω βροχη εχει...θελω λιγο ηλιοοοο

Αγγελικη απο Τρικαλα ειμαι..

Karmaki τι ωραια ενα αγορακι ενα κοριτσακι τελεια κ εγω μεχρι τον 3 εκανα απο καμια φορα εμετο μετα μια χαρα...ελιωτες ωραιο θα ειναι..μιαμ

Σημερα παστιτσιο το μενου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καρμάκι ζευγαράκι τα διδυμάκια σου, μπράβο! Να είναι γερά και με το καλό να τα πάρεις και αγκαλίτσα!

Μαριούλα όμορφο το νησί σας! Θα ήθελα να έρθω κάποια στιγμή.

Λιάνα από τα μέρη σας περνάμε 2-3 φορές τον χρόνο, όποτε ανεβαίνουμε Γιάννενα κι επιλέγουμε να πάμε από Εγνατία. Ωραίο το φαγάκι σου κι αγαπημένο!

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2017 at 4:01 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καρμάκι ζευγαράκι τα διδυμάκια σου, μπράβο! Να είναι γερά και με το καλό να τα πάρεις και αγκαλίτσα!

Μαριούλα όμορφο το νησί σας! Θα ήθελα να έρθω κάποια στιγμή.

Λιάνα από τα μέρη σας περνάμε 2-3 φορές τον χρόνο, όποτε ανεβαίνουμε Γιάννενα κι επιλέγουμε να πάμε από Εγνατία. Ωραίο το φαγάκι σου κι αγαπημένο!

Αγγελικη μου Να ερθεις θα σ'αρεσει :)

  • Μου αρέσει 2

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Παρασκευή σημερα! Ηρθα ολόκληρη εβδομαδα στη δουλεια!

Εδω ο καιρος ειναι βροχερος (τι πρωτοτυπο!) αλλά δεν με πειραζει καθολου αφου αυτο το ΣΚ ερχεται ο αντρας μου οπότε θα περναει η μέρα.

Ιωαννα μου που θα παει θα γυρισει ο τροχος το αξιζεις. 

Καρμακι ωραιο ζευγαρακι τα διδυμακια σου!

Αγγελικη μου το λενε οι Αθηναιοι μου για το κρύο. Κι εδω εχει χαμηλές θερμοκρασιες (3-6 βαθμούς) αλλά η βροχη εχει μαλακωσει την αισθηση του κρυου.

Νινα μακαρι να γινοταν αυτο οσα κιλά ήθελες θα σου εστελνα...

Τζενη σε καταλαβαίνω με το τρεξιμο αλλά πρόσεξε οσο μπορεις και τον εαυτο σου! Μην ξεχνιεσαι!

Μαριουλα ωραιο πρεπει να ειναι το νησί σας. Μου αρεσει πολύ ο χορός σας που λέγεται "μηχανικός". Πως ειναι η ζωη εκει το χειμώνα; 

Λιανα τα Τρικαλα ειναι πολύ ωραια! Φετος σας τσακισε κι εσας η κακοκαιρία.

Για σημερα μακαρόνια που περισσεψαν απο χτες και μπριζολες λόγω συζυγου.

Φιλια και καλό ΣΚ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φακές έχει σήμερα το μενού μας. 

Και το κρύο καλά κρατεί! Είδαμε χειμώνα φέτος! Αλλά για Αλκυονίδες ούτε λόγος!

Σήμερα το απόγευμα θα πάμε στην οδοντίατρο να βγάλει το χαλασμένο δόντι του μικρού μου. Πάντως δείχνει να του έγινε μάθημα γιατί δίνει ιδιαίτερη προσοχή στο πλύσιμο των δοντιών του. Να δω πόσο θα κρατήσει...

Φωτεινή με το καλό να υποδεχτείς τον αντρούλη σου. 

Αν δεν ξαναμιλήσουμε εύχομαι σε όλο το παρεάκι μας καλό Σαββατοκύριακο! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια;φασολαδα σημερα το μενου

Αγγελικη απλα περνατε απο τα μερη μας η εχετε ερθει για καφεδακι;

Φωτεινη ναι ασε φετος χαλια καιρο...σημερα εχει κρυο αλλα ευτυχως εχει κ ηλιο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Παγώνουμε και εμεις για τα καλά απο χθες εδώ !! 

Στα του φαγητού! Σημερα εβγαλα στήθος κοτόπουλο , το έκοψα μπουκιτσες και το περασα από το τρίπτυχο της επιτυχίας αλέυρι-αυγό-και αντι φρυγανια ετριψα κρακερς τυριου.(Εγινε πολυ γευστικό κ πρωτότυπο πανάρισμα). Συνοδευτικό εκανα ένα ρυζάκι με μανιτάρια, για πρωτη φορά εσβησα με λευκό κρασί κ προσθεσα κ λίγο κάρυ κ μπορώ να πώ πως αυτό εκανε εντυπωσιακή διαφορά.

Καλό Σαββατοκύριακό σε όλες σας!!!

Προσοχή στο κρυάκι και στα κρυολογήματα!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ωραια μερα εχει εδω σημερα

Παστιτσιο που εμεινε απο χτες κ σουφλε σοκολατας...το ζητουσε ο αντρας μ μερες κ ειπα να του φτιαξω σημερα

1 hour ago, Karmaki είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Παγώνουμε και εμεις για τα καλά απο χθες εδώ !! 

Στα του φαγητού! Σημερα εβγαλα στήθος κοτόπουλο , το έκοψα μπουκιτσες και το περασα από το τρίπτυχο της επιτυχίας αλέυρι-αυγό-και αντι φρυγανια ετριψα κρακερς τυριου.(Εγινε πολυ γευστικό κ πρωτότυπο πανάρισμα). Συνοδευτικό εκανα ένα ρυζάκι με μανιτάρια, για πρωτη φορά εσβησα με λευκό κρασί κ προσθεσα κ λίγο κάρυ κ μπορώ να πώ πως αυτό εκανε εντυπωσιακή διαφορά.

Καλό Σαββατοκύριακό σε όλες σας!!!

Προσοχή στο κρυάκι και στα κρυολογήματα!

Μμμ τι ωραιο φαγητο...εκτος απο τα μανιταρια που δεν τα τρωω τελειο φαινεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...