Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τζενη μου εδωσες ιδέα με τις κοτομπουκιες. Ειναι οντως βολικό να υπάρχει κάτι έτοιμο και γρήγορο για τα βραδυα. Αυτο με το σ/μ το κάνουμε εμεις χρονια γιατι στο χωριο που μενω ολα ειναι πολύ πιο ακριβα. Το κακο ειναι (το λέω και το ξαναλέω γιατι με βγαζει εκτος εαυτου) οτι η μαναβική ειναι παντου πανάκριβη. 

Νινα εμεις έχουμε εναν μικρο καταψύκτη εξτρα γιατι τα κανονικό ψυγείο ειναι απο αυτά που έχουν μικρη καταψυξη και με τις προμηθειες που πρεπει να ετοιμάζω καθε τρεις και λίγο δεν βολευομαστε.

Ροζουλινι χαιρομαι που ολα πανε καλά. 

Λιανα μεγαλη ευκολία οσον αφορα τα κρεατα κυριως γιατι ξέρεις τι τρως.

Αγγελική το εφτιαξες το πρόγραμμα;

Λοιπον Σαββατο μεσημέρι πιτσα (με το γιο να δηλώνει οτι κάνω την καλύτερη πιτσα!!!), το απογευμα πηγαμε για μπανιο κι η θαλασσα ηταν υπέροχη, αυτο παιζεται να ηταν το ωραιοτερο μπανιο της φετινής χρονιας και το βραδυ πιτσα και αυγα ο,τι ηθελε ο καθενας. Κυριακή μεσημέρι καλαμαρακια τηγανητα με πατατουλες και το βραδυ τοστακια. Τελικά τα τρουφακια δεν τα εφτιαξα ασχοληθηκα με διαφορα άλλα. Για σημερα αρακά. Τα παιδια έφαγαν τελικά το λεμονάτο κρεας. 

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Γεμιστά έχει το μενού μας σήμερα. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε γαρίδες κοκκινιστές με ρυζάκι και χτες κοντοσουβλάκια με πατάτες τηγανιτές. 

Λιάνα μεγάλη υπόθεση να έχεις δικά σου κρέατα και λαχανικά. Τα βλέπω από τους συγγενείς του άντρα μου στο χωριό. Καλή αρχή με τον παιδικό!

Νινάκι είσαι κι εσύ χρυσοχέρα! Τα είδα τα έργα σου στο φέις και σε θαύμασα!

rozoulini είδες τελικά που τσάμπα ανησυχούσες? Μπράβο στην πεθερούλα σου που βοηθάει! Όσο για τον μικρό θα βρει κι αυτός τους ρυθμούς του.

¨Εχω λίγη δουλίτσα μαγειροπαρεάκι και θα ξαναμπώ αργότερα, το ελπίζω τουλάχιστον!!!! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή φαντάζομαι την χαρά σου να ακούς από το στόμα του γιόκα σου ότι φτιάχνεις την καλύτερη πίτσα και όχι μόνο!!!! Πάντως όσοι από τους γνωστούς μου πήγαν για μπάνιο το Σάββατο όλοι είπαν πως είχε την καλύτερη θάλασσα! ¨Ολοι όμως!!! Ναι έφτιαξα εβδομαδιαίο πρόγραμμα σήτισης τελικά....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσακια κ καλη εβδομαδα να έχουμε!

Εμεις χτες επιστρεφοντας απο το χωριο φαγαμε απιστευτη κινηση,ολο το απογευμα το φαγαμε στο δρομο,ταλαιπωρια. Αλλα γυρισανε τα παιδακια μου σπιτι κ μου αλλαξε η ψυχολογια ! 

Οντως το μπανιο το ΣΚ ηταν το κατι αλλο,τουλαχιστον αποχαιρετησαμε το χωριο με πολυ ωραιο μπανακι.Ας ελπισουμε πως δεν θα ειναι κ το τελευταιο για φέτος.

Νινακι πρωτη φορα εκανα κ λιαστη ντοματα και συκα,συκα ομως κανει ο μπαμπας μου συνεχεια οποτε ξεραμε !!! Οποτε θες συμβουλες εγω ειμαι εδω.Οχι δεν εχω καταψυκτη στα συρταρια του ψυγειοκαταψυκτη μου τα αποθηκευω.Τωρα ομως δεν εχει χωρο ουτε για ενα παγωτο,γεμισε.Παλι καλα που την ειχα σχεδον αδεια κ τα χωρεσε ολα.Συνεχεις λεμε κ λεμε να παρουμε ενα καταψυκτη μικρο αλλα δεν μας αφηνουν τα εξοδα,μεγαλη ευκολια κ οικονομια.

Φωτεινη μου ,χρυσοχερα μου !!! Κατι ξερει κ λεει ο γιος δεν τα λεει αδικα !!!! 

Αγγελικουλα μου με ωραιο φαγακι αρχισες την εβδομαδα σου !!!! 

Εμεις βρηκαμε φρεσκα ψαρακια σο χωριο κ ετσι το μενου εχει σημερα ψαροσουπα.Ειχαμε παρα πολυ καιρο να φαμε ψαροσουπα κ την ζηταγε ο μικρος.Εφαγε αλλα χωρις τα λαχανικα .... 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα δεν έχω μαγειρέψει καθώς στο ψυγείο υπάρχουν διάφορα από προηγούμενες μέρες. Σιδέρωσα όμως χτες το απόγευμα γιατί τα ασιδέρωτα πλήθαιναν επικινδύνως!!! 

Τζενάκι βρήκατε κίνηση ε? Εμείς δεν ανεβήκαμε αυτό το Σαββατοκύριακο στο χωριό γιατί υποψιαζόμασταν ότι θα βρίσκαμε κίνηση στην επιστροφή. Θα ανέβει σήμερα ο άντρας μου να φέρει τον μικρό. Ο καταψύκτης είναι μεγάλη ευκολία! Έχει η πεθερά μου στο υπόγειο και τον φορτώνουμε κατά καιρούς! 

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

 

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εδω εχει δροσισει αρκετα. Χτες το απόγευμα φυσουσε κιολας και δεν εκανε σε κανεναν κέφι να παμε στη θαλασσα.

Κοριτσια ευχαριστω για τις καλές σας κουβέντες. Χρυσοχέρα ομως δεν με λές με τίποτα. Απλά τα παιδια μου στο θεμα του φαγητου έχουν παθει μια μαμακιαση με το γιο να την εκδηλώνει πιο έντονα. Αν δεν έχω μιλήσει εγω το βραδυ για το φαγητό είναι ικανα να μην φανει το μεσημέρι- δεν συνεργαζονται καθολου με τη γιαγια. Θα περασει που θα μου παει, τουλάχιστον τρώει κι η κόρη.

Τζενη ο καταψυκτης ειναι ευκολία και για σενα που έχεις πραγματα κι απο το χωριο ακόμα περισσοτερο. Το οικονομικο βεβαια ειναι μεγαλο θεμα. Εγω το αποφασισα γιατι ηθελα να αποθηκευω τα ταπερακια για τον άντρα μου μεσοβδομαδα και να μην τρωω το ΣΚ που ερχοταν στην κουζινα και να μην τον έβλεπα καθολου. Ετσι πηρα εναν μικρο και βολευομαστε. Συναντησατε κινηση ε; Λογικο κι απο εδω έφυγαν αρκετοι αν και το προηγουμενο ΣΚ ήταν μεγαλύτερο το κυμα αποχώρησης.

Αγγελική πραγματικα το Σαββατο η θαλασσα ήταν τελεια. Ολοι το λέγαμε αυτό.

Για σήμερα φακές και ρεβυθια από την Αγια Κατάψυξη. Χτες ήμαστε σε πάρτυ και γυρισαμε κατα τις 9:30. Δεν είχα κουραγιο για μαγειρικές. Μονο ψωμι ζύμωσα και θα ψηθει σημερα απο τη γιαγια. 

Φιλια σε όλη το παρεάκι!

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή έχω κι εγώ πάρα πολύ καιρό να φτιάξω ψωμί. Αν βρω χρόνο  μέσα στο Σαββατοκύριακο μπορεί να φτιάξω....

Όσο για τα παιδάκια σου πολύ χαίρομαι που ψηφίζουν μανούλα δαγκωτό στο θέμα φαγητό! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική εγω φτιάχνω καθε δευτερη ή τριτη μέρα ανάλογα με την κατανάλωση. Τα παιδια δεν θελουν πλέον να τρώνε του φουρνου, όποτε αγοράζουμε δεν το αγγιζουν σχεδόν. Ειχε πλάκα με τον μικρο γιατι μου ειπε οτι κάνω την καλύτερη πιτσα αλλά μονο αυτο. Αρακά κανει καλύτερο η γιαγια. Ετσι εγω ξεκινησα να τον ρωταω κι αλλα φαγητά αν τα κάνω καλύτερα (αλλά επαιζα εκ του ασφαλούς δηλαδη ψωμι, κρεπες, γλυκά όχι παστιτσιο πχ που ειναι η σπεσιαλιτε της γιαγιας) και σε όλα ελεγε εμενα οπότε στο τελος μου λεει: ε, εντάξει κανεις πολλά καλύτερα αλλά οχι τον αρακά.

Τα έχει παιξει η γιαγια με τη μαμακιαση ό,τι και να τους ρωτησει της απαντανε "θα μας πει η μαμα οταν έρθει". Αφου χτες ο μικρος της έκανε ιστορια οτι το γαλα το ζέστανε εκεινη κι οχι εγω. Φαση ειναι σε λίγα χρονια δεν θα θελουν να με δουν ουτε ζωγραφιστή.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι την γιαγιά! Αλλά κι εσύ μάθε να κάνεις τον αρακά πιο καλό!!!!! Φάσεις είναι όντως... Ο δικός μου να δεις, που στην μαμά μου έτρωγε μελιτζάνες σε ότι μορφή και να του τις έδινε και στην πεθερά μου ούτε ζωγραφιστές δεν τις θέλει!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααα !!

χαχαχα τι  πλακα εχουνε τα παιδακια μας ζωη να εχουνε !!!  Εμενα τωρα εχουν γεμισει την μπανιερα κ παιζουν κ η μαμαμ μου φοβαται μηπως πνιγει ο μικρος, ελεος !!! 

Παντως οσο κουλ κ να το παιζουν τους τι δινει που λενε τα πιτσιρικια οτι η μαμα το κανει καλυτερο,τουλαχιστιν η δικια μου ενοχλειται γιατι απο αυτη εμαθα!!!

Σημερα το μενου μας έχει γεμιστα ! 

Ξεχασα να σας απαντησω χτες που με ρωτησατε,το φιλετο απο μπουτι δεν το κανω εγω τα εχει ετοιμα καθαρισμενα ο χασαπης μου εχει φιλετα απο στηθος κ απο μπουτι ετοιμα καθαρισμενα.Για σνιτσελ/κοτομπουκιες προτιμω το μπουτι που είναι μαλακο κ το τρωει το πειδι καλυτερα.Το στηθος ειναι στεγνο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραία Τζενάκι, θα ρωτήσω κι εγώ στον χασάπη μας αν έχει φιλέτο από μπούτι. Είναι όντως πιο ζουμερό. 

Να πεις στην μαμά σου να φορέσει μπρατσάκια στον μικρό για να μην πνιγει!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..κριθαρακι σήμερα..Σάββατο μοσχαρι κοκκινιστο με πατάτες Κυριακή κοτόπουλο με κοφτο μακαρονακι κ χτες ο τι έμεινε και τηγάνισα μελιτζανες κ κολοκυθια με σκορδαλια

Σημερα κορίτσια πρώτη μερα στον παιδικο..μπηκε τρεχοντας κ αρχισε να παιζει..για αρχη μας εχουν μια ωρα για προσαρμογη 35 λεπτα εκατσε κ αυτο εκλαιγαν τ'άλλα κ την επιασε το παραπονο αλλιως μια χαρα θα ηταν..να δουμε αυριο

Θα σας διαβασω αργοτερα εχω δουλιτσα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έχουμε κοτόσουπα, χτες είχα μελιτζάνες, κολοκύθια, πατάτες στο φούρνο... τουρλού, μπριάμ, το λένε... ποτέ δεν θα μάθω... αυτό που με νευριάζει είναι που δεν ψήνεται καλά η πατάτα... μα, μετά από 1 1/2 ώρα στο φούρνο, πώς γίνεται αυτό;;; και ενώ τα κόβω όλα στο ίδιο μέγεθος! Τέσπα, 

Φωτεινή ο γιος αρχίζει να εκτιμά την μαγειρική σου!! Θα το περίμενες να άκουγες τέτοια λόγια; και νομίζω και η μικρή είχε πει κάτι καλό κάποια άλλη στιγμή. Πιάνουν τόπο οι προσπάθειες σου!

Αγγελική μου ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά όλες είμαστε χρυσοχέρες εδώ μέσα! Όσο για τη θάλασσα, ήταν και εδώ καταπληκτική... λίγο αργότερα σήκωσε λίγα μποφόρ, αλλά ήταν ώρα που θα φεύγαμε, οπότε δε μας ένοιαξε πολύ.

Τζένη με πομοντόρια γίνεται η λιαστή; σκέφτομαι μήπως την κάνω τελικά. Έχει πολλή διαδικασία; Ο καταψύκτης είναι όντως μεγάλο λύση. Μακάρι να μπορέσετε να πάρετε με την πρώτη ευκαιρία, γιατί είσαστε και μεγάλη οικογένεια... θα σε βοηθήσει πολύ.

Βρε Φωτεινή, μου αρέσει που μόνο ψωμί ζύμωσες και τίποτα άλλο... κατά τα άλλα, δεν τα πας καλά με τη μαγειρική!

Καλή αρχή Λιάνα στο παιδί, αν και καταλαβαίνω ότι θα πάει καλά... αφού έτρεξε μέσα και έπαιξε αμέσως. Σκορδαλία έχω καιρό να κάνω... πρέπει να τη βάλω στο πρόγραμμα... με κανένα ψαράκι ίσως.

Φιλιά σε όλες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μοσχαράκι κοκκινιστό σήμερα και κριθαράκι με καρότο, έχει σήμερα το μενού μας. Και οι δύο συνταγές από το μπλογκ της Έβιρι, εγγυημένη επιτυχία!

Σήμερα επιστρέφει και ο μικρούλης μου από το χωρίο, πρώτα ο Θεός! Μου έλειψε το ζουζούνι μου!

ΝΙνάκι το μπριάμ γίνεται με κολοκυθάκια και πατάτες από όσο ξέρω. Τουρλού είναι όταν βάζουμε και άλλα λαχανικά μέσα. Τις πατάτες τις περνάς πρώτα λίγο από το τηγάνι? ¨Ετσι  ψήνονται μετά καλύτερα στον φούρνο. Αλλά σε πολλές περιπτώσεις φταίει και η ποιότητα της πατάτας.

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ! Έχω δουλίτσα.... 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...