Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φασολάκια έχει σήμερα το μενού μας. Για αύριο δεν θα μαγειρέψω καθώς έχει διάφορα στο ψυγείο από προηγούμενες μέρες.

Αφροδίτη σχεδόν όλα τα πιτσιρίκια βήχουν με αυτόν τον καιρό. Ελπίζω να μείνετε μόνο στον βήχα.

Φωτεινή εμάς η δασκάλα δεν χρησιμοποιεί καθόλου τα βιβλία των μαθηματικών. Δουλεύει αποκλειστικά με φωτοτυπίες. Μας είπε στην συνάντηση να τα κρατήσουμε στο σπίτι για να μην τα κουβαλάνε τα παιδιά. Τα θεωρεί απαράδεκτα. Το ίδιο κάνει και άλλη δασκάλα της 2ας.

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?

εμεις σημερα γαριδομακαροναδα!

Φωτεινη εφτιαξα ζυμη: 600γρ αλευρι για ολες τις χρησεις, 200γρ βουτυρο, 200γρ γαλα χλιαρο+ 1φλυτζανι τσαγιου γαλα χλιαρο, 1 μαγια ξερη, 1 κουτ.γλ.αλατι, 1 κουτ.μεγ.ζαχαρη στο τελος τα αλειφουμε με κροκο αραιωμενο με νερο. Ανακατευω την μαγια με το φλυτζανι το γαλα και λιγο αλευρι και το αφηνω για 10 λεπτά να ενεργοποιηθει η μαγια και στην συνεχεια ανακατευω ολα τα υλικα η ζυμη πρεπει να ειναι μαλακια και αφρατη, στην συνεχεια την αφηνω να διπλασιαστει και την χωρισα σε τρια μερη και εφτιαξα συνολο 24 κρουασανακια τα γεμιζεις με οτι θελεις απλα η μαρμελαδα μου χυθηκε απο καποια παρολα αυτα ειναι πολυ νοστιμα!και σκεφτηκα μηπως να τα ψησω σκετα και να τα γεμιζω μετα με οτι θελουμε!

Αγγελικη και εγω ελπιζω να μην χειροτερεψουν τα παιδακια μας!

Φιλακια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι!

Αφροδίτη ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή! Θελω να την προσπαθησω αλλά να δω αν θα τα καταφερω. Η γαριδομακαροναδα ειναι το αγαπημενο φαγητο των συναδελφων μου. Πως ειναι η μικρη;

Αγγελική εμας δυστυχως το ακολουθει το βιβλιο. Απλά οταν την ελέγχω τη μικρη μου φαινονταν πολλά περιεργα και το συζητησα έτσι λίγο με άλλες μαμαδες κι οι περισσοτερες μου ειπαν οτι και σε εκεινες φαινεται καπως. Η δασκαλα όμως δεν μας είπε τιποτα. Στην κορη για να μην την μπερδεψω δεν έχω πει τιποτα αλλά μια απορια την είχα. 

Για σημερα πανσετες με τηγανητες πατατες.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Για σήμερα δεν μαγείρεψα τίποτα καθώς υπάρχουν φαγητάκια στο ψυγείο από προηγούμενες μέρες.

Αφροδίτη πολύ νόστιμη η γαριδομακαρονάδα! Μου έδωσες ιδέα....

Φωτεινή τα βιβλία των μαθηματικών έχουν θέμα εδώ και χρόνια. Θυμάμαι που η κόρη μου, 10 χρόνια πριν, την 2α και την 5η την έβγαλαν με φωτοτυπίες. Προφανώς η δασκάλα σας δεν θέλει να ασχοληθεί περισσότερο και ακολουθεί το βιβλίο, όσο δυσνόητο κι αν είναι... Τι να πω...

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Τι κανετε?

και εμεις σημερα θα φαμε διαφορα απο προηγουμενες μερες που εχει στο ψυγειο!και εχουμε και ωραια αυγουλακια ντοπια που μου στειλανε οι γονεις μου οποτε δεν χανομαστε...θα φαμε και σημερα!!!

χθες μαθαμε οτι μαλλον θα αποκτησουμε και δευτερη κορουλα!!!:-D

Φωτεινη τα κρουασανακια ειναι πολυ ευκολα και τα φαγαμε σε 2 μερες, πηρα και στο γραφειο και κερασα μερικα!οταν ειδε η κορη μου οτι τελειωσανε λεει α τελειωσανε ε  δε πειραζει θα φτιαξουμε αλλα!!!καλυτερα ειναι η μικρη δεν χειροτερεψε!ωραιο το φαγακι σας!:)

Αγγελικη εμας μας αρεσει πολυ η γαριδομακαροναδα οικογενειακος!ο αντρας μου αγοραζει απο την λαικη γαριδες φρεσκες και τις χωριζουμε σε σακουλακια στην καταψυξη και οταν θελουμε βγαζουμε!

Φιλακια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ Αγγελικη μου!Να ΄σαι καλα και εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου!ε βεβαια στα ωπα ωπα θα τον εχουμε!:)!του εχει και αδυναμια η πρώτη και μαλλον θα ακολουθησει και η δευτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια , τι κανετε;

Ξεκινησα να σας γραφω καλη εβδομαδα κ συνειδητοποιησα πως αυριο ειναι Παρασκευη.. πως περνανε ετσι οι μερες 

Εγω αυτη την βδομαδα δεν ειχα πολυ μαγειρεμα μιας κ ειχα πολλα περισευματα απο την γιορτη του γιου μου το Σαββατο.

Την Δευτερα φαγαμε παστιτσιο, την Τριτη εκανα μπαμιες ,την Τεταρτη μοσχαρι κοκκινιστο με ρυζι ,σημερα φακες κ για αυριο θα κανω κοτοπουλο μπουτακια με πατατες.

Στην γιορτη ειχα παστιτσιο,κεφτεδακια, τυροπιτακια κουρου κ λουκανινκπιτακια (δικα μου) ,μοσχαρι κοκκινιστο, χοιρινο με πατατες στο φουρνο, κοτοπουλο κλεφτικο στην σακουλα ( κοριτσια 2 σακουλες εκανα δεν εμεινε ουτε για δειγμα τελειο),ντακοσαλατα,ροκα παρμεζανα,πατζαροσαλατα & μια αναμεικτη με λαχανο κλπ. Απο γλυκα ειχα τρουφακια με ινδοκαρυδο κ τα κλασικα στην αρχη  κ μετα σοκολατοπιτα,εκμεκ κανταιφι κ  ραβανι με παγωτο. Εφεραν κ διαφορα πηξαμε στο γλυκο,τα μπουχτισα.

Το ποτο μου τρομερη επιτυχια ,σας το συνηστω ανεπιφυλακτα.

Αφροδιτακι με το καλο η δευτερη κορη ! 

Αγγελικη τι καλα χωρις μαγειρεμα ! Οντως κ εμας στην Β δημοτικου μας το ειχε πει απο την αρχη,πηξαμε στην φωτοτυπια. Κ της πρμπτης λενε ειναι το ιδιο χαλια. Εμας γενικα οι δασκαλες δουλευουν φωτοτυπιες κ γλωσσα κ μαθηματικα .

Φωτεινη μου ωραιο φαγακι εχεις σημερα !

Νινακι, Ιωαννα,Εβιρακι τι κανετε ( δεν διαβασα τις προηγουμενες σελιδες να δω νεα σας ) 

Σας φιλω ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Πολύ κρύο σήμερα! Έφυγα το πρωί με 5 βαθμούς έξω!

Εσείς τι κάνετε;

Από φαγητά έκανα κριθαράκι, πιλάφι με λαχανικά, μακαρονάδα με σάλτσα ντομάτας με λίγο μπέικον μέσα και αύριο ψαρόσουπα, αν βρω ψαράκι. Όπως καταλάβατε κάνουμε λίγο ελαφριά διατροφή τις τελευταίες μέρες καθώς έχουμε κάτι θεματάκια με το έντερο και οι δυό μας... αλλά μου έχουν λείψει τα όσπρια, τα λαδερά πολύ... το κρέας από την άλλη, καθόλου! 

On 30/10/2017 at 3:03 ΜΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως τα περάσατε το ΣΚ; Εμεις όμορφα, οικογενειακά, πηγαμε και σε παρτυ μας. Το Σαββατο το πρωί πηγαμε στην παρελαση να δουμε το γιο. Ευτυχως εκεινη την ωρα είχε ήλιο. 20 λεπτά μετα ξεκινησε η βροχή. Στο τσακ προλάβαμε. Τυχεροί είσασταν!

Αγγελική όντως περνάνε τα άτιμα τα χρόνια. Πως τα παει το αστερι σου; Εχει άγχος; Μια χαρα βλέπω περασατε. Πως τα καταφερνετε και ψήνετε καθε ΣΚ; Γιατι δεν στελνετε κατι προς τα εδω;

Αφροδίτη εγω μια φορα έχω έρθει Κρητη ένα τριημερο πριν πολλά χρονια οπότε η γνωμη μου δεν μετραει. Καλοπεράσατε βλέπω κι εσεις.

Αντιαννα θα ερθει κι η δικη σας η σειρα. Εμεις που ειμαστε σε μικρο μερος παρελαυνουν ακομα και τα νηπιακια οπότε καταλαβαινεις απο νωρις στα βασανα. Μπραβο που περασατε ωραια. Πρεπει να της αρεσει της μικρης σου η Μασα κι ο αρκουδος.

Νινα το ειδα το κεικ σου. Σου το εχω ξαναπει μου αρεσει που πειραματιζεσαι εγω δεν τολμω πολλά πολλά. Το παρακάνω μερικές φορές με τα πειράματα, αλλά ευτυχώς που έχω καλό σύζυγο και τα ανέχεται! Για παράδειγμα η μαρμελάδα λωτού έγινε τελικά τόσο στυφή που δεν τρωγόταν... χα χα χάρηκα κιόλας που πήγα στην πεθερά!

Μαγειρικα το Σαββατο ειχαμε ψαροσουπα για τον αντρα μου γιατι του λειπει το ψαρι και την Κυριακή φτιαξαμε κρεατοπιτα αλλά ήταν αποτυχια γιατι ο πατερας μου δεν πηρε το σωστο κρεας. Κι ειχαμε πει και σε μια φιλη μας να ερθει να φαει και στενοχωρηθηκα. Ευτυχως η κοπέλα δεν παρεξηγει. Εφτιαξα κι αλλα φαγητα για να παρει ο αντρας μου μαζι και προετοιμασα και για μεσοβδομαδα. Για σημερα εχει μεινει κρεατοπιτα αλλά δεν ξερω ποιος θα φαει τελικα. 

Φιλια

 

On 31/10/2017 at 3:39 ΜΜ, Afroditi85 είπε:

Καλό μεσημερι κοριτσια!

το μενού μας για σημερα ειχε ψαράκι στο φούρνο με λαχανικά και πατατουλα για την κόρη μου, σπανακορυζο για εμάς και εφτιαξα και κατι ωραια κρουσανακια τα οποια τα γεμισα με μερεντα, μαρμελαδα φραουλα και μαρμελαδα βερικοκο...ειναι πολυ ωραια και για κολατσιο στο σχολείο!

Αγγελικη και εμενα το ιδιο κανει η κορη μου της φοραω ζακετακι και ενα μπουφανακι, βγαζουμε το μπουφανακι και της λεω την ζακετουλα μην την βγαλεις γιατι κανει κρυο...αλλα οταν παμε να την παρουμε την εχει βγάλει..και εμενα βηχει απο την Κυριακη ελπιζω να μην χειροτερεψει...

Φωτεινη μην στεναχωριεσαι για τετοια πραγματα, καμια φορα συμβαινουν και αυτα σημασια εχει η διαθεση και η καλη παρεα!

φιλακια πολλα!:-D

Μιαμ μιαμ... τα κρουασανάκια λιγουρεύτηκα. Έτοιμη ζύμη ή την έκανες εσύ;

Φιλιά. Καλό βράδυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Αλήθεια το αγορι μας τι κάνει;

Αφροδίτη με το καλό να γεννηθεί κι η νέα κορουλα! Μια χαρά θα είσαι με δυο κορουλες. Κι εσένα θα προσέχουν μην ανησυχεις!

Νινα περαστικά σας! Δεν πειράζει για τη μαρμελάδα (και μάλλον ουτε για την πεθερά σου:-D:-D). Η κόρη μετά από τοσο καιρό αποφάσισε να δοκιμάσει μαρμελάδα πορτοκάλι (που είχα φτιαξει περυσι) και ανακοινωσε οτι της αρεσει. Τοσο καιρο την κοιταζε λες και της δειχνεις δηλητηριο.

Τζενη και του χρονου με υγεια να ξαναγιορτασετε! Ημουν σίγουρη οτι ολα θα ηταν τελεια. Το πιστευεις οτι δεν έχω μαγειρεψει ποτε σε σακουλα; Μονο που σκεφτομαι πως θα το σχολιασουν οι μεγαλοι κουραζομαι. Επειδη δεν έχω κανει ποτε κοτοπουλο κλέφτικο για πες τι έβαλες μεσα και με ποιο κομματι κοτοπουλου το έκανες (η μαμα μου μαγειρευε πιο πολυ φαγητα κοκκινιστα κι ετσι κατι τετοια δεν τα ειχαμε στο σπιτι). Το ποτο σου το έχω βαλει στο προγραμμα να το φτιαξω. Ελπίζω να τα καταφερω να οργανωθω αυτο το ΣΚ. Αυτη τη φορα κι εμένα μου φανηκε οτι περασε γρηγορα η εβδομαδα. 

Αγγελική μαλλον πιο τυπικη θα την έλεγα τη δασκάλα μας, οτι κινειται "by the book" που λέμε κι εδω. Ισως για να μην έχει να αντιμετωπισει και τις απορίες και τα σχόλια των γονιών λόγω της μικρης κοινωνίας. Για της 5ης το έχω ακουσει κι εγω. 

Για σημερα έχουμε περισσεύματα από τις προηγούμενες μέρες. Εχω σκεφτει να κάνω διαφορα το ΣΚ αλλά μαλλον δεν θα κάνω τιποτα. Από την άλλη θέλω να ξεκινήσω διαιτα και πρεπει να σχεδιάζω τα μενου έτσι ωστε να βολεύομαι κι εγω κι αυτο με αποθαρρυνει λίγο. Ουφφ.

Καλά να περάσετε το ΣΚ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!τι κανετε?

Εμάς σήμερα το μενού έχει κουνελάκι κοκκινιστό (παραγωγή του μπαμπα μου)  με ρυζάκι σπυρωτο!

ευχαριστώ πολυ κορίτσια και εσεις να χαιρεστε τα παιδακια σας!γερα να ειναι και το φυλλο ειναι λεπτομερειες!

ggeny τελεια τα φαγητα σου και τα γλυκα σου!μπραβο!να το χαιρεσαι το παιδακι σου!πολυχρονο και ευτυχισμενο!

εγω θα φιλοξενησω μια φιλη μου το Σαββατοκυριακο θα ερθει αποψε το βραδυ και σκεφτομαι να κανω μια πιτσα!αλλα χωρις αλλαντικα λεω να τα αποφευγω τωρα!

Καλο Σαββατοκυριακο να έχουμε!Φιλια!:-D

 

14 ώρες πρίν, Nina-Tom είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Πολύ κρύο σήμερα! Έφυγα το πρωί με 5 βαθμούς έξω!

Εσείς τι κάνετε;

Από φαγητά έκανα κριθαράκι, πιλάφι με λαχανικά, μακαρονάδα με σάλτσα ντομάτας με λίγο μπέικον μέσα και αύριο ψαρόσουπα, αν βρω ψαράκι. Όπως καταλάβατε κάνουμε λίγο ελαφριά διατροφή τις τελευταίες μέρες καθώς έχουμε κάτι θεματάκια με το έντερο και οι δυό μας... αλλά μου έχουν λείψει τα όσπρια, τα λαδερά πολύ... το κρέας από την άλλη, καθόλου! 

 

Μιαμ μιαμ... τα κρουασανάκια λιγουρεύτηκα. Έτοιμη ζύμη ή την έκανες εσύ;

Φιλιά. Καλό βράδυ!

 

Και εμας εδω κρυωσε αποτομα ο καιρος! Ωραια τα φαγητα σου! και η ψαροσουπα το αγαπημενο φαγητο της κορης μου!

εφτιαξα ζυμη: 600γρ αλευρι για ολες τις χρησεις, 200γρ βουτυρο, 200γρ γαλα χλιαρο+ 1φλυτζανι τσαγιου γαλα χλιαρο, 1 μαγια ξερη, 1 κουτ.γλ.αλατι, 1 κουτ.μεγ.ζαχαρη στο τελος τα αλειφουμε με κροκο αραιωμενο με νερο. Ανακατευω την μαγια με το φλυτζανι το γαλα και λιγο αλευρι και το αφηνω για 10 λεπτά να ενεργοποιηθει η μαγια και στην συνεχεια ανακατευω ολα τα υλικα η ζυμη πρεπει να ειναι μαλακια και αφρατη, στην συνεχεια την αφηνω να διπλασιαστει και την χωρισα σε τρια μερη και εφτιαξα συνολο 24 κρουασανακια τα γεμιζεις με οτι θελεις απλα η μαρμελαδα μου χυθηκε απο καποια παρολα αυτα ειναι πολυ νοστιμα!και σκεφτηκα μηπως να τα ψησω σκετα και να τα γεμιζω μετα με οτι θελουμε! ειναι πολυ ευκολα και νοστιμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Κοτόπουλο κοκκινιστό στο φούρνο έχει σήμερα το μενού μας. Θα συνοδευτεί από πουρέ, πατατούλες τηγανιτές και λίγα φασολάκια που έχουν μείνει από προχθές. ¨Οτι θέλει ο καθένας τρώει...

Τζενάκι μου πολύ ωραία όλα όσα έφτιαξες για την γιορτή του γιόκα σου! Και του χρόνου να είστε καλά να ξαναγιορτάσετε!

Νινάκι γελάω με την μαρμελάδα του λωτού.... θα ήθελα να έβλεπα την έκφραση της πεθεράς σου όταν την δοκίμασε!!!! Πάντως είναι ωραίο να πειραματίζεσαι στην κουζίνα κι ας μην σου βγαίνουν όλα...  Από πειραματισμούς έχουν προκύψει τα καλύτερα φαγητά!

Φωτεινή η σακούλα είναι σωτήρια! Βάζεις μέσα το φαγητό και το ξεχνάς για 1-2 ώρες! Κάνε το μία φορά και άσε τους .... λοιπούς συγγενείς να λένε... Έχεις δίκιο για την δίαιτα. Δεν είναι εύκολο να προσαρμόζεις το δικό σου φαγητό με των υπολοίπων.

Αφροδίτη έχεις τέλειο φαγητό! Και με πατατούλες τηγανιτές ταιριάζει επίσης! Μιαμ μιαμ.... μου άνοιξες την όρεξη!!

Εβιράκι μου που χάθηκες? Τα υπόλοιπα κορίτσια? Καλά για τον άντρα της παρέας δεν ρωτάω.... τρέχει πανικόβλητος!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τελειωνουμε σιγά σιγα με τις δουλειες στρωσαμε φτιάξαμε το παιδικό ειναι τελειο κ.εχει δυο βραδια που κοιμαται η μικρη μια χαρα ουφ μου εφυγε ενα.βαρος γιατι αγχωνομουν..τρελάθηκε με το δωματιο δεν το συζητω αλλαξαμε κ.διαρρύθμιση στα επιπλα στο σαλονι ανοιξε ο χωρος τωρα καλυτερα κ ειναι λες κ αλλαξαμε σπιτι κ αλλαξε φυσικα κ η ψυχολογια μας

Μαγειρικα τη Δευτέρα ψαρακια με πατατες Τρίτη κοτοσουπα Τετάρτη σπανακορυζο Πέμπτη μουσακα κ σημερα

Αφροδιτη με το καλο.η κορουλα..τα κρουασανακια βγαινουν μαλακα;

Τζενη τι ωραία φαγητα ειναι αυτά μου επεσαν τα σαλια

Φιλια σ ολα τα κοριτσια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Έψαχνα το τελευταίο μου μήνυμα, για να διαβάσω τα επόμενα δικά σας και διαπίστωσα ότι δεν είχα διαβάσει όλα τα νέα... ή δεν είχαν δημοσιευτεί ακόμα... τέσπα.

Αφροδίτη με το καλό να έρθει το κοριτσάκι σας! Ευχαριστώ για την συνταγή. Την αποθηκεύω και θα το επιχειρήσω σύντομα. 

Τζένη έσκισες πάλι στο τραπέζι! Φοβερά όλα τα φαγητά σου! Μπράβο! Με σακούλα ούτε εγώ έχω μαγειρέψει ποτέ... η γάστρα δεν ψήνει το ίδιο; έχει διαφορά;

Φωτεινή ακόμα γελάω με την  μαρμελάδα-δηλητήριο!:-D 

Liana με γεια η ανακαίνιση! Τι ωραία που είναι όταν αλλάζεις διακόσμηση. Εγώ θέλω τόσο πολύ να αλλάξω το σαλόνι, αλλά δεν χωράνε διαφορετικά και λόγω ξυλόσομπας, δεν μπορώ να κάνω τράμπα τα έπιπλα... αλλάζω μόνο την διακόσμηση, δηλαδή ριχτάρια, μαξιλάρια, διακοσμητικά κ.ο.κ. Τώρα ειδικά που έρχονται Χριστούγεννα, θα αλλάξει αρκετά.

Τελικά έκανα ψαρόσουπα με ωραία μπακαλιαράκια που βρήκα στο σούπερ. Χτες έκανα κουνέλι κοκκινιστό (Αφροδίτη είχαμε ίδια ιδέα:-D, αλλά δεν είμαι τόσο τυχερή να έχω παραγωγής μου, όπως εσύ!) με τηγανιτές πατάτες και περίσσεψε και για άλλη μία μέρα, σήμερα φάγαμε στην πεθερά ψάρια, αύριο μακαρονάδα και έβρασα φασόλια για να κάνω φασολάδα για την Τρίτη. Έφτιαξα επίσης μπισκότα, που πειραματίστηκα πάλι (τι πρωτότυπο!) χωρίς να βάλω καθόλου αλεύρι, αλλά μόνο νιφάδες βρώμης και ταχίνι, μέλι, ηλιόσπορους, ελαιόλαδο και μερέντα. Η πλάκα είναι ότι τα έφτιαξα όμορφα στρογγυλά, αλλά απλώσανε στο ταψί και έγινα ένα όλα μαζί... οπότε τα έκοψα μετά σε ορθογώνια και όλα καλά!

Καλή εβδομάδα να έχουμε. Φιλιά σε όλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Σήμερα δεν έχω μαγειρέψει γιατί έμειναν φαγάκια από το Σαββατοκύριακο. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε 2 τσιπούρες μεγάλες που είχε ψαρέψει ο μπαμπάς μου στην Εύβοια πριν λίγες μέρες. Τις έφτιαξα στον φούρνο με λαδάκι, λεμόνι και ρίγανη και τις συνοδέψαμε με χορταράκια.  Το βράδυ ψήσαμε σουβλάκια κοτόπουλου και παιδάκια κοτόπουλου επίσης. Έφτιαξα και λίγες τηγανιτές πατάτες και έψησα και πιτούλες και μια χαρά μας βγήκε το βραδάκι. Την Κυριακή έφτιαξα μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια.

Μαγειροπαρεάκι έχω δουλίτσα, θα μπω να σχολιάσω αργότερα....

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...