Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

πρίν από 44 λεπτά , Antianna είπε:

Καλημερα!! Ωραια τα γεμιστα ..λιγο μπελαλιδικα αλλα σε ανταμοιβουν στο τελος!!Εμεις κανουμε σουτζουκακια με πουρε:-D

Ναι δίκιο έχεις δεν τα φτιαχνω συχνα!τελειωνει και η εποχη τους τωρα, το χειμωνα δεν μυριζουνε!!!

ωραια τα σουτζουκακια με τον πουρε!!!καλη ορεξη!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..σκ εδω ειχε καλο καιρο χτες βροχή κ σημερα παλι ηλιο..τελειωσα σήμερα κ με τα ρουχα ..θελω να παρω κ μια συρταριερα για το δωμάτιο της μικρής γιατι βρε κοριτσια πολυ ρουχο χαχα..απο βδομάδα θα φτιαξουμε κ το παιδικο μεχρι στιγμης μονο για παιχνιδι πηγαινε να παμε και την κουνια γιατι την έχουμε στο δωματιο μας..με αγχωνει βέβαια θα κοιμάται;αργήσαμε να την παμε ξερω...αλλα...

Τζενη να σας ζήσει

Αγγελική πως ειναι η δουλειά τωρα που αλλάξατε;

Φωτεινη τραγουδια μας λεει...της αρεσει κ παραμύθια κ απ ολα..εχει πλακα

Ιωαννα μπραβο για τη δουλειά

Καλως ηρθατε Αφροδίτη κ Αντιαννα

Μαγειρικά Σάββατο κοτομπουκιες με πατατες Κυριακή φάγαμε στην κουνιαδα αρνι πατάτες κ κεφτεδάκια είχε γενέθλια η μικρη της κ τουρτα φυσικα Δευτέρα φακες κ σημερα κοτόπουλο με κριθαράκι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εδω βρεχει φυσικά κι έχει πέσει αισθητα η θερμοκρασία. Πως τα περνάτε;

Αφροδίτη και Αντιάννα καλώς ήρθατε! 

Ιωαννα χαίρομαι που περάσατε ωραία το ΣΚ. Ειχε πολύ ωραιο καιρό και ήταν ότι έπρεπε για εκδρομές. Επίσης δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα για τη δικαίωση σου από την παλια σου δουλεια. Τέλος καλό όλα καλά.

Αγγελική πες μας πως σου φαινεται το νέο σημείο της υπόγας. Ο δικος μου βρε παιδια δεν κοιμάται αν δεν ξαπλώσω κι εγω. Μου έχει τσακισει τα νευρα γιατι θελω να κάνω και καμια δουλεια με την ησυχια μου και δεν μπορω. Ετσι και κουνηθω απο το δωμάτιο ξυπνάει.

Τζενη κουραστηκε το παλικαρακι σου ε; Ξεκουραστηκε τουλάχιστον χτες καθόλου; Οσον αφορα το τραπέζι το κοτοπουλο πιστευω ωραιο θα βγει. Το χοιρινο εγω στο φουρνο το φοβαμαι μην στεγνωσει και προτιμω παντα να το κάνω στην κατσαρολα οταν έχω κοσμο αλλά εγω βεβαια δεν ειμαι και σουπερ μαγειρισσα όπως εσύ. Χαιρομαι που θα σε εχουμε συχνοτερα κοντα μας γιατι μας έχεις λειψει.

Λιανα να χαιρεστε την ανηψουλα! Πιστευω οτι θα της αρεσει της μικρης το παιδικο δωματιο και θα κοιμαται αλλά ισως τις πρωτες μερες χρειαστει κι εκει μια μικρουλα προσαρμογή.

Μαγειρικά χτες ειχαμε σουτζουκακια με πουρε, το βραδυ έφτιαξα κοτομπουκιες και για σημερα φακες που ταιριαζουν φυσικα με τον καιρό.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!καλως σας βρηκαμε!απο οτι βλεπω εσεις γνωριζεστε καιρο!ελπιζω να μπουμε και εμεις στην παρεα σας!εμεις σημερα ομελετα φουρνου και παντζαρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα !!!

κρυο πολύ εχει σημερα !

Λιανα σιγα σιγα θα παει μην αγχωνεσαι !! Ετοιμαστε μαζι το δωματιο να της αρεσει ,να ενθουσιαστει κ θα παει , ποτε δεν ειναι αργα,καθε παιδι εχει τον ρυθμο του ! Ωραια φαγακια σας ειχε η κουνιαδα σου !

Φωτεινη πολυ ωραια τα φαγακια σου ! Ζηλεψα τον πουρε !! 

Αφροδιτη κ εμενα τα γεμιστα ειναι απο τα αγαοημενα μου φαγητα,το ιδιων κ των παιδιων μου και τα μαγειρευω ολο τον χρονο.Εχεις δικιο τον χειμωνα δεν εχουν την ιδια γευση αλλα αφου τα ζητανε τι να κανω.

Εμεις σημερα φασολακια με πατατουλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμας μας αρεσουν τα γεμιστα και τα ντολμαδακια και της κορης μου το ιδιο!αφου μου εψαχνε και ντολμαδακια χθες!και της λεω δεν εφτιαξα!με γιαουρτι της αρεσουν πολυ!

ντολμαδακια φτιαχνω και το χειμωνα η πεθερα μου αγοραζει φυλλα και τα αποθηκευει και μου δινει και εμενα!

εμεις ηλιο εχουμε σημερα!με μια ζακετουλα μια χαρα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Έπιασε λίγο κρύο παραπάνω σήμερα... τώρα βρέχει κιόλας εδώ... αλλά καιρός ήταν. Μόνο ελπίζω να καλυτερέψει για την 28η που κάνουνε παρέλαση τα παιδιά.

Afroditi85 και  Antianna καλώς ήρθατε.

Όντως γνωριζόμαστε χρόνια με τα περισσότερα κορίτσια, αλλά όλοι είναι ευπρόσδεκτοι. Αν μάλιστα μένετε Αθήνα, κάποιες φορές καταφέρνουμε και συναντιόμαστε, οπότε μπορούμε να σας δούμε και από κοντά.

Αλήθεια κορίτσια πόσα χρόνια γνωριζόμαστε; Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και θυμάμαι ότι η Αγγελική και η Εβίρι νομίζω είναι οι πιο παλιές, αλλά οι υπόλοιπες μπήκαμε περίπου πριν 4 ή 5 χρόνια... δεν είμαι σίγουρη.

Λοιπόν σήμερα μετά από πολλές μέρες έχω αρχίσει να χαλαρώνω... είχα συνέχεια την σιδερώστρα έξω, με ένα σωρό ρούχα, χειμωνιάτικα και καλοκαιρινά, να είναι απλωμένα παντού... τώρα μπήκαν τα περισσότερα στην θέση τους, μέχρι να έρθει η ώρα να φυλάξω και τα τελευταία καλοκαιρινά του συζύγου, που τα φοράει ακόμα.

Ιωάννα πολύ χαίρομαι που επιτέλους δικαιώθηκες μετά από τόσο καιρό και τόση κούραση, ψυχολογική κυρίως. Και μου φαίνεται ότι πια έχεις βάλει τη ζωή σου σε μία τάξη. Να περνάς όσο πιο όμορφα μπορείς!

Τζένη φοβάμαι το κοτόπουλο μήπως σκληρύνει με το ξαναζέσταμα... μήπως να μην ολοκλήρωνες το ψήσιμο του και να το αποτελείωνες πριν το τραπέζι;Το χοιρινό πώς το σκέφτεσαι; να το ψήσεις τελευταία στιγμή; Αν ναι, γιατί δεν βάζεις στον αέρα το φούρνο και να τα βάλεις και τα δύο μέσα;

Φωτεινή άρχισαν οι βροχές πια εκεί, ε; Δύσκολο να είναι προσκολλημένος ο μικρός πάνω σου για ύπνο...πότε θα κάνεις τις δουλειές σου ή θα χαλαρώσεις λίγο; 

Και στα μαγειρικά μας... μην ξεφεύγουμε... χτες έκανα τελικά την γαλοπούλα κοκκινιστή με μακαρόνια και σήμερα κριθαράκι με σάλτσα μανιταριών... για αύριο λέω μάλλον φασολάκια.

Αφροδίτη ωραία και τα ντολμαδάκια, αλλά και τα γεμιστά... και η πεθερά μία χαρά, που σου δίνει φύλλα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες σήμερα! Τζενάκι να χαιρεσαι το παλικαρακι σου και να τον δεις όπως επιθυμείς!

Αφροδιτη κι εμενα μου αρεσουν τα ντολμαδακια και κυριως οι λαχανοντολμαδες πολύ.

Σημερα εχει ωραια μερα σε εμάς. Μαγειρικά έχουμε μακαρονια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες και τις Δημητρούλες. Τζένη να χαίρεσαι το γιο σου και να τον καμαρώνεις πάντα, να ζήσει και το καινούργιο μωράκι, ανηψάκι της οικογένειας..

Σήμερα θα φτιάξω κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο και λίγο τυρί μέσα.

Η συνάντησή μας έχει μείνει πίσω όπως βλέπω, αλλά κι εγώ αρρώστησα φουλ για 2 1/2 εβδομάδες. Τώρα είμαι καλά.

Να καλωσορίσω κι εγώ τα καινούργια κορίτσια την Αφροδίτη85 και την Αντιαννα.

Την προηγούμενη εβδομάδα στρώσαμε τα χαλιά επειδή τα έπλυνε πρόσφατα ο Έβιρος και για να μην τα ξανατυλίγει προτίμησε να τα στρώσει. Μόνο το παιδικό αφήσαμε γιατί το χαλί με το πλύσιμο άρχισε να τρίβεται και θα αγοράσουμε καινούργιο1/2.

Το Σάββατο η μικρή μου θα κάνει παρέλαση με τον κρητικό σύλλογο και θα πάμε να την καμαρώσουμε.

Τι άλλο; Δε θυμάμαι τι άλλο να σχολιάσω. Τα λέμε πάλι σύντομα.

Φιλιά και χρόνια πολλά σε όλους για την ημέρα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!

Καλως ηρθατε κοριτσια!!

Σημερα μαγειρευει η μαμα οποτε δεν ξερω τι θα φαμε, οτι κι αν ειναι παντως θα το τιμησουμε.

Βρε κοριτσια τι τρεξιμο ειναι αυτο ολη μερα?

Νινα πραγματικα τα πιο πολλα εχουν μπει σε σειρα. Ευτυχως δηλαδη γιατι δεν θ αντεχα για πολυ ακομα.Μακαρι να μην υπαρξει για πολυ καιρο κανενα απροοπτο θελω να ηρεμησω.

Μου εχετε λειψει ολες, δεν προλαβαινω να μπω και οπως παλια και πραγματικα μου λειπετε.

Το Σαββατο θα κανουμε κι εμεις παρελαση αλλα οχι με το σχολειο αλλα με το tae kwo do και τσολιας θα ειναι ο δασκαλος που ανοιγει παντα την παρελαση.

Ηρθε κοσμος τα λεμε σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!έχετε βρεθεί και απο κοντά πολυ ωραιά!έγω μένω Ηράκλειο Κρήτης οπότε είμαι λίγο μακρία!θα τα λέμε από εδώ όμως!

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και εορτάζουσες!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου !!

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και εσεις να χαιρεστε αυτους που αγαπατε κ να ειστε ολες καλα ! Χρονια πολλα κ σε οσους εχετε ,χαρουμενα ,δημιουργικα κ ευτυχισμενα ! Αισιοδοξια κοριτσακια μου !

Νινακι  εγω δεν αποφασιζω να τα μαζεψω τα ακομα τα καλοκαιρινα γιατι αν βγαλω τα χειμωνιατικα δεν θα τα φοραω νομιζω οτι δεν ειναι ακομα καταλληλη εποχη, με το κοντομανικο κ μια ζακετουλα ακομα καλα ειμαστε.Πρεπει ομως κ εγω να πλυνω κατι δικα μου τελευταια ασπρα φορεματα κ πουκαμισα που δεν θα ξαναφορεθουν ωστε να τα εχω ετοιμα για την αλλαγη.Τα παιδια τα εχουν ολα κατω ,το ιδιο κ ο συζυγος τα μπλουζακια τα πιο λεπτα με μακρυ μανικι οποτε δεν αγχωνομαι.Μιση ωριτσα θελω ισα να κανω την αλλαγη οταν ερθει η ωρα. 

Εβιρακι μου σε τσακισε η ιωση, 2 1/2 εβδομαδες !!! Ωραιο φαγητο εχεις σημερα μιαμ μιαμ μιαμ 

Αφροδιτακι ποτε δεν ξερεις, ισως μας δωθει μια ευκαιρια κ να βρεθουμε, τι ειναι η Κρητη σιγα !

Ιωαννακι ετοιμο φαγητο να υπαρχει κ τι καλυτερο ! Με το καλο η παρελαση σας το Σαββατο.

Εμεις σημερα μπριζολες με πατατες στο φουρνο, απαιτηση του εορταζοντα !! Για βραδυ δεν ξερω. Αυριο πηρα αδεια μιας κ δεν θα εχουν σχολειο οποτε θα κατσω να μαζεψω λιγο το σπιτι κ να κανω τα γλυκα να τα εχω ετοιμα για το Σαββατο που θα του κανουμε την γιορτουλα του . Το παιδι μου ειναι παραδοσιακο θελει ραβανι με παγωτο κ εκμεκ κανταιφι ! Θα κανω κ λιγα τρουφακια αν δεν βαρεθω.

Κοριτσια εφτιαξα ενα πολυ ωραιο ποτο ,θα σας βαλω συνταγη , ειναι πανευκολο ,γρηγορο κ πολυ οικονομικο.Ο συζυγος ξετρελαθηκε .

Βαζεις σε ενα γυαλινο μπουκαλι η γυαλα που να εχει καπακι να κλεινει 1 λιτρο κρασι ροζε η κοκκινο ,400 γρ ζαχαρη & 10-15 φυλλα αμπαροριζα κ το κουνας λιγο. Το αφηνεις 10 μερες ,το σουρωνεις κ ετοιμο. Εγω το αφησα στο μπαλκονι κ στην αρχη το κουνουσα για 2-3 μερες μια φορα. Πολυ αρωματικο κ δροσερο.Το φυλαξα στο  ψυγειο μιας κ θα κανω την γιορτη να ειναι δροσερο,αλλιως κ στο ντουλαπι κραταει.

Τωρα θελω να κανω ροδι κ περιμενω να βγουν κ τα μανταρινια βρηκα μια ευκολη συνταγη μανταρινι παλι με κρασι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας κοριτσια καλως σας βρηκαμε!! Ο καιρος μ αρεσει πολυ εμενα ετσι!!

χρονια πολλα κ στους εορταζοντες κ οποιον εχετε να τον χαιρεστε!!

Γεια σου ggeny μ αρεσει οτι εχει μεσα αμπαροριζα τη λατρευω!! ναι να βαζετε συνταγουλες γιατι ηθελα να φτιαξω κ εγω κατι για τον συζυγο μου..βεβαια αργει λιγο η γιορτουλα του αλλα δε πειραζει..θελω να του κανω γιορτη φετος που γεννηθηκε κ η μπουμπου μας να το χαρει λιγο.Εγω φασολακια εκανα σημερα..απλα τι να κανω??δε μ αφηνει το κουκουνι να κανω κ πολλα βλεπετε:-D

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι!

Εβιρι περαστικά σου! Σε τσακισε βρε παιδι μου αυτη η ίωση. Να καμαρωνετε παντα τις κορουλες σας! Εμας θα παρελάσει ο μικρος με το νηπιαγωγείο. 

Τζενη πολύ ωραιο ακουγεται αυτο το ποτο κι ευκολο. Μπορει και να το δοκιμασω γιατι έχω αρμπαροριζα. Φετος θελω να φτιαξω και λικερ ροδι για να προσφερω σαν δωρακι στις γιορτές. Εμεις εδω το κοντομανικο το έχουμε ξεχασει εδω και καιρο. Ειναι η υγρασία βλέπεις. 

Νινα γνωριζόμαστε αρκετα χρονακια. Χαιρομαι που τα έβαλες σε μια σειρα ολα. Πως πανε οι πονοκέφαλοι;

Ιωαννα είχες δικιο που ήθελες να ηρεμησεις. Ευχομαι απο εδω και περα όλα να κυλουν ήρεμα κι ευχαριστα. Να καμαρωνεις κι εσυ το γιοκα σου σε πολλές παρελάσεις ακομα!

Αφροδίτη θα μας πεις και κανενα μυστικο της κρητικής κουζινας!

Αντιάννα να σου ζησει το κουκουνι! Μια χαρα ειναι τα φασολακια.

Για σημερα λεμε σπανακορυζο αν βρουμε σπανακι. Ηθελα να φτιαξω και γλυκο κυδωνι αλλα δεν νομιζω να προλάβω γιατι θα ερθει κι ο αντρας μου και θελω να ετοιμασω και σε αυτον κατι φαγητακια να παρει μαζι του. 

Φιλακια σε ολη την παρεα, καλά να περασετε και καλό ΣΚ!

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...