Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 2
      • Δύναμη! 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Όσες έχετε πρόβλημα με πληγωμενες θηλές δοκιμάστε κεραλοιφη. Φυτικό προϊόν και δεν χρειάζεται ξέπλυμα για να θηλάσει το μωρο. Ακόμα μείνετε χωρίς σουτιέν, γυμνη, και θα δείτε βελτίωση. Εγώ με αυτά τα δύο σώθηκα και σε 2-3 μέρες η μια πληγωμένη θηλή επανήλθε.

Εμείς συνεχίζουμε με το θηλασμό αν και πριν 2 μέρες το βράδι του έδωσα ένα γεύμα ξένο γιατί έκλαιγε και δεν έπιανε με τίποτα το στήθος και δεν είχα άλλο γάλα δικό μου να του δώσω. Πλέον τρώει 100-120ml από το μπουκάλι (δικό μου γαλα) και ξυπνάει μεσα στη μέρα κάθε 4 ώρες περίπου και το βράδι κλείνει και 5 ώρες.

Όσες έχετε θήλαστρο της medela δοκιμάστε να βιδώσετε τα γυάλινα μπουκάλια. Εγώ με το swing βιδώνουν τέλεια τα Dr Brown's μπουκάλια οπότε δεν αναγκάστηκα να αγοράσω παραπανίσια πλαστικά της medela.


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Emena me bohthise poly h lanolinh ppu mesa se 3 qres eksfanizotan h pligh...einai logiko sthn arxh na einai euaisthites oi thiles... siga siga tha sklirinoun k den tha exete problhna.... egw mexri th dekath mera talaiporiomoun... meta mou eipe o giatrios gia na sfiksoun oi thiles na bazw akatonero se gaza k sothika... eimaste dekateseria meres pou den exw kanena problhma...pros to paron kseno den tou exw dwsei... xtes prwth fira phga na tou dwsw me mpimpero diko mou gala pou antlisa k mpoukwne o kahnenos giati eixe synexonenh roh k paei to gakataki moy... to eipian ta rouxa tou... pariggila tis medela to kalma... gia na doyme... prepei na to sunithisei gt otan lipw apo to spiti....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έλενα εγω θα σου έλεγα αν θες να συνεχίσεις παρε μια σύμβουλο. Εγω άλλαξα γιατρό πηγα σε μια που ειναι και σύμβουλος και παλεύουμε. Κανω θεραπεία για τη μια θηλη και αποχή και μονο αντλώ. Έκανα ανοησία και χρησιμοποίησα ψευδοθηλες σε λάθος νούμερο και δεν τις έβαζα καλα με αποτέλεσμα να μειωθεί το γαλα μου. Τώρα με φυτικά χάπια και ταυτόχρονη άντληση ενώ θηλαζει (χάλασα ενα σουτιέν και χώνω το θηλαστρο) το παλεύουμε. Είχαμε και μύκητα και εγω και ο μικρός και κάνουμε θεραπεία. Έβαλα όλα τ ρούχα στους 90 λαούς δικά του και τα δικά μου κατι οι δυο παίρνουμε ενα τζελ.

Peka μια χαρά πάτε μπράβο σας'!!

Έχω πάρει σύμβουλο Liza, περιμένω να έρθει στο σπίτι για να δει αν πιάνει σωστά τη θηλή το μωρό. Λέει ότι οι θηλές πληγώνονται όταν δεν πιάνει σωστά κι ως εκ τούτου δεν ρουφάει και γάλα. Άρα πρέπει να του δίνω μπιμπερό για να μην υποσιτιστεί.

Εγώ έχω 9 μέρες που θηλάζω (κάποιες φορές την ημέρα) και η θηλή μου είναι σε κακά χάλια. Δεν δοκίμασα να κάνω ολοήμερη αποχή. Λες να σταματήσω εντελώς το θηλασμό για λίγο μπας και βελτιωθώ?

Κι εμένα είχε μειωθεί το γάλα μου και πήρα τσιμένι και είχα θεαματική αύξηση. Το παίρνεις αλεσμένο με μέλι 1 κγ τρεις φορές την ημέρα.

Ο μύκητας τι είναι? Πως το κατάλαβες ότι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά στα κορίτσια που μου έλειψαν πολύ!

Θηλάζουμε κι εμέις και πάμε πολύ καλά με το πρόγραμμά μας.Δυστυχώς γυρνάω δουλειά σιγά σιγά. Βάρος παίρνουμε πολύ φτάσαμε τα 4, 5 κιλά και το βράδυ κοιμόμαστε.

Φιλιά


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Έλενα καλύτερα να σου πει η σύμβουλος η κρεμά που μιυ έδωσε εμενα ήταν πολυ καλή. Ειναι μίξη τριων λαλοινη κεραλοιβη νομίζω δεν κανουν δουλειά αν ειναι τοςο χάλια οςο η δική μου. Εγω πια δεν πονάω. Θα πω τη εμπειρία μου για βα προσέχετε. Τον μύκητα τον είχε το παιδι στο στομα ήταν ασπρη η γλώσσα η πρώτη παιδίατρος μου ειπε βα δωσω ενα σιρόπι αλλα δεν ειπε μεχρι ποτε και έγω σταμάτησε οταν έφυγε. Κόλλησα όμως πονάγα απίστευτα πολυ έβαλα ψευδοθηλη για να αντέξω αίματα απο την θήλη δαγκωνομουν και ζητούσα νερό με το καλαμακι για να αντέχω. Τώρα ξεκινήσαμε θεραπεία και οι δυο και παίρνουμε και οι δυο προβιοτικα. Την Κυριακή θα μας δει και η Πατσουρου θέλω τη γνώμη της και για γιατρό στην Αθήνα γιατι δυστυχώς η νεα γιατρός παρότι διαγνώσε το μύκητα αγνόησε την ψυχολογία μου και το μνμ μου. Βρέθηκα σε απόγνωση και δεν με ενδιαφέρθηκε καθόλου. Απο το πρωί της έστειλα μνμ και τη πήρα τηλ και τιποτα το ιδιο και προχθές. Απορώ πραγματικά με την συμπεριφορά της. Θέλει πελάτες που να μην την ενοχλούν μαλλον.

Ζούμπιν μπράβο μια χαρά! Γιατι δεν κανεις τράπεζα να αφήνεις γαλα;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..τι κανετε? δεν ξερω αν με θυμαστε χαθηκα απο τοτε που ηρθα γερμανια γιατι δςν ειχα ιντερνετ ειχαμε μετακομιση μολις τακτοποιηθηκαμε στο σπιτι ηρθε ο μπεμπης βιαστικος στις 38 εβδομαδες ακριβως γεννησα..σαββατο βραδυ πεφτουμε για υπνο σε μιση ωρα ξυπναω απο ενα πονο σηκωνομαι να παω τουαλετα και σπανε τα νερα ετοιμαζομαστε γρηγορα και παμε κλινικη εκει με βαζουν καρδιοτοκογραφο ειχα συσπασεις μου κανουν υπερηχο ακομα αναποδα ο μπεμπης μου λενε θα κανεις καισαρικη οπως ειχαμε πει..με βαζουν στο δωματιο με τον αντρα μου και με αφηνουν ολο το βραδυ εκει οι συσπασεις αρχισαν να δυναμωνουν ειχα πονους καθε 2 λεπτα αλλα δεν μου εδιναν κατι να μην ποναω αφου θα κανω καισαρικη ακομα λιγο θα γεννουσα φυσιολογικα ..στις 7 το πρωι ερχονται με ετοιμαζουν για το χειρουργειο ετοιμαζεται και ο αντρας μου γιατι θα ηταν μεσα μου κανουν επισκληρηδιο αλλα δεν με επιασε και ετσι μου εκεναν ολικη αναισθησια ..στις 28/12/14 ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ 2980 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 52 ΕΚΑΤΟΣΤΑ..οταν το ειδα εκλαιγα ακομα δεν πιστευω οτι ειναι δικος μου ειναι ενας κουκλος, πολυ ησυχος και θηλαζουμε αποκλειστικα ..χθες επεσε και ο αφαλος μας..

__________________


m5tfp2.pngPEzvp1.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει Κορινα!! Να ειναι γέρος και ευλογημένος! Δύσκολη μου ακούγεται η γέννα σου σημασία εχει που όλα ειναι καλα!! Μπράβο και για το θηλασμο να προσεχείς τις θηλες σου και οτι πόνο νιώσεις να ψάξεις γιατι ειναι!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Korinaki na SAS zhsei... Blepw oles then paleuuoyme me tn thilasmo...kouragio Mas.... Emeis den kserw t pathame appo xtes Brady.... Den koimate metpt stn kounia... Thelei h na thulaze h xeria...let's na pername Alma aaptyksis? Iiza athina den eisai?h patsouroy pws tha erthei ?thesniki den briskete?¿? Kale eseis taliprithikate poly....perastika as...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Kalispera ki apo mena.

Korina na xaireste ton moraki sas.

Emeis megalosame eimaste 3860.

Exei ores pou protimamai apoklistika tin agkalia tou mpampa

Etsi mporo na kserourazoume ki ego. Oi kores exoun adinamia ston patera etsi lene, zontami apodiksi i dikia mou.

Me talaiporei i tomi tis kaisarikis mou kathos den exei threpsi pliros.

Gia to stithos kopeles ego vazo panta ligo gala meta to telos tou thilasmou, kai iremisa.

Oti eixa stin arxi exoun eksafanisti petaksa kAi kremes kai zesto nero ktl.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς που ξεκινήσαμε με ξένο γάλα και θήλαστρο τρώγαμε από την πρώτη εβδομάδα 150 ml. Ξαφνικά στις 23/12 έπιασε σωστά το στήθος. Εξακολουθώ να ανησηχώ ότι δεν μπορώ να χορτάσω αυτό το παιδί!

Το θέμα είναι ότι κάνω άντληση μόνο μετά από θηλασμό και βγάζω λίγο(από 20 το βράδυ έως 80 το πρωϊ).Πιστεύω ότι το αδειαζει το στήθος. Την περασμένη εβδομάδα τον έβγαζα από το στήθος μόλις σταματούσε να καταπίνει και είχαμε φτέσει 10 λεπτά θηλασμό με ενδιάμεσα 2,5 - 3 'ωρες τη μέρα και βραδυνα 6- 8 ώρες. Από εχθές όμως απογοητεύτηκα πάλι: γκρίνιαζε συνέχεια και το βράδυ ήθελε κάθε 3 ώρες φαϊ.Αυτό συνεχίστηκε και σήμερα.

Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω, κάθε φορά που λέω τέρμα, μου κάνει καλέ μέρες και συνεχίζω την προσπάθεια.Ξένο γάλα τώρα δεν δίνω, αλλά από το μπουκάλι θέλει τουλάχιστον 150 ml.Τρώει πολύ, γι΄ αυτό και δεν έχασε ούτε γρ. από το βάρος γέννησης. Από κακά είμαστε καλά τώρα, στην αρχη είχαμε περίπου 10 φορές το 24ωρο.

Πολύ δύσκολο θέμα ο θηλασμός


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα παράδεσω και εδω όσα έγραψα στο patents μην την πάθει καμία σας. Εμενα με τρέλαναν αλλα να ναι καλα η κυρία Πατσουρου. Ναι Κικη Θεσσαλονίκη αλλα εγω ημουν ικανή να ανεβώ πανω αλλα τελικά αυτο το σ/κ ήταν εδω.

Το πρόβλημα ολο ξεκίνησε ενώ έπαιρνε βαρος οχι πολυ αλλα έπαιρνε 3 μέρες δεν πηρε τιποτα. Η πρώτη παιδίατρος δώσε ξενο δεβ το ήπιε, η σύμβουλος ουρολοιμωξη εκανα ηταβ οριακά δεβμπορουσε να μου πει η παιδίατρος σύμβουλος που πηγα η οποία οταν πηγα βρήκα μύκητα σε εμενα ξαι το μικρό και με τρέλανε σε όλα. Γιατι χρησιμοποιούσα θηλες είχα μείωση ανοησία ηταβ αυτο και με φλωμωσε σε χάπια.

Διαβάστε τα παρακάτω για να καταλάβετε

Κορίτσια Λυτρωθηκα!! Θα σας τα πω με τη σειρά οςο μπορώ γιατι με την κυρία Πατσούρου μιλούσαμε δυο ωρες. Πρώτα ειναι άνθρωπος μετα μαμά και μετα όλα τα άλλα. Μου ελεγε πες μου και πες μου τι αλλο σε απασχολεί.

Λοιπόν λέω τα προβλήματα που είχαμε και τις εξηγήσεις που υπάρχουν

1. Το πρώτο σοβαρό ουρολοίμωξη οπως μου είχε πει Κυρία Παπαδήμα στο τηλ (μεχρι και αυτή είχα βρήκα μέσω ξαδέρφης). Την πήρα τρελαμενη και τη παρακάλεσα να μου τι κανω λάθος το γίνεται και εκατσε και ήθελε και αλλο να μου μιλήσει αλλα εγω έκλαιγα και δεν μπορούσα να αθρωσω λέξη.

2. Η πληγή στο αριστερο. Δεν έφταιγε η σταση είχα δοκιμάσει όλες μεχρι ξαι το μωρο και εγω απο πανω σκυμμένη οπως είπα και στη Nina μονο ιπτάμενη δεν δοκίμασα. Εγω υποσυνείδητα έδινε το αλλο και έλεγα άχ χόρτασε απο αυτο σε παρακαλώ. Ήταν λεει σαν να έπρεπε να θηλάσεις δίδυμα.

3. Εχουμε μύκητα ναι αλλα ενταξει με τρέλανε η άλλη με τα πλυσίματα τους σπόρους γκρειντ φρούτ ( μονο αυτο δεν αγόρασα) και το σιρόπι και τη γελη. Ζάχαρη Nina θα αποφεύγω αλλα φυσικά μου ειπε αν νιώσει κατι να φας το τρως.

4. Ναι θέλει τη μυρωδιά του ιδρώτα μου γιαυτο 35 μέρες κοιμαται πανω μου και εγω έλεγα τι εχει και εχει ανήσυχο υπνο. Τιποτα αυτο ήθελε. Τη πρώτη νύχτα στο μαιευτήριο το είχα ολο το βράδυ στηθος κουτί για λίγα λεπτά και πάλι στηθος και άντεξα μετα απο 47 ωρες με υπνο μιας ώρας και σε αυτές τις ωρες η γέννα πάτησα το κουμπί παρακάλεσα να τον πάρουν να Κοιμηθω και έκλαψα και για το οτι δεν τον ήθελα και τι θα εκανα σπιτι.

5. Μου λεει για το ανήσυχο που σας έλεγα οτι ειναι έξυπνο. Λεω σας παρακαλώ δεν ειμαι κουκουβάγια. Πείτε μου και μετα μου έδειχνε αντιδράσεις του παιδιού σε καθετί. Απλά δεν γνωρίζει ο καημένος τα ερεθίσματα να τα επεξεργαστεί.

6. Βαρος αν οχι ουρολοιμωξη τότε απλά ετσι ειναι. Τι περιμέναμε δηλαδή εγω και ο άντρα μου είμαστε μικροσωμοι και ο άντρας μου αν φτάσει 72 κιλά κερνάμε τη πολυκατοικία παροτι τρωει ο άτιμος τα πάντα.

7. Ψευδοθηλες οχι δεν μειώνουν τη παραγωγη μου. Τον κατάφερε και θηλασε χωρις αλλα οπως θέλω.

Συγνώμη για το μέγεθος.

Zoubik δεν ειμαι ειδικός αλλα απο τη στιγμή του δίνεις μπιμπερο γιατι να κουραστεί στο στηθος; Και επιπλέον γιατι το σώμα να βγάλει και αλλο γαλα αφού του λες δεν θέλω. Ο θηλασμος ειναι παρα πολυ δύσκολος καταλαβαίνω οποία κοπέλα δεν αντέχει. Και αβ ειναι να μην εισαι καλα δεν εχει νόημα το παιδι ειναι χαρούμενο ή με δικό σου ηπ με ξενο. Εσυ πρώτα να εισαι καλα δεν ειναι λιγο δουλειά και παιδι. Και τι λες μονο 20-80 λίγα ειναι;; Εγω απο το πληγωμένο έβγαζα 20 μετα απο δυο ωρες. Ζήτηση και προσφορά ειναι ο θηλασμος εγω το απέφευγα ξαι αυτο σταδιακά μειώνουαν οχι όμως απο τις ψευδοθηλες. Στην αρχη εχω θηλασει και 5 ωρες δεν ημουν απο αυτές που είχα γαλα και για το γείτονα το παιδι όμως έπεμενε και ήρθε άσχετα τι έγινε με τη πληγή. Τωρα στις 2 ειμαι πολυ ευχαριστημένη. Ίσως ποτε να μην φτάσω το 10' οςο αντέχω αφού 6 μήνες δε θα εχω δουλειά.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Liza χαρας το κουραγιο σου και να πω ενα μπραβο σε ολα τα κοριτσια που καταφερνουν και θηλαζουν!!

Εγω σταματησα με οτι εχει σχεση τον θηλασμο τα θηλαστρα και τα λοιπα.. εσεις κοριτσια μου ξερετε καλα οτι χρηαζεται υποστιριξη ο θηλασμος και αν οχι τουλαχιστον δεν χρηαζεται να σε κατακρινουν..

-"το γαλα σου δεν ειναι παχυ" (ενω το μωρο βαζει 2πλασιο βαρος)

-"το μωρο κανει κιτρινα υγρα κακα πρεπει να παρει γαλα σε σκονη να σφιξουν λιγο" (ενω ετσι ειναι τα κακα του θηλασμου)

-"το μωρο πεινάει, το μωρό πειναει, το μωρο πειναει" (και το μωρο μου εφτασε στον 1μιση μηνα τα 5.700 με αποτελεσμα να θελει εν μερη διαιτα)

Εεεε αησιχτιρ... απομακρυνθηκα, εκανα ολο και λιγοτερες αντλησεις, και γαλα στο βυζι τελος. Όταν κανω κ αλλο μωρο πρωτα ο Θεος θα το χώσω στο βυζι απο την αρχη να μην μπορει να μου το πειραζει κανεις να μην εχει γνωμη κανεις και να μην μου χαλασει τον θηλασμο μου...

Λυπηθηκα παρα πολυ κορίτσια μου πάρα πολυ......... Αλλα ένιωθα πως το επομενο βημα ηταν η επιλόγχεια κατάθληψη αφου ενιωσα να αδιαφορω εντονα για το μωρο και διαφορα τετοια συναισθηματα ειχα μια γεννικη αποστροφη..

Σορρυ για το κακο ποστ αλλα έχω καιρο να σας γράψω..

Και παλι συγχαρητιρια σε όλες τις μαμάδες που με την υπομονή δινουν υγεια στα μωρακια δια του θηλασμου!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

chrisaki συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και ήθελε δύναμη η απόφασή σου να το κόψεις! 5.700 σε ενάμιση μήνα, θηριάκη ήταν ο παίδαρος από την κοιλιά, το θυμάμαι!

Ο θηλασμός θέλει τα πάντα, θέληση, υποστήριξη, υπομοή και κυρίως χρόνο. Είμαι 2 μέρες στη δουλεία και έχω το θήλαστρο μαζί μου!

Να σας πω την αλήθεια?Δεν σταματάω γιατί είναι μεγάλη ευκολία το βράδυ!!!Βαριέμαι τα μπιμπερό απίστευτα!!!!

Κατά τα άλλα πρέπει να ζούμε φυσιολογικά για να θυμόμαστε αυτές τις μέρες σαν κάτι όμορφο.

Αν μου έλεγε ο παιδίατρος ότι δεν πήραμε βάρος θα το σταματούσα γιατί και η μικτή διατροφή είναι ΔΡΑΜΑ!Αφου πήραμε 1 κιλό στο μήνα ο παιδίατρος μου συνέστησε να το συνεχίσω όσο μπορώ.

Δεν θα πάθουμε και κατάθλιψη κορίτσια!

Φιλάκια


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Chrisa τα ίδια ακριβως πέρασα με ολους αφού δεν τους πέταξα απο το μπαλκόνι να λένε και ευχαριστω. Τωρα μου λένε στα λέγαμε μια χαρά ειναι το παιδι τους τα είπα όμως ενα ενα το κου λέγανε και ξέρεις τι απάντησαν ναι δεν ξέρουμε απο θηλασμο. Ευχαριστω πολυ το ήξερα οτι δεν ξέρετε. Να μου μιλάς στο FB οποτε δεν εισαι καλα με τη risotto ετσι κρατούσε γ μια την άλλη. τωρα κατάλαβα και το κέρδος που είχε η παιδιατρος σύμβουλος που μου ειπε να πάω να αγοράσω όλα τα φάρμακα απο ενα συγκεκριμένο φαρμακειο γιατι ειναι πιο σπάνια. Άλλα εγω τα πήρα απο το Ίντερνετ δεν της εκατσε η προμήθεια.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...