Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλες σας, να χαίρεστε τα μπεμπάκια σας και τις οικογένειές σας!

Η δικιά μου μπέμπα μου έκανε το καλύτερο δώρο την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, άρπαξε τη θηλή και θήλαζε επί 12 ώρες συνεχόμενες! Δεν το περίμενα με τίποτα. Βέβαια τώρα πληγώθηκε η δεξιά θηλή μου, ενώ από την αριστερή δεν δέχεται ακόμα να φάει, οπότε βγάζω ακόμη με το θήλαστρο.

Εσείς που θηλάζετε ήθελα να σας ρωτήσω, όταν θηλάζει το μωρό είναι συνέχεια κολλημένο στο στήθος και δεν κοιμάται καθόλου? Ενώ με το μπιμπερό κοιμόταν, τώρα έχω την εντύπωση ότι δεν χορταίνει και γι' αυτό δε κοιμάται. Ίσως να μη ρουφάει σωστά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Elena k egw ayth then aporia eixa... Ginetai na koimate k na trwei taytoxrona...mxri then dekath mera ton eixa sunexomena mexri k oktw wres the mera... K mou eipan oti den trwei toses wres pipilizei... Ayth omws h diadikasia energopoiei tos adenes k bgazeis prissotero gala... An den exeis poly ase tomikrouli sou mexri na arxizeis nabgazeis perissotero gala.... Rwta kai to giatro sou bebaia... K gw oti mou lene Lew.. Emena pantws oso ton eixa sto stithossunexomena to eniwtha prismeno... Twra pouton afinw mia wra se kathe geuma einai komple....oso via tos thiles ypomonh mexri na sinithisoun... Baleh lanolini h emena o giatrosmou mou ripe kompreses me alatonero.. Gazoula boytigmeni we alatonero k panw sto stithos olh mera.... Emena ekane douleia pantws...tea den matwnw katholou.


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια!

Εγώ τη βάζω στο στήθος όποτε θέλει όμως όταν την πάρει ο υπνος και απλώς πιπιλάει τη σηκώνω να ρευτει και τη βάζω στην κουνια της. Η θα συνεχισει τον υπνο της η θα ξυπνησει και θα θελει παλι οποτε την ξαναβαζω. Δεν θελω να το εχει σαν πιπιλα ολη μερα. Οσο περνανε οι μερες παντως βλεπω οτι μενει περισσοτερο ξυπνια οποτε τρωει περισσοτερο. Θηλαζει καθε 2-3 ωρες!

Ερωτηση για οσες καπνιζουν καπνιζετε τωρα που θηλαζετε;

Καφε πινετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους με υγεια αγαπη και ευτυχια!!

εγω τον θηλασμο τον χαλασα κοριτσια λογο νευρων.. τωρα ειμαστε και με γαλα θηλασμου κ με συμπληρωμα.. εχω μειωσει την παραγωγη μου πολυ διοτι δεν αντλω συχνα κ ουτε το μωρο βαζω στο στηθος μου πια.. με λιγα λογια σκατα (συγνωμη κ ολας) Το καλο ειναι οτι το μωρο πλεον κοιμαται γυρω στις 9 ωρες την νυχτα με ενα γευμα τσαγιου ενδιαμεσα. Του κανω κ λιγη διαιτα γιατι ειναι λαίμαργος κ βαζει τα διπλασια γραμμαρια σε βαρος απο το κανονικό.. Πιπίλα περνει καιρο αλλα της ΜΑΜ του αρεσει πιο πολυ νομίζω. Κ επίσης δεν βλέπω καμία σύγχυση θηλών γιατί αν του δώσω στήθος το βουτάει αμέσως αν κ σπάνια το κάνω αυτο.

Αυτα τα νεα μας φιλια στα πατουσακια σας!!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρυσακι μου μην απογοητευεσαι... αν δεν νιωθεις καλα μειωσε τον θηλασμο δεν πειραζει κ οταν αισθανθεις καλυτερα προσπαθεις παλι με πολλες αντλησεις.... αλλα κ να μην γινει δεν πειραζει κανενας μας δεν επαθε τπτ με ξενο γαλα... κ εσενα της μαμ δεχεται ... ειναι επιλεκτικοι οι αντρες μας... σκεφτομαι να παρω θηλαστρο της μεντελα χειροκονητο κ τη θηλη calm που δεν εχει συνεχομενη ροη .. να μηρν τεμπελιασει με την ευκολια των μπιμπερο κ βαριεται να πιει απο το στηθος....ειπα χειροκινητο γιατι θα αντλω μια φορα τη βδομαδα... εσεις τι θηλαστρα εχετε..μαριαννα αν κ φανατικη καπνιστρια ακομα δεν εχω κανει... προχτες μονο μολις τον ταισα κ τον εβαλα για υπνο ακανα δυο τζουρες κ ενιωσα τυψεις κ το εσβησα... δεν ξερω ποσο θα αντεξω.... οσο για καφε ενω μου ειπαν ενα μπορω να πινω τη μερα ακομα δεν εχω πιει... αν δεν κανω τσιγαρο δεν τον χθελω ιδιαιτερα...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kiki μου ασε μου ηρθε και περιοδος με πολυ ροη την ημερα των γενεθλίων μου κ ολας.. (Δεκεμβριανο μωρακι ειμαι κ εγω ^_^ ) και νευρίασα...

Εγώ πίνω καφέ καμια φορά ΝΕΣ δεν εχω προσεξει διαφορα στο μωρο. Εγώ έχω ενα ηλεκτρικό θηλαστρο της medela 100ευρω που παίρνει κ μπαταριες αν θες ίσα να κάνω την δουλειά μου μια χαρα είναι έχει και πιό ακριβά.


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειχαμε ξενιασει με τον μηνιαιο Μπέλα.... Αντεπαλι τώρα.... Αποθηλαστρο κ εγω της μεντελαελεγα να πάρω αλλά σκέφτομαι να δοκίμασε πρωτα απο τα τζάμπο κ αν ΤΕΙ σκαρτο να οτο παρω...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Chrisa σε καταλαβαίνω απόλυτα και τελικά αν δεν εχει περαςει κατι δεν πρεπει να εχεις άποψη. Τέλος. Έκρινα εύκολα τους άλλους όχι για το θηλασμο γενικότερα με τα παιδιά. Ο θηλασμος ειναι πολυ δύσκολη κατάσταση δεβ ξέρω η γιαγιά μου πως θηλασε 5 παιδιά. Εμείς ακόμα αντέχουμε. Δεν παίρνει όμως υπερβολικό βαρος οριακά είμαστε. Άλλαξα γιατρό γιατι μονο άνχος κου δημιούργησε και βρήκα μια που ειναι και σύμβουλος.

Και εγω εχει τύχει να τον έχω 5 ωρες στο στηθος γενικά και τώρα μας παίρνει ωρα να φάμε. Εγω έχω της Medela το swing δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλες φορές.

Όσες δίνεται με το μπιμπερο ποςο ml πίνει σε καθε γεύμα;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιζακι ποσά κιλά είστε... Εμείς την τέταρτη που ζυγιστηκαμε ημασταν 3.380 κ βγήκαμε απο το μαιευτήριο 2.940 ...εχω ενα άγχος με το θηλαστρο... Θα βγάλω γάλα.? Θα δεχτει το μππερο ποσά μλ να ατλησω για ενα γεύμα?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποςο ημερων είστε Κικη; Στο μήνα βάλαμε 500 γρ αύριο θα τον ζυγισω αλλα τοςο υπολογίζω. Η προηγούμενη γιατρός με ανχωσε μου ειπε να δώσω συμπλήρωμα πήρα δοκίμασα αλλα ήπιε 10ml. Με το θηλαστρο εγω έχω βγάλει μονο 3 φορές απο περιέργεια πιο πολυ δεν είχα υπομονή να περιμένω έβγαλα 50ml απο το ενα και του το εδωςα μετα που θηλασε. Δεν ειναι λύση πάντως το θηλαστρο γιατι το μωρό κανει σωστές θηλαστικες κινήσεις ετσι έχω διαβάσει. Περιμένω τη Δευτέρα να λύσω πολλες απορίες στην σύμβουλο.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ημερών είμαστε .στις 15 γεννησα... Το θηλαστρο θα το χρησιμοποίησω γιατί τέλη Γενάρη θα παω για δουλεια... Μια φορά τη βδομάδα θα λειπω 5 ώρες τις αλλες μέρες δεν χρειαζετε να αντλω....δηλαδή ενα γευμα τη βδομαδα άντε δυο... Πιστευεις θα μου δημιουργησει πρόβλημα στην παραγωγη.... Δεν ξέρω το φοβάμαι λίγο. Κάπου διαβσα οτι για να χρησιμοποιήσεις θηλαστρο καλό είναι να έχει εδρεωθειο θηλασμος κ εγώ που ξερτω αν εχει εδρεωθει.?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κικη επειδη δεν ξέρω και εγω και μην πω και τιποτα που δεν ισχύει καλύτερα ρωτά στο parents στην αντίστοιχη ενότητα με εχουν βοηθήσει εμενα. Νομίζω μια χαρά ειναι το βαρος! Για το θηλαστρο το είχα διαβάσει και εγω αυτο και οτι τις πρώτες 40 μέρες μονο τα νοσοκομειακά ειναι κατάλληλα.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες!!!

Εμείς εδώ και 10 μέρες τρώμε αποκλειστικά από το στήθος και από το μπιμπερό αυτό που βγάζω με το θήλαστρο. Θήλαστρο εγώ πήρα της medela το swing και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι πολύ κοντά στο νοσοκομειακό που χρησιμοποίησα στην κλινική. Από αντλήσεις κάθε φορά που τελειώνω με το θηλασμό, αντλώ για να αδειάζει τελείως το στήθος, και όταν τουδίνω με το μπιμπερό πάλι αντλώ. Βγάζω περίπου 60-110ml ανάλογα πόσες ώρες έχω να αντλήσω.

Ήρθε και η παιδίατρος και μας είδε στις 12 ημέρες και είχαμε κερδίσει το βάρος που χάσαμε βγαίνοντας από την κλινική συν 40γρ ακόμη (σύνολο 120γρ).

Τώρα θα πάμε πάλι μετά από 15 μέρες να μας ζυγίσει πάλι.

Εμάς σήμερα ήταν ανήσυχος γενικά από το μεσημέρι και μετά. Κοιμήθηκε ελάχιστα σχεδόν 20 λεπτά και τώρα πριν λίγο καταφέραμε να τον ηρεμήσουμε και να τον κοιμίσουμε. Φαινόταν ότι πονούσε αλλά δεν μάζευε τα πόδια του όπως τις πρώτες μέρες με τους κολικούς. Για να δούμε πώς θα μας πάει η νύχτα! Χθες βράδι έφαγα κάτι κάστανα ψητά και δεν ξέρω αν μπορεί να φταίει αυτό.

Καλή συνέχεια σε όλες!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Εμένα θηλάζει εδώ και 8 μέρες όπως σας είχα πει, από το ένα στήθος μόνο, όμως η θηλή μου παραμένει πληγωμένει κι έτσι δεν αντέχω να τη βάζω πάνω από 4-5 φορές τη μέρα. Μετά της δίνω γάλα δικό μου που έχω αντλήσει.

Το θέμα είναι ότι με το στήθος δεν ησυχάζει, τρώει λίγο, 10-15 λεπτά, κοιμάται 5 λεπτά και μετά ουρλιάζει και θέλει πάλι. Ενώ με το μπιμπερό ηρεμεί περισσότερο. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Όλα δείχνουν ότι πιάνει σωστά τη θηλή. Κι επίσης έχω πολύ γάλα, με το θήλαστρο βγάζω 90-150 ml από το κάθε στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έλενα εγω θα σου έλεγα αν θες να συνεχίσεις παρε μια σύμβουλο. Εγω άλλαξα γιατρό πηγα σε μια που ειναι και σύμβουλος και παλεύουμε. Κανω θεραπεία για τη μια θηλη και αποχή και μονο αντλώ. Έκανα ανοησία και χρησιμοποίησα ψευδοθηλες σε λάθος νούμερο και δεν τις έβαζα καλα με αποτέλεσμα να μειωθεί το γαλα μου. Τώρα με φυτικά χάπια και ταυτόχρονη άντληση ενώ θηλαζει (χάλασα ενα σουτιέν και χώνω το θηλαστρο) το παλεύουμε. Είχαμε και μύκητα και εγω και ο μικρός και κάνουμε θεραπεία. Έβαλα όλα τ ρούχα στους 90 λαούς δικά του και τα δικά μου κατι οι δυο παίρνουμε ενα τζελ.

Peka μια χαρά πάτε μπράβο σας'!!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...