Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

Υπέροχα Ειρήνη! Να τα χαρείτε καθ όλη τη διάρκεια των ημερών!

Εγώ να προσθέσω πως αυτή τη στιγμή απολαμβάνω το καθαρό στολισμένο σπιτάκι μου καθώς ξεπατώθηκα σήμερα!

Τώρα διορθώνουμε τα μαθήματά μας και ετοιμαζόμαστε για αμπαλάζ συντροφιά με χριστουγεννιάτικα τραγούδια και το αναμμένο τζάκι!

Αύριο θα ολοκληρώσω τον στολισμό του σπιτιού, για την ώρα η γυάλα που στολίζει το τραπέζι της κουζίνας...

ajmmhy.jpg

και τα berries που είχα αγοράσει για τα γούρια μου και ήταν πολύ μεγάλα τελικά, βρήκαν θέση πάνω στη γιρλάντα μου παρέα με τα κουκουνάρια.

j12e4j.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδέησα επιτέλους να ετοιμάσω το χωριουδάκι μας...

15380346_10211543190357827_4693528490733473591_n.jpg?oh=76b08b9c4c4c7adb716583701f0fefd5&oe=58F35E2C

Έβαλα και 2-3 πινελιές εδώ κι εκεί. Μια απ αυτές, πλάι στον νεροχύτη της κουζίνας μου...

17447a17c6134ab24094af9e3272eab8.jpg

Πως σας φαίνονται;

Πολύ πολύ όμορφο το χωριό σας!!!! Φαντάζομαι τι ωραία ατμόσφαιρα θα δίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για το θέμα αλλά εγώ επειδή το χρειάζομαι, θα συνεχίσω να το ανανεώνω...

και νεο-ρουστικ!

c0e7339cc1220be26ad91f64a03f2806.jpg

4feba86e081815925ec5d5baa48c6c2a.jpg

Καλά ε;;; Ο δίσκος από κούτσουρο με λευκές μπάλες!!! Όνειρο

Link to comment
Share on other sites

:

Σας εύχομαι καλή εβδομάδα με μερικές φωτογραφίες απ το δέντρο μας

31cbfe17f9b89e5ac3fab6f927cdd52a.jpg

23370fbbc5eed6b06a0b463f1dd7a571.jpg

9c63c55b9fc2ae906578fa6dab5e05c9.jpg

efb07bae59cb348b32c99b5fa23f5711.jpg

c57701773995bee609b677cdb094e2da.jpg

dcca3a8d054ca949c2e5e5cc290eb73f.jpg

111ff5aab016fe28fda1981a67923406.jpg

Και του χρόνου!!!

Υπέροχα όλα και πανέμορφα πολύ τα λινατσοστεφανακια και οι μπαλίτσες!!! Πολύ κομψά φαίνονται πάνω στο δέντρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας καλημερίζω με μια πολύ καλή συνταγή ζεστής πατατοσαλάτας που έκανα πρόσφατα και μας ενθουσίασε οικογενειακώς και σκέφτομαι να την επαναλάβω σε κάποιο απ τα γιορτινά τραπέζια που έρχονται. Τη μοιράζομαι μαζί σας ευθύς αμέσως!

Υλικά:

1 κιλό πατάτες

6-7 φέτες μπέικον κομμένες σε κύβους

2 σκελίδες σκόρδο λιωμένες

1 κουταλιά του γλυκού αλάτι

1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο

4 κουταλιές της σούπας μηλόξιδο

1 κουταλιά της σούπας μπαλσάμικο

1 κουταλιά της σούπας καστανή ζάχαρη

1 κουταλιά της σούπας μουστάρδα (dijon αν έχετε)

Αλάτι

Φρεσκοτριμμένο πιπέρι

1 κρεμμύδι ξερό σε λωρίδες

1/3 κούπας ψιλοκομμένο μαϊντανό

Εκτέλεση:

Τοποθετήστε τις πατάτες σε κατσαρόλα με κρύο νερό να τις καλύπτει και προσθέστε το ένα κουταλάκι αλάτι. Βράστε για 15-25 λεπτά, μέχρι ένα πιρούνι να τις διαπερνά. Βάλτε τες να στραγγίξουν και να κρυώσουν. Έπειτα κόψτε τες σε μέγεθος μπουκιάς.

Σε ένα τηγάνι, τοποθετήστε το μπέικον σε μέτρια προς δυνατή φωτιά μέχρι να γίνει τραγανό. Αφαιρέστε το μπέικον απ το τηγάνι και προσθέστε το σκόρδο, το ελαιόλαδο, τα ξύδια, τη μουστάρδα, τη ζάχαρη, το αλατοπίπερο μέχρι να έρθουν σε βρασμό. Έπειτα, προσθέστε τις πατάτες, το κρεμμύδι και τη μισή ποσότητα μπέικον και μαϊντανού. Ανακατέψτε να ενωθούν τα υλικά και σερβίρετε γαρνίροντας με την υπόλοιπη μισή ποσότητα μπέικον και μαϊντανού. Τρώγεται ζεστή!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αφροδιτάκι μου! Εύχομαι σύντομα να χαλαρώσεις και να απολαύσεις και εσύ τις ημέρες με την οικογένειά σου!

Να είσαι καλά!!! Μας έχουν τύχει δυστυχώς πολλά στραβά αυτή την περίοδο....

Ερώτηση για πατατοσαλάτα αν ξέρεις.

Αν βάλω απλή μουστάρδα και απλό ξύδι αντί για μηλοξυδο, λες να γίνει χάλια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα απλή μουστάρδα αλλά έβαλα μηλόξιδο γιατί τέτοιο χρησιμοποιούμε έτσι κι αλλιώς. Έχει χαμηλότερη οξύτητα, είναι πιο ήπιο. Αν είχα απ το κανονικό, θεωρώ πως θα μείωνα την ποσότητα. Επίσης το μπαλσάμικο είναι δική μου προσθήκη, η αρχική συνταγή έλεγε 5 κουταλιές ξίδι. Καλή επιτυχία!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φέτος λίγα πράγματα έχω κάνει κορίτσια γιατί δεν έχω όρεξη λόγω διαφόρων καταστάσεων που ζούμε, οικονομικών και μη.

Το αρχικό δέντρο μας βγήκε ελαττωματικό, μας το άλλαξαν άμεσως βέβαιαόταν ευκαίρησα να ξαναπάω και μας έδωσαν ένα δέντρο κυριολεκτικά του κουτιού.

Μας αρέσει που έχει περισσότερο χώρο το σαλόνι μας πλέον. Ο σύζυγος μάζεψε τις κούτες με τα Χριστουγεννιάτικα την ίδια μέρα, δεν μου άφησε περιθώριο να κάνω μικρές αλλαγούλες.

Καλέσαμε φίλους των παιδιών να στολίσουν μαζί τα δεντράκια τους και γενικά ήταν ένα ωραίο Σαββατόβραδο.

Σήμερα κι εμείς τυλίγουμε δώρα και μόλις παρήγγειλα από το παιχνιδάδικο Perfect toys τα τελευταία μας δώρα και για Πρωτοχρονιά. Τελείωσα με τα δώρα για φέτος.

Λοιπόν αρχίζω με το δέντρο μας. Μετά την φωτογραφία, έβαλα έναν μεγάλο Αγιο Βασίλη και έναν χιονάνθρωπο μπροστά στα cd, δεν ξαναέβγαλα όμως φώτος.

Αυτή την στιγμή κάτω από το δέντρο υπάρχουν και τα ήδη έτοιμα δώρα μας και το πολύπριζο το έχω κρύψει δεν φαίνεται έτσι πάνω πάνω.

P61203-203128_zpshu5kkpfp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η εξώπορτα του διαμερίσματος μας.

Το στεφάνι είναι σκέτο πράσινο, αγορασμένο από το ΙΚΕΑ πριν από αρκετά χρόνια. Κάθε χρόνο αλλάζω την διακόσμηση του ανάλογα με τα κέφια μου.

P61210-183600_zpsncqjn7bk.jpg

Αφήνω τα παιδιά μου να στολίσουν τα δέντρα τους όπως θέλουν αυτά.

Παιδικό δωμάτιο 1

P61210-183356_zpswjsrobuw.jpg

Παιδικό δωμάτιο 2

P61210-183051_zpsnqxj04de.jpg

Αυτά!!!

Πιο κοντά στις γιορτές θα στολίσω και λίγα πράγματα στην κουζίνα, προς το παρόν δεν τα έχω βγάλει καν από το κουτί τους.

Αγοράσαμε υπέροχες Χριστουγεννιάτικες χαρτοπετσέτες από το ΙΚΕΑ πριν 2 εβδομάδες, αύριο που θα έχουμε καλεσμένους θα τις χρησιμοποιήσω.

Καλό βράδυ σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...