Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Ουτε εγω θα κανω καμπυλη σακχαρου...ευτυχως γιατι εχω ακουσει οτι δεν πινεται το πετιμεζι..κοριτσια μου υπαρχουν ωρες που αγχωνομαι πολυ..βλεπετε με βασανιζει ο τραχηλος...γενικα ανυπομονω να βλεπω το γιατρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!

@rainbow το αναμενόμενο μέγεθος υπολογίζεται με βάση την πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου και για κύκλο 28 ημερών, οπότε είναι κατά προσέγγιση αν δεν γνωρίζουμε ακριβώς πότε έγινε η σύλληψη. Αν η σύλληψη έγινε αργότερα (πχ αν ο κύκλος σου είναι μεγαλύτερος ή αν στον συγκεκριμένο κύκλο καθυστέρησε η ωορρηξία), τότε είναι φυσιολογικό το μωρό να φαίνεται λίγο μικρότερο! Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Τις ενέσεις κορτιζόνης για ποιο λόγο θα τις κάνεις;

@ZinaLove προσπάθησε να βρεις ασχολίες για να ξεχνιέσαι και κατά προτίμηση να μην έχουν σχέση με την εγκυμοσύνη! Λογικό είναι να γυρνάει το μυαλό σου όλο γύρω από αυτό αλλά έχεις μπει πια στην τελική ευθεία!

Εγώ κορίτσια σήμερα πήγα για δουλειά, ευτυχώς είχα άδεια χθες και προχθές. Το χέρι είναι λίγο καλύτερα, ο γιατρός όμως είπε πώς θέλει αρκετό χρόνο ακόμα για να επανέλθει!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2017 at 12:11 ΠΜ, rainbow είπε:

πηρατε στρωμα; ποιο ειναι καλυτερο;

Καλημέρα!αν εννοείς για την κούνια ειχα πάρει από το Ηρα που πήρα την κούνια.Ένα που μ πρότειναν αυτοί.Τώρα θα του κάνω βιολογικό καθαρισμό για να το βάλω στο μωρό κ την μεγάλη σε κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

CME 2205:ειναι απο εξωσωματικη οποτε ξερω ακριβως την συλληψη.τωρα ειμαι 29 βδ και με τον υπερηχο 28κ 2.τις ενεσεις θα τις κανω για να οριμασουν τα πνευμονια του μωρου σε περιπτωση προορου τοκοτου γιατι ειμαι με περιδεση.τωρα εχω τραχηλο 2,6 ευτυχως δεν κατεβηκε πολυ προς το παρον αλλα μου ειπε απο δω κ περα περνει πολυ βαρος .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Εμείς έχουμε υπέρηχο την άλλη Πέμπτη και ντόπλερ δεν έχω κλείσει ακόμα! Πάλι τελευταία έμεινα!!! 

@biscottinomum γιγαντάκι κι εσένα βλέπω!!! Καλύτερα, όταν θα γεννηθεί δεν θα έχεις άγχος πώς να το κρατάς, να είναι ψωμωμένο!!!

@elenakth στην μικρή μου από τους πρώτους μήνες είχε πάρει θέση, ουσιαστικά ήταν σε θέση από την αρχή!! Μια χαρά είναι!! Μην αγχώνεσαι!! Είπατε στο γιατρό σας ότι σκέφτεστε το δημόσιο;

Αχ χαιρομαι που δεν χρειαζεται να ανησυχω...να ειναι καλα το μαναρακι μου :-)

Του γιατρου του το ειπαμε οτι θα παμε στο δημοσιο, για οικονομικους λογους, κι οτι δεν εχουμε καποιο θεμα μαζι του, ειμαστε ευχαριστημενοι.. ενταξει, κοκκινισε λιγο αλλα ηταν κυριος. Μας ειπε μαλιστα οτι αυτος με τον οποιο συνεργαζεται για τους μεγαλους υπερηχους ειναι και στο Αλεξανδρας... αλλα εμεις ηδη εχουμε γιατρο στο Ελενα..

@kalfeli το ντοπλερ και την καμπυλη τα κανουμε νομιζω προληπτικα κ οχι γιατι φαινεται καποιο προβλημα στο μωρο, αλλα ας μας πουν και τα αλλα κοριτσια, μηπως εγω δεν εχω καταλαβει καλα... 

 

Κοριτσια, αλλαξιερα σκληρη η μαλακη? Η μαλακη ειναι αδιαβροχη,,? 

Επισης, τα καροτσια cangaroo τα ξ ερει καμια? 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια βλέπω όλες ξεκινήσατε τα ψώνια ε; εμείς τα έχουμε έτοιμα από το πρώτο...

@rainbow χαίρομαι που ηρέμησες , κι εμένα όταν έκλεισα τις 28 ήταν 1180.

Δεν είναι πολύ νωρίς για τις ενέσεις; :confused:

Στρωματάκι όσο πιο σκκηρό τόσο πιο καλό.. εγώ έχω κοκοφοίνικα με λάτεξ

Ντόπλερ δεν κάνω έξτρα.

@elenakith  έχω μαλακή αυτή που φουσκώνει...αδιάβροχη είναι

 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@elenakith κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω για το ντόπλερ και την καμπύλη. Σίγουρα το ντόπλερ δεν είναι υποχρεωτικό, όπως είναι η α και β επιπέδου, όμως νομίζω εξαρτάται από την στρατηγική παρακολούθησης που ακολουθεί κάθε γιατρός. Για παράδειγμα, σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, δεν δικαιολογείται καμία χοριακή, υπέρηχοι γίνονται μόνο α και β επιπέδου ή αν υπάρχει ένδειξη και γενικά πας στο γιατρό μόνο αν υπάρχει πρόβλημα!

Λοιπόν κορίτσια εγώ αλλαξιέρα δεν πήρα ποτέ. Την αλλάζω πάνω στο κρεβάτι μας. Ουσιαστικά ο άντρας μου απαγόρεψε την αλλαξιέρα λόγω των πάρα πολλών ατυχημάτων (δεν μπορείτε να πιστέψετε πόσο εύκολα και πόσο συχνά πέφτουν τα μωρά από τις αλλαξιέρες!!) Νομίζω πάντως από μία ηλικία και μετά που μεγαλώνει πολύ η αλλαξιέρα δεν είναι βολική γιατί το μωρό κουνιέται πάρα πολύ.

@rainbow μια χαρά θα είναι το μικρούλι! αφού δεν ανησυχεί και ο γιατρός σου μπορείς να ηρεμήσεις νομίζω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 εγώ την αλλαξιέρα την έχω πάνω στην.τραπεζαρία γι αυτό το λόγο... μέχρι 1.5 χρονών εκεί τον άλλαζα... στο κρεβατι δεν κοψομεσιάζεσαι 10 φορες τη μέρα;

Κορίτσια ο διαβήτης κύησης θερίζει και η καμπύλη σώζει ζωές... για ψαξτε το λίγο.

Ντοπλερακι έχουν οι περισσότεροι γιατροί σήμερα γι αυτό δεν σε παραπέμπουν όλοι σε doppler

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια το ντοπλερ κ την καμπυλη μου τα ζητησαν και οι 2 γυναικολογοι που πηγα, ο ενας ιδιωτης κι ο αλλος στο δημοσιο.. 

Οσο για την αλλαξιερα δεν το ειχα σκεφτει οτι εχει κινδυνους..παλι καλα που μου το ειπες @CME2205..ισως παρω μια για τους πρωτους μηνες μονο... 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@SFSI81 στο κρεββάτι εννοείται ότι είμαι καθιστή και το αλλάζω. Όλη μέρα έχω απλωμένο ένα σελτεδάκι πάνω στο κρεββάτι και ένα μικρό καλαθάκι με μωρομάντηλα, πάμπερς και κρεμούλα για τον ποπό και το βράδυ που πάμε για ύπνο τα μαζεύω.  

@elenakith καλύτερα να εξασφαλίσεις ότι θα έχεις μεγάλη επιφάνεια και ότι ακόμα και αν πάει να κουνηθεί θα προλάβεις να το πιάσεις πριν φτάσει στην άκρη! Ακόμα και πολύ μωρά που δεν κουνιούνται, πάλι βρίσκουν τον τρόπο να πέφτουν τα άτιμα! 

Αχ και μια που μιλάμε για άλλαγμα, η μικρή έχει αρχίσει να λέει λεξούλες. Όταν λοιπόν πάω να την αλλάξω την ρωτάω "τι έκανες;" και μου λέει "κακά" και μετά την ρωτάω "και τι θα πλύνουμε;" και λέει "ποπός!!!" :wub:

 

  • Μου αρέσει 4

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 εμένα η τραπεζαρία με βόλεψε γιατί λόγω καισαρικής το σήκω κάτσε δεν μου ήταν εύκολο...

Μεγάλωσε η μικρούλα σου ...που να δεις μετα τα δυο...τώρα με το γιό μου κάνουμε ολόκληρη κουβέντα!!! :mad:

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

SFSI81: Τις ενεσεις τις κανουν μου ειπε 29-30 βδομαδα .γιατι απ'οτι διαβασα πρεπει να εχουν κ λιγο χρονο να δρασουν .δεν εχει νοημα δηλαδη να τις κανεις μολις σπασουν τα νερα.αφου δεν πειραζουν το μωρο κ ειναι για το καλυτερο ας τις κανω προληπτικα να μην εχω αγχος κ ας γεννησω και 38 βδομαδες.οχι τιποτα αλλο μενωκαι επαρχια κ εδω δεν εχει ουτε μοναδα αλλα ουτε πολυ εμπειρους γιατρος σε προορα.κ απ'οτι καταλαβα ο γιατρος αν ο μη γενητο γεννησω προορα μαλλον θα μου πει να παμε θεσ/νικη σε ιδθωτικο.

Link to comment
Share on other sites

Τις ενεσεις τις εκανα 27 εβδομαδων..επαναλαμβανονται στις 34..τουλαχιστον εμενα ετσι θα νου κανει με το καλο.. Κοριτσια με την καμπυλη οτι σας συμβουλεψει ο γιατρος...Απλως νομιζω οτι αυξανονται πολυ περισσοτερο απο το κανονικο τα κιλα του μωρου...σιγουρα ενα δειγμα τι γινεται ειναι κ η γλυκοζη στο αιμα η κ απο τα ουρα το βλεπουν...για το ντοπλερ δεν ξερω..θα δω οταν παω στο γιατρο τι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

@rainbow εγώ θυμάμαι να τις έκανα πολύ αργότερ για αυτό ρωτησα. Όταν μπήκα στον 9ο και δεν είχε γυρίσει το μωρό οπότε θα μ έβαζαν για καισαρική στις 38.

@ZinaLove το θέμα δεν είναι μόνο η μεγαλοσωμία στον διαβήτη. Είναι πολλές οι παρενέργειες σε μητέρα και βρέφος. Εγώ που είμαι παθούσα οι εξετάσεις ούρων ποτέ δεν είχαν πρόβλημα. Στην καμπύλη του πρώτου μωρού καταλαβε ο γιατρός ότι έχω τάσεις κι επιβεβαιώθηκε με τη στενή παρακολούθηση. 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...