Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, rainbow είπε:

CME 2205:ειναι απο εξωσωματικη οποτε ξερω ακριβως την συλληψη.τωρα ειμαι 29 βδ και με τον υπερηχο 28κ 2.τις ενεσεις θα τις κανω για να οριμασουν τα πνευμονια του μωρου σε περιπτωση προορου τοκοτου γιατι ειμαι με περιδεση.τωρα εχω τραχηλο 2,6 ευτυχως δεν κατεβηκε πολυ προς το παρον αλλα μου ειπε απο δω κ περα περνει πολυ βαρος .

Το ότι δείχνει 5μερες μικρότερο δεν είναι ανησυχητικό, μπορεί να είναι μικροκαμωμένο το μωράκι, μπορεί οι μετρήσεις να δείχνουν κατά προσέγγιση, έτσι όπως είναι κουλουβαριασμενα εκεί μέσα δεν είναι ακριβείς οι μετρήσεις, εμένα τον γιό μου τον έδειχνε ο υπέρηχος 2.300κιλα περίπου μισή ώρα πριν τον γεννήσω και βγήκε τελικά 3500... τί να πεις, τσάμπα αγχωνουν τις μανούλες.. την κόρη μου την έβγαζε 2 μέρες μικρότερη σε όλη την εγκυμοσύνη και γεννήθηκε 3.400...μην στέκεσαι σε αυτό... γερό να είναι το μωρό και τίποτα άλλο δεν θέλουμε.. όλα τα άλλα είναι αριθμοί στο περίπου... Καλημέρα κιόλας δεν είπα!

19 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Αχ χαιρομαι που δεν χρειαζεται να ανησυχω...να ειναι καλα το μαναρακι μου :-)

Του γιατρου του το ειπαμε οτι θα παμε στο δημοσιο, για οικονομικους λογους, κι οτι δεν εχουμε καποιο θεμα μαζι του, ειμαστε ευχαριστημενοι.. ενταξει, κοκκινισε λιγο αλλα ηταν κυριος. Μας ειπε μαλιστα οτι αυτος με τον οποιο συνεργαζεται για τους μεγαλους υπερηχους ειναι και στο Αλεξανδρας... αλλα εμεις ηδη εχουμε γιατρο στο Ελενα..

@kalfeli το ντοπλερ και την καμπυλη τα κανουμε νομιζω προληπτικα κ οχι γιατι φαινεται καποιο προβλημα στο μωρο, αλλα ας μας πουν και τα αλλα κοριτσια, μηπως εγω δεν εχω καταλαβει καλα... 

 

Κοριτσια, αλλαξιερα σκληρη η μαλακη? Η μαλακη ειναι αδιαβροχη,,? 

Επισης, τα καροτσια cangaroo τα ξ ερει καμια? 

Εγώ αλλαξιερα έχω μια αδιάβροχη από τα τζάμπο αν θυμάμαι καλά, ούτε σκληρή σαν τάβλα ούτε μαλακή πολύ, κάτι ενδιάμεσο.παντως κορίτσια  σαυτα μην δίνετε πολλά λεφτά γιατί είναι για κάνα χρόνο η χρήση τους, μετά το μωρό δεν κάθεται εκεί να το αλλάξεις, να φανταστείς εγώ μετά τον χρόνο το έκανα πάγκο για να ακουμπάω πάνες, ρούχα του μωρού κλπ και μετά στην αποθήκη... τα καροτσάκια που ανέφερες τα ξέρω είναι πολύ καλά, εγώ έχω peg perrego αλλά και το άλλο καλό είναι.

Ξεχασα καλέ να πω ότι χθες πήγα στον doc είδα την μπουμπουκα μου,1040κιλα είναι ,πολύ καλή και ανυπομονώ.....να την σφίξω στην αγκαλιά μου...

19 ώρες πρίν, SFSI81 είπε:

@CME2205 εγώ την αλλαξιέρα την έχω πάνω στην.τραπεζαρία γι αυτό το λόγο... μέχρι 1.5 χρονών εκεί τον άλλαζα... στο κρεβατι δεν κοψομεσιάζεσαι 10 φορες τη μέρα;

Κορίτσια ο διαβήτης κύησης θερίζει και η καμπύλη σώζει ζωές... για ψαξτε το λίγο.

Ντοπλερακι έχουν οι περισσότεροι γιατροί σήμερα γι αυτό δεν σε παραπέμπουν όλοι σε doppler

Στο πρώτο μου παιδί που δεν είχα αλλαξιερα είχα ψοφήσει να το αλλάζω πάνω στο κρεβάτι,η μέση μου είχε γίνει κομμάτια από το σκύψε σήκω..η αλλαξιερα με έσωσε, τουλάχιστον δεν είχα τους έξτρα πόνους στην μέση... εννοείται δεν αφήνεις το μωρό πάνω και πάς να ανακατέψεις το φαγητό στην κουζίνα, όσο είναι πάνω είσαι και εσύ εκεί, σε κλάσματα δευτερολέπτου έχουν γίνει οι στραβες...

19 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Παντως κοριτσια το ντοπλερ κ την καμπυλη μου τα ζητησαν και οι 2 γυναικολογοι που πηγα, ο ενας ιδιωτης κι ο αλλος στο δημοσιο.. 

Οσο για την αλλαξιερα δεν το ειχα σκεφτει οτι εχει κινδυνους..παλι καλα που μου το ειπες @CME2205..ισως παρω μια για τους πρωτους μηνες μονο... 

Ναι δεν είναι για πολύ η αλλαξιερα, εξάλλου δεν κάθεται κιαυτο σε μια μεριά αν μεγαλώσει, γι'αυτό είπα ότι δεν χρειάζεται να είναι ακριβό...

16 ώρες πρίν, rainbow είπε:

SFSI81: Τις ενεσεις τις κανουν μου ειπε 29-30 βδομαδα .γιατι απ'οτι διαβασα πρεπει να εχουν κ λιγο χρονο να δρασουν .δεν εχει νοημα δηλαδη να τις κανεις μολις σπασουν τα νερα.αφου δεν πειραζουν το μωρο κ ειναι για το καλυτερο ας τις κανω προληπτικα να μην εχω αγχος κ ας γεννησω και 38 βδομαδες.οχι τιποτα αλλο μενωκαι επαρχια κ εδω δεν εχει ουτε μοναδα αλλα ουτε πολυ εμπειρους γιατρος σε προορα.κ απ'οτι καταλαβα ο γιατρος αν ο μη γενητο γεννησω προορα μαλλον θα μου πει να παμε θεσ/νικη σε ιδθωτικο.

Εμένα στο δεύτερο και τρίτο παιδι μου κάναν τις ενέσεις κορτιζόνης μια μέρα πριν την γέννα και στο πρώτο που γέννησα έκτακτα στις 36βδομ. μου κάναν δύο ενέσεις κορτιζόνης μισή και μια ώρα πριν την γέννα... αποσο ξέρω είναι γρήγορη η απορρόφηση του φαρμάκου, όχι όπως ενδοφλεβίως, αλλά κάνει την δουλειά του και ενδομυϊκά γρήγορα.. έτσι μου είχαν πει..

  • Μου αρέσει 3

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!

Ξέρω χάθηκα, αλλά σας διαβάζω ανελλειπώς! 

@CME2205 περαστικά σου εύχομαι με το χεράκι, ελπίζω τώρα να είναι ακόμη καλύτερα, και άλλο κακό να μη σε βρει!!!

@rainbow καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά νομίζω ότι δεν θα υπάρχει προβλημα, με δεδομένο ότι σε ησύχασε και ο γιατρός! Επίσης και εμένα σε υπέρηχο βγήκα στο 30% της ανάπτυξης (δλδ από τα εκατό παιδιά, περνάει τα 30), εντός των φυσιολογικών ορίων, αλλά δεν ανησυχώ, και εγώ και ο αδερφός μου μικρόσωμοι γεννηθ'ήκαμε αλλά δεν είμαστε κοντοί, εγώ είμαι 1.70 και ο αδερφός μου 1,85! Αν είσαι μέσα στα φυσιολογικάόρια και η ανάπτυξη εξελίσεται φυσιολογικά, δεν υπάρχει θέμα! :)

Κορίτσια, εγώ βρήκα γιατρό στο Αλεξάνδρα, βέβαια θα πάρει αμοιβή, αλλά θα γλυρώσω τουλάχιστον τα της ιδιωτικής κλινικής και θα είμαι πιό ήσυχη απ' την άποψη ότι το χειρουργείο μου το προωιτμώ να γίενι σε δημόσιο από ιδιωτικό... Φαίνεται ότι η καισαρική, και μάλιστα πριν τις 36 εβδομάδες -  ή εκεί γύρω - είναι βέβαιη, καθότι ο πλακούντας μου έχει στρογγυλοκάτσει πάνω στον τράχηλο και το γεγονός αυτό είναι από μόνο του προβληματικό με πολλές επιπλοκές αν δεν παρακολουθείται στενα... Το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν το έχω πει στον γιατρό που με παρακολουθούσε ως τώρα, δεν έχω βρει το θάρρος.... :( Τί θα κ'άνω, δεν ξέρω, και πώς θα το πώ δεν ξέρω... @elenakith εσύ πώς το είπες;;;; απο τηλεφώνου ή από κοντά;;; εγώ η γαιδούρα δεν τον έχω πάρει τηλ εδώ και τρεις εβδομάδες και νιώθω φοβερές ενοχές!!!!


5Uz8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα σχετικά με την καμπύλη σακχάρου και το ντοπλερ που μου λέτε.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και δεν έχουν μια γενική γραμμή. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί να το ρισκάρει κάποιος και να πει μην τα κάνεις αν όντως χρειάζονται. Τώρα αν του τα ξανααναφέρω θα με λέει πάλι υπερβολική. Σκεφτομαι να πάω να κάνω μόνη μου καμπύλη όμως δε θέλω να κάνω αυτή τη μεγάλη διαδικασία που περιγράφετε γιατί έχω ακόμη πρόβλημα με εμετούς. Υπάρχει και πιο σύντομη και πως το ζητάω?


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

@Kalfeli η δική μου η εμπειρία και με τους δύο γιατρούς (γυναικολόγους) ήταν να με παραπέμψουν σε εξετάσεις σακχάρου. Ο πρώτος και βασικός μου γιατρός μάλιστα, ο οποίος με βοήθησε να μείνω έγγυος μου είχε γράψει καμπύλη ΠΡΙΝ μείνω έγγυος και ξαναέκανα και στο πρώτο και στο δεύτερο τρίμηνο, χωρίς να έχω παθολογικά ευρήματα, απλά τσιμπημένα αποτελέσματα.... Πλέον, επειδή οι μετρ΄σερις μου είναι στα όρια, έχω πάει στον ενδοκρινολόγο, μεράω καθημερινά τέσσερις φορές τη μέρα με μηχανάκι και καταγράφω τα αποτελέσματα, και τα στέλνω στον ενδοκρινολόγο... Η άποψη του ενδοκρινολόγου και των δύο γυναικολόγων είναι ότι είναι πολύ σημαντική η παρακολουθησή του, ιδίως όταν υπάρχουν ανησυχητικά ευρήματα....  Μάλιστα ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε συγχαρητήρια για τον γιατρό μου, γιατί όπως μου είπε ο ίδιος, δεν θα έμενα έγγυος αν δεν έπαιρνα χάπι για την ρύθμιση της ινσουλίνης (που το έπαιρνα περίπου 6 μήνες), και μου είπε επίσης ότι ενώ το ξέρουν οι ενδοκρινολόγοι εδώ και είκοσι χρόνια ότι βοηθάει τα μέγιστα στη σύλληψη, ελάχιστοι γυναικολόγοι το γνωρίζουν και το εφαρμόζουν.... Επίσης μου είπε (ο ενδοκρινολόγος) ότι στο τρίτο τρίμηνο πρέπει να γίνεται σε όλες έλεγχος, γιατί ο πλακούντας συμβαλλει στο να έχει ο οργανισμός μεγαλύτερη αντίσταση στην ινσουλίνη (ή κάτι τέτοιο) και αν το σάκχαρο είναι πολύ υψηλό και μείνει αρύθμιστο, μπορεί να οδηγήσει σε πολύ χειρότερα αποτελέσματα από ένα υπέρβαρο μωρό...

  • Μου αρέσει 1

5Uz8p2.png
Link to comment
Share on other sites

kalfeli: Εμενα ο γιατρος μου εκανε καμπυλη της 1ωρας και μου ειπε αν βγει παθολογικη θα κανω την 3ωρη.τι να σου πω κ εμενα καπως μου φανηκε αυτο αλλα τον εμπιστευομαι.τι να σου πω εγω δεν ειχα προβλημα να το πιω.δεν ειναι κ τοσο χαλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Kalfeli καμπυλη μπορεις να κανεις..κ να σε πει υπερβολικη δεν σε νοιαζει..ωστοσο μπορεις να τον ρωτησεις για ποιο λογο τη θεωρει περιττη...μπορει να το κανει λογω εμετων κ να μην θελει να σε ταλαιπωρησει γιατι βαση ιστορικου(ηλικια, βαρος, εξετασεις) ειναι λιγοτερο πιθανο...προσωπικά εγω σκεφτομουν πολυ τη τουλαχιστον διωρη αναμονη στο νοσοκομείο καθως ειμαι ολη μερα στο κρεβάτι  κ φοβομουν ολο αυτο μην επιβαρυνει τον τραχηλο...δεν του ειπα κατι απο μόνος  του το ειπε.μην ανησυχείς μιλησε μαζι του αν σε αγχωνει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί όντως να μη θέλει να με ταλαιπωρήσει. Άσε που έχω πάρει μόλις μισό κιλό από το αρχικό μου βάρος (και ήμουν αδύνατη). Οπότε μάλλον δεν το θεωρεί και τόσο πιθανό να υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια από άποψη ηλικίας δεν είμαι και μικρή.


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Kalfeli είπε:

Τι να πω τώρα σχετικά με την καμπύλη σακχάρου και το ντοπλερ που μου λέτε.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και δεν έχουν μια γενική γραμμή. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί να το ρισκάρει κάποιος και να πει μην τα κάνεις αν όντως χρειάζονται. Τώρα αν του τα ξανααναφέρω θα με λέει πάλι υπερβολική. Σκεφτομαι να πάω να κάνω μόνη μου καμπύλη όμως δε θέλω να κάνω αυτή τη μεγάλη διαδικασία που περιγράφετε γιατί έχω ακόμη πρόβλημα με εμετούς. Υπάρχει και πιο σύντομη και πως το ζητάω?

Εμένα ο γιατρός μου δεν θεωρει απαραιτητη ουτε την καμπυλη ούτε την ντοπλερ. Κανω καθε μηνα μετρηση σακχαρου 1 ωρα μετα το φαγητο και αν αυτη η μετρηση καποια φορα δεν ηταν οκ μου πε οτι τοτε θα καναμε καμπυλη.. επισης για την ντοπλερ επειδη εως τωρα εχουμε ολες τις ενδειξεις οτι ολα ειναι οκ δεν τη θεωρει απαραιτητη, αν ωστοσο λεει δει κατι να τον προβληματιζει στην καθιερωμενη εξεταση μετρησεις κλπ τοτε ναι μπορει ν μου πει να την κανω ακομα και να την επαναλαμβανω αν χρειαστει... Γενικα ειναι γιατρος με εμπειρια κ τον εμπιστευομαι (εχει ξεγεννησει πανω απο 10 μωρα φιλικου κ συγγενικου μου περιβαλλοντος, δυσκολες κ ευκολες περιπτωσεις) οποτε θα κανω οτι μου πει... αλλωστε εκεινος δεν εχει καποιο κερδος απ το να μην κανω τις εξετασεις ... αν ωστοσο δεν αισθανομουν καλα κ ειχα αβεβαιοτητα θα επεμενα να τις κανω... σκοπος ειναι να μαστε ηρεμες πανω απ ολα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες!!!

Κορίτσια, μου φαίνεται θα είμαι η πρώτη της παρέας που θα γεννήσω, καθώς θα πάω μάλλον (θα το ξέρω με σιγουριά στις 20 Νοεμβρίου πουθα παω στο γιατρό) να κάνω καισαρική στις 10 Δεκεμβρίου, αν και έχω ΠΗΤ 14 Ιανουαρίου! Πρώτο και βασικό ερώτημα: Θα μπορέσω να θηλάσω;;;;

  • Μου αρέσει 3

5Uz8p2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , katja είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Κορίτσια, μου φαίνεται θα είμαι η πρώτη της παρέας που θα γεννήσω, καθώς θα πάω μάλλον (θα το ξέρω με σιγουριά στις 20 Νοεμβρίου πουθα παω στο γιατρό) να κάνω καισαρική στις 10 Δεκεμβρίου, αν και έχω ΠΗΤ 14 Ιανουαρίου! Πρώτο και βασικό ερώτημα: Θα μπορέσω να θηλάσω;;;;

Με πητ 14/1 καισαρικη 10/12 ισως κρατησουν το μωρο προληπτικα σε θερμοκοιτιδα εστω ενα 24ωρο

Γενικα ομως αν ενα μωρο χρειαστει μενν δ ειναι απαραιτητο οτι δ θα μπορεσει να θηλασει,κανει ομως μια δυσκολη αρχη

Αν ξερεις οτι δ θα παρεις αμεσα το μωρο φροντισε να δανειστεις νοσοκομειαμο θηλαστρο να βγαζεις γαλα

Μπορεις να βρεις κ εναν συμβουλο θηλασμου ετσι ωστε οποιοδηποτε πρβλμ υπαρξει να σε καθοδηγησει σωστα

Γερα μωρακια κοριτσια κ στην ωρα τους!

Link to comment
Share on other sites

@vikib Δυστυχώς λόγω του ιατρικού προβλήματος με τον πλακούντα, δεν το διακινδυνεύει ο γιατρός να πάω αργότερα....

Μακάρι να μπορούσα να πάω αργότερα, αλλά όσο μεγαλώνει το μωρό, τόσο περισσότερο κινδυνεύουμε και οι δύο από υψηλές πιθανότητες αιμοραγίας και σοβαρών επιπλοκών... Για αυτό είπε ότι πρέπει μόλις μπώ στο μήνα μου να το πάρει... :(


5Uz8p2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , katja είπε:

@vikib Δυστυχώς λόγω του ιατρικού προβλήματος με τον πλακούντα, δεν το διακινδυνεύει ο γιατρός να πάω αργότερα....

Μακάρι να μπορούσα να πάω αργότερα, αλλά όσο μεγαλώνει το μωρό, τόσο περισσότερο κινδυνεύουμε και οι δύο από υψηλές πιθανότητες αιμοραγίας και σοβαρών επιπλοκών... Για αυτό είπε ότι πρέπει μόλις μπώ στο μήνα μου να το πάρει... :(

Φυσικα ο γιατρος θα κρινει ποτε θα γινει η καισαρικη,οταν μαλιστα ειναι σοβαρος ο λογος για καισαρικη οπως εσενα

Απλα σου το εγραψα για να ξερεις οτι μπορει να μεινει το μωρο προληπτικα θερμοκοιτιδα,αν μπορουν να σου το δωσουν στην ανανηψη θα ειναι πολυ καλο

Κ φυσικα οποτε μπορεσεις εσυ κ σηκωθεις να πας να το δεις

Γενικα για την καισαρικη,δυσκολο αλλα οσο πιο γρηγορα σηκωθειτε τοσο το καλυτερο,εφοσον δωσει το οκ ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...