Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, november rain είπε:

Φραπεδακι πίνω ένα το πρωί και μισό το απόγευμα.ουτε εγώ έχω όρεξη ιδιαίτερα,σε σχέση με παλιά που έπινα 3 την ημέρα... γενικα το στομάχι μου είναι συνεχώς ανακατεμένο

Ένα έχω να σου πω: στην τρίτη μου εγκυμοσύνη κάναμε να μιλήσουμε από τότε που ήμουν 2 μηνών έγκυος έως τό μωρό που έγινε 6 μηνών, δηλαδή 13 μήνες περίπου ούτε καλημέρα και μένουμε πάνω κάτω.... αλλά επειδή βλέπω έχετε γράψει ένα σκασμο μνμ και δεν σας προλαβαίνω θα ξαπλώσω λίγο να κοιμηθώ γιατί είμαι κομμάτια και το βράδυ ναμαστε καλά θα σου αναλύσω το δράμα που βίωσα και θα απαντήσω και στα άλλα μνμ των κοριτσιών....

Εμείς σε περιμένουμε, έλα δεν μας είπες τίποτα για σένα... εγώ είμαι κοντά σε σένα, 5,6 βδομάδων αλλά λόγω καισαρικών και παρέας ωραίας κατέληξα και γω εδώ...

Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.αυτη η παρέα που κάνουμε ανώνυμη ή μη, είναι ψυχοθεραπεία για όλες τις κοπέλες που έχουν τα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα τους, λόγω ορμονών της εγκυμοσύνης.και είναι απολύτως ανεκτό από την πλευρά μου τουλάχιστον, να ακούω οτιδήποτε πρόβλημα ή ανούσια χαζομάρα κατά εσένα, αντιμετωπίζει η κάθε κοπέλα.το να λέει μια κοπέλα ότι αντιμετωπίζει θέμα με την πεθερά της και να παίρνει απάντηση σαν τη δική σου νομίζω ότι δεν το χρειάζεται.τι εννοεις να αποδεχτει τα πραγματα οπως είναι; που ζουμε ;στον αιωνα τον προηγουμενο; πιο πολύ στήριξη χρειάζεται ή μια καλή κουβέντα.και δεν ψάχνετε να ισιωσει κανέναν τις σκέψεις της θέλει να μοιραστεί.αν δεν μπορείς να την βοηθήσεις τουλάχιστον μην κρίνεις.

@november rain μου νομίζω οτι παρεξηγήθηκα!  Ο γραπτός λόγος δεν βοηθάει... Πρώτον σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κρίνω κανένα, δεύτερον όχι μόνο είναι ανεκτό, αλλά είναι και το ζητούμενο να λέει η κάθεμία ότι θέλει- άλλωστε απο επιλογή είμαστε εδώ πέρα και τρίτον και επί της ουσίας, όταν λέω να αποδεχτούμε τα πράγματα όπως είναι το λέω για να μην μας αγχώνουν. Φυσικά και θα μας χαλάσουν συμπεριφορές και καταστάσεις, αλλά επειδή αυτή τη στιγμή η σωματική αλλά και η ψυχική υγεία μας προέχουν, πρότεινα για αυτό το διάστημα τουλάχιστον να βάζουμε τους εαυτούς μας πάνω απο όλα. Συγγνώμη αν φάνηκα επιθετική, δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια πως πανε τα συμπτωματα? Μπορειτε κ μαγειρευτε? Και τρωτε κανονικα? Εγω με φιδε τη βγαζω:-( κ πειναωωω συνεχεια.

Οι αλλες κοπελες δε μπαινουν συχνα?

Annaz

Katerinakiii

Mit2009

Synnefaki  hremhses?eisai kalytera?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Floraki είπε:

Κοριτσια πως πανε τα συμπτωματα? Μπορειτε κ μαγειρευτε? Και τρωτε κανονικα? Εγω με φιδε τη βγαζω:-( κ πειναωωω συνεχεια.

Οι αλλες κοπελες δε μπαινουν συχνα?

Annaz

Katerinakiii

Mit2009

Synnefaki  hremhses?eisai kalytera?

Εγώ δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα πια.Οι αναγούλες μου ειναι πολυ ελεγχόμενες.Σπανίως με πιάνουν έντονοι πονοκέφαλοι και τότε τυραννιέμαι πολυ. 

Αφού πεινάς να προσπαθήσεις να φας και κάτι άλλο.Σε τραβάει τίποτα;


x7gyp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Floraki Έχω αναγούλα συνέχεια κ μόνο όταν τρώω ηρεμώ κάπως...όμως έχω ποικιλία τροφής που μπορώ να καταναλώσω ευτυχώς...σήμερα όμως δεν μπορώ να πάρω τα ποδια μου από την υπνηλία. Μου φαίνεται βουνό το πώς θα βγάλω το μικρό μου βόλτα...

@if82 συμβαίνουν αυτά με τον γραπτό λόγο έχεις δίκιο..εγώ, για παράδειγμα,δεν βρήκα τίποτα το επιλήψιμο και επικριτικό σε ό,τι έγραψες αλλά σε άλλον μπορεί να άγγιξαν ευαίσθητη χορδή.. :)

 

@Anna z ξεκίνησαν οι πονοκέφαλοι; είχα πολύ έντονους στον 3ο-4ο μήνα, οφείλονται σε αγγειοδιαστολή...εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς πολύ...

  • Μου αρέσει 1

tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites

@Synnefaki συνήθως με πιάνουν όταν έχω έντονη και κουραστική μέρα.γενικά πάσχω απο ημικρανίες αλλα απο τότε που έμεινα έγκυος απαλλάχθηκα.σε σύγκριση με τις ημικρανίες ο πόνος ευτυχώς είναι πιο ήπιος.

πώς αντιμετώπιζες εσύ τους πονοκέφαλους;


x7gyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Anna z είπε:

@Synnefaki συνήθως με πιάνουν όταν έχω έντονη και κουραστική μέρα.γενικά πάσχω απο ημικρανίες αλλα απο τότε που έμεινα έγκυος απαλλάχθηκα.σε σύγκριση με τις ημικρανίες ο πόνος ευτυχώς είναι πιο ήπιος.

πώς αντιμετώπιζες εσύ τους πονοκέφαλους;

Με παρακεταμόλη χαμηλής δόσης όχι τα extra. 

  • Μου αρέσει 1

tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Anna z είπε:

Εγώ δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα πια.Οι αναγούλες μου ειναι πολυ ελεγχόμενες.Σπανίως με πιάνουν έντονοι πονοκέφαλοι και τότε τυραννιέμαι πολυ. 

Αφού πεινάς να προσπαθήσεις να φας και κάτι άλλο.Σε τραβάει τίποτα;

Μονο φιδε κ τυροπιτα κουρου τρωω ολα τα αλλα με αηδιαζουν κ εχω αναγουλες.ποτε ποτε τρωω κ ενα φρουτο με το ζορι. Πριν παω να φαω κατι αηδιαζω κ φυσικα μενω νηστικη.δεν εχω νιωσει χορτασμενη. Πονοκεφαλους εχω κ γω ποτε ποτε.τι να κανουμε?υπομονη πρεπει.ωρες ωρες απελπιζομαι ελπιζω να αρζισουν να υποχωρουν σαν εσενα.:)

πρίν από 33 λεπτά , Synnefaki είπε:

@Floraki Έχω αναγούλα συνέχεια κ μόνο όταν τρώω ηρεμώ κάπως...όμως έχω ποικιλία τροφής που μπορώ να καταναλώσω ευτυχώς...σήμερα όμως δεν μπορώ να πάρω τα ποδια μου από την υπνηλία. Μου φαίνεται βουνό το πώς θα βγάλω το μικρό μου βόλτα...

@if82 συμβαίνουν αυτά με τον γραπτό λόγο έχεις δίκιο..εγώ, για παράδειγμα,δεν βρήκα τίποτα το επιλήψιμο και επικριτικό σε ό,τι έγραψες αλλά σε άλλον μπορεί να άγγιξαν ευαίσθητη χορδή.. :)

 

@Anna z ξεκίνησαν οι πονοκέφαλοι; είχα πολύ έντονους στον 3ο-4ο μήνα, οφείλονται σε αγγειοδιαστολή...εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς πολύ...

Σε καταλαβαινω...θελει περισσοτερη υπομονη οταν εχεις παιδακι..καλη δυναμη.:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω πρόβλημα με ορισμένα φαγητά που μου δημιουργούν φούσκωμα και ξινίλες. Έχω βρει περίπου ποια είναι κ τα αποφεύγω . Κυρίως τρώω ζυμαρικά γτ έχω δει ότι έχουν τις λιγότερες επιπτώσεις .... 


S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mariachi είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πρόβλημα με ορισμένα φαγητά που μου δημιουργούν φούσκωμα και ξινίλες. Έχω βρει περίπου ποια είναι κ τα αποφεύγω . Κυρίως τρώω ζυμαρικά γτ έχω δει ότι έχουν τις λιγότερες επιπτώσεις .... 

Εισαι τυχερη που το εχεις καταφερει αυτο. Εγω επινα το γαλα την προηγουμενη εβδομαδα κ τωρα με αηδιαζει..οπως κ μερικα φρουτα.τη μια μερα μπορει να το τρωω κ την αλλη οχι.κ φυσικα δε μπορω να μαγειρεψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Μαιρουλι είπε:

Γεια σας και παλι κοριτσια!! Σε ποια εβδομαδα ειστε? Εγω στην 9η

Εγω παντως με το φαγητο δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα.... απλα.... πειναω υπερβολικα 

Μαιρουλι μου κι εγω μια απο τα ίδια πεινάω όλη την ωρα. Εγώ σημερα μπήκα στην 10η


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες ..πολυ λιγες αναγουλες αραια και που..και το στηθος μου σιγα σιγα σταματαταει να με ποναει..αφο ωρες ωρες ανησυχω μηπως εγινε κατι..και ερχεται ο αντρας μου και με συνεφερνει...8η βδομαδα ειμαι

το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι θα αναγκαστω να κανω περιδεση και γενικα ολη την εγκυμοσυνη μου θα τη βγαλω ξαπλα..και οσο το σκεφτομαι πεφτω πολυ ψυχολογικα ,μηπως δεν παρω αρκετες βδομαδες.γιατι και ο γιατρος μου δεν ειναι γενικα ενθαρυντικος ανθρωπος. Αλλα σκοπευω να τον διαψευσω!!

ουφ τα ειπα και αλαφρωσα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , rainbow είπε:

εγω μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες ..πολυ λιγες αναγουλες αραια και που..και το στηθος μου σιγα σιγα σταματαταει να με ποναει..αφο ωρες ωρες ανησυχω μηπως εγινε κατι..και ερχεται ο αντρας μου και με συνεφερνει...8η βδομαδα ειμαι

το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι θα αναγκαστω να κανω περιδεση και γενικα ολη την εγκυμοσυνη μου θα τη βγαλω ξαπλα..και οσο το σκεφτομαι πεφτω πολυ ψυχολογικα ,μηπως δεν παρω αρκετες βδομαδες.γιατι και ο γιατρος μου δεν ειναι γενικα ενθαρυντικος ανθρωπος. Αλλα σκοπευω να τον διαψευσω!!

ουφ τα ειπα και αλαφρωσα...

Ετσι, να τον διαψεύσεις!στο εύχομαι ολόψυχα!

  • Μου αρέσει 1

x7gyp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Synnefaki είπε:

@Floraki 

@if82 συμβαίνουν αυτά με τον γραπτό λόγο έχεις δίκιο..εγώ, για παράδειγμα,δεν βρήκα τίποτα το επιλήψιμο και επικριτικό σε ό,τι έγραψες αλλά σε άλλον μπορεί να άγγιξαν ευαίσθητη χορδή.. :)

 

@Anna z

Άλλοι το ονομάζουν ευαίσθητη χορδή ,άλλοι αγένεια.. είναι καθαρά από ποια πλευρά το βλέπεις.αλλα καλό θα είναι να μην δοθεί άλλη έκταση στο θεματακι γιατί λίγο οι ορμόνες λίγο ο γραπτός λόγος δεν θέλει και πολύ να παρεξηγηθουμε...

10 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

@Synnefaki μου, στην αρχή ήταν η καλύτερη. όταν μετά άρχισε να καταλαβαίνει ότι έχω κι εγ'ω προσωπικότητα και δεν γίνεται να γίνεται πάντα το δικό της- αφού έτσι την έμαθαν οι γιοι της και ο άντρας της τόσα χρόνια- έγινε πολύ επιθετική απέναντι μου. Ο συζυγος στην αρχή με έλεγε υπερβολική, δεν με πίστευε ποτε ότι η μάνα του λέει και κάνει αυτα που με πειράζανε, ώσπου την ηχογράφησα και τα έβαλα να τα ακούσει μπροστά της..... Εκεί έγινε ένα μεγάλο μπαμ. Βάλθηκε ένα μήνα με τα το γαμο να μας χωρίσει, αλλά μάλλον ο γιος της κατάλαβε το παιχνίδι της. Να φανταστείτε ήθελε να με στειλει στο χωριο για να φυλάω τους παππουδες-γονεις της- να μενουμε δηλαδη μαζι με τους παππουδες!! Άκουσον άκουσον...... Έχω περάσει πολλά, πιστεύω πως τόσο καιρό που δεν έμενα έγκυος ευθυνόταν αυτή και τα νεύρα που μου προκαλούσε!! Αφήστε δε με την μητέρα μου τι μίσος έχει. Και τώρα, μόλις μάθαν ότι είμαι έγκυος, μου φιλάει το κεφαλακι , μου χαιδεύει τα μαλλάκια και είμαι η καλύτερη. εμένα όταν τη βλέπω μου έρχεται αναγούλα!!!! Αφήστε δε ότι νομίζει ότι θα φάω τα λεφτά του γιόκα της, άσχετα αν εγώ δουλεύω και βγάζω περισσότερα!! 

εύχομαι κοριτσάκι μου να έχεις ευχα΄ριστα νέα -που θα έχεις- και να ακολουθήσουμε και οι υπόλοιπες!!!!

Πιστέυω της έχω κάνει σαφές πλέον ότι δεν σηκώνω άλλα , επίσης την βλέπω 2 με 3 φορές το μήνα , έχω κόψει τα πολλά πολλά. Ευτυχώς πλέον ο σύζυγος δεν μου λεει να βγαινω με τη μανα του για καφε, γιατι κι εκεινη μονη είναι. Χεστηκα πηγα να του πω οταν μου το πε, αλλα εκανα αυτο που λες... Εσκυβα , έσκυβα εσκυβα ώσπου έμαθε να με καβαλαει!! Τερμα αυτά

Συγνώμη αλλά τώρα εδωσες απάντηση στο πρόβλημα  σου.:shock::shock: ο σύζυγος σου ελεγε να βγαίνεις με την μαμά του για καφέ....το πρόβλημα δεν είναι η μαμά του, το πρόβλημα είναι ο άντρας σου τι ρόλο παίζει σε όλο αυτό.αν ο γιος βάλει όρια και ξεκαθαρίσει ότι τώρα φτιάχνει το δικό του σπίτι με την δική του γυναίκα και κάπου εκεί κλείνει η πόρτα του σπιτιού μας, τότε η συμπεθέρα θα είχε λάβει τα μηνύματά.αρα νομίζω πως κάτι έχει να ξεκαθαρίσει ο δικός σου στη μανούλα του για να κυλήσει ομαλά η συμβίωση... άλλο μάνα άλλο σύζυγος, άλλη η αγάπη προς την μάνα άλλη προς την σύζυγο.δεν μπερδεύουμε τις 2 σχέσεις, είναι διαφορετικές και καθεμία ξεχωριστή.αν δεν ξεκαθαρίσει τον ρόλο της καθεμιάς σας τότε το αποτέλεσμα θα είναι να έρχεστε πεθερά-νυφη σε κόντρα.

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

εγω μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες ..πολυ λιγες αναγουλες αραια και που..και το στηθος μου σιγα σιγα σταματαταει να με ποναει..αφο ωρες ωρες ανησυχω μηπως εγινε κατι..και ερχεται ο αντρας μου και με συνεφερνει...8η βδομαδα ειμαι

το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι θα αναγκαστω να κανω περιδεση και γενικα ολη την εγκυμοσυνη μου θα τη βγαλω ξαπλα..και οσο το σκεφτομαι πεφτω πολυ ψυχολογικα ,μηπως δεν παρω αρκετες βδομαδες.γιατι και ο γιατρος μου δεν ειναι γενικα ενθαρυντικος ανθρωπος. Αλλα σκοπευω να τον διαψευσω!!

ουφ τα ειπα και αλαφρωσα...

Αγάπη γιατί να κάνεις περίδεση; Έχεις ιστορικό;

3 ώρες πρίν, Μαιρουλι είπε:

Γεια σας και παλι κοριτσια!! Σε ποια εβδομαδα ειστε? Εγω στην 9η

Εγω παντως με το φαγητο δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα.... απλα.... πειναω υπερβολικα 

Αχ τι μου θύμησες τώρα...

3 ώρες πρίν, Floraki είπε:

 

 

4 ώρες πρίν, Mariachi είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πρόβλημα με ορισμένα φαγητά που μου δημιουργούν φούσκωμα και ξινίλες. Έχω βρει περίπου ποια είναι κ τα αποφεύγω . Κυρίως τρώω ζυμαρικά γτ έχω δει ότι έχουν τις λιγότερες επιπτώσεις .... 

Κι εγώ έχω όλο ανακάτεμα στο στομάχι, όλο ναυτία, χωρίς να κάνω εμετό.οτι φάω μετά από μισή ώρα ξαναπειναω, αηδία μου προκαλούν σχεδόν όλα τα γλυκά, τά φρούτα εκτός από μπανανα και το μόνο πράγμα που ηρεμεί το στομάχι μου είναι τα πατατάκια με ρίγανη... οι παραξενιές μιας εγκύου...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...