Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Love!!! said:

ΑΑΑ τέλεια σε ευχαριστώ πολύ... εμένα μου είπε ότι θα δούμε για ενδομητρίτιδα άρα μάλλον το ALICE θα κάνω.... θα του ζήτησω και το ΕΜΑ ελπίζω αύτα να μην χρειάζονται προαιτημασία ενδομητρίου για να γίνουν όποως το ΕRA...

νομίζω μπορούν να γίνουν όλα μαζί δηλαδή με το ίδιο δείγμα να γίνουν και τα δύο!

εγω εχω κανει του νικα βεβαια και σε τεχνητο και σε φυσικο κανονικά δε χρειαζονται προετοιμασία τεχνητα αλλα καλο ειναι να γινονται τις ημερες του κυκλου που συστηνουν οι αναλυτες


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Petra είπε:

Πρέπει να κάνεις ένα mock κύκλο, προετοιμασία σα να έκανες ΕΤ, και να πάρει ο γιατρός το δείγμα την ημέρα που υποτίθεται θα σου έκανε τη μεταφορά (19η-21η περίπου)

 

Γύρω στο χιλιάρικο μας κόστισε, πληρώσαμε απευθείας στο λογαριασμό της εταιρείας στην Ισπανία ( για τα ERA, EMMA, ALICE tests)

 

Εγώ έκανα σύνολο 3 ΕΤ εως τώρα, όλες με κατεψυγμένα. Τα αποτελέσματα του ERA είναι χρήσιμα για την ΕΤ κατεψυγμένων. Επειδή είναι ακριβή εξέταση και είχα ήδη 3 αποτυχίες, αποφάσισα να το κάνω. Εσένα, αφού είναι η πρώτη ΕΤ με κρυοσυντηρημένα, πρέπει να το ζυγίσεις αν σε συμφέρει, καθώς δεν το έχεις ξαναδοκιμάσει με αυτό το πρωτόκολλο. Συζήτησέ το με το γιατρό σου. Πάντως ο δικός μου το πιστεύει πολύ σε αυτό το τεστ, μένει να δούμε αν θα μας βοηθήσει τελικά.

Καλημέρα,

Τα αποτελέσματα ERA που μου εστάλησαν προτείνουν να γίνει η ΕΤ στις 155 συν/πλην 3 ώρες μετά την έναρξη προγεστερόνης. Όλες τις μεταφορές στο παρελθόν τις έκανα γύρω στις 131 ώρες!

Εχω κάνει και εγώ το ερα. Σε εμένα δείχνει 12 ώρες λιγότερες. Δηλαδή 6 ημέρες κλειστές.Σε τεχνητό +  ov itrelle. Εμείς δεν το υπολόγισα με ώρες. Απλά το ότι λένε 12 ώρες λιγότερες δε σημαίνει ότι το εμβρυο ζει μόνο τόσο λίγο. Γενικώς ρωτουσα αν το έχεις συζητήσει. Να ρωτήσω κάτι ακόμη. Ίσως να το έχεις γράψει. Αλλά επειδή είμαστε τόσες κοπέλες δε το θυμάμαι. Μπορείς να μας γράψεις σε ποιο γιατρο-κέντρο είσαι; Είσαι η δεύτερη που έγραψε για το januvia(κάπου το έχω διαβάσει και αλλού αλλά δε θυμάμαι που) είναι πολύ καινούργιο και μου κάνει θετική εντύπωση που το δοκιμάζει ο γιατρός σου. Καλή επιτυχία  σε όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εχω κάνει και εγώ το ερα. Σε εμένα δείχνει 12 ώρες λιγότερες. Δηλαδή 6 ημέρες κλειστές.Σε τεχνητό +  ov itrelle. Εμείς δεν το υπολόγισα με ώρες. Απλά το ότι λένε 12 ώρες λιγότερες δε σημαίνει ότι το εμβρυο ζει μόνο τόσο λίγο. Γενικώς ρωτουσα αν το έχεις συζητήσει. Να ρωτήσω κάτι ακόμη. Ίσως να το έχεις γράψει. Αλλά επειδή είμαστε τόσες κοπέλες δε το θυμάμαι. Μπορείς να μας γράψεις σε ποιο γιατρο-κέντρο είσαι; Είσαι η δεύτερη που έγραψε για το januvia(κάπου το έχω διαβάσει και αλλού αλλά δε θυμάμαι που) είναι πολύ καινούργιο και μου κάνει θετική εντύπωση που το δοκιμάζει ο γιατρός σου. Καλή επιτυχία  σε όλα. 

Σύμφωνα με το αποτέλεσμα που έλαβα, χρειάζονται για την περίπτωσή μου 6μιση ημέρες κλεισμένες (αναγράφονται οι ώρες γιαυτό αναφέρθηκα σε αυτό σε προηγούμενο ποστ μου). Το δείγμα ελήφθη στις 5μιση ημέρες. Λογικά το έμβρυο ζει περισσότερο, απλά αν πετύχει αυτό το ιδανικό χρονικό διάστημα ή παράθυρο και φυσικά δεν υπάρχουν άλλα ζητηματάκια (ανευπλοειδία εμβρύου, πολύποδες/συμφύσεις, ανοσολογικά κλπ κλπ) τότε μαλλον πετυχαίνουμε και την εμφύτευση. 

Είμαι στο ιασώ με τον Κ. Κωστ..ρα, Με διαβεβαίωσε ότι το φάρμακο είναι πολύ παλιό και δοκιμασμένο (για το διαβήτη) με γνωστές τυχόν παρενέργειες - με συμβούλεψε να απέχω αυστηρά από το αλκόολ για να μην επιβαρυνθεί το πάγκρεας. Τα τελευταία χρόνια δοκιμάζεται και για την ενδυνάμωση του ενδομητρίου. Το έλαβα για 3 μήνες. Ψάξε αν θέλεις σε ξένες δημοσιεύσεις για τη σύνδεση της σιταγλιπτίνης (januvia) με τη βελτίωση του ενδομητρίου σε περιπτώσεις πολλαπλών αποβολών.

Σήμερα, στο πλαίσιο προετοιμασίας για FET, είδαμε το ενδομήτριο πάνω από 7mm, πράγμα δύσκολο για την περίπτωσή μου, με ολοκάθαρες τις 3 πτυχές που πρέπει να έχει. Νομίζω ότι κάποιο ρόλο πρέπει να έπαιξε το φάρμακο, κατόπιν φυσικά και της εκκαθάρισης των συμφύσεων τον περασμένο Νοέμβριο. 

Αν θυμάμαι καλά έχεις αναφέρει στο παρελθόν ότι είσαι νομικός, όπως κι εγώ. Πάμε να πάρουμε και πτυχίο ιατρικής μετά από τόσο διάβασμα; Αντέχεις;; :D

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Petra είπε:

Σύμφωνα με το αποτέλεσμα που έλαβα, χρειάζονται για την περίπτωσή μου 6μιση ημέρες κλεισμένες (αναγράφονται οι ώρες γιαυτό αναφέρθηκα σε αυτό σε προηγούμενο ποστ μου). Το δείγμα ελήφθη στις 5μιση ημέρες. Λογικά το έμβρυο ζει περισσότερο, απλά αν πετύχει αυτό το ιδανικό χρονικό διάστημα ή παράθυρο και φυσικά δεν υπάρχουν άλλα ζητηματάκια (ανευπλοειδία εμβρύου, πολύποδες/συμφύσεις, ανοσολογικά κλπ κλπ) τότε μαλλον πετυχαίνουμε και την εμφύτευση. 

Είμαι στο ιασώ με τον Κ. Κωστ..ρα, Με διαβεβαίωσε ότι το φάρμακο είναι πολύ παλιό και δοκιμασμένο (για το διαβήτη) με γνωστές τυχόν παρενέργειες - με συμβούλεψε να απέχω αυστηρά από το αλκόολ για να μην επιβαρυνθεί το πάγκρεας. Τα τελευταία χρόνια δοκιμάζεται και για την ενδυνάμωση του ενδομητρίου. Το έλαβα για 3 μήνες. Ψάξε αν θέλεις σε ξένες δημοσιεύσεις για τη σύνδεση της σιταγλιπτίνης (januvia) με τη βελτίωση του ενδομητρίου σε περιπτώσεις πολλαπλών αποβολών.

Σήμερα, στο πλαίσιο προετοιμασίας για FET, είδαμε το ενδομήτριο πάνω από 7mm, πράγμα δύσκολο για την περίπτωσή μου, με ολοκάθαρες τις 3 πτυχές που πρέπει να έχει. Νομίζω ότι κάποιο ρόλο πρέπει να έπαιξε το φάρμακο, κατόπιν φυσικά και της εκκαθάρισης των συμφύσεων τον περασμένο Νοέμβριο. 

Αν θυμάμαι καλά έχεις αναφέρει στο παρελθόν ότι είσαι νομικός, όπως κι εγώ. Πάμε να πάρουμε και πτυχίο ιατρικής μετά από τόσο διάβασμα; Αντέχεις;; :D

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Στην εμβρυομεταφορα που έκανες  και είχες τη βιοχημικη τα έβαλες τα εμβρυα με 5 ημερες ακριβώς  συμπληρωμενες προγεστερονης σε παρόμοιο κυκλο(φυσικό, τεχνητό) απλά 1 και μισή μέρα νωρίτερα από το παράθυρο σου τις 6 και μισή ημέρες; Αυτό το φάρμακο αν δεν κάνω λάθος είναι για το διαβήτη.. Το παίρνεις από το στόμα;Να ρωτήσω μια βλακεια. Εσύ αν δεν έχεις πρόβλημα με το σάκχαρο δεν σε επηρεάζει κάπου; πχ υπογλυκαιμίες; Γιατί εγώ παίρνω το γκλουκοφας που θεωρητικά βοηθούσε στα ωαρια(όταν με ενδιέφεραν) αλλά έχω και το θέματακι μου.. μη πω θεματαρα με το σάκχαρο..Εχω διαβάσει προ πολλού άρθρα για τη σιταγλιπτινη,για αυτό σε ρωτάω τόσα.. Εγώ δεν είχα ποτέ εμφύτευση, ενδομήτριο παλιά καλό, τώρα απλά συμπαθητικό... Τίποτα ιδιαίτερο.. Και ψάχνω να δω αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει την μητρα να κρατήσει επιτέλους ένα μωρό σε συνδυασμό με το θέμα με το σακχαρο που έχω... 

Αν εσύ πας για β πτυχίο,εγω με τοσα χρόνια, σίγουρα σε τρώω στα χρόνια.. (Χι! ΧΙ!) είμαι ηδη στο μεταπτυχιακό.. Καλή επιτυχιααααα. Να μας γράφεις νέα.... 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Στην εμβρυομεταφορα που έκανες  και είχες τη βιοχημικη τα έβαλες τα εμβρυα με 5 ημερες ακριβώς  συμπληρωμενες προγεστερονης σε παρόμοιο κυκλο(φυσικό, τεχνητό) απλά 1 και μισή μέρα νωρίτερα από το παράθυρο σου τις 6 και μισή ημέρες; Αυτό το φάρμακο αν δεν κάνω λάθος είναι για το διαβήτη.. Το παίρνεις από το στόμα;Να ρωτήσω μια βλακεια. Εσύ αν δεν έχεις πρόβλημα με το σάκχαρο δεν σε επηρεάζει κάπου; πχ υπογλυκαιμίες; Γιατί εγώ παίρνω το γκλουκοφας που θεωρητικά βοηθούσε στα ωαρια(όταν με ενδιέφεραν) αλλά έχω και το θέματακι μου.. μη πω θεματαρα με το σάκχαρο..Εχω διαβάσει προ πολλού άρθρα για τη σιταγλιπτινη,για αυτό σε ρωτάω τόσα.. Εγώ δεν είχα ποτέ εμφύτευση, ενδομήτριο παλιά καλό, τώρα απλά συμπαθητικό... Τίποτα ιδιαίτερο.. Και ψάχνω να δω αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει την μητρα να κρατήσει επιτέλους ένα μωρό σε συνδυασμό με το θέμα με το σακχαρο που έχω... 

Αν εσύ πας για β πτυχίο,εγω με τοσα χρόνια, σίγουρα σε τρώω στα χρόνια.. (Χι! ΧΙ!) είμαι ηδη στο μεταπτυχιακό.. Καλή επιτυχιααααα. Να μας γράφεις νέα.... 

Ναι, τα έβαλα στις 5μιση ημέρες, ξεκίνησα Παρασκευή μεσάνυχτα (προς Σάββατο) προγεστερόνη και τα έβαλα Πέμπτη στις 11πμ αν θυμάμαι καλά. Βέβαια τότε μπορεί να έφταιγαν οι συμφύσεις, μπορεί τα ίδια τα βλαστοκυστάκια, αν και μορφολογικά τουλάχιστο ήταν πολύ καλά, μπορεί δεν ξέρω τι άλλο... Τώρα θα πάρω μια μέρα επιπλέον προγ.

To januvia τα λάμβανα από στόμα, δεν έχω θέματα με σάκχαρο, οι εξετάσεις μου βγήκαν σχετικά καλές (καμπύλες κλπ), τώρα για υπογλυκαιμίες, δεν έχω καταλάβει κάτι, πχ αδυναμία (είμαι κ λιγάκι "σκυλί μαύρο" γενικά χαχαχα, χοντρόπετση). Τι να πω, δεν είμαι και ειδικός, να μη σου πω κάτι που δεν ισχύει.. Δες το λίγο και με το γιατρό σου, μήπως κάνει για την περίπτωσή σου, δε χάνεις τίποτα.

Ευχαριστώ για τις ευχές και φυσικά ανταποδίδω!! Από αρχές 2019 το παλεύουμε, κοντεύουμε τα 40 με το σύζυγο, δεν το βάζουμε κάτω φυσικά!! :) Θα ενημερώσω για εξελίξεις!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Love!!! είπε:

Η 1 μου ήταν κανονική 300 gonal η δευτέρη ήταν με femara & 150 Altermon φυσικός τροποποιήμενος ή mini IVF.  όταν το ρώτησα μου είπε ότι απο άποψή υγείας δεν έχω θέμα δίοτι η δόση στη δεύτερη είναι πολύ μίκρη και δε υπάρχει λόγος να φοβάμαι... έπισεις μου είπε ότι πολλές φορές όταν δεν έχεις άψογο ορμονικό προφιλ, χρείαζεται χρόνος να έπανελθουν οι ορμόνες (εγώ έχω) εκτόε ΑΜΗ φυσικά. Τώρα τι να σου πώ... πάντως ο Δεύτρος κύκλος ήταν εξαιρετικός σε εμένα σε σχέση με τον 1.

Με αυτά τα φάρμακα τι ανταπόκριση είχες αν επιτρέπεται? Αυτά τα φάρμακα θέλουν επιτροπή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια να σας πω τα νεα μου!

17972 ηταν σημερα η ο χοριακη μου!την πεμπτη ηταν 3129. προχωραμε καλά προς το παρον..:)

Την Πεμπτη το πρωι θα παω για υπερηχο..Λογικα μονο σακο η σακους θα δω σωστα;

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, Queen 90 είπε:

Καλησπερα κοριτσια να σας πω τα νεα μου!

17972 ηταν σημερα η ο χοριακη μου!την πεμπτη ηταν 3129. προχωραμε καλά προς το παρον..:)

Την Πεμπτη το πρωι θα παω για υπερηχο..Λογικα μονο σακο η σακους θα δω σωστα;

Προχωράς τέλεια! Μπράβο κορίτσι μου! 

Ποσων εβδ είσαι;

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Queen 90 said:

Καλησπερα κοριτσια να σας πω τα νεα μου!

17972 ηταν σημερα η ο χοριακη μου!την πεμπτη ηταν 3129. προχωραμε καλά προς το παρον..:)

Την Πεμπτη το πρωι θα παω για υπερηχο..Λογικα μονο σακο η σακους θα δω σωστα;

Μπραβο κοπελα μου!!!!Ολα καλα μεχρι το τελος ευχομαι!!!

Σακους σιγουρα και εμβυρικα στοιχεια!!!!

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Προχωράς τέλεια! Μπράβο κορίτσι μου! 

Ποσων εβδ είσαι;

Ευχαριστω πολυ!Αυριο μπαινω στην 5η βδομαδα!

Just now, mominthemaking είπε:

Μπραβο κοπελα μου!!!!Ολα καλα μεχρι το τελος ευχομαι!!!

Σακους σιγουρα και εμβυρικα στοιχεια!!!!

Ευχαριστω πολυ!!!

κ μενα κατι μου λεει πως θα ειναι σακοι!την Πεμπτη θα το ξερω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Queen 90 είπε:

Ευχαριστω πολυ!Αυριο μπαινω στην 5η βδομαδα!

Ευχαριστω πολυ!!!

κ μενα κατι μου λεει πως θα ειναι σακοι!την Πεμπτη θα το ξερω!!!

Στην 5η ναι μόνο σάκους θα δείτε και εμβρυικά στοιχεία.

Αντε να δούμε. Περιμένουμε να μας δώσεις κι άλλη χαρά κοριτσάκι μου.

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Στην 5η ναι μόνο σάκους θα δείτε και εμβρυικά στοιχεία.

Αντε να δούμε. Περιμένουμε να μας δώσεις κι άλλη χαρά κοριτσάκι μου.

Ανυπομονω να παω!!Ευχομαι να ειναι ολα καλα!!Θα σας πω κ τα νεοτερα μεθαυριο! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εύχομαι να έχουμε καλά νέα σύντομα!!!!

Λοιπόν το ERA μελετάει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου και ποσο προγεστερονη χρειαζεσαι για να ωριμασει το ενδομητριο.

Το EMMA μελετάει το μικροβίωμα (τυπου pcr) (νομίζω  παρόμοιο με αυτό που θα κάνεις) 

και το ALICE κοιτάει για υπαρξη χρονιας ενδομητρίτιδας (σαν του Νικα ας πουμε)

Ακριβως αυτο. Τ alice ειναι σαν τ νικα μονο π ελεγχει στοχευμενα μικροβια π κανουν ενδομητριτιδα . Ελεγχει τα εξης.. εντεροκοκκο e coli μυκοπλασμα ουρεπλασμα χλαμυδια κ λιγα ακομα δεν τ θυμαμαι

10 ώρες πρίν, mirtouli12 είπε:

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και κάποιον άλλο γιατρό για να το επιβεβαιώσεις  & αν επιλέξεις να συνεχίσεις με τον γιατρό που έχεις,  να ελέγχεις τους μαστούς σου. 

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει κ στο γενεσις π ημουν να κανουν back to back διεγερση τ κανουν λεει στο εξωτερικο χωρις να αφηνουν να περασει διαστημα. Ειναι υποκειμενικο εγω πχ δεν θα τ εκανα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, decemberlove είπε:

Ακριβως αυτο. Τ alice ειναι σαν τ νικα μονο π ελεγχει στοχευμενα μικροβια π κανουν ενδομητριτιδα . Ελεγχει τα εξης.. εντεροκοκκο e coli μυκοπλασμα ουρεπλασμα χλαμυδια κ λιγα ακομα δεν τ θυμαμαι

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει κ στο γενεσις π ημουν να κανουν back to back διεγερση τ κανουν λεει στο εξωτερικο χωρις να αφηνουν να περασει διαστημα. Ειναι υποκειμενικο εγω πχ δεν θα τ εκανα.

Ούτε εγώ. Με βεβαιότητα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...