Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Lila ki είπε:

      Κορίτσια κάποια στιγμή με τράβηξαν οι ωοθήκες μ και επι τόπου ξεπρηστηκε το στήθος μ το βάρος που ένιωθα χαμηλά έφυγε ο πόνος στην ουρα σταματησε  … μακάρι να ήταν ιδέα μου αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες .

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Queen 90 είπε:

Καλη Σαρακοστη!ναι θα παω το πρωι αυριο!κ θα τα εχω στις 6 παλι!<_<

Ποτε σου εχει πει να πας για χοριακη;

Ολα καλα θα ειναι!!:wub:Αντε με το καλο!Καθε φορα θα ανυπομονεις να περνανε οι μερες για να πας να τα δεις!!

ναι θα σας στειλω να σας πω!Ειχα καποια καφε 3 μερες κ ανησυχα αλλα μιλησα με το γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και οτι τα ειχα κ την προηγουμενη φορα αλλα δεν το θυμαμαι!!

Τουλάχιστον θα  είναι πιο ανώδυνη αναμονή από αυτή της πρώτης χοριακής. 

Χοριακη θα κάνω το Σάββατο. Τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν και είναι ύποπτο. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 12/3/2021 at 3:05 ΜΜ, Petra είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια μου! Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου, 2 αρνητικές και μια βιοχημική, όλες βλαστοκύστες. Καθαρή υστεροσαλπιγγογραφία, υπέρηχοι κλπ, μόνο που το ενδομήτριο δυσκολευόταν να παχύνει. Κάνουμε υστεροσκόπηση το Νοέμβριο, αν και ήμουν πολύ σκεπτική για το αν χρειάζεται... Αποτέλεσμα: Συμφύσεις στα 2/3 εντός της μήτρας!! Ο γιατρός τρελάθηκε! Τα καθαρίσαμε, πήρα για 2 βδομάδες αντιβίωση και για τρεις μήνες θεραπεία με cyclacur και januvia. Τώρα ετοιμαζόμαστε για μεταφορά, με τα έμβρυα που συλλέξαμε από προηγούμενους τροποποιημένους φυσικούς - μάλλον στα τέλη του μήνα - με ένα σχετικά καλό για το ιστορικό μου ενδομήτριο.

Α! Έκανα και ERA test, και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι χρειάζομαι 24 ώρες περισσότερη προγεστερόνη. Με όλα αυτά τα δεδομένα, ας ελπίσουμε σε ένα καλό αποτέλεσμα!

Συνεπώς, μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του, καθώς ο καιρός περνάει!! Να αποκλείουμε συνεχώς παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα!!

Καλημέρα Πέτρα μου και καλή Σαρακοστή να έχουμε!!! εμένα το ενδομήριο μου ανεβαίνει κανονικά... δεν ξέρω πόσο έφτασε και τις 2 φορές πριν τη ετ σε φρέσκο κύκλο αλλά υποθέτω καλά... για να μου τα βάλει... πάραυτα θα τον ρωτήσω για να ξέρω. Εγώ αύριο πάω για τη βιοψία ενδομητρίου γνωρίζεις σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα? και μία ερώτηση ακόμα... για το ERA test όταν λές ότι χρειαζόσουν προγεστερώνη για 24 ώρες ακόμα. δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί αυτο? απο τη στιγμή που κάνεις ετ πχ την πέμπτη μέρα με βλαστοκύστες μέτα απο 2-3 μέρες δεν γίνεται η εμφύτευση άρα είσαι μέσα στο παραθύρο σου έτσι δεν είναι?

On 13/3/2021 at 7:00 ΜΜ, No Name είπε:

Γειά σας κορίτσια :) . Εμείς κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια και απέτυχε δυστυχώς... διανύω την δεύτερη μου περίοδο... Δηλαδή στης 12 Φεβρουαρίου έκανα την β'χωριακή. Και 13 αδιαθέτησα :sad: . Τώρα είναι η δεύτερη φορά μετά την προσπάθεια.  Τώρα ξεκινάω τα φάρμακα την Τρίτη;;; δηλ. Τον Απρίλιο την επόμενη.  Η πρέπει να περιμένω τον Μάιο;;; να περάσουν τρεις ολοκληρωμένη κύκλοι;;; ρωτάω εσάς πρώτα για να ξέρω πριν πάω στον γιατρό για την δεύτερη φορά προσπάθειας !!!  

Καλημέρα κορίτσι μου! εγώ έκανα την πρώτη μου με διέγερση τον Ιανουάριο & τη δεύτερή πάλι με διέγερση τον επόμενο μήνα Φεβρουάριο. ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνεις rest μεταξύ των προσπαθειών σου και ότι συνήθως το προτείνουν κυρίως για ψυχολόγικούς λόγους.


mUVMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Love!!! είπε:

Καλημέρα Πέτρα μου και καλή Σαρακοστή να έχουμε!!! εμένα το ενδομήριο μου ανεβαίνει κανονικά... δεν ξέρω πόσο έφτασε και τις 2 φορές πριν τη ετ σε φρέσκο κύκλο αλλά υποθέτω καλά... για να μου τα βάλει... πάραυτα θα τον ρωτήσω για να ξέρω. Εγώ αύριο πάω για τη βιοψία ενδομητρίου γνωρίζεις σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα? και μία ερώτηση ακόμα... για το ERA test όταν λές ότι χρειαζόσουν προγεστερώνη για 24 ώρες ακόμα. δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί αυτο? απο τη στιγμή που κάνεις ετ πχ την πέμπτη μέρα με βλαστοκύστες μέτα απο 2-3 μέρες δεν γίνεται η εμφύτευση άρα είσαι μέσα στο παραθύρο σου έτσι δεν είναι?

Καλημέρα κορίτσι μου! εγώ έκανα την πρώτη μου με διέγερση τον Ιανουάριο & τη δεύτερή πάλι με διέγερση τον επόμενο μήνα Φεβρουάριο. ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνεις rest μεταξύ των προσπαθειών σου και ότι συνήθως το προτείνουν κυρίως για ψυχολόγικούς λόγους.

Καλημέρα και συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά τα διαστήματα μεταξύ των διεγέρσεων έχουν θεσμοθετηθεί καθαρά για ιατρικούς λόγους, για να ηρεμεί ο οργανισμός από τον καταιγισμό ορμονών. Όλα αυτά γινονται για την προστασία της υγείας μας. 
Αν διαβάσετε την αιτιολογική έκθεση του νόμου για την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή περιγράφεται και αυτό. Επίσης ο εοπυυ δεν δίνει αλλεπάλληλα φάρμακα αλλά ζητά διαστήματα μεταξύ των προσπαθειών για αυτόν ακριβώς τον λόγο. 
Αυτά που λέει ο γιατρός σου που τα στηρίζει;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mirtouli12 είπε:

Καλημέρα και συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά τα διαστήματα μεταξύ των διεγέρσεων έχουν θεσμοθετηθεί καθαρά για ιατρικούς λόγους, για να ηρεμεί ο οργανισμός από τον καταιγισμό ορμονών. Όλα αυτά γινονται για την προστασία της υγείας μας. 
Αν διαβάσετε την αιτιολογική έκθεση του νόμου για την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή περιγράφεται και αυτό. Επίσης ο εοπυυ δεν δίνει αλλεπάλληλα φάρμακα αλλά ζητά διαστήματα μεταξύ των προσπαθειών για αυτόν ακριβώς τον λόγο. 
Αυτά που λέει ο γιατρός σου που τα στηρίζει;

Η 1 μου ήταν κανονική 300 gonal η δευτέρη ήταν με femara & 150 Altermon φυσικός τροποποιήμενος ή mini IVF.  όταν το ρώτησα μου είπε ότι απο άποψή υγείας δεν έχω θέμα δίοτι η δόση στη δεύτερη είναι πολύ μίκρη και δε υπάρχει λόγος να φοβάμαι... έπισεις μου είπε ότι πολλές φορές όταν δεν έχεις άψογο ορμονικό προφιλ, χρείαζεται χρόνος να έπανελθουν οι ορμόνες (εγώ έχω) εκτόε ΑΜΗ φυσικά. Τώρα τι να σου πώ... πάντως ο Δεύτρος κύκλος ήταν εξαιρετικός σε εμένα σε σχέση με τον 1.


mUVMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Love!!! είπε:

Η 1 μου ήταν κανονική 300 gonal η δευτέρη ήταν με femara & 150 Altermon φυσικός τροποποιήμενος ή mini IVF.  όταν το ρώτησα μου είπε ότι απο άποψή υγείας δεν έχω θέμα δίοτι η δόση στη δεύτερη είναι πολύ μίκρη και δε υπάρχει λόγος να φοβάμαι... έπισεις μου είπε ότι πολλές φορές όταν δεν έχεις άψογο ορμονικό προφιλ, χρείαζεται χρόνος να έπανελθουν οι ορμόνες (εγώ έχω) εκτόε ΑΜΗ φυσικά. Τώρα τι να σου πώ... πάντως ο Δεύτρος κύκλος ήταν εξαιρετικός σε εμένα σε σχέση με τον 1.

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και κάποιον άλλο γιατρό για να το επιβεβαιώσεις  & αν επιλέξεις να συνεχίσεις με τον γιατρό που έχεις,  να ελέγχεις τους μαστούς σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mirtouli12 είπε:

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και κάποιον άλλο γιατρό για να το επιβεβαιώσεις  & αν επιλέξεις να συνεχίσεις με τον γιατρό που έχεις,  να ελέγχεις τους μαστούς σου. 

τώρα με ανησύχησες .... εννοείτε θα το ψάξω


mUVMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Love!!! είπε:

τώρα με ανησύχησες .... εννοείτε θα το ψάξω

Δεν το λέω για να σε ανησυχήσω αλλά εμένα αυτά μου έχουν πει όλοι οι εξωσωματικοί που έχω απευθυνθεί αλλά και ο μαστολογος που με παρακολουθεί τακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Love!!! said:

τώρα με ανησύχησες .... εννοείτε θα το ψάξω

Καλημέρα! Θα κάνεις αυτό που θα έπρεπε να κάνεις έτσι και αλλιώς, δλδ να κάνεις έναν ετήσιο έλεγχο μαστού (υπέρηχο και ψηλάφηση). no reason to panic! 

Ανεξάρτητα από τις εξωσωματικές, από τα 30 και μετά πρέπει να κάνεις ετήσιο έλεγχο μαστού για υπάρχει ιστορικότητα της εικόνας των μαστών! όλες οι γυναίκες πρέπει να το κάνουν. Φιλιά και ηρεμία! 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Love!!! είπε:

Καλημέρα Πέτρα μου και καλή Σαρακοστή να έχουμε!!! εμένα το ενδομήριο μου ανεβαίνει κανονικά... δεν ξέρω πόσο έφτασε και τις 2 φορές πριν τη ετ σε φρέσκο κύκλο αλλά υποθέτω καλά... για να μου τα βάλει... πάραυτα θα τον ρωτήσω για να ξέρω. Εγώ αύριο πάω για τη βιοψία ενδομητρίου γνωρίζεις σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα? και μία ερώτηση ακόμα... για το ERA test όταν λές ότι χρειαζόσουν προγεστερώνη για 24 ώρες ακόμα. δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί αυτο? απο τη στιγμή που κάνεις ετ πχ την πέμπτη μέρα με βλαστοκύστες μέτα απο 2-3 μέρες δεν γίνεται η εμφύτευση άρα είσαι μέσα στο παραθύρο σου έτσι δεν είναι?

Καλημέρα Love μου και καλή Σαρακοστή, με υγεία! Για τη βιοψία ενδομητρίου, το δείγμα αποστέλλεται στην Ισπανία και τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως σε  2-3 βδομάδες.

Σχετικά με το ERA τώρα, το παράθυρο υπολογίζεται σε λίγες ώρες μόνο (αν θυμάμαι καλά στο 6ωρο περίπου μπορεί και λίγο παραπάνω, να το τσεκάρω). Σε ΕΤ κρυοσυντηρημένων, το παράθυρο για την εμφύτευση στις περισσότερες γυναίκες ανοίγει την 5η μερα από την έναρξη της προγεστερόνης, ενώ σε μια μειοφηφία ανοίγει την 4η ή την 6η. Σκέψου ότι στη φυσική σύλληψη, το έμβρυο πέφτει από τη σάλπιγγα και αναπτύσσεται παράλληλα με την ωρίμανση του ενδομητρίου, ενώ στην ΕΤ κρυοσυντηρημένων, πρέπει να πετύχουμε εκείνη την κρίσιμη, μαγική στιγμή που θα συγχρονιστούν ώστε να γίνει η εμφύτευση. Στην τελευταία μου ΕΤ, είχα βιοχημική, και ο γιατρός μου εξήγησε ότι μπορεί να πήγε να γίνει κάτι αλλά δεν ολοκληρώθηκε γιατί όταν το βάλαμε την 5η μερα, το ενδομήτριό μου ήταν ανώριμο. Την ΄6η μέρα, κάτι πήγε να κάνει, αλλά προφανώς δεν πρόλαβαν να πιαστούν τα βλαστοκυστάκια κι έτσι απέτυχε η μεταφορά. Δεν έχω γνώσεις ιατρικής, προσπαθώ να τα περιγράψω με απλά λόγια όπως το καταλαβαίνω κι εγω!

Έχεις κρυοσυντηρημένα εσύ;  Σου εύχομαι καλή επιτυχία!! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Petra είπε:

Καλημέρα Love μου και καλή Σαρακοστή, με υγεία! Για τη βιοψία ενδομητρίου, το δείγμα αποστέλλεται στην Ισπανία και τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως σε  2-3 βδομάδες.

Σχετικά με το ERA τώρα, το παράθυρο υπολογίζεται σε λίγες ώρες μόνο (αν θυμάμαι καλά στο 6ωρο περίπου μπορεί και λίγο παραπάνω, να το τσεκάρω). Σε ΕΤ κρυοσυντηρημένων, το παράθυρο για την εμφύτευση στις περισσότερες γυναίκες ανοίγει την 5η μερα από την έναρξη της προγεστερόνης, ενώ σε μια μειοφηφία ανοίγει την 4η ή την 6η. Σκέψου ότι στη φυσική σύλληψη, το έμβρυο πέφτει από τη σάλπιγγα και αναπτύσσεται παράλληλα με την ωρίμανση του ενδομητρίου, ενώ στην ΕΤ κρυοσυντηρημένων, πρέπει να πετύχουμε εκείνη την κρίσιμη, μαγική στιγμή που θα συγχρονιστούν ώστε να γίνει η εμφύτευση. Στην τελευταία μου ΕΤ, είχα βιοχημική, και ο γιατρός μου εξήγησε ότι μπορεί να πήγε να γίνει κάτι αλλά δεν ολοκληρώθηκε γιατί όταν το βάλαμε την 5η μερα, το ενδομήτριό μου ήταν ανώριμο. Την ΄6η μέρα, κάτι πήγε να κάνει, αλλά προφανώς δεν πρόλαβαν να πιαστούν τα βλαστοκυστάκια κι έτσι απέτυχε η μεταφορά. Δεν έχω γνώσεις ιατρικής, προσπαθώ να τα περιγράψω με απλά λόγια όπως το καταλαβαίνω κι εγω!

Έχεις κρυοσυντηρημένα εσύ;  Σου εύχομαι καλή επιτυχία!! 

 

Καλημέρα ναι έχω 2 βλαστοκύστες και αύριο θα κανω βιοψία ενδομητρίου για μικρόβια.... μπορώ να του ζητήσω να κάνω και αυτό μαζί ή πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένη μέρα του κύκλου?

Εγώ δεν είχα ποτέ μου σύλληψη και εφόσον είδαμε ότι βλαστοκύστες άριστες κάνω.... θέλω να εστιάσω στο ενδομήτριο... αύριο θα κάνω και φοθλ αιματολογικό και ενδοκρινολόγικο έλεγχο. 

Εάν κάνω και το ΕΡΑ τεστ μετά δε θα μένει κάτι άλλο και μπορώ να προχωρήσω σε ετ. εάν επιτρέπεται το κόστος?

Εσύ έχεις κατάψυξη? 

και τις 2 ετ που έκανα πάντως ήταν με φρέσκα όχι με παγωτίνια... δεν ξέρω εάν αυτό παίζει ρόλο? δλδ το ΕΡΑ τεστ είναι μόνο για κρυοσυντηρημένα ή και για φρέσκα? και είναι αυτό ετία υπογονιμότητας ή όχι?

Εγώ όταν το ανέφερα στο γιατρό μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνω και ότι δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα σαν εξέταση και ότι είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. εγώ παρόλα αυτα θέλω να την κάνω.


mUVMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Petra είπε:

Καλημέρα Love μου και καλή Σαρακοστή, με υγεία! Για τη βιοψία ενδομητρίου, το δείγμα αποστέλλεται στην Ισπανία και τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως σε  2-3 βδομάδες.

Σχετικά με το ERA τώρα, το παράθυρο υπολογίζεται σε λίγες ώρες μόνο (αν θυμάμαι καλά στο 6ωρο περίπου μπορεί και λίγο παραπάνω, να το τσεκάρω). Σε ΕΤ κρυοσυντηρημένων, το παράθυρο για την εμφύτευση στις περισσότερες γυναίκες ανοίγει την 5η μερα από την έναρξη της προγεστερόνης, ενώ σε μια μειοφηφία ανοίγει την 4η ή την 6η. Σκέψου ότι στη φυσική σύλληψη, το έμβρυο πέφτει από τη σάλπιγγα και αναπτύσσεται παράλληλα με την ωρίμανση του ενδομητρίου, ενώ στην ΕΤ κρυοσυντηρημένων, πρέπει να πετύχουμε εκείνη την κρίσιμη, μαγική στιγμή που θα συγχρονιστούν ώστε να γίνει η εμφύτευση. Στην τελευταία μου ΕΤ, είχα βιοχημική, και ο γιατρός μου εξήγησε ότι μπορεί να πήγε να γίνει κάτι αλλά δεν ολοκληρώθηκε γιατί όταν το βάλαμε την 5η μερα, το ενδομήτριό μου ήταν ανώριμο. Την ΄6η μέρα, κάτι πήγε να κάνει, αλλά προφανώς δεν πρόλαβαν να πιαστούν τα βλαστοκυστάκια κι έτσι απέτυχε η μεταφορά. Δεν έχω γνώσεις ιατρικής, προσπαθώ να τα περιγράψω με απλά λόγια όπως το καταλαβαίνω κι εγω!

Έχεις κρυοσυντηρημένα εσύ;  Σου εύχομαι καλή επιτυχία!! 

 

Καλημερα.Εσενα το παραθυρο συνηθως ποσες ωρες σου ειπανε οτι μενει ανοιχτο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Love!!! είπε:

μπορώ να του ζητήσω να κάνω και αυτό μαζί ή πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένη μέρα του κύκλου?

Πρέπει να κάνεις ένα mock κύκλο, προετοιμασία σα να έκανες ΕΤ, και να πάρει ο γιατρός το δείγμα την ημέρα που υποτίθεται θα σου έκανε τη μεταφορά (19η-21η περίπου)

 

Just now, Love!!! είπε:

εάν επιτρέπεται το κόστος

Γύρω στο χιλιάρικο μας κόστισε, πληρώσαμε απευθείας στο λογαριασμό της εταιρείας στην Ισπανία ( για τα ERA, EMMA, ALICE tests)

 

Just now, Love!!! είπε:

και τις 2 ετ που έκανα πάντως ήταν με φρέσκα όχι με παγωτίνια... δεν ξέρω εάν αυτό παίζει ρόλο? δλδ το ΕΡΑ τεστ είναι μόνο για κρυοσυντηρημένα ή και για φρέσκα? και είναι αυτό ετία υπογονιμότητας ή όχι?

Εγώ όταν το ανέφερα στο γιατρό μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνω και ότι δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα σαν εξέταση και ότι είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. εγώ παρόλα αυτα θέλω να την κάνω.

Εγώ έκανα σύνολο 3 ΕΤ εως τώρα, όλες με κατεψυγμένα. Τα αποτελέσματα του ERA είναι χρήσιμα για την ΕΤ κατεψυγμένων. Επειδή είναι ακριβή εξέταση και είχα ήδη 3 αποτυχίες, αποφάσισα να το κάνω. Εσένα, αφού είναι η πρώτη ΕΤ με κρυοσυντηρημένα, πρέπει να το ζυγίσεις αν σε συμφέρει, καθώς δεν το έχεις ξαναδοκιμάσει με αυτό το πρωτόκολλο. Συζήτησέ το με το γιατρό σου. Πάντως ο δικός μου το πιστεύει πολύ σε αυτό το τεστ, μένει να δούμε αν θα μας βοηθήσει τελικά.

Just now, anoulious είπε:

Καλημερα.Εσενα το παραθυρο συνηθως ποσες ωρες σου ειπανε οτι μενει ανοιχτο?

Καλημέρα,

Τα αποτελέσματα ERA που μου εστάλησαν προτείνουν να γίνει η ΕΤ στις 155 συν/πλην 3 ώρες μετά την έναρξη προγεστερόνης. Όλες τις μεταφορές στο παρελθόν τις έκανα γύρω στις 131 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Petra είπε:

Πρέπει να κάνει ένα mock κύκλο, προετοιμασία σα να έκανες ΕΤ, και να πάρει ο γιατρός το δείγμα την ημέρα που υποτίθεται θα σου έκανε τη μεταφορά (19η-21η περίπου)

 

Γύρω στο χιλιάρικο μας κόστισε, πληρώσαμε απευθείας στο λογαριασμό της εταιρείας στην Ισπανία ( για τα ERA, EMMA, ALICE tests)

 

Εγώ έκανα σύνολο 3 ΕΤ εως τώρα, όλες με κατεψυγμένα. Τα αποτελέσματα του ERA είναι χρήσιμα για την ΕΤ κατεψυγμένων. Επειδή είναι ακριβή εξέταση και είχα ήδη 3 αποτυχίες, αποφάσισα να το κάνω. Εσένα, αφού είναι η πρώτη ΕΤ με κρυοσυντηρημένα, πρέπει να το ζυγίσεις αν σε συμφέρει, καθώς δεν το έχεις ξαναδοκιμάσει με αυτό το πρωτόκολλο. Συζήτησέ το με το γιατρό σου. Πάντως ο δικός μου το πιστεύει πολύ σε αυτό το τεστ, μένει να δούμε αν θα μας βοηθήσει τελικά.

Καλημέρα,

Τα αποτελέσματα ERA που μου εστάλησαν προτείνουν να γίνει η ΕΤ στις 155 συν/πλην 3 ώρες μετά την έναρξη προγεστερόνης. Όλες τις μεταφορές στο παρελθόν τις έκανα γύρω στις 131 ώρες!

Ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινίσεις!! 

1 ερωτησούλα από εμένα ακόμα Pleaseeee.... το EMA , ALICE tests είναι το ίδιο ή κάτι άλλο?


mUVMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Love!!! said:

Ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινίσεις!! 

1 ερωτησούλα από εμένα ακόμα Pleaseeee.... το EMA , ALICE tests είναι το ίδιο ή κάτι άλλο?

Καλημέρα κορίτσια!

Εύχομαι να έχουμε καλά νέα σύντομα!!!!

Λοιπόν το ERA μελετάει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου και ποσο προγεστερονη χρειαζεσαι για να ωριμασει το ενδομητριο.

Το EMMA μελετάει το μικροβίωμα (τυπου pcr) (νομίζω  παρόμοιο με αυτό που θα κάνεις) 

και το ALICE κοιτάει για υπαρξη χρονιας ενδομητρίτιδας (σαν του Νικα ας πουμε)

  • Μου αρέσει 2

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εύχομαι να έχουμε καλά νέα σύντομα!!!!

Λοιπόν το ERA μελετάει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου και ποσο προγεστερονη χρειαζεσαι για να ωριμασει το ενδομητριο.

Το EMMA μελετάει το μικροβίωμα (τυπου pcr) (νομίζω  παρόμοιο με αυτό που θα κάνεις) 

και το ALICE κοιτάει για υπαρξη χρονιας ενδομητρίτιδας (σαν του Νικα ας πουμε)

ΑΑΑ τέλεια σε ευχαριστώ πολύ... εμένα μου είπε ότι θα δούμε για ενδομητρίτιδα άρα μάλλον το ALICE θα κάνω.... θα του ζήτησω και το ΕΜΑ ελπίζω αύτα να μην χρειάζονται προαιτημασία ενδομητρίου για να γίνουν όποως το ΕRA...


mUVMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...