Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Ellidr είπε:

Έχω κάνει 4 φορές πρόκληση ωορρηξίας με χάπια και οβιτρελ

Αποτέλεσμα μηδέν 

Και πάνω που είπαμε να κάνουμε σπερματεγχυση το ενδομήτριο δεν ανέβαινε πάνω από 6.8 την ημέρα της ωορρηξίας 

Άλλαξα γιατρό 

Και μου είπε για το λεπτό ενδομήτριο μπορεί να φταίει κάποια φλεγμονή ,μικροβιωμα κάτι τέτοιο και μου έκανε υστεροσκοπηση και βρήκε συμφησεις 

Παίρνω 16 μέρες αντιβίωση αύριο τελειώνει και στον επόμενο κύκλο θα πρέπει να ξανακάνω υστεροσκοπηση, θα το δούμε τώρα αυτό 

Πάντως είναι κάτι που φτιάχνει ευτυχώς

 

1 ώρα πρίν, Love!!! είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! 

Ναι εεε??? και ε΄'γώ του είπα να κάνω αλλά μου είπε ότι δε χρειάζεται... επέμεινα να φανταστείς και ήταν κατηγορηματικός να μην κάνω και ότι δε χρειάζεται... εσένα μετά από πόσες αποτυχημένες προσπαθείς στο πρότεινε ? εγώ έχω δύο μέχρι στιγμής. και τελικά καθαρίσατε τη μήτρα? πώς στο αιτιολόγησε ο γιατρός σου?

Καλησπέρα κορίτσια μου! Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου, 2 αρνητικές και μια βιοχημική, όλες βλαστοκύστες. Καθαρή υστεροσαλπιγγογραφία, υπέρηχοι κλπ, μόνο που το ενδομήτριο δυσκολευόταν να παχύνει. Κάνουμε υστεροσκόπηση το Νοέμβριο, αν και ήμουν πολύ σκεπτική για το αν χρειάζεται... Αποτέλεσμα: Συμφύσεις στα 2/3 εντός της μήτρας!! Ο γιατρός τρελάθηκε! Τα καθαρίσαμε, πήρα για 2 βδομάδες αντιβίωση και για τρεις μήνες θεραπεία με cyclacur και januvia. Τώρα ετοιμαζόμαστε για μεταφορά, με τα έμβρυα που συλλέξαμε από προηγούμενους τροποποιημένους φυσικούς - μάλλον στα τέλη του μήνα - με ένα σχετικά καλό για το ιστορικό μου ενδομήτριο.

Α! Έκανα και ERA test, και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι χρειάζομαι 24 ώρες περισσότερη προγεστερόνη. Με όλα αυτά τα δεδομένα, ας ελπίσουμε σε ένα καλό αποτέλεσμα!

Συνεπώς, μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του, καθώς ο καιρός περνάει!! Να αποκλείουμε συνεχώς παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Petra said:

 

Καλησπέρα κορίτσια μου! Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου, 2 αρνητικές και μια βιοχημική, όλες βλαστοκύστες. Καθαρή υστεροσαλπιγγογραφία, υπέρηχοι κλπ, μόνο που το ενδομήτριο δυσκολευόταν να παχύνει. Κάνουμε υστεροσκόπηση το Νοέμβριο, αν και ήμουν πολύ σκεπτική για το αν χρειάζεται... Αποτέλεσμα: Συμφύσεις στα 2/3 εντός της μήτρας!! Ο γιατρός τρελάθηκε! Τα καθαρίσαμε, πήρα για 2 βδομάδες αντιβίωση και για τρεις μήνες θεραπεία με cyclacur και januvia. Τώρα ετοιμαζόμαστε για μεταφορά, με τα έμβρυα που συλλέξαμε από προηγούμενους τροποποιημένους φυσικούς - μάλλον στα τέλη του μήνα - με ένα σχετικά καλό για το ιστορικό μου ενδομήτριο.

Α! Έκανα και ERA test, και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι χρειάζομαι 24 ώρες περισσότερη προγεστερόνη. Με όλα αυτά τα δεδομένα, ας ελπίσουμε σε ένα καλό αποτέλεσμα!

Συνεπώς, μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του, καθώς ο καιρός περνάει!! Να αποκλείουμε συνεχώς παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα!!

Οι συμφυσεις πως σου δημιουργήθηκαν; Γιατί είχα και εγώ συμφυσεις, αλλά είχαν δημιουργηθεί από απόξεση. Σπιράλ έβαλες μετά την υστεροσκοπηση; 
το januvia γιατί σου το έδωσε; 
μετα την απόξεση, βλεπεις διαφορά στο πάχος του ενδομητρίου; 
σε τρέλανα στις ερωτήσεις ! :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Konna! είπε:

Οι συμφυσεις πως σου δημιουργήθηκαν; Γιατί είχα και εγώ συμφυσεις, αλλά είχαν δημιουργηθεί από απόξεση. Σπιράλ έβαλες μετά την υστεροσκοπηση; 
το januvia γιατί σου το έδωσε; 
μετα την απόξεση, βλεπεις διαφορά στο πάχος του ενδομητρίου; 
σε τρέλανα στις ερωτήσεις ! :D

Για τις συμφύσεις δεν έχω ιδέα, πραγματικά! Δεν είχα ποτέ κάνει στο παρελθόν χειρουργεία ή αποξέσεις. Σπιράλ εννοείται έβαλα για 1μιση μήνα περίπου. Το Januvia χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια από κάποιους γιατρούς για πιθανή βοήθεια στην ανάπλαση του ενδομητρίου, με αύξηση του αριθμού των βλαστοκυττάρων στη μήτρα, ώστε να υποστηριχθεί μελλοντική εγκυμοσύνη, σύμφωνα με έρευνες που έχουν διεξαχθεί.

Γενικά το ενδομήτριο έφτανε με το ζόρι 6.5 mm και τώρα πάει εύκολα πάνω από 7mm. Και φαίνονται ευκρινώς οι τρεις στρώσεις που πρέπει υποτίθεται να έχει πριν την ΕΤ. 

Ωραία όλα αυτά, να δούμε τώρα και το τελικό αποτέλεσμα!! 

Εσύ ετοιμάζεσαι για νέο κύκλο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Petra είπε:

Για τις συμφύσεις δεν έχω ιδέα, πραγματικά! Δεν είχα ποτέ κάνει στο παρελθόν χειρουργία ή αποξέσεις. Σπιράλ εννοείται έβαλα για 1μιση μήνα περίπου. Το Januvia χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια από κάποιους γιατρούς για πιθανή βοήθεια στην ανάπλαση του ενδομητρίου, με αύξηση του αριθμού των βλαστοκυττάρων στη μήτρα, ώστε να υποστηριχθεί μελλοντική εγκυμοσύνη, σύμφωνα με έρευνες που έχουν διεξαχθεί.

Γενικά το ενδομήτριο έφτανε με το ζόρι 6.5 mm και τώρα πάει εύκολα πάνω από 7mm. Και φαίνονται ευκρινώς οι τρεις στρώσεις που πρέπει υποτίθεται να έχει πριν την ΕΤ. 

Ωραία όλα αυτά, να δούμε τώρα και το τελικό αποτέλεσμα!! 

Εσύ ετοιμάζεσαι για νέο κύκλο;

Εμένα δε μου είπε κάτι για σπιράλ

Εκτός την αντιβίωση τπτ άλλο 

Βέβαια μάλλον θα ξανακάνω 

Αλλά εύχομαι κ εμένα να παχύνει μετά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Petra said:

Για τις συμφύσεις δεν έχω ιδέα, πραγματικά! Δεν είχα ποτέ κάνει στο παρελθόν χειρουργεία ή αποξέσεις. Σπιράλ εννοείται έβαλα για 1μιση μήνα περίπου. Το Januvia χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια από κάποιους γιατρούς για πιθανή βοήθεια στην ανάπλαση του ενδομητρίου, με αύξηση του αριθμού των βλαστοκυττάρων στη μήτρα, ώστε να υποστηριχθεί μελλοντική εγκυμοσύνη, σύμφωνα με έρευνες που έχουν διεξαχθεί.

Γενικά το ενδομήτριο έφτανε με το ζόρι 6.5 mm και τώρα πάει εύκολα πάνω από 7mm. Και φαίνονται ευκρινώς οι τρεις στρώσεις που πρέπει υποτίθεται να έχει πριν την ΕΤ. 

Ωραία όλα αυτά, να δούμε τώρα και το τελικό αποτέλεσμα!! 

Εσύ ετοιμάζεσαι για νέο κύκλο;

Έβαλα σπιράλ και μετά πήρα μόνο cyclacur και στον επόμενο κύκλο έφτασε 7 χωρίς φάρμακα. Το ίδιο και στο επόμενο αλλά μετά μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσουμε προετοιμασία ενδομητρίου με φάρμακα και σκάλωσε στο 5. Το ίδιο και τον επόμενο μήνα (πάλι με φάρμακα) και τώρα έκανα prp ενδομητρίου 2 εγχυσεις και θα ξανακάνω και τον επόμενο μήνα. 
πολυ ενδιαφέρον αυτό που λες για το φάρμακο! Θα το ψάξω! 
σε ποιο γιατρό είσαι; 

@Αννέτα σε κάνω tag για να διαβάσεις την εμπειρία της Petra για το Januvia !

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Konna! είπε:

Έβαλα σπιράλ και μετά πήρα μόνο cyclacur και στον επόμενο κύκλο έφτασε 7 χωρίς φάρμακα. Το ίδιο και στο επόμενο αλλά μετά μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσουμε προετοιμασία ενδομητρίου με φάρμακα και σκάλωσε στο 5. Το ίδιο και τον επόμενο μήνα (πάλι με φάρμακα) και τώρα έκανα prp ενδομητρίου 2 εγχυσεις και θα ξανακάνω και τον επόμενο μήνα. 
πολυ ενδιαφέρον αυτό που λες για το φάρμακο! Θα το ψάξω! 
σε ποιο γιατρό είσαι; 

Καλά έκανες και δοκίμασες το prp, μπορεί να σου δώσει το κάτι παραπάνω. Πολλές φορές η πάχυνση εξαρτάται από τον κύκλο, είχα δοκιμάσει και με φάρμακα και χωρίς γενικά στο παρελθόν, αλλά είδα ότι με φάρμακα (cycl & dermestril) έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Είμαι στον Κ. Κωστ. στο ιασώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Petra said:

Καλά έκανες και δοκίμασες το prp, μπορεί να σου δώσει το κάτι παραπάνω. Πολλές φορές η πάχυνση εξαρτάται από τον κύκλο, είχα δοκιμάσει και με φάρμακα και χωρίς γενικά στο παρελθόν, αλλά είδα ότι με φάρμακα (cycl & dermestril) έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Είμαι στον Κ. Κωστ. στο ιασώ.

ρε συ έχω ακούσει τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο. ότι είναι μάλιστα εξπερ στις διεγέρσεις από πλεράς των φαρμάκων/δοσολογίας. 

η βιοχημική μπορεί να ήταν επειδή χρειαζόσουν μία εξτρα ημέρα προγεστερόνη. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Konna! είπε:

ρε συ έχω ακούσει τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο. ότι είναι μάλιστα εξπερ στις διεγέρσεις από πλεράς των φαρμάκων/δοσολογίας. 

η βιοχημική μπορεί να ήταν επειδή χρειαζόσουν μία εξτρα ημέρα προγεστερόνη. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!

Είναι πολύ διαβασμένος, "ψείρας" στη δουλειά του, εξειδικεύει πρωτόκολλα, και πάνω απ'όλα εξαιρετικός άνθρωπος, απαντάει στα τηλέφωνα, ενδιαφέρεται. Πραγματικά δεν ξέρω αν προλαβαίνει να κοιμηθεί καθόλου :-D καθώς χειρίζεται πάρα μα πάρα πολλές περιπτώσεις. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω για αυτόν τον άνθρωπο. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, θα είμαι πάντα ευγνώμων που βρέθηκε στο δρόμο μας σε αυτή μας την περιπέτεια.

Just now, Konna! είπε:

η βιοχημική μπορεί να ήταν επειδή χρειαζόσουν μία εξτρα ημέρα προγεστερόνη. 

Ναι αυτό μου είπε κι ο γιατρός ότι μάλλον έφταιξε, καθώς οι δυο βλαστοκυστούλες ήταν οι πιο καλές από εκείνη τη διέγερση... :-(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Konna! είπε:

Έβαλα σπιράλ και μετά πήρα μόνο cyclacur και στον επόμενο κύκλο έφτασε 7 χωρίς φάρμακα. Το ίδιο και στο επόμενο αλλά μετά μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσουμε προετοιμασία ενδομητρίου με φάρμακα και σκάλωσε στο 5. Το ίδιο και τον επόμενο μήνα (πάλι με φάρμακα) και τώρα έκανα prp ενδομητρίου 2 εγχυσεις και θα ξανακάνω και τον επόμενο μήνα. 
πολυ ενδιαφέρον αυτό που λες για το φάρμακο! Θα το ψάξω! 
σε ποιο γιατρό είσαι; 

@Αννέτα σε κάνω tag για να διαβάσεις την εμπειρία της Petra για το Januvia !

Σ' ευχαριστώ πολύ Konna!!!! Δεν το έχω ξαναδιαβάσει. Ενδιαφέρον πάντως

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2021 at 3:05 ΜΜ, Petra είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια μου! Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου, 2 αρνητικές και μια βιοχημική, όλες βλαστοκύστες. Καθαρή υστεροσαλπιγγογραφία, υπέρηχοι κλπ, μόνο που το ενδομήτριο δυσκολευόταν να παχύνει. Κάνουμε υστεροσκόπηση το Νοέμβριο, αν και ήμουν πολύ σκεπτική για το αν χρειάζεται... Αποτέλεσμα: Συμφύσεις στα 2/3 εντός της μήτρας!! Ο γιατρός τρελάθηκε! Τα καθαρίσαμε, πήρα για 2 βδομάδες αντιβίωση και για τρεις μήνες θεραπεία με cyclacur και januvia. Τώρα ετοιμαζόμαστε για μεταφορά, με τα έμβρυα που συλλέξαμε από προηγούμενους τροποποιημένους φυσικούς - μάλλον στα τέλη του μήνα - με ένα σχετικά καλό για το ιστορικό μου ενδομήτριο.

Α! Έκανα και ERA test, και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι χρειάζομαι 24 ώρες περισσότερη προγεστερόνη. Με όλα αυτά τα δεδομένα, ας ελπίσουμε σε ένα καλό αποτέλεσμα!

Συνεπώς, μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του, καθώς ο καιρός περνάει!! Να αποκλείουμε συνεχώς παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα!!

Καλησπέρα. Άρα το φάρμακο αυτό το Januvia το εκανες σε προηγούμενους κύκλους. Στον κύκλο της εμβρυομεταφορας δε θα το πάρεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 3/11/2021 at 8:26 PM, Queen 90 said:

Εχω την αισθηση οτι μπορει κ να ειναι οντως διδυμα τελικα!!Για να δουμε!!!Ανυπομονω για τον υπέρηχο!!!

Τελεια!!Σ ευχαριστω πολυ!!

Ναι παιρνω!παιρνω 6 utrogestan/ημερα , 1 απο το στομα και 1 κολπικα πρω-μες-βραδυ

και 6 cyclacur /ημερα απο το στομα

Πολλά συγχαρητήρια κοπέλα μου (έστω και καθυστερημένα)!!!!!! Σου εύχομαι μία εύκολη εγκυμοσύνη!!!!! Και εγώ ψηφίζω διδυμάκια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Καλησπέρα. Άρα το φάρμακο αυτό το Januvia το εκανες σε προηγούμενους κύκλους. Στον κύκλο της εμβρυομεταφορας δε θα το πάρεις; 

Καλησπέρα! Το ξεκίνησα μέσα Νοεμβρίου μετά την υστεροσκοπηση και θα το πάρω μέχρι την ημέρα της ΕΤ. Αυτό γνωρίζω μέχρι τώρα, αν έχω άλλη πληροφόρηση θα ενημερώσω! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια :) . Εμείς κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια και απέτυχε δυστυχώς... διανύω την δεύτερη μου περίοδο... Δηλαδή στης 12 Φεβρουαρίου έκανα την β'χωριακή. Και 13 αδιαθέτησα :sad: . Τώρα είναι η δεύτερη φορά μετά την προσπάθεια.  Τώρα ξεκινάω τα φάρμακα την Τρίτη;;; δηλ. Τον Απρίλιο την επόμενη.  Η πρέπει να περιμένω τον Μάιο;;; να περάσουν τρεις ολοκληρωμένη κύκλοι;;; ρωτάω εσάς πρώτα για να ξέρω πριν πάω στον γιατρό για την δεύτερη φορά προσπάθειας !!!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, No Name είπε:

Γειά σας κορίτσια :) . Εμείς κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια και απέτυχε δυστυχώς... διανύω την δεύτερη μου περίοδο... Δηλαδή στης 12 Φεβρουαρίου έκανα την β'χωριακή. Και 13 αδιαθέτησα :sad: . Τώρα είναι η δεύτερη φορά μετά την προσπάθεια.  Τώρα ξεκινάω τα φάρμακα την Τρίτη;;; δηλ. Τον Απρίλιο την επόμενη.  Η πρέπει να περιμένω τον Μάιο;;; να περάσουν τρεις ολοκληρωμένη κύκλοι;;; ρωτάω εσάς πρώτα για να ξέρω πριν πάω στον γιατρό για την δεύτερη φορά προσπάθειας !!!  

Καλησπέρα! Λυπάμαι που δεν πήγε καλά η πρώτη φορά! Σου εύχομαι ολόψυχα η επόμενη να είναι η τυχερή!

Αν η προηγούμενη προσπάθεια ήταν με διέγερση, αλλά κι αυτή που ετοιμάζεσαι να κάνεις το ίδιο (δλδ πάλι με διέγερση), τότε η μεταξύ τους χρονική απόσταση είναι 4 μήνες! Διαφορετικα, δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός εκτός αν πρέπει να γίνουν στο ενδιάμεσο εξετάσεις κλπ!

Καλή τύχη να έχεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, *Μυρτώ είπε:

Καλησπέρα! Λυπάμαι που δεν πήγε καλά η πρώτη φορά! Σου εύχομαι ολόψυχα η επόμενη να είναι η τυχερή!

Αν η προηγούμενη προσπάθεια ήταν με διέγερση, αλλά κι αυτή που ετοιμάζεσαι να κάνεις το ίδιο (δλδ πάλι με διέγερση), τότε η μεταξύ τους χρονική απόσταση είναι 4 μήνες! Διαφορετικα, δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός εκτός αν πρέπει να γίνουν στο ενδιάμεσο εξετάσεις κλπ!

Καλή τύχη να έχεις!

Πως είσαι κορίτσι μου;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...